Eindles Land- en Tuinbouwschool te Zierikzee Yerseke schakelt over op de industrie Vliegtuigramp in Kameroen Verklaring van de landbouw- en landarbeidersorganisaties Internationale dag verkeersveiligheid „Bijdragenwet Deltawerken" verschenen Zestien leerlingen kregen diploma tijdens geslaagde eindles Bevolking ziet uit naar andere bestaansmiddelen ZIERIKZEE, 4-5. Ir. E. C. F. Bol len. inspecteur van het landbouw onderwijs te Breda, heeft vrijdag middag in het Ned. Ilerv. Vereni gingsgebouw aan het Vrije alhier aan zestien geslaagde leerlingen vna de Lagere Land- en Tuinbouwschool de eind-getuigschriften uitgereikt, nadat de jongens in een soort ge meenschappelijk gesprek met de di recteur van de school, de heer D. Eveteens, danig aan de tand waren gevoeld aangaande hun kennis, op gedaan tijdens het volgen van het nieuwe leerplan. Deze geanimeerde eindles vond plaats onder de be langstellende blikken van de ouders en talrijke vertegenwoordigers van land- en tuinbouworganisaties op Schouwen-Duiveland. In het vragenuurtje van de heer Eveleens kwamen tal van belang rijke zaken aan de orde als produk- tie-faktoren (grond-, kapitaal en ar beid) en bedrijfsvoering, waarbij echter de praktische kant van het boerenbedrijf niet werd vergeten. Drie leerlingen van de tuinbouw-af- deling, geleid door de heer L. Hack, hielden een praatje over bepaalde tuinbouwgewassen. Als eerste kwam Hans v. d. Berge aan de beurt de teelt van aardbeien met alle bij komstigheden eens haarfijn uiteen te zetten, waarna J. J. Steketee en Jac. P. van Damme hun gehoor uitvoerig inlichtten ever de teelt van bloem kool en bramen. Bij de uitreiking van de diploma's wees ir. Bollen op het belang van een goede basis-ontwikkeling voor de jongens. Verheugend achtte de inspecteur de toenemende belang stelling voor de tuinbouw, waarbij hij de ouders wees op de Middelbare Tuinbouw School, welke als neven afdeling van de R.L.M.S. te Goes in september a.s. voor de eerste maal in Zeeland van start hoopt te gaan. Naar aanleiding van de discussie welke momenteel wordt gevoerd over het bestaansrecht van de lagere land- en tuinbouwschool reageerde ir. Bollen door positief te stellen deze vorm van onderwijs van groot belang te achten. De inspecteur wees hierbij vooral ook op de goede kan ten van lager land- en tuinbouw- ondenvijs voor de zoons van land arbeiders. Deze eindles stond onder leiding van de voorzitter van de commissie van toezicht, de heer J. D. van Nieuwenhuijze uit Nieuwerkerk, clie in zijn openingswoord herinnerde aan het begin van de bouw van een nieuwe school in het nieuwbouw- plan „Malta". Venvacht wordt dat de nieuwe school bij de aanvang van de nieuwe cursus in september 1964 in gebruik zal kunnen worden geno men. Gelukwensen Na de diploma-uitreiking werden de leerlingen nog door verschillende sprekers geluk gewenst. De heer A. M. Geluk deed zijn woorden namens de Kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M. vergezeld gaan van een bcekenbon voor de twee beste leer lingen: Jac. van Damme en Anth. v. d. Sluis. De heer J. Steur uit Burgh wees de jeugd op het belang van de spe cifieke organisaties, terwijl een ver tegenwoordiger van de L.J.G. de ge slaagden opwekte lid te worden van de jongeren-organisatie. De heren Hack en Eveleens spra ken hierna nog hun gelukwensen uit waarna deze geslaagde 'middag door