ROMANTISCHE MOLEN AUSTIN A 40 f500.000.- (astella Tandpasta van JïSQl voor 1.25 Elk Anjerlot is „éigen gelcTwaard RUYTER Marskramerspionnen in Thailand Kapitale hoofdprijs Twee tweede prijzen Vijftien derde prijzen Bij 10 loten altijd prijs (waarde f 16.000. voor weekend en vacantie 180.000 prijzen met een waarde van meer dan EEN WAARDEBON voor 2 tubes f 25.000.- in de niemve nationale Anjerloterij 'Eén op Tien'van het Prins Bemhard Fonds f 25.000.- in contanten Romantische molen (waarde f 16.000.-) voor weekend en vacantie Austin A 40 elk f 25.000.- in contanten elk f 2500.- naar vrije-keuze te besteden in een van de 50 filialen van V D Uw kans is 1 op 10. Altijd! Als u tien loten koopt bent u zeker van een prijs in de eerste Nederlandse loterij met méér dan een Uw kans is t op10halfmi,«„ aan prijzen: prisma boeken, grammofoonplaten, tomado boekenrekken, aristona draagbare radio's én de bovengenoemde prijzen. Als er geen verkoopadres voor Anjerloten in uw omgeving is, kunt u de loten ook rechtstreeks bestellen bij Laurens A. Daane N.V., Herengracht 340 Amsterdam-c. U ontvangt de loten dan onder rembours thuis. Goedgekeurd door de Minister van Justitie d.d. 1 oktober 1962, No. L.O. 550/081/102; 3 s Trekking 15 fuli 1963 f.o.v. notaris Mr. F. A. de Gelder te Amsterdam. i 600,000 loten a 1,- per stuk.Opbrengst t.b.v.het Prins Bernhard Fonds. De boekverkopers en de drie bedrijven hieronder vermeld, hebben deze advertentie aangeboden aan het Prins Bern- 4—1hard Fonds. Tevens stellen zij elke koper van een Anjerlot in de gelegenheid om de prijs hiervan (f 1.-) terug te ver dienen, door de aan het lot gehechte coupons te gebruiken als betalingsbewijs bij de aankoop van hun produkten. De prijs van uw lot kunt u dus direct terug krijgen. De Nederlandse Boekverkopers bond, waarbij de erkende boekver kopers in ons land zijn aangesloten, nodigt de kopers van Anjerloten uit de waardecoupon die aan de loten is gehecht te benutten bij aan koop van boeken. Indien u voor f 2,50 in een boekhandel besteedt, hebt u reeds f 0,25 betaald! 3Pear aankoop van f 2.50 mag vt één coupon 'benutten. Op elk Anjerlot een extra buitenkansje: Castella Tandpasta beschermt uw tanden 24 uur lang en heeft een heerlijk zuivere en frisse smaak. kjzk&t-. 1.95 2.75 Sn moderne kleuren Elk Anjerlot geeft U kans op een prijs maar de zekerheid van een kwartje reductie bij aankoop van een pot Mokka Filter. Mokka Filter is De Gruyter's verfijnde oploskoffle. Méér geur, kleur en aroma. BLIK DOOR HET WERELD (Van een correspondent). BANGKOK. In de jaren 1955 en 1956 brak zich, een andere richting baan met betrekking tot de toepas sing van de buitenlandse politiek van China en Rusland in zuidoost- Azië. De onderlinge verhoudingen der communistische landen ten op zichte van de te voeren machtspoli tiek naar buiten werden toen ingrij pend gewijzigd. Als uitgangspunt van het leidend principe zou gelden, dat een nieuwe, derde wereldoorlog tussen oost en west in hoge mate afhankelijk zou zijn van houding en politieke instel ling van de Aziatische, Afrikaanse en van de latijns-Amerikaanse vol ken (bv. Cuba). De Russische machthebbers lieten de leidende gedachte van Stalin dat de machtsovername slechts moge lijk zou zijn middels het ontketenen van een gewapende opstand in het desbetreffende gebied, vallen en zij bepaalden dat een zodanige overna me slechts mogelijk zou zijn langs een vreedzame