Stad Vang Vieng in handen van communistische troepen gevallen Waakzaamheid van Zevende vloot Overleg over Laos DE SUIKERPRIJS Valse munter van rijksdaalders gevat Rode troepenconcentraties aan de grens Prof. L. Erhard opvolger van Adenauer? Prinses Beatrix in de V.S. De kernbewapening Nieuwe regering in Canada f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H Dinsdag 23 april 1963 119e jaargang No. 19366 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 RfcDAKTIE EN ADMINISTRATIE. Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakanman Ochlman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week In dit nummer: Eerste paal nieuwe lagere landbouwschool DE STRIJD IN LAOS VIENTIANE, 22-4. Het ongeveer 130 km ten noorden van Vientiane gelegen Vang Vieng is, naar maan dag van welingelichte z(jde in de Lactiaanse hoofdstad Vientiane is vernomen, in handen van de com munistisch gezinde Pathet Lao ge vallen. Vang Vieng ligt ongeveer 130 km ten zuidwesten van de Vlakte der Kruiken. De steden Kang Kay en Xieng Koeng waren reeds eerder in handen der communisten geval len. In Vang Vieng lagen eenheden van de communistische Pathet Lao en militairen van de neutralistische ge neraal Kong Lae. Het is nog niet be kend'. of de stad is gevallen door een aanval van buitenaf, of dat de com munistische eenheden in Vang Vieng zelf plotseling tot actie zijn over gegaan. Prins Soevanna Poema, de neu- fcralistisdh gezinde eerste minister van Laos, heeft in een toespraak, waarvan de tekst maandag te Vien tiane is gepubliceerd, verklaard: „Indien er opnieuw strijd in Laos uitbreekt, zal ik mij daar persoon lijk in mengen". Hij zei ook: „Ik zal niet toegestaan dat een einde wordt gemaakt aan het bestaan der neutra listische kradhten in Laos. Ik zal te genstand bieden". De prins hield de toespraak ver leden week ter gelegenheid van een godsdienstige plechtigheid, die in verband met de viering van het Laotiaanse nieuwjaar werd gehou den. Voor de derde achtereenvolgende dag wordt een groot deel van Ame rika door bosbranden geteisterd. De schade loopt in de miljoenen dollars. In Virginia is de grootste brand van de afgelopen 22 jaar bedwongen. Meer dan 15 vierkante kilometer werd bij 'deze brand alleen al ver woest. Prinsessen Irene en Margriet in Londen SCHIPHOL, 22-4. Met een Electra- lijnvliiegtuig van de K.L.M. zijn de prinsessen Irene en Margriet maan dagmiddag van Schiphol naar Lon den vertrokken, waar zij woensdag met 26 andere vorstelijke gasten in de Westminster Abbey het huwelijk zullen bijwonen van prinses Alexan dra van Kent, nicht van koningin Elizabeth, met Angus Ogilvy, de 34- jarige zoon van de burggraaf van Airlie, een afstammeling van Mary Stuart. De beide prinsessen worden op deze reis niet begeleid. Maandag avond waren zij in Windsor Castle aanwezig op het grootste bal, dat in •de laatste 100 jaar in dit historische kasteel gegeven is. Donderdagmiddag worden de prin sessen op Schiphol terug verwacht. Levend in graf WENEN, 22-4. Een bezoeker 1 van een kerkhof bij het Oos- tenrijkse dorpje Wolkersdorf 1 kreeg zondag de schrik van zijn leven toen hij uit een met een zerk afgesloten graf ge steun en gejammer hoorde op- stijgen. De haastig gealarmeer- de doodgraver, geholpen door 1politiemannen, verwijderde de zerk en toen trof men in de I grafkuil een tot op het been vermagerde jongeman aan. Deze bleek een al veertien da- gen vermiste 25-jarige te zijn. De geestelijk niet volwaardige II man was twee weken geleden, 1 geruggesteund door drie fles- sen bier, in de graftombe af- gedaald om er „uit te rusten". 1 Het was hem echter niet meer gelukt om de zerk te openen en zijn geroep om hulp had 1 geen baat gehad. De man was 1 zo verzwakt dat hij kort na I zijn redding overleed. Geen aanvallen De premier is, als gemeld, zondag jl. van eer. bezoek aan de Vlakte der Kruiken, het strijdtoneel van de neutralistische eenheden onder ge neraal Kong Lae en militairen der communistisch gezinde Pathet Lao, NEW DELHI, 23-4. Volgens goed ingelichte bron heeft premier Nehroe tegenover een commissie van des kundigen op het gebied van de bui tenlandse politiek van het Indiase parlement gezegd, dat de Chinezen in de provincie Sinkiang raketbases hebben ingericht en dat er zich Chi nese troepenconcentraties langs de gehele Chinees-Indische grens be vinden. DELFZIJL, 22-4. Met een dood gewone stencilmachine heeft de 38- jarige Delfzijler H. J. S. duizenden rijksdaalderbiljetten gedrukt en nog in omloop weten te brengen ook. Zondag is de valse munter gearres teerd. Hjj legde een volledige beken tenis af. Men heeft 3.500 pseudo- ryksdaalders weten te achterhalen, zo deelde de politie in Delfzyl mee. lm oktober van het vorige jaar is S. met zijn brutale vervalsing be gonnen. Ook al drukte hij- -zijn geld sledhts oo een stencilmachine, toch •gingen de biljetten steeds grif van de hand. De Del'fzijlse politie - die die zaak veertien daigen geleden in handen kreeg en wist op te lossen samen met de rijlksredherche - vond WASHINGTON, 22-4. In Washing ton is officieel meegedeeld dat de Amerikaanse zevende vloot in zuid- oost-Azië bij wijze van voorzorg 'be paalde bewegingen heeft uitgevoerd. Enkele schepen zijn naar de Golf van Siam gezonden. Andere schepen van de zevende vloot waren daar al. PARIJS, 23-4. De regeringen van Frankrijk en