DE ZIERIKZEESCHE COURANT m du nummer: Gemeenteraadsvergadering Westerschouiven SPROOKJESACHTIG HUWELIJK IN BRITSE HOOFDSTAD Wet tegen neger-verzet in Zuid-Afrika Koning Hoessein over de situatie „Schuttevaer" congresseert in Zwolle De Gaulle sprak met burgemeester Brandt Elegant" kleding deurloo Commandopost in de ruimte De zomeropruiming Giro-stop opgeheven Kennedy over Cuba Prinses Beatrix bezoekt hoofdkwartier der V.N. Ben-Zvi begraven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 april 1963 119e jaargang No. 19367 WAARIN OPGENOMEN R6DAKTI6 EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lak^nman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. Ö1110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,55, per week Tal van koninklijke gasten op luisterrijke plechtigheid LONDEN, 24-4. In een sprookjes achtige omlijsting is woensdag in de historische Westmister Abdy te Lon den het huwelijk voltrokken tussen prinses Alexandra van Kent en de Schotse zakenman Angus Agilvy. Onder de ongeveer tweeduizend gasten op deze luisterrijke plechtig heid bevonden zich tal van koningen en koninginnen, prinsen en prinses sen. Miljoenen konden er via de te levisie of de radio getuigen van zjjn. In de abdij was het, alsof een schilderij van een oude meester tot leven was 'gekomen. Geestelijken en hovelingen bewogen zioh daar in hun kleurrijke kleding tegen een achtergrond van crèmekleurige en gouden wandkleden, vergulde orna menten met ingewikkelde versierin gen, roodfluwelen stoelen en dure oude tapijten. Terwijl de gasten, on der wie koning Olaf van Noorwe gen, koningin Frederika van Grie kenland, koningin Ingrid en prinses Anna-Marie van Denemarken, ko ningin Louise van Zweden, en de prinsessen Irene en Margriet van Nederland de kerk binnentraden) luidden de klokken en speelde het orgel Baohs prelude en fuga. Ko ningin Elizabeth, prins Philip en de andere leden van de koninklijke fa milie namen met de vorstelijke gas ten plaats aan een zijde van het koor, terwijl de familie van de brui degom tegenover hen ging zitten. De bruidegom werd begeleid door zijn getuige, Fairfax, terwijl prinses Alexandra aan de arm van haar broer, de hertog van Kent, binnen trad. Hun aankomst ging vergezeld van trompetgeschal. Het koor van de abdij zong zachtjes het „Heilig, heiig, heilig" toen de 'bruid lang zaam langs het middenpad liep, ge kleed in een magnoliakleurig bruids- toilet, de sluier afgezet met een brede strook kant. Zij droeg een schitterende diamanten tiara, de zelfde die haar moeder 29 jaar ge leden bij haar huwelijk met de her tog van Kent droeg. De vier bruids meisjes onder wie prinses Anne, waren gekleed in zijden magnolia- kleurige japonnen. DURE KLAP NEW YORK, 24-4. Een publi- citeitsman uit New York, de 45-jarige Gene Schoor, heeft een schadevergoeding van vijf duizend dollar gekregen, om dat de voormalige wereldkam pioen boksen Rocky Marciano hem in november 1960 bij een woordenwisseling een klap had verkocht. Marciano ontkende te hebben geslagen, maar Schoor verzekerde dat hij na de klap gedurende vier weken Klokken had horen luiden. De huwelijksvoltrekking Daarna verrichtte de aartsbis schop van Canterbury, dr. Michael Ramsay, een majestueuze verschij ning in zijn met goud afgezette man tel, de korte 'huwelijksvoltrekking. Hij werd 'bijgestaan door zes gees telijken, onder wie de deken van Westminster, dr. Eric Abbott, die een gewaad droeg dat driehonderd jaar geleden vervaardigd was met het oog op de kroning van koning Karei II. In de plechtige stilte die hu in de kerk was gevallen, kon men de vaste en heldere