Het kernstopoverleg Dr Adenauer over Frans-Duits verdrag K.V.P. en P.v.d.A. Landarbeidersionen worden verhoogd CHROESJTSJOV ZINSPEELT OP EVENTUEEL AFTREDEN Onderminister Harriman in Moskou ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 april 1963 119e jaargang No. 193(i8 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakonman Ochtmon. Jannewekken 11, Zierikzee, Poitbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 35 cenl. Losse nummers 10 cenl. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week In dit nummer: Zierikzee krijgt nieuwe gemeente-werkplaats Dit nummer bestaat uit 10 paginA's Een waarlijk groot man is altijd bereid klein te zijn. Op DINSDAG 30 APRIL a.s. (Koninginnedag) zal dc ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE niet worden uitgegeven De kantoren zullen dan de ge hele dag gesloten zyn De directeur WASHINGTON, 25-4. De Britse en de Amerikaanse ambassadeur in Moskou zullen, na hun gesprek met premier Chroesjtsjef op woensdag, opnieuw om een onderhoud met de premier of minister van buitenland se zaken Gromiko vragen teneinde te trachten de impasse in de onder handelingen over een kernstopver- drag te doorbreken. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken donderdag meegedeeld. Zoals gemeld was eerder van wel ingelichte zijde in Washington ver nomen dat Chroesjtsjefs eerste reac tie niet bemoedigend is geweest. Leden van een regeringsdelegatie uit de Ned. Antillen hebben kort ge leden tijdens een bezoek aan West- Duitsland. bij een bespreking op het ministerie van economische zaken in Bonn, verzocht om beschikbaarstel ling van Duitse deskundigen voor een onderzoek naar economische ont wikkelingsmogelijkheden en van ver- keersvraagstukken. LENTE IN FINLAND MOSKOU, 26-4. Chroesjtsjov heeft in zjjn woensdag voor de industrie- arbeiders uit de Russische federatie gehouden reden, voor het eerst gezin speeld op zyn eventueel aftreden. Er Is nog slechts een sterk ingekorte tekst van zyn meer dan drie uur lange redevoering door het persbureau Tass gepubliceerd. Het grote belang van zijn rede, waarin hy niet alleen de problemen van de industrie, maar ook het geheel van de binnenlandse politiek en ideolo gische kwesties heeft behandeld, wordt onderstreept door de inleidende woorden in de Russische pers van donderdagmorgen, waarin werd gezegd: „De opmerkelijke rede van Chroesjtsjov is met enorme belangstelling aan gehoord en meermalen door een warm applaus onderbroken". De bewoordingen, die Chroesjtsjef heeft gebruikt, zoals deze door Tass worden weergegeven, zijn voorzich tig en omslachtig. Ze schijnen te ge tuigen van bezorgdheid om de con tinuïteit van het gezag te waarbor gen met vermijding van de verwar ring, die op de dood van Stalin is gevolgd. Het is waarschijnlijk, dat het zin spelen wan Chroesjtsjef op zijn mo gelijk aftreden als premier en par tijsecretaris de Russische bevolking meer zal verrassen, dan het wester se publiek, waaronder reeds enkele weken soortgelijke geruchten de ronde deden. Niets in de thans beschikbare tekst wettigt echter de conclusie dat het tijdstip van Chroesjtsjefs af treden reeds is bepaald. Het pro bleem van zijn opvolging is echter gesteld en dit zal een belangrijk on derdeel vormen van de debatten, die de 28e mei in het centrale comi té van de partij zullen worden ge houden. Kozlov Het is in dit verband opmerke lijk, dat Kozlov, die algemeen be schouwd wordt als een mogelijke opvolger, al een tiental dagen niet Beroep op de Bondsdag BONN, 25-4. De Westduitse Bonds kanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft donderdag in een bijeenkomst van de Westduitse Bondsdag, waar voor zeer grote belangstelling be stond, een dringend beroep op de volksvertegenwoordiging gedaan om het door hem met de Franse presi dent. generaal Charles de Gaulle, ge sloten vriendschapsverdrag, dat hij een „steunpilaar voor de vrede tus sen Frankrijk en Duitsland, in Eu ropa en in de wereld noemde, te be krachtigen. Hij