LAATSTE OFFICIËLE HOLLANDER UIT NIEUW-GUINEA Terechtstellingen in de Ver. Staten Benfica-Feijenoord komt op beeldbuis 450 negerscholieren werden gearresteerd April 1963 was een goede spaarmaand, ondanks feestdagen en grote schoonmaak Restauratie „Kasteel Drakesteyn" van prinses Beatrix geheel voltooid FRANSE TROEPEN EIND VOLGEND JAAR UIT ALGERIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdu» 3 mei 1963 119e jaargang No. 19371 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: De land- en tuinbouw op Sehouiven-Duiveland Hollamlia herdoopt in Kota Barn SCHIPHOL, 2-5. Na een dienst- periode van zeven maanden is de heer L. J. Goedhart, Nederlands vertegenwoordiger bij het tydcljjk V.N.-bestuur op Nieuw-Guinea (Un- tea), op Schiphol teruggekeerd. II|j was op 1 mei, de dag van de over dracht aan Indonesië, vrijwel ter stond na het strijken van de V.N.- vlag samen met dr. Djalal Abdoh, het in Kotabaru herdoopte Hollandia hoofd van het Untea-bcstuur, uit vertrokken en kwdm als laatste of ficiële Nederlander terug naar Schip hol in het laatste vliegtuig van de K.L.M. uit Biak. In de perskamer op Schiphol sprak hij berichten in Engelse bladen te gen volgens welke er reeds nu in enkele winkels van Kotabaru geen suiker meer voorradig zou zijn. „Het klopt wel dat er soms kleine tekor ten zijn geweest", zo zei hij, „maar do voorraden zijn over het algemeen bevred'gend. Het Untea-bestuur heeft een voorraad; levensrrvidlci'elen achtergelaten, die 'Voldoende is voor twee maanden. Nederland heeft dit mede gefinancierd. Het kan wel zijn dat de winkels onvoldoende bevoor- raad zijn, maar dat is een kwestie van transport". Of het waar is dat de Chinese handelaren ijlings hun saldi van het thans officieel Irian Barat genaam de Nieuw-Guinea zijn gaan overma ken naar banken in Singapore, om dat ze geen vertrouwen hebben in de nieuwe aparte valuta voor Irian Barat, kon de heer Goedhart niet zeggen. Hij wist van deze financiële zaken te wein:g af, zei 'hij. ..Het is mij echter wel bekend, dat deze spe ciale roepiah gelijk zal worden ge steld aan de Nederlandse gulden en vrij 'inwisselbaar zal zijn", zo voeg de hij er aan toe. Geen nieuws over de Ambonnezen Tot teleurstelling en ook tot enige verbazing van de uitgebreide schare journalisten, radio, en t.v.-verslag gevers heeft de heer L. J. Goedhart, Nederlands vertegenwoordiger bij 't Untea-bestuur op Nieuw-Guinea, bij zijn terugkomst op Schiphol zeer standvastig geweigerd ook maar iets te zeggen over de 'kwestie der twaalf Am'bonnese gezinnen, die naar Ne- Twee leden van de Amerikaanse eenpeditie, die bezig is met een be klimming van de Mount Everest, hebben woensdag jl. de top van de ze berg bereikt. Dit is medegedeeld in een radiobericht, dat donderdag op 'het basiskamp in de Nepalese hoofdstad Katmandoe is ontvangen. Jongetje verdronken HAARLEM, 2-5. De bijna 3-jarige Jan Hidding uit de Bazellaan in de parkwijk in Haarlem is donderdag morgen spelenderwijs in een sloot geraakt en verdronken, vlak bij zijn ouderlijke woning. Omstreeks kwart voor twaalf miste de moeder het kind. Zij zocht in de omgeving en vond haar zoontje in de sloot lig ger.. Kunstmatige ademhaling lever de geen resultaat meer op. derland wilden, maar die om nog steeds niet opgehelderde oorzaak geen gebruik hebben kunnen ma ken van de voor hen in het laatste K.L.M.-vliegtuig uit Biak gereser veerde stoelen. Naar bekend had de president van de Haagse rechtbank in kort geding beslist dat de Nederlandse staat de ze uit 28 zielen bestaande groep alle hulp moest verlenen om met de laatste D.C.