Schouwen van 1600 tot 1900 Kamerlid Scheps sprak voor P.v. d. A. Schade mond- en klauwzeer bij varkens export een miljoen gulden per week opnPHOENIX Weer betogingen in Jordanië Lerarenvereniging tegen examenpsychose HOOFDPIJNPOEDERS Bank voor prinses Honger in liet Verre Oosten Ee en 55-jarige i ZIERIKZEE, april. Begin mei zal het vür en vjjltlg jaar geleden zjjn dat het bekende, door wijlen mr. A. J. F. Fokker geschreven boek werk „Schouwen van 1600 tot 1900" werd uitgegeven. In dit werk- als naslagwerk nog altijd van belang - werdt een overzicht gegeven van 300 jaar waterstaatkundige geschie denis van Schouwen. Vooral op het moment van verschijning was men hoogst verbaasd over de waardevolle dokumentatie, die in dit werk was bijeengebracht. Tevoren immers be rustten vale belangrijke feiten in losse archieven. Met genoemd boek was het belangrijkste en waardevol ste in én band samengebracht, re sultaat van knap speurwerk. Het boek begint - zoals de titel aangeeft - met de beschrijving in 1600, maar ook van de voorafgaande periode bestaat een geschrift, dat het belangrijke poldergebied Schouwen behandelt. Dit werkje 'heet: „Eenige geschiedkundige 'bizonderheden be treffende den polder Schouwen" en verscheen destijds van de hand van de toenmalige voorzitter van het Waterschap Schouwen, mr. B. C. Cau. Mr. Fokker nam de draad op, waar mr. Cau 'h'em liet liggen en beschreef op deskundige wijze de geschiedenis van de drie na 1600 volgende eeuwen. Talloze rampen. Eén van de meest opvallende op merkingen in het boek van mr. Fok ker is die over de talloze rampen, die Schouwen hebben getroffen. De ze waterrampeni maken 'het alleen maar bewonderenswaardig, dat dit gebied nog bestaat. „Hoe 'heeft men de strijd tegen het water zo lang kunnen volhouden", zo vroeg de schrijver zich ter-echt af. Vooral in de tijd voorafgaande aan de periode waarin de 'kennis voldoende was ge- groeid om althans ten dele rampen te voorkomen, was de waterstaat kundige zorg voor het betreffende gebied even groot als moeilijk. Vroe ger - voor 1600 dus - liet men de ramp komen en bepaalde men zich tot brik - en rondstortingen langs da 'bovenoever. wanneer de ramp eenmaal had plaats gehad. De door braken evenwel werden zoveel mo gelijk gedicht. Maar men was voort durend bezig met het aanleggen van nieuwe inlaagdijken, achter de be staande zeedijken (Flaauwers, Bor- rendamme, Koudekerke, Zuidhoek). „Deltaplan". Inlaagdijken hielpen wel, maar los ten toch alle problemen niet op. Zo moesten in 1613 de overblijfselen van de kerk en de toren van Bor- rendamme worden aangewend voor de herstelling van cle bijna bezwe ken zeedijk. Talrijke vallen 'kwamen voor. zowel aan de zuid- als aan de noordkant van Schouwen. Merk waardig in het bosk van mr. Fokker is de mededeling die eens onderno men werd, om de oever te verbinden met de in zee liggende zandplaat. Een soort mirviatuur-Deltaplan(netje) dus. Voor de realisering van het plan werden 'belangrijke werken uitgevoerd bij Flaauwers en te Brou wershaven. Het was echter te hoog gegrepen. Het technisch vernuft van de mensen was nog niet ver genoeg gegroeid. Natuurlijk waren de oever- verdedigingen zaken die veel geld vorderden. Bezinikingen en bestor- tin'gen in de loop d'er eeuwen, ma ken dat de kusten van Schouwen dcor een gouden zee worden, be spoel d. Helder betoog over kerngedachten politieke partijen ZIERIKZEE. 