stem van Ogil'vy horen terwijl de prinses zacht op de haar door dr. Ramsey gestelde vraag antwoordde. Toen de plechtigheid1 was geëin digd barstte het orgel uit in een sprankelende toccata en wandelden de prinses en de heer Ogilvy arm in arm door het middenschip naar-bui ten. Het bruidspaar reed daarna in de koninklijke glazen koets maar het St. James paleis voor de huwe- lijksreeeptie. Duizenden stonden langs de route om deze zo populaire prinses en haar echtgenoot toe te juichen. Op de receptie waren 500 gasten bijeen die toezagen hoe een stralende prinses Alexandra de gro te bruidstaart aansneed, daarbij ge holpen door haar man. In de loop van de middag vertrok het bruids paar naar het kasteel Balmoral bij Aberdeen in Schotland, waar het de wittebroodsdagen zal doorbréngen. KAAPSTAD, 24-4. De Zuidafri- kaanse minister van justitie, Bal thazar Voster, heeft woensdag in 'het parlement verklaard, dat de nieuwe wet tegen sabotage en verzet door de negers, waarvan 'de tekst dinsdag j.l. is gepubliceerd, „de regering bui tengewone bevoegdheden verschaft, die mogelijk verreikend kunnen worden genoemd". De minister verklaarde dit ibij de behandeling 'in 'tweede lezing van het desbetreffende ontwerp. „Er zijn, zowel in dit land! als daarbuiten, personen die menen dat er in Zuid- Afraika 'geen plaats meer 'is voor de blar.ke man. Zo hebben negerorgani- saties 1963 als streef jaar uitgekozen voor het overnemen van de maoht in de unie. Wij beschikken over 'be wijzen, dat blanke mannen en vrou wen achter deze organisaties staan en dat ze zelfs dn feite door hen 'ge leid worden", aldus Vorster. De minister verklaarde verder, dat de politie, bij haar jongste ot> treden tegen het veabadem Panafrikaanse congres en tegen de ondergronds werkende opvolger van deze politie ke partij, de Poqo, de antecedenten van meer dan vijftienhonderd per- sonen heeft nagegaan. Leiders wer den gearresteerd en de 'DolMie is van mening dat het congres en de Poqo thans „verlamd" zijn. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De toestand in Jordanië Een overzicht in de kerk op het moment, waarop het huwelijk tussen prin- ,ses Alexandra en de heer Ogilvy voltrokken wordt door de aartsbisschop A van Canterburydr. Michael Ramsey, links en rechts van het paar de „bestmen", links de hertog van Kent en rechts peregrine Fairfax. Rechts op de foto de koninklijke gasten. AMMAN, 23-4. Koning Hoessein van Jordanië heeft op een perscon ferentie in z(jn Bassmanpaleis ge zegd, dat de mensen die de laatste dagen moeilijkheden hadden veroor zaakt - by demonstraties voor Nas ser - bewust of onbewust ertoe had den bijgedragen, elke kans op sa menwerking tussen Jordanië en zijn Arabische broederlanden te vernie tigen. Enkele uren voor de perscon ferentie werd gehouden hadden de veiligheidstroepen in Amman nog een 100-tal betogende studenten ver spreid. Op de vraag of de recen'te demon stratie spontaan waren of georgani seerd en wie dat dan wel had ge daan, antwoordde Hoessein dat de betogingen voornamelijk een uiting waren van de blijdschap van het volk over de nieuwe stap op de weg naar de Arabische eenheid „die als een van onze dierbaarste wensen Schipperskinderen zijn geen „dwangarbeidertjes" wordt beschouwd'". „Wij waren allen zeer verheugd 'toen wij onze broe ders in Irak, Syrië en Egypte zagen samenwerken om te trachten een nieuwe eenheid tot stand te brengen die steunt op een krachtige en juiste basis". Saboteurs „Maar wat ongelukkigerwijze ge beurde was, dat zekere elementen zich op die gelegenheid hadden voor bereid en haar "gebruikten op een wijze, die