Tentoonstelling „Suiker" Beste voetballer in het 's-Craveasteen Militaire auto verongelukt INGEZONDEN STUKKEN STAD EN PROVINCIE Leger des Heils-exposilie stukken, gemaakt door de Leger des Heils-jeugdclubs in het afgelopen seizoen. Op de foto zien wij de twee leiders der handenarbeidcursussen de heren J. de Graaf en B. Heijboer in èèn der stands. Van 15 mei-U juni ZIERIKZEE, 10-5. Uitgaande van de Stichting Onderwijstentoonstel lingen te 's-Gravenhage wordt van 15 mei tot en met 11 juni in het 's-Gravensteen weer een expositie gehouden, die gewijd zal zijn aan de suikerindustrie. De tentoonstelling zal dagelijks ge opend zijn, met uitzondering van de zaterdag en zondag. Op dinsdag 14 mei wordt de expositie geopend en - als vanouds - is het vooral de be doeling dat de schooljeugd met het expositiemateriaal wordt geconfron teerd, onder leiding van het onder wijzend personeel der diverse scho len. De tentoonstelling - die werd sa mengesteld in samenwerking met de suikerindustrie - bestaat uit een zes tal tafels. Op het eerste drieluik krij gen aardrijkskunde en geschiedenis een (gesuikerde) extra beurt. De tweede tafel geeft een beeld van de suikerrietcultuur. De derde tafel zal gewijd zijn aan de bietenbouw. Op de vierde tafel is een maquette te zien van een suikerfabriek. Op tafel LONDEN, 9-5. „Great Old" Stanley Matthews, Engelands grootste rechtsbuiten aller tij den, werd woensdag voor de tweede maal in zijn carrière uitgeroepen tot „voetballer van het jaar". Matthews, die nu 48 jaar is, viert nog elke week triomfen als buitenspe ler van Stoke City, de vereni ging van zijn jeugd, waarnaar hij het vorig seizoen terug keerde. Het is de eerste maal in het vijftienjarig bestaan van de Football Writer's As sociation", dat een speler twee maal werd uitverkoren. Mat thews is al een keer gekozen als beste voetballer van Europa. TONEEL EN FILM In de Zieri'kzeese Concertzaal draait deze week de kleurrijke avonturenfilm „Het zwaard van Zorro" met in de hoofdrollen Gior gio Ardisson, Alberto Lupo en Nadia Marlowa. Ook deze „Zorro"-film be tekent weer spanning, actie en ro mantiek, want opnieuw wordt de legendarische held tot leven ge bracht en met al zijn glorierijke wa penfeiten ten voeten uit getekend. Ditmaal is het de 'geschiedenis van hertogin Giovamna en haar dochter Elisabeth? die bedreigd worden door de soldaten van Ramon, de zwager van de hertogin. Deze wil nl. 'de dood van zijn broer de hertog, de vader van Elisabeth, en zioh mees ter maken van ide macht. In d!ie zelf de tijd Vinden echter nieuwe en on verklaarbare gebeurtenissen plaats: een geheimzinnig, gemaskerde rid der. in het zwart gekleed, verschijnt telkenmale ten tonele om de ge welddadigheden van de mannen van Ramon te wreken en om onschuldi- gen uit hun handen te redden. Na een aantal ongelooflijke avonturen Ziet Zorro kans de door Ramon ont voerde 'kleine Elisabeth te bevrijden, waarmee tevens een einde komt aan Ramon's macht. Bioscoop hotel Bom. Te Haamstede draait deze week in bioscoop hotel Bom „Captain Fal con en de wrede tiran", met in de hoofdrollen Lex Barker er. Rossana Rory. Deze film speelt in Noord- Italië, toen daar twee lenen' aan el kaar grensden, die volkomen anders bestuurd werden. Graaf Roccalta in het ene leen iis een humane man die zijn onderdanen een grote mate van vrijheid gunt, terwijl baron Serra in het andere leen de bevolking uit zuigt en steeds intrigeert om ook het leen Roccalta en de jonge gravin Eleanor in zijn bezit te krijgen. Door Ned. Hervormde Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 9.30 uur ds. ds. Assendorp. Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. Groenewegen, 7 uur ds. Westerhof. Kerkwerve: 9.30 uur ds. Zonneveld. Serooskerke: 11 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 9.30 uur ds. van Liere. Noordvvellc: 11 uur ds. van Liere. Eikerzee (Scharendijke): 10 uur d9. Van den Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur vikaris Kelling. Nocrdgouwc: 10 uur ds. Duvekot (Heilig Avondmaal). Dreischor: 10 uur dhr. Malipaard. Ouwerkerk: 11 uur ds. Assendorp. Nieuwerkerk: 10 uur ds> .Westerhof. Oosterland: 11 em 6 uur ds. Groene wegen. Sirjansland: 10 uur ds. van Vliet, 6.30 uur 'Igesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. van der Sar. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. G. Fafie, Hil versum. Gereformeerde Kerken Zierikzee; 10 en 5 uur ds. Tiemer- sma. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Boerma. Scharendijke: 10 en 2.30 u. candldaat Ubbels, Adam. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wcnt- zel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Huijser. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. G. O. Donner, Scheveningen. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. den Hee- ten. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. vijf staan tentoongesteld de verschil lende chemische preparaten en de afvalprodukten die bij de suikerin dustrie tepas komen. De laatste tafel geeft de wegen aan die de suiker, de grondstoffen, half-fabrikaten, eind- predukten en bijprodukten afleggen. De suikerindustrie met alles wat er bijbehoort dus in een „nutshell", de inhoud waarvan vooral hier op Schouwen-Duiveland zal aanspreken daar de „peeën" ook voor de jeugd een vertrouwd beeld zijn op de ak kers van dit land. Medicus naar Afrika AMSTERDAM. Dr. O. J. M. Kra- rendonck. medewerker van de af deling tropische hygiëne en geogra fische pathologie van bet Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amster dam, zal aanstaan maandag 13 mei naar Afrika vertrekken om daar voor de wereldgezondheidsraad' een studie te maken van de ziektepa troons, ziektebestrijding en gezond heidszorg alsook oriëntering omtrent eventuele mogelijkheden voor medi sche hulpverlening van Nederlandse zijde. Bij een brand in een suikerop- slagplaalts in Brisbane is donderdag 77.000 ton suiker vernietigd. De to tale schade van de brand wordt ge raamd op veertig miljoen gld. Rektifikatie In het nummer van donderdag plaatsten wij enkele 'hexnnnerings- foto's aan de toenmalige opening van het Zweedse Rode Kruis- zie kenhuis. Wij maakten zeer tot onze spijt 'hierbij de fout, dit opwekkend gebeuren in 1958 te dateren. Het ziekenhuis echter werd geopend op 11 mei 1957, zaterdag a.s. dus zes jaar geleden. Voor deze vergissing ons welgemeend excuus. REDAKTIE. de intriges van de baron ontstaat een conflict waarin een vermetele jonge vrijbuiter, ,,'kapitedn Valk" ge naamd een belangrijke rol speelt. Als baron Serra graaf Roccalta laat ombrertgen door sluipmoordenaars, kleedt Serra deze misdaad zo in dat de verdenking op kapitein Valk val;t. Gravin Eleanor verdenkt de kapi tein inderdaad van de moord op de graaf, maar als zij 'het slachtoffer dreigt te worden van de intriges van Serra snelit Valk haar ite hulp en slaagde hij er in te bewijzeh dat haar vader in werkelijkheid vermoord is door huurlingen van Serra. Samen gelukt 'het 'tenslotte de macht van de baron te breken. Nieuwe pakjes voor N.S.