:S IN AMSTERDAM KWAMEN VELEN BIJEEN OP DE DAM Twee kinderen verdronken K.L.M.-vliegtuig in Djakarta geland 1500 Feijenoord-supporters naar Lissabon Bloeiende Betuwe krijgt veel bekijks Onrust in Caraïbische gebied Groeiend verzet in Birmingham (Alabama) nadert hoogtepunt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mauudag 6 mei 1963 119e jaargang No. 19372 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken tl, Zierikzee, Postbus no. I, tel. Ot 110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: I Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) 1 1,per stuk. In dit nummer: Dodenherdenkingen op Schouwen-Duiveland Nederland herdacht zijn doden Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Zwijgende tocht naar het Nationaal monument DEN HAAG, 4-5. Nederland heeft zaterdagavond degenen herdacht die door het offer van hun leven er toe hebben bijgedragen, dat ons land na vijf jaren van verdrukking zijn vrijheid herkreeg. H.M. de Koningin en prinses Margriet plaatsten om twee minuten voor acht een krans van tulpen, versierd met linten in de Nederlandse driekleur, bjj het monument op het Stationsplein in Baarn. Na de twee minuten stilte vertrokken de landsvrouwe en de prinses. Zij werden begeleid door de bur gemeester van Baarn, mr. F. J. van Beeck Calkoen en de heer A. M. Sterne- berg, die een belangrijke plaats in het verzet heeft bekleed. stad, waar vele duizenden halfstok hangende vlaggen getuigden van de vele gedachten die teruggingen naar de donkere jaren van de oorlog. Stille tocht in Den Haag Duizenden Hagenaars hebben za terdagavond een stille, droeve tocht Indrukwekkend zoals altijd was de stilte op de Dam in Amsterdam, waar vele duizenden zich hadden verzameld voor de herdenking. Reeds een uur voordat de politiekapel het hoornsignaal „geef acht" blies, was het verkeer op en om de Dam stil gelegd, om een lange stille stoet Am sterdammers, die vanaf de Nassau- kade was vertrokken, gelegenheid te geven de Dam te bereiken. De men sen, onder wie ook veel jongeren, maakten de tocht langs de fusillade plaats op het Weteringplantsoen naar het Nationaal monument. Tegen acht uur had de stoet een lengte van vele honderden meters bereikt. Terwijl de stille menigte zich op de Dam op stelde, speelde de Amsterdamse po litiekapel koraalmuziek. Na de twee minuten stilte zengen de aanwezigen het Wilhelmus. Vrede en vrijheid Burgemeester Van Hall sprak ver volgens over de idealen, waarvoor de doden hun leven lieten: de vrij heid van geest en de vrijheid van meningsuiting, vrijheden die, naar de burgemeester opmerkte, „ons volk sinds eeuwen dierbaar zijn geweest en die idealen vormen, die ons volk ook in de toekomst voor ogen moe ten blijven staan". Burgemeester Van Hall zei, dat er nog steeds niet te onderschatten krachten zijn, die ons van die vrijheden zouden willen be roven, waartegen wij ons zullen moe ten wapenen door elk symtoom van vrijheidsbeperking en iedere gedachte of daad, die de rechten van de mens Inperken, aan de kaak stellen en te bestrijden. „Ik zou wensen, dat alle ouders en opvoeders in deze da gen hun kinderen nog eens vertellen van de tijden waarin wij verdrukt waren en hun de zin van een her denking voor ogen stellen". Aldus mr. Van Hall, die in zijn toespraak speciale aandacht be steedde aan de duizenden Joodse Amsterdammers, die het slachtoffer werden van de rassenwaan en voorts aan alle stadgenoten, die het hoogste offer brachten voor de vrijheid „die een waarborg is voor vrede en ge rechtigheid". Groot défilé Een declamatie door Enny Mols- de Leeuwe besloot de plechtigheid, die gevolgd werd door een groot dé filé van alle aanwezigen langs het Nationaal monument. Aan de grote kransen, die vrijdag tijdens de na tionale herdenking door koningin Juliana, prins Bernhard en vele hoge autoriteiten bij het monument wa ren gelegd, werden nu duizenden eenvoudige bosjes bloemen gevoegd. Al