Hoessein vecht voor zijn troon Ns? §f> GEVALLEN De zaak-Harster Untea deed nuttig werk op Nieuw-Gllinea Indonesische troepen Verzonken land Het loon- en prijspeil in Nederland Bouwplaten plakt u met VELPON van Ceta-Bever n^otev£el!s9 grens ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 april 1963 No. 19369 BLIK DOOR HET WERELD Het is niet voor het eerst dat het bewind van de jonge koning Hoes sein van Jordanië aan een zijden draad hangt en als steeds legt hij grote persoonlijke moed aan de dag om dit bewind en wellicht zijn leven te bevestigen. Zodra zich demonstra ties in Jeruzalem hebben voorge daan ten gunste van aansluiting uan Jordanië bij de pas herenigde fede ratie tussen Egypte, Syrië en Irak, heeft koning Hoessein zijn kabinet ontbonden en vervangen door een nieuwe ploeg, waarin een naast fa milielid een belangrijke plaats heeft. In een rede drong Hoessein er op aan de banden met de Verenigde Arabische Republiek, die hem zo vijandig gezind is, niet geheel te verbreken door demonstraties foaar- tegen hij genoodzaakt is met alle kracht op te treden. Het is een bekend feit dat zowel in het Jordaanse parlement als in kringen van officieren velen koning Hoessein zeer vijandig zijn. Zelfs wanneer koning Hoessein bij een op stand zou kunnen rekenen op hulp van buitenaf, van Engeland of van de Verenigde Staten, dan nog zou deze hulp hem in de Arabische we reld tot een des te verwerpelijker figuur maken. De enige landen in het middenoosten die als vijanden van president Nassers pogingen eenheid te scheppen mogen gelden, zijn de republiek Israël en het ko ninkrijk Saoedie-Arabië. Van Saoedie-Arabische zijde is de steun echter onzekerder, nadat dit land zich heeft verplicht zijn in menging in de strijd tussen konings- gezinden en republikeinen in het woeste en onherbergzame Jemen te staken m ruil voor het terugtrekken van de Egyptische troepen uit ge trokken ivordt de situatie er in Jor danië alleen maar ongunstiger op. De gevaren die koning Hoesseins troon bedreigen zijn dus vele. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar SolLngen (Evan'g. Kerk Rheiniand)H. F. Swarts te Poortugaal. Ger. Kerken Aangenomen naar Wageningen (■vac. B. G. Mees ten Oever): L. R. Rietveld, Sint Pancras, die bedank te voor Badlhoevedorp (2e pred.pl.). Ohr. Ger. Kerken Tweetal te Arnhem: J. Keuning, Veenendaal en E. Venema, Zwijn- drecht. Ger. Gemeenten Tweetal te Tholen: H. van Gilst, Lisse en P. Blok, Dirksland; te Rid derkerk: P. Blok, Dinrksland en A. Vergunst, Rotterdam-Centrum, van wie eerstgenoemde is beroepen. De vijf Noorse landen hebben Zuid-Afrika aangeraden zijn ras senpolitiek te herzien en samen te werken met de Verenigde Naties. Daar staat tegenover dat Jordanië in Israël een geduchte bondgenoot vindt wanneer het er om gaat de huidige situatie te handhaven of te consolideren. Israël zou immers niet lijdelijk kunnen toelaten dat Jor danië zou worden opgenomen in de steeds klemmender keten van vijan den rondom zijn grondgebied. Een ander standpunt voor koning Hoessein is dat de zo door president Nasser begeerde Arabische eenheid nog lang geen uitgemaakte zaak is. Nasser bijvoorbeeld is gedeeltelijk afhankelijk van steun uit de Sow jet-Unie, terwijl in Irak het commu nisme in alle felheid wordt bestre denHet is daarom niet waarschijn lijk dat de Egyptische president er reeds op dit ogenblik belang bij zou hebben dat in Jordanië een revolu tie zou worden ontketend, ondanks de felle propaganda die in zijn land tegen Hoessein, „het speeltuig der imperialisten", wordt gevoerd. Het enige dat koning Hoessein kan doen om zich uit zijn toch vrij benarde positie