Europese economie aan brokken? èn SUNIL is nylon-actief SUNIL WAST STRALEND WIT Het loon- en prijsbeleid Lijm hout met CETAFLEX ^8^ Ceta-Bever grens GEVALLEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 mei 1963 No. 19374 BLIK DOOR HET WERELD Een reeks economische conferen ties in Europa die nu aan de gang is vormt de inleiding voor de zeer belangrijke bijeenkomst van de G.A. T.T. - de onder zijn Engelse voor letters bekend geraakte overeen komst over handel en tarieven - die op de zestiende in Genève begint. Daar zal een transatlantisch gesprek worden voorbereid over de zoge naamde ronde van Kennedy. Het ziet er naar uit dat de uitslag daarvan zeer teleurstellend zal zijn en weer een nieuw punt van wrijving binnen de landen van de atlantische ge meenschap gaat opleveren, De ronde van Kennedy behelst het wederzijds halveren van de import heffingen aan beide zijden van de oceaan, zulks ter bevordering van de onderlinge handel. Aanvankelijk stond de Ameri kaanse volksvertegenwoordiging haar president ook toe de invoer rechten geheel af te schaffen voor produkten waarvan de onderlinge handel tachtig procent van de we reldhandel uitmaakte, maar dat was gebaseerd op de toen nog redelijke veronderstelling dat Groot-Brittan- nië deel zou gaan uitmaken van de E.E.G. Sinds de Gaulles veto is dat aspect van de zaak onder de tafel gegleden. Nog veel strubbelingen Niettemin blijft de zaak nog pe nibel genoeg. De Amerikanen hebben nu niet met de verhoopte vergrote E.E.G. te maken maar met twee eco nomische blokken, de E.E.G. van zes en de E.V.A. van zeven. De één in Brussel en de ander in Lissabon stippelen nu hun handelspolitiek uit voor de komende tijd om weivoor - bereid ter conferentie van de G.A. T.T. te verschijnen. Daarna is er in Londen nog een gesprek van het Brits gemenebestdat ook het een en ander op zijn hart heeft op dit gebied. En het is op geen van die drie voorbereidende congressen al zo koek en ei dat de G.A.T.T. mag hopen op een vlotte vergadering met vrijwel uitsluitend hamerstxikken. Integendeel. Wat de E.E.G. betreft heeft Frankrijk helemaal geen haast om over Kennedy's ronde te gaan praten. Laten we eerst de gemeen schap maar eens voltooien, zegt Pa rijs en dat betekent dat dan de landbouwzaken ook geregeld moeten zijn. Dat hotidt. uitstel in tot zeker 1965, volgens een recente pessimis tische verklaring van vice-voorzitter Mansholt van de Europese commis sie. Dit Franse verzet is niet onver klaarbaar, vooral niet nadat de V.S. min of meer ontactisch te kennen hebben gegeven dat ze alleen wil len praten over tariefsverlagingen voor industriële en agrarische pro dukten tegelijkeriijd. Frankrijk wenst immers zijn landbouw de eer ste viool te laten spelen - vooral wat granen betreft - in de E.E.G. Niet afgesproken En ook op andere punten - de concessies onlangs van de Gaulle aan de veeboeren spreken duidelijke taal - steunt Parijs zijn duur produ cerende landbouw op een manier als in het Verdrag van Rome nooit be doeld kan zijn. En weliswaar is het vooral Duitsland (en voorzover het de granen betreft ook bijvoorbeeld Nederland) liever het goedkoopste produkt te importeren om de prijs van het voedselpakket laag te hou den, maar ook daar heeft men zijn landbouwkundige beslommeringen. Daar komt bij dat de industrieën afschaffing van de invoerrechten wel aardig zouden vinden, maar voor de halvering minder voelen. De V.S. exporteren al meer naar Europa dan ze er uit invoeren en hebben bovendien doorgaans hogere invoerrechten, zodat ze hun voorde lige positie relatief zouden handha ven. De Franse idee dat de V.S. eerst hun tarieven maar wat moeten aanpassen aan Europees peil spreekt hen dus wel aan. Bij de E.V.A. is het niet veel an ders. Vooral de Denen staan erop dat in deze club eidelijk de agrari sche integratie wat gelijke tred gaat houden met de industriële. Hier wordt de zaak nog moeilijker omdat E.V.A.