Nieuwe betogingen in Alabama (Ver. St.) Voorbereiding tot Arabische aanval op Palestina? LOONSVERHOGING IN WESTDUITSE METAAUNDUSTRIE Hitier liet een derde testament na De zaak-Rajakovic Arbeidsonrust in Polen Feijenoord in Lissabon aangekomen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! Dinsdag 7 mei 1963 119e jaargang No. 19373 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/b. Lakenman Ochlman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Carillon stadhuis teruggekeerd BIRMINGHAM (Alabama), 6-5. Maandagmiddag zijn te Birming ham, in de Amerikaanse staat Ala- barna, ruim zeshonderd negers, voor "het •merendeel kinderen tussen acht en veertien jaar, gearresteerd, die betoogden voor opheffing der ras senscheiding in deze zuidelijke Ame rikaanse staat. De politie heeft deze maal, op ver zoek der betrokken negerleiders, geen gebruik gemaakt van water slangen van de brandweer. De negerleiders hadden van hun kant verklaard ervoor te zullen zor gen, dat de betogingen een ordelijk verloop zouden hebben. De kinderen kwanrën dn groepen van vijftig uit een kerk, waar zij door de neger-predikant Luther King waren toegesproken. Zij lieten zich, zonder verzet te bieden, arres teren. Tot nu toe zijn bij de ongeveer een maand geleden te Alabama be gonnen betogingen meer dan veer tienhonderd negers gearresteerd. BEDUCHTHEID IN ISRAEL JERUZALEM, 6-5. Premier Ben Goerion van Israël heeft maandag in het Israëlische parlement gezegd adt Israël voldoende redenen heeft cm aan te nemen, dat de Arabische landen een aanval op het land voor bereiden. „Wij zijn niet 'de enigen die deze overtuiging hebben", aldus de pre mier, die het parlementaire debat over de buitenlandse politiek en de situatie in het Miidden- Oosten open de. Ben Goerion zei, dat de Isi-aëli- sdhe strijdkrachten in staat zijn iedere aanval af te slaan, 'onver schillig of deze afkomstig is van een van de drie leden van de Verenig de Arabische Republiek of van de drie landen gezamenlijk. „Het gaat er echter niet om een oorlog te Paard trapte kind SCHAGEN, 6-5. Maandagmid dag omstreeks vijf uur is de 5- jarige Sjonny ürsem op het bedrijf van loonwerker Bruin aan de Ve- luweweg te Waarland (Noord Hol land) door een paard zodanig ge- rtapt, dat hij een schedelbasisfrac- tuur opliep. Het ikind' igaf geen enkel levens teken meer. De door de 'buren ge waarschuwde vadler van het kind paste echter onverwijld do beade md ngsmethode toe en slaagde er daarmee in het bloed uit de lucht wegen te verwijderen. Het kind werd nadien medisdh verzorgd door dokter Hageman en naar het Sint Elizabetlhziekenlhuis te Alkmaar vervoerd. Men vreest echter dat •het opnieuw tot loven gewekte kind toch niet te behouden; zal zijn. Koninklijk Paar naar Rotterdam DEN HAAG, 6-5. HM. de Koriin- gin en Z.K.H. Prins Bernihard zullen dinsdag 14 mei ter gelegenheid van de nationale (havendag deelnemen aan een tocht van Rotterdam naar Hoek van Hofland aan boord van de „Pieter Caland", zo meldt de R.V.D. Nader wordt vernomen, dat dit een bezoek geldt van het koninklijk paar aan de Rotterdamse haven. De tocht met de „Pieter Caland" zal het koninklijk pqür o.a. langs de Euro- poortwerken voeren. winnen, dlooh om deze te voorko men", aldus Ben Goerion. „In de tijd waarin wij tlhans leven kan men nooit zeggen tot hoever een oorlog zich zal uitbreiden". Oorlog voorkomen „Het is dus onze politiek om een oorlog te voorkomen en dat is niet anders mogelijk dan door het ont wikkelen van een afschrikwekken de strijdmacht en door ons te ver zekeren van de steun van alle krachten ter wereld die bij het be houd' van de vrede gebaat zijn". Ben Goerion zei, dat hij een uit lating van de Britse onderminister Heath, vorige week in het Engelse parlement, als „zeer ernstig" be schouwt. Heath zei, dat Engeland geen reden heeft om aan te nemen, dat de Arabische landen een aanval op Israël overwegen. „Het is onbegrijpelijk, dat