-manneii DEN HAAG, 9-5. De ongeveer 8200 man. van de Nederlandse Spoor wegen, die een uniform dragen zul len een nieuw pak krijgen. Er waren nogal bezwaren tegen het oude costuum, dat in 1951 was herzien, zoals de lange draagtijd, het afgeven op het overhemd en het „aanhangen" aan de stof. De kle- dingcommissie N.S. heeft nu een nieuwe stof uitgezocht die zowel 's zomers als 's winters gedragen kan worden. De keu9 is gevallen op e'en soort whipcord1 met een lichtge kleurde woldraad gemengd. Het uni form van de spoorwegman heeft nu een iets lichtere kleur gekregen. In de pantalons van het nieuwe uni form zullen geen biezen meer wor den aangebracht. Voorts zijn de mouwnummers in dë colberts van dë conducteurs afgeschaft. Bij het uniform wordt een grijs overhemd', een zwarte das en zwar te schoenen gedragen. .Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. van der K'lds. Kerkwerve: 10 en 6 uur lees dienst. Haamstede: 10 en 3 uur lees- dienst. Nieuwerkerk: 10 uur gods dienstoefening, 3 uur ds. van der Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdderrst. Nieuwerkerk: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Dinsdag 14 mei, 7.30 uur ds, W. Suijker. Kraibbendijke. Ooster land; 10, 2.30 en 6 uur leesdients. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees- diienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees- diënst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur iheiLiglngsdienst, 12 uur jeugdsamenkomsit, 7.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-katholiekc Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.30 en 10 uur. In de week Eucharistievieringen te 7.15 en 8 uur. Haamstede: Eucharistieviering op zondag te 9.30 uur. RIJSWIJK. Op de Dr. Augustijniaan in Rijswijk (Z.H.) is de vijfjarige J. C. M. Wdber uit Rijswijk door een auto aangereden en op slag gedood. Twee inzittenden zeer ernstig gewond HENGELO, 9-5. Een drietons vrachtwagen met vijftien militairen is tussen Hengelo en Haaksbergen van de weg geraakt, via de berm in een droge sloot -beland en na veertig meter tegen een boom tot stilstand gekomen. De militairen behoorden tot de 129e technische dienst muni tie aanvullingsplaats compagnie uit Eibergen. Van de militairen, die in de ach terbak zaten, werden er enkele dooi de hevige kl?p via het tussenschot met de cabine door de voorruit ge slagen. Twee vart hen werden zeer ernstig gewond. Het zijn de 24-ja- rige vaandrig B. Winkelhorst en sol daat Plembke, die twintig jaar oud is. Vaandrig Winkelhof en zeven andere militairen zijn overgebracht naar het Koningin Juliana zieken huis in Hengelo. Soldaat Lempke werd opgenomen iin „Ziekenzorg"- te Enschede. Biiurlgescheiikeii voor prinses Beatrix LAGE VUURSE. Prinses Beatrix ontving enige inwoners van het dorpje „Lage Vuurse", die thans haar buren geworden zijn. De prin ses werd op 'haar „Drakesteyn" mét enkele geschenken verblijd. Dti wa ren een gastenboek, een kopergra vure van ihet oude kasteeltje en een sdhaal met planten. BLOESEMPRACHT EN KOOLZAADVELDEN DEN HAAG, 9-5. De provinciale V.V.V.'s melden het volgende over de bloei der fruitbomen: in Limburg zullen gedurende het weekeinde en in de daarop volgende week de pere en pruimebomen in volle bloei staan. Ook de vroege appelbomen zullen zich in feesttooi hebben gestoken. De bloei van de fruitbomen in de Betuwe en 'het Land van Maas en Waal zal het komende weekeinde haar hoogtepunt beréiken. De pere en kersebomen zullen nog volop hun witte pracht dragen en het is waar schijnlijk, dat 'zaterdag en zondag 90 procent van de appelbomen ook zul len bloeien. Voor Utrecht geldt de volgende prognose voor 11 en 12 mei: late kerse- en vroege appelbomen in bloei, perebomen in volle bloei. In de Beemster zullen de pex-ebomen dit weekeinde beginnen te bloeien en de pruimebomen dn volle bloesempracht staan. Bij een niet te zeer .afwijkend weerbeeld zullen de krentebpssen in Dwingeloo komende zaterdag en zondag nog in 'bloëi staan. De polder Oostelijk Flevoland zal dit weekeinde hoogstwaarschijnlijk duizenden hectaren' goudgeel bloei end koolzaad te zien geven. Gevangenisstraf voor