DE ZIERIKZEESCHE COURANT Veiligheidsraad behandelt Haïtiaans-Dominicaans geschil Chinese delegatie in juni naar Moskou Koningin Juliana bezocht het K.N.M.I. Defensie-begroting van West-Duitsland Grote winst voor Labour in Engeland Nog geen licht in Rotterdamse moorden in Essen Staatssecretaris mr. Scholten in Zeeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 mei 1963 119e jaargang No. 19375 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Iannewekken N, Zierikzee, Postbus no. I, tel. 01 f 10-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redekleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/'h. Lakenman Ochfman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Musicus 25 jaar te Zierikzee NEW YORK, 9-5. De Veiligheids raad heeft donderdagavond de be handeling van het geschil tussen Haïti en de Dominicaanse republiek, buurlanden op het eiland Hisponiola van de groep der Grote Antillen, voortgezet. De minister van buitenlandse za ken van Haïti, René Chalmers, ver klaarde dat tot nu toe een vrijge leide is verleend aan 93 personen, die een toevlucht hadden gezocht in de ambassade van de Dominicaanse republiek en van andere landen in de hoofdstad Port-Au Prince. Van hen zijn 43 donderdag uit de Haïti- aanse hoofdstad vertrokken. Chalmers bestempelde de uitlatin gen, die de Dominicaanse vertegen woordiger Guarda Velasquez woens dagavond had gedaan, als „fantas tische beweringen en verzinsels", die volgens hem ten doel hadden „de aandacht af te leiden van de binnen landse moeilijkheden, die de Domi nicaanse republiek thans onder vindt". De Haïtiaanse minister zei ook er op te vertrouwen dat de Veiligheids raad het geschil op zijn agenda zal houden, terwijl de Organisatie van Amerikaanse Staten O.A.Spogin gen doet om tot een regeling ervan te komen. Hij zei dat Haïti vertrou wen stelt in dit streven van de O.A.S. De vertegenwoordiger der Domini caanse republiek, Guarda Velasquez, ontkende de juistheid van de Haï tiaanse beweringen, volgens welke er, op grond van rassenonderscheid, vijandigheid zou bestaan tussen zijn land en Haïti. Hij verklaarde dat de huidige cri sis was veroorzaakt door stelselma tige uitdagingen van en grove bele digingen door Haïti. „De basis van het conflict is ge legen in de wens van de regering onder president Duvalier, om zich met gebruikmaking van alle midde len te handhaven. En Haïti wenst dat de Veiligheidsraad het geschil op zijn agenda houdt, omdat het meent in de raad op bepaalde vormen van medeleven te kunnen rekenen, die het elders niet zo gauw zou onder vinden. En dit laatste komt op reke ning van de regering-Duvalier", al dus de Dominicaanse vertegenwoor diger. „Geen agressieve oogmerken" „De Dominicaanse troepen in het grensgebied met Haïti bevinden zich daar uitsluitend uit een oogpunt van zelfverdediging. Wij hebben daar geen agressieve oogmerken jegens Haïtianen of anderen", aldus Velas quez. Hij besloot met de opmerking dat de Dominicaanse republiek uit sluitend de Organisatie van Ameri kaanse Staten bevoegd acht om van het geschil kennis te nemen en dit te behandelen. De vertegenwoordiger van Vene zuela, dr. Carles Sosa-Rodriguez, drong er bij de Veiligheidsraad op aan om, in afwachting van het re sultaat der pogingen van de O.A.S. om het geschil te beslechten, zich van elk optreden -terzake te onthouden. De spanning tussen Haïti en de Dominicaanse republiek is - als ge meld - in laatste aanleg veroorzaakt door de Dominicaanse beschuldiging, dat Haïtiaanse militie was doorge drongen in het gebouw van de Do minicaanse ambassade in Port-Au- Prince, waarin politieke tegenstan ders van president Duvalier een toe vlucht hadden gezocht. Besprekingen over ideologische meningsverschillen PEKING, 9-5. Het centrale comi té van de Chinese communistische partij- gaat ermee accoord, dat de bilaterale besprekingen tussen Chi na en de Sowjet-Unie midden juni in Moskou zullen worden gehouden, aldus heeft