niet bellen voor kwitanties Oriëntering over het Streekplan voor Schouwen-Duiveland Opzienbarende vinding vindt alom bijval! ÖACMOURER iezoek P.v.d.A.-Stateiiletleii ZIERIKZ££, 8-5. Een uit tien eden bestaande groep van P.v.tLA. itatenleden heeft - gelijk aange kondigd - dinsdag een oriëterend verkbezoek gebracht aan Schou- ven-Ouiveland, met als voornaam- ite doel zich te oriënteren over het Streekplan. Men wil ter zake vol- edig op de hoogte zijn, voordat dit )lan in de Staten wordt behandeld, n de morgenuren arriveerde het ;ezelschap ten stadhuize van Zie- -jkzce, waar het werd ontvangen Icor wethouder II. Koevoets, bij mtstentenis van burgemeester mr. Th. Dijckmeester. Ook de secre- aris was bij de ontvangst aanwe- sig. Tijdens een ongedwongen bespre- •:<ing, konden van Zierikzeese ge meentelijke zijde enkele opmerkin- ien worden gemaakt over het Streekplan. Zo 'kwam de stadsuit breiding naar het noorden ter spra- <e en de ongunstige verbinding aan He noordkant. Om zich een beeld te /ormen van de situatie begaf het gezelschap zich naar 'het tunneltje onder de Rijksweg, een aardig din eetje dit tunneltje, maar totaal on geschikt om het verkeer uit de stad op te vangen. De verbinding wordt trouwens 'belemmerd, omdat gemo- :oriseerd verkeer van deze tunnel jeem gebruik mag maken. Een an- iere zaak gold 'het industrieterrein. Van de zijde van het Landbouw schap is bezwaar gemaakt tegen de ?edachte uitbreiding van 'het indus- :rieterrcin. De gemeente heeft deze jrote oppervlakte grond „alvast be legd", met het oog op industriële uitbreidingsplannen in de toekomst In hier geldt dus een afweging van landbouw- en yn'dustriebelangen. De gemeente is -verder ingenomen met hët geven van een recreatieve oestemming aan het poldertje bij „De Val". Vaar Haamstede. Uitvoerig waren de besprekingen, wie nadien te Haamstede op 'het ge meentehuis werden gehouden met burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell, wethouder L. v. d. Klooster en de secretaris. Het college van b. en -w. heeft grote 'bezwaren tegen het in het plan gedachte tracé van de Noorchveg, lang9 het vliegveld. Ingezonden mededeling Hierdoor toch wordt een strandge- deelte ontsloten, dat het smalst is. Het college zou liever een ontslui- tingsweg willen zien naar een bre der strand. Ook deze zaak ligt teer, omdat hierbij een belangrijk na tuurterrein in het geding is. Met name door wethouder van dei- Klooster werd veel aandacht be steed aan het optreden van de Wa terleidingmaatschappij, zulks in verband! met de in de Westhoek op- tredende verdrcgingsverschijriselen. Bebcuwingswensen. Het college bleek ook geporteex-d vcor bebouwing van de Klooster- weg, waarin het Streekplan niet voorziet. Argument daarbij is dat er reeds bebouwing is ter plaatse. Aan de Vertonsweg wil de gemeen te wel plaats ingeruimd zien voor het bouwen van landhuizen, In het Streekplan echter zijn de gronden hier bestemd voor agrarisch gebied, zonder bebouwing. Aan de Hogeweg wilde menook een strook hebben voor bebouwing en zelfs aan de oude Hogezoom had de gemeente een wat intensievere bebouwings moge lijkiheid geopend willen zien, dan in het Streekplan staat aange geven. Als andere wenselijkheid werd naar voren gebracht de moge lijkheid tot het scheppen van ver- zergingsgebouwtjes aan het einde van de strandtoegangswegen. De Statenleden hebben zich er uiteraard hoofdzakelijk toe bepaald de verschillende bezwaren en wen sen in zich op te nemen. Bij de standpuntvorming zullen deze dan al of niet een rol spelen. Vervanging Oostduitse grenswachten BERLIJN, 8-5. De Oostduitse grenswachten langs de muur tussen west- en oost-Berlijn en rondom het westelijke stadsdeel worden momen teel vervangen, zo staat in het Oost duitse blad .