vroeg de afgevaardigden zich niet te laten beïnvloeden door „zich toevallig voordoende gebeurtenissen en tijdelijke politieke stemmingen in Europa". De Bondsdag zond het ontwerp verdrag, na dit in eerste lezing te hebben behandeld, ter bestudering door naar de commissies voor bui tenlandse zaken, landsverdediging en gezins- en jeugdvraagstukken. Wan neer het van deze commissies terug is ontvangen, zal de behandeling in UTRECHT, 25-4. Tijdens een don derdagavond in Utrecht gehouden verkiezingsbijeenkomst van de Ka tholieke Volkspartij, heeft fractie voorzitter dr. J. de Kort, kritiek ge uit op de oppositiestyl van de Party van de Arbeid in de verkiezings campagne. Hij omschreef deze stijl als „een van niet duwen jnaar botsen, van niet kritiseren maar beschuldigen en van niet samenwerken, maar van een te grote machtsdrang". „Het is niet in het belang van het land om het regeringsbeleid, ook al heeft men er zelf niet aan meege werkt, te verketteren. Het zou me een lief ding waard zijn", zo zei dr. De Kort, „wanneer de Partij van de Arbeid zich zou bezinnen op haar verkeerde oppositiestijl, naar een zijdige voorlichting en haar machts drang". In het belang van een waar achtige politiek acht hij deze bezin ning noodzakelijk. tweede en derde lezing volgen. Ernst Majonica, een vooraanstaand deskundige op het gebied der bui tenlandse politiek van de christen democratische partij, heeft, mede namens de vrije democraten, die te zamen met dp christen-democraten regeren, voorgesteld de bekrachti- gingswet door een inleiding vooraf te doen gaan, waarin er bij de Westduitse regering op aan wordt gedrongen „de overeenkomst te hanteren ter bevordering van de grote doeleinden, ter verwezenlijking waarvan de Bondsrepubliek in het verleden met haar bondgenoten sa mengewerkt heeft". TILBURG, 26-4. Werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers in het Landbouwschap hebben over eenstemming bereikt over een loons verhoging voor de landarbeiders van acht cent per uur. Daarnaast zal bet uurloon worden verhoogd met 2 cent per uur ter compensatie van de verhoging van de A.O.W.- en A.W.W.-premie. Deze laatste verhoging treedt in de plaats van de sedert 1 januari geldende verplichte compensatie. Een en ander is meegedeeld door de 'heer C. J. van der Ploeg, voor zitter van de katholieke landarbei- dersbond „Sint Deusdedit", die in Tilburg de jaarvergadering hield. In het Landbouwschap is voorts overeenstemming bereikt over een verkorting van de arbeidstijd in de akkerbouw met gemiddeld 50 uur per jaar en in de veehouderij met 60 tot 75 uur. Ter compensatie van deze arbeidstijdverkorting worden de basisuurlonen voor alle landar beiders nog eens verhoogd met 5 cent. Een en ander moet uiteraard nog worden uitgewerkt in verschil lende C.A.O.'s. Schraal weer Verwachting lot zaterdagavond: Droog weer met vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst; morgen overwegend zonnig weer met in het zuiden van het land iets hogere en •elders i ongeveer. dezelfde temperatu ren als vandaag; noordoostelijke wind', vannacht zwak tot matig, mor gen overdag matig tot vrij krachtig. 27 april. Zon op 5.20, onder 19.56. Maan op 8.03, onder 28 april. Zon op 5.18, onder 19.58. Maan op 8.55, onder 0.39. 29 april. Zon op 5.16, onder 19.59. Maan op 9.55, onder 1.37. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: Eerste kwartier: 30 april te 16.08. 27 april 5.33 v.m. 17.50 n.m. 28 april 6.12 v.m. 18.28 n.m. 29 april 6.56 v.m. 19.15 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 april 5.15 v.m. 17.41 n.m. 28 april 5.55 v.m. 18. 