GAS Dubbele tarra-aftrek schadelijk voor de mosselbedrijven Als u snel heet water wenst... STAD EN PROVINCIE „Flitsen" SPAREN VOOR 'N GESCHENK kamgaren Tafelkleden Tuinman Zoon ZTERIKZEESCHE NIEUWSBODE omsdas i mei ises No. 19373 „Algemeen Vissersbelang" Bruinisse Vlaggetjesdag op zaterdag 29 juli Voor 60 jaar. Ingezonden mededeling BRUINISSE, 3-5. In het Veerhuis vergaderde zaterdagnamiddag de musselkwekersvereniging „Alge meen Vissersbelang", onder leiding van de heer D. de Koning Mz. Deze zeide in zijn openingswoord, dat het de gewoonte vvas om aan het einde van een seizoen en aan het begin van een nieuw seizoen, wanneer de nieuwe leveringsvoor waarden moesten worden bespro ken, bijeen te komen. In. de laatste 'Vergadering van de mosseladviescommissie was ingeko men een verzoek van de mosselhan delsvereniging „De Mosseihandel" te Yerseke. waarin alle mosselhan- delarert op Yerseke georganiseerd zijn, om een bijdrage uit het mos- selkwekersfoncïs, ter tegemoetko ming in de door de vorst geleden schade. De mossel'handeIsvereraging stelt in haar verzoek dat het noodzake lijk is voor de mosseihandel, waar bij dus ook 'd'o kwekers zijn betrok ken, om een redelijke voorraad mosselen gereed te houden, om aan do vraag uit 'het (buitenland te kun nen voldoen. Van 'do voorraad, die eind decem ber op de verwat erpl aait sen te Yer seke gereed stonden, is de helft of pbm. 25.000 tonnen verloren ge gaan. Van deze 25.000 tonnen wer den 10.000 aangekocht uit het bui tenland. Blijft schade aan van de kwekers gekochte mosselen 15.000 tonnen ter waarde van Inkoop f 180.000,-. Waar dit voor de handelaren een zwaar verlies «is, acht men het rede lijk dat ook de kwekers een deel van dit verlies dragen, door een uitkering uit het genoemde mossel- kwekersfowds. In 'het reglement van dit fonds komt een artikel voor, dat in d'e richting van het verzoek wijst, al- du^ wordt in het adres van de han delaars «betoogd. Dg kwekers menen echter dat dit geenszins het «geval is„ uitdrukke lijk staat «in het «genoemde regle ment, dat de baten uit het fonds alleen ten «goede zullen 'kunnen ko men aan de kwekers en vissers. Kritiek. In de mossd'advdescommissie heeft men de «handel heftige verwijten gedaan, over dit verzoek en ook 'in de vergadering van «de kwekers te Bruinisse was de «kritiek 'lang niet mals. Van de prijs die voor de mossel'en is «bedongen, wordt jaarlijks f 2,- gereserveerd. Va«n deze f 2,. per ton worden de 'kantoorkosten van het Mosselverkoopkantoor en de agen ten en controleurs «in de diverse plaatsen betaald. Wait over as wordt nadat een deel dn «een reservepat is gestort, aan. de kwekers uitbetaald. De reservepot is het Kwekersfonds. A'lle in het 'kwekersfonds aanwezi ge gelden zijn dus uitsluitend dooi de kwekers bijeengebracht. Niemand van de aanwezigen voel de er voor een uitkering aan de handel uit het Kwekersfonds te doen, men zal een juridisch advies vragen over de uitleg van het arti kel dat door de «handel wordt aan gevoerd om het verzoek te steunen. De uitkering uit het Kwekers fonds die aan de 'kwekers zal wor den gedaan (van de «gereserveerde f 2,-) za'l voorlopig f 1,40 bedragen. Besloten wordt te adviseren geen verandering te «brengen in de ma nier waarop de wijziging van het standaardcapaoïteïtscijfer wordt be rekend. Wat/ de nieuwe (leveringsvoor