spoedig veranderden de trappen rond het monument in een veelkleu rige bloemenzee. Mannen en vrou wen, ontroerde bejaarden, maar ook vele jongeren, vormden een schier eindeloze stoet en alhoewel het ver keer na twee minuten over acht weer snel op gang kwam, de gehele zater dagavond bleef het stil in de hoofd- Heimwee naar oppasser? De twee wijfjesolifanten in Ouwehands Dierenpark, „El- ma" en „Sonja", beiden nu on geveer dertien en vijftien jaar oud, zijn de laatste weken on genaakbaar. Iedereen op het park vraagt zich af wat hier- an wel de oorzaak mag zijn. De dikhuiden trompetteren de ganse dag en zoeken vaak ru zie met elkaar, het geen tol nu toe tot de zeldzaamheden b "hoorde. Hoewel er vele me ningen over worden gelan ceerd, zoals „voorjaar" en paringsdriftneigt men toch in hoofdzaak wel naar de ver onderstelling dat de dieren w eens heimwee zouden kunnen hebben naar hun op passer Ries Hellenkate, die in het ziekenhuis verblijft ten gevolge van een klein onge lukje dat hem bij de verzor ging van „Elma" en Sonja was overkomen. De heer Hel lenkate is aan de beterende hand en binnenkort zal blij ken of de olifanten de rust zullen hebben hervonden, wanneer zij de zo vertrouwde stem van hun verzorger weer kunnen horen. gemaakt naar de plek op de Waals- dcrpervlakte, waar in de laatste oor log 225 strijders voor de vrijheid door de Duitse bezetters zijn geëxe cuteerd. Bij de fusilladeplaats, die was omgeven door fel brandende fak kels, stond een ere-wacht, samenge steld' uit een groep oud-verzetsstrij ders. Vooraan in de lange stoet lie pen de nabestaanden van de geval lenen. Duizenden boeketten bloemen werden neergelegd bij de fusillade plaats. Onder de velen, die zwijgend' en denkend aan de donkere jaren 1940-1945 ere brachten aan de gefu- silleerden, bevonden zich zeer vele jonge mensen, kinderen die ver na de oorlog zijn geboren en dus de verschrikkingen .van de bezetting slechts kennen van horen zeggen. Zij droegen bosjes voorjaarsbloemen mee. Nederland en Rusland benoemen ambassadeurs DEN HAAG, 4-5. Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. E. Star Busmann, momenteel H.M. buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur te Cairo, tot H.M. buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur tc Moskou. Aldus heeft een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag bekend gemaakt. Uit welingelichte kringen in Den Haag werd vernomen dat tevens agreement is verleend voor de be noeming van een ambassadeur van Rusland in Nederland. Voor deze be noeming zou zijn voorgedragen de heer Iwan Toegarienov. De Nederlandse en de Russische regeringen riepen hun ambassadeurs terug na het incident in 1961 op Schiphol, waarbij de toenmalige Russische ambassadeur in Neder land, de heer Ponomarenko, betrok ken was. De heer Ponomarenko kwam op het vliegveld in handgemeen met Medicijnen voor Bali DEN HAAG, 4-5. Met het eerste KJ. M.-vliegtuig naar Djakarta ging zaterdagmorgen vroeg een zending medicijnen voor Bali mee, die hier te lande is aangekocht met het geld van de „Wilde Ganzen", een radio actie van de kerken, aangesloten bij het I.K.O.R. Deze actie bracht bijna f 65.000,- op. Voor iets minder dan de nelft van dit bedrag, werden, op voorstel van de Balinese kerk en na overleg met verschillende artsen met tropenervaring, de medicijnen gekocht, die thans de lucht ingaan, toevalligerwijze een dag voor de herdenking van de 150ste geboorte dag van de Deense christelijke den ker Kierkegaard, die indertijd de christenen uitdaagde om als wilde ganzen de tamme ganzen op te schrikken en op te jagen. Eenzame zeevaarder PORT NEWAR, New Yersey, 4-5. Een 70-jarige avonturier uit Port Newark (New Yersey), de in Duits land geboren William Willis, maakt er een gewoonte van in zijn eentje oceanen over te steken. Vrijdag is hij weer eens vertrokken om op een stalen vlot een nieuwe tocht te be- beginnen. Hij is