te redden, is binnenlands zich zoveel mogelijk te verzekeren van de steun van het leger en voorts als hij kan bjj te dragen tot het machtsevenwicht tussen Israël en de Verenigde Arabische Republiek. Het vierdaagse bezoek dat de aartsbisschop van Wenen, kardinaal Franz König, deze week aan Polen zal brengen draagt een „zuiver par ticulier" karakter. De Bondsdag zal ook in de toe komst met -zijn commissies in west- Berlijn vergaderen, zo heeft de voor zitter, Gerstenmaier, na afloop van besprekingen met leiders van de verschillende fracties verklaard. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Bij de IJ-tunnel- werkzaamheden in Amsterdam-N. is een 15 meter hoge 21 ton zware torenkraan bij het verplaatsen van een 7 tons stalen U-balk weggegle den, omgevallen en neergekomen op de bedieningsman die uit de cabine was gesprongen. Met een verbrijzeld linkerbovenbeen 'is de man, de 39- jarige H. Pohl uit Krefeld, in het Wiihelmirta Gasthuis opgenomen. ALKMAAR. De tweejarige Trijn- tjes Hitma uit Alkmaar is, toen ze met haar autoped de Dijkgraafstraat plotseling overstak, gegrepen door een vradhtauto. Het kind was vrij wel opslag dood. De 'bestuurder had het meisje niet opgemerkt. NIJMEGEN. Stappen worden on dernomen om te komen tot de op richting van 'een studentenvakver- endging. Het initiatief hiertoe is ge nomen door studenten uit Nijmegen en Amsterdam. DEN HAAG. Dertig militairen van de landmacht 'hebben oo ver zoek van de burgemeester van Gra ve, in die gemeente assistentie ver leend bij het ontsmetten van boer derijen waar de veestapel aan mond- en klauwzeer heeft geleden. De militairen werkten daarbij sa men met gemeente-personeel. ERMELO. De rijkspolitie heeft in de 'gemeente Ermelo zes „vrije boeren" gearresteerd. EPE. In het expeditiebedrijf van de heer H. Kamphuis in Epe is een ontploffing ontstaan in een tankwa gen. Daarbij is de 18-jarige kantoor bediende H. J. van Norel uit Epe zo zwaar gewond', dat hij later in het Sophiaziekenhuis te Zwdlle is over leden. SCHOONHOVEN. In de buurt schap Willige Langerak <s 'het drie en een haifjarigo meisje Marie van der Vlist in een sloot naast de ouder lijke woning verdronken. DEN HAAG. De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, acht het initiatief van dc Ver enigde Staten tot een zekere vrijma king van het handelsverkeer binnen de Atlantische ruimte uiterst waar devol. De Nederlandse regering zal dan ook actief bijdrageen tot het sla gen van de zogenaamde „Kennedy- ondcrhandelingen" over invoerrech ten. Die onderhandelingen zullen waarschijnlijk in 1964 beginnen. Reeds nu is men bezig met de voor bereidingen daartoe. De bewinds man 'hoc-ft dat 'gezegd op hot protes tants christelijk militair congres, dat in Den Haag word gehouden. MÜNCHEN. 27-4. Het Beierse ministerie van binnenlandse zaken heeft de inhoud bekend gemaakt van een verklaring, waarin een voorma lige verbindingsofficier van Prins Berahard enige jaren geleden de voormalige chef van de Sicherhets- dienst Wilhelm Harster lieetf aan bevolen. Deze verklaring, welke op 5 juni 1956 door de prins werd afgegeven, luidt als volgt: „Uit eigen waarne ming en uit mededelingen van mijn medewerkers heb ik de absolute in druk gekregen, dat dr. Harster steeds er naar heeft gesti-eefd, zijn functie binnen de hem gestelde grenzen rechtvaardig en cori-ect en met begrip voor de noden van de Nederlandse bevolking te vervullen. Het Beierse ministerie maakte de inhoud van de aanbeveling bekend om aan te 'tonen, dat Harster in 1956 niet lichtvaardig in 'dienst is geno men. Op 17 april j.'l. werd hij we gens „bewezen ongeschiktheid" ge pensioneerd. In