tweede pak IA PRIJS \m. MEI Berrevoets kop en schojel Holland Electro Vakantie- bedden Fa. Koevoets Geldig zowel voor het grote als dubbeigrote pak Voorrang gevraagd voor wensen landbouw LATER BETALEN De bezitsvorming Europese vrijwilligers aan het werk HET GEHEIM VAN TURTON TOWER raagd: winkelmeisje 's Maandags vrij Hoog loon TO FEYTER tkzec voorradig: zienbarend Amerikaans ndermiddei ERTY SILVER FOAM zilver glanzend schoon it meer poetsen! Tot in leinste hoekjes en rand- jlanst uw zilver mooier ooit. Even wassen, af- :len, drogen... klaarl handen blijven schoon. •enplein 1 - Zierikzee 'elefoon (01110) 2443 feeler's feestdag ■>ie kwal. nylons 1,48, 1,98; nylon sjaals, In kleuren 2,75; ge- ;mde sjaals 2,50, 2,90, 3,90; doosjes dames Toeken, 3 stuks 1,35, 1,95. ■renieuwstraat 6 ■ikzee EEN LEUK GESCHENK EN ALTIJD WELKOM is een moderne voor Moederdag verpakt in luxe doos. Grote keus bij N.C.A.B. - Zierikzee Eerste en laatste zomer- inlevering landbouw-vakantiebonnen zaterdagavond 11 mei, in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw, 't Vrije 2, van 6.30 tot 7.30 uur. J. N. VAN MOURlK NOORDGOUWE Landbouw-vakantiebonnen inleveren op vrijdag 10 mei a.s., van 19.00 tot 21.00 uur, bij W. KETTING. A.N.A.B. - Zierikzee Vrijdag 10 mei a.s. vóór-inlevering landbouw- vakantiebonnen van 20.00 tot 21.30 uur bij B. LOKERSE, Krepelstr. 29. de stofzuiger met het sterkste hart model „Toppy" Een toppunt van gemak Rijdend ketelmodel Enorme stofruimte Zeer sterke motor Grote zuigkracht Pedaalschakelaar Acht hulpstukken Inruil, service en voorlichting Prijs f 165,- WELTEVREDEN Tel. 2805 Zierikzee 9 Vakantiemeubelen Tuinmeubelen Parasols Wilt u iets goeds? Havenpark 5 - Zierikzee Retle C.B.T.B.-voorzitter HAARLEM, 8-5. Bij de komende kabinetsformatie zal aan een aan tal agrarische wensen een hoge pri- ïriteit moeten worden toegekend. Mr. B. W. Biesheuvel, voorzitter van de Nederlandse Chriscteltfke Boeren- en Tuindersbond, gaf dit als „vertaling in politieke termen" van wat de voorzitters der drie cen trale landbouworganisaties en der drie landarbeidersorganisaties in hun vorige week gepubliceerde verklaring hebben gezegd over de eigenschappen die een nieuw kabi net dient te bezitten: een sterke in leving in de agrarische problema tiek en een wijze - en zeker geen lege - hand om de noodzakelijke aanpassing van Ihet agrarisch be drijf mogelijk te maken. Het Landbouwschap zal spoedig een uitgebreide hrief gereed heb ben. Het enige wat er nog aan het ontwerp-schrijven ontbreekt is de naam van de ka'binetsformateur(s), vertelde de heer Biesheuvel. Hij sprak in Haarlem ter opening van de algemene vergadering van J zijn bond, diie thans 45 jaar bestaat. De slechte financiële uitkomsten J van duizenden (landbouwbedrijven, aldus mr. Biesheuvel, brengen niet slechts materiële zorgen op menige boerderij. Op het platteland ont wikkelt zich hier en daar een gees- P tesgesteldheid, die de overheid he laas maar zeer ten dele onderkent. Aanhoudende materiële zqrgen ber gen 'het gevaar in zich, dat ook on- der onze overigens zo geestelijk ge zonde, stabiele en rustiger boeren bevolking haarden van extremisme gaan ontstaan, die voor het geeste lijk welzijn van ons platteland een Oudheidkundige vondst te Roermond ROERMOND, 8-5. Even ten wes ten van Roermond is dezer dagen bij het baggeren naar grint in de uiter waarden langs de Maas, nabij het gehucht Weerd, een Romeins wij- altaar naar boven gebraCht. Het is een stenen plaat van een meter hoog 60 om. breed en 30 cm. dikte, ge houwen uit Kunraedersteen, een soort kolenzandsteen uit Zuid-Lim burg. Het wij-altaar dateeri uit de eerste of 'tweede eeuw na Christus. Op de stenen plaat heeft men de volgende tekst kunnen ontcijferen: Sextius Opilius Ciminus Rurae V.S.L. Enige tijd geleden is op deze plaats ook een Romeinse helm opgegraven. Ingezonden mededeling NU KOPEN PERSOONLIJKE LENING ernstige bedreiging 'gaan vormen. Wel had spreker waardering voor de vele positieve elementen in de landbouwpolitiek van de overheid, maar in Den Haag is, en bij de re gering én bij de volksvertegenwoor diging nog te sterk de neiging aan wezig de gdhel'e landbouwpolitiek vooral intellectueel te benaderen. Niet voor één gaatje te vangen AMSTERDAM, 8-5. Dat de dienst publieke werken