verduistering DEN HAAG, 9-5. Conform de eis van de officier van justitie veroor deelde de Haagse rechtbank donder dag de 42-jarige beheerder van een recreatiecentrum der stichting „Goe de sociale voorzieningen in het be drijfsleven" te Noor'dwijk, H. de B., wegens verduistering van f 10.000 tot vier maanden gevangenisstraf en voorwaardelijk ter beschikking stel len van de regering. GEMEENTE DUIVELAND Burgerlijke stand en loop der bevolking over april 1963 Geboren: 4. Willem Cornells, z. v. C. Remeeus en J. Steenpoorte (Ouwer kerk); 5. Wfllem, z. van A. Sloot- maaker en J. C. Aalbregtse (Nieu werkerk); 9. Jan Cornells, z. van D. J. 'de Jonge en M. G. de Bruine (Nieuwerkerk); 25. Laurentius Wil lem, z. van D. Boonman en M. L. Rijk (Nieuwerkerk). Géboren te Zierikzee: 17. Johannes Marinus, z. van W. L. v. d. Werf en J. Steen poorte (Oosterland); 20. Geertruida, d. van L. van Klinken en H. C. Corbijn (Nieuwerkerk). Overleden: 17. Jan Max*inus van 't Hoff, wedn. van G. Dorst, 86 j. (Oosterland); 22. Martina de Rijke, eebtg. van J. P. van Dijk, 76 j. (Oos terland); 26. Marinus Marius Beije, eehtig. van J. Ca'ts, 75 j. (Ooster land). Overleden te Zierikzee: 3. Jan Stouten, eohlg. van W. Dorst, 63 j. (Oosterland). Gehuwd: 5. Jéhannes Hage, 25 j. en Maria Pieternella Pahkow, 24 j. (Ouwerkex-ik); 19. Bieter Fluijit, 28 j. (Oosterland) en Adriana Stoffelina de Vlieger, 21 j. (Nieuwerkerk)26. Marcel is de Looze, 27 j. (Zierikzee) en Johanna Jo9ina de Vliëgei-, 20 j. (Nieuwerkerk). Ingekomen: 1. P. A. Enning en gez. te Nieuwerkerk van Ermélo; 1. C. M. Kurvin'k te Oosterland van Th'olen; 1. J. G. v. d. Kreelce te Oosterland van Gorinohém; 5. T. J. Jonker (echt. van J. N. van Moux-ik) te Nieuwerkerk van Middenschou- wen (Du'lver.dijke); 10. J. N. van Mourik, te Nieuwerikerk van Zierik zee; 11. A. Huigens (echtg. van C. Stouten) te Oosterland van Midden- sohouwen (Keilkwerve)27. A. G. v. d. Have, te Oosterland van Brou wershaven (Dreischoi-)18. J. L, L. Nagelkcrke te Oosterland van Ril land-Ba th; 29. C. Otte, te Oosterland van Amersfoort; 16. J. Kater en gez. te Oosterland van Scherpenzeel. Vertrokken: 1. J. E. Geluk, van Nieuweikerk naar Deventer; 29. J. K. Radder en gez. van Ouwerkerk naar Zierikzee; 29. W. Haak cn gez. van Nieuwerkerk naar Zierikzee. Wat biedt de BEELDBUIS? Deze vrijdagavond komt Rens van Dorth weer eens binnenstappen en daarna is het Ores te Pinto die de aandacht zot vasthouden. Zaterdag kunnen we kiezen tussen Sterren en Streken met The defenders of de Duitse zondagsrechter. Als hoofd film staat maandag Dorp aan de ri vier op het programma. Het toneel stuk op donderdag is van Heijer- mans, nl. Uitkomst, uit het reper toire van het Rott. toneel. En woens dag dus de hele avond verkiezings- cijfers, of bekervoetbal bij onze buren.' Scheepvaartberichten Esso Amsterdam (t.), 9-5 te Port Said Koxatia (t.), 8-5 van Pauil'lac naar Curapao. Willem Ruys, 9-5 van Port Evergla des naar Bexmuda. „Een geautomatiseerde boerderij" Mijnheer de redakteur. In uw editie van 29 april jl. schrijft u in een artikel over een Nedexiands veebedrijf dat als eerste hier te lan de de beschikking zou hebben ge- ki-egen over een zgn. „torensilo" met automatische voedex'ing. Dit is niet geheel juist. Het sys teem Icon men voor de oorlog reeds in Nederland vinden. De laatste paar jaar is er een be langstelling gi'oeiende voor deze manier van bedi'ijfsaanpassing. De heer Vendi*igs is echter niet dè eer ste geweest met het plaatsen der moderne, metalen uitvoering. De eerste 'in Nederland was nl. een echte Zeeuwse boer en wel de heer E. van Hooteghem te Kruinin- ■gen. De tweede was de n.v. v./h. fa. P. Heemskei'k, hoeve „De Laar" te Herwijnen, post Asperen. De derde «was de heer Vend rigs en de vierde is weer de heer van Heemskerk. Vervolgens is het vermeldens- waairi dat het vermelde investe ringsbedrag ongeveer juist is voor de 'bij de iheer Vendrigs geplaatste Amerikaanse installatie. Overeen komstige appai'atuur .is edhter ook te koop bij de Europese industrie vooi' weinig meer dan de helft van de vermelde prijs. Wij hopen u en uw lezers met deze informatie een dienst te hebben bewezen en danken u voor de plaat sing. Hoogachtend, FRANKEN N.V., Goes. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie Rayon Zierikzee Rijikswatei'staat-van Aken's Bouw- bs'di-ijf 1-0; CWS-Ze'elandia 1-2; Neptunus-Smit/Bolnes 5-2. Heden, vrijdagavond, wordt ge spééld: PZEM-CWS (kwart over 7). Afdeling Zeeland Wijziging aanvangsuur van enige wedstrijden op zaterdag 11 mei le klasse: Bx'use Boys-Kats: 15.30 uur. 2e klasse C: Duiveland-Bi'ouwers- haven III: 14.30 uur. Burgh-SC Gastel Heel belangrijk voor de onderste plaatsen worden de resterende wed strijden voor Burgh. Een ervan is de ontmoeting Burgh-Gastel die zondagmiddag op 't sportpark „Van Zuijen" wordt gespeeld, vooral om dat Gastel ook nog niet veilig is en maar één puntje, meer heeft dan Burgh. Op papier heeft Burgh een heel goede kans, doch het 'is geble ken d'at Bux-gh 'de thuiswedstrijden erg moeilijk in winst kan omzetten en 'het 'tot nu toe heeft moeten halen uit de uitwedstrijden. Het zat er erg spannen op de Burghse grasmat. De wedstrijd zal worden geleid door de heer J. v. Belzen. KORFBAL Schoolkorfbalw'edstrijden in Kerkwerve, Sirjansland, Renesse en Zierikzee ZIERIKZEE. De organisatie van het schoolkorfbat op Schouwen-Dui veland ziet er dit jaar heel anders uit dan in vorige jaren het geval was. Voorheen wex'd namelijk een tournooi gehouden op het sportpark „Bannink" te Zierikzee, maar hier van is men nu afgeweken en men heeft besloten om deze in vier ver schillende plaatsen te organiseren. Op zaterdag 25 mei zullen op het sportterrein te Kerkwerve aantre den de scholen van Brouwershaven, Kerkwerve en Zierikzee, terwijl op dezelfde dag te Sirjansland' de scho len uit Duiivelarrd, Bruinisse en Dreischor elkaar zullen gaan be kampen. In Renesse spelen de scho len uit de Westhoek, terwijl hier verder nog aan toegevoegd zijn El- lemeet en Soharendijke. Tenslotte worden op 8 juni te Ziexdikzee de wedstrijden georganiseerd tussen de teams van de midöelbai'e scholen. De 'winnaars van de „dörpen-tour- noois" komen eveneens op 8 juni te Zierikzee in 'het veld om onderling u?t te maken Wie als hoogte win naar uit 'de bus komt. Seriewedstryden „Zeemeeuwen" cp Hemelvaartsdag Op 23 mei a.s. (Hemelvaartsdag) organiseert de sportvereniging „Zee meeuwen" te Haamstede op haar loiTeinen aan de Jonge Jan Boeijes- weg te Haamstede soriewedstrijdén korfbal. De inschrijving sluit op 9 mei a.s. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif' St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland vanaf Sittard. In con cours wai'en 194 duiven. Snelheid eerste duif 1166,08 en laatste duif 976,44 m/m. Jac Geense 1. 27, 32. 36, 38; H. Kaashoek 2, 5, 14; Th. Bakker 3, 47, 50, 56; P. Wagemaker 4, 21; C. Vei'- wijs 6, 7, 17, 26, 28, 31, 34, 40, 42, 43, 44, 45, 46, 65; A. Vex-wijs 8, 39, 54, 62; J. Zuidweg 9, 19, 35, 48, 64; J. C. Ver wijs 10, 11, 15, 20, 41, 57; A. Faasse 12, 49, 58, 60; Jac. den Bx-aber 13, 23; J. Bakker 16, 33; L. Veimeij 18, 37, 53; Joh. Reijngoudt 22; M. Geuze 24, 29; Abr. Vei-wijs Jzn. 25; W. van Dommelen 30; Joh. Fonteine 51, 59; P. Reijngoudt 52; A. den Braber 55, 63; A. Fonteine 61. LAND- EN TUINBOUW Ein<le aanvoer hard frnit op Zeeuwse fruitveilingen KAPELLE, 9-5. De aanvoer van appels op de Zeeuwse fruitveilingen loopt op het