-8 naar Nederland terug te komen. De K.L.M. meldde echter, dat de boekingen op het laatste mo ment waren geannuleerd. „Ik moet over deze zaak eerst aan de regering rapport uitbrengen", zo ei'relde de heer Goedhart op Schip hol mede en van zijii standpunt was hij niet af te brengen. Slechts merk te hij later nog terloops op. dat vroeger steeds alle medewerking is verleend aan bepaalde groepen, die zich in Nieuw-Guinea onbehaaglijk •begonnen te voelen en die weg wil den. Al<s voorbeeld noemde hij in dit verband een vroegere groep Am bonnezen en de kleine gemeenschap van Toegoenezen, die nu op weg zijn naar Suriname. SAN QUENTIN (Californië), 2-5. Drie mannen (de 22-jarige John Vla- hcvich, Joseph Rosoto 39 jaar en de 35-jarige Donald Franklin), die zijn ter dood veroordeeld wegens moord op een logementhouder, zullen heden (vrijdag) in de gaskamer van de ge vangenis van San Quentin worden terechtgesteld. Een verzoek om gra tie voor hen werd door het federale gerechtshof afgewezen. Aan een vierde ter dood veroor deelde, de 21-jarige Charles Golston die was veroordeeld wegens het wurgen van een 79-jarige vrouw, werd donderdag uitstel van execu tie verleend. Een federale rechter in San Francisco verleende het uitstel, omdat hij wenst vast te stellen, of Golston. die een neger is, een eerlij ke en volledige gerechtelijke behan deling heeft gehad. DE R.P.S. IN APRIL AMSTERDAM. 2-5. Bij de rijks postspaarbank werd in april 1963 in gelegd 87.4 min. gulden en terugbe taald 80,6 min. gulden, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van 6.8 min. gulden. (Vorige maand' 21,1 min. en in april vorig jaar 5.9 min.). Het inleggerstegoed ultimo april 1963 bedroeg 3344.8 min. gulden. (Ult'mo april vorig jaar 2983,4 min.). MUSSELKANAAL. Donderdag avond tegen vijf uur stak de tien jarige Jan Schepers te Vledderveen (gemeente Onstwedde) onverhoeds de weg over. waar hij werd gegre pen door een juist passerende zand- auto. Het kind werd met zeer ern stige verwondingen overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Groningen waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. DEN HAAG, 2-5. De besprekingen die donderdagavond le Madrid heb ben plaats gehad tussen vertegen woordigers van de Portugese, do Spaanse en de Nederlandse televisie, in aanwezigheid van de Nederlandse P.T.T. en de N.V. Philips, hebben een bevredigend resultaat gehad. Het blykt technisch mogelijk om nog vóór aanstaande woensdag een beeldverbinding tussen Lissabon eii^ Nederland tot stand te brengen voor een rechtstreekse uitzending van de voetbalvvedstrüd Benfica-Feijenoord. De bijzondere technische moeilijk heden, bestaande uit het installeren in zeer korte tijd van zes tijdelijke relaisstations, maken het niet vol strekt zeker dat het beeld van goede kwaliteit zal zijn. De drie samenwer kende televisie-organisaties zullen echter met behulp van materiaal van de Nederlandse P.T.T. en met behulp van de N.V. Philips, het uiterste doen een zo goed mogelijk verslag van de wedstrijd te geven. H.M. de Koningin heeft donderdagmiddag een bezoek gebracht aan de Am sterdamse dierentuin Artis, welke thans het 125-jarig bestaan viert. - De foto toont de vorstin in bewondering voor de flamingo's tijdens een rond gang door de tuin. Links dr. E. F. Jacobi, directeur en rechts drs. W. F. Westerman, voorzitter. Na demonstratie tegen rassenscheiding: AMSTERDAM, 3-5. - Ondanks de feestdagen en de grote schoonmaak is april 1963 een goede spaarmaand geweest. Bij de spaarbank voor de stad Amsterdam was het overschot ad ruim lYz miljoen gulden groter dan in april 1962. Ingelegd werd f 12,72 miljoen, terugbetaald f 11,08 miljoen gulden. Het inleggerssurplus in de eerste vier maanden bedroeg f 18,08 miljoen tegen vorig jaar f 13,70 miljoen. Zeventiende eeuws gebouw werd vorstelijk verblijf LAGE VUURSCHE, 2-5. - Nu de restauratie van het „Kasteel Drake steyn" van hare koninklijke hoog heid prinses Beatrix is voltooid heeft haar sekretaresse, mej. M. C. C. Wijnen, het huis van de