de heer van Nieuwenhuijze met een woord van dank werd gesloten. De geslaagden zijn: Jac. van Damme, Ouwerkerk (L. én T.); Anth. v. d. Sluis, Zierikzee (L. en T.); Mart. Moermond, Noord- welle (L. en T. en dipl. handmelken met 180Vè pnt.); Joh. P. v. d. Velde, Kerkwerve (L. en dipl. handmelken met 181 pnt).; Leend. Nic. Hanse, Zierikzee (L.); J. Kr. Brouwer, Nieu werkerk (L. en T.); Joh. v. d. Berge, Bruinisse (T.); Leend. Steenpoorte, Oosterland (L. en dipl. handmelken AMSTERDAM. Een ruitentikker heeft uit de etalage van een juwe lierszaak aan de Heiligeweg in de Amsterdamse 'binnenstad stenen en ringen weten te stelen, die volgens een eerste ruwe schatting der poli tie een verkoopwaarde hebben van ca. 75.000 gulden. ON GELUKKEN OP DE WEG UTRECHT. Tussen Breda en Gilze is de 73-jarige J. Siemon uit Gilze om het leven gekomen. De man stak naast een bromfiets lopend de niet beveiligde overweg tussen Breda en Gilze over. Waarschijnlijk is het adhterspatborcl van de bromfiets door de trein, die van Eindhoven op weg was naar Rotterdam, gegre pen. De man werd meegesleurd en zo zwaar gewond dat hij enkele ogenblikken later overleed. DENEKAMP. De 71-jarige land bouwer H. Meier uit de buurtschap Groot-Angelo (gem. Denekamp) is na een verkeersongeluk overleden. Toen hij per fiets van zijn eigen erf naar dat van een familielid aan de andere kant van de weg Ootmarsum -Weerselo reed werd hij door een passerende auto gegrepen. Hij over leed korte tijd later. DELDEN. Op de weg Goor-Delden is zaterdagavond een verkeersonge luk gebeurd dat aan de 48-jarige mevrouw M. B. Mulder-Kokhuis uit Enschedé het leven kostte. Het slachtoffer zat in een personenauto, die geen voorrang gaf aan een Bel gische vrachtwagen. Door de fron tale botsing werden vier inzittenden uit de personenauto geslingerd. De bestuurder kon na veel moeite uit de wrakstukken bevrijd worden. Mevrouw Mulder overleed vrijwel direct na het ongeval. Van de vier overige inzittenden zijn er twee zeer zwaar en twee licht gewond. met 169 pnt.); L. de Bruine, Obster- land (L. en T.); J. H. Scheele, Kerkwerve (L. en T.); A. J. Goud-' zwaard, Nieuwerkerk (L. en T.); J. J. Steketee, Bruinisse (T.); M. J. Belle, Oosterland (L.); P. Berrevoets, Kerkwerve (L. en T.); P. v. d. Berge Haamstede (L. en T.); H. Coomans, Scharendijke (L.). Per 30 april 1963 zijn bevorderd van klas III naar klas IV: DEN HAAG, 4-5. De voorzitters der drie centrale landbouworganisa ties en de voorzitters der drie land- arbeidersorganisaties hebben de vol gende verklaring afgelegd: „De maatregelen, die het bestuur van het landbouwschap onlangs heeft moeten nemen om tot de In ning van achterstallige heffingen te komen, hebben zowel in als bui ten de landbouw opzien en vaak on behagen gewekt. Als voorzitters van de bovengenoemde organisaties zijn zij er van overtuigd, dat de beroe ring ever voornoemde kwestie voor een deel op onverantwoordelijke wijze is aangewakkerd door perso nen en groeperingen, die zich moei lijk kunnen verenigen met de geves tigde maatschappelijke orde en vaak om geheel onzekere motieven er be lang bij menen te hebben de goede gezindheid ten plattelande te onder mijnen. In zoverre de maatregelen van het landbouwschap persoonlijk leed heb ben veroorzaakt en vele goedwillen de agrariërs tot diep medegevoel hebben bewogen, aarzelen wij niet te zeggen, dat wij