De Berlijnse kwestie de u r O O Traditioneel défilé langs paleis Soestdijk Pelting en Moskou Dure Frans Hals SIR WINSTON CHURCHILL DEFINITIEF UIT POLITIEK DE TOEKOMST VAN WEST-IRIAN Zeeniveau stijgt, Nederlandse bodem daalt Overstromingen in Canada ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! Donderdag 2 mei 1963 119e jaargang No. 19370 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Oranjefeesten op Schoiiwen-Duiveland Dit nummer bestaat uit 14 pagina's f Bezit gij veel geef dan uw f goed, bezit gij weinig geef i dan uw hart. WAT UGT Dl bilt Kans op nachtvorst Verwachting tot vrijdagavond: Koude nacht met in het binnenland hier en daar nachtvorst; morgen overdag wisselende bewolking met enkele verspreid voorkomende buien en zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest; ongeveer dezelfde middagtempera turen. 3 mei. Zon op 5.09, onder 20.06. Maan op 14.25, onder 3.50. Volle maan: 8 mei te 18.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 3 mei 11.52 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 3 mei 11.34 v.m. n.m. Doodtij: 2 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-5. Het K.N.M.L deelt mrf,?:, In de nadht -van woensdag op donderdag lie het 'koufront gepas seerd' dat opnieuw op de meeste plaatsen 'in ons land meer dan tien mm regen ibracht. Na d'e frontpas- sage draa'ide de wind naar noord west en stroomde koudie, van oor sprong arctische 'lucht 'binnen. In tussen 'heeft het Azorenhogedruik- gebded zich naar het noorden ver plaatst, waardoor de depressiebanen op hoge breedte voorkomen en naar het zuidoosten (gericht zijn. Bij IJs land) omtwiikkelde zich een nieuwe storing, waarvan wordt verwacht dat deze over Ierland! of west-Enge- land naar de Golf van Biscaye zal koersen. De 'invloed van d'e storing zal iin ons land d'an ook gering zijn. Wel zal 'bij ons de wind afnemen en zal de 'komende nacht in de po laire lucht een aanzienlijke tempe ratuurdaling mogelijk zijn met kans op nachtvorst. Verder zullen opkla ringen voorkomen, maar zullen er overdag iboven ons land ook nog en kele buien tot ontwikkeling komen. Zoeken naar vermiste pater in Nieuw-Guinea WOERDEN, 30-4. In een telegram van de apostolisch vicaris van Hol- ïaodlia mgr. Staverman, heeft deze meegedeeld dat aan het opsporings werk naar de sinds zaterdag met een Cesna-missie-vli'egtuig vermiste pater Vergouwen drie vliegtuigen hebben deelgenomen. Ook 'het Australische deel van Nieuw-Guinea zal aan een nauw keurig onderzoök worden onder worpen. Ook bevolkingspatrouilles doorzoeken het terrein op brede schaal. Twee marinemannen omgekomen op Curasao WILLEMSTAD. 30-4. Dinsdagoch tend heeft zich bij de marine in Willemstad op Curasao een ongeval voorgedaan, waarbij de 18-jarige kok der tweede klasse G. W. ten Donkelaar, ongehuwd en afkomstig uit Losser en de 29-jarige gehuwde kwartiermeester H. Burger uit Den Helder om 'het leven zijn gekomen. Beide mannen waren opvarenden van de onderzeebootjager Hr. Ms. „Rotterdam", die eind vorig jaar naar de Nederlandse Antillen kwam en woensdag de thuisreis aanvaard de. De mannen kwamen om bij het duiken naar een geweer. NEW YORK. 30-4. Het Amei*i- kaanse tijdschrift „News Week" schrijft maandag dat volgens het mi nisterie van buitenlandse zaken in Washington de westelijke commissie voor bestudering .van de kwestie Berlijn, die in 1961 werd ingesteld, op het punt staat te worden ontbon den. De leden van de commissie zijn van mening, dat iedere mogelijke crisistoestand is bestudeerd en dat het westelijke antwoord daarop is geformuleerd. De diplomaten zijn het er ever eens dat het rond Berlijn in de naaste toekomst rustig zal blij ven cn dat ook daarom hel maken van verdere plannen onnodig is, al dus „News Week". Ingezonden mededeling Elegantkleding aan huis te ontbieden havenplein 11 - tel. 2890 Dat was 