weg. Rusland en rood-China hebben ter uitvoering van die politieke richtlijn een aantal maatregelen getroffen en dezer dagen kwam aan het licht, dat de niet en of nog niet communisti sche landen Birma, Thailand, Laos Kambodsja, Malaya en Vietnam zou den behoren tot het (rood)-Chinese belangengebied en dat deze landen in de - naaste - toekomst dus zou den vdllen buiten tie Russische con trole en voorts, dat Afghanistan, In dia en het westelijk daarvan gele gen Aziatische gebied deel zou uit maken en zou gaan behoren tot de Russische belangensfeer terwijl In donesië als zogenaamd niemands land zou worden beschouwd. Peking ging z\jn eigen gang De volksrepubliek China heeft zich niet gehouden aan dc spelregels en is met groot succes bezig invloed te verkrijgen, te behouden en uit te breiden in gebieden welke deel zou den uitmaken van het Russische in teresse-gebied (bv. India, Ceylon). Van dè zijde van rood-China wordt ook alles in het werk gesteld de in Birma aan de gang zijnde burger oorlog op gang te houden. Hier is het, dat de houding en de meningen van Russische en van Chinese macht hebbers met elkaar in botsing kwa men. Rusland wilde een nieuwe koers en China wenste de oude - die van Stalin - onder alle omstandig heden in de praktijk uit te voeren. De politieke strijd tussen Rusland enerzijds en China anderzijds is thans in volle gang. Bij de moord op de minister van buitenlandse zaken van Laos, Phol- senais wel overduidelijk gebleken dat het met de politieke stabiliteit en met het waarborgen van de per soonlijke veiligheid der burgers in een land, dat voor tweederde door communisten en voor éénderde door zogenaamde neutralen wordt be heerst, zoals immers in Laos het ge val is, droevig is gesteld. In dit koninkrijk dat door twee prinsen en een generaal wordt be stuurd en waar de politieke toestand zich steeds meer toespitst, bereiden de communisten zich openlijk voor om hun gewelddadige woelarbeid mede uit te strekken tol het nabu rige Thailand. Dc tocgep&ste taktiek in Thailand De rode franc-tirenrs in dat deel van de wereld, zijn thans op het idee gekomen om de door in rood-China opgeleide geheime agenten ver trouwd te maken met een andera taktiek ter bereiking van het voor ogen staande doel. De daarbij 'gebe zigde methoden zijn zo eenvoudig gebleken, dat we ons met verbazing hebben afgevraagd hoe het toch wel mogelijk was, dat de daarvoor ver antwoordelijke autoriteiten in het andere kamp de achtergrond van deze nieuwe vorm van woelarbeid der communistische agenten, zo laat - te laat- onderkenden. Aan het licht is gekomen, dat de in rood-China opgeleide geheime agenten zich aandienen als reizende kooplieden die in groepjes van hoog stens twaalf man sterk de afgelegen grensdorpen in Thailand aandoen en dan nog bij voorkeur die dorpen met hun aanwezigheid vereren waar van tevoren reeds is vastgesteld dat on der de bewoners een latente onte vredenheid heerst. De kritiek op de onvoldoende hulp en steun van de ver in Bangkok zetelende regering, werd door de aldus binnengesmok kelde communistische propaganda geschriften opgevoerd en ook nog materieel ondersteund door het ge ven van geschenken in de vorm van kleding, medicamenten, radiotoestel len, schoenen, zaaigranen en derge lijke. De in die zo ver van de beschaaf de wereld gelegen grensdorpen (in feite achtergebleven gebieden) ten geschenke aangeboden goederen, de den de bewoners in hun armoede