Münohen loopt op het ogenblik een gerechtelijk onderzoek naar het optreden van Harster in Nederland. Dit is ook het geval ten aanzien van Willi Zoepf, een voormalige me dewerker van Harster. Dit onder zoek betreft 'beschuldigingen, dat Zoepf deel zou hebben genomen aan de deportatie van Nederlandse joden Zoepf heeft al eens 'in arrest gezeten maar 'hij moest in december 1960 worden vrijgelaten, omdat er geen gronden voor een verdere detentie aanwezig werden geacht. Ingezonden mededeling HET DUURDERE TREINKAARTJE UTRECHT, 27-4, Met ingang van 1 juni zullen de Nederlandse Spoor wegen de tarieven van jeugd-, week en maandabonnementen met onge veer 25 procent verhogen. Zoals bekend zullen, eveneens met ingang van 1 juni, de algemene rei zigerstarieven worden verhoogd. Deze verhoging - zo deelt de Voor lichtingsdienst van de Spoorwegen mede - komt neer op circa 7 procent. Flitsen uit het buitenland GRENOBLE. Bij een ontploffing in Grenoble, d'ie volgens de politie werd veroorzaakt door een granaat, zijn een man en zijn tienjarig doch tertje om het leven gekomen. Vijf mensen werden ernstig gewond, on der wie de moeder van het kind. VATIKAANSTAD. Op vrijdag 10 mei zal paus Joannes in de Sint Pieter de internationale Balzanprijs voor de Vrede worden overhandigd. KAAPSTAD. Ruim honderd Zuid- Afrikaanse schrijvers, onder wie bekende auteurs als Alan Paton, Nadiine Gordïmer en Laurens van der Post, hebben 'bij de minister van binnenlandse zaken 'geprotesteerd tegen de onlangs aanvaarde wet op de censuur. LONDEN. De regeringen van acht eilanden in het Brits-Caribische gebied hebben een uitnodigng ont vangen om in Londen een conferen tie bij te wonen, d'ie op 24 juni zal beginnen. Op deze bijeenkomst zal de mogelijkheid worden besproken van een nieuwe federatie van En gelse koloniën in 'het Caribische ge bied. NEW YORK. De voedsel- en land bouworganisatie van de V.N. zal voedsel ter waarde van een half miljoen dollar ter beschikking stel len van de slachtoffers van de vul kaanuitbarsting op Bali. NEW YORK. Newyorkse radiosta tions hebben gemeld, dat leden van de burgerwacht op Haiti tenminste twee automobilisten hebben gedood, nadat een groep gewapende bandie ten een Chauffeur en twee lijfwach ten 'had vermoord bij een poging om de 'kinderen van president Duvalier van Haiti te ontvoeren. FRANKENBERG (Hessen). De 2- jarige Elke Hartmann uit Botten- dorf in Hessen zou zeker verdron ken zijn als de driejarige Thomas Schneider zijn hoofdje niet koel had gehouden. Het meisje viel 'bij het spelen in een beek. De vriendjes en vriendinnetjes schrokken daar zo van, dat zij .hard wegliepen. Alleen de 'kleine Thomas bleef. Hij reikte Elke een stok toe en trok haar naar de kant. SANTIAGO. Chili heeft het ver zoek van west-Duitsla rid tot uitleve ring van de voormalige SS-kolonel Walter Rauff afgewezen. Rauff wordt beschuldigd van oorlogsmis daden. WASHINGTON. Averell Harri- man, de Amerikaanse onderminis ter van 'buitenlandse zaken, die drie uur met president Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft gesproken over Laos, zai zich waarschijnlijk een dezer dagen naar Vientiane in Laos begeven, zo wordt in welingelichte kring te Washington vernomen. VIENTIANE. De neutralistische premier van Laos, prins Soevanna Poema, heeft te Vientiane een offi ciële tegenspraak uitgegeven van een door het Sowjet-RussischC re geringsblad „Izvestia" gepubliceerd bericht, dat officieren uit. Zuid-Viel- nam en nationalistisch China zich in de Vlakte der Kruiken zouden bevinden. m DEGELIJK BETROUWBAAR Nu 1 mei nadert Vijftienduizend man MOLLANDIA, 27-4. De V.N.