-lid Engeland zo zijn land- bouw over eenkomsten heeft met het gemenebest. Omgekeerd Hier zijn allerlei praktische be zwaren die maar niet een twee drie overwonnen kunnen worden. In Frankrijk? rouwt men daar geenszins om, maar in de meeste Europese landen neemt men het feit dat de komende onderhandelingen een dra ma moeten worden minder gelijk moedig voor kennisgeving aan. Verruiming van de wereldhandel is een economisch belang van de eerste orde en die loopt ongetwijfeld terug als diverse kampen zich achter protectionistische muren terugtrek ken. En protectionisme kweekt pro tectionisme: er is altijd een neiging de eigen muur even hoog te maken als die van de ander en liefst nog een streep of wat hoger. Het initiatief van Kennedy kan zo gemakkelijk uitlopen op het tegen deel van wat het beoogde: in plaats van de wereldhandel opener, groter en welvaartspreidend te maken, kan die erdoor beperkt worden en leiden tot stimulering van autarkie, die wat de E.E.G. betreft vooral de veel naar buiten de gemeenschap expor terende landen veel kansen moet laten verliezen. Ingezonden mededeling TOGAL tegen reumatiek - Snelle stiller van pijn Zorg dat U Togal in huis heeft. Veilige stiller van grote en kleine pijnen. Reumatiek, Ischias. Spit. Griep. Hoofdpijn. Verkoudheid. Alles verdwijnt snel. Door Togal. Maagveilig. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. SPORT VOETBAL MEVO-Zwaluwse Boys 2-4. Ook in deze wedstrijd 'heeft Mevo de eer aan hun tegenstander moet ten laten. In déze wedstrijd leek het er veel op dat Mevo zich met het lot van degradatie 'heeft ver zoend. Het ontbrak bij de meeste spelers aan de nodige inspiratie om met een zo goed mogelijk resultaat uit de bus te 'komen. Zwaluwse Boys combineerde wat beter dan de thuisclub, maar verder maakten ook zij geen grootse indruk. Uit een pass van Frans Rossen kreeg Lup- gens al spoedig een goede scorings kan, maar zijn schot belandde in het zijnet. Midvoor Bij de Vaate wist ook eenmaal door te breken, maar zijn schot was te zacht om de doelman erg te verontrusten. Aan de andere kant kwam Polak vrij veor doriman Bij de Vaate, maar zijn schot ging naast. In de 25e mi nuut wisten de bezoekers de leiding te nemen toen bij een uitstekende combinatie over de linkervleugel het leder naar dc goed meegekomen Polak werd geplaatst die hard en onhoudbaar inschoot (0-1). Op goed kope wijze kwam Mevo in de 39e minuut aan de 'gelijkmaker toen de achterspeler Schalken met een hoge terugspeelbal zijn eigen voor het doel opgestelde doelman passeerde (l-l). In de Voorlaatste min. van de eerde helft wist Zwaluwse Boys toch weer de leiding te nemen toen rL' MEVO-verdediging verzuimde tijdig in te grijpen waardoor mid voor Harry Kruis de gedegenheid 'kreeg en orfhoudbaar in te schieten. In de 2e 'helft wist bij de Vaate al direct door de rood-witte verdedi ging te breken muar zijn schot be landde boven op de doelman. Een snelle aanval van Lupgens, een spe ler met' capaciteiten die veel te wei nig initiatief aan de dag legt, werd besloten met een schot van Rossen dat rakelings over de lat ging. In de 11e min. lost l.buiten L. Kramer een scihot op het doel dat via het lichaam van doelman Bij de Vaate in het net verdwijnt (1-3). Nadat Rossen hard op de staander heeft geschoten wordt midvoor Bij de Vaate even later, als 'hij op het punt staat om door te breken, in de heupzwaai ge nomen. Dit levert MEVO een sfcraf- •sdhop op, welke door K. de Oude on berispelijk wordt benut (2-3). In de 29e 'min. staat de MEVO-verdediging bij een aanval van de Boys raar te schutteren, waarvan r.buiten H. Du- dok weet te profiteren (2-4). MEVO krijgt 'hierna een groot veldöver- wicht, maar in de voorhoede wil het niet lukken, zodat met onverander de stand het einde aanbreekt. Vriendschappelijk A.s. zaterdag 11 mei SVOWK I-MEVO I (aavang 3 uur). SCHAKEN Zierikzcesche Schaakvereniging Van de op dinsdagavond gespeel de wedstrijden van de Zierikzcesche