met zijn vijf ton zware stalen vlot met een vracht boot naar Callao in Peru vertrokken vanwaar hij begin juli de zestien duizend kilometer zee naar Brisbane in Australië wil gaan afleggen. ■;E" GUM. 5-5. Zaterdagmiddag is v a g dochtertje Marianne an d - fr.mil c G. Schweigrnann uit reuwarden, die haar vakantie door- t r. :en woonschip te Eerne- vcvdc, in het water gevallen en v •i cUoiken. Het kind maakte met enkele leden der familie Schweig mann -en tochtje per j'ocibooit naai de andere zijde van de Krüsdobbe, .waaraan de woonboot lag. Teen de kinderen gingen spelen is Marianne bloemetjes gaan plukken. Daarbij is zij 'n het. water gevallen, zonder dat iemand het heeft bemerkt. Zaterdagavond verdronk het drie jarige dochtertje Geertruida van de familie C. J. van Herk te Berken- wouds in een sloot, gelegen tcgen- rvtr het ouderlijk huis aan de Kerk- wig. Het meisje was alleen van een tuin die door haar vader werd be werkt naar huis gelopen. Een vier jarig broertje, dat zijn zusje op weg naar huis even later volgde vond haar in de sloot. Nederlandse marechaussee's bij een confrontatie van de Russische ge leerde Alexei Goloeb met zijn echt genote. DJAKARTA, 6-5. Zonder officieel vertoon is zondagmiddag het eerste vliegtuig van de K.L.M. sedert bijna vijfeneenhalf jaar op hét vliegveld Kemajoran bij Djakarta geland. Zwijgend doch niet onwelwillend gadegeslagen door vele Indonesiërs die op het vliegveld werken, een groep belangstellenden achter de hekken en door enkele in Djakarta verblijvende Nederlanders verstom den om vijf voor half zeven, op de seconde af volgens het opgestelde tijdsdhema, de machtige straalmoto ren van de DC-8 „Sir Frank Whittle" voor het witte stationsgebouw. Behalve uit de belangstelling, die groter was dan men gewoonlijk bij aankomst van buitenlandse vliegtui gen ziet, 'bleek het bijzondere karak ter van deze vlucht u!it het feit, dat de bemanning werd begroet door een vertegenwoordiger van de Indo nesische luchtvaartmaatschappij Ga- ruda en de aanwezigheid van pers fotografen voor wie de K.L.M.-be- manning poseerde. Tot de aardigste punten van het Zierikzeese feestprogramma op Koningin nedag behoorde een spuitwedstrijd, waaraan door verschillende brandweer korpsen op Schouwen-Duiveland werd deelgenomen. Doelwit van de dappere spuiters was een tweetal schoepen, die door de kracht van.het water in een draaiende beweging moesten worden gebracht, hetgeen wonderwel gelukte. Overigens eiste dit precisie-spuiten wel concentratie, waarover deze twee brandweermannen - gezien de gespannen gezichten - involdoende mate bleken te beschikken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). „Geen woorden maar daden" HOEK VAN HOLLAND, 4-5. .Feij- enoord krijgt woensdag in Lissabon in de grote strijd tegen Benfica zijn ,Jegioen".> Zaterdag is het leeuwen deel «it Rotterdam vertrokken met de „Waterman" en met de „Grote Beer", twee schepen van de rederij Trancoceaan, gecharterd door het dagblad „Het Vrye Volk". 1500 'luidruchtige supporters van de Rotterdamse voetbalclub hebben zich zaterdagmorgen ingescheept en om precies twee uur begon de reis, letterlijk in kiellimie. Het was een eöht feest, en alhoe wel het eerste elftal van Feijenoord da't straks op dit legioen zal moe ten „drijven" slechts dun vertegen woordigd' was, was het „'geen woor den maar daden" niet van de lucht. Er was een enorme voorbereiding nodig geweest voordat deze suppor ters hun transport naar Lissabon zeker wisten. Een voorbereiding overigens met komische noot. De eersten die zich aanmeldden waren TIEL, 5-5. Een onafgebroken slang van auto's heeft zich in het afgelopen weekeinde langs de toe ristische routes door de Betuwe be wogen, waar de pere-, kerse- en pruimebomen in bloei staan. Het was bijzonder druk. De veren over de rivier de Waal bij Ochton en Tiel hadden zondag veel werk om de vele auto's over te zetten. In het Betuwecentrum