30 april te Baarn WASHINGTON, 1-5. - De Ameri kaanse onderminister van Buiten landse Zaken Averelil Hairriman heeft in een vraaggesprek voor dfe televisie 'gezegd) te geloven 'dat -d'e Sowjetrussfsche communistische partij een „pijnlijke herwaardering van de 't'e volgen koerS" doormaakt en „zeer verontrust" is door de hou ding van China. Peking bedreigt de Mos'kouse leiding van het wereld communisme 'en heeft in bepaalde landen zekere vooruitgang geboekt. NEW YORK, 2-5. Op een kunst veiling'in New York heeft het be kende werk van Frans Hals „De vrolijke luitspeler" 600.000 dollar op gebracht. Meen meent, dat dit een record-bedrag is voor een schilderij van deze Nederlandse sdhilder uit de zeventiende eeuw. Het doek maakt deel uit van de collectie van wijlen Oscar Cintas, die van 1932 tot 1934 ambassadeur van Cuba in de V.S. is geweest. Hij heeft zijn collectie nagelaten aan een stichting voor steun aan de kunst en kunstenaars van Cubaanse afkomst. Het schilderij is gekocht door een Engelse vertegenwoordiger van een niet-genoemde particuliere verzame laar. SOESTDIJK, 30-4. - Hoogtepunt rond de vaderlandse jubel op de jaardag van H.M. de Koningin, is als vanouds ook ditmaal het défilé ge weest langs het paleis Soestdijk. Koningin Juliana vierde haar ver jaardag temidden van haar gezin. Haar oudste dochter kwam juist een dag tevoren terug van een verre buitenlandse reis en ook de prins voegde zich maandag weer bij zijn familie daar in het witte paleis in Soestdijk. De honderden die traditiegetrouw uit louter enthousiasme of uit nieuwsgierigheid naar Soestdijk to gen hebben zich niet laten weerhou den door de niet al te gunstige weersvoorspelling. Bussen vol men sen uit alle hoeken van het land re den al vroeg de gemeente Baam binnen, De bloemenkoopliieden dé den goede za'ken, evenals trouwens de velen die rood-wit-blauwe speld jes en oranje knoopjes verkochten. Eigenlijk bood Soestdijk hetzelfde beeld als ieder jaar, ook wat betreft, het défilé. Weer waren de sportclubs de drumbands, de ouden van dagen en de vertegenwoordigers van onze rijk geschakeerde folklore present. Het gehele défilé werd dit jaar evenwel beheerst door de werkende jeugd van Nederland zoals die in verschillende plaatsen in ons land vormingsonderwijs geniet. Het waohten was op de laatste estafetteloper van het Leids studen ten corps, dat, ook alweer traditie getrouw de spits afbeet van het dé filé. Toen de student zich bij het Baarnse hek van het paleis meldde, kon het défilé beginnen. Er ging een enthousiast „hoera" op toen de ko ninklijke familie om tien over half elf, een kwartier later dan was voor zien, op het bordes verscheen. Juist op dat 'moment slaagde een bleek zonnetje erin even door de wolken te breken. De jarige vorstin, die een zonnebril droeg, had een mais-geel complet aan. De prins was gestoken in een anthraciet-kleurig costuum, terwijl de prinsessen voorjaarspak jes droegen. De leden van 'het Leids collegium boden de koningin een boeket rozen aan alsmede een oorkonde waarin de estafetteloop werd beschreven. Actie herbouw Dousadj DEN HAAG, 29-4. Prinses Beatrix heeft in een N.T.S.-televisieuitzcn- ding, het startsein gegeven voor de landelijke aktie om gelden bijeen te brengen benodigd voor de herbouw van het op 1 september van het vo rig jaar getroffen Perzische dorp Dousadj. Na glansrijke carrière LONDEN, 2-5. Sir Winston Chur chill heeft meegedeeld dat hjj zich voor de komende algemene verkie zingen in Engeland niet kandidaat zai stellen voor het parlement. Sir Winston, die thans 89 jaar is, heeft het district Woodford, Essex, sinds 1945 als conservatief in het Lager huis vertegenwoordigd. In een brief die hij aan de voor zitter van de afdeling Woodford van de conservatieve partij heeft gezon den, en die woensdagavond werd ge publiceerd, gaf sir Winston als mo tief