deze gevoelens be grijpen en er ook zelf deel in heb ben. Wij, die ons bij voortduringen en in grote ernst beraden over de geestelijke en materiële toestand ten plattelande, menen met grote stel ligheid te kunnen zeggen, dat de be wogenheid en het onbehagen onder de boerenbevolking, die de laatste tijd op velerlei wijzen tot uiting ko men, in de diepste grond hun oor zaak, vinden in de moeilijke omstan digheden waaronder heden ten dage het agrarische bedrijf werkt. De bedrijfsuitkemsten zijn in vele streken van het land de laatste twee jaren slecht; door de economische ontwikkeling wordt de traditionele bedrijfsvoering onder grote span ning gebracht. De moeilijkheden' rond de politieke vormgeving der E.E.G. en het uitblijven van een duidelijk, sluitend landbouwbeleid, bieden de Nederlandse landbouw wel vele onzekerheden, doch nog weinig directe voordelen. Nieuw kabinet Wij zijn van oordeel, dat een nieuw kabinet over grote verbeel dingskracht, over een sterke inleving in de agrarische problematiek en over een wijze - en zeker geen lege - hand zal moeten beschikken om de noodzakelijke aanpassing van het bedrijf mogelijk te maken en het platteland geestelijk en materieel gezond te houden. Wat betreft de organisatorische uitrusting, die het platteland be hoeft om een nieuwe, onzekere tijd tegemoet te treden, stellen wij vast, dat het bezit van sterke en goed werkende stands- en vakorganisa ties een eerste voorwaarde blijft. Daarnaast kan de landbouw een krachtig landbouwschap niet mis sen. Zo goed als in de voorberei dingsjaren 1945-1954 blyven wij van oerdeel, dat het publiekrechtelijke landbouwschap het sluitstuk is op een tientallen jaren voortgezette so ciale en economische arbeid op het agrarisch terrein. Als voorzitters der zes onderne mers- en werknemersorganisaties, die de Stichting voor de Landbouw gemachtigd hebben om namens de bedrijfsorganisatie van 1950, de in stelling van het Landbouwschap bij de Sociaal-Economische Raad aan te vragen, willen wij juist nu nog eens met nadruk verklaren, hoge prijs te KERKNIEUWS Ned. I-Ierv. Kerk Beroepen te Harderwijk (4e pred.- pl.)E. J. Rietveld, Markelo; te St. Annaland: J. H. Vlijm, Goedereede. Bedankt voor Mastenbroek: Jac. Jongerden, Bruchem en Kerkwijk; voor het beroep van de Provinciale Kerkvergadering van Utrecht tot predikant voor buitengewone werk zaamheden te Veenendaal (noodge- meente Sola Fide): dr. L. van Har- tingsveld, Maassluis. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Zeist: A. Duy- vendak, proponent, Alphen aan de Rijn. Baptisten Gemeenten Beroepen te Hengelo (O.): H. van der Werf, Emmen. Geref. Kerken Beroepen te De Bilt: F. v. Zuthem, Enumatil. Chr. Ceref. Kerken Tweetal te Arnhem: J. Keuning, Veenendaal en E. Venema, Zwijn- drecht; te Haamstede-Kerkwerve: N. Brandsma, Nieuw-Amsterdam en H. U. Westerterp, Midwolda. Oud-Geref. Kerk OOSTERLAND. Dinsdag 7 mei a.s. *s avonds om half acht ds. J. van dei- Poel te Ede. P. C. Geluk (T.); J. Rijstenbil (L. en T.); B. H. Jonker (L.); H. den Boer (L. en T.)R. Bienefelt (L.); H. Bil (L.)C. Steenpoorte (L. en T.); J. Viergever (T.); L. C. Smalheer (L.); J. v. d. Hoek (L.); K. Kooman (L.); Chr. den Boer (L. en T.); H. Hanson (L. .en T.); H. M. Jockt-r (L.); K. Leijdens IL.); L. Koopman tL.); B. A. Sies (T.). (L Landbouw, T Tuinbouw, richting fruit en groente). stellen op