het persbureau Nieuw- China gemeld. De Chinese delegatie zal worden geleid door Teng Sj-ao Ping, de sec- cretaris-generaal van 'het comité van de Chinese communistisohe par tij en Penig Tsjen, lid van 'het poli tieke ibureau en van het secretariaat van -het centrale comité, teven® bur gemeester van Peking. Het voorstel i9 -donderdag 'in Pe king door Tsjoe en-Lai dn zijn hoe danigheid van vice-president van het centrale comité van de Chinese partij aan Tsjerwonenko, de Russi sche ambassadeur in Peking, over gebracht. Volgens 'het communiqué, dat door het persbureau Nieuw-China werd UTRECHT. 9-5. H.M. de Konin gin heeft donderdagmiddag een be zoek gebracht aan De Bilt. Haar be langstelling gold voornamelijk de in deze plaats gevestigde ontginnings maatschappij „De N.V. Grontmij" en het Koninklijk Nederlands Meteo rologisch Instituut. De vorstin arriveerde 's middags vond twee'uur aan de grens van de gemeente, waar zij werd verwel komd door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandertburg. Lang® de weg stonden honderden die de koningin enthou siast toewuifden. Schoolkinderen met rood-wit-bl-auwe vlaggetjes markeerden de route door Bilthoven en de Bilt. Geen industrie in „De Bilt". Voor de buitenplaats Houdrin-ge, het hoofdkantoor van de Grontmij, werd de vorstin »bij 'haar aankomst begroet dcor -de -president-commis saris van deze maatschappij, prof. dr. A. Albrechtg en de president- directeur, -ir. J. M. J. Hanraets. Een groot aantal functionarissen, onder wie stafleden van de Grontmij en raadsleden van de -gemeente De Bilt, werd vervolgens aan de vorstin voorgesteld. De burgemeester van de Bilt, de 'heer jK. Fabius, legde er in een korte toespraak de nadruk op, dat zijn gemeente het bordje „vol" aan haar -grenzen moet zetten, wil men noff ruimte houden voor dege nen, die straks in de wetenschappe lijke instituten, die in de Bilt zijn gevestigd, te werk zullen worden gesteld. De Bilt. zo zei de burge- Kardinaal Mindszenty hield besprekingen WENEN, 9-5. Naar gezaghebbende kringen hebben medegedeeld, heeft mgr. Casaroli, hoofd van het secre tariaat voor bijzondere zaken van het Vaticaan, donderdag een gesprek van een uur gehad met kardinaal Mind szenty, de primaat, van Hongarije, die sinds 1956 in de Amerikaanse legatie in Boedapest verblijft. Ook woens dag heeft - volgens deze kringen - mgr. Casaroli met. de kardinaal be sprekingen gevoerd, die zes uur duurden. Intussen menen genoemde kringen dat een definitieve regeling van de kwestie-Mindszenty op korte termijn niet kan worden verwacht en dat de besprekingen op hoog niveau tussen hrt Vaticaan en de Hongaarse rege ring neg wel enige weken in beslag zullen nemen. Dordcrdag heefit mgr. Casaroli - naar van gezaghebbende zijde in Boedapest werd vernomen, ook weer ontmoetingen gehad met bisschop Endre Hamvas, hoofd van de bis schoppen in Hongarije, en functiona rissen van het Hongaarse bureau voor kerkelijke aangelegenheden. meester, -wenst 'geen industrieën en is zelfs -geschrokken van het voorne men van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid! dat eveneens een vestiging in de Bilt aan het -bouwen is en thans aangekondigd- heeft een 65 meter hoge schoorsteen te gaan bouwen. Prof. AÜbrechts bood vervolgens de vorstin een -in 1955 -geslagen zil veren penning a-an als herinnering aan het -bezoek. Ir. Hanraets -vertelde onder meer, dat thans (belangrijke objecten in het -buitenland -in -bewerking zijn. Britse troepen gereed voor Brits-Guyana LONDEN, 9-5. Donderdag is offi cieel 'bekend gemaakt, -dat stoottroe pen van d-e Britse strategische re serve binnen 12 uur naar. Brits-Guy ana kunnen worden gevlogen. In Georgetown is donderdag -een Brits fregatschip aangekomen. Het schip kwam aan negen uur nadat de pre mier, -dr. Ja-gan, van Brits-Guyana, dat intern zelfbestuur kent, de noodtoestand 'had afgekondigd. Volgens een woord-voerder van -het Britse ministerie van oorlog kunnen nog meer