24-4. Dinsdagavond sprak in de grote zaal van het „Huis van Nassau" tijdens een niet bij zonder druk bezochte openbare ver gadering van de afdeling Zierikzce van de Partij van de Arbeid, de heer J. II. Scheps, lid van de Tweede Ka mer en secretaris van de Prot. Chris telijke Werkgemeenschap in de P. v.d.A., over de komende verkiezin gen voor de Tweede Kamer. Na ingeleid te zijn door de voor zitter van de afdeling Zierikzee, de heer J. Pomper, behandelde de heer Scheps, in een helder cn door de aanwezigen aandachtig beluisterd boeiend betoog in hoofdzaak de kerngedachten van de verschillende aan de komende stembusstrijd deel nemende partijen. Uitvoerige aandacht 'besteedde de heer Schep» aan de grondgedachte van de V.V.D., namelijk dat dn het leven zo min mogelijk moet worden ingegrepen eh de maatschappij een natuurlijke ontwikkeling moet vol gen. De V.V.D. verwijt de P.v.d.A. dat de socialistische politiek leidt tot verstarring en bureaucratie. De heer Scheps verwierp de liberale stelling dat de socialisten -meer een voorbeeld aan de natuur zouden moeten nemen. „De mens is toe aan het gebod „gij zult niet 'stelen", het dier immers niet", aldus spreker. Mensen leven 'bewust en de liberale gedachte „de sterkstezal 'het win nen" beantwoordt niet aan ons ze delijk norm-besef, aldus de heer Scheps, die voorts met 'klem betoog de, dat bij 'het vrij laten van de ontwikkeling enerzijds grote verrij king wordt verkregen, maar ander zijd» grote armoede. De heer Scheps illustreerde zijn uitspraken met ver schillende voorbeelden, waarbij hij er op wees, dat er bijv. .voor jonge mensen die verder willen studeren wel gelijkheid in rechten bestaat, maar zeker niet in feiten. Bij studie geeft de geldzak meestal het beslis sende woord, aldus de heer Scheps, die meende te magen concluderen, dat 'de liberale leer faalt als het gaat om mogelijkheden voor de jeugd in gevallen van grote werkloosheid. Ingezonden mededeling j PHOENIX overal De confessionele partijen. Vervolgens behandelde spr. de be ginselen van S.G.P. en A.R. De kern gedachte van de S.G.P. is eveneens 'het „gij moogit niet ingrijpen", maar dit betekent dan „gij moet God zijn ganig laten gaan". De heer Scheps meende dat deze lefer in-consequent wordt toegepast, omdat de heer Kodde bijv. zijn 'goedkeuring hecht aan de Deltawerken maar verzeke ringen afkeurt. De heer Scheps stel de vervolgens 'd'ait God's ingrijpen zeker het werk van 'de mensen kan zijn: als de zeespiegel stijgt werpt men een dijk op. Spr. ging veryol- gens uitvoerig 'in op de A.R.P. en laakte de houding van de anti-revo lutionairen inzake de kwestie Nieuw Guinea. In vrij scherpe 'bewoordin gen concludeerde de heer Scheps dat de echte kernboodschap van het evangelie niet gehaakt mag worden aan de wagen van een bepaalde po litieke partij, waarbij spr. de A.R. verweet te draaien met 'bijbelteksten zcals bijv. is geschied met het vrou wenkiesrecht. Tot 1918 werd dit in strijd geacht met God's woord, nu staan twee vrouwen op de A.R.-'kies- lijst. De 'heer Scheps besloot zijn be toog met 'een oproep tot eenheid on danks het feit dat alle mensen een ander antwoord 'geven op de diep ste vragen, waarop spr. benadrukte dat de mensheid alleen toegerust ■met fundamentele verdraagzaam heid verder kan 'komen. Tot slot van deze avond, waarop de heer Pomper een speciaal welkom 'had toegeroe pen aan de wethouders Roevoets en Verheijen, vond een geanimeerde discussie plaats. WEERT. De 14-jarige A. Timmer mans uit Laar (gemeente Weert) is van een rijdende melkwagen geval len en zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later in het ziekenhuis te Weert is overleden. West-Duitsland wil graan prijzen niet verlagen BONN. 24-4. De XVestduRse rege ring heeft woensdag het voorstel van de commissie der Europese Economi sche Gemeenschap (E.E.G.) de graan prijzen te harmoniseren, afgewezen. Hiermee heeft de Westduitse dele gatie in Brussel duidelijke richtlijnen gekregen voor de besprekingen tij dens de komende ministerraadsver gadering. Alleen voor gerst kan aan de wen sen van de E.E.G.