Schaakvereniging zijn de uitslagen als volgt. Groep I: dr. J. J. Westendorp Bcvma-ir. .J. J. Elzerman 1-0. Groep II: H. E. S. Sinck-A. J. Ilendrikse Vz-VzM. M.'de Raat- R. Huneman 1-0. Groep III: C. van Overbeke-J. Rotte 1-0. Ingezonden mededeling Een schone vuile stad ROTTERDAM, 8-5. Vreemde ogen zien scherp. Dat blijkt uit een brief die de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, onlangs heeft ontvangen van een Amerikaanse professor. De inhoud gaat alle Rot terdammers aan omdat het een waarschuwing bevat dat de Maas stad en ook Nederland bezig is zijn goede reputatie in het buitenland te verliezen. Professor William I. Hart uit Cin- cinatti 'heeft, wachtend op een boot die hem 'naar de Verenigde Staten zou brengen, lange tochten door Rotterdam gemaakt waarbij hij „ontmoedigd is geworden bij het zien van de algemene onreinheid van de straten". „Staat u mij toe", zo schrijft hij aan cfe 'burgemeester, „dat ik u een woord ter aanmoediging stuur om de straten van uw prachtige stad schoon te houden. Doe al het moge lijke om de burgerij er van te door dringen dat het nodig is om de stad' rein te -houden. De goede naam en de kostbare reputatie van Neder land staan op het spel". Vijf jaar geleden DEN HAAG, 8-5. In het jaarver slag over 1962 van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland, waarin o.m. aandacht wordt besteed aan het loon- en prijsbeleid, wordt opgemerkt dat het nieuwe loonsysteem zeker geen pa nacee is voor alle loonkwalen. „Zo zal het vraagstuk van de wartc lonen ook in het nieuwe sys teem blijven voortbestaan; dat blijft zolang er regels voor de loonvor ming zijn. De vraag is of minimum lonen in de C.A.O'.'s en in dit op- 'zicht wellicht een oplossing zouden kunnen brengen. Een even grote vraag is echter of daarmee 'het loon- beleid nog wel in staat zou zijn de belangrijkste doeleinden waarop het is gericht te realiseren". Ook de met de toonverschillen sa menhangende problemen zijn in.het nieuwe systeem ruiet opgelost, noch oplosbaar. Om deze moeilijkheden het hoofd te bieden zullen andere, buiten 'het loonvoi-mïngsbeleid gele gen instrumenten meer aandacht moeten ontvangen zoals het perso neelsbeleid en de arbeidsomstandig heden. Tulpen koningin komt naar Nederland DEN HAAG, 8-5. De 31-jarige Patricia Harper, die -dezer dagen ge kozen is als tulpen-koningin op hét tulpenfestival in Birmingham komt vandaag (donderdag) naar ons land. Voor haar is een speciaal „Holland in A Day"-programma samengesteld met bezoeken aan Rottendam, Euro mast, Den Haag, Binnenhof en pier, aan Lisse, Keukenhof en aan Am sterdam, rondvaart door de grach ten. Op haar tocht zal Patricia wor den vergezeld door Elizabeth Mooy, televisie-omroepster, die namens het ministerie van landbouw en visserij als gastvrouwe zal optreden. NEW YORK, 8-5. De eerste proef met een televisieprogramma dat via de dinsdagochtend gelanceerde com municatiesatelliet Telstar 2 door het Amerikaanse grondstation Andover naar Europa werd uitgezonden is geslaagd. De uitzending werd zeer goed ontvangen door het Britse ont vangstation in GoonJhilly Downs. Het Franse station' te Pleumeur Bo- dou meldde een minder goede ont vangst. Volgens de Amerikaase tech nici functioneert de veibindings- kunstmaan perfect. De uitzending kwam tot stand toen de kunstmaan zijn vierde omwenteling om de aar de maakte. Het programma duurde achttien minuten. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zunderdorp (toez.): A. W es tra. Sdhamegoutum; door de Brov. Kerkvergadering van Zeeland als predikant voor buitengew. werk zaamheden H. G. Beneder, Baar land. Bedankt voor Wommels: Jac. de Vries, Woudrichem. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Leiden: J. van der Haar, Bmmen. Ger. Gemeenten Bedankt voor Werkendam: J. van Haaren, Rijssen. BEKENDMAKING Het hoofd van het gemeentebestuur van Zierikzee maakt bekend, dat door Gedeputeerde Staten van Zee land goedkeuring is verleend aan het besluit van de raad dier gemeente van 21 december 1962, nr. 7, tot vast stelling van bijzondere voor- en ach- tcrgevelrooilijnen. De aandacht wordt gevestigd op ar tikel 11, lid 3 van de Woningwet, krachtens hetwelk belanghebbenden binnen dertig dagen, te rekenen van de dagtekening dezer kennisgeving, van vorenbedoelde goedkeuring bij de Kroon voorziening kunnen vragen. Zierikzee, 9 mei 1963. Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, M. C. VERHEI JEIN, loco-burgemeester. Op 24 mei a.s. zal het vijf jaar geleden zijn, dat het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee officieel werd geopend door H.K.H. Prinses Beatrix. Nu het eerste lustrum van dit heugelijke feit nadert, meenden wij er goed aan te doen nog eens enkele fotografische herinneringen op te halen aan deze voor Schouwen-Duiveland uitzonderlijke hoogtijdag. Op de foto: de kroonprinses in gezelschap van de commissaris der koningin Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot op het ziekenhuisterrein. Na de openingsplechtigheid verliet de prinses langs een haag van verpleeg sters het ziekenhuis. Men ziet haar in gezelschap van de directeur-genees heer dr. H. J. Ezendam. De Eerste Kamer heeft na hoof delijke stemming het Nederlands- Duitse verdrag met 43 tegen 18 stemmen aanvaard. Tegen stemden vijftien van de achttien aanwezige socialisten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Een felle brand heeft In een uur tijds het hotel „De Kampioen" 'geheel 'in de as gelegd. Toen het vuur zich snel verspreidde waren er zes personen, onder wie de hotelhouder en zijn echtgenote, in het twintig bedden tellende gebouw. Zij kon-den zich langs palen, die bu ren tegen de gevel hadden geplaatst, naar de begane gi-ond laten glijden. Volgens een ooggetuige zou de brand, die om half één ontstond, door een ontploffing vooraf zijn ge gaan. Het blussiragswertk werd ver richt door brandweren uit Loenen en Breukelen. DORDRECHT. De gemeenteraad van Dordrecht heeft zich na vrij lang beraad akkoord verklaard -met het voorstel van b. en w. om -diege nen, die huurschuld' hebben aan de gemeentelijke woningstichting, uit te sluiten van de levering van gas of -elektriciteit. De huurachterstand in Dordrecht heeft zorgwekkende vormen aangenomen en de gebruike lijke middelen -die de particulier ten dienste staan om schulden in te vor deren, sorteren voor de gemeente niet voldoende of geen effect. DEN HAAG. In de tweede -helft van mei - zo heeft het A.N.P. van de legervoorlichtingsdienst verno men - zullen kwartiermakers van het Duitse onderdeel dat in de leger plaats Budel gelegerd zal worden, naar ons land komen. In de tweede helft van juni zal de rest van de vaste kam-pstafvolgen. In juli ko men de eerste Duitse recruten naar Budel. AMSTERDAM. De 81-jarige H. Blaas, die op de Ceintuurbaan in Amsterdam tegen een rijdende tram aanliep, is aan de daarbij opgelopen verwondingen overleden. De man wilde juist een vluchtheuvel afstap pen. WAGENrNGEN. Generaal Charles Foulkes, de opperbevelhebber van •het Canadese bevrijdingsleger in mei 1945, die inmiddels is gepensioneerd, heeft vergezeld van zijn echtgenote cn vertegenwoordigers van de Cana dese Kamer van Koophandel in Ne- .derland, een bezoek gébracht aan Wageningen. DEN HAAG. Volgens cijfers van 'het C.B.S. zijn in de maand maart 4.647 nieuwe woningen gereed geko men en werd begonnen met de bouw van 11.646 woningen. Deze cijfers waren voor -maart 1962 respectieve lijk 5.234 en 8.154. Ingezonden mededeling ZEEUWS-VLAAMS FEUILLETON Er stonden tranen in 'haar ogen, toen ze antwoordde: „Ik 'héb het er ook naar gemaakt, Kees". ..Onzin, jij niet. Ik". „Toch wel enhet zal nog wel eens heel moeilijk worden.denk je ook niet? Wat zullen de mensen zeggen ,als ze ons samen zien? En je moeder, je zusters?" Maar aan die vraagstukken kwam ons tweetal op dat ogenblik niet toe, want een krakerige oude