troepen -binnen 72 uur vertrekken. I-n het totaal gaat het om 500 a 600 man. BONN, 9-5. De Verenigde Staten zullen op de NAVO-ministers-confe- rentie in Ottawa, op 22 mei a.s., de volledige steun van West-Duitsland krijgen voor hun voorstel voor op richting van een multilaterale kern- strijdmacht, aldus heeft de West- duitse minister van defensie, Kai- Uwe Von Hassel, bij de behandeling van de defensie-begroting in de Bondsdag duidelijk te verstaan ge geven. De defensie-begroting van 18,4 mil jard mark vormt het omvangrijkste onderdeel van het nieuwe staatsbud get, dat met een bedrag van 57,75 miljard een na-oorlogs record vormt. Bij deze gelegenheid heeft, voor de eerste maal in de geschiedenis van het parlement van Bonn, de sociaal democratische oppositie de defensie begroting en daarmee de verdedi- gingspolitiek van de regering geac cepteerd. f 38,3 milj. verlies KLM in eerste kwartaal 1963 DEN HAAG, 9-5. Het verlies over het eerste kwartaal 1963 heeft f 38,3 miljoen bedragen tegen f 40,4 mil joen in de overeenkomstige periode van 1962. Dit blijkt uit het donder dag verschenen kwartaalbericht. verstrekt, heeft Tsjoe en-Lai -tegen de Russische ambassadeur gezegd, dat het centrale comité van zijn par tij de ibrief van 'het Russische cen trale comité, die op 30 maart is ge dateerd, op een later tijdsstip zal be antwoorden. Tsjoe en-Lai zei hij de overhandi ging van, het Chinese -voorstel aan d'e Russische ambassadeur, dat de ideologische besprekingen tussen China en -de Sowjet-Unie mid'den- j-uni zullen worden gehouden en niet zoals ide Russen hadden voorgesteld midden-mei. In de brief -van 30 maart van het Russische centrale comité wezen de Russen op beleefde wijze de Chinese suggestie, dat Ohroesjtsjov naar Pe king zou -gaan, om te spreken ever de OhinieesHR-ilssische -meniin-gsver- sdhilleni af en nodigden Zij in plaats daarvan Mao Tse Toen-g, de Chinese leider, naar Moskou uu-t. Wanneer aanvaarding van deze uitnodiging niet mogelijk zou zijn, stelde het Russische centrale comité bespre kingen op hoog niveau tussen an dere vertegenwoordigers van de bei de partijen omstreeks 15 mei in Moskou voor. Nieuwe landbouwwetten in de Sowjet-Unie MOSKOU, 9-5. In de Sow jet-Unie zijn d'omd'erdlag wetten uitgevaar digd -die het particulier bezit van vee beperken en voorzien in boetes en gevangenisstraffen voor mensen die vee en pluimvee voederen met sbaatsbrood. De twee decreten van de Opperste Sowjet (parlement) zijn -gepubliceerd in het dagblad „Sow- j et--Rusland". In het ene decreet wordt opge merkt dat de collectieve en -staats boerderijen than® (die leiding hebben van de vlees- -en zu ivelp roduktie. „Onder deze omstandigheden mag eigen vee slechts worden gehouden voor de (bevrediging van persoon lijke behoeften van burgers". Het decreet stelt het bezit van Russen die niet -op collectieve boerderijen wonen vast op maximaal één koe en één kalf of één geit en één jonge geit of één varken en drie schapen. Voor het bezit -van meer -vee kan een boete van- ten, hoogste vijftig roebel worden opgelegd. Expositie per auto DEN HAAG, 9-5. De groep „Zuid- HolHanldse beeldhouwers" in Den Haag 'heeft van .het Anjerfonds Zuid Holland een subsidie van f 1000 en van -de -plaatselijke afdeling van het fonds een subsidie -van f 500 ont vangen als bijdrage in de bouw van eer. tentoon-stellingsaUfco, die plaats zal bieden aan een 40-tal plastieken. De auto zal deze zomer in Den Haag en Leiderdorp al worden gebruikt. Ter gelegenheid van de Duitse capitulatie 18 jaar geleden is donderdag een herdenking gehouden bij het Russische oorlogsmonument in west-Berlijn. Rechts op de foto (tussen twee generaals) de Russische ambassadeur P. A. Abrassimow. LONDEN, 1.0-5. De Britse socia listen hebben donderdag bij ge meenteraadsverkiezingen 541 zetels veroverd. Zij kregen de meederheid in een dertigtal belangrijke plaatsen De socialisten toeschouwen 'hun wins't a'ls een goed voorteken