-be- voor da regeling van concessies en 11331 NieUW-Glliliea Zeventiende eeuws scheepswrak BERTH (west-Australië), 27-i. Australische duikers hebben in een spelonk onder water een grote hoeveelheid ivoor en andere voorwerpen ge- vonden die volgens hun me ning afkomstig zijn van het Hollandse schip „De Vergulde Draeck", die in de 17de eeuw met een schat van 78.600 gul dens in acht kisten bij Austra lië is vergaan. De spelonk be vindt zich in een rif ongeveer negen kilometer uit de west- Australische kust, 95 km. ten noorden van Perth. De dui kers zeiden hun ogen niet te kunnen geloven toen zij de schat vonden. Deze bestaat uit een prachtig stuk oud aar dewerk, platen lood, nog in goede staat zijn geteerd touw en netjes opgetaste ballast- stenen, en het ivoor, namelijk olifantstanden. Ook werd de ziel van een groene fles aan- aangetroffen. Uit vergelijking hiervan met flessen uit wrak- ken van twee andere oude Hollandse schepen meent de geoloog dr. Phil Playford te kunnen opmaken, dat de ge vonden schat afkomstig is van de op 28 april 1656 vergane „De Vergulde Draeck". Prof. Lindberg van het Zoölogisch Instituut van de Russische Acade mie van Wetenschappen heeft ver klaard, dat er nieuwe bewijzen zijn gevonden, van de stelltag, dat er in het gebied van de Noordelijke At lantische Oceaan 'land heeft bestaan dat nu 4.000 tot 5.000 m'eter onder het zee-oppervlak is verdwenen. O.a. heeft de Russische hoogleraar •verwantschap 'gevonden tussen zoet water- en 'trekvissen in Noord-Ame rika en Europa. Volgens hem heeft er voor het einde van de tertiaire periode in, het 'gebied van IJsland een verbinding 'bestaan tussen rivie ren aan' de Amerikaanse Oostkust en rivieren in West-Europa. FINANCIËN EN ECONOMIE Coöperatieve Centrale Boerenleenbank EINDHOVEN, 26-4. In 1962 beeft de organisatie van de Coöperatieve Boerenleenbank haar activiteiten, blijkens het .jaarverslag, wederom krachtig kunnen uitbreiden. De spaartegoeden bij de 601 anageslo- ten boerenleenbanken namen toe met f 216 miljoen zonder rentebij schrijving. Na bijsehrijvi'nfa' van rente belie pen de toevertrouwde spaargelden f 2.072 miljoen (v.j. 1.798 miljoen), de credit said'i 'in lopende rekening stegen van f 1972 miljoen tot f 221 miljoen 'inclusief de rente. De bij de boerenleenbanken uitstaande kre dieten en voorschotten stegen pro centueel sterker dan. die toever trouwde middel'en namelijk met 18 procent. Het totaal' uitstaande be drag nam hierdoor toe van f 942 miljoen tot f 1.114 mliijoen. De ver strekte voorschotten 'beliepen f 279 miljoen, waarvan meer dan de helft betrekking had op financiering van de landbouw. Het verslag kan opnieuw melding maken van een versterking der fi nanciële politie. Aan het eind van het jaar 'beliepen de open reserves van de aan/gesloten 'boerenleenban ken met toepassing van de winst- verdeling f 43 miljoen. Dc bedrijfs resultaten van de centrale 'bank wa ren alleszins gunsitig. De bedrijfs winst beliep f 8.4 miljoen (v.j. f 6.9 miljoen). Dc nettowinst was f 4.7 miljoen (v.j. f 3.6 mliijoen). Tegen het einde van het jaar overschreed het bedrag van de toevertrouwde spaargelden het bedrag van f 2 mil jard. Om het eerste miljard te be reiken hadden de aangesloten ban ken 59 jaar nodig, llïet tweede mil jard bereikten zij In vijf jaar. MOLLANDIA, 27-4. De V.N.-be- stuurder in Nieuw-Guinea, dr, Dja- lal Abdoh, meent dat de Untea kan terugzien cp een nuttige taakvervul ling. Hjj zei, dit in antwoord op vra gen aan de A.N.P.-correspondent. Dr. Abdoh verklaarde, dat de Untea in de eerste periode diende als buf fer tussen de Nederlandse en de In donesische strijdkrachten. „Voorts bewerkstelligde zij dat de overdracht van het bestuur aan Indonesië soe pel verloopt. Wat nu op 1 mei ge beurt, zou op 1 oktober (vorig jaar) zeker niet mogcliik zy'n geweest", aldus de V.N.