waarden betreft 'heeft 'het «bestuur van Bruinisse gemeend zich te moe ten conformeren van prijzen en voorwaarden, zoals die door de mosselkwekersveremgSng te Yer seke (voorzitter H. Bom) zijn vast gesteld. Deze zijn voor superkwaliteit 26 kg vleesgewicht f 16,35; voor kwali teit A 22 kg vleesgewiohit f 15,35; voor kwaliteit B 16 kg vleesgewicht f 14,35; voor kwaliteit C (kleine schelp) 20 kg vleesgewicht f 14,35. Een «langdurige discussie ontstond over de vraag of de prijzen voor B- en« C-kwaliteit geluk moesten zijn. Voor iedere kwaliteit geldt dan nog een z.g. stukstai, een aantal mosselen Sp, een bepaald gewicht. Op voorstel van de «heer J. Ju- mel'et zal verzocht worden, deze laatste kwaliteitseis, die vorig jaar als proef werd ingevoerd te laten vervallen. De andere mosselkwékersvereni- ging te Yerseke (voorzitter C. Pe- 'kaar) «had eveneens voorstellen in gediend1, maar de_ prijzen die daar in worden gevraagd, zijn belangrijk lager. Een ieder jaar terugkerende klacht is die over de tarra-aftrek, die door de handel wordt toegepast Komt deze tarra boven de 12 pro cent dan wordt een bepaald per centage dubbel afgetrokken. Voor gesteld zal nu worden deze dub bele aftrek eerst bij 16 procent te doen ingaan. Het bestuurslid, de heer Hooger- heijde, berekende een belangrijke schadepost in zijn1 «bedrijf, die dooi de dubbele tarra-aftrek werd ver oorzaakt. Ook de andere bestuurs leden hebben toen eens nagerekend, wat de eigenlijke opbrengst van 100 kg mosselen wa3 'in, het afgelopen seizoen en ook zij kwamen, tot de verrassende ontdekking dat men per ton veel minder ontvangt, dan men aan de hand van de leverings voorwaarden zou denken. Dit scheelt soms wel een. gulden per ton. Het Mosselkantoor is «bereid; één cent per ton in te 'houden voor een onderling te stichten propaganda- fon'ds, zoals in een vorige vergade ring werd besloten, mits door de betrokken 'kwekers doorvoor een schriftelijke verklaring is afgegeven Alle aanwezige kwekers tekenden daarop de gevraagde verklaring. De jaarlijkse feestdag ter ope ning van het mosselseizoen, die de laatste jaren zoveel publieke be langstelling trok, voora wat de daaraan verbonden vlootshow be treft, zal gehouden worden op za terdag 29 juli. KUNSTMATIG VERWATEREN VAN MOSSELEN Van het ministerie van landbouw eni visserij is bericht ontvangen, naar aanleiding van een gedaan verzoek) dat de onderzoekingen voor het kunstmatig verwateren van mosselen binnenkort zullen be ginnen. Het Laboratorium voor Visserij- onderzoek te Wemeldinge, zal daar bij worden ingeschakeld. Het visse rijvaartuig „P. C. Hoek" zal daar voor op de Waddenzee worden ge stationeerdDit laatste zal stroom meting en verrichten en watermon sters onderzoeken. De voorzitter za'l volgende week deel uitmaken van een commissie die aan boord van het vissersvaar tuig H.A. 27, een onderzoek zal in stellen naar de mogelijkheid van uitbreiding van de mosselcultuur op de Waddenzee, door het ingebmlk geven van gronden, die nog niet eerder «daarvoor in cultuur zijn ge bracht. Verschillende delen van de Waddenzee zullen daarvooi- worden bezocht. De Waddenzee zal voor de visse rij op mosselzaad zijn opengesteld, voor wat het Friese Wad betreft, van 14 mei tot en met 31 mei. Voor wat «het Groninger Wad betreft van 4 juni tot en met 21 «juni. De mosselen van