zou leiden tot de vernieti ging van dit land, een splijting in de gelederen van het volk en de vernie tiging van elke kans op samenwer king tussen Jordanië en zijn broeders in de Arabische wereld". Hij voegde daaraan toe: „Wij in Jordanië vor men één familie en wij hebben ja renlang stabiliteit gekend en naar ons beste vermogen gewerkt om ons land op te bouwen en te dienen. Wij moeten dit pad tot het einde toe blij ven volgen. De Jordaanse familie kon door de samenwerking tussen de veiligheidsdienst en de strijd krachten de plannen van de sabo teurs verijdelen". Mogelijkheden duurzame oplossing vraagstuk-Berlijn SAINT DIZIER, 24-4. De burge meester van West-Berlyn, Willy Brandt, heeft woensdag een onder houd gehad met president De Gaulle die - zoals bekend - momenteel een rondreis maakt door noordoost- Frankrijk. Brandt was speciaal voor deze ge legenheid met een militair vliegtuig van Parijs naar Saint Dizier, in het departement Haute Mame, gekomen. Hij brengt een bezoek van vier dagen aan Frankrijk. Burgemeester Brandt zei voor zijn terugkeer naar de Franse hoofdstad dat hij zijn standpunten over Berlijn en andere Duitse vraagstukken naar voren 'had gebracht. „Wij hopen tot een steeds nauwere samenwerking te komen tussen West-Berlijn en Frankrijk, met name op cultureel ge bied", zo zei hij. Uit andere bron werd vernomen, dat De Gaulle en Brandt ook ver schillende mogelijkheden hadden be sproken voor een duurzame oplos sing van het vraagstuk-Berlijn. Zij waren het erover eens, dat de Sow- j et-Unie momenteel niet bereid is tot een definitieve regeling van deze kwestie, die aanvaardbaar is voor het Westen in het algemeen en voor de Westberlijners in het bijzonder. TERNEUZEN. Woensdagavond' om •half zeven is te Sluiskil de 28-ja- rigeongehuwde Belg A. de Vreeze uit Wachtebeke in het kanaal Gent- Terneuzen verdronken. Hij bevond zich aan boord van het sleepschip „Tennyson", dat voor de kade van de cokesfabriek kolen lag te lossen. Door onbekende ooi-zaak viel hij overboord. Na anderhalf uur dreg gen werd zijn lijk opgehaald. ZWOLLE, 24-4. Op de 114de jaar vergadering van de Kon. schippers vereniging „Schuttevaer", die woens dag en donderdag in „Odeon" te Zwolle werd gehouden, is, zoals te verwachten was, uitvoerig gediscus sieerd over het voor de Nederlandse binnenschippers belangrijke pro bleem van de leerplichtwet voor de schipperskinderen. De vergadering ondersteunde de derde motie inzake deze affaire, waarin er bij de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen opnieuw wordt aangedrongen de leerplicht voor schipperskinderen zo spoedig mogelijk te regelen. De voor zitter, mr. J. C. W. van Dam, voegde er neg het volgende aan toe: „De staatssecretaris is al geruime tijd op de hoogte van de eis van alle ouders van schipperskinderen dat de leer plicht letterlijk moet worden gere geld. Hij begrijpt de moeilijkheden en het zou dan ook zeer onsportief zijn hem er van te betichten, dat hij, nu het probleem nog steeds niet is Jongen gedood door kantelende vrachtwagen OIRSCHOT, 24-4. Woensdagmor gen vroeg is op de rijksweg tussen Oirsdhot en Eindhoven een met lege veilingkisten geladen vrachtauto door nog onbekende oorzaak van de weg geraakt, gekanteld en op zijn kop blijven liggen. De dertienjarige jongen B. R. Bohanec uit Heerlen, die in de cabine zat, ragkte bekneld. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later is overleden. De chauffeur, de heer W. H. R. uit Heerlen, werd uit de wagen ge slingerd, maar liep geen verwon dingen op. Zijn 17-jarige broer liep been- cn armfracturcn op. opgelost, in gebreke is gebleven. Het blijft evenwel noodzakelijk hem voortduren de urgentie van de zaak onder ogen te houden", aldus mr. Van Dam. Toch misnoegen De afdelingen Goeree-Overflakkee en Guwerkerk formuleerden hun misnoegen over het uitblijven van de wettelijke regeling inzake de leerplicht voor schipperskinderen ncgal vinnig: ze verzochten het hoofdbestuur van „Schuttevaer" met alle kracht waarover het beschikt te bevorderen dat op korte termijn de schipperskinderen niet langer als „displaced persons" of „dwangar beidertjes", maar als gelijkberech tigde Nederlandse kinderen vol waardig onderwijs zullen ontvangen. „De tijd is meer dan rijp". Nieuwe jeugdherberg in Rotterdam ROTTERDAM, 24-4. Begin volgen de week zal Rottrdam een gloednieu we jeugdherberg rijk zijn, een ver blijfplaats waar 160 jeugdige trek kers en/of treksters een nachtverblijf en een goede keuken kunnen vinden, Vrijdag opent burgemeester mr. G. E. van Walsum dit nieuwe jeugdonder- dak en zal de overdraoht aan de stichting „De Rotterdamsöhe Jeugd herberg" geschieden. Als naam koos men „De Windroos" ais symbool voor 'het feit dat de gasten letterlijk uit alle windrichtingen komen. 80 pro cent van de plus minus 20.000 gasten die men jaarlijks verwacht zijn na melijk buitenlanders, slechts 20 pro cent van de trekkers komt dus uit eigen land. En uit het buitenland be tekent ook Australië, Canada, Ver enigde Staten en Zuid Afrika. Ingezonden mededeling aan huis te ontbieden havenplein 11 - tel, 2890 DALLAS, 24-4. Een Amerikaanse militaire leider heeft de mogelijk heid geopperd, dat wellicht Ameri kaanse vergeldingsstrijdkrachten na een vijandelijke, verrassingsaanval zullen moeten worden geleid van uit een beweeglijke commandopost in de ruimte. Op een bijeenkomst inzake be mande ruimtevluchten in Dallas ver klaarde de bevelhebber van de stra tegische luchtmacht, generaal Tho mas Power, dat de huidige onder grondse commandoposten kwetsbaar kunnen blijken te zijn. De enige op lossing zou dan een post in de ruim te zijn, die zich zou moeten kunnen verdedigen tegen aanvallen van de aarde en uit de ruimte. De post zou ook alle elektronische apparatuur moeten bevatten voor het verzame len en verwerken van de operatio nele inlichtingen van de verschillen de posten op aarde. DEN HAAG, 24-4. Het 'bestuur van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel heeft woensdag 'het aanvangstijdst'ip van de uitverkopen vastgesteld op de donderdag van de kalenderweken waarin 15 januari en 15 juli vallen. De a.s. -zomeropruiming vangt der halve aan op donderdag 18 juli en eindigt op donderdag 8 augustus. DEN HAAG, 24-4. Met ingang van woensdag is het weer mogelyk een rekening te openen b(j de Post cheque- en Girodienst. De girostop, die op 28 juni 1961 moest worden ingevoerd, is daarmee opgeheven. Geen „nieuw Hongarije" WASHINGTON, 24-4. Op zyn woensdagavond gehouden persconfe rentie zei president Kennedy over Cuba, dat Amerika het duidelyk heeft gemaakt dat het geen „nieuw Hongarye" in Cuba zal gedogen en ook niet zal toestaan dat soldaten uit Cuba naar andere landen van het westelijk halfrond gaan. Hij keerde zicih tegen de critici die aangedrongen hebben op een krach tiger politiek jegens Cuba en zéi dat do Amerikaanse regering alle moge lijke maatregelen tegen (het Castro- regime 'heeft genomen, op een ge- v/apende actie na. Het gesoh'i'l 'inzake Cuba kwam, naar Kennedy ver klaarde, neer op de vraag of de Ver enigde Staten al dan niet over Cuba in een oorlog zouden gaan. Hij voeg de (hieraan toe: „maar die brandne tel is niet aangepakt door de critici van tic regerin'gspoMtiek". De