-ccmmissie tege moet worden gekomen door het op nieuw vaststellen van de standaard kwaliteiten, zo heeft een woordvoer der van de Westduitse regering mee gedeeld. Vooral de Westduitse minister van landbouw, Werner Schwarz, was ge kant tegen de Brusselse voorstellen. Zijn bezwaren golden zowel de ver laging van de richtprijzen als de af stemming van het prijsstelsel op de gerstprijs als sleutelprijs. PLANNEN OP STAPEL Recreatie voor vrijwillige militairen DEN HAAG, 24-4. Het leger gaat belangrijke stappen ondernemen om zjjn beroeps- en vrijwillig dienend personeel met hun gezinsleden zo veel mogelijk faciliteiten te verlenen voor recreatie en vakantie- en vrije tijdsbesteding. Op initiatief van de bevelhebber der landstrijdkrachten is daartoe in het leven geroepen de stichting vakantiefaciliteiten aan vrijwillig idenende militairen en hun gezinsleden (stichting „Vafamil"). Deze stichting 'heeft grootse plan nen. In de toekomst zal ze zich vooral gaan richten op vier punten. In de eerste plaats wi'l ze 'kampeer-, vakantie- en watersp or t cent ra gaan inrichten, op daarvoor toegewezen militaire objecten of elders. Verder heeft ze het voornemen om jeugd kampen te gaan organiseren op die militaire objecten of elders. In, de derde plaats stelt ze zich voor te be werkstelligen dat op daarvoor in aanmerking 'komende militaire ob jecten en in wateren waarover de fensie zeggenschap 'heeft, de jacht en vissport beoefend kan worden. Ten vierde zal ze er naar streven dat in de daarvoor in aanmerkihg 'komende garnizoenen, waar van: mi litaire zijde tennisbanen en zwem banen en zwembaden zijn aangelegd •of sportzalen zijn gebouwd, deze worden opengesteld voor alle in 'het gairnizoen wonende vrijwillig die nende militairen en hun gezinsleden. Minister Cals in ziekenhuis opgenomen DEN HAAG, 23-4. De minister van enderwijs, kunstfen en weten schappen, mr. J. M. L. Th. Cals, is ter observatie opgenomen in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" in Den Haag.. Hij zal waarschijnlijk enige tijd rust moeten houden. Als minister ad interim treedt op mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, minister van maatschappelijk werk, die 'bij het waarnemen van deze «taak wordt bijgestaan door de beide staatssecretarissen, mr. Y. Scholten en prof. dr. H. H. Janssen. KERKNIEUWS Provinciale vrouwen-toogdag Ned. Herv. Kerk De provinciale tocgdag van de Ned. Hervormde Kerk zal dit jaar worden gehouden op dinsdag 14 mei in Middelburg. Ds. A. E. K. Pols 55 jaar predikant (Van 1908-1913 te Serooskerke) Vrijdag 26 april a.s. zal het vijfen vijftig jaar zijn geleden, dat ds. A. E. K. Pols uit Amsterdam werd be vestigd als predikant in de Neder landse Hervoimde Kerk. Ds. Pols werd op 16 juni 1880 te Wissekerke op Noord-Beveland ge boren en studeerde theologie aan de rijks universiteit te Utrecht. Nadat de heer Pols in 1906 door het provin ciaal kerkbestuur van Utrecht was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 26 april 1908 bevestigd als predikant van de hervormde ge meente van