het Groninger Wad mogen alleen in Zeeland wor den gezaaid. Aangedrongen wordt te verzoeken, het Friese Wad nog een week langer open te stellen. Aan de heer van Erp, inspecteur der Visserijen op de Zeeuwse Stro men. in het 2e, 3e en 5e district (Waddenzee) werd namens de ge hele vergadering een felicitatie- telegram gezonden wegens een hem verleende koninklijke onderschei ding. Voor de tweede maal ruit ingegooid in Korte Sint Janstraat De rijkspolitie alhier stelt «momen teel een onderzoek in naar één of meer onbekenden die in de nacht van vrijdag op zaterdag jl. een steen «hebben gegooid door de eta lageruit van dames- en herenkapsa lon H. J. Koper in de Korte Sint Janstraat alhier. De familie K. «werd omstreeks half drie in de nacht gewekt door een doffe 'klap. Toen men buiten pools hoogte 'had genomen om te zien wat er aan de hand was, bleek een stuk van een tegel dwars door het raam Haastige reiziger Een haastige reiziger bij het kaartjesloket van het station in Keulen dacht zaterdag klaarblijkelijk dat hij in het wilde westen vertoefde. Hij had geen klein geld bij zich voor een spoorkaartje en drukte toen de verbouwereer de beambte een geladen revol ver in diens handen met de xooorden: Neem dit als on derpand. Hij is geladen maar er kan niets mee gebeuren". De beambte was zo onthutst dat hij niet onmiddellijk een politieman waarschuwde, die de haastige reiziger nog net op de treeplank van de trein kon inrekenen. te zijn gesmeten. Uit het nderzoek «bleek dat de dader aanvankelijk zijn doel 'gemist 'ha'd en dat de tegel het kozijn had geraakt. De tegel was hierbij in stukken op de stoep te recht gekomen. Kennelijk direct hierna heeft de onbekende een stuk weer opgeraapt en vervolgens van dichtbij het raam ingegooid. Uit het feit dat de dader(s) tweemaal ge gooid hebben zou geconcludeerd kunnen worden dat hij of zij wel degelijk de bedoeling heeft (hebben) gehad de ruit te treffen en dat het «hier niet iging om uitsluitend balda digheid zonder meer. Temeer kan aan boze opzet worden 'gedacht om dat zoals bekend enige tijd geleden bij slager J. Quist in de St. Jan straat eveneens een etalageruit met een zelfde soort tegel als gebruikt voor het raam van de kapsalon werd ingegooid. Van de dader(s) ontbreekt tot nu toe ieder spoor. MERAUKE. President Soekarno van Indonesië is uit Kotabaru, het voormalige HoJlandia, naar Merau- ke aan de zuidkust van West-Irian «gevlogen. Tijdens de vlucht her doopte gouverneur Bon'ay een aan tal bergen Sn het nieuwe Indonesi sche gebied. SAIGON. Een handgranaat is ge worpen «na'ar een jeep met drie Amerikaanse militairen, die door de Zuid- Vietnamese plaats Fantho reed:. De militairen en; een onbe kend aantal Zui'd-Vietn'amese bur gers werden door de ontploffende granaat niet ernstig «gewond. Ingezonden mededeling wend IJ dan tot een Esso Gas depothouder.... voor het veilige gas in de veilige fles! Ontdek zélf hoe snel U met Esso Gas stromend, héét water hebt! Esso Gas is ook ideaal om op te koken en voor extra verwarming. voor meer comfort DREISCHOR. Op hel schoolplein alhier zal aan het muziekgezelschap Crescendoeen vaandel worden overhandigd. ZIER1KZEE. De Vereeniging tot veredeling van zangvogels en pluim vee op Schouwen-Duiveland „Ex celsior" hield een tentoonstelling op het Havenplein. SCHUDDEBEURS. Rijdende op een