voor de algemene verkiezingen die naar verwachting to innen een jaar zullen worden uitgeschreven. Het verlies van 472 zetels, dat Labour bij -de ge meenteraadsverkiezingen van I960 leed, is thans ru-imsChoots gecom penseerd. De liberalen behaalden een matig succes. Niettegenstaande het feit dat zij than® 2200 kandidaten hadden -gestelld 'tegenover negenhonderd bij de vorige verkiezingen, bedroeg hun netto winst thans -slechts tachtig ze tels. De grote verliezers zijn de con servatieven en de onafh-ankelijken. De conservatieven leden een netto verlies van 547 -zetels, 'terwijl de on- afhankelijken twee-en-zeventig ze tels moesten afschrijven. ROTTERDAM, 9-5. Do moord op de 53-jarige mej. Johanna Th. Lude- wigs is nog een mysterie voor de Rotterdamse politie. Twee dagen van intensief speurwerk - het team van rechercheurs is inmiddels uitgebreid tot veertien - hebben tot dusverre geen enkele concrete aanwijzing op geleverd. Niemand onder de buurtbewoners heeft liets gehoord of -gezien van het triiesite misdrijf -i-n de rijwielstalling in de Van -den Hoonaards-tra at, waar de vrouw, waarschijnlijk -na een po ging tot aanranding, -maandagnacht door wurging om het leven is ge bracht. De recherche heeft zich deze da gen vooral bezig gehouden -met het ondervragen van omwonenden en vrouwen, die in de laatste weken 's nachts op straat zijn lastig geval len. Dat blijken er (heel wat -meer te zijn dan men had- -vermoed. In totaal zij-n -daarover namelijk ruim 120 tips (binnengekomen. Rechercheurs 'gaan Vermist jongetje in beerput gevonden Nederlands strand Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zeg nooit tegen iemand dat i f hij oud wordt: ten eerste weet K i hij dat zelf wel en ten tweede r i .tuil hy het niet weten. j UTRECHT, 9-5. De 4-jarige Henry Geitenbeek uit Hilversum, dlie sinds 11 -april werd vermist, ds -gevonden in een 'beerput achter een pand aan de Oude Pijlsweerdstraa't 50 In Utredht. Hij logeerde aan de Enge len van Pijlsweerdstraa't 18 bij fa milie. De jongen zelf is afkomstig uit Hilversum. Waarschijnlijk heeft bel jongetje 'het deksel van de beer put gelicht en is hij voorover in de put gevallen, aan misdrijf wordt n'iet gedacht. Krans bij monument in Rijsenhout gestolen AALSMEER, 9-5. In het dorp Ri.i- senhout 'is een bloemenkrans, die door de bevolking hij het plaatselijk monument, ter -nagedachtenis van de gevallenen, was gelegd, gestolen. De gemeen tel ijke politie in de Haarlem mermeer .heeft de 'dader(s) nog n'iet kunnen aanhouden. voorts de gangen na van enkele fi guren. -die een -kwalijke reputatie 'hebben op zedengebied. Alle -gege vens worden op kaart gebracht. Over het onderzoeik van de kle ding van :de vermoorde vrouw kon nog geen Uitsluitsel worden gegeven. Cassière stal uit kassa UTRECHT, 9-5. De Utrechtse po litie heeft de achttienjarige mej. van E., cassière bij een levensmiddelen - bedrijf in Utrecht, gearresteerd. Het meisje wordt ervan verdacht, dat zij sinds juni van het voriig jaar door middel va-n verkeerde aanslagen op haar -kassa een bedrag van zestien duizend gulden heeft verduisterd. De 22-ja-riige mevrouw S.-H. uit Utrech't, Wier -gezin in moeilijke omstandigheden verkeerde, wordt verdadht va-n heling en lis eveneens gearresteerd. Het schijnt, -dat me juffrouw van E. weinig van toet geld heefit geprofiteerd, maar -dat mevr. S. het heeft opgemaakt. De politie onderzoekt -thans, of mevrouw S. de cassière op een of andere marnier onder druk heeft Igezet. Belde verdachten zullen voor de officiier van justitie worden geleid. WAT tEOT DL ï>\iT Lagere temperaturen Verwachting lot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met af en toe enige regen; lagere middagtem- peraturen; overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuid en west. 11 mei. Zon op 4.54, onder 20.19. Maan op 23.06, onder 6.43. 12 mei. Zon op 4.52, onder 20.21. Maan op onder 7.21. 13 mei. Zon op 4.51, onder 20.22. Maan op 0.03, onder 8.09. Laatste kwartier: 16 mei te 14.37. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 11 mei 4.52 v.m. 17.16' n.m. 12 mei 5.24 v.m. 17.45 n.m. 13 mei 6.01 v.m. 18.20 n.m. BROUWERSHAVEN 11 mei 4.25 v.m. 16.43 rum. 12 mei 4.57 v.m. 17.23 n.m. 13 mei 5.33 v.m. 18.01 n.m. Springtij; 11 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een actieve oceaandepressie is vanmorgen boven Ierland aange komen. De storing trekt echter al op vullend in de richting van het zuid- delijk deel van de Noordzee. Een smalle regenzone naderde in de voor middag langzaam het kustgebied. Achter deze zóne stroomt morgen weer iets koelere lucht naar onze streken met vrij veel bewolking en hier en daar enkele buien. De storing die gisteren plaatselijk regen veroorzaakte is boven mid- den-Duitsl-and aangekomen en neemt snel in betekenis af. Op het westelijke gedeelte van de oceaan ontwikkelt zich een nieuwe depressie, die in de richting van IJs land koerst. Gevaarlijke brandewijn WASHINGTON, 9-5. - De Ameri kaanse keuringsdienst voor waren heeft gewaarschuwd tegen het drin ken van onzuivere methylalcohol be vattende Spaanse brandewijn. In New York waren volgens deze dienst meer dan honderd kisten met deze brandewijn verhandeld. De drank is van dezelfde samenstelling als die welke vorige maand in Spanje 22 sterfgevallen zou hebben veroor zaakt. In de afgelopen dagen zijn zeker 30 drankzuchtige zwervers in New York overleden door het drinken van houtgeest, die zij in de vorm van een verfverdunningsmiddel hadden we ten te bemachtigen. De keurings dienst zei echter niet of deze sterf gevallen ook in verband stonden met de gevaarlijke brandewijn. HARDINXVELD - GIESSENDAM, 9-5. - Een Griekse reder heeft aan de scheepswerf en machinefabriek „De Merwede" N.V. opdracht gege ven tot de bouw van een luxe passa giersschip. Dit vaartuig zal gebruikt worden voor het maken van toeris tische cruises in het oostelijk deel van de Middellandse Zee. DEN HAAG, 9-5. In het hart van de Duitse industriestad Essen, in de drukk, Kettwiger Strasse, zal op 18 mei een stuk echt Nederlands strand zijn te zien, dat in de Duitse harten verlangens moet oproepen naar de geneugten van een vakantieverblijf aan onze kust. De zand-beeldhou- wer Krisman uit Scheveningen zgl in een grote berg zand zijn speciale artistieke gaven demonstreren en twee groepen kinderen zullen in tien zandbakken met de namen van Ne derlandse badplaatsen wedstrijden zand modeleren houden, met als prijs een gratis vakantie aan de Noordzee. Ook door middel van 10 duizend plastic zakjes met zand en schelpen, hun aangeboden vanaf een echte Noordivijkse schelpenvissers- wagen, zullen de Essenaren worden herinnerd aan de atlraclie van een verblijf aan onze kust. MIDDELBURG, 9-5. Dat dc Zeeu wen uit zichzelf veel presteren en daarom meer zijn dan een studie object heeft dc Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. inr. A. F. C. dc Casembroot, donderdag duide lijk aan het licht gesteld bij de ope ning van het nieuwe kantoorgebouw van dc „Stichting Zeeland" in Mid delburg. Dit centrale pand werd- door de staatssecretaris -van 'onderwas, kun sten en- wetenschappen, mr. Y. Scholten, -in igebrui'k -gesteld' 'tijdens een (bezoek aan -de provincie. Hij voerde -besprekingen -over culturele en recreatieve problemen met Ge deputeerde Staten. Ook sloeg (hij de eerste -paa-I voor de verbouwing van de Sdhouwiburg -in Middelburg. Na Middelburg werden Wolphaar tsdüjk en 'het Veerse Meer -bezocht. Terug van 'een boottocht over -dit meer zei de staatssecretaris op een perscon ferentie o.m. dat het Veerse Meer een der belangrijkste -nationale re creatiegebieden word-t en daarom als Zeeuws project in nationaal ver band moet. worden beschouwd. Mr. Soholfen 'heeft ook besprekingen ge voerd over het 'komende Deltamu seum en over een nieuwe -vorm van subsidie voor de Zeeuwse Muziek school.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1