SKODA'63 Schouwen van 1600 tot 1900 Geen diensttijd- Zierikzee krijgt nieuw bedrijfsgebouw voor gemeentewerken verkorting Vergadering Kringraad B.B. Zierikzee ONZE PUZZEL-RUBRIEK Een 55-jarige OMDAT DE EXTRA SOLIDE SKODA-BOUW U MEER VEILIGHEID GARANDEERT II. ZIERIKZEE, april. Zoals wij za gen wordt in het boek van mr. A. J. F. Fokker (Schouwen van 1600 tot 1900) er op gewezen, dat de oever- verdediging van Schouwen schatten geld heeft gekost. Niet alleen echter de oeververdediging. Ook gold dit voor de voortdurende strijd tegen de onderzeese stromen en natuurlijk eisten ook de dijkverdediging, de strijd tegen de golfslag en de hoge vloeden enorme sommen. Het boek gewaagt van talrijke doorbraken, zo als wan de Leverdijk in 1682, waar van nu nog 'het Kaaskenswater als oude kreek is overgebleven, een doorbraak van de Oosthavendijk in 1682 en van de Westhavendijk in 1825, waardoor een deel van Schou wen werd geïnundeerd. Wie ihet al lemaal leest beseft dat veel van wat in 1953 gebeurde reeds eerder was „da gewesen", op dit door water om sloten gebied. Stormvloeden In 1825 werd de geheel nieuw aan gelegde dijk bij Borren'damme weg geslagen en bij Flaauwers ontstond een stormvloedschade van f 27.000. B. en w. van Zierikzee 'besloten tot verhoging van de havendijken en reeds in 1857 'komt andermaal de noodzaatk van verhoging aan de or de. Gelet op de belangrijke verbe teringen aan de dijken in de tweede helft van de 19e eeuw, moet het ver bazen dat de vloeden in vroegere jaren nog niet catastrofaler gevol gen hebben gehad. Tussen hoog- en laagwaterlijn werd een rijsbeslag ge legd tegen de dijk, dat elke 6 a II) jaar moest worden vernieuwd. De steengiooiingen. dateren uit de eer ste 'helft van de 19e eeuw. In 1825 werden voor het eerst zware tichel stenen gebruikt, spoedig gevolgd door Vilvoordse en Doornikse steen. Na een decembervloed in 1845 wer den de dijken aanmerkelijk ver hoogd en werd staketwerk aange bracht aan de Langendijk. Binnenwaterbeheersing Een andere zaak die in het boek de aandacht krijgt is de strijd tegen het binnenwater en de suatie naar zee. Door vallen en braken was het voorland van Schouwen meer en meer verdwenen en moet het Schel- dewater vaak binnengedrongen zijn. Zo mag met zekerheid worden aan genomen dat de kwaliteit van het land in de 17e eeuw belangrijk ach teruitgegaan was door voortdurende verzouting van 't polderwater. Door de bouw van twee watermolens werd hierin verbetering gebracht (1685). Vóór die tijd waren er reeds tal van molentjes, die partikuliere bevangen en een deel van Schouwen bemaalden. De hoger gelegen gron den ondervonden hier nadeel van. In de 18e eeuw is de 'bemaling aan merkelijk verbeterd. Graven en del ven van waterleidingen en de bouw van uitwateringssluizen vormden een vast programma. In de 19e eeuw rijzen er edhter toch weeklachten en na uitgebracht technisch rapport, ontstond een scheiding tussen hoog- en laag Schouwen en (later) de bouw van een uitwateringssluis aan Den Osse. ZIERIKZEE, 25-4. Onder voorzit terschap van burgemeester mr. F. Th. Dyckmeester van Zierikzee kwam de Kringraad Bescherming Bevolking Kring Zeeland d. donder dag middag in vergadering bycen in de commandopost aan de Manhuis- straat alhier. Mr. Dyckmccster heet te in het bijzonder welkom de nieuw benoemde en onlangs geïnstalleerde burgemeester van St. Annaland, de 'neer Smit. De behandeling van de ingekomen stukken 'betekende in hoofdzaak routine-aangelegenheden. Naar aan leiding van een ingekomen schrijven kon de voorzitter eoh'ter mededelen dat een ingenieursbureau te 's-Gra- venhage momenteel de plannen uit werkt om te komen tot de bouw van een nieuwe commandopost, te vesti gen in Zierikzee. Met de bouw van dit project zal een bedrag gemoeid