Heat'h de tekst van het verdrag tussen Egypte, Irak en Syrië niet gelezen heeft, onbegrijpelijk, dat 'hij geen enkele aandacht heeft besteed aan alle verklaringen van leidende Arabieren, die de bevrijding van Palestina beloven", aldus de Israë lische premier. Nieuwe „Telstar" CAPE CANAVERAL, 6-5. Er zal vandaag (dinsdag) opnieuw een „Telstar" tommunicatie- satelliel vanaf de basis Cape Canaveral worden gelanceerd. De nieuwe kunstmaan zal een wijdere baan om de aarde be schrijven dan zijn voorganger, hierdoor zal het mogelijk zijn de verbinding tussen Europa en de Verenigde Staten gedu rende iedere „overtocht" lan ger te laten duren De satel liet weegt 80 kilo, 3 kilo meer dan de eerste „Telstar". Voor de lancering zal van een ver beterd type Thor-Delta raket gebruik worden gemaakt. De saffierblauwe en zilverkleuri ge kunstmaan zal een lange ellips rond de aarde beschrij ven. De grootste hoogte be draagt 10.496 en de geringste 920 kilometer. De grootste hoogte van „Telstar 1" be- draagl 5.648 kilometer. Stakiugsgevaar geweken Scheepsramp op de Nijl BONN, 7-5. Na onderhandelin gen die twaalf uur duurden, heb ben vakbonden en werkgevers maandagnacht overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van v(jf procent voor de arbeiders in de VVestduitse metaalindustrie. Van april volgend jaar af krijgen z(j daar nog eens twee procent bo venop. dat vele arbeiders door hun werk gevers werden uitgesloten, liep het aantal werkloze metaalarbeiders op tot ruim vierhonderdduizend. De (regionale onderhandeling^-* commissies van 'beide zijden moe ten zich nog over het bereikte re sultaat uitspreken. Toen de vergadering ten einde was verklaarde minister Erhard dat West-Duitsland opgelucht kon zijn omdat een „ramp" was afgewend. De arbeiders hadden aanvankelijk een loonsverhoging van acht pro cent geëist, terwijl de werkgevers niet verder wilden gaan dan drie- en een half procent. De 'kloof werd echter met halve procenten steeds smaller tot men het eens werd op vijf -procent. Bij een scheepsramp op de Nijl bij Maghagha zijn 17? mensen verdron ken. De gezonken boot, een veer pont, had tweemaal zoveel mensen aan boord als toelaatbaar. Midden op de rivier maakte zij zware slagzij sloeg om en zonk. Op de foto stfekt nog slechts een gedeelte van de veerpont boven het Nijlwater uit. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wijs is hij, die niet bedroefd is over hetgeen hij niet heeft en verheugd is over hetgeen hij heeft. m Het Oostduitse persbureau A.D. N. heeft maandag gemeld, dat een kapitein van het Amerikaanse le ger, Alfred Svenson, twee dagen geleden 'in de Oostduitse plaats Eisenbach politiek asiel' heeft ge vraagd. LEEUWARDEN. De minister van verkeer en waterstaat, dra. H. A. Korthals, 'heeft het nieuwe gedeelte van rijksweg 32 tussen Leeuwarden en Akkrum (kosten 11 miljoen gld.) voor 'het verkeer opengesteld. PARIJS, 6-5. De in Ierland ge boren schrijver Cornelius Ryan heeft maandag in Parijs gezegd, dat Adolf Hitler een derde testament heeft gemaakt, dat tot nu toe niet is gepubliceerd. Di testament begint met de woorden; „Ik ben getrouwd met mijn goede vriendin Eva Braun". Ryan is zojuist teruggekeerd uit Moskou, waar hij veertien dagen heeft besteed aan een onderzoek naar de vail van Berlijn. Hij zei, dat westelijke geschiedkundigen gelo ven dat Hitier slechts twee testa menten had achtergelaten, een po litiek en een persoonlijk. Het derde testament is in het be zit van maarschalk Wassili Tsjoei- kov, die in 1945 als generaal Ber lijn bezette. De maarschalk wilde hem echter alleen de aanhef van het testament laten zien, omdat hij zelf een boek aan het schrijven is. „De laatste veldslag" Ryan schrijft een boek onder de tiitel „De laatste veldslag". Hij heeft tezamen met professor John Eriek- son van de universiteit te Manches ter, een kenner van de Sowjetrus- sische militaire geschiedenis, Mos kou