van de gemeente Amsterdam niet vóór één gaatje is te vangen, is gebleken uit het feit dat deze dienst sinds 1956 14.000 gaatjes heeft geboord in beton, gra niet en hardsteen om de 20 cm. hoge beschermhekjes langs de Amster damse grachten - „de laatste stro halm voor automobilisten" - te kun nen bevestigen. Van de totale lengte van 22 km. die op het programma stond is thans 19 km. gereed. Het belangrijkste deel van de Am sterdamse grachtengordel zou reeds met de parkeerhekjes zijn omzoomd, als de bestedingsbeperking niet als spelbreekster ivas opgetreden. De resterende drie kilometer komen echter binnenkort klaar. Het effect van deze hekjes is bij zonder gunstig. H.M. de Koningin bezocht „Keukenhof" LISSE, 7-5. Hare Majesteit de Ko ningin heeft in gezelschap van een buitenlandse dame een onofficieel bezoek gebracht aan de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" in Lisse. De hofauto parkeerde op het algemeen parkeerterrein en Hare Majesteit kodh't zelf entreebewijzen. Na een rondwandeling van ongeveer anderhalf uur verliet de koningin vrijwel onopgemerkt het terrein. LANDBOUW EN VEETEELT Robot geeft adviezen De elektronische reken- en admi- nistratiemadhine IBM-RAMAC-305 bij het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oos terbeek die reeds enige jaren de be- mesliingsa-dvisering op basis van grondonderzoek voor de landbouw verzorgt, is nu oök ingeschakeld bij de 'bemestingsadvisering voor de tuinbouw. De madhine geeft de be- mestircgsadviezen voor de open tuin grond, bloembollenteelt en fruitteelt. Evenals dit op de landbouwscho len het geval is, worden door de tuinbouwscholen en cursussen veel voorbeel'dadviezen gevraagd tenein de deze in klassikaal verband te be spreken. Op deze wijze worden de toekomstige boeren en tuinders nauw betrokken bij de resultaten van het toegepast wetenschappelijk onderzoek en weten zij het in de toekomst of direkt al op het bedrijf van hun ouders op de juiste wijze toe te passen. Unieke vakantiereis HAARLEM', 8-5. Dank zij het initiatief van de directrice, zuster W. M. E. de Klerk, zul len de zestig bewoners van het gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen te Haarlem dit jaar vergezeld van hun fa milieleden een vakantiereis maken. Zuster de Klerk hoopt hierdoor de familierelaties van haar bejaarde bewoners te verstevigen. Als vakantiedoel is een bootreis op de Rijn ge kozen. Vrijdag 10 mei vertrek ken zij van Haarlem naar Utrecht, waar aan boord ge stapt wordt voor de Rijnreis, ioelke een week zal duren. DEN HAAG, 8-5. De regering is met vele leden van de Eerste Ka mer van mening dat de thans be staande grote vermogensongelijkheid in belangrijke mate wordt veroor zaakt door de sinds 1950 sterk ge stegen koersen van de aandelen, ge voegd (bij het feit dat de 'belegging in effecten toeneemt naarmate het vermogen groter wordt. Dit wordt meegedeeld in de me morie van antwoord op het voorlo pige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het wetsontwerp houdende fis cale faciliteiten voor bezitsvorming met betrekking tot effecten. Teneinde ertoe bij te dragen dat meer evenwichtige vermogens- en inkomensverhoudingen ontstaan acht de regering het noodzakelijk ook de kleine spaarders met de ef fectensfeer vertrouwd te maken. Het onderhavige wetsontwerp is een van de middelen daartoe. Met dit ontwerp is 'het programma van maatregelen ter bevordering van de bezitsvorming, zoals dat in de nota over de bezitsvorming werd uitge stippeld, geheel tot uitvoering geko men. atFlitsen uit het buitenland 1 MERAUKE. In verband met dë vermissing van pater Edmar Ver gouwen O.F.M., piloot in West Irian bericht het provincialaat der Fran ciscanen te Weert, dat de laatste vier dagen geen nieuwe feiten aan het 'licht getreden zijn. NEW YORK. Meer dan 300 be roemdheden. hebben (gisteren aan gezeten aan 'het diner, dat het tijds schrift („Time" heeft aangeboden aan personen, wier foto in de 40 jaar dat het iblad! bestaat op de voorpagina heeft geprijkt. HOLZMINDEN. Arbeiders heb ben dezer dagen bij Holzminden aan de Wezer 'beenderen 'gevonden van een oerpaard uit de ijstijd, ongeveer 150.000 jaar voor Christus. De been- déren werd in diluviale grond dicht bij de rivier aangetroffen. Amerikanen vertrekken uit Haïti WASHINGTON, 