KENNEDY NIET ERG OPTIMISTISCH OVER KERNSTOP Dominee Luther King in arrest en weer vrij Noodtoestand in Brits-Guyana Nog hard tegen hard in Birmingham Weer gruwelijke moord in Rotterdam In Belgie dreigt een spoorstaking deurloo Concertgebouworkest komt naar Zeeland Krater na A-explosie Soekarno over de Nederlanders ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 mei 1963 1 lilt- jaargang Nu. 19374 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no, 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v'h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,55per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Leger des Heils-expositie te Zierikzee Met auto naar de vrijheid Steun aan Israël WASHINGTON. 8-5. President Ken- nedy heeft woensdag In z|jn gebrui kelijke persconferentie verklaard, niet bijzonder hoopvol te zijn wat betreft het sluiten van een verdrag met de Sowjet-Unie over een ver bod van kernproeven nog in dit jaar. Als dit verdrag uitblijft, zou dit een ramp zijn voor iedereen, daar het niet zeker is dat zich in de toekomst nog een nieuwe gelegen heid daarvoor zou voordoen, ,Hij antwoordde bevestigend, toen hem gevraagd werd of dit zou betekenen dat een nieuwe serie kernproeven zal worden gehouden. Hij deelde nog mede, dat de Amerikaanse am bassadeur in Moskou aan premier Chroesjtsjov eert boodschap over de kernproeven heeft overhandigd. Wat de toestand in het Midden- Oosten betreft, zei Kennedy, dat in geval van agressie of voorbereidin gen voor agressie de Verenigde Sta ten in de Verenigde Naties hun steun zullen geven aan „geeigende maatregelen", doch bovendien zelf oolc hun eigen maatregelen zullen treffen. Volgens de Amerikaanse president is in het ml'itaire even wicht in 'het Midden-Oosten geen verandering gekomen. De politieke veranderingen, die daar de laatste tijd hebben plaats gehad', hebben de Verenigde Staten nog niet op hun juiste betekenis kunnen beooidelen. Zij steunen de veiligheid van Israël en zijn nabuurlanden en streven er naar de bewapeningswedloop In dit deel der wereld te beperken, even als de bevordering van 'het commu nisme. Ten aanzien va» de situatie in Lacs sprak president Kennedy de hoep uit, dat premier Chroesjtsjov zün belofte wat betreft de handha ving van de neutraliteit van dit land zal nakomen. Als deze neutraliteit niet mocht werden 'bewaard, „zou het noodza kelijk kunnen zijn om naar andere m:dd:len ut tc zien", zo zei de pre sident. De pogingen van de organisatie van Amerikaanse staten om in het geschil tussen Haiti en de Domini- Brief van Mohammed Een door de profeet Moham med geschreven brief die in het bezit is van de bekende Libanese verzamelaar Henri Pharaon is door deskundigen als authentiek erkend. De brief wordt als het enige ma nuscript van de profeet be schouwd. Hij dateert van om streeks 630 na Christus en be vat een verzoek aan de Perzi sche keizer Khosro om zich tot de Islam te bekeren. caanse republiek de vrede te bewa ren, hebben de volle steun van de Verenigde Staten. Kennedy ver klaarde thans te willen afwachten wat de commissie van onderzoek der O.A.S., die opnieuw een bezoek aan deze landen zal brengén, in de komende drie a vier dagen zal kun nen uitrichten. Voortzetting poging De Verenigde Staten zullen hun pogingen om tot een verbod van kernproeven te komen voortzetten in het 'licht van de waarschuwing van president Kennedy, dat misluk king der onderhandelingen tot een nieuwe serie kern proeven zou kun nen leiden. Dit werd donderdag van officiële zijde in Washington ver klaard. Het Amerikaanse dagblad New York Herald Tribune schreef don derdag, dat het pessimisme van pre sident Kennedy over de kansen voor een kernproevenverbod een donkere dreiging voor de mensheid beteken de. Dit was een der somberste en neerslachtigste verklaringen uit zijn presidentiële loopbaan, aldus het biad. Wij moeten deze geest van hopeloosheid niet aanvaarden en iemand moet deze boze 'geest in de fles zien terug te duwen, zo schreef de New York Herald Tribune. De rassenstrijd in de V.S. BIRMINGHAM, 9-5. Dominee Luther King, de leider van vreed zame betogingen tegen voor negers discriminerende overheidsbepalin- gen. is woensdag door een recht bank in Birmingham, in de zuide lijke Amerikaanse staat Alabama, tot een hall' jaar gevangenisstraf