zijn van ongeveer een half miljoen gulden. Mr. Dijokmeester merkte in dit verband op dat voor de bouw van deze commandopost zal kunnen worden gerealiseerd er nog wel veel Ingezonden mededeling Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE: dokter W. Bonitkes, tel. (01110)-2280 MIDDENSCHOUWEN dokter W. Terpstra, Brouwershaven, telefoon (01119)-280. OOSTERLAND-BRUINISSE: dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, telefoon (0IlI3)-280. DIERENARTSEN Dokter C. J. H. Soh'euerman, Zierik zee, telefoon (01110)-2180. RECHTSZAKEN Uitspraak in dodelijk schot op soldaat DEN BOSCH, 25-4. De krijgsraad te velde Zuid 'te Den Bosch heeft donderdag de dienstplichtig soldaat J. A. uit Eindhoven veroordeeld tot twee weken hechtenis, omdat het aan zijn nalatigheid en onvoorzich tigheid te wijten is geweest, dat eind januari in de Harskamp een schol is afgegaan, dat aan de dienstplich tig soldaat Haring, afkomstig uit Zierikzee, 'het leven heeft gekost. Verdachte had bij een schietoefe ning zijn wapen geruild "met dat van een andere militair. Na de oefening kreeg hij zijn eigen wapen terug. Dit was door de vaandrig niet ge controleerd, hetgeen ook verdachte zelf achterwege liet in de mening, dat het na de oefening leeg zou zijn. In do kazerne richtte hij het wapen spelenderwijs op H„ het schot ging af en Haring werd dodelijk getrof fen. De auditeur-militair, majoor mr. Delescen, betoogde in zijn requisi toir, dat dit ongeluk nooit gebeurd zou zijn, als een van de drie betrok ken mefisen zijn plicht had gedaan. De beide anderen zijn krijgstuehtc- lijk gestraft. Togen A. eiste hij thans twee weken hechtenis. De raadsman refereerde zidh aan het oordeel van de krijgsraad, die vonnis velde in overeenstemming mol dc eis. oersterk buisliggerchassis - kmkweerstand 70 000 kg. geheet stalen carrosserie - van 1 mm dikke staalplaat zéér korte remweg van 60 km/u tot 0 12.90 meter Geheel compleet - v.a. f 5250, Octayia Combi, v a f 6475,— een veilige keuze H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010* DEALER: Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 Pand verrijst op terrein aan Korte Nobelstraal Bouw nieuwe commandopost kost half miljoen gulden overleg zal moeten worden gepleegd met het ministerie van binnenlandse zaken daar de Kring wat de finan ciering 'betreft zelf niet veel zal kun nen doen. In deze vergadering volgde voorts de officiële aanstelling van de heer J. van Ast alhier tot assistent H.B.B. en van de heer K. de Oude tot ad ministrateur. De vaststelling van de 'bezoldigingsregeling, overigens een formele zaa'k, vormde voor burge meester A. H .Vermeulen van 'Drei- sdhor aanleiding te vragen of hierbij advies was gevraagd van de vakor ganisaties. Nagegaan zal worden of n.a.v. de rechtspositieregeling van het betrekken personeel dit advies wel of niet dient te worden ingewon nen. De betreffende bezoldigingswij zigingen zullen intussen ter goed keuring naar Middelburg worden gezonden. Begroting 1963 Bij de hoofdstuk-gewijze behan deling van de begroting deelde 'het K.H.B.B., de 'heer J. R, den Boer mee dat de vorige begroting, dus die van 1962, sluitend kon worden gemaakt door uit te gaan van een bijdrage van de gemeenten van 78 cent per inwoner. Bij de begroting 1963 is echter gerekend met een bijdrage van 25 cent per inwoner, 'zodat er voor dit jaar een tekort, geraamd wordt. In dit verband zei de heer den Boer dat zonder een bijdrage van Den Haag wel tot likwidering van de Kring kan worden overge gaan. De heer den Boer gaf vervol gens op verschillende n.a.v. het be schermingsplan gestelde vragen een toelichting, waaruit bleek dat wat de materiaalvoorziening betreft er nog tal van wensen leven. Zo bestaat behoefte aan keukensets, zandzak ken en strozakken voor het perso neel da!t in geval van een calamiteit zal worden gekazerneerd. Ter spra ke kwam voorts o.a. het punt bin dingsavonden. Vanuit de vergade ring werd er op aangedrongen hier aan in de todkomst aandacht te schenken. Aan het slot van de ver gadering deelde het K.H.B.B. nog mee dat de zaterdag gehouden oefe ning van de A.B.C.