„Volksleger". Dit gebeurt omdat de „ideologie" bij de grenstroepen te wensen over laat. Het plaatsvervangend hoofd van de politieke afdeling van het Oostduitse leger, kolonel Helbig, heeft volgens -dit militaire blad on langs op ten bijeenkomst gezegd, dat wie gelooft dat ook een „grenssehen- der" een goed Duitser is. geen goede grenssoldaat kan zijn. Twee jonge zeelieden uit oost- Durtslartd hebben - naar pas woens dag bekend werd - zondag jl. hun sdhip in de Zweedse havenstad Ud- devalla verlaten en asiel gevraagd. Voorts heeft de Westberlijnse poli tie meegedeeld, dat dinsdagavond een Oostduitse grenswacht over de muur aan de zónegrens naar west- Berlijn is gevlucht. Ingezonden mededeling „DE LICHTBOEI" SLUIT SEIZOEN Fraaie werkstukken op handenarbeid-tentoonstelling KERKNIEUWS ZIERIKZEE, 7-5. Nadat reeds eerder de sluiting van het clubhuis seizoen van het Leger des Heils in tegenwoordigheid van de vertegen woordiger van het hoofdkwartier, de kolonel Njjman, had plaats ge vonden, werden dinsdagavond door dc clubhuisleider, de kapitein J. Vulperhorst van het Leger des Heils, een bazar en een tentoonstel ling in het gebouw van „De Licht boei" voor het publiek geopend. De bazar heeft uiteraard ten doel de nodige middelen te verkrijgen, om ook in de toekomst het clubhuis werk te kunnen voortzetten. De op de bovenafdeling ondergebrachte expositie geeft een beeld van het geen de jeugdclubs hebben gepres teerd en dat is beslist heqj veel. Voor de bazar 'heeft de Zierik zeese middenstand weer rijkelijk geofferd en fraaie goederen vielen dan ook te 'bewonderen in dit goe derenparadijsje voor jong en oud, dat gelijk gebruikelijk heel wat belangstelling trok. Grote verrassing. De 'grote verrassing intussen was ook ditmaal weer de tentoonstel ling, waar een' schier nauwelijks voorstelbare hoeveelheid' handen- arbeidprodukteri is te vinden. Ge lijk 'bekend zijn er voor wat betreft de handenarbeid cursussen voor meisjes en jongens, die worden in gedeeld in drie leeftijdsgroepen. Af hankelijk daarvan zijn natuurlijk de prestaties, maar -de 'gemaakte stuk ken (de jeugd' mag die allemaal mee naar huis nemen) liegen er niet om en zien er doorgaans piekfijn uit. Het resultaat van een winter zwoe gen 'ligt hier uitgestald voor naar wij aannemen - véle verbaasde, ogen, want mem waant zich 'bijna op een technische school. De poppen- wagentjes van de 8- en 7-jarigen zijn prestaties op zichzelf; worden de jongelui even ouder, dan zijn ze goed voor kruiwagens, kapstokken, krarvterïbakken, «nachtkastjes, e.d. De (nog) oudere jongens hebben hun werkkracht gewijd aan wand- bureaus. t.v.-'kasten, vogelkooien, e.d., fraaie werkstukken, die een ereplaats innemen op deze sympa thieke expositie. Er bestaat ook een hobbyclub Voor volwassenen. Die mannen hebben kennelijk het vak in de vingertoppen, want boe kenkasten, thecmcubels en zelfs een prachtige linnenkast vallen in deze afdeling te bewonderen. De leiding. Het werk kwam tot stand onder- leiding van de 'heren J. de Graaf en G. Heijboer, die - het -laat zich ver staan - met gepaste trots over deze expositie rondstapten. Beiden heb ben vrijwel al hun vrije tijd geo'f- fend cm dit nuttig en hoogst