fiets werd een dame alhier door een hondenkar dusdanig aangereden.dat zij naar het ziekenhuis te Noordgou- we moest worden vervoerd. BRUINISSE. In verband met het verlangen te komen tot aanleg van een vluchthaven, bracht een delega tie van de Vereeniging „Algemeen Vissersbelang" een bezoek aan de minister in Den Haag. OOSTERLAND. Met Pinksteren zal alhier een muziekconcours wor den gehouden, dat besloten wordt met gen groot vuurwerk. BROUWERSHAVEN. De gemeen teraad bepaalde dat de jaarmark ten gehouden zullen worden op de woensdag na de laatste maandag in juli en vijf volgende dagen. ZIER1KZEE. In de helder ver lichte tuin van de sociëteit „Con cordia" gaf „Kunst en Eer" - bij prachtig weer - een avondconcert. ZIER1KZEB. De heer V., bakker in de Verrenieuwstraat heeft in zijn bakkerij een hete-lucht-oven doen plaatsen, de eerste in deze stad. S1RJANSLAND. De leden van de Fairbank besloten tot verplaatsing van de weegbrug naar het midden der beide tegenover elkaar liggende opritten. OOSTERLAND. In de periode 1893-1902 werden alhier 540 kinde ren geborent Er werden 261 overlij dingen gemeld. DODELIJKE ONGELUKKEN NEDERHORST DEN BERG. De zestienjarige J. Piket uit Ned'erhorst den Berg is ibij een Verkeersongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen. AMSTERDAM. De 77-jarige «heer M. Hamersma, die vorige week op de Middenweg in Amsterdam door een Belgische personenauto werd aangereden en ernstig «gewond in het O.L.V.-ga'sthuis werd «opgeno men, is da'ar «a'an zijn kwetsuren bezweken. OUD-'BEIJERLAND. Het stoffe lijk overschot 'dat enige weken, ge leden bij «hét «eiland Tiengemeten in het water werd 'aaorgetroffen, is 'ge ïdentificeerd als dat van- de 67-ja rige schipper Omir Busdhgens uit Luï'k (België). HAAMSTEDE Openbare vergadering V.V.D. Od donderdagavond 9 mei a.s. wordt in. hotel „Bom" «te Haamstede een openbare verkiezingsvergade ring belegd door de V.V.D. Als spre ker treedt op .de heer «ir. D. S. Tuyn- man, kandidaat voor de a.s. Tweede Kamerverkiezing, die het onder werp behandelt: „Moeilijkheden en mogelijkheden van de landbouw". BROUWERSHAVEN Feest voor oud-stadgenoten Twee oud-'imvon'ers van Brou wershaven vierden vorige week feest. Zo «ontving de heer G. L. van Sïtuis, hoofdopzichter Bijzondere Diensten 'bij de P.T.T. ite Breda, de ere-medailO e «in (goud, verbonden a«an dé Orde van Oranje Nassau. Mej. M. id'e Oude ite Amersfoort vierde haar 25-jarig verpieegstersjubileum Beide oud-staldgenoten ontbrak het niet aan de nodige «belangstelling. uit het buitenland CORNWALL, Ontario. De 17- jariige Ineke Vertouylén, dochter van «een« Nederlandse «emigrant «in Canada, 'is dn de «ouderlijke woning «bij Lancaster teruggekeerd. Zij ver dween 11 februari met «haar 24-ja rige vriend Michael' Gryzeéls, een landbouwer, «die «eveneens uit Ne derland' afkomstig «is. PITHIVIERS. In dé Franse plaats Pithiviers is den gezin van zes per sonen, onder wie vier kinderen van 3 tot 11 jaar, als gevolg van een defect aan een gasgeiser door ver stikking om hét leven gekomen. BROENEI. Bij; het verongeluk ken van «een hef schroef vliegtuig van •de Britse luchtmacht 'in Serawa«k op Borneo, zijn 'alle negen inzitten- .