en honderd dollar boete veroordeeld. Hij en een van zijn medewerkers werden onmiddellijk na het vonnis in de rechtszaal gevangen genomen doch korte tijd 'later tegen betaling van een 'borgsom vrijgelaten. De straf werd opgelegd wegens het houden van een betoging op 12 april waarvoor geen toestemming was ge geven. De arrestatie van de negerpredi kant veroorzaakte 'hevige ontstelte nis bij andere leiders van de neger- bevolking in Birmingham, aange zien kort tevoren dominee King een „wapenstilstand" van vier-en-twin- tiig uur had afgekondigdgedurende welke tijd betogingen achterwege gelaten zouden worden. Men vrees de, dat de negers in de arrestatie aanleiding zouden zien om op eigen houtje te gaan demonstreren. Het liet zich echter aanzien dat de lei ders hun mensen goed in de hand hadden. Nieuwe fase De arrestatie van. dominee King op het moment dat 'besprekingen tussen de twee gemeenschappen van Birmingham op gang kwamen, wordt uitgelegd als een nieuwe fase in de strijd tussen twee politieke blanke groeperingen, die elkander do macht betwisten: de aftredende burgemeester, Eugene Connor, die thans het 'hoofd van de politie is en de nieuwe 'burgemeester, Albert Boutwell, wiens verkiezing door Connor wordt 'betwist De onder handelingen met dominee King wer den door de groep-Boutwell gevoerd GEORGETOWN, 8-5. Dr. Cheddi Jagan, de eerste minister van Brits Guyana, heeft woensdagavond de noodtoestand afgekondigd. Dit besluit werd genomen nadat gouverneur sir Ralph Grey er niet in was geslaagd de besprekingen tussen de regering en de vakbonds- raad over de reeds twintig dagen durende staking weer op gang te brengen. Beide partijen hadden om de bemiddeling van de gouverneur gevraagd, nadat; de onderhandelin gen dinsdag, waren afgebroken. De vakbondsraad heeft de staking uit gevaardigd' uit protest tegen een wetsvoorstel van de regering waar bij deze de bevoegdheid zou krijgen te beslissen welke vakbonden dooi de werkgevers erkend mogen wor den. In een eerder stadium had pre mier Jagan verklaard, dat de sta king onwettig is en beschouwd wordt als een poging om de rege ring omver te werpen. Weer arrestatie van negers BRUSSEL, 8-5. Er zullen volgen de week maandag in België geen treinen rijden tengevolge van een 24Juurstaking, aangekondigd door de beide vakbonden van spoorweg personeel, de Socialistische Algeme ne Centrale der Openbare Diensten sector spoor en het Christelijk Syn dicaat van Spoor- en Trampersoneel Naar de beide 'bonden meedelen, zal het werk worden neergelegd op maandag 13 mei, des morgens om 5 uur en wel tot dinsdagochtend vijf uur. Blijkens een 'gezamenlijk com muniqué van de twee vakorganisa ties is de staking bedoeld als een waarschuwing „ten overstaan van de onaanvaardbare houding" van de minister van het openbaar ambt Gilscn, die een eind vorige maand tussen de Belgische Spoorwegen en de vakbonden bereikte overeen komst over een herziening van de loonschalen niet heeft willen goed keuren. Een tjasker GIETHOORN, 8-5. Een bijzonder type watermolen, namelijk de zoge naamde Tjasker, die vroeger vooral in het noorden des lands veel werd gebruikt voor de 'bemaling van kleinere polders, maar die na de in g; bruiknemmg van grotere gemalen uit het landschap is verdwenen zal opnieuw in gebruik komen door de activiteit van het staatsbosbeheer. Het staatsbosbeheer heeft namelijk in de loop der jaren in noordwest Overijssel vele honderden hectare uit'gevecnd land aangekocht, onder andere aan de Hogeweg in de ge meente Oldemarkt. Hier is een pol- dertje aangelegd dat door een nieu we Tjasker zal worden bemalen. De Tjasker werd gebouwd door de heer R. W. Dijksma te Giethoorn, die vroeger met zijn vader vele honder den molens, ook van dit type, heeft gemaakt. ROTTERDAM, 7-5. De Rotter damse politie staat - drie maanden na de nog onopgeloste z.g.n. dubbe le roofmoord aan het Brekelsveld - opnieuw voor een moordzaak, die in de eerste fase van het onderzoelt- geen aanknopingspunten heeft. Dinsdagmorgen vroeg, om vi.jf uur, werd in een rijwielstalling in de Van den Hoonaardstraat bjj de Bergweg het stoffelijk overschot aangetroffen van de 53-jarige Jo hanna Th. Ludewigs, een ongehuw de pensionhoudster, die volgens het door dr. J. Zeldenrust uitgebrachte sectierapport kort na middernacht door wurging