pro- duktieve liefdewerk in dienst van het Heilsleger te verrichten. Een prestatie die met ere mag worden genoemd. Uiteraard zijn ook de meisjes niet achtergebleven. Hun stands wemelen van prachtig naald werk, van tassen, -aangeklede po- pen1, nierstukken, e.d., die 'bij elkaar in aparte ruimten zijn tentoonge steld. Onder 'leiding van de dames, mevr. de Graaf-Boot, mej. R. Schot mej. S. de Pooler en zuster Ba'kker missie tot prestaties gekomen, die meisjes tto prestaties gekomen, die vcor die der mannelijke 'leden van de clubs niet onderdoen. Wie het allemaal 'heeft mogen zien komt tot de conclusie, dat er( in de afgelopen winter weer uitste-' kend werk is 'geleverd in' „De Licht boei", opbouwend! werk dat ons al ler sympathie meer d'an waard is. Indonesische minister sprak met Nederlandse journalisten DJAKARTA, 8-5. In een openhar- ig en informeel gesprek met Ne- ierlandse journalisten 'heeft de In- onesisdhe minister van voorlichting, oeslan Abdoeigani dinsdag 'in Dja karta aangegeven hoe de inhoud worden gegeven aan het herstel /an de diplomatieke betrekkingen ussen zijn land en Nederland. Tij- lens de door hem aangeboden rijst- afel in het modernste hotel van Djakarta, 'het hotel „Indonesia", on- lerhiel'd de minister zich geruime ijd op ongedwongen wijze met zijn Nederlandse gasten over de nieuwe janden tussen 'beide 'larrden waar ver hij persoonlijk een „gepast op- limisme" heeft. Abdoeigani legde een officiële verklaring af. Uit de gesprekken bleek dat hij ok de in Nederland uitgesproken isie deelt, dat op voorzichtige wijze ewerk dient te worden gegaan, /oor de hervatting van culturele :orctacten, vooral op het gebied van ie wetenschap en het onderwijs en ie uitwisseling van studenten, ruim- ie de Indonesische minister de eer- te plaats in. „Het woord is daarbij /ooral aan de nieuwe generatie", zo nerkte hij op. Of bij dit hernieuwde rontact op cultureel gebied het ver- >öd voor invoer in Indonesië van Nederlandse 'boeken en tijdschriften :al blijven bestaan, is nog niet ze- ;er. TNANCIËN EN ECONOMIE )e bezitsvorming DEN HAAG, 8-5. De spaarquote bevond zioh 'in de afgelopen, jaren n Nederland op een 'bevredigend ïiveau, aldus het jaarverslag over 962 van 'het Verbond van Protes- ants-dhristelijke Werkgevers in Ne- .erland. De industrialisatie van het fgelopen decennium heeft volgens iet verbond, duidelijk gemaakt dat le Nederlandse ondernemer in staat s geweest de voorhanden zijnde bc- paringen om te zetten in zinvolle iroduktiemogelijkheden die zowel le snel stijgende beroepsbevolking verk verschafte als deze deed delen n de grotere vruchten daarvan, /oor de voortzetting van dit beleid s allereerst nodig een actief en slag- 'aardig ondernemersbeleid' dat ge- ioht is op het ontdekken en exploi- eren van nieuwe mogelijkheden. Ingezonden mededeling Hard leidingwater nu zo zaclit als meiregen Er is een grote revolutie gaande op het gebied van de wasmiddelen. Castella is er in geslaagd hard lei dingwater zo zacht te maken als meiregen! Hard leidingwater: U vindt het bijna overal in Nederland. Het remt de waskracht van de wasmiddelen en maakt het gewassen textiel vaak stug. Er was tot nog toe maar één uitweg: regenwater gebruiken maar dat is in onze moderne wereld niet meer mogelijk. Castella heeft de oplossing gevon den. In haar nieuwste wasmiddel Actief Blauw is een radicale zacht- maker verwerkt, het Antical-3, een werkelijk revolutionaire uitvinding. U merkt dat, zedra u met Actief Blauw