Rampzalige brand in Senegalese bioscoop DAKAR, 5-5. In het dorpje Dioer- bol, ongeveer honderd kilometer van de Senegalese hoofdstad Dakar ge legen, zijn zaterdagavond vierenzes tig mensen omgekomen 'bij een brand in een bioscoop. Voorts werden achttien zwaar ge- wrw'on in ziekenhuizen opgenomen. Order de toeschouwers, die de voorat el l: nig bijwoonden, bevond zich oon prnot aantal kinderen. Honderd twintig doden bij scheepsramp op Nijl CAIRO, 5-5. Het persbureau voor bel Midden-Oosten heeft zondag ge beld dat bij een scheepsramp by Meghagda op de Njjl, ongeveer 160 km ten zuiden van Cairo, 120 men sen zijn verdronken. Tot nu toe zjjn 58 doden geborgen. Volgens het te Cairo verschijnende blad „Al Akbar" zijn de eigenaars en enkele bemanningsleden van de veerpont gearresteerd. In mei 1S59 kwamen bij het ver gaan van een stoomschip op de Nijl, op ongeveer 22 km van Cairo, moer dnn 90 mensen om het leven. In ok tober 1961 verdronken bij het om slaan van een veerboot in het Ismai- liakanaai, een 50-tal km ten noord oosten van Cairo, enkele tientallen mensen, voor het merendeel vrou wen. Tiel waren de restaurants overvol. Opvallend was het 'grote aantel Duitsers, dat d'e Oost-Betuwe ont dekt lij kit te hebben. Het was hier en daar zo druk op d'e wegen, dat eniige burgemeesters de ajssiistentüe hebben moeten inroe pen van Rijkg Verkeerspolitie, om dat 'de gemeentelijke politie het verkeer wiet meer 'aan 'kon. Géluk kig breiden de bloesembezoekers zich aan de „bebakende" toeristi sche routes, waardoor het verkeer vergemakkelijkt werd. Voor de toeristen was het jam mer, dat er door het late voorjaar reeds zoveel blad <in d'e 'bomen is, waardoor de bloesem niet zo goed tot zijn recht'komt. In het komende weekeinde verwacht men de bloei van 'de appelbomen. twee 'tachtigjarige dames, die niet zozeer geïnteresseerd waren in >de verrichtingen van Feijenoord, maar wel bijzonder 'graag Cor Steijn aan 'het Hammondorgel wilden horen. Zij hadden gelezen dat Cor Steijn de reis zou meemaken, dus schre ven zij in. De grote 'grappenmaker aan boord is de man d'ie na de sluiting van de 'inschrijvingsdatum opbelde en zei, dat 'hij een grootvader van Coen Moulijn was. Die 'kunnen wij niet weigeren, zo dachten de organisato ren en dus werd de man geboekt. Toen de redactie vam het Vrije Volk poogde Moulijn met zijn 'grootvader op de foto te vereeuwigen, vertelde Coen, dat het een leuke stunt was, maar dat zijn laatste grootvader tien jaar geleden gestorven was. Omdat de naam van de man, die beweert had van moederszijde grootvader te zijn, <in de grote hoop verloren was geraakt, zit er op het ogenblik iemand aan 'boord van de „Grote Beer", die 'de gehele reis zal grinniken. „Moord, moord ROTTERDAM. 4-5. Twee zus jes in Rotterdam hadden tij dens afwezigheid van hun ouders een, .leuk" spelletje bedacht. Zij draaiden wille keurig een aantal telefoon nummers en wanneer zij ant woord kregen riepen zij hard „moord, moorden hingen dan op. Het heeft de politie, die door verschrikte mensen werd gewaarschuwd moeite gekost de beide „slachtoffers" op te sporen. Een fiks standje van een boze politieman was hun deel. Hier en daar nachtvorst Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige' perioden en slechts enkele verspreid voorkomende buien en zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest; in het binnenland hiel en daar nachtvorst; morgen overdag iets hogere temperaturen dan van daag. 7 mei. Zon op 5.01, onder 20.13. Maan op 18.48, onder 5.04. Volle maan: 8 mei te 18.