bezocht. Ryan zei dat zij onbe lemmerd toegang ihad'd'en tot het Sowjetrussisohe militaire ptersoneel dat aan de operaties 'heeft deelge- WENEN, 6-5. Van de zijde van het parket van de procureur-gene raal in Wenen 'is meegedeeld, dat het onderzoek naar de tegen Eich- mann's vroegere medewerker dr. Erioh Rajakovic ingebrachte 'be schuldigingen nog minstens een maand in beslag zal nemen. Het staat nog niet vast of Rajako vic, die in Wenen in arrest is, zal worden berecht wegens medeplich tigheid aan moord. Indien dit wel het geval zal zijn, „zullen zeker alle gegronde beschuldigingen, ook die uit het 'buitenland, in de tenlasteleg ging worden opgenomen", aldus een woordvoerder van het parket. Hij voegde hier nog aan toe, dat de Ne derlandse en Westduitse politie „buitengewoon goed werk" hebben verricht en het parket snel van ma teriaal heeft voorzien. nomen. Zij mochten de Sowjetrus- sische documenten over de aanval overschrijven maaj; niet fotografe ren. De Russen hadden volgens hem het lijk van Hitler met behulp van diens tandarts geïdentificeerd, na dat een ander lijk als zodanig niet in aanmerking kon komen - het had gestopte sokken aan. Stakingen in Engeland LONDEN, 6-5. Het bestuur van de Britse nationale vakbond van spoor wegpersoneel heeft maandag beslo ten ook een staking van de 18.000 arbeiders van de Londense onder grondse spoorweg af te kondigen, als de voorgenomen staking van het spoorwegpersoneel over het gehele land op 14, 15 en 16 mei a.s. door modht gaan. Inmiddels 'heeft het bestuur zich bereid verklaard tot nieuwe onder handelingen met dr. Richard Bee- ehing, hoofd van de Britse spoorwe gen, wiens ingrijpende bezuinigings plannen aanleiding tot de voorge nomen staking zijn. Drs. Barkman in Djakarta DJAKARTA, 6-5. De Nieuwe Ne derlandse zaakgelastigde in Djakar ta, drs. C. D. Barkman, is maandag op zijn standplaats aangekomen. Hij werd begroet door twee ambtenaren van de afdeling protocol van het In donesische ministerie van buiten landse zaken. 'Drs. Barkman zal zich met. zij-n staf voorlopig in een hotel vestigen. Nieuwe Nederlandse speelfilm AMSTERDAM, 6-5. Volgentie week maandag begint de „Nederlandse Filmproductie Maatschappij" met de opnamen voor een nieuwe Neder landse speelfilm, die gebaseerd zal zijn op het boek „De vergeten mede minnaar" van de schrijver Rico Bulthuis. De acteur Henk van Ulsen zal in deze film de hoofdrol spelen. Het ligt in de bedoeling dat de film, waarvan de titel nog niet vaststaat, eind september in het Amsterdamse City-theater in première zal gaan. Voorzichtig. Iets warnier Verwachting tot woensdagavond: Droog weer en perioden met zonne schijn; zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen; iets warmer. 8 mei. Zon op 4.59, onder 20.14. Maan op 19.54, onder 5.23. 9 mei. Zon op 4.58, onder 20.16. Maan op 21.00, onder 5.45. Volle maan: 8 mei te 18.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 8 mei 2.52 v.m. 9 mei 3.23 v.m. BROUWERSHAVEN 8 mei 3.14 v.m. 9 mei 3.48 v.m. Springtij: 11 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven oost-Eur-opa ontwik kelde zich in de afgelopen 24 uur een hogedrukgebied, dat nog verder in betekenis zal toenemen. Als ge volg buigen oceaandepressies voor Ierland af in noordoostelijke tot noordelijke richting. Wolkenscher- men van de storingen kunnen ech ter wel tot over ons land doordrin gen maar regen is onwaarschijnlijk. Door aanvoer van zachtere lucht met wind uit zuidelijke ridhtingen zullen de temperaturen geleidelijk verder oplopen. 