de samenwerking van de georganiseerde agrarische onderne mers en werknemers, zoals deze in het Landbouwschap vorm en inhoud heeft gekregen. Het Landbouwschap» heeft voer de agrariërs in ons land' grote voordelen gebracht. Wij zijn er van overtuigd, dat door deze vorm van. samenwerking ook in de toe komst nog veel zal worden bereikt. Al moge het Landbouwschap niet alles hebben gebracht wat men in het verleden er van hoopte, als or gaan van belangenbehartiging en sa menwerking heeft het aan alle re delijke eisen voldaan. Wtf achten het dus voor geen twyfel vatbaar, dat de landbouw in Nederland zonder het Landbouwschap veel minder in vloed had. kunnen uitoefenen. Bijdragen gemeenten Bescherming Bevolking DEN HAAG, 4-5. De ^aanmerke lijke" belangen, die gemeenten en kringen hebben bij een goede be scherming bevolking maken het be paald aanvaardbaar dat deze ge meenten en kringen in de kosten van de B.B.-organisatie een eigen, geringe financiële bijdrage leveren. Dit is het standpunt van de minis ters van 'binnenlandse zaken en van financiën, neergelegd in de memorie van antwoord aan de Tweede Ka mer over het wetsontwerp bijdragen bescherming bevolking. De bewindslieden zeggen 'in deze memorie, dat de suggestie dat aan leiding zou kunnen- bestaan voor een integratie vergoeding over de gehele 'ldn-ie van B.B.--uitgaven bij •hen g&en weerklank vindt. De eigen gemeentelijke of kring- bijdrage moet, naar de -mening van de ministers, worden gezien in sa menhang met 'het rijksplan, voor cje -bescherming -bevolk-ing, dat *de or ganisatorische opzet van de B.B. aangeeft, doch die overigens aan •het bevoegd -gezag van de gemeen ten en kringen van de wijze van uitvoering overlaat. Aldus kan dit •gezag zijn verantwoordelijkheden voor de bescherming bevolking door een in de lokale sfeer passend beeld ,tot gelding brengen. DEN HAAG, 4-5. In het kader van de Europese conferentie van ministers van verkeer hebben deze ministers een boodschap tot de be volking van hun landen gericht ter gelegenheid van de internationale dag voor de verkeersveiligheid, die dit jaar werd gehouden op 4 mei. De boodschap van de minister van verkeer en waterstaat, drs. Korthals luidt als volgt: „Iedere dag neemt het wagenpark van de Europese landen met 15.000 ■voertuigen toe. Iedere dag vallen er in deze land den 150 doden tengevolge van ver keersongevallen. Er bestaat zonder twijfel een ver band tussen deze beide waarnemin gen: de toeneming van het wegver- DEN HAAG, 415. Vrydag is de „Bydragenwet Deltawerken" ver schenen. De ministers van verkeer en waterstaat, financiën en land bouw stellen daarin voor de rijks bijdrage in de kosten van anderen voor het verzwaren van zeewerin gen te stellen op 75 percent. De bij drage van anderen in de kosten van het rijk worden op 25 percent ge steld. De ministers menen, dat bij deze hoogte van het rijksaandeel over het algemeen buiten Zeeland, de Zuid-Hollandcs en de Wadden eilanden geen verdere financiële steun van het rijk voor het bouwen en versterken van zeeweringen no dig zal zijn. De genoemde gebieden hebben een ongunstige verhouding tussen dijklengte en beschermd achterland. Daarom is de mogelijkheid openge steld de rijksbijdrage, gerekend naar geringere financiële draag kracht te verhogen of de bijdrage van anderen (waterschappen e.d.) in die gevallen te verlagen. De zelf standigheid