wast. Het waswater wordt on middellijk zo zacht als meiregen. U wast veel schoner en het vuil vliegt letterlijk uit het goed. Bovendien is van stug textiel totaal geen sprake meer. Dat verklaart de verrassende zege tocht van Actief Blauw. Nooit werd een wasmiddel zo snel populair. GOEDE PRIJZEN VOOR KUNST AMSTERDAM, 7-5. De eerste ochtend van de openbare verkoping van schilderijen, aquarellen, tekeningen en een grote verzameling van Aziatische kunst, wapens enz. in de zalen van de kunstvei lingen Mak van Waay aan het Rokin te Axnsterdam kenmerkte zich door een zeer grote belangstelling 'van ide zijde van het pu bliek, waaronder veel buitenlanders, en de hoge prijzen waarvoor de schilderijen van de hand gingen. Het waren vrijwel uitsluitend Nederlandse particuliere verzamelaars die de doeken kooht'en. Ook een enkele Duitser behoorde tot de kopers. Een bijbelse voorstelling van Pieter Aertsz bracht 18.000 gulden op. Een Kees van' Dongen: Portret van Zadoks van Moerkerk ging voor 17.500 igul'den van de hand, een Amsterdams stadsgezicht van Breitner voor 14.000 gul den en van dezelfde «schilder een groentestilleven voor 8500 en een voorstelling van een heiwerk voor 4000 gulden. Van de kortelings overleden meester Dietz Edzard brachten twee portretten van jonge vrouwen resp. 5800 en 6200 'gulden op. Een volgens deskun digen goede prijs van 3200 gulden werd gemaakt voor een van de kleinere doéken van Jan van G'oyen. De veiling, waarin o.m. is opgenomen de nalatenschap van de Haagse kunsthandelaar W. Vermeuelen, zal verscheidene dagen in beslag nemen. De catalogus omvat bijna 3000 nummers. Bloeiende krentebomen DWINGELO, 8-5. De lentebomen in de particuliere, vrij toegankelijke bossen en in de krententuitv.van het landgoed „De Bork" in DV^ingelo staan in volle bloei. De lage tempe raturen waren er oorzaak van, dat het voorbije weekeinde de 'honder den dagjesmensen nog niet ten volle konden genieten van de sneeuwwitte bloesempracht, waarmee de krentjes zich thans en de 'komende dagen tooien. De laatste repatrianten uit het voormalige Nederlands Nieuw Gui nea zijn in Singapore aangekomen aan boord van de „Kaloekoe" van de K.P.M. Het schip vervoerde 32 Nederlanders, van wie enkele be stuursambtenaren. DEN HAAG. Het aantal Neder landers in Haïti bedraagt momenteel ongeveer zestig. Aan hen is door de Nederlandse regering, in verband met de gespannen toestand, het ad vies gegeven het land te verlaten. Ingezonden mededeling Ned. Herv. Kerlc „Herderlijke impasse" te Drcischor duurt nog voort De „herderlijke impasse", waarin hervoxmd Dreischor sinds vorig jaar 13 mei, bij het vertrek van ds. G. H. Duyvendak naar Voorburg, is ko men te verkeren, duurt nog steeds voort. De pastorie aan de Ring- straat staat dus weer al een vol jaar leeg en dat stemt een 'deel van de bevolking enigszins weemoedig. Tal rijke stappen heeft de kerkeraad al ondernomen om in de ontstane va- ka ture te voorzien, maar tot op he den rog zonder een redelijk resul taat te boeken. Wel wordt er regel matig gepreekt in Dreischor door gastdominees en de consulent, ds. H. J. Groenewegen van Oosterland, maar een eigen predikant schijnt nog een illusie te zijn. GEMEENTE WESTERSCHOUWEN Burgerlijke Stand en loop der bevolking over april 1963 Geboi-en: 1. Elizabeth Marina, d. van J. J. Dalebout er. M. A. J. van der Weel (Burgh); 2. Jacoba Corne lia, d. van J. C. Bolijn en J. van Dijke (Noordwelle); 9. Cornelis Ma- rinus, z. van J. Evertse (Burgh); 17. Andreas Willem, z. van J. W. Janse en M. L. J. A. Baert (Haamstede); •21. Albert Beng Jong, z. van S. L. The en T. H. Sie (Haamstede); 23. Johan, z. van J. A. Fondse en M. E. van Dijke (Burgh); 24. Jacob Jan, z. van S. L. de F.eiter en T. Kosten (Renesse); 25. Cornelia, d. van C. Oosse en J. C. Baart (Noordwelle); 27. Adriana Jacomina, d. van J. Wandel en T. J. 