15.12 n.m. 15.44 n.m. 15.48 n.m. 16.18 n.m. Een woordvoerder van de werk geversonderhandelaars verklaarde, dat 'het nu mogelijk was om sta kingen en uitsluitingen in d.e deel staat Baden-Württemberg te be ëindigen. Minister van economische zaken Erhard had er maandag tijdens een onderhoud met vertegenwoordigers van beide partijen op aangedrongen een uiterste poging te doen een op lossing voor het conflict te vinden. De voorzitter van de bond van metaalarbeiders. Otto Brenner, sprak de hoop uit, dat de ongeveer 400.000 uitgesloten metaalarbeiders in Baden-Württemberg aanstaande maandag weer aan het werk zullen kunnen gaan. De bond zal zich over het bereikte resultaat 'beraden. De loonsverhoging zal met terugwer kende kracht tot 1 april 2963 wor den uitbetaald. Negen dagen staking. De overeenstemming werd bereikt nadat de metaalarbeiders negen da gen in staking waren geweest. Door- WARSCHAU. 6-5. Volgens medi sche kringen in Warschau zijn zes verpleegsters en een arts, die vo rige maand een demonstratie van enkele honderden verpleegsters voor hogere lonen en betere ar beidsvoorwaarden hebben geleid, voor vier jaar uit de Poolse hoofd stad verbannen. Het bericht is niet officiëel bevestigd. Ook onder de studenten in War schau 'heerst onrust. De autoritei ten zijn er echter tot dusverre in geslaagd' om 'botsingen te vermijden De studenten zouden ijveren voor hogere toelagen en betere accomo date in de studiententehuizen. V,|'.geus diplomatieke waarne mers hebben de prijsstijgingen voor brandstoffen en elektriciteit ook. onrust onder de Poolse arbeiders gezaaid. Regeringsautoriteiten ver wachten in de loop van bet jaar het ontstaan van voedseltekorten tenzij er een bijzonder grote oogst •s. De bevc'king is gewaarschuwd dat vlees, boter en melk waar schijnlijk schaars zullen worden. Voetreis naar Rome Mannen zijn vol vertrouwen LISSABON, 6-5. Een bijzonder optimistisch Feijenoord Beertje Kreijermaat zal woensdag ongetwij feld spelen en ook de griep van Piet Kruiver blijkt zeer onschul dig - is maandag; laat in de middag in Lissabon aangekomen. De „Cari- bean Sea", een DC 7 van de K.L.M., heeft de Nederlandse landskampi oenen snel en comfortabel naar de Portugese hoofdstad gebracht. Feijenoord: heeft zo op bet oog nauwelijks angst voor de cracks van Benfica. Franz Fudhs stelt het heel eenvoudig. „Het >is jammer voor Benfica, maar het wordt uit geschakeld!, net zoals Servet te, Va- sas en Reims. En de finale winnen we ook nog. In Lissabon denkt men er uiter aard anders over. Vier-nul was de sympabhie'kste voorspelling van de omstanders, toen de Rotterdam mers het vliegveld verlieten. Slechts een oude vergrijsde weg werker had medelijden met de scha re enthousiaste Nederlandse sup porters, die de Portugese hoofdstad juist nu in de volle pracht van zijn l'entetooi, binnentrokken. „Feijen oord verliest", zei hij, al zou het een nationale schande zijn als ie mand een andere voorspelling durf de doen", één-nul denk ik," Voegde hij er voorzichtig aan toe. Terwijl zijn vader gasten ontvangt als onderdeel van zijn presidentiële ver plichtingen kijkt John F. Kennedy jr. belangstellend toe vanaf het balkon van het Witte Huis. Maar goed, de man in de straat mag dan zeker zijn van de Portu gese winst, de experts zijn - na de onfortuinlijke 0-0 die Feijenoord in Rotterdam wist te 'bereiken - voor zichtig geworden. Vitor Santos, een van: de bekendste sportjourna listen van de republiek aan de At lantische Oceaan, opende magndag de eerste pagina van het sportblad ..Bola" met de oven schreeuwende als waarschuwende kop: „Feijen oord: hot signaal ot> onveilig". Bijna een halve pagina had Vitor Santos nodig om aan tc tonen waarom Feijenoord, dat in het loumooi om de Europa Cup voor verrassing op verrassing heeft gezorgd, zo'n ge vaarlijke tegenstander is. ROME. 6-5. De 73-jarige schoenmaker Anton Schwa- bauer uit Hilversum is te voet van zijn woonplaats naar Ro me gereisd. Hij vertrok 3 maart uit Hilversum en kwam donderdag in de eeuwige stad aan. De reden waarom de 73- jarige zijn 2000 km. lange voetreis heeft gemaakt, is dat hij graag eens de paus zou willen zien. De heer Schwa- bauer is protestant. Hij heeft onderdak gekregen in de foyer Unitas aan de Piazza Navona in Rome.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1