der waterschappen zal daarbij niet in het gedrang komen, 'hetgeen bij de a dh ter af te verlenen bijdragen in tekorten wel eens het geval zou kunnen zijn. Daar, waar nog geen concentratie van water schappen plaats vonden, zal de rijksbijdrage niet verhoogd kunnen worden. Het wetsontwerp stelt normen van Braziliaans vliegtuig C neergestort: 18 doden SAO PA ULO, 4-5. Een 'Braziliaans vliegtuig met 49 inzittenden is vrij dagavond in de buurt van Sao PaulO neergestort. Reuter meldt, dat 18 inzittenden van het Braziliaanse vliegtuig, dat op drie huizen terechtkwam, de dood gevonden hebben, 30 inzittenden zouden zijn gewond. Van de be woners van de drie huizen zou slechts een jongetje van acht jaar ernstig gewond zijn. Brandweerauto's op weg naar de plaats van de ramp zouden betrok ken zijn geweest bij een ongeluk waarbij vier mensen het leven ver loren. Nieuwe plannen voor zomerboter DEN HAAG, 4-5. Hel Produkt- schap voor Zuivel wil proberen, al thans een deel van het overschoï- aan zcmerbcter, dat pas in de win termaanden kan worden verkocht, te bevrijden van de naam „koelhuis- beter" en er een hogere prijs voor te maken. OJ' dat zal lukken kan men nog niet zeggen, omdat men niet weet wat er tussen nu en okto ber, de maand waarin het „koelhuis- boterseizoen" zou kunnen beginnen, nog te gebeuren staat. De aan het bedrijfsleven gedane mededelingen over de nieuwe plannen zijn dan ook met de nodige voorzichtigheid ge formuleerd. Nieuwe frankeerzegel van tien cent Binnenkort zal in de serie land schapszegels een zegel van 10 cent worden uitgegeven met een afbeel ding, ontleend aan de Deltawerken. Deze zegel zal de thans in gebruik zijnde van 10 cent met de beeltenis van H.M. de Koningin „en profil" (ontwerp Hartz 1953) gaan vervan gen. Het ontwerp van de nieuwe zegel is van de kunstenaar J. van Heel. Voordat met de verkoop van deze nieuwe frankeerzegels zal worden begonnen, zal de nog op de postin- richtingen aanwezige voorraad van de frankeerzegels van 10 cent met de beeltenis van H.M. de Koningin „en profil" (ontwerp Hartz 1953) worden uitverkocht. Aan verzoeken van het publiek cm verstrekking van de nieuwe zegel zal echter worden voldaan. Prins Bernhard in Canada aangekomen VANCOUVER, 5-5. Prins Bern- hard -is zaterdagavond- per vliegtuig in de Canadese stad Vancouver aangekomen. Hij heeft daar zondag onder meer op uitnodiging van. de Canada-Netherlands Counc-i-l aan een' lunch -ter gelegenheid van de V-'day aangezeten. Ook zal de prins samen met d'e Nederlandse kolonie een plechtigheid bijwonen ter her innering aan de 'bevrijding van Ne derland. Zondagavond -is de prins naar Californiïë vertrokken, waarna een kort verblijf -in New York volgt Prins Bernhard wordt zaterdag op Schiphol terugverwacht. keer brengt een verhoging van het aantal ongevallen met zich mede, maar de verhoging van de verkeers ongevallen kan worden vermeden en we kunnen zeer wel de vruchten plukken van een uitgebreid wegen net zonder hiervoor een zo hoge tol te betalen. Het behoort tot de taak van de overheid om aan de weggebruikers een modern wegennet ter beschik king te stellen, te zorgen voor een doelmatige verkeerswetgeving en voor een goed uitgerust politie-appa- raat op de verkeerswegen. In het kader van de Europese con ferentie van ministers van verkeer houden regeringen zich hiermee be zig, maar de weggebruikers