voor zijn besluit op, dat hij niet meer zo best ter been is na de val die hij verleden jaar in zijn hotel te Monte Carlo maakte en waarbij hij een breuk in het dijbeen opliep. Een regelmatig bezoek aan het Lagerhuis is daarom moeilijk voor mij gewor den, aldus sir Winston. Hij herin nerde eraan, dat hij ongeveer zestig jaar deel had uitgemaakt van het Lagerhuis, waarvan 39 jaar voor Ep- ping en de rest voor Woodford. „Te gen de achtergrond van de onver flauwde steun van de bevolking van zuidwest-Essex hebben zich de be langrijkste fasen van mijn politieke leven afgespeeld. Ik zal uw trouw en genegenheid, gedurende die ge wichtige jaren aan mijn vrouw en mijzelf bewezen, nooit vergeten", zo schreef hij. Genoeg geglimlacht LONDEN, 1-5. De Britse luchtvaartmaatschappij „Bri tish European Airways" (B.E. A.) wil dat haar stewardessen nog meer tegen de passagiers gaan glimlachen, dan zij reeds doen. Zij heeft een glimlach campagne" geopend, waarbij voor hofmeesteressen, die zich. hierin onderscheiden, prijzen in de vorm van nylon-kousen en wasmachines worden inge steld. De B.E.A.-stewardessen, die zich ook nu reeds steeds voor komend tegenover de passa giers gedragen, gevóelen hier echter niets voor en zij heb ben haar vakvereniging opge dragen terzake stappen bij de directie te doen .De meisjes voeren aan, dat zij nu reeds zo veelvuldig glimlachen, dat zij hiermede vaak door de passagiers worden geplaagd. Nestor van Lagerhuis Churchill is de nestor van het La gerhuis. Niemand is ooit zo lang achtereen lid van dit college van volksvertegenwoordigers geweest. Politieke kringen verwachten, dat zijn besluit om na de verkiezingen niet meer in het Huis terug te keren, opnieuw aanleiding zal geven tot speculaties over d'e vraag of hij uit eindelijk todh een adellijke titel zal accepteren, iets wat hij steeds van dé hand heeft gewezen. Sir Winston heeft sinds zijn aftre den als premier in 1955 nog maar zelden het woord gevoerd in het Lagerhuis. Zijn laatste vraag stelde hij op 19 mei 1961 aan de minister van financiën over een wijziging in de begroting. KOTA BARU (Hollandia), 1-5. Op een persconferentie die de Indone sische minister Soebandrio van bui tenlandse zaken woensdag na de overname van het bestuur in Hol landia hield heeft hij uiteengezet, dat Indonesië als zijn voornaamste taak de „emancipatie" van de bevol king ziet, vooral die in de binnen landen. Aan onderwijs zal voorrang wor den gegeven om het analfabetisme- percentage, dat tihans 99 procent be draagt, omlaag t'e brengen. Op een vraag hoe Indonesië denkt over de mogelijkheid van een snelle ontwikkeling van het land ant woordde dr. Soebandrio: „Afgaand op de vorderingen die we daarmee hebben gemaakt in andere streken, zoals ibv. het binnenland van Bor neo, zijn wij wat dit betreft niet pessimistisch". Verder deelde hij mee, dat Indonesië 30 miljoen Ame rikaanse dollars heeft uitgetrokken eo gereserveerd om gedurende het eerste jaar in West-Irian te beste den. Dit, zei hij, is 'hetzelfde bedrag dat Nederland er jaarlijks aan ten 'koste heeft gelegd, „maar wij zullen het geld geheel ten goede doen ko men aan de bevolking". Chinees schip gezonken TOKIO, 1-5. Het bijna 9500 ton melende Chinese vrachtschip „Yue Jin" is woensdag in de 'buurt van het Zuidkoreaanse eiland Tsjejoe Do door een onbekend schip tot zin ken gebracht, zo heeft de Japanse Raad voor de Scheepvaart meege deeld. Alle 55 bemanningsleden zijn gered door de Japanse vssersboot ..Ikimaroe". Dit doro, dat voor dé helft van d.e aardbodem werd weggevaagd, is ge adopteerd door de „Europese Werk groep", van welke 'internationale jongerenorganisatie onze kroonprin ses de presidente 'is. De werkgroep is van plan om ter plaatse huizen en ook openbare gebouwen te bou wen en een tweede fase van het plan voorziet in de uilbvoering van een 