om het leven moet zjjn gebracht. Het onderzoek van dr. Zeldenrust doet verder vermoeden dat een po ging tot zedenmisdrijf heeft plaats gevonden, maar daaromtrent was vanavond nog geen zekerheid. De vrouw werd 's morgens in de rijwielstalling 'gevonden door 'haar kostganger, een machinist, die toen naar zijn werk ging en - evenals verschillende 'buurtbewoners - van dezelfde rijwielstalling gebruik maakt. Er waren geen sporen, die op een misdrijf wezen en de polilie- arts dr. Meijboom nam aanvanke lijk aan dat de vrouw een hartaan val had gekregen, maar adviseerde Gebruik van fle auto DEN HAAG, 8-5. Autobezit leidt kennelijk niet in de eerste plaats tot het afleggen van veel grotere afstand'en, maar tot later vertrek van huis. Als dat zo doorgaat, bete kent dit, naarmate er meer Neder landers een autootje aanschaffen, dat er een grotere topdrukte komt op de zondagen. De middag- en d'agtrck uit de ste den van de randstad Holland' omvat momenteel in de zomer 'bij redelijk weer 25 tot 30 procent van de be volking. Twee-derde van deze trek kers blijft binnen een straal van 30 kilometer van 'huis. In het algemeen zot kt men een bepaald doel, wil rren vrij zijn, blijft men veelal dicht bij de wegen, vindt men graag be hoorlijke voorzieningen en vertoeft men graag in de natuur of bij spec taculaire technische werken. Dit wordt opgemerkt in „recrea tieruimten in Nederland" van de rijksdienst voor het Nationale plan. voor alle zekerheid toch sectie te la ten verrichten. Dr. Zeldenrust con stateerde een gebroken strottehoofd en verwondingen aan de buik. BIRMINGHAM, 8-5. De politie in Birmingham, in de Amerikaanse staat Alabama, heeft opnieuw 40 a 50 negers gearresteerd tijdens een betoging van vier uur tegen de ras- senscheidng. Minstens twaalf men sen werden gewend. Het merendeel van de arrestanten heeft volgens de politie met stenen gegooid. Gouverneur George Wallace van Alabama 'heeft dinsdag d'e politie in Birmingham laten versterken met leden van de staatspolitie. Hij heeft meegedeeld, dat hij „de wet teloosheid In Birmingham ibeu is" en dat hij alle middelen te baat. zal nemen om een eind aan d'ie toe stand 'te maken. De 'leider van de negers, dominee Martin, Luther King, Is echter even vastbesloten. Hij zei op een massa-bijeenkomst, d'at de 'beweging „groter en groter" word't. Er zal pas een einde aan ko men, zodra wii de rassenscheiding uit deze stad hebben gebannen, zo zei 'hij. In New York 'heeft de nationale bond voor de vooruitgang van ge kleurd mensen (N.A.A.C.P.) zijn af delingen in 'honderd grote Ameri kaanse steden opgeroepen tot het houden van „vreedzame sympathie- manifestaties". De luchtverontreiniging DEN HAAG, 8-5. Enige leden uit de Eerste Kamer zijn van mening, d'at 'het werkterrein van de op te richten raad inzake luchtverontrei- nigin'g te beperkt zal zijn. Hun me ning is neergelegd in het voorlopig versla'g dat de commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer heeft uitgebracht op het wetsontwerp dat in de oprichting van de raad voor ziet. Genoemde leden pleiten voor het geven van meer armslag aan de raad. Ingezonden mededeling „Elegant" kleding aan huis te ontbieden havenplein 11 - tel. 2890 Optreden te Middelburg Het Concertgebouworkest, onder leiding van Bernard Haitink, zal op zaterdag 18 mei 1963, precies vijf en twintig jaar na de dag waarop het voor de eerste maal in Zeeland op trad, concerteren in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Dit concert wordt gegeven in het ka'der van de tournee die het orkest ter .gelegenheid van zijn 75-jarig be staan langs de provinciale hoofd steden maakt. Het programma luidt als volgt: Vierde Symfonie (Italiaanse) - Felix DJAKARTA, 8-5. „Gelooft u mij, dat ik noch eer. communist, noch een Belanda-hater (hater van Ne derlanders) 'ben". Dit zei president Soekarno woensdagavond 'in een re devoering in de sporthal van het grote stadion van Djakarta. Het In donesische staatshoofd sprak op een bijeenkomst ter herdenking van het honderdjarig bestaan van het Indo nesische Rode Kruis. „Schrijft u maar op", zei Soekar no, terwijl hij zich richtte tot een groep Nederlandse journalisten, die de plechtigheid bijwoonden, „wij zijn ook vrienden met Nederland". In de sporthal steeg een luid applaus op van de ongeveer 10.000 Indone