damesstem zei plotseling ijskoud: „Meneer! U gedraagt zich wel érg vrij in mijn keuken". Beleefd verontschuldigde Kees zich, maar aangezien ze 'hem niet uitnodigde te blijven 'of in de kamer Ie komen, moest hij wel vertrekken. Och, ihij (begreep heel goed, dat het de oude dame maar 'half beviel, dat iemand van 't andere geslacht op al te goede voet stond met Jannie.... Bij de deur namen ze afscheid. Todh had Jannie nog één goede raad. „Als je mij een plezier wilt doen, Kees, ga dan vannacht niet mee met de douane. Laat ze het zélf opknappen en vertel niet overal rond. dat jij ze geholpen 'hebt. Dat zou dc dingen maar nodeloos moei lijker maken voor latei-". Kees glimlachte. Die Jannie dacht toch aan alles. Maar 'hij kon haar volledig gerust stellen, Niemand zou ooit 'kunnen zeggen, dat hij verklik ker voor de douane Was geweest. Vrolijk fluitend liep hij daarop naar de jeep terug. Het zou allemaal nog wel weer goed komen. door W. Geldof 's Avonds onder het eten merkte moeder wel aan Kees. dat er weer iets bijzonders met hem was. Het ergerde 'haar een beetje. Kees was 's middags vaak niet thuis en des morgens vroeg was Cor er tegen woordig weer bij. Maar 's avonds, of !het moest gek gaan, was ze alleen, met haar enige zoon en dat vond zij wel het gezelligste uurtje van de hele dag, al zou ze liever het puntje van haar tong afbijten dan dat te zeggen. Het stak haar, dat Kees geheimp jes voor 'haar had, de laatste tijd. Opeens viel ze uit: „Het is natuur lijk tódh weer die meid van Pau- wels, ee?" Het was zwaar geschut, maar ze bracht 'het in stelling omdat ze vast en zeker meende, dat het Jannie Pauwels niet was. Ze wilde echter graag 'horen wie het dan wél was. Maar ze was totaal verbluft, toen Kees bedaard zijn mond leeg at en zei: „Ja moeder, het is nog altijd Jannie Pauwels, maar daar praten wij later nog wel eens over. Voor vanavond staat er heel wat anders op het program". Teleurgesteld en in haar wiek ge schoten zweeg ze. Maar Kees over legde, dat -het goed was, dat de ge beurtenissen van vanavond 'haar niet onverwachts overvielen: zc was ten sion e' al bij de zestig. „Je moet er -niet van opzien, moe der", zei hij met zijn broodmes spe lend, „maar vanavond wordt (hier een inval gedaan, door politie en douane en zo De consternatie, die hij had ver wacht, bleef uit. Ongelovig vroeg ze: „En hebben ze jou dat van te voren verteld? Dat is óók 'leuk. En waarvoor al die drukte? Wat heb je dan uitgevoerd?" „Niets moeder, maar dit is een geheimpje, dat je niet verder mag vertellen. Henk is achter een groot smokkelgéheim gekomen er. vandaar al die drukte. Maar om de indruk te wekken, dat wij er niet de hand in hebben, komen ze hier óók zoe ken. Dan kan de hele "buurt zoveel kletsen als ze wil, maar het ware weet ze dan todh niet, snap je?" „Eigenlijk 'helemaal niet", mokte ze. „Is het om d'n Slof te doen?" „D'n Slof is er ook bij betrokken", gaf hij toe, maar nog véél meer, moeder. Dat zul je allemaal wel ho ren als het voorbij is". Het 'bevredigde haar maar 'half. „Dat Henk zich met dit soort zaken inlaat is nog tot daaraan toe. Dat is zijn vak. Maar jij Het ware kreeg ze echter niet te horen, ook niet, toen even later de meisjes thuiskwamen en, dooi' moe der ingelicht, een spervuur van vra gen op Kees loslieten. „Wachten jullie maar rustig af en als jullie Henk en mij een plezier willen doen: doe dan net alsof je heel verbaasd cn verontwaardigd bent, als je de politie ziet. Plaag Schut maar een beetje, want dat is 7.0'n brave niet". SChut was de .veldwachter, aan wie Kees een paar bekeuringen te danken 'had voor onvermijdelijke kleinigheidjes, zoals een achterlicht, dat niet brandde en een vergeten belastingkaart en dergelijke. Hij hoopte, dat die door de douaniers niet verder ingelicht zou zijn dan nodig was, dan kon hij hem altijd nog eens plagen met een vergeefse inval, (Wordt vervolgdi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7