Serooskerke. In 1913 verwisselde de jubilaris deze ge meente met die van Jukwerd in de classis Appingedam, vanwaar hij in oktober 1915 naar die van Noorddijk in de classis Groningen vertrok. Ten slotte dien'de ds. Pols to tl mei 1946, toen hem na achtendertig volbrachte dienstjaren op bijna zesenzestig ja rige leeftijd emeritaat werd verleend, nog ruim vijftien jaar de hervormde gemeente van Coevorder.. De vlucht uit liet ambt UTRECHT, 24-4. De zogenaamde vlucht uit het ambt heeft niet de omvang, die soms wordt gesugge reerd. Er is meer sprake van een vlucht uit het gewone gemeentewerk Dit toonde ds. L. H. Ruitenberg aan cp de ledenvergadering van Neder landse predikanten dn zijn toespraak „het karakter van de vrijheid van het predikantenambt". Hiervoor maakte hij gebruik van gegevens uit een jaarboek. Merk waardig is, dat zijs 'die op een of an dere wijze 'het' gewone gemeente werk verwisselen voor andere werk zaamheden, in overgrote meerder heid prijs blijven stellen op behou den van bepaalde ambtsbevoegdhe den. Ds. Ruitenberg merkte voorts op, dat wat hij had aangetoond geldt voor de N.H. Kerk, de remon stranten, de doopsgezinden en de Lutherseri. De gereformeerden ma ken hierop een uitzondering. Honderd jaar bestaan per studenten DEN HAAG. 24-4. Het studenten- corps van de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken te Kampen „Fides Querit Intellectum" bestaat dezer dagen honderd jaar en ter gelegenheid daarvan zal van 6 tot 11 mei te Kampen een feestweek worden gehouden. De feestelijkhe den beginnen op 6 mei met een con gres over „De beleving van de li chamelijkheid". Dr. P. H. Esser, psy- chiater te Haarlem, zal die avond tre^ereren over 'de stoornissen in die "beleving. Dinsdagmorgen 7 mei spreekt, prof. dr. R. C. Kwant, hoog leraar aan de R.U. te Utrecht, over de moderne filosofische visie op het lichaam met name bij Merleua-pon- ty. 's Middags spreekt dr. H. M. Kuitert, studenten-predikant van de Ger. Kerken, te Amsterdam over „Het lichaam in de theologie". Na elk referaat zal een groepsdiscussie plaats vinden, waarna het geheel wordt afgesloten met een forum on der leiding van prof. dr. J. T. Bak ker te Kampen. Kamp< Afremming melklevering Jhr. mr. De Caseillbroot DEN HAAG, 24-4. Een regeling tot afremming van de melkafleve- ring aan fabrieken, voorgesteld door een gemengde commissie uit het Produktschap voor Zuivel en het Landbouwschap, heeft geen genade kunnen vinden in de ogen van het Landbouiwschapsbestuur. De ge mengde commissie, zo vindt dit be stuur, moet 'de zaak ticg maar eens bestuderen en «daarbij ook enige door de hoofdafdeling veehouderij van 'het Landbouwschap geopperde alter natieven in «de beschouwingen be trekken. gezien Wees gezien l met fabrikaat ty) Vrcdcjteln banden Wenit U een vertnclllng? DanSTURMEY ARCHER UTRECHT, 24-2. De gevolgen van de mond- en klauwzeer-cpide- mie voor de Nederlandse export van vee en vlees beginnen een steeds grotere omvang aan te nemen. De schade, die deze ziekte de export van varkens toebrengt, kan alleen al worden berekend op ongeveer een miljoen gulden per week. DLt zei de voorzitter van het pro- dufktsdhap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, woensdagmor gen op de openbare vergadering van het produktschap 'in Utrecht. De belangrijke export van leven de dieren naar Italië wordt ernstig belemmerd, omdat Zwitserland de doorvoer 'in verband met 'het mond en klauwzeer heeft verboden. De omweg die nu over Oostenrijk wordit gemaakt, 'betekent