prinses donderdagmiddag aan binnen- en buitenlandse pers laten zien. Het zeventiende ceuwse kasteeltje is omgetoverd tot een waarlijk vor stelijk verblijf. Prinses Beatrix heeft belangrijke aanwijzigingen gegeven bij de restauratie en 'zij deed zelf de inkopen voor de inrichting. Uit de aankleding van alle vertrekken s/preekt dan ook haar persoonlijke, artistieke smaak. Zachte pasteltin ten voeren de 'boventoon. Voor de wandbekleding koos de prinses Chi nees en Japans behangselpapier, zij d'e en taft in combinatie met de warme natuurlijke kleuren van hou ten lambrizeringen. Als men het kasteeltje via de ge heel vernieuwde brug betreedt, komt men in een grote 'hall. die witte ge pleisterde wanden met verdiepte panelen en een zeventiende ceuwse schouw heeft gekregen. De grote koperen kroonluchter in midd'-n is een cadeau van de 'koningin en prins. Zelf bracht prinses Beatrix een pieta-paneeltje uit Soestdijk mee. dat een plaatsje heeft gekre gen boven de betegelde schouw. In een van de hoeken van de hall staat een grote Friese klok, in de andere een indrukwekkende bronzen uil. die zij op haar achttiende verjaar dag cadeau 'kreeg van 'burgemeester d'Ailly van Amsterdam. Aan de eetkamer op de begane grond is bij de restauratie weinig veranderd. Alleen de niët meer te herstellen achttiende eeuwse doeken aan de wanden zijn vervangen door papieren Chinese 'behangsels waar op planten en vogels zijn geschil derd. In vier hoeknixsen staan acht tiende eeuwse Chinese vazen, af komstig uit paleis Soestdijk. De „rode salon" In de „rode sa'lon", rechts van de hall, ligt een Perzisch tapijt, dat de sjah prinses Beatrix ten geschenke gaf toen zij eind vorig jaar een be zoek aan zijn land bracht. De wan den van de salon zijn boven de een voudige houten lambrizering be spannen met roze-rode taft, de gor dijnen hebben dezelfde kleur. In de slaapkamer van de prinses is blauw de hoofdkleur. Het zacht blauwe Japanse zijdebehang is ge combineerd1 met een donkerblauw tapijt. De wanden, van de aan hel slaapvertrek grenzende badkamer rijn bezet mrJ Italiaanse witte te gels, afgewisseld door met bloemen on vlinders gedecoreerde exempla ren. Van de garderobekamer worden twee wanden in 'beslag genomen earderobCkasten en een spie gelkast met open snijwerk. Er zijn in het kasteeltje in totaal vijf lo geerkamers. één op de eerste etage en vier op de gerestaureerde zolder verdieping. Het overschot van deze maand is volgens deze spaarbank wellicht me de 'enigszins 'te verklaren doordat publikaties over het. sparen dn het 'algemeen regelmatig door de pers onder d'e aandacht van de 'bevolking worden gebracht. Ingaande 1 mei is bij 'deze spaarbank de beperking van f 15.000,rentegevend maxi mum vervallen en zal over een on beperkt bedrag rente werden ver goed. Voorts 'is het opnemen van spaargeld verruimd. Bij de Nutsspaarbank in Den Haag werd in de eerste vier maanden in gelegd f 85,24 miljoen en terugbe taald f 60,47 miljoen, dus een voor delig verschil van f 24,77 miljoen tegen f 17,13 miljoen in de eerste vier maanden van 1962. In april is het tegoed van deze spaarbank ge stegen m'et f 3,13 miljoen. Daaren tegen is bij d'e Nutsspaarbank Gro ningen in april f 147.000,meer te rugbetaald 'dan ingelegd, zulks ter financiering van 'bepaalde voorjaars uitgaven. Bij de overige soaarinsteliinge n hebben de inlagen de terugbetalin- 'gsn dbHon'danks' merendee's over troffen, zoals bij d'e gemeente-spaar bank van Maastricht, waar bijna f 250.000,meer werd ingelegd, bij de Nutsspaarbank Amersfoort waar een voordelig verschil ontstond van f 350.000,bij de spaarbank te Hil versum waar het inleegersfegoed vermeerderde met f 285.000,en bii de Centrale Volksbank in Utrecht waar in april zelfs een spaarover schot van rv'm 1 miljoen 'gulden werd' gekweekt. Nederlandse