DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dominicaanse republiek bedreigt door aangrenzende Haïti Rode Kruis-team vertrokken naar Kongo Een „wereld- weermacht" Rust in Jordanië ISRAEL EN ZIJN BUURLANDEN Koninklijke onderscheidingen op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Miiimriug 29 april 1963 119e jaargang No. 19369 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. 1. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Kon. onderscheidingen op Schouwen-Duiveland Moeilijkheden in Caraïbiscli gebied WASHINGTON, 28-4. De raad van de organisatie der Amerikaanse Sta ten (O.A.S.) is zondag te Washington in een spoedzitting bijeen gekomen ter bespreking van de door de Do minicaanse republiek geuite klacht over „bedreiging van de vrede en veiligheid" in haar land door het aangrenzende Haïti. De monaster van Buitenlandse Za ken der Dominicaanse republiek, An- 'dres Feites, heeft een nota aan de regering van Haïti gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen een inci dent, dait vrijdag j.L 'in de Haïtiaanse hoofdstad Port-Au-Prince plaats ge vonden 'heeft. Hierbij waren Haïti aanse politiemannen in het Domini caanse ambassadegebouw doorge drongen, waar zij Haïtianen, die al daar een toevlucht hadden gezocht, hebben gearresteerd. Minister Peites eist dat de politie het ambassadegebouw heden (maan dag) te dertien uur (Nederlandse tijd) zal hebben verlaten. Hij wenst ook waarborgen voor de veiligheid van de Haï-tiaanse ambassadestaf en van de gevluchte Haïtianen. „Indien deze eisen niet zouden worden ingewil ligd, zal mijn regering all'e maatre gelen treffen, diie noodzakelijk zijn, om de soevereiniteit van de Domini caanse republiek geëerbiedigd te zien", aldus de minister. Vloot gereed Radio-Santo Domingo meldt dat de Dominicaanse vloot gereed ligt om naar Port-Au-Prince uit te va ren, voor het geval de Haïtiaanse regering de Dominicaanse eisen niet wil inwilligen. Het incident op de Dominicaanse Groep bestaal uit 42 personen DEN HAAG, 27-4. De voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, mr. F. H. A. de Graaff, heeft in Den Haag het hospitaal team van het Nederlandsche Roode Kruis voor Kongo, dat op verzoek van de Ver enigde Naties wordt uitgezonden, overgedragen aan de Nederlandse regering. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, nam het team namens de regering over. Bij de overdracht in het gebouw van het hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis werd ach tereenvolgens gesproken door mr. de Graaf, minister Veldkamp, de staatssecretaris van buitenlandse za ken, dr. H. R. van Houten, en de leider var) de «groep, de chirurg dr. J. G. Wcster. De groep 'bestaat uit 42 personen, onder wie vijf artsen en één tand arts. Drie leden zijn reeds vertrok ken, 33 anderen vertrokken zondag ochtend van Schiphol naar Pisa. Vandaag (maandag) reizen deze Ne derlanders naar Leopoldstad door waar zij zullen worden gestationeerd Zij blijven voor een eerste periode van tenminste negen maanden in Kongo, naar minister Veldkamp in zijn toespraak meedeelde. Later gaan nog zes leden van het team naar Kongo. Zoals bekend heeft de regering op verzoek van de secretaris-generaal -nn de Verenigde Naties, Oe Thant, Oostenrijkse president herkozen WENEN. 28-4. Dr. Adolf Scharf, de socialistische kandidaat voor het Oostenrijkse presidentschap, is bij de verkiezingen die zondag zjjn gehou den, herkozen. Dr. Scharf is reeds zes jaar president. „Ik 'geloof diat het Oostenrijkse volk, door mij te herkiezen, zijn waardering heeft willen uiten voor de wijze, waarop ik mijn ambt heb vervuld. Het heeft m.i. ook zijn goed keuring gehecht aan de inspanning, die 'ik mij 'heb (getroost om op bin nenlands gebied in Oostenrijk tot politieke samenwerking te komen", aldus heeft de 73-jarige dr. Adolf Scharf zondag te Wenen verklaard. Hij zei ook: ,.A)ts de nieuwe presi dent van Oostenrijk zal 'ik alles in 'het werk stellen, om economie en cultuur van Oostenrijk te bevorde ren. Wij moeten ons 'er verder van bewust zijn dat