8-5. Het Ameri kaanse •'ministerie van buitenlandse zaken 'heeft de 220 familieleden va hef Aiherikaanse diplomatieke en militaire personeel in Haïti opdracht gegeven de republiek te -verlaten en de ongeveer 1.300 Amerikaanse bur gers (particulieren) aangeraden te vertrekken. Een vloot van charter- vliegtuigen begon woensdag met de evacuatie van Port-au-Prince naar Miami. De maatregel is genomen met het oog op de „voortdurende verslechtering van de toestand" in Haïti, aldus een mededeling van het ministerie. Ook a'lle Amerikaanse functiona rissen die geen vitale posten bezet ten zullen worden geëvacueerd. POSTHRHOLT. In Potsterholt (L.) js de 22-jarige J. Sohwacho- ver uit Linne met zijn auto fron taal in botsing -gekomen met een tegenligger. ROME. De r.'k. primaat van Po len, kardinaal Wyszihsky, is per trein uit Warschau via Wenen in Rome aangekomen. STUTTGART. Het 240.000 man tellende personeel van de Westduit- se spoorwegen krijgt met terugwer kende kracht tot 1 april loonsverho ging. Dut is het resultaat van on derhandelingen van 18 uur, die van morgen vroeg in Stuttgart beëin,r digd zijn. FARSUND, Zuid-Noorwegen. Het Noorse vrachtschip Randi Broevig staat in de Atlantische Oceaan in brand en is zinkende, zo is woens dag gemeld. De eigenaar van het schip, Harald Broevig, heeft meege deeld, dat de 36 bemanningsleden door een ander schip aan boord zijn genomen. DJAKARTA. In Midden Java zijn negen mensen 'gestorven nadat zij bedorven pinda's hadden gegeten. 197 personen zijn opgenomen in het ziekenhuis. Dit meldt het officiële Indonesische persbureau „Antara". Herbouw Perzische dorp Dousadj AMSTERDAM, 8-5. De eerste groep van twaalf Europese vrijwil ligers is vandaag begonnen met de eerste werkzaamheden voor de her bouw van hét Iraanse dorp Dousadj dat tijdens de vreselijke aardbeving van- 1 september 1962 geheel werd verwoest. Deze jonge vrijwilligers (20-25 jaar) zijn uitgezonden dooi de Europese werkgroep, waarvan prinses' Beatrix presidente is. De E.W.G. heeft op zich genomen om met behulp van de jongeren in de verschillende Europese landen eni in samenwerking met jonge Iraanse vrijwilligers en de dorpe lingen, Dousadlj te 'herbouwen. In ons land' worden in talrijke plaat sen met groot succes financiële ac ties door jongeren gevoerd. Voor 't gehele project is een bedrag van één miljoen gulden nodig. Bij deze 12 vrijwilligers zijn yiei" Nederlanders, twee Belgen, drie Fransen, twee Zwitsers en een En gelsman. Er zijn twee meisje bij de groep, een Franse sociaal werkster en een Zwitserse die kokkin is. De groep heeft zich op haar werk voorbereid tijdens een nabij Ver satile gehouden trainingskamp van dë Internationale Vrijwillige Hulp dienst. De vier Nederlanders De vier Nederlandse jongeman nen zijn: Henk Terweij, die voor dien zes maanden heeft gewerkt in een kamp van de Internationale Vrijwillige Hulpdienst 'in Algiers, Tjalling Bookma, beiden uit Am sterdam, W. J. M. Vroomen (Leiden) en Christiaan van Deelen (Den Haag). Er is reeds een tweede groep vrijwilligers samengesteld, die na een trainingskamp op 27 mei uit Parijs naar Iran zal vliegen. Er zijn na de T.V.-udtzending, waarin prinses Beatrix op 29 april de tot en met 29 mei durende „actie Dousadj" aankondigde, zoveel re acties uit binnen- en buitenland binnengekomen bij -het bureau van de E.W.G. in Amsterdam (N.Z. Voorburgwal 298) dat men nu over voldoende vrijwilligers beschikt en de mogelijkheid tot aanmelding ge sloten heeft. 63. Als Aram, die bij de deur met de but ler in gesprek is, de knal van het schot hoort, duwt hij de oude Higgins zonder par don terzijde en snelt de gang in. „Daar. daar staat iemand", zegt Agua, die hem met de anderen gevolgd is, cn hij wijst op Graaf Turton, die in een zijgang tegen de muur gedrukt staat. „Daar, in de toren kamer klonk het schot", brengt de edel man er benauwd uit. Zonder zich te bedenken duwt Aram de aangewezen deur open en stuift naar bin nen. „Wat heeft dat te betekenen? Hoe waagt u het hier zo maar binnen te val len!" snauwt Williams, die met een nog rokend pistool voor een aan de wand be vestigde schietschijf staat. „Dat zal ik je eens gauw vertellen, mijn heer de smokkelkapitein", snauwt Olivier, op hem toetredend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 8