-dienst in het Domeingebied ?eer nuttig effect heeft afgeworpen, waarbij alle fa cetten van het werk op prettige wij ze naar voren werden gehaald. Op dinsdag 14 mei a.s. zal een B.B.- oefenimg plaats vinden in de ge meente St. Maartensdijk. Carrièrebeleid bij de Landmacht DEN HAAG, 25-4. Een eerstdaags te verschijnen landmachtorder zal richtlijnen geven voor een nieuw carrièrebeleid dat in de toekomst bij de landmacht gevoerd zal worden. De selectie voor de rangen van ko lonel en hoger zal in dit nieuwe be leid een voorname plaats innemen. Voorts zal het de aard van de stu dies aan de 'hogere krijgsschool ver anderen. Een direct gevolg er van zal zijn dat 'binnen niet al te lanige tijd (de militaire autoriteiten den ken aan ongeveer vijf jaar) 'het dienstvak van de 'generale staf opge heven zal worden. Naar metaalstaking in Bondsrepubliek? FRANKFORT, 25-1. - Het topse- sprck lussen werkgevers en werk nemers in dc Wcstduitsc metaalin dustrie, is donderdagavond in Frank fort op niets uitgelopen. Men heeft elf uur lang onderhandeld. De werknemers eisen 8 °/o loons verhoging. Zij toonden zich bereid om gedurende acht. of negen maan den van 1963 genoegen te nemen met 6 "In, maar de werkgevers wezen dit af. De arbeiders hebben zich in over grote meerderheid voor een staking uil gesproken. DEN HAAG, 25-4. Hoewel de spanning rondom Berlijn thans wel licht niet groter is dan voor augus tus 1961, blijft deze kwestie een la tente bron v?.n spanning, die ieder ogenblik accuut kan werden. Daar enboven wordt c!e in Eu; rpa vereis te militaire paraatheid in het huidi ge tijdsgewricht mede beïnvloed door gebeurtenissen elders. Öm deze redenen meent de regering dat de 'hu ihgc duur vn dc eerste oefening moet worden gehandhaafd. Aldus de minister van defensie, ir. S. H. Visser, in de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer, op de begroting 1963 van het departement van defensie. RODEN KRIJGT STERRENWACHT DEN HAAG, 25-4. In Roden (Dr.) zal een sterrenwacht worden ge bouwd ten behoeve van de rijksuni versiteit in Groningen, daar de hui dige kijkeropstelling in de afdeling sterrenkunde van deze universiteit niet meer beantwoordt aan de eisen van de mddeme wetenschap. Het gebouw zal onder meer een waarnemingsruimte, een collegezaal, kamers voor de hoogleraar en zijn medewerkers, een bibliotheek, een laboratorium voor spectroscopisch onderzoek en enige werkplaatsen bevatten. De waarnemingsruimte krijgt een vierkante vorm met wan den van 9 meter. Deze vorm biedt grotere mogelijkheden voor het plaatsen van 'de elektronisohe appa ratuur dan de cirkelvormige ruimte van de meeste sterrenwachten. ZIERIKZEE: Collecte G.M.F. Evenals voorgaande pl.m. 140 ja ren zal de collecte voor de Gezamen lijke Militaire Fondsen worden ge houden van 29 april tot 5 mei 1963. In 1948' is deze stichting G.M.F. opgericht, voorheen „Fonds 1815". In meer dan 600 gemeenten zijn plaatselijke commisstën, die jaar lijks trachten te collecteren voor het zuiver 'liefdadig doel, dat door deze fondsen wordt nagestreefd, die daarmede een nationale ereplicht, d'i eop alle Nederlanders rust, naar beste krachten trachten te vervullen. BRUINISSE De SIMAVI-collecte De collecte voor SIMAVI bracht te Bruinisse het mooie bedrag op van f 418,18. De collectanten die dit resultaat bereikten waren: Plonie van Popering, Gerry bij de Vaate, Annie van der Werf, Suus de Brui ne, Hanna Capelle