-bestuurder, die hier aan toevoegde, dat dit vooral ook voor de bevolking nuttig is geweest. „Het Untea-bewind: zou zeker een precedent kunnen zijn voor andere V.N.-taken. Men moest vrijwel on voorbereid een enorm land zonder vervoer en verbindingen besturen en dit is 'geslaagd Voorts heeft een probleem van de begrotmg zoals in Kongo zidh niet voorgedaan, daar Nederland en Indonesië volgens het gesloten akkoord de 'kosten droegen" Hij zei voorts, dat de Nederlandse en Indonesische ambtenaren waar mee hij werkte van. hoge 'kwaliteit waren en dat hun samenwerking uit stekend was. „Ook vele Papoea's hebben met toewijding en bekwaam heid hun taak vervuld". In dit. verband noemde hij als voorbeeld, dat de watervoorziening in Hollian'd'ia sedert het vertrek van de Nederlanders geheel iin handen van de Papoea's was en dat deze uit stekend functioneerde. Over de verdere 'taak van de V.N. bij het voorbereiden van de zelfbe schikking kon de bestuurder niets zeggen, daar dit de 'taak lis van de secretaris-generaal. De taak 'van de Untea daarentegen Is op 1 mei vol tooid. Evenmin 'kon dr. Abdoh iet9 zeggen over de 'instelling van een N ederiands-Indonesische commissie Jacht op profiteurs in de Sowjet-Unie LONDEN, 27-4. Premier Chroesj- tsjcv heeft de Russen opgewekt hun ogen wyd open te houden voor men sen die er goed van leven zonder te werken. In een door radio-Moskou uitge zonden redevoering riep de eerste- minister op tot een verscherpte jacht op „zwendelaars, dieven, straat schenders en misdadigers". Zij kun nen door de miljoenen leden van de partij, de Komsomol (jeugdvereni ging) en de vakbonden uit de weg worden geruimd. Wanneer we het toezicht van het volk goed organi seren, zullen wij het leven op aarde voor deze parasieten ondragelijk ma ken, aldus Chroepsjtsjef. „In vroeger dagen", zo zei hij, „maakte de dorpeling korte metten met ongedierte. Hij drukte een vlo eenvoudig onder de nagel van zijn duim dood". voor da regeling van concessies en eigendomsrechten. Hij zei dat dat, daar beide landen de diplomatieke betrekkingen hebben hervat, wel geen probleem zal zijn. Hij verklaar de dat het tijdelijk gezagsorgaan van de V.N. tijdens zijn bewind reeds veel heeft bijgedragen tot het berei ken van akkoorden tussen de Ne derlanders en de Indonesiërs. Hij noemde in dit verband de over dracht van de Nederlandse Handel maatschappij en de K.P.M. Voorts vermeldde dr. Abdoh dat Neder landse zaken, die hun eigendommen in Nieuw Guinea niet verkochten, gerechtigd zijn deze weg te halen. Verder zei hij, dat Indonesië en de V.N. overeenstemming toereikten over de instelling van een speciaal ontwikkelingsfonds voor West Irian waaraan landen en V.N.-ldchamen kunnen deelnemen. Tenslotte verklaarde dr. Abdoh dankbaar te zijn voor de medewer king die 'hij 'had ondervonden van zijn V.N.-staf, die vaak onder niet •gemakkelijke omstandigheden zijn taak vervulde en van de Nederlan ders. Indonesiërs en Papoea's. Hij sprak de hoop uit dat de bevolking van Nieuw Guinea een goede toe komst wacht. MOLLANDIA, 27-4. De sterkte van de Indonesische troepen in Nieuw- Guinea, die thans 3.000 man be draagt, zal de komende dagen wor den opgevoerd tot 15.000 man. Dit heeft de commandant van de Indonesische troepen in Nieuw-Gui nea, brigade-generaal Roekman, vrij dagmiddag tijdens een persconferen tie meegedeeld. De Indonesische mi litairen zullen als regel 8 tot 12 maanden dienst doen in'Nieuw-Gui- nea, waarna zij worden afgelost. ^De totale sterkte zal echter 15.000 man blijven. Officieel wordt „West- Irian" het zeventiende territoriale commando van het Indonesische le ger. De grensbewaking met Australisch Nieuw-Guinea blijft voorlopig in 'handen van de politie, terwijl in het centrale bergland voorlopig geen militairen zullen worden gelegerd. Met ingang van 1 mei zullen de leden van het Papoea-vrijwilligers korps automatisch lid worden van het Indonesische leger. Iets beneden E.E.G.