■den om het leven «gekomen, zo Is tpa'andiag «in Singapore meegedeeld. STUTTGART. In de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg zijn 75.000 metaalarbeiders door d'e werkgevers uitgesloten. Het aantal uitgesloten stakers 'in de bondsre publiek is daarmee tot 400.000 ge stegen. KOBLENZ. Na eon proces van meer dan zes maanden, waarbij ruim tweehonderd getuigen werden gehoord, «heeft de openbare aankla ger maandag requisitoir gehouden tegen ihet voormalige hoofd der re cherche van Rijriland-Pfalz, George Heuser en tien andere voormalige S.S. en S.D.-funotdonarissen, die «te recht «hebben 'gestaan wegens moord op 30.356 joden, russen, zigeuners en «geesteszieken tin Wit-'RuSland tij dens do Duitse bezetting. Schouteen-Duiveland.se Sportspiegel Onverminderde spanning onderaan ranglijst van 4e klasse G Toekomst ziet somber voor MEVO Verzwakt Renesse verloor van Hansweertse Boys (0-1) Brouwershaven kon eerste winst punten noteren (van Zierikzee II) VOETBAL K.N.V.B. ZONDAG COMPETITIE. Onder aan de rang lijst van de 4e klas G duurt de spanning nog onverminderd voort. De positie van onze beide Schouwse clubs blijft hierbij nog steeds zorgen baren. Zierikzee ging op het sport park Bannink tegen koploper NSV reeds in het eerste kwartier door de knieën. De 3-0 achterstand die toen werd opgelopen vormde in de nog resterende vijf kwartier een te zwa re opgaaf om weg te werken. Voor al gedurende het eerste half uur van de 2e helft heeft Zierikzee legio kansen gekregen om dit te verwe zenlijken. Ze legde evenwel ook nu weer zulk een onproduktiviteit aan de dag dat met angst en beven de nog resterende vijf wedstrijden te gemoet moeten worden gezien. Burgh dat bij Kruisland met een eervol 3-3 resultaat voor de dag kwam, be gint er langzamerhand steeds beter in te komen. Daar Oude Molen tegen NVS weer een kostbaar puntje wist te bemachtigen (2-2) bleef de af stand met Burgh 2 punten, terwijl nu ook Zierikzee nog maar 2 punt jes voorsprong heeft op de hekke- sluiters. Vosmeer zag kans omnum mer twee van de ranglijst Cluzona met 3-1 te kloppen. Met 5 punten voorsprong is de positie van NSV aan de kop vrijwel onaantastbaar geworden. Halsteren toonde zich in eigen huis met 3-2 de baas over Sprundel, terwijl S.C. Gastel en De Schutters ieder een kostbaar winst- puntje konden boeken (3-3). NSV 17 14 1 2 53-19 29 Cluzona 17 10 4 3 37-24 24 NVS 17 9 5 3 39-26 23 Vosmeer 17 7 4 6 38-32 18 Kruisland 17 7 3 7 45-48 17 Halsteren 17 8 1 8 45-43 17 Sprundel 17 5 5 7 28-31 15 S.C. Gastel 17 5 4 8 29-37 14 De Schutters 17 4 5 8 24-32 13 Burgh 17 3 6 8 34-44 12 Zierikzee 17 4 4 9 25-39 12 Oude Molen 17 3 4 10 20-42 10 ZATERDAGCOMPETITIE. In de 4e klas B begint voor MEVO de toe komst er steeds somberder uit te zien. Zaterdagmiddag werd' in Zie rikzee deze maal met 4-2 van Zwa- luwse Boys verloren. MEVO speelt nu nog thuis tegen Chrislandia, ter wijl nog uitwedstrijden op het pro gramma staan tegen de beide andere kandidaten voor de laatste plaats Spui en Nieuwdorp. AZVV heeft in Axel heel wat moeite gehad om SVV '54 de puntjes afhandig te kun nen maken (2-1). De overwinning van de axidere gegadigde voor de titel, Dinteloord, was in de uitwed strijd tegen VVN wel heel wat over tuigender (1-4). Middelburg leverde weer goed werk door het bezoeken de Chrislandia met lege handen naar huis terug te sturen (1-0), terwijl Temeuzense Boys met streekgenoot Spui afrekende (6-1). AZVV Dinteloord Arnemuiden Chrislandia VVN