zijn verantwoordelijk voor hun eigen veiligheid". draagkracht vast. Indien in een ge bied de jaarlijkse lasten voor de waterkering meer dan 10 percent van de pachtwaarde van de onge bouwde eigendommen bedragen, ver meerderd met 5 percent van de be lastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, dan kan van de 75-25 regeling worden afgeweken. Zwakke plaatsen De rijksbijdrage voor zwakke plaatsen zal in dezelfde verhouding liggen, de a anpassin'gswerken, die een noodzakelijk gevol-g van de af- sluitinigswerken zijn, zullen ten volle door het rijk betaald worden. Voor aanpassingswerken ten behoeve van versterkingswerken wordt de rijks bijdrage 75 percent. Hogere exploitatiekosten van Wa terstaatswerken na het tot stand ko men der afsluitingswerken zullen niet voor vergoeding in aanmerking komen. De ministers vinden het noodza kelijk, dat belanghebbenden in het achterliggende gebied van de afsluit- dammen zullen participeren in de kosten ervan. Zij zullen door dijks- verkortingen aanzienlijke besparin gen krijgen, ofschoon voorkomen moet worden, dat zij te zwaar wor den belast. Voorgesteld wordt die bijdrage op 25 percent te stellen. Medegedeeld wordt, dat een nieu we wet op de calamiteuze polders in voorbereiding is. YERSEKE. 4-5. Als gevol? van de lamp, die de oestercultuur van Yerseke heeft getroffen, meet een belangrijk deel van de bevolking van dezp Zeeuwse plaats naar an dere bestaansmiddelen uitdien. Het wordt daarom in Yerseke een ver heugend verschijnsel gevonden, dal •verscheidene industriële onderne mingen nagaan of er hier mogelijk heden bestaan voor de vestiging van bedrijven, waar de talrijke vrijge komen arbeidskrachten een betrek king zouden kunnen vinden. DE WERPHENGELSPORT WESTERSCHOUWEN, G-5. De werp- 'hengelsport neemt steeds -groter vor men aan. Het zijn vooral de Belgen die hier een groot plezier in hebben en in grote 'getale komen ze naar de zeedijk tussen de Schelphoe k en het begin der duinenrij te Westenschou- wen. Soms blijven ze 's nachts door visser., waarbij moeder de vrouw het zich behaaglijk maakt in een provi sorisch nachtverblijf in de auto. Een andere categorie huurt een bootje en vist al dobberend op hel Ooster- scheldewater. Een nieuw bedrijf begint een dezer dagen deze vissport nog meer van dienst te zijn en het Zeesport-vis- serijbedrijl'. waarachter een Zierik- zeeënaar. de heer C. J. Moermond staat, gaat on'der de naam „Westen- schouwen" dagelijks met een groot sdhip het. zilrte nat op. Daarvoor heeft het bedrijf een 23 -meter lange tjalk aangekocht en deze van een speciaal visdek voorzien, zodat hier zonder gevaar in zee gevist kan wor den. Een vistocht duurt ongeveer 8 a 9 uur en het is ook mogelijk om na afspraak in de avonduren te gaan vissen. Aan boord bevindt zich een Boer en fiscus EMMELOORD, 4-5. Het lid van de Tweede Kamer voor de Chr. Historische Unie. de heer J. T. Mel- lema, vei-klaarde tijdens een verga dering in Emmeloord, dat de Neder landse boer in toenemende mate in- dustriëel wordt. Tegen 1970 ver wacht hij, dat een investering van f 100.000.