Oostenrijk zijn plich ten als klein Westers en neutraal land moet vervullen". Prinses Beatrix' bezoek aan Canada OTTAWA, 28-4. - Prinses Beatrix, die donderdagmiddag j.l. voor een partikulier bezoek in Canada is aan gekomen, is zondag per auto uit Ot tawa naar Montreal vertrokken. Zjj reisde in gezelschap van de Neder landse ambassadeur in Canada, de heer A, H. J. Lovink. In Montreal zatl zij prins Bemhard ontmoeten, d'ie daarheen 'is gevlogen, na in Mexico een bijeenkomst van de internationale Kamer van Koop handel te hebben 'bijgewoond. De prins en de kroonprinses zullen ge zamenlijk op zondagavond met een K.L.M.-vliegtuig uit Montreal naar Amsterdam vertrokken. Prinses Beatrix heeft in Canada onder meer mevrouw T. Bradbroke- Smith, haar vroegere jeugdvriendin baronesse Reene Roell. bezocht. Een 'dochter van mevrouw Bradbroke- Smith, Beatrix Cla'ire, as naar haar genoemd. De prinses heeft in Ottawa ook nog andere personen ontmoet, die /.ij 'gedurende 'haar verblijf in Cana da tijdens de oorlogsjaren heeft leren kcrnnen. een veldhospitaal met vijftig bedden lor beschikking van de strijdkrach ten van de volkerenorganisatie in Kongo gesteld. De totale kosten komen voor rekening van de Ver enigde Naties. Zwarte panter PARIJS, 27-4. Een zwarte panter, ontsnapt uit een cir cus in een buitenwijk van Pa rijs, heeft drie slachtoffers gemaakt. Hij beet 's morgens e'eh man, dié' naar' zijn werk ging, in de arm. Later ging hei machinepistool van een van de politiemannen die op het beest jacht maakten, per ongeluk af, waardoor hij een collega en een voorbijganger verwondde, alsmede een speurhond. De panter was des avonds nog op vrije voeten, vermoedelijk in de buurt van het vliegveld Le Bourget. De directeur van het circus ge looft, dat men het dier opzet telijk uit zijn kooi heeft laten ntsvappen. Achterstand van 100.000 bij telefoonaansluitingen DEN HAAG, 27-4. De minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals heeft aan de heer Ver- möoten (P.v.d.A.) in antwoord op diens vraigen medegedeeld dat te verwachter, is, 'dat 'de achterstand in de telefoonaansluitingen in de loop van 1963 de 100.000 zal overschrij den- De bewindsman deelt voorts mede dat twee Nederlandse ondernemin gen die zich met de vervaardiging va n tel ecommuni ca ti e-apparatuur bezig houden, 'hem hebben 'benaderd om verruiming van en meer conti nuïteit in 'de orders van de P.T.T. te bepleiten. Hij kan nog niet mededelen of voor het lopende jaar een supple- toire begroting voor 'extra investe ringen in de telefoonsector zal wor den ingediend. Tragisch ongeluk kost 4-jarig kind het leven BERGUM, 27-4. In een boomgaard aan de Dorpesertraat te Rinsuma- geest is een tragisch ongeluk ge beurd, dat aan 'het vierjarig zoontje Doirwe van de heer W. Kerkstra het loven heeft gekost. Het kind, dat met leeftijdgenoot jes in de boomgaard speelde, is uit een vruchtboom gevallen. Bij de val Weef de capuchon van zijn jasje achter een paal van de omheining de boungaard haken, waardoor het kind stikte. Enkele achtjarige ongens. die in een weiland naast de boomgaard voetbalden, zagen het kind kort na het ongeval hangen. 'T'oen zij het lichaam van de paal 'den. was het ventje al overleden. Iet gezin Kerkstra heeft nog een mesje van twee jaar. Mijnongeluk in de V.S. CLARKSBURG, 26-4. De lijken zijn geborgen van 14 van de 22 mijn werkers die sinds donderdagavond na een explosie in een mijn te Clarksburg, in de Amerikaanse staat West Virginia, werden vermist. Ei- beslaat nauwelijks hoop meer op overlevenden. ambassade volgt op het doodschieten, op vrijdag j.'l., van de chauffeur en twee lijfwachten van de kinderen van president Du va lier. De kinderen 'bleven ongedeerd, doch Haïtiaanse militiemannen zouden zes personen bij wijze van weerwraak hebben ge dood. GENEVE, 27-4. De wereldorgani satie voor weerkunde heeft vrijdag op haar jaarlijkse congres in Ge neve besloten een ivereldweermacht" op te richten voor weersvoorspel lingen op langere termijn. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van weersatellieten en duizenden weer stations te land en ter zee en in de gehele wereld. Twee wereldcentra zullen in Washington en Moskou worden gevestigd en een derde er gens op het zuidelijk halfrond. Alle 110 landen van de organisatie zullen hun voordeel kunnen doen met de verkregen gegevens. Afgezien van de drie wereldcentra zullen regio nale en nationale centra aan het project deelnemen. De Amerikanen in Zuid-Vietnam SAIGON, 27-4. Volgens welinge lichte kringen in Saigon heeft de Zuiövietnamese regering de V.S. ge vraagd een groot aantal militaire adviseurs terug te trekken. Het gaat hier om Amerikanen, naar verluidt ongeveer tweeduizend, die hulp ver lenen aan plaatselijke functionaris sen wier voornaamste taak de cam pagne tegen opstandelingen is. De regering zou van mening zijn dat de Amerikanen zich ook in de plaatselijke aangelegenheden men gen. Hun aanwezigheid geeft voed sel aan de communistische propa ganda dat de Amerikanen in het land de lakens uitdelen. Het totale aantal Amerikaanse militaire adviseurs in Zuid Vietnam bedraagt naar schatting 12.000. Papoeastudenten willen in Australië blijven MELBOURNE, 27-4. Zeven stu denten uit West Nieuw Guinea, die studeren aan het Papoea medisch college te Port Moresby in Austra lisch Nieuw Guinea, hebben een verzoek om politiek asiel gericht tot sir Robert Menzies, de Australische eerste minister. De studenten zeiden dat zij ge loofden dat hun terugkeer naar West Nieuw Guinea persoonlijk ge vaar mee zou brengen. Mede-stu- denter. in Hollandia met Nederland se beurzen waren, naar zij ver klaarden, aangevallen door pro-In donesische Papoea's en sommigen waren in een ziekenhuis opgenomen. De NAVO-kemmacht PARIJS, 27-4. Het Nederlandse Tweede Kamerlid A. E. M. Duynstee heeft donderdag in Parijs als rap porteur van het parlement der Westeuropese Unie een drie fasen- plan voor de opbouw van een Navo- kernmacht voorgelegd aan de de fensiecommissie van dit parlement, waarin afgevaardigden uit Neder land, België, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland, Italië en Groot-Brittannië zitting hébben. Ontploffingen in Milaan MILAAN, 28-4. In de bagage-af deling van het staitrorv van Milaan zijn zondagochtend vroeg drie kof fers ontploft, waardoor zes brand weerlieden en een politieman ver wondingen opliepen. Bij een andere explosie was enige uren eerder een benizinepompstation 'te Cesano Ma- demo, op 20 kilometer ten noorden van Milaan, beschadigd. Hier werd niemand gewond. De ontploffingen geleken op die welke vroeger 'in het gebied van zuiid-Tirool in noord-Italië teweeg zijn gebracht. Drukte in bollenstreek DEN HAAG, 28-4. Ondanks het minder 'gunstige weer is het zondag in de 'bollenstreek verrassend druk geweest. Dit blijkt we'l uit de be zoekcijfers aan de Keukenhof, die zondag 30.000 mensen ontving tegen op dë zonnige zaterdag 25.000. Indien zo meent de direktiie van Keukenhof, de zondag ook zonnig was geweest, dan zouden zeker 10.000 Nederlan ders meer naar de bollenstreek zijn gekomen. Nu waren het voorname lijk Duitsers en ook zeer veel Engel sen, die op bezoek kwamen. II.M. Koningin Juliana, die morgen - dinsdag 30 april - haar 54ste jaar dag hoopt te vieren. AMMAN. 28-4. Naar van betrouw bare zijde te Amman is vernomen, •is zondag een aantal mensen, die bij de onjianigse ongeregeldheden werden aangehouden, in vrijheid gesteld. De minister van Binnenlandse Zaken, Madüai'i, 'had zaterdag gezegd, dat zich niet meer dan 70 mensen dn ar rest bevonden en dait ruim 'twee der- d'e van dit aantal zou wordon vrijge laten.. Een groot 'aantal vooraanstaande Jordaniërs heeft een beroep op de bevolking gedaan, m'et die strijd krachten samen te werken en zich te weren tegen, agitators. In Amman was het zondag rustig. In 'het week einde kwamen vele toeristen naar die .stad. Monnik wordt toreador MADRID, 28-4. Een Spanjaard', die acht jaar Capucijner monnik is ge weest. betreedt woensdag onder de schuilnaam El Judas de arena als beroepsstierenvechter, aldus melden Spaanse bladen. De man in