een aanzienlijke verhoging van de transportkosten. Frankrijk heeft onder meer de in-- voer van 'levende vette'kalveren, van schapen en varicens en varkenson derdelen uit Nederland' verboden. De heer de Veer zei, dat de varkens misschien weer worden toegelaten op de Franse markt, als de dieren uit de «door mond- en klauwzeer be dreigde gebieden 'kunnen worden ge ïdentificeerd, waardoor zou kunnen worden gagarandeerd, dat uitslui tend 'gezonde dieren voor de export worden gebruikt. Van de Neder landse schapen komt slechts tien procent uit de bedreigde gebieden. Het produktschap zal er op aandrin gen, voor deze gebieden een ver- voersverbod in te stellen, zodat de ander schapen vrijelijk kunnen worden uitgevoerd. Het mond- en klauwzeer neemt in het oosten van het land iet» af, >in 'het zuiden is daarentegen een ze kere toeneming merkbaar. Volgens de 'heer de Veer vormt deze épidé mie een grote bedreiging voor de gehele Nederlandse veehouderij en brengt zii enorme financiële nadelen met zich mee. JERUZALEM, 24-4. In Nabloes, dat 50 km. ten noorden van Jeruza lem aan de westelijke oever van de Jordaan ligt, hebben zich woensdag relletjes voorgedaan. De Jordaanse politie zou geschoten hebben op «be togers. Er zouden doden gevallen zijn. Sclieepvaartberichten Kenia (t.), 23-4 te Thameshaven. Koratia (t.), 23-4 van Puerto Miranda naar Pouillac. Zeeland, 23-4 van London, 24-4 te Duinkerken verwacht. UTRECHT. De bond van Neder landse predikanten heeft op het pro gramma voor dit jaar staan: de wen selijkheid van periodiek studieverlof en de noodzakelijkheid van verho ging van de pensioenen. In Toulouse zijn woensdag botsin gen voorgekomen tussen de politie en betogers tegen de terechtstelling van de Spaanse communist Grimau. Ook in Marseille werd door jongeren ge demonstreerd. De Kring Zeeland van de B.B. hield een oefening in hel domaniale duinge bied. De foto loom een groep deelnemers bij enkele tenten, die als onder komens in het kader van de oefening werden gebruikt. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) LAND- EN TUINBOUW Ondiep poten van aardappelen De afdeling landbouwvoorlichting van W. A. Scholten's Aardappelmeel- fabrieken N.V. te Foxhol heeft het 18e jaarverslag gepubliceerd, dat tal van interessante gegevens beval voor hen die te maken hebben met de teelt van fabrieksaardappelen. Onder meer wordt aandacht ge schonken aan de pootdiepte. Hier mee zijn in vier opeenvolgende jaren proeven genomen door het Kweek- instituut Karma ten «behoeve van de Nederlandse Aardappelmeelindustrie te Vallihermond. Daaibij bleek dat, naarmate de aardappelen dieper ge poot worden, de opkomst onregel matiger en minder vlot is, evenals de bladontwikkeling van bet gewas. Bovendien wordt de knolopbrengst door ondiep poten zeer bevorderd. Een totaaloverzicht van de proefne mingen in de jaren 1959 tot en met 1562 brengt aan 'het licht, dat de ge middelde opbrengst bij een poot- diepte van 0 cm (dus óp de grond) 659 'hl per ha. bedroeg, bij 1 cm 637 hl per ha. en bij 5 tot 6 cm. 598 hl per ha. Een gunstige omstandigheid van het machinaal poten is het feit, dat de pootmachine de knollen ondiep in de grond legt. Door de zeer abnormale weersom standigheden had men een hard hoofd in het slagen van de fabrieks- aardappeloogst 1962. Rooiproeven 'bewezen, dat de opbrengst eind augustus nog abnormaal laag was. Deze achterstand werd in september ruimschoots '.ingelopen. Tegen alle verwachtingen in was de opbrengst uiteindelijk zelfs abnormaal hoog (42 ton per 'ha. was geen zeldzaam heid) en het zetmeelgchalte was uit stekend. brengt bezoek aan Israël VLISSINGEN, 24-4. Op uitnodi ging van de Israëlische regering brengt een twintigtal Europeanen, ender wie de commissaris der konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, een tiendaags bezoek aan Israël. Dit bezoek staat in ver band met een enkele jaren geleden gehouden inzamelingsactie voor de nieuwe staat. Het gezelschap staat onder leiding van Emil Roche, pre sident van „The Permanent Euro pean Committee for Development of Israël7'. Er zal onder meer een be zoek worden gebracht aan Jeruza lem, Tel Aviv, Gal'i'lea en Haifa. De terugreis wordt op 5 mei gemaakt. Zomerpostzegels 1963 DEN'HAAG, 24-4. Woensdag zijn •de eerste zomerpostzegels 1963, die elk j^ar uitkomen ten bate van in stellingen voor volksgezondheid, cultuurbevordering en maatschappe lijk werk, uitgegeven. De eerste die deze zegels 'kocht was de 80-jarige molenaar W. Akkerman. Hij kocht ze van de hoofddirecteur der posten rijen, de heer L. Th. Hoolboom, in de „Nieuwe Veenmolen" aan de IJs clubweg in Den Haag. Deze molen draagt overigens een bedriegelijke naam, want ze dateert uit 1626. De heer Akkerman is er meer dan veertig jaar molenaar geweest. Hij had voor deze gelegenheid negentig losse centen - dat «kost de serie - bijeen gezocht. Met zijn oude door hard werken verweerde hand bood hij deze koperen prijs aan de heer Hoolboom aan. De officiële eerste verkoop gebeurde .in deze molen, omdat de serie zomerzegels van dit jaar afbeeldingen vertoont van vijf verschillende Nederlandse molen typen. De oude molenaar ging, na de zegels gekocht te hebben, rustig in zijn tuin bij de molen werken, terwijl de officiële genodigden door de molen werden geleld. Naar cle bollen LISSE, 25-4. Eindelijk is het dan lente geworden in de bollenstreek. Overal ziet men nu velden met zon nig gele trompetnarcissen en steeds meer bloeiende hyacintenvelden, af gewisseld met veldjes felgekleurde tulipa's. Als het zachte weer aan houdt, zullen de vroege tulpen spoe dig volgen. ROTTERDAM, 24-4. De leden van da katholiéke lerarenvereniging „Sint Bonaventura" hebben op de jaarvergadering met algemene stem men een motie aangenomen, die be doelt «ie bewerken, dat examenpsy chose wordt voorkomen bij de leer lingen van scholen voor voorberei dend 'hoger en middelbaar onderwijs. Algemeen was men van oordeel, dat een examenpsychose ontstaat, wanneer de examenregeling, zoals die dit jaar voor het eerst zal wor den toegepast, blijft gehandhaafd. De mening van „Sint Bonaventura" werd 'ter kennis van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen gebracht. „Sint Bonaventura" meent, dat het onderwijs schade wordt berokkend nu in de examer.klas tenminste drie rapporten moeten worden gegeven. De psychose ontstaat evenwel door het hanteren van het gemiddelde van de rapportcijfers voor het be palen van de examenuitslag met na me voor die vakken, waarvan de kennis meer een aspect vertoont van groeiend inzicht dan van beheersing van onderdelen. Door dit inzicht is het mogelijk, dat een kandidaat op het tijdstip van het examen een be ter resultaat voor zulke vakken - o.m. talen, wis- en natuurkunde, scheikunde - behaalt, dan uit de rapportcijfers valt af te lezen. Het examenresultaat geeft evenwel een juist beeld van de kennis van de kandidaat. „Sint Bonaventura" meent dan ook dat voor deze vakken op het eindexamen een gemiddelde van de rapportcijfers niet dient voor te komen, temeer, wanneer