vorst 'heeft in de afgelopen winter voor vierhonderd miljoen mark sdhade aan 'het Westduit se we gennet. toegebracht. Een grote vlam volgt op een kleine vonk. Op DINSDAG 30 APRIL a.s. (Koninginnedag) zal de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE niet worden uitgegeven De kantoren zullen dan de ge hele dag gesloten zyn De directeur WAT UQT VI BILT NEW YORK, 24-4. Prinses Beatrix die als particulier bezoek aan New York brengt* heeft woensdag een drukke dag gehad. Zy onderhield zich eerst met de leden van de Ne derlandse V.N.-missie en het Neder lands Voorlichtingsbureau. Het ge bouw waar deze mensen werken, ligt niet ver van het V.N.-hoofd kwartier. Zy werd hier door de per manente gedelegeerde btf de V.N„ mr. C, A. W. Schürmann begroet. Op (heb hoofdkwartier d'er V.N. werd de prinses onmiddellijk naar de conferentiezaal geleid', waar de sociale commissie een rapport be sprak over de sociale toestand in de wereld. Toen d© commissie na -dertig mi nuten haar werk voor de 'lunch on derbrak igiing, prinses Beatrix naar •secrebaris-generaal Oe Thant, die zijn kantoor op de 38ste verdieping van het 'gebouw heeft. Zij had 'latei- een onderhoud met Maurice Pate, directeur van het kindernoodfonds der V.N. Droog weer Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met bewolking, maar plaatselijk ook opklaringen. Zwakke •bot matige noordoostelijke wind. Van ■naoht kans op nachtvorst, morgen dezelfde of iets hogere miiddagtem- pèratureni. Verwachting tot vrijdagavond: 26 april: Zon op 5.22, onder 19.54. Maan op 7.20, onder 23.30. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 26 april 4.50 v.m. 17.15 n.m. BROUWERSHAVEN 26 april 4.34 v.m. 16.58 n.m. Springtij: 26 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied', dat zich uitstrekt van Scandinavië via de Noordzee naar de Golf van Biscaye is in betekenis toegenomen. In de noordoostelijke luchtstroming, die aan de flank van het hogedrukge- bied aanwezig is, komt een omvang rijk wolkengebied voor, dat zioh de afgelopen nacht over Nederland uit breidde. De aohterste begrenzing van de wolker.zöne liep vanochtend van de Duitse Bocht naar de Oostzee. Het wolkengebied beweegt zich naar het zuidwesten. Het ziet er daarom naar uit, 'dat er morgen weer meer zonneschijn zal zijn dan vandaag. De aangevoerde lucht is voldoende koud om aanleiding te geven tot nadhtvorst. In verband' met de be wolking zal -de komende naoht waar schijnlijk nog niet op uitgebreide sohaal nadhtvorst voorkomen. Het blijft de eerstkomende dagen droog weer. JERUZALEM, 24-4. President Ben Zvi van Israël, die dinsdag op 78- jard'ge leeftijd in Jeruzalem overleed ds woensdag op de heuvel Har Ha- mennovbot in de buurt van deze stad nabij het graf van zijn vader begraven. 21 kanonschoten weer klonken toen de kist met het stoffe lijk overschot in het graf werd neer gelaten. Meer dan 100.000 mensen stonden in de straten van Jeruzalem om ge tuige te zijn van de laatste gang van de president. De 'kist was in de na tionale vlag gewikkeld en door zes genet aais op een affuit geplaatst voor een tocht die langs het parle ment en de synagoge Yesjoeroen leidde. Honderd vrouwelijke soida?en leg den kransen op het graf. Nederlander in Frankrijk verdronken LANNION, 24-4, In de haven van Treguier (Fr.) is het stoffelijk over schot gevonden van de 23-jarige Ja cob van der Werf, hoofdwerktuig kundige aan boord van het. Neder landse vrachtschip „Delfzijl". Ver moedelijk 'is de man 's nachts bij 'het aan boord gaan uitgegleden en in het water gevallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1