eind. Plaatselijk wordt reeds geen fruit van de oude oogst meer aangevoerd en bij de veiling Kapelle-Biezelinge, die de gi-ootste omzet heeft van de Zeeuwse veilingen, zal woensdag 15 mei de laatste - appelveiling van hét oude seizoen worden gehouden. Deze week werd daar de laatste veiling van Bramley Seedling uit de gascellen gehouden. Deze appels werden tegen oplopende prijzen ge kocht voor Uitvoer naar België. Overigens bestaat de aanvoer van appels in Zeeland thans voor het grootste deel uit Golden Delicious die zeer gevraagd zijn voor export naar Frankrijk. De goede kwaliteiten doen rend een gulden per kilogram. ZIERIKZEE De wachtmeester J. Fluijt van de rijkspolitie alhier slaagde op het te Rottei-dam gehouden examen ter verkrijging van het politiediploma B. Vergadering ..Philatelica" Op donderdag 16 mei wordt in de foyer van de Concertzaal een ver- gadering gehouden van de afd. Schouwen-Duiveland van de inter nationale vei-eniging „Philatelica". Op deze bijeenkomst zullen weinig huishoudelijke zaken aan 'de orde komen maar zal des te meer worden gepostzegeld. Traditiegetrouw zal er ook een veiling worden gehouden. HAAMSTEDE Openbare les Prot. Chr. Landbouwhuishoudschool Een groot aantal moeders van de leerlingen der Prot. Chr. landbouw huishoudschool had zioh donderdag middag naar 'de school in de Noord straat begeven om getuige te zijn van de vordex'ingen van hun doch ters, die dit 'demonstreerden in een openbare les. Indien alles volgens de plannen verloopt, .zal dit de laat ste les zijn in het oude schoolge bouw, daar de werkzaamheden aan het nieuwe gebouw goed opschieten. Vooral het onderwijzend personeel zal hier zéker blij om zijn, omdat in het oude gebouw toch veel moei lijkheden" zich voordoen. Toch komt elk jaar weer een groot aantal meis jes «met 'het diploma op zak van de school, wat weer betekent dat èn de docenten èn de leerlingen zich er goed doorheen slaan. De voorzitter van het schoolbe stuur, ds. L. Boer, opende op de ge bruikelijke wijze met Schriftlezing en gebed de openbare les en heette de dames hartelijk welkom. De voor zitter drukte de dames op ihet hart toch vooral de kindex-en een goede opleiding te laten volgen, waar ze in hun later leven van kunnen pi'o- fiteren. De directrice van de school, mej. E. v. d. Stadt, hield een koxte uit eenzetting over de mogelijkheden die de leerlingen kunnen bereiken na bet hebben gevolgd van de les sen. De primaire opleiding duurt 2 jaar, waarna de meisjes in bet daar op volgende leerjaar het assistenten- diploma kunnen behalen. Mét dit waardevol papier is het weer moge lijk de Inas-opleiding in Ziextkzee te volgen en dan zijn er zeer veel richtingen waaxtn het meisje ver der kan Studex-en. In dite groepen weid daarop een rondgang door de school gemaakt, waarbij de leerlingen aan het werk gezien konden worden. Vol ijver hadden, ze zioh op de hun opgedra gen taken geworpen, waarbij de een het moeilijker had dan de ander. Vol bewondering waren de moeders voor 'de handwerkprestaties, waar- Uit 'bleek dat 'het vervaardigen van baby-doll's cn dustex-s en andere moderne kledij, helemaal geen moei lijkheden meer opleverde. In de keuken kon moeder of tante een proefje riemen van enkele op de juiste manier bereide koude en war me spijzen. Na tei'uglcomst in het leslokaal werd thee en zelf gebak ken. cake geserveerd, waarna ds. Boer deze geslaagde middag besloot. NIEUWERKERK Leidster bejaardensociëteit overleden Op de laatst gehouden bijeen komst van és bejaardensociëteil in „Ons Dorpshuis", heeft de presiden te van het damescomité mevr. Van Eeten-de Vries, de droeve medede ling gedaan, dat de leidster mevr. Stoutjesdijk-van der Wielen - na een langdurige ongesteldheid - is overleden. Vanaf