'ontwikkelingsprogramma, speciaal •op het gebied van de landbouw en da nijverheid. Zowel in ons land als ook in andere Europese landen zal nu worden getradht de aan de her bouw van Dousadj verbonden kos ten bijeen te krijgen. „Dit plan zilt 'goed en betrouwbaar 'in elkaar. Hiér 'leun je gerust aan mee doen", aldus prinses Beatrix m d'e tëlevisieuitzending. BREDA. In de schouwburg „Con- cordlia" te Breda wordt van 10 tot en met 12 mei een nationale post zegeltentoonstelling „Bretep" ge naamd. gehouden door de postzegel vereniging „Breda" ter gelegenheid van 'net 70-jarig bc-M&an Staking in Duitse metaalindustrie Bodemlagen worden dunner HAY RIVER, Candida, 1-5. De stad Hay River in de Canadese provincie Northwest Territories, ongeveer 800 km ten noorden van Edmonton in Alberta, is woensdag onder water komen te staan doordat in de rivier de Hay stroomopwaarts een ijsver- sperring plotseling doorbrak en de rivier de geweldige watermassa's niet meer kon verwerken. In het stadje van 1800 zielen aan de zuidkust van het Great Slave Lake, stortten door het geweld van het water verscheidene gebouwen in. Twee scholen worden nu als eva cuatiecentra gebruikt. Ook deze ge bouwen, benevens een ziekenhuis, worden door het water bedreigd. Tot dusver is geen melding gemaakt van slachtoffers. SCHIPHOL. - Uitgeleide gedaan door z(jn ambtgenoot in Den Haag, - dr. Mohammed Sharif, is de tot Ne- Het moment van de overdracht van Nieuw Guinea aan Indonesië: op de derlands zaakgelastigde in Djakar- foto zien we hoe de vlag van de Verenigde Naties neergaat, terwijl de vlag ta benoemde drs. C. C. Barktpao ven (Je republiek Indonesië gehesen wordt, tijdens de. plechtigheid in Kola van Schiphol vertrokken naar zijn 1 Baroe, zoals nu ilollandia heet. - Inzet: de héeir J^E. Bónai, die benoemd nieuwe standplaats. is tot eerste gouverneur van West Irian. wijze met onze bodemdaling in ver band. Het aanzienlijk te laag zijn dei- dijken in 1953 zou men desnoods voor 5 procent kunnen toeschrijven aan bodemdaling, aldus ir. Wemelsfel- der. De allerwege zeer ongunstige dijkprofielen zijn echter wel voor 80 procent of 90 procent een gevolg van bodemdaling, zo ging hij verder. De precaire komsituatie bij sommige doorbraken (Schouwen) schreef hij voor 100 procent toe aan bodemda ling. Eén van de voornaamste oor zaken van deze bodemdaling is het .verschijnsel dat bodemlagen dunner worden. De middelen, die wij bij water bouwwerken aanwenden, moeten niet voor 20 of 50 jaar toereikend zijn, maar dienen berekend te zijn op de, totale situatie die over 500 jaar en meer zal ontstaan, aldus ir. Wemclsfcldcr. UTRECHT, 1-5. Meer dan de helft van de Nederlandse bevolking leeft cn werkt op een stuk grond, dat be neden de hoogwaterljjn ligt, en dit tcrwyl het wereldzceniveau stijgt en de ondergrond van ons land daalt. Dit verklaarde ir. P. J. Wemelsfel- der, hoofd van de hydrometische af deling van Rijkswaterstaat, tijdens een woensdag in Utrecht gehouden vergadering van de Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning. Een beeld van de in Duitsland uitgebroken slaking van metaalarbeiders; voor de poort van de Daimler-Benz-fabrieken in Sluttgarl-Untertiirkheim controleren stakers en posters het doorlaatbewijs van een arbeider, die be hoort lui dc groep, welke de fabriek betreden mag om het noodzakelijke onderhoudswerk te verrichten. De teksten op de borden laten over de aard van tic situatie geen twijfel. Ir. Wemelsfelder deelde mee dat recente onderzoekingen hebben uit gewezen. dat de Nederlandse bodem gemiddeld daalt met 20 cm per eeuw. De stormvloedramp van 1953 is, zo zei hij, veelvuldig in verband ge bracht met bodemdaling. Dit is tege lijk juist en onjuist. Wat dc uitzon derlijke hoogte van deze stormvloed betreft, deze staat op geen enkele

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1