'de Vos (Renesse). Gehuwd: 5. Gerrit Jan Verboom, 24 jaar, en Krijntje Hanse, 21 jaar (Renesse); 17. Willem Martinus Heu- tirik, 32 jaar en Janny Mattie Irene Blom, 21 jaar (Haamstede); 26. Job Leendert Hanse, 25 jaar, en Tona Maatje Flolhil, 24 jaar (Burg-Haam stede). Overleden: 6. Adriana Petronella de Granje, 82 jaar, wed. van I. D. Bakker (Haamstede); 11. Stoffel Groenleer, 81 jaar, wedn. van W. P. Noordhoek (Burgh). Ingekomen: 1. M. P. Geleijnse uit Goes (Renesse); 2. J. M. I. Blom uit Rotterdam (Haamstede); 8. C. P. Geldof en gezin uit Maarssen (Haam stede); 10. A. S. van Zalm uit Schie dam (Haamstede); 11. L. J. Moerdijk uit 's-Heer Aren'dsker'ke (Haamste de); 19. S. Duinhouwer uit Brou wershaven (Renesse); 23. E. H. Bouwman uit Canada (Renesse); 25. C. van Holtihuijsen uit Roermond (Haamstede); 26. J. van Liere en ge zin uit Middensohouwen (Haamste de); 29. S. Slager en gezin uit Zie- rikzee (Haamstede). Vertrokken: 2. F. P. Hendrikse (Renesse) naar Goes; 4. C. J. vari Wa- veren (Haamstede) naar Rotterdam; 5. E. Rumahlaiselan en dochter (Haamstede) naar Goor; 9. A. de Jonge en gezin (Haamstede) naar Zwijrrdreoh-t; 23. A. van Elsacker en gezin (Renesse) naar Brouwersha ven; 24. E. H. Rahawarin en gezin (Haamstede) naar Westerbork; 24. D. J. Tahitu en gezin (Haamstede) naar Westerbork; 24. M. A. Stouten (Haamstede) naar Zierikzee; 25. S. L. The en gezin (Haamstede) naar Westerbork; 27. II. F. Alt en gezin (Haamstede) naar Boxtel. moderne: domes - en heren-horloges HRVENPLEIN 1 TEL:2*<i3 ZIERIKZEE Scheepvaartberichten Alphacca, 7-5 te Marseille. Kenia (t.), 7-5 te Rotterdam. Lelykerk, pass. 7-5 Gibraltar naar Port Said. Sommelsdij'k, 7-5 te Bremen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Sportlieden uit St. Hilaire Dit jaar komen met Pinksteren a.s. w"eer sportlieden uit de „jumc- lage"-stad St. Hi'laii-e-du-Harcouët om een spoxNieve ontmoeting te heb ben met de Zierikzeese spoi'tlieden. De leden van de Franse delegatie worden ondergebracht bij families hier ter stede. Mot een door ihom ingezonden spreuk aan dc Stichting „De Fiets" won de heer V. allhier een nieuw rij wiel. G.M.F. De alhier gehouden collecte ten bate van de Gezamenlijke Militaire Forïdsen (G.M.F.) heeft opgebracht de mooie som van f 310,72. Een har telijk dankwooi'd is op zijn plaats aan de burgerij en aan de collec teurs (trices). Betaalt mevrouw dan nooit? Wel ja, mevrouw betaalt precies op tijd. Maar mevrouw heeft een hekel aan onnodig naar de voordeur lopen. En wéér gestoord worden. En wéér geld wisselen. Waarom? Omdat zij alles via haar rekening bij onze bank laat betalen. Dat is een enorm gemak. Dat brengt rust in huis. Doe iets voor uw rust. Rust en rente gaan samen wanneer u een rekening bij onze bank opent. Wacht daar niet mee. Iedere bel minder is winst. naam en adres van de bank welke in elke advertentie verwisseld kunnen worden AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAI FFEI SEN-BAN K TE UTRECHT Commissie te Renesse gaat weer tuinen beoordelen Een handvol nuttige wenken Ook dit jaar zullen door de tuin tjescommissie te