kwestie, Enrique Moreno, was amateur-to reador voordat hij dn het klooster ging. Hij heeft verklaard, dat hij het geld dait hij als stierenvechter ver dient, aan de armen zal geven. Ramp aan Kenia-kust Aan de ku9t van Kenia, honderd kilometer ten noorden van Mom- bassa, is zondagochtend de schipper van een Arabisch kustvaartuig aan gekomen. De man, die zei zes uur in het water te hebben gelegen, ver telde dat hij de enige overlevende was van zijn schip, dat dertig men sen aan boord had. De boot was in een storm gezonken. Castro in Moskou MOSKOU, 28-4. De Cubaanse pre mier dr. Fidel Castro is zondagmid dag per vliegtuig op het Moskouse vliegveld Vnoekovo aangekomen, waar hij o.a. werd verwelkomd door premier Chroesjtsjov en president Brezjnjov. De Cubaanse leider was zaterdag met een Russisch vliegtuig in Moer- mansk aangekomen. Bij zijn aan komst in Moskou was Castro ge huld in een zware bontjas met een bontmuts. Premier Chroesjtsjov en hij omhelsden elkaar bijzonder har telijk. De heer J. A. Pengel (heeft op een persconferentie te Paramaribo medegedeeld, dat hij, mede op ver zoek van 'de andere partijen, in de nieuwe Surinaamse regering minis- ter-president en minister van alge mene en binnenlandse zaken zal worden. Ontsnapping uit Oost-Berlijn BERLIJN, 29-4. Vier Oostduitsers van 19 tot 24 jaar hebben met een zware vrachtauto de muur tussen oost- en west-Berlijn geramd. De auto, die in de muur bleef steken, werd volgens de Westberlijnse poli- lie, door Oostberlijnse grenswachten onder vuur genomen. De jongens, die naar west-Berlijn ontsnapten, werden niet getroffen. Dodelijk schot DEN HAAG, 27-4. Op de schiet baan Fort in De Bdllt bij Utrecht heeft z'ich een ongeluk voorgedaan dat de 51-jarige onderluitenant-wa- penherstelfljer A. Th. K. van Steen- wijk het 'leven heeft gekost. Door tot nu toe' onopgehelderde oorzaak is de man namelijk door een schot uit zijn eigen pistool in het hoofd getroffen. „HET DORP" AMSTERDAM, 27-4. Tot zaterdag hadden 255 mensen een verzoek in gediend om in „Het Dorp" te mogen wonen. Uit een voorlopige analyse is ge bleken dat het 'grootste aantal van hen minder valide ds, veelal met een zelfde spastische aandoening. Allen zijn n'iot ouder dam 55 jaar. De se- J'pek'e wordt thans intensief aange pakt. Dit zei zaterdagmiddag de waarnemepid direkteur van „Het Dorp" tie Arnhem, dir. A. Klapwijk, tijdens een zeer druk 'bezochte ver gadering van de bond ter bevorde ring van belangen van spastica in Krasnapolsky te Amsterdam. Prins Bemhard naar Canada DEN HAAG, 27-4. Prins Bemhard zal volgende week een tweedaags 'bezoek aan Canada brengen om aan wezig te zijn bij de 'herdenking van de Canadezen, 'die 'bij de "bevrijding van Europa en met name van Ne derland zijn gevallen. De prins zal zaterdag 4. mei in Vancouver aankomen. De volgende dag zal hij een krans leggen bij het monument op het Vactoriaplein in Vancouver, waarna (hij naar Los An. gdles zal 'Vertrokken. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Vochtige oceaanlucht die zon dag van het westen uit ons 'land bin nenstroomde, heeft het weer een somber karakter gegeven. Bij het binn'endnihigen 'ervan viel zondag morgen noga'l wat regen. In de voch tige lucht 'kwam ook veel nevel en mist voor. De temperaturen waren dank zij het dikke wolkendek in de afgelopen nacht vrij hoog. Zuid-Lim burg meldde zelfs een minimum temperatuur van 12 graden. Over Engeland naderde vanmorgen een koufront, vergezeld van wat regen. Achter het front stroomt met weste lijke winden iets drogere en koudere lucht "naar ons land. Daarin komt" echter toch nog vrij veel 'bewolking voor, maar er zijn. ook enkele opkla ringen. Na het wegtrekken van het front «is morgen overwegend droog weer te verwachten. DU nummer bestaat uit 8 pagina's Zaai goede daden en er zul len zoete herinneringen uit groeien. Op DINSDAG 30 APRIL a.s. (Koninginnedag) zal dc ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE niet worden uitgegeven De kantoren zullen dan de ge hele dag gesloten zijn De directeur Dezelfde temperatuur Verwachting tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt met aanvankelijk enige regen .of motregen en plaatse lijk mist, maar morgen in de loop van de dag enkele verspreid voor komende opklaringen; zwakke' tot matige wind tussen zuidwest en noordwest.; weinig verandering in temperatuur. 