- in -de agrarische sector rendabel kan zijn mits daardoor een werkracht wordt uitgespaard. De heer Mellema verwacht ook, dat het aantal bedrijfshoofden in de komen de jaren in de landbouw nog meer zal afnemen dan thans al het geval is. Hij zag daarin geen grote be zwaren, mits een redelijk bestaan op het platteland gewaarborgd blijft Spreker keerde zich tegen de idee om in een nieuw kabinet een mi nister voor Europese zaken op te nemen. Het leek hem verstandiger aan de bewindsman van landbouw een staatssecretaris voor werkzaam heden, het binnenlands beleid be treffende, toe te voegen. De be windsman zelve zou zich dan gro tendeels kunnen wijden aan het werk van integratie en prijspolitiek binnen de E.E.G. en andere inter nationale zaken. Arbeid voor jeugdigen op vissers-vaartuigen DEN HAAG, 4-5. De Commissie Arbeidswetgeving van de Sociaal- Economische Raad acht het niet wenselijk, op dit moment de arbeid voor veertienjarigen op zeevissers schepen totaal te verbieden. De staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid had de S.E.R. gevraagd om advies over een omtwerp-K.B. tot uitvaardiging van zc'n verbod, met het doel de Neder landse wetgeving in dezen aan te passen aan een verdrag van de in ternationale arbeidsorganisatie. Op hel ogenblik staat Nederland de ar beid door veertienjarigen toe op vis sersschepen, waarop leden van één gezin varen, terwijl in andere ge vallen onder bepaalde voorwaarden vergunningen kunnen worden gege ven; voor 1962 zijn 102 vergunnin gen verleend. DOE AL A (Kameroen), 5-5. Een „DC-6" vliegtuig van de luchtvaart maatschappij „A'ir Afrique", dat onderweg was naar Lagos, is za terdag op de zuidelijke helling van de 4.000 meter hoge -berg Kameroen veronge-lukt, een 'kwartier nadat het met 48 passagiers en 7 bemannings leden was vertrokken van Doeala. Het wrak is waargenomen door enige opsporingsvMegtudgen. Het 'ligt op 'tweeduizend meter hoogte tegen de 'berg. Een reddingsploeg is na-ar Ihet wrak vertrokken, dat 60 'km ten westen van Doeala -ligt. Ge vreesd wordt dat er geen overle venden zijn omdat ihet wrak en de omringende plantengroei zijn ver brand. Jachtwerf in Amsterdam door brand verwoest AMSTERDAM, 5-5. In een laai ende vuurzee is zaterdagnacht dc jachtwerf „Pampus" aan de Buiten- kerkedijk in Amsterdam 'totaal ver woest. Zowel de opslagplaatsen en de fabrieksru-imte als 'het café-res taurantgedeelte werden door de hoog opslaande vlammen in de as -gelegdl Ook een 25-tfal zeil- en mo torboten, waaronder een pas afge bouwde -kruiser, zijn ook door de vlammen vernield. In totaal lagen op en rond de werf ongeveer hon derd' -schepen. Een Haagse onderneming heeft ïeeds besloten tot de vestiging van een diepvriesbedrijf voor kippen en kuikens tin Yerseke; hier komt plaats voor ministens 40 arbeids- kachten. Verder stelt een schoen fabriek uit Kaatsheuvel pogingen in het werk een schoen'bedrijf in Yer seke te vestigen, waar om te begin nen twintig personen te werk kun nen worden gesteld. Hoewel het voor de betrokken arbeiders een zware stap is, wordt de noodzakelijkheid van een om schakeling wel ingezien en meldt men zich in voldoende ma-te als ge gadigde bij dr-ze industrieën aan. uitgebreid buffet" en tevens kan vis- gerei gehuurd worden. Zo mogelijk zal getracht worden om eenmaal per week een vistocht van-uil de Zierikzeese haven te organiseren. De tjalk heeft de naam „De Har poen" gekregen, terwijl als schipper de heer W. Bouman uil Zierikzee optreedt. Voor de echte liefhebbers van de zechengel sport dus weer een mogelijkheid om wat verder van de kant te gaan v-issen. Soekarno in West-Irian KOTA BARU, 4-5. Op