Renesse weer de tuinen in 'deze plaats worden beoor deeld. Naast de wisselbeker zullen ook deze maal weer een aantal prij zen 'beschikbaar worden gesteld. De corrnmiss'ie hoopt hiermee weer een bijdrage te 'kunnen leveren voor het verfraaien van de bloementuinen te Renesse. Gezien de verkeerde op vattingen welke ten aanzien van het on'dei'houd en de aanleg van tuinen hier en daar nog wel 'bestaan heeft de commissie gemeend de volgende nuttige wenken nog eens onder de aandacht 'te moeten brengen. Na de barre winter welke nog vers ac'hter ons is gelegen, terwijl hier en daar nog duidelijk de sporen in SCHARENDIJKE Bejaardenreisje Het 'bejaardencomité voor Scha- rendijke en omstreken, laat bekend maken, dat 'het jaarlijkse uitstapje voor de bejaarden, dat zou worden géhouden op woensdag 19 juni 1963 is verplaatst naar donderdag 20 juni 1963. Deze verplaatsing is geschied ter wille van de zang, 'die op 19 juni een concours had en daardoor bleek het voor verschillende bejaarden wat moeilijk uit te komen. Wilt u allen hiervan nota nemen. Nadere bijzonderheden over 'het reisje zul len u nog bereiken. DREISCHOR Cafétaria weer gesloten De voormalige winkel van de heer J. A. Dooge aan de Slotstraat 'te Dreischor, die vorig jaar tot caféta ria "werd verbouwd en als zodanig in gebruik werd genomen, heeft haar deuren weer voor 'het publiek ge sloten. De bevolking heeft zich in het langzamerhand vermaard ge worden eethuisje eeh jaar lang te goed kunnen doen aan allerlei spe cialiteiten. De liefhebbers van pa- tates-frites zullen hier zeker wel niet over «te spreken zijn en vooral de jeugd voelt 'het verdwijnen van een eigen cafétaria nu reeds als een groot gemis. OOSTERLAND Contactavond o.l.-school In het gebouw van de openbare lagere school, hoofd de heer P. Knuijt, had maandag een contact- avond plaats waarvoor goede be langstelling, bestond van de zijde van de ouders .der leerlingen. Niet alléén kon 'het werk van de leerlingen be zichtigd worden, doch ook konden de vorderingen der kinderen wor den besproken met het schoolhoofd en de onderwijzeres, mevr. de Haan. Zul'ks mede naar aanleiding van het onlangs ontvangen Paasrapport. On getwijfeld zijn deze contactavonden zeer nuttig, zawel voor het onderwij zend personeel als voor de ouders der kinderen. Het komt zeker de on derlinge verstandhouding ten goede en 'bevordert een nauwere samen werking onderling. Vergroting Boerenleenbankgebouw Het bouw- en aannemingsbedrijf Boogert allhier is momenteel bezig aan een verbouwing van het Boe renleenbankgebouw. De steeds toe nemende werkzaamheden in het bankbedrijf nopen het bestuur maatregelen te treffen meer ruimte te verkrijgen. Toen het gebouw in 1954 werd ge bouwd. meende men dat de grootte meer dan voldoende was, nu cohtcr blijkt dit an'dcrs te worden. Er zal nu een aparte kamer komen voor de kassier. Verder zal er een grotere wachtkamer worden gemaakt. In- plaats van de bestaande brandkast zal oen gemetselde kluis worden aangebracht. Alle evcnzovele verbe teringen voor dit steeds meer in om vang toenemende bankbedrijf. De Uitbreiding kan worden gerealiseerd door een woonkamer van 'de kassier bij het werkgédeelle te trékken. Aan de overblijvende 'kamer wordt <vn eiker gebouwd. onze flora zijn waar te nemen, hoe wel dit gelukkig zeer meevalt, is l'hans voor de amateur-tuinliefheb- ber de tijd 'daar voor een grondige reorganisatie onzer volkstuinen. Iedereen ziet men in vrije uren bezig te trachten weer een