en Stieneke Ju- melet. Het dames-comité dat de Simavi-collecte organiseert is deze collectanten zeer erkentelijk, terwijl odk de inwoners van de gemeente dank wordt gebracht. Zeehengelwedstrijd De hengelsportvereniging „Het Zijpe" zal zaterdag 27 april.te Brui nisse een internationale zeehengel wedstrijd houden. Gehoopt wordt op een flinke 'deelname, daar voor deze wedstrijd ook V.V.V. afdeling Brui nisse zioh heeft geïnteresseerd. Uitbaggeren haven Om te zijner tijd' te komen tot uitbaggering van de gemeentehaven, wordt momenteel een nauwgezet raaienstelsel uitgezet. De te Bruinisse gehouden Paas- collecte voor 'het algemeen kebke- werk in de Nöd. Herv. Kerk 'bracht f 655 op. ZONNEMAIRE Bij het gehouden examen ter verkrijging van het diploma adjunct -inspekteur bij de Raad van Abbéi'd, slaagde onze vroegere dorpsgenoot de heer W. J. van Sphtnder, thans te Helmond. HAAMSTEDE Andere naam „Ostoerio"-hoiel De naam Osloerio-'hotel is veran derd dn hotel „Witte van Haamstede". In het hotel 'bevinden zioh thans nog 48 Nieuw-Guinea-repa'trianiteh, na dat er deze week opnieuw 25 naar 'el'ders vertrokken. RENESSE Programma 30 april Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin op 30 april 1963 worden de volgende feestelijk heden gcorga riiöeerd 8.30 uur koraal'muziek van de toren; 9.00 uur optooht-defilé door sdhool- klindorpn en verenigingen. Route: Lange Rekc, Kromme Rcke, Korte Rcke, Lange Rekc, Lunoe, Lindelaan ZIERIKZEE, 25-4. Op de donder dagavond, onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dyckmces- ter gehouden vergadering heeft de gemeenteraad zijn goedkeuring ge hecht aan een b. en w.-voorstel tot onderhandse aanbesteding van het oprichten van een bedrijfsgebouw voor gemeentewerken. Deze ge- meenteloods - zoals het bouwwerk in de wandeling zal worden ge noemd - verryst op een perceel grond aan de Korte Nobelstraat, na der gepreciseerd op een terrein dal tussen genoemde straat en de Steil- tjessfraat ligt ingeklemd. Dit kapi- taalswerk reeds opgenomen in een vroegere begroting - heeft reeds ten dele ryksgoedkeuring verkregen, terwijl voor het resterende deel deze goedkeuring mag worden verwacht. De loods krijgt afmetingen van 16 ■bij 28 meter en zal een eind van* de gevelrij der Korte Nobelstraat wor den opgetrokken. Het terrein wordt aan de straatzijde afgesloten door een stenen muur. De ombouw van de loods zal in „prefab" worden ge- Juwelendief In New York heeft een 21-ja rige jongeman, Alfred Madsen, bekend dat hij voor meer dan een miljoen dollar aan juwe len heeft gestolen uit de ap partementen van vooraan staande figuren uit de show wereld. De gentleman-inbre- ker", die enkele maanden ge leden werd gearresteerd, had van de slechts 100.000 dollar die de buit hem opgebracht had, nagenoeg niets meer over. Al het geld was besteed ean uitgaan en dure kleding, Mad sen zei tegen de rechter, dat hij in het afgelopen jaar on geveer honderd inbraken had, gepleegd. Miltvuur in Venray VENRAY, 25-4. Bij keuring van eeni noodsl'adhtin'g ontdekte d!e vee- artsendjkundige dienst te Venray vandaag de zo 'gevreesde en zeer be smettelijke miltvuurziiekte. Het besmettelijke vlees is vernie tigd. De slagerij en het bedrijf van 'de 'landbouwer Gelligns uiit Merselo onder 'de gemeente Venray, waar 'het dier vandaan kwam, zijn ontsmet. Premier Ben Bella heeft in het belang van de nationale economie zijn landgenoten verzocht ditmaal ter gelegenheid van het mohamme daanse feest Aid' el Kebir geen lam meren te doden. Zeeanemoonweg, Gapelweg, van Kjlöosterweg, Hogezoom. Om 9.30 uur presenteren de kinderen en de verenigingen zich aan de heer bur gemeester en het gemeentebestuur bij het gemeentehuis. 