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 7 mei 2.37 v.m. 15.16 n.m. BROUWERSHAVEN: 7 mei 2.22 v.m. 14.39 n.m. Springtij: 11 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het zuidelijk deel van de oceaan bevindt zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat een uitloper in oostelijke richting heeft, d'ie tot aan *de Alpen reikt. Langs de noordflank van het hogedrukgebied 'bewegen enkele storingen in de richting van Europa. De dichtstbij zijnde lag vanmorgen op ongeveer 800 kilometer ten westen van Ier land. Haar koers is ongeveer op Ne derland gericht, maar het ziet er naar uit, dat haar regenzone niet voor morgenochtend hier kan zijn. De wind zal echter in de loop van dc dag gaan krimpen naar zuidwest tot zuid en'iets krachtiger worden. Voor de storing uit komt een rug van hoge druk tot ontwikkeling, d'ie morgen overdag Nederland passeert en de buiigheid onderdrukt. SANTO DOMINGO. 6-5. Troepen van de Dominicaanse republiek hebben het afgelopen weekeinde sleutelposities 'ingenomen aan de grens met Haïti, nl de buurt van d'e stad Jimani, d'ie op slechts 65 ki lometer van de Haïtiaamse 'hoofd stad Port-au-Prince en aan de voor naamste verkeersweg tussen beide landen ligt, te een inafnterieeenheid gelegerd en zijn Sherman-tanks en 105 mm 'kanonnen opgesteld. De 28-jai-ige mej. G. Bakker uit Amsterdam, die in Italië met. va kantie was, is door een verkeerson geluk bij Alassio om het leven ge komen. Massale negerbetogiugen legen rassenscheiding WASHINGTON, 5-5. Dc politieke groepering „Amerikanen voor demo cratische actie" (A.D.A.) heeft zater dag oen telegram aan president Ken nedy gezonden waarin hem wordt verzocht zich „persoonlijk en onver wijld" naar de zuidelijke staten tc begeven, met name naar Alabama, om er een einde te laten maken aan het gewelddadig optreden tegen de negers die daar al enkele dagen mas sale betogingen houden tegen de ras senscheiding. Kort voordat het telegram werd verzonden, hadden de leiders van de A.D.A. een onderhoud met de presi dent. Deze sprak zaterdag ook met zijn broer, de minister van jusitie, Robert Kennedy, over de situatie in Alabama. Daarna vertrok hij met zijn echtgenote per hefschroefvlieg- tuig naar Camp David om er het weekeinde door te brengen. Robert Kennedy bleef echter in Washing ton, om in voortdurend contact te kunnen blijven met enkele van zijn medewerkers die hij naar Birming ham in Alabama heeft 'gezonden. Een groep van 54 filmsterren, vak bondsleiders en anderen, heeft pre sident Kennedy in een telegram „on verschilligheid" verweten ten aan zien van de gebeurtenissen in Bir mingham. Tot de ondertekenaars van het telegram behoren Marlon Bran do, Harry Belafonte, Van Heflin, Lena Home, Fredric March, Paul Newman, Sidney Poilier, Anthony Quinn, Shelley Winters, Joanne Woodward en de schrijver James Baldwin. De president wordt met klem verzocht zijn „onverschilligheid en alle politieke overwegingen opzij te zetten en met doeltreffend en posi tief optreden te reageren op de no den van de negerburgers van Bir mingham en van het gehele land". Nieuwe betogingen Zaterdag joeg de politie in Bir mingham opnieuw een grote menigte negers, die betoogde tegen de ras senscheiding, met behulp van hon den. waterkanonnen en gummistok ken uiteen. Er werden tientallen ar restaties verricht. Eerder in de week waren al bijna 1400 negers in hech tenis genomen, onder wie rond 500 schoolkinderen van 6 tot 16 jaar. BIRMINGHAM. 5-5. Zondag heb ben negers in Birmingham, in de zuidelijke staat Alabama, wederom legen de rassenscheiding betoogd. Een duizendtal negers liep, nadat zij in een kerk bijeen geweest waren, naar de gevangenis waar velen die bij betogingen van vrijdag en zater dag werden gearresteerd zijn opge sloten. Bij de gevangenis aangeko men. stuitten zij op politie-afzettin- gen. De negers gehoorzaamden het bevel van de politie de stoet te ont binden en gingen naar een park waar zij geestelijke liederen zongen. In dc loop van de dag hadden zy geprobeerd toegang te krygen tot uitsluitend voor blanken bestemde godshuizen in Birmingham. Dat lukte in vier kerken, twee Presbyteriaanse, een Episcopale en een Rooms-ka- Iludieke, doch dertien weigerden de negers dc toegang.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1