-landen DEN HAAG, 27-4. Dc minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, is van mening, dat het nut tig is dat het loon - prijspeil in ons land enigszins beneden het peil van de andere lid-staten van de E.E.G. blijft. Hij actot dat van nut m verband met het feit, 'dat ons 'land1 in een moeilijke concurrentiepositie ver keert omdat we eigenlijk nog een zeer jonge geïndustrialiseerde natie zijn. Daarom acht de bewindsman het ook van 'belang dat we 'trachten onze export procentueel meer te (la ten toenemen dan in de ons om ringende lid-staten van de E.E.G. De bewindsman maakte deze op merking 'in antwoord' op vragen die ihem gesteld werden op het protes tants christelijk mi'Iiiitair congres in Den Haag. Mijn persoonlijke mening als econoom is, zo merkte 'hij verder ook nog op, dat er wel wat voor te •zeggen is om 'hulp die aan ontwikke lingslanden wordt geboden in een bilaterale vorm te gieten. Hij zei echter wel 'het gevaar te onderken nen, dat bilaterale 'hulp kan l'ei'dën tot een neo-ikolonialisme. Daarom, zo zei hij, kan ik veel begrip hebben voor 'het standpunt van voorstan ders van multilaterale hulp aan ont wikkelingslanden De Kolen en Staalgemeenschap Ook over de Kolen en Staalge meenschap maakte de bewindsman enkele opmerkingen. Hij stelde dat de E.G.K.S. m-et duidelijk 'ideële be doeling dn het leven is geroepen. De •heer Sohuman stonden indertijd ide- ele denkbeelden voor ogen, „welke men op het ogenblik bij sommige Franse autoriteiten wel een® geheel mist". De hoge autoriteit, zo zei hij, was het meest su pra -n ati onale or gaan dat we ooit gekend 'hebben, maar helaas is het in de praktijk met de E.G.K.S. niet zo fraai gelopen. Hij legde er de nadruk op dat een werkelijk gemeenschappelijk ener giebeleid slechts tot een oplossing van de energie-problematiek kan leiden. Anders, zo zei 'hijs wordt dit probleem nooit opgelost. Rusk naar Zuid-SJavië BELGRADO, 27-4. In Belgrado is officieel meegedeeld, 'dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, op 4 en 5 mei een bezoek aan Zuid-Slavië zal brengen op uitnodiging van de Zuidslavische regering. Zoals bekend is de Zuid- Slavische minister, van buitenlandse zaken, Koca Popovic, in mei 1962 in de V.S. geweest. MAASTRICHT. De staatssecreta ris van binnenlandse zaken, mr. Th. H. Bot, heeft vrijdagmiddag in de •Eurohal te Valkenburg de lente- shew „Alles voor Eva" geopend. Ingezonden mededeling ZEEUWS-VLAAMS FEUILLETON 26 „Ja maar", wierp Henk tegen, „als de smokkelwaar in die boot zit, is er grote kans dat er op „Veldzicht" niets meer wordt gevonden". „Dat dacht je maar, jongeman! Ik ben daar nog zo zeker niet van. Ver geet niet, dat ze daar, na al onze vergeefse acties van déze winter, een beetje overmoedig zijn geworden. En het hele zaakje daór moet toch ge arresteerd worden. Zoals je weet, rollen de bekentenissen en de we derzijdse beschuldigingen er meestal vlot uit, als ze in de gaten hebben dat ze dit keer gloeiend de pineut zijn. Daar moeten wij van profite ren". „En dan het laatste: heb je wel aan jezelf gedacht, Geerlings?" „Ik begrijp u niet De commandant; kuchte even. „Ja, kijk eens, officieel gaat het privé- leven van