siërs. Mendelssohn-BartJholdy; Suite Ibe ria - Claude Debussy; Concert voor viool en cello - Johannes Brahms. Ais solisten treden op Herman Krebbers. viool en Tibor de Ma- ohula, cello. De regeling van de kaartverkoop, plaatsbespreking etc, geschiedt door de Stichting Zeeuwse Volksuniversi teit, Singclstraat 13 te Middelburg. De Stichting Cultuurspreiding Zeeland heeft een regeling getrof fen, dat ook belangstellenden van Schouwen^Dirivejand dit concert kunnen bijwonen. Wellicht zal een extra dienst van de provinciale boot worden ingelegd, zodat men na af loop van het concert het eiland nog bereiken kan. Kon. Aardrijkskundig Genootschap AMSTERDAM, 8-5. Op donderdag 9 mei zal het Koninklijk Neder- landsch Aardrijkskundig Genoot schap zijn 90-jarig 'bestaan vieren met een officiële hei'denMng in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam. Tijdens deze bijeen komst zal de voorzitter van het ge nootschap, prof. dr. J. P. Bakker een overzicht geven der werkzaamheden van de afgelopen vijf jaar (o.a. de wetenschappelijke expedities naar Andes, Nieuw Guinea en Himalaya). Als gast zal de Franse geograaf prof. dr. Jean Dresch een voordracht houden over verschillende typen van woestijnen. De 20-jarige Oostenrijker Heinz M. is erin geslaagd zijn verloofde en schoonmoeder uit oost-Berlijn te „ontvoeren". In een lage sportwa gen is hij met volle snelheid onder de slagbomen bij Ccheckpoint Char lie door gereden. Het meisje en haar ■moecler waren op de achterbank en in de kofferruimte verbergen. - Op de foto Heinz M. met zijn verloofde en de schoonmoeder naast de lage sportwagen na de geslaagde vlucht. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wilt gij een leven, zonder leed, beschouiv dan elk drei gend onheil als reeds voorbij gegaan. PROEFTERREIN NEVADA. 8-5. Bij een ondergrondse proef met een waterstofbom, het vorig jaar juli in Nevada genomen, is een reusachtige krater van rond 95 meter diep en 365 meter breed ontstaan. Dit hebben journalisten kunnen constateren die dinsdag op excursie zijn geweest naar het proefterrein in Nevada. De ontploffingskracht van de bom was gelijk aan die van 100.000 ton t.n.t. De bom, die op een diepte van 190 meter ontplofte, joeg in drie se conden 12 miljoen ton aarde de lucht in. De wanden van de krater zijn zo steil, dat men de voertuigen, die voor onderzoek naar de bodem moeten, aan touwen moet laten zak ken. Het ging om een proef ter be vordering van het vreedzame ge bruik van kernenergie. De Europese en oud-wereldkam pioen in het zwaargewicht Ingemar Johansson heeft in 'een interview met een Stockholms avondblad ver klaard dat hij waarschijnlijk niet meer in de rirïg zal komen. Van gezaghebbende zijde wordt te Wenen vernomen, dat in Boeda pest besprekingen zijn begonnen lussen de Hongaarse regering en een vertegenwoordiger van het Vaticaan over de kwestic-Mindszenty en an dere kerkelijke aangelegenheden. Tijdelijke opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen, maar later weer toene mende bewolking met aan het einde van de dag in het westen van het land enige regen; dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere; Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, later matige wind tussen zuid west en zuid. 10 mei. Zon op 4.56, onder 20.18. Maan op 22.05, onder 6.11. Laatste kwartier: 16 mei te 14.37. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 10 mei 4.21 v.m. 16.47 n.m. BROUWERSHAVEN 10 mei 3.55 v.m. 16.17 n.m. Springtij: 11 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 9-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een randstoring van een oude depressie 'bij IJsland veroor zaakte vannadht en vanmorgen ook in ons land regen, hier en daar met onweer. Met de storing stroomde koelere lucht het land binnen waar door de temperaturen vandaag be langrijk lager waren dan gisteren, toen het kwik in het oosten en zuid oosten van het 'land tot ongeveer 25 graden opliepen. Intussen ontwik kelde zich ten westen van Ierland een nieuwe oceaandepressie, die naar het zeegebied ten westen van Schotland koerst. Morgen later op de dag zal deze depressie ook het weer in ons land gaan beïnvloeden, maar het blijft tot aan het einde van de dag waarschijnlijk overal droog. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1