goed en zij moesten - mede gelet op hun beperkt voorstellingsvermogen - wel tot de ontdekking komen, dat het er in de communistische wereld toch niet zo slecht aan toe ging als door het „beschaafde westeniverd voorgesteld. Op deze wijze werd de kiem voor het communisme gelegd en daar kleine geschenken de vriendschap onderhouden, doken op gezette tijden deze rode marskra mers weer op in de betrokken grens dorpen om weer goed en wel te doen. Het in de harten der bewo ners uitgestrooide, communistische zaad heeft daardoor wortel gescho ten, begon te ontkiemen en was al tot een teer plantje opgegroeid, voor de in Bangkok zetelende regering van het een en ander op de hoogte kwam. Tegenmaatregelen Vastgesteld wérd, dat de commu nistische woelagenten voornamelijk afkomstig zijn uit Laos en uit het naburige noord-Vietnam. De minister-president van Thai land, maarschalk Sarit Thanarat, is nu voor de dag gekomen met legen- maatregelen in de vorm van een hulpprogram dat door de Verenigde Staten zal worden gefinancierd. In de desbetreffende door de commu nisten „stormrijp" gemaakte grens gebieden, zullen in allerijl scholen en bruggen worden gebouwd, wegen aangelegd terwijl van regeringszijde aan de landbouw in die gebieden grote faciliteiten worden verleend. Deze maatregelen zullen worden ge volgd door weer nieuwe, welke voor namelijk betrekking hebben op de bestrijding van de communistische infiltraties in het land, de grensbe- veiliging en de bewaking der gren zen alsmede de legering van troe peneenheden in de bedreigde gebie den. De regering van Thailand heeft intussen aan de Amerikaanse gezant in Bangkok de heer Kenneth Young, verzocht om president Kennedy van de gang van zaken in Thailand op de hoogte te brengen en om extra financiële hidp en bijstand verzocht. Dit verzoek ging gepaard met de mededeling - of is dit een dreige ment? - dat, indien Amerika niet tot het verlenen van extra hulp aan Thailand bereid zou zijn, de rege ring ervan zich genoodzaakt zou zien om de positie van Thailand als lid van de S.E.A.T.O. (zuid-oostaziaii- sche verdragsorganisatie) alsook de tot nu toe gevoerde anti-communis tische politiek der regering, aan een nader onderzoek te onderwerpen. Opgemerkt zij, dat intussen bij monde van de heer Kenneth Young, aan de regering van Thailand zekere toezeggingen inzake Amerikaanse militaire en financiële hulp en bij stand zijn gedaan. Mr. Beernink sprak in Middelburg MIDDELBURG, 4-5. De Kamer- kring Middelburg van de C.H.U. heeft zaterdag na afloop van haar huishoudelijke vergadering te Mid delburg een openbare bijeenkomst belegd, waar de lijstaanvoerder, mr. H. K. J. Beernink, een verkiezings rede hield. Voor deze bijeenkomst bestond grote belangstelling. De ver gadering werd bijgewoond door vele Zeeuwse C.H.U.-burgemeesters. Mr. Beernink besprak het beginsel programma van de C.H.U., zojuist versöhenen manifest en ook enige actuele Zeeuwse problemen, zoals de oesterkwestie en de pas verschenen Deltabijdragowet. SPORT VOETBAL Brouwershaven I-Zierikzee II Eindelijk, zij bet na een moei zaam bevochten zege heeft de thuisclub kans gezien de eerste twee puntjes-in de wacht te sle pen tegen Zierikzee II, dat met een zeer verjongd elftal binnen de lij nen verscheen. Brouw speelt eerst tegen de straffe wind en weet di rect enige gevaarlijke aanvallen op te zetten. Van Dienst mist helaas voor open doel, maar ook aan de andere zijde