10.30 uur kin derspelen; 13.45 uur muzikale rond gang muziekver. „Luctor et Emergo" 14 uur fietsenrace; 15 uur hindernis lopen; 15.30 u. steltlopen; 16 u, ver kleedpartij; 19.00 uur brandweerde monstratie; 20.00 uur prijsuitreiking voor het dorpshuis. De burgemeester 'heeft toestem ming 'gegeven dat verschillende spe len op 'het 'gras van het dorpsplein plaats vfed'en op voorwaarde, dat ih'et publiek zich niet op ih'et gras be geeft. Het puibliek wordt 'beleefd verzocht 'hieraan de 'hand te wiMen houden. Inwoners van Renesse, 'helpt allen mede 30 april 1963 tot een gezellige feestdag te maken. Steekt de vl'alg uit, dat verhoogt de feestelijkheid. DREISCHOR Feest op Koninginnedag De Oranjevereniging „Dreischor" heeft voor koninginnedag een aan trekkelijk feestprogramma samen gesteld, dat er als vol'gt uitziet: 9 uur: opstellen schoolkinderen bij de openbare lagere sChool aan de Mr. Pieter Moggestraat. Rondgang door het 'dorp met medewerking van het muziekgezelschap „Cres cendo". 9.30 uur: filmvoorstelling voor dc schooljeugd in het Dorpshuis. Er zal vertoond worden „Vier rakkers in een oude jeep". 13 uur; oriënteringsrit voor brom fietsers, fietsers en ruiters. J5 uur: oriënteringsrit voor auto's en motorrijwielen. 18.45 uur: filmvoorstelling in hel. Dorpshuis. Vertoond wordt „Dy- namite Jack". Om 21.30 volgt een tweede voorstelling. bouwd door Kemper-Beton te Rot terdam. In het gobouw zelf komen verschillende appartementen, als een timmermanswerkplaats en werk plaatsen voor metselaars en straten makers. Verder is voorzien in een canlinc een garderoberuimte, een aantal toi letten met douches. De verschillende onderafdelingen zullen door stede lijke aannemers worden gehouwd, na een openbare inschrijving. „Prel'ab"-systeem Met name de onderhandse aanbe steding van de ombouw van het ge bouw bradht op de vergadering nog al wat discussie teweeg. De heer Simmers zag onderhandse aanbe steding niet graag en had liever een openbare aanbesteding gezien. Wet houder Koevoets deelde mede, dat het college hierover uiteraard ook heeft gedacht, maar na uitgebra ht advies door de Centrale Dienst, bleek dat in feite slechts één firma buiten het eiland voor de 'bouw in „prefab" in aanmerking 'kon komen. Er is nog een andersoortig beton- systeem, maar in de praktijk zijn hiermede niet zulke goede ervarin gen opgedaan. Het „prefab"-syste'em garandeert minder onderhoudskos ten en waarborgt een degelijke con structie. Daarbij komt dat de eigen aannemers toch een 'kans krijgen bij het „opvullen" van 'het gebouw. Voor het typische scharniersysteem van de ombouw, kwam echter slechts Kemper-Beton in aanmerking. De voorzitter merkte op de indruk te hebben dat de animo voor open bare aanbesteding in de praktijk 'af neemt. Hij- meende dat het systeem zichzelf een beetje aan het overle ven is. De aanbestedingsvorm De heer Simmers wilde dit n'iet ontkennen, m'aar bleef er 'bij, dat zowel-de een als de 'ander een kans 'krijgen moet. De 'heer bij de Vaate was het daarmee eens en wilde al leen in geval van hoge uitzondering, onderhands aanbesteed zien. De heer Doeleman had de toelichting verno men in de vergadering van de Com missie voor Publieke Werken en was daardoor overtuigd, dat in het hui dig geval openbare aanbesteding ab soluut onmogelijk was, gelet op het speciale constructïesysteem. De heer Fennema 'had' graag gezien dat dit object eerder was 'behandeld in 'de Commissie voor Publieke Werken. Sprekers fraktie had ditmaal geen kennis kunnen nemen van het ad vies van de Centrale Dienst. Spr. wilde verder eveneens de nadruk leggen op de noodzaak, dat bij de verdere afbouw van de 'loods de plaatselijke aannemers worden inge schakeld. Commissie Publieke Werken De heer den Boer maakte een op merking in dezelfde geest. Ook hij vond het teleurstellend dat de zaak eerst een