30 april. Zon op 5.14, onder 20.01. Maan op 11.00, onder 2.23. 1 mei. Zon op 5.12, onder 20.03. Maan op 12.08, onder 2.58. 2 mei. Zón op 5.10, onder 20.04. Maan op 13.17, onder 3.27. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 30 april 7.50 v.m. 20.15 n.m. 1 mei 9.01 v.m. 21.37 n.m. 2 mei 10.24 v.m. 22.55 n.m. BROUWERSHAVEN 30 april 7.38 v.m. 20.23 n.m. 1 mei 8.52 v.m. 21.41 n.m. 2 mei 10.12 v.m. 22.58 n.m. Doodtij: 2 mei. De primaat van de rooms-kalho- liiake 'kerk in Polen, kardinaal Wys- zynski, zal in mei naar Rome gaan. TEL AVIV. 28-4. De premier van Israël, David Ben-Goerion, heeft ter gelegenheid van de vijftiende ver jaardag van de Joodse staat gezegd dat zijn land bereid was in vrede te leven met zijn Arabische buurlan den, doch dat het ook elke aanval zou beantwoorden. Hij noemde de voorgenomen vorming van een Egyp tische federatie een daad die bedoeld is om Israël te vernietigen. NEW YORK. - Het Amerikaanse Joodse Congres beeft dn'een resolutie de Verenigde Staten ervan beschul digd zijn Midden-Oostenpolitiek op de stelling te grondvesten, dat Ame rika bijna onvoorwaardelijk de steun aan de Arabische landen moet ver werven omdat dit het enige middel zou zijn om dit 'gebied van Russische invloeden te zuiveren. In zijn reso lutie verzoekt de raad de Ameri kaanse regering duidelijk te verkla ren döt zij cKrekt en vastbesloten zou reageren op welke bedreiging van de vrede in hot Midden-Oosten. Spatjes van de „lintjesregen" SCHOUWEN-DUIVELAND, 29-4. - Spatjes van de jaarlijkse traditionele „lintjesregen" zün ook ditmaal weer op Schouwen-Duiveland terecht ge komen. Inderdaad spatjes, want tot een slagregen is het bepaaldelijk niet gekomen. Niettemin hebben zich de rcspektievclijke burgemeesters van morgen gehaast om enkele personen van het eiland gelukkig te maken met een koninklijke onderscheiding. De belangrijkste onderscheiding die bij bevordering werd verleend viel ten deel aan de heer L. Krijger, notabele van de Nederlandse her vormde kerk te Brouwershaven. HU werd onderscheiden met dc crc-mc- daille in goud. behorend btf dc Orde van Oranjc-Nassau. Burgemeester A. H. Vermeulen vap Brouwershaven, heeft heden- morgen de onderscheiding uitgereikt aan de heer Krijger in het Neder lands hervoiTnd verenigingsgebouw, in tegenwoordigheid van de kerke lijke autoriteiten. In zijn toespraak memoreerde de burgemeester de im ponerende kerkelijke loopbaan van die betrokkene, die 45 jaar geleden in 1918 dus tot notabel werd gekozen. Dc (heer Krijger, die thans 79 jaar is, bekleedt nog altijd de funiktiie van koster. Verder is hij se cretaris van. de kerkvoogdij en als kerkelijk ontvanger is dc heer Krij ger 'belast met de financiering van dc kerkrestauratie. Vooral in deze funktie heeft de onderscheidene bij zondere diénsten verworven. Na de heer Krijger 'het ere-metaal op de borst to hebben gespeld, feliciteerde de burgemeester 'hem hartelijk met deze onderschei ding. Ero-mcdaillcs in brons Tc Nieuwerkerk reikte burgemees ter A. A. van Eet'en de ere-medaille in bron®, verbonden aan de Orde van Oranjc-Nassau uit, aan de heer H. van Putten, landarbeider op het be drijf van de heer T. A. Dalobout. De heer Van Putten heeft reeds de pen sioengerechtigde 'leeftijd overschre den, maar werkt nog steeds bij ge noemde landbouwer en hij doet. d'it al meer dan veertig jaar, met grote ijver en plichtstoetrachtón'g. Eveneens brons viel ten dedl aan de lieer B. M. de Bleijker te Noord- wcHe, werkzaam ais landarbeider op •het. bedrijf van de familie D. J. Hoo- geniboom- Dal ebout. Ook was or ditmaal ccn bronzen medaille voor d'e 'heer G. Kouwen, landarbeider op het bedrijf van de heer M. O. Hanse te Haamstede. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1