wordt kwistig met doelrijpe kansen omgesprongen. C. Heijboer heeft pech als een hard schot door de staander wordt ge keerd, Wurfch ziet een scherp schot vlak voor het doel langs suizen. Beide ploegen kampen met een voorhoede, die die geboden kansen niet 'in winst weten om te zetten. Resultaat een povere eerste helft met een 0-0 ruststand. Na de rust ontkomt het Brouwse doel aan een doorboring als het harde schot van Berrevoets door de staander wordt gekeerd. Een steen hard Schot van Kosten gaat net naast en een vleugelschot van van Dienst scheert de lat. In de 7e mi nuut neemt Wurth een corner, die v. d. Weele precies voor de schoen van Kosten wipt. Diens schot be tekent do openingstreffer (1-0). Brouw zet de Zierikzee-ploeg on der stevige diruk, wat. een serie corners oplevert. In de 15e minuut neemt Kosten een -vrije trap, welke rechtsback Nuijens, die helemaal naar voren was getrokken, met een harde kopstoot naast doelman Ho- gerheide plaatst (2-0). De gasten ontketenen een stevig offensief, wat in de 17e minuut reeds oen doel punt oplevert. Koevoets zet goed voor en via de handen van doel man de Jonge knalt Heijboer in (2-1). Zierikzee zet alles op alles voor de gelijkmaker, waardoor de Brouwveste met man en macht ver dedigd wordt. Kooman treedt met Van Vossen en Nuijens handelend op, zodat het gevaar goed wordt ge keerd. Als Vorkaart op de Jonge toestormt, duikt deze de bal van zijn schoen. Wagens een overtre ding wordt hierna een Ziérikzce- doelpurvt afgekeurd. Even later kopt van Dienst, een voorzet van Wurth in maar scheidsrechter Wijs meent te hebben gezien, dat met de hand is gespeeld, hoewel de Zierikzee- grensrechter terecht een zuiver doelpunt heeft zien maken. De eind stand blijft 2-1, waarmede de nul op de ranglijst, zij het wel laat in de competitie, eindelijk is verdwe nen. WASHINGTON. Het Ameri kaanse ministerie van arbeid heeft bekend gemaakt, dat in april onge veer 4.1 miljoen Amerikanen werk loos waren. Het totaal aantal werklozen daalde in de afgelopen maand met 400.000, maar de voor het seizoen gecorrigeerde cijfers to nen aan dat het werkloosheidsper centage met. 0.1 tot 5.7 is gestegen. MARKTBERICHTEN Aardappelmarkt ROTTERDAM, 6-5. Klei-aardap- pelen 38 mm. opwaarts voor het binnenland: Bintje f 16.00-19,25. Klei-aardappelen 35 mm. opw.: Bintje f 16.00-18,75. Voor export: Bintje 35 mm. opw. van -de kleigrond (in 2 mateh gesor teerd): geen vraag: Furore 40 mm. opwaarts f 12,00-12,50. Binnenlandse handel kalm, ex port handel flauw. Voeraardappelen f 2,50-4,00. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden, vastge steld voor de verkoop van consump tie-aardappelen op wagon, schip of auto. Paardenmarkt UTRECHT, 6-5. Op de Utrechtse paardenmarkt zijn 306 dieren aange voerd. De prijzen waren voor: Luxe paarden f 1000 tot f 1380; werkpaarden f 900 tot f 1260; oude paarden f 700 tot f 1100; 3-jarige paarden f 800 tot f 1050; 2-jarige paarden f 000 tot f 850; veulens f300 tot f 600; hitten f 600 tot f 850. Slachtpaarden per kg. sl.gew. f 2,20 tot f 2,60; jonge slachtpaarden per kg. sl.gew. f 2,60 tot f 2.80. Dc handel was redelijk. Graanbeurs Rotterdam. ROTTERDAM. 6-5. Tarwe - door sneekwaliteit 17 pet. vocht f 34,80. deze week franco per schip Rotter dam. Zomergerst tot f 27,00, Haver tot f 25,75; Groene erwten f 35,00-41,00; Schokkers f 40,00-55,00 franco Rot terdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6