een recep tie in de voormalige ambtswoning van de Nederlandse gouverneur van westelijk Nieuw Guinea zijn zater dagavond Papoea-dansen vertoond voor president Soekarno. De receptie, gehouden aan het einde van de eer ste dag van Soekarno's bezoek aan West-Irian, werd aangeboden door gouverneur Bonay. In de Humboldt-baai lag de in Rusland gebouwde Indonesische kruiser '„Irian" waarvan de contou ren zaterdagavond duidelijk zicht baar waren door een speciale ver lichting. Met deze kruiser is Soekar no naar de nieuwe provincie van In donesië gevaren. In de baai lagen, voorts nog twee duikboten en een aantal escortevaartuigen. Bij de aankomst van de president in Kota Baru vlogen drie straalbom- meniwerpers van het type TOE-16 en zes Amerikaanse transport toes tellen ever de Humboldt-baai. Soekarno voerde zaterdag nog -het woord op een massa-bijeenkomst. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondeompetitie Rayon Zierikzee Smit Bolnes-van der Wekken 2-1; PZEM-CWS uitgesteld tot vrijdag 10 mei; Van A-ken's Bouwbedrijf-Zie- rikzee veteranen 0-2; PTT-Rijkswa- terstaat 0-4; Zeelandia-Neptunus 1-1 Heden (maan'dag)avond wordt ge speeld: Van der Wekken-PTT en Zierikzeeveteranen-PZEM (kwart over 7). Het verdere programma voor deze week luidt: Dinsdag 7 mei: Rijkswaterstaat - Van Aken's Bouwbedrijf en CWS- Zeelandia (kwart over 7). Woensdag 8 mei: Neptunus-Smit Bolnes (kwart over 7). Vrijdag 10 mei: PZEM-CWS (7.15 uur). DUIVENSPORT P-V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht van Noyon. Afstand 241 km. Gelost om 6.45 uur. Aankomst eerste duif 9.46, laatste 11 uur. Gebrs. Krijger 1. 2, 6, 7, 9, 15, 20; J. Dekker 3, 14; J. van Feleus, M. van Westenbrugge 4, 13, 23; J. Ver west 5; C. Wiltenburg 8, 10; L. v. d. Hoek 11, 16, 19; L. Heijboer 12; F. Maijs 17, 21, 22, 24; C. Kristalijn 18. De wisselbeker werd gewonnen door Gebr. Krijger. Vrijdagavond van 6.00-6.30 inkor- ven voor Neufvilles en Creil. P.V. „Zicrick" Zierikzee Wedvlucht uit Sittard. In concours 111 'duiven. A. M. Berrevoets 1, 25 en 27; Jac. Verwijs 2, 9, 13 en 21; P. Flikweert 3, 4, 6 en 15; J. v. d. Zan-de 5; W. K. Sdhot 7; H. Slagboom 8; A. Tim merman 10; F. Regoort 11. 12, 23 en 28; M. v. d. Wielen 14; J. v. d. WeHe 16 en 19; J. Dai-etoout 17, 18, 22 en 24; Gebr. Stoutjesd'ijk 20; C. Stout- jesdijlc 26. A.s. vrijdag inkorven voor Venlo (159 km.). De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, heeft zaterdag in Belgrado gesproken met zijn Zuid-Slavische collega Popovic en president Tito. Priiis Bernhard legde krans in Vancouver VANCOUVER, 6-5. Prins Bern hard, die op het ogenblik in Canada vertoeft, heeft zondag an Vancouver deelgenomen aan een plechtigheid ter nagedachtenis van de Canadese militairen -die bij de 'bevrijding van ons land zijn gesneuveld. De prins, gekleed in generaalsuniform, legde een krans bij het. gedenkteken op het Bevrijdingsp'lein in Vancouver. Zes socialistische leden van het Britse Lagerhuis hebben vrijdag een motie ingediend, waarin het wordt betreurd da't prinses Alexandra en Angus Ogilvy een -deel van 'hun wit tebroodsweken in Spanje zullen doorbrengen. Landbouwschap voldeed aan redelijke eisen Iedere dag 150 doden bij verkeersongevallen Rijksbijdrage kosten verzwaring zeeweringen 75 Zeesporl-visserijbedrijf „Westenschouwen"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2