stiertjes worden in Italië gemest SCHIPHOL, 2-5. Nederland is be zig 10.000 'nuchtere kalveren, alle pas geboren stiertjes, naar Italië te rxnorteren. Donderdagmiddag is on der belangstelling van een groep ge nodigden het 5000ste stiertje samen mei epn 300-tal lotgenoten in een groot DC-7F vliegtuig van de K.L.M. eeladen en door rle lucht, naar Mi laan vertrokken. Daar zuilen de die ren vermoedelijk grotendeels op Ne derlandse kunstmelk voor de slacht worden vetgemest. BIRMINGHAM (Alabama), 2-5. - Vierhonderdvijftig negerscholieren, die donderdag in Birmingham de- menstreerden tegen de rassenschei ding, zijn gearresteerd. De brandweer hield waterkanon nen gereed, doch deze behoefden niet te worden gebruikt. De kinderen - tussen zes en zestien jaar - gingen rustig naar de gevangenis en de jeugdgevangenis. Zij worden be schuldigd van het houden van een demonstratie zonder vergunning- Het hoofd van de christelijke be weging voor de rechten van de mens in Alabama, Fred L. Shuttleworth, zei tot verslaggevers dat de demon straties zullen worden voortgezet „tot we geen kinderen meer heb ben". Onder de arrestanten bevindt zich dominéé Luther King, die de demon straties voor rassengelijkheid, die siinds 3 april 'in de hoofdstad van Alabama zijn gehouden, heeft geor ganiseerd. Het aantal gearresteei*de negei-s in Birmingham, sinds het begin van de actie in die stad voor rassengelijk heid, wordt geschat op negenhon derd. Het 'hoofd van de politie in Birmingham, Eugéne O'Connor, die ook -oud-burgemeester van Birming ham is, heeft gezegd, dat hij zal door gaan met het laten arresteren van mensen die op de openbare weg be togingen houden „totdat de gevange nissen van de stad vol zijn". Vakexpositie bakkerij „Nebato" le Rotterdam ROTTERDAM, 2-5. Van maandag 13 mei t.m. vrijdag 17 mei wordt op een oppervlakte van ruim 1200 m-. in de Ahoy- en Energiehal in Rot terdam de derde internationale bak kerijtentoonstelling gehouden, een vakexpositie voor de brood- en ban ketbakkerij. Zijne excellentie mr. V. G. M. Marijnen, minister van land^ bouw en visserij zal het geheel openen. De organisatoren hopen door de inrichting van deze derde NEBATO- expositie de bakker en banketbak ker van vandaag te laten zien op welke wijze hij zijn bedrijf het beste kan inrichten en drijven. Verder hoopt men te bereiken dat het mid den- en kleinbedrijf in de brood- en banketbakkerij door een moderne outillage en een zo -groot mogelijke vakbekwaamheid een vooi'aanstaan- de rol in de Nederlandse voedsel voorziening zal kunnen blijven spe len. Dit nummer beslaat uit 12 pagina's Dwalen is niet onwaarheid bezitten, maar utaf waar is niet bezitten. Veranderlijk Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen maar ook enkele buien; vrij krachtige tot matige wind, krim pend van noordwest naar zuidwest; over het algemeen iels hogere tem peraturen. 4 mei. Zon op 5.07, onder 20.08. Maan op 15.31, onder 4.10, 5 mei. Zon op 5.05, onder 20.10. Maan op 16.37, onder 4.28. 6 mei. Zon op 5.03, onder 20.11. Maan op 17.42, onder 4.46. Volle maan: 8 mei te 18.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 4 mei 0.10 v.m. 12.59 n.m. 5 mei 1.07 v.m, 13.56 n.m. 6 mei 1.56 v.m. 14.42 n.m. BROUWERSHAVEN 4 mei 0.09 v.m. 12.38 rum. 5 mei 1.03 v.m. 13.27 n.m. 6 mei 1.46 v.m. 14.07 n.m. Springtij: 11 mei. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 3-5. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht is voor namelijk in .het oosten van het land plaatselijk -nachtvoi^st voorgekomen. Volkel rapporteei-de op tien centi meter hoogte een 'minimumtempei-a- tuur van minus drie -graden. Een storing die over Engeland een zuid oostelijke koers volgde passeert ons 'land met enkele buien. Daama volgt een 'gebied met enkele verspreide opklaringen, maar bij IJsland is al weer een nieuwe depressie aange komen die het weer gedurende het weekeinde zal beheersen. De tem peraturen d)ie de afgelopen twee da gen zeer laaig geweest zijn onge veer vijf graden 'beneden normaal zullen iets 'hoger worden. De ko mende nacht zal geen nachtvorst meer voorkomen. Het (Egyptische) persbureau van het midden-oosten meldt, dat in Sy rië bij decreet met ingang van 3 mei alle banken zijn genationaliseerd en eigendom van de staat zijn gewor den. INDIANA. In de Ameiikaanse staat Indiana zijn arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen drie studentpn van de univei'siteit te Bloomington, die lid zouden zijn van een „Trotz- kistische communistische oi*ganisa- tie" en zouden ijveren voor het om verwerpen van de regering. Eerder dan oorspronkelijk was overeengekomen ALGIERS, 2-5. Frankrijk zal zijn troepen eerder uit Algerië terug trekken dan oorspronkelijk was overeengekomen, zo is donderdag op een persconferentie in Algiers meegedeeld. In een communiqué, dat is uitge geven na besprekingen tussen pre mier Ben Bella van Algerië en de Franse staatssecretaris voor Alge rijnse zaken, Jean de Broglic, staat dat de datum van repatriëring zal worden vervroegd van 1 juli 1965 tot eind 1964. De Franse militairen in liet gebied van Constantinc zullen zelfs nog eerder, vóór het einde van dit jaar, worden teruggetrokken, al dus het communiqué. Voordat het communiqué werd voorgelezen was verklaard dat de twee staatslieden ook hadden ge sproken over kwesties die in ver band staan mei het gebruik van de bases in de Sahara, maar in hel communiqué is niets over het i*esul- taat van dit overleg te vinden. Do precieze datum voor de ontruiming van de Fi-anse kernbases in de Sa hara is nog niet vastgesteld, zo deel de de Algei'ijnse minister van voor lichting. dr. Moeloed Bela'houne, evenwel op de persconferentie mee. Vei*slaggevei*s hadden gevraagd, of de i*epatriëi*ing van de Fi*anse mili- taii*en ook sloeg op deze bases, maar daar wilde minister Beiahoune zich niet over uitlaten. „Ik hoop u over een paar dagen meer te kunnen zeg gen", aldus de minister. In het communiqué wordt nog ge zegd, dat de terugtrekking van Franse troepen volgens de ovei*een- komsten van Evian per 1 juli 1965 zou geschieden, maar nu in „de laat ste maanden van 1964" zal plaats vinden. „Misschien kan deze tijdsli miet uiteindelijk nog bekort wor den". zo staat in het communiqué. Beu Bella Toen de Fi*ansen in xnaart jl. op nieuw een kernpi'oef in de Sahara hadden genomen, eiste Ben Bella van Frankrijk een herziening van de overeenkomsten van Evian en stopzetting van de kernproeven op Algerijns grondgebied. De clausules in deze overeenkomsten waarbij Frankrijk nog vijf jaar gebruik mag blijven maken van de proefbases in de Sahara zijn „onvei*enigbaar met onze onafhankelijkheid", zo zei Ben Bella toen. De Franse terreinen voor bovengrondse kernpi'oeven lig gen in Reggan, in een zeer afgelegen gedeelte van de Sahara. Vier proe ven met kernwapens van beti*ekke- lij'k geringe kracht zijn daar geno men, in februari, april en december 1960 en in april 1961. Fx*ankrijk heeft ook drie ondergrondse kern proeven genomen, namelijk in 1961. mei 1962 en in maart van dit jaar. Dit gebeurde in het woeste Hoggar- 'gebeiigte, diep in de Sahara. In het donderdag te Algiei*s uit gegeven communiqué wordt voorts nog meegedeeld, dat een'vijfde deel van de Franse hulp aan Algerië zal worden besteed aan de schadeloos stelling van Franse burgex*s wier be zittingen, die na de massale uittocht uit Algerië onbeheerd waren achter gebleven. door de Algerijnse staat zijn overgenomen. Deze schadeloos stelling geldt in hel bijzonder Fran se boeren die zorg hebben gedragen voor de nu te velde staande gewas sen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1