de oprichting der 'bejaardensociëteil was mevx\ Stoul- jesdij'k met de leiding belast en zij heeft dit op voortreffelijke wijze ge daan, 'niet alleen met. het verstand en werkkracht, maar met een lief devol hari. Mevr. van Eet en herin nerde er dan ook aan, hoe mevx-ouw Stoutjesdijk altijd op ihaar post px-e- sent was en haar funktie met gi'ote ernst en liefde vervulde. Dankbaar werd op deze bijeenkomst door de bejaarden herdacht, ihoe mevrouw Stoutjesdijk de bijeenkomsten altijd aangenaam wist te maken. Zij zal in de samenkomsten zeer worden ge mist en blijven voortleven in de herinnering van de bejaarden. Ter nagedachtenis van de overledene werden enkele minuten stilte in acht genomen. OPA We hadden het zo eerlijk bedoeld en er was echt aanleiding voor die te maken foto. Het echtpaar had een respectabel ahnlal jaren huwe lijkslief en -leed gedeeld en het ijlde snel naar het diamant toe. Wat was er logischer dan een plaatje te schieten van deze echtelijke getrou wen en daar reden we dan over het groenende lentekleed van het eiland op weg naar het fotografisch doel wit. De uitwendige omstandigheden hadden alles van een landelijke idylle; een klein poppenhuisje met een groene deur en intieme blinden, die stellig elke avond - hoeveel ja ren al? - veilig zullen worden toe gesloten. Vlakbij stond een perelaar, het hoofd gedekt met een uitbundige bloesemhoed. Om het compleet te maken ontbrak - al klinkt het aver echts - een bel, zodat wij de groene deur lieten kieren en een evenwich tig „vooolkk" produceerden. Het duurde even, toen kwam er bewe ging in het huisje. Even later ging de kamerdeur open en stond opa half verscholen nog, in de gang. Het was „Ouwe Bram", zoals hij eens en voor goed in het gebenedij de kinderboekje beschreven staat, het gezicht verpakt in een prachtige baard, de gestalte iets gebogen en in het roze gezicht twee ogen, die scherp en nerveus keken en schenen te vragen: „Wat moet dat?" Nu, moeten deed er niets, maar we wil den van man en vrouw wel graag een plaatje maken. Alsoj hem om duizend gulden was gevraagd, schud de opa een ietsje droevig, maar toch vastberaden het hoofd. „Nee, dat kan nie", zei hen daarna. We hielpen hem op wegen poogden vruchteloos: „Maar straks viert U toch uw diamanten huwelijksfeest en nu wilden we zo graag..." „O dat?" zei opa bijna ongelovig, als veinsde hij niets te weten, „dat duurt nog zoooo lang!" Dat ivas niet ivaar, maar de goede man zocht naar krachtige argumenten om zijn hals starrigheid te motiveren en hij keek loantrouwig naar de kiekkast. „Is uiv vrouw thtiis?", wilden we onbescheidenlijk weten, want zelfs hoogbejaarde dames zijn op het punt van fotograferen milder inge steld dan oude mannen, die nog zo stevig wortelen in de 19e eeuto en van „fratsen" niets moeten hebben. „Die is niet tuus", sprak de oude, hetgeen bijzonder onwaarschijnlijk leek, want vaar zou het goede mens anders moeten, zitten dan veilig ach ter het venster, met de hagelwitte gordijntjes en de ivarmle van diep rode bloemen op de vensterbank? „Al duurt het dan ook nog zo lang, laten we alvast toch maar een plaatje maken", forceerden ive ver der. „Nee, dat kan nie", sprak opa Weer. „Maar toe hebben er extra een reis voor gemaakt". „Dae kan 'k niks an doe", sprak opa met ijzerharde logica en toen: „Kwa noe gae 'k wi ma un beetje in uus zitte, je kom nóg ma us". Het deurtje ging dicht, de baard verdween cn daar stonden we.... zonder foto. In gedachten hoorde je oma vra gen: „Wat was dat noe?" Haar ge- ma al heeft vast gezegd: „O niks, un vim mi un kiekkasse". EILANDMAN. „Het zwaard van Zorroin Concertzaal Deze week te Haamstede: „Captain Valk en de tiran" DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2