de mannen ons niets aan. Dienst is dienst en daarmee uit. Maar zo denk ik er niet over. Het privé- leven moet goed rijn, anders loopt het met de dienst op den duur óók fout. Wat ik zeggen wilde, je bent. toch verloofd met een dochter van de weduwe Almekinders?" Henk schoof onrustig heen en weer op zijn stoel. „Verloofd nog niet, com mandant, maar dat zal nog wel ko men. Wist u daarvan?" „Ja! Er is vorig jaar immers ccn ongeluk geweest? Daardoor heb ik mij iets meer met je zaken bemoeid dan wel noodzakelijk was. Kijk. Geerlings, je moet goed bedenken, door W. Geldol dat jouw aanstaande familie heel ge makkelijk de schuld kan krijgen, dat de Pauwels' tegen de lamp zijn ge lopen. Iemand als Kees Almekin ders is best in staat tot verraad, zo als men dat dan noemt. Daar wor den hij een zijn familie over honderd jaar nóg voor aangekeken, in een nest als Nieuwkerke. Begrijp je?" Henk Geerlings dacht even na. „Jawel commandant, dat is zo. Maar het is onvermijdelijk. Bovendien heb ik u verteld, dat Kees Almekinders vermoedelijk op wraak zint. Eén van tweeën: óf hij grijpt zelf in, als hij zijn kans schoon ziet en dat kan in die slodt al heel gemakkelijk, ten minste als de Pauwels niet bewa pend zijn, óf hij gaat uit wraak mij waarschuwen". „Juist, Geerlings! En daarom moe ten wij zo snel mogelijk ingrijpen. Maar ik kan tenminste zorgen, dat de schijn niet tegen de Almekinders is. Ik was namelijk van plan om bij de Slof weer eens een inval te doen. Die staat zonder twijfel in verbin ding met de Pauwels. Wat dacht je, als ik nu nog eens een paar manne tjes èxtra vecruteerde? Ze wonen aan het eind van het dorp, maar tocli niet afgelegen, zodat iedereen dat kan zien". Henk aarzelde, „Als ik mijn aan slaande familie vooraf mag waar schuwen, of tenminste Kees? Zou dat niet beter zijn?" Dc ander schudde het hoofd. „Lie ver niet, Geerlings. Een geheim, ook een dienstgeheim, blijft het beste be waard als zo weinig mogelijk men sen er van af weten. Laten wij dit afspreken: Jij gaat eers eens heel goed uitslapen. Vanavond ga je naar de Almekinders in Nieuwkerke. Je blijft er tot het donker wordt en dan ga je je op de hoogte stellen van de situatie aan de grens. Dat wil ik héél precies weten. Morgen kan ik dan alles in orde maken en de volgende nacht slaan wij toe, grondig en uit gebreid. Maar laat de Almekinders er buiten tot het is afgelopen". „Maar als Kees mij zogenaamd in licht over zijn ontdekking? Of als ik merk, dat hij wraak op eigen ge legenheid zoekt?" „In dat geval krijg je van mij per missie hem in te lichten. Het is je aanstaande zwager, dus ik vertrouw dat jij op hem zoveel overwicht zult hebben, dat hij naar jou luistert. Zeg hem, dat er een promotie van af hangt!" Juist dat laatste maakte dat Henk Geerlings op de brits in het wacht lokaal dien morgen de slaap niet zo gauw kon vatten. Maar eindelijk lukte dat toch en viel hij in een droomloze rust tot in de namiddag toe. Voor Kees Almekinders verliep de dag niet zo rustig. Hij dacht dat het slaaptekort was dat hem zo deed suffen, dat de knechts niet wisten wat ze aan hun baas hadden. En misschien speelde dat ook wel een rol. Maar hoofdzaak was toch de grote strijd die in zijn binnenste woedde. Hij gevoelde wel dat wat hij wilde, niet in de haak was. Dat deed men nooit in deze streek. Fatsoenlijke lie den gaven zich niet af met smokke laars, maar ze verraden, dat nooit. Het was de laak van politie en douane ze te vatten, niet die van de burger. Wie dat tóch deed, werd er op aangezien, om van de weerwraak der in de val gelopen smokkelaars maar niét te reppen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5