ogelijk géheel le verkrijgen, zodat over enige tijd de ware amateur tevreden zijn zelfkritiek gestreeld voelt door een bloemenpracht van plant en struik, als resultaat van zijn vele uren ar beid, ideeën en het wonder der na tuur. Velen onder onze amateurs stellen het zeer zéker op prijs, dat hun on- vakkundi^heid in enkele details enigszins de helpende hand wordt geboden met er.ige globale richtlij nen (hoofdzakelijk voor ikleine en middelgrote tuinen) welke er zonder meerdere kosten toe kunnen bijdra gen het géheel beter te doen verwe zenlijken. Met ihet maaien van de grasmat kan thans een aanvang worden ge maakt, waarbij na deze bewerking een bemesting wordt toegepast met een samengestelde meststof, 2 tot 2lk 'kg. per 100 m-„ liefst te strooien met regen in 'het vooruitzicht en goed gelijkmatig te verdelen. De groot uitgestoelde vaste plan ten scheuren en groepsgewijze te- rugplanten, bv. in groepen van 3-5-7 of 9 st., naar gelang de grootte der opp. border. Denk er wel aan de hoge planten zo ver mogelijk naar achter te plaat sen en de lagere langs de gazonzijde der border. Bedenk wel dat er maar drie hoofdkleuren bestaan en wel rood. geel en blauw, de rest wordt in de tuinkunst beschouwd als zg. bijkleu ren, hetgeen dus inhoudt deze niet te laten domineren. Niet overladen Waak er vooral voor dat de kleine voortuintjes niet overladen worden met veel te hoge planten en/of hees ters als dahlia, gladiool, iherfstasters, aChillea, chrysant, phlox enz. Vele dezer hoge variëteiten zijn evenwél onmisbaar voor een goede verdeling der bloei, doch vele zijn in lagere vorm aan te brengen. Een algemene waarschuwing is zeker op zijn plaats voor het ondes kundig gebruik van eenjarige zaai bloemen; deze zijn voor vele tuinen een ware verknoeiing van het géheel. Ga voor deze beslist onmisbare zomerplanten. naar een ter plaatse bekende bloemist en beperk u tot het planten van enkele groepjes, als opvulling tussen de vasteplanten- serie in uw tuin. De meest bekende en met goed resultaat te gebruiken soorten zijn: Salvia (rood). Nemesia (véle tinten), Mesem'brianthemum (middagbloem met vele zachte tinten), Ldbelia (blauw), Tagetes Afrikanen (oranje, geel, bruin), Petunia (div. tinten), Bellus madeliefjes (rood en wit) en vele andere soorten. Plant beslist 'geen rechte rijen van deze planten, maar losse ver springende groepjes van één kleur, en verdeel deze 'kleuren zo goed mo gelijk. Wilt u hoge snijbloemen kweken, zoék 'dan hiervoor de minst opval lende plaats in uw tuin of zet deze veel liever op een onrendabele hoek van uw terrein. Nog een veel voorkomende ge woonte is het plaatsen van de meest uiteenlopende „orakels", volgepropt met felgekleurde bloemvariaiies in kleine tuinen, welke 'hiervoor beslist niet geschikt zijn. Voor het plaatsen van beeldjes o.i.d. dient men zeer voorzichtig le zijn, meestal passen deze alleen in grotere tuinen en dan wel speciaal op beschaduwde plaatsen. Natuurlijk blijven er altijd nog massa's problemen welke niet alle even gemakkelijk kunnen worden opgelost; ihiorvoor kunt u ten allen tijde beter advies vragen, zo ook voor de inrichting van grotere tui nen, welke niet hel effect geven wat u er van verlangt. Toch hopen wij dat u in boven staande ideeën enige wenken zult kunnen vinden, welke in uw tuin kunnen worden verwezenlijkt, niet alleen tot. bevrediging van de ama teur zelf doch ook ten dienste van de gehele gemeenschap. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2