deze cijfers voor de uitslag van het examen van beslissende betekenis zijn. Ingezonden mededeling PER ETUI VAN 6 EN 12 Gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen VLISSINGEN, 24-4. Tijdens een woensdag in Middelburg gehouden persconferentie heetf het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland, onder voorzitterschap van gedepu teerde mr. dr. A. J. J. M. Mes, een uiteenzetting gegeven van zijn plan tot gemeentelijke herindeling van geheel Zeeuws-Vlaanderen. Dit plan «is thans ter kennisneming toegezonden aan «de betrokken 'ge meentebesturen «in Zeeuws-Vlaande ren, die drie maanden 'de tijd heb ben om bezwaren 'kenbaar te maken. Daarna zal door het provinciale be stuur een voorontwerp van wet wor den opgemaakt. Vervolgen» zullen „hearings" worden «gehouden en zal het ontwerp van wet worden inge diend bij de regering. Wanneer alle «partijen hun volledige medewerking verlenen, zoals dat bijvoorbeeld op DEN HAAG. De minister van so ciale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft op zijn de partement uit handen van de voor zitter van het Nederlandsche Roode Kruis, mr. F. H. A. de Graaff het kruis van verdienste van het Neder landsche Roode Kruis ontvangen. UTRECHT, 24-4. Op de nationale bei-oepenmanifestatie die van 7 lot en mot 10 mei in Utrecht wordt ge houden en die een aantal «beroeps- wedstrijden zal omvatten, zal de groep steenhouwers een stenen bank maken die een plaatsje zal krijgen in de tuin van prinses Beatrix. Op een persconferentie in Utrecht deelde de heer H. J. H. Hamer, se cretaris van het Nederlandse comité voor nationale en internationale be- roepswedStrijden mee, dat de prin ses zelf grote invloed heeft gehad op het ontwerp voor de bank, waar in onder meer haar wapen en de Nederlandse leeuw zullen worden gebeiteld. SChouwen-Duiveland het geval was, zal de gemeentelijke herindeling bin nen drie jaar haar beslag kunnen krijgen. Dertig gemeenten worden er elf. Het plan van G.S. beoogt «het aan tal van dertig gemeenten terug te brengen tot elf. G.S. zijn bij hun plan tot herindeling van Zeeuws- Vlaanderen niet alleen uitgegaan van de wenselijkheid en de noodza- «kelijkheiid om te «komen tot een krachtiger en efficiëntere wijze van besturen van dit «gebied, doch 'heb ben zich ook laten leiden door drie andere belangrijke factoren. In dé eerste plaats door de noodzakelijk heid van uitbreiding van de streek- gemeente Hulst in Oost-Zeeuws- Vlaanderen en in de derde plaats de noodzakelijke grenswijziging van de centrumgemeente van West-Zeeuws- Vlaanderen, Oostburg, die nu vol gens de plannen van G.S. een zeer belangrijke rol zal gaan spelen in de kuslrecreafeie. ROME, 24-4. Meer dan de helft van de wereldbevolking moet het in het Verre Oosten doen met slechts een kwart van 'heb 'in de wereld be schikbare voedsel, zo staat in het derde wereldvoedseloverzicht van de voedsel- en landbouworganisatie dei- Verenigde Naties (F.A.Ö.). Negentig procent van de wereldbevolking, lo vend in Europa^ Oceanië en Noord- Amerika, heeft daaixmtegen de be schikking over 57 procent van alle voedselvoorraden. Behalve in het Verre Oosten, ds ook de toestand in Afrika, het nabije Oosten en Latijns Amerika onbevredigend, zo wordt in het rapport opgemerkt. De orga nisatie is van mening, dat de wereld genoeg voedsel kan voortbrengen om in alle behoeften te voorzien, als er maar een rationeel «gebruik wordt gemaaik't van de natuurlijke hulp- bronnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2