27 n.m. 29 april 6.39 v.m. 19.18 n.m. Springtij: 26 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de flank van een om vangrijk hogedru'kgebied, dat zich uitstrekt van Scandinavië via de Noordzee in de dichting van de Azo- ren, stroomt met noordoostelijke winden koude en droge 'lucht, waar in nu maar weinig bewolking meer voorkomt, naar ons land. De komen de nacht moet daarom rekening ge houden worden met nachtvorst, die op veile plaatsen zwaar za'l zijnMor gen overdag duurt het schrale weer voort met veel zonneschijn, maar met temperaturen, dae ook dn de middag beneden de vijftien graden zullen blijven. De afgelopen nacht was het vooral ■in het noorden van het land helder. Plaatselijk kwam er al nachtvorst voor, -maar op normale waarne mingsposten daalde hot kwik nog niet beneden het vriespunt. Leeu warden meldde met .nul graden de laagste temperatuur. In noord-Duits- land daarentegen heeft het vannacht op verschillende plaatsen 1 tot 3 gra den 'gevroren. Veranderingen in het Kremlin in Moskou is, hij was niet aanwezig bij de officiële gebeurtenissen, waar bij de andere leden van het partij - presidium wel tegenwoordig waren. Uit het feit, dat de Sowjet-pre- mier zijn persoonlijke plannen heeft laten doorschemeren op een moment, dat er ondanks zijn optimisme be paalde binnenlandse moeilijkheden zijn (de economie en de intellectu elen) en ook de grote buitenlandse problemen, zoals de verhouding met China en de oost-west problemen waarschijnlijk niet binnen afzienba re tijd kunnen worden opgelost, blijkt dat de positie en het gezag van Chroesjtsjef niet is aangetast. Prinses Beatrix in Ottawa Maandag naar huis MONTREAL, 25-4. Prinses Beatrix is donderdagmiddag per vliegtuig uit New York in Montreal aangeko men. Zij brengt een informeel be zoek van enkele dagen (tot maandag) aan Canada. In gezelschap van de Nederlandse ambassadeur, de heer A. H. J. Lovink, is zij per auto naar Ottawa vertrokken. Zij zal daar on der meer een bezoek brengen aan de gouverneur-generaal van Cana da, Vanier. Donderdag had de prinses eerst een bezoek gebracht aan het huis van de vice-president van de Pan American World Airways te Green wich in Connecticut om een verza meling van 3.000 poppen te bewon deren. Op het Newyorkse vliegveld Idle- wild, voor haar vertrek naar Canada zei de prinses tot de journalisten, dat zij erg van haar verblijf in AmerikTt 1 heeft genoten, mede dank zij het feit, dat bevolking en pers haar veel vrijheid hebben gelaten. President Kennedy vond zij „heel charmant". De organisatie van 'de Verenigde Naties, die zij woensdag bezocht, heeft een diepe indruk op haar ge maakt. Zondag zal prinses Beatrix in Montreal haar vader ontmoeten. Sa men vbrtrekken zij maandag naar Nederland. Kritiek op beleid van Kennedy WASHINGTON, 26-4. De voorzit ter van de republikeinse commissie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, Wilson, heeft donder dag de onder-minister van buiten landse zaken, Averell Harriman, een grote mislukking genoemd. In een toespraak voor de jaarlijkse conferentie van republikeinse vrou wen, viel Wilson ook de buitenlandse politiek van de regering-Kennedy aan. Hij stelde voor, dat de Ver. Sta ten aan de Sowjet-Unie een ultima tum zouden stellen om binnen dertig dagen alle Russische troepen uit Cuba terug te trekken op straffe van verbreking van de diplomatieke betrekkingen. Op en aan de voet van de Rotter damse Euromast is men begonnen met de opnamen voor het Ameri kaanse t.v.-programma „Tonight Show", dat een aantal uitzendingen aan Nederland zal wijden. Op de foto zien we de cameraploeg aan het werk op het topje van de Euromast: commentator met de microfoon is de ster van het gezelschap, Hugh Downs. Een minder aangenaam aspect van de lente in Finland: vele wegen zijn veranderd in ware modderpoelen, die bijna elk verkeer onmogelijk of uiterst moeilijk maken. Niet alleen in het binnenland zijn de wegen schier onbe gaanbaar, doch ook in de onmiddellijke omgeving van Helsinki - waar deze foto ook werd gemaakt. Om vrede in Laos MOSKOU, 25-4. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse za ken, Averell Harriman, is donder dag in Moskou aangekomen voor be sprekingen met Russische autoritei ten over Laos. Harriman, die vroeger ambassa deur in Moskou is geweest, heeft een boodschap van president Ken nedy voor premier Chroesjtsjov bij izcli. Hij werd op het vliegveld ver welkomd door de tegenwoordige Amerikaanse ambassadeur, Foy Kohier en een Russische functiona- Harriman zei tegen verslaggevers, dat hij overeenstemming zou trach ten te bewerkstelligen over de Lao- Arbeidsongeschiktheids verzekering DEN HAAG, 26-4. De indiening van het wetsontwerp op de arbeids ongeschiktheidsverzekering gaat on der meer gepaard met een ontwerp van wet tot aanpassing van de hui dige ziektewet aan de AOW-wet. Deze wijziging heeft onder oneer be trekking op het afschaffen van de thans in de ziektewet voorkomende loongrens. In de memorie van toelichting wordt onder meer gesteld, dat deze wijziging in hoofdzaak van beteke nis is voor het personeel in kleinere ondernemingen dat zijn in het alge meen groepen van werknemers met een looninkomen tot ongeveer f 14.000 f 15.000 in het midden- en kleinbedrijf op het gebied van handel, ambachtvervoer, dienstver lening, landbouw, tuinbouw en on der meer 'veehouderij. De schrapping van de loongrens is mede een noodzakelijke en onver mijdelijke consequentie van de sa mensmelting van de ongevallenwet ten (die nooit een loongrens hebben gekend) met de ziektewet en de in validiteitswet. Brand in Duitse mijn eist vier doden tiaanse kwestie. Hij 'herinnerde aan het akkoord dat Kennedy en Chroesjtsjov tijdens hun verblijf in Wenen iin 1961 inzake Laos hadden bereikt. President Kennedy wenst een stabiele situatie 'in dat gebied, zo zei hij. „Er is geen reden om aan te nemen dat de heer Chroesjtsjov niet van zin» is de overeenkomst uit te voeren. „Hij wist niet hoelang hij in Moskou zou bliiven. Verwacht wordt, dat ihij vrijdag een onderhoud' zou hebben met de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko en de brief van de Amerikaanse president zal overhan digen aan Chroesjtsjov. „Rouw" in Brazilië RIO DE JANEIRO, 25-4. „Onmid dellijke terugkeer van het nationale voetbalelftal", met deze en dergelij ke koppen van dezelfde strekking openden de Braziliaanse kranten donderdag, na de 5-1 nederlaag van het Braziliaanse elftal tegen België, •hun edities. Rio de Janeiro's meest gelezen krant, „De Volksstrijd", drukte op de voorpagina, die met een zwarte rand was afgezet, over de gehele lengte een grote naar beneden wij zende pijl af met daaronder in heel kleine letters: België: vijf-Brazilië: één. Ongeluk op jeugfltlag in kazerne te Ede EDE, 25-4. Bij een ongeluk tijdens de in de Elias Beeckmankazerne te Ede gehouden jeuddag van het de pót verbindingsdienst is een serge ant vrij ernstig aan de hand gewond en hebben vijf leerlingen van een Amsterdams radio instituut zeer lichte verwondingen opgelopen. Het ongeluk gebeurde, toen de 26- jarige sergeant. Th. van Elburg uit Ede op een wapententoonstelling 'het demonteren van een handgra naat wilde demonstreren. Door nog onopgehelderde ooi-zaak is de ont steker in zijn hand geëxplodeerd. GELSENKIRCHEN, 25-4. By dc bestryding van een brand in de mijn Graaf Bismarck II te Gelsenkirclicn zijn in dc nacht van woensdag op donderdag vier mensen om het leven gekomen. De brand was maandagavond op een diepte van 840 meter uitgebro ken. Volgens een 'mededeling van de maatschappij waren de vier man nen „dn 'de brandgag bevattende hete luchtstroom terecht gekomen" en hadden zij daardoor het Teven ver loren. Dc bedrijfsleiding 'heeft mee gedeeld', dat nog wiet valt te zeggen wanneer de werkzaamheden in de mijn kunnen worden hervat. Waterproject Rotterdam ROTTERDAM, 25-4. De gemeente raad van Rotterdam 'heeft op voor stel van burgemeester en wethou ders besloten lot de aanleg van een watertransportleiding van het aan te leggen spaarbekken op de Boe renplaat naar de huidige waterfa- briek aan de Honingerdijk en tot het inrichten van een tijdelijk voor- raadbdkken in de Polder De Esch, alsmede 'het uitdiepen van liet be slaande buiten'bassin waardoor een ruimere voorraad water kan wor den aangehouden. De kosten van de ze projecten zijn 16.112.000 gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1