Zwaluwse Boys SVV '54 Tem. Boys Middelburg Nieuwdorp Spui MEVO 20 16 1 19 14 3 20 13 2 3 90-35 33 2 46-24 31 5 64-25 28 5 47-40 23 7 48-47 23 8 45-30 21 6 49-40 19 10 49-52 19 10 40-41 16 14 22-72 9 15 29-72 7 15 25-82 7 AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas A heeft het door invallers nogal verzwakte Re- nesse hel tegen Hansweertse Boys niet kunnen bolwerken (0-1). In de rood-witte gelederen werd vooral het gemis van de beide vleugelspe lers Boerma en Goossens sterk ge voeld. Hansweertse Boys dat nu nog in het veld komt legen Zierikzee II en Brouwershaven is nu vrijwel Ze ker van de titel geworden. Kruinin- gen zorgde voor een verrassing door het bezoekende Noormannen met 4-1 ie verslaan. Brouwershaven kon na een reeks van 14 nederlagen tegen de reserves van Zierikzee zijn eerste winst boeken (2-1). Dreischor viel iets tegen door thuis met 4-1 van Domburg te verliezen, terwijl Patrij zen in eigen huis met dezelfde cij fers baas bleef over Robur. Hansw. Boys Renesse Noormannen Domburg Kruiningen Robur Patrijzen Dreischor Zierikzee 11 Br.haven 16 15 0 17 14 1 16 11 0 17 10 2 17 7 2 1 56-15 30 2 89-23 29 5 54-25 22 5 48-38 22 8 44-51 16 9 39-48 15 9 42-48 14 3 1 11 23-48 7 3 1 13 29-69 7 1 0 14 19-76 2 7 1 6 2 ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas deelde Bruse Boys ook al in de eilandelij ke malaise door bij Ka- pelle met 5-0 te verliezen. VCK handhaafde zich aan de leiding door het bezoek'ende AZVV II geen kans te geven (4-1), terwijl Meeuwen op de voet bleef volgen door een 3-0 zege op Wolf aartsdijk. Yerseke III wist zich veilig te stellen door een 4-0 overwinning op hekkesluiter SVD, terwijl Hoek de buit kon ver overen bij het thuis spelende Rats (0-2). VCK Meeuwen Kapelle Hoek Yerseke III Kats AZVV II Bruse Boys Wolf aartsdijk SVD 16 12 3 16 11 3 16 9 4 16 10 0 15 5 3 1 52-23 27 2 67-36 25 3 59-43 22 6 61-34 20 8 37-49 13 8 23-41 12 9 24-49 12 9 37-38 11 4 1 11 31-53 9 3 1 12 40-72 7 5 2 5 2 4 3 Daar te' Kerkwerve het terrein van WIK werd afgekeurd vond in de 2e klas C alleen de ontmoeting tus sen Duiveland en. Zeemeeuwen door gang. In deze wedstrijd nam de club uit Oosterland geen halve maatrege len daar zij de Meeuwen met een wel duidelijke 11-1 nederlaag naar Haamstede terug stuurden. WIK 14 12 1 1 80-25 25 Duiveland 13 7 2 4 71-29 16 Br.haven 111 13 7 1 5 47-44 15 Zeemeeuwen 15 5 2 8 42-75 12 MEVO II 13 0 0 13 19-89 0 LONDEN. Een correspondent «in Londën van «het Westduitse persbu reau D.P.A. meldt, dat de eenhe den van het Britse Rijnleger meer in de nabijheid van ae zönegrens met Oost-Duitsfl'and zullen worden verplaatst, overeenkomstig de stra tegie van de opperbevelhebber van de N.A.V.O., genei-aal' Lyman Lem- rritzer, KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hollandseveld (toez.): C. D. Otte, Herwijnen. Aangenomen naar Woerden (vac. dr. C. Graafland): J. J. Poot, De Bilt (U.). Bedankt voor Arnemuiden: C. v. d. Bergh, Polsbroek en Vlist. Ger. Kerken Aangenomen naar Groningen- Zuid (4de pred.pl.): G. Vceneman, Amersfoort. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Oud-Beijerland: M. W. Nieuwenhuijze, Amsterdam. Ingezonden mededeling Wij ontvingen weer een pracht collectie zuiver in vele maten van Kunstnijverheid „De Ram" Mol 19 Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 9