avond tevoren in de C. van P. W- was behandeld. Hij achtte de zaa'k belangrijk genoeg voor behan deling dn1 een voltallige commissie. Spr. vroeg de wethouder in het ver volg enige verschuivingsmogelijk- heid ter zake te scheppen. Wethouder Koevoets gaf toe de zaak „wat tekort te hebben gezien" en erkende dat er aanleiding was geweest de loodsbouw eerder in de C .van P. W. te 'brengen. Mr. Keuning vond het ook nood zakelijk te wijzen op de noodzaak van inschakeling der stedelijke mid denstand. Hij was overigens over tuigd van d'e juistheid van het ad vies van de Centrale Diens't. Wat be treft de late behandeling in de C. van P.W. zeide mr. Keuning: „U hebt een te groot wissel getrokken op ons geheugen". Wethouder' Koevoets repliceerde: „Ik onderschat de raadsleden niet, dat ziet U maar". Het besluit tot on derhandse aanbesteding werd hier op m.a.s. aangenomen. Een flink aantal inzendingen werd ons deze week weer per post be zorgd. Hieronder bevonden zich vele goede oplossingen, zodat het lot er aan te pas kwam de winnaars te bepalen. De eerste prijs gaat naar: de heer J. D. Binnendijk, H. van Naaldwijkstraat 7, Naaldwijk. De tweede prijs is bestemd voor: de heer S. de Graaf, Van Ryckevorsel van Kessellaan 76, 's-Hertogenbosch. De oplossing luidt: Horizontaal: 1. sigaar; 6. piraat; 11. rakker; 13. ad; 15. bordes; 18. ik; 20. ere; 21. ja; 22. in; 23. stempel; 25. naast; 27. olijke; 29. cm; 31. rai; 33. en; 34. kan; 35. tiara; 37. asbest; 40. nt; 41. spa; 42. ar; 43. an; 44. rak; 46. et; 47. monter; 50. ï'eces; 52. new; 54. pp; 55. ets; 57. ro; 58. kreta; 61. jabot; 63. etalage; 65. ©1; 66. pk; 67. lot; 68. re; 69. leonie; 71. a'd; 73. mossel; 75. glijden; 76. ge duld. Verticaal: 2. ier; 3. arena; 4. aas; 5. rk; 6. pekel; 7. ir; 8. aa; 9. adelijk; 10. object; 12. kit; 14. regent; 16. oa; 17. diagram; 19. spons; 23. staart; 24. el; 26. sr; 28. kanker; 30. mister; 32. is; 33. een; 36. ap; 38. bartje; 39. tremolo; 42. anp; 45. ac; 46. enkele; 48. opaal; 49. ee; 51. sokkel; 53. weetal; 56. sa; 59. tt; 60. baron; 62. beeld; 64. ges; 66. pi; 69. lee; 70. nul; 72. dij; 73. me; 74. sg. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt. Horizontaal: 2. uiting van vreug de; 5. klein ogenblikje; 9. groente; 10. planeet; 12. plaats in Noord - Afrika; 13. kloosterzuster; 14. nieuw (Lat.); 15. druk; 17. winteryoertuig; 19. deel v.d. bijbel (aflk.); 20. bloem; 23. rangtelwoord; 24. vastberaden; 28. irriteren; 32. de oudere (afk.); 34, titel (afk.); 35. aanzien; 37. bijwoord; 38. Gode zij lof (Lat. afk.); 39. in houdsmaat (afk.); 40 .landbouwwerk tuig; 41. goud (Fr.); 42. bevestiging; 43. water in Friesland; 44. Frans lid woord; 45. graafwerk tuig; 47. kin- clorgroct; 49. deel v.d. bijbel (afk); 51. makker; 54. plaats in Spanje; 57. zwelg feest; 58. vogel; 61. amtshalvc (Lat. afk.); 62. ons inziens (afk.); 63. plaats; 65. alpenweide; 67. schelle kreet; 68. aaneengekleefd haar; 69. keurtroep; 72. land In Europa73. op een keer; 74. behoeftige. Verticaal: 1. zangstuk; 2. smalle slrook: 3. -deel van Amerika; 4. uit roep; 5. jongensnaam; 6. straatver koper; 7. vrucht; 8. onbehaard; 11. godsdienst (afk.); 15. traag: 16. En gelse titel; 18. hennepbraak; 19. ri vier in Duitsland; 21. deel v.d. dag; 22. gewicht; 25. opdracht; 26. dc dato (afk.); 27. strijdperk; 29. meis jesnaam; 30. bijwoord; 31. herkau wer; 36. kostbare stof; 43. koker; 44. bez. voornaamw.; 45. gedroogde hal men; 46. opgeld; 48. meisjesnaam; 50. deel v.h. gebit; 52. liefkozing; 53. maatstaven; 55. vogel; 56. deel der wet (afk.); 59. zwaar stuk hout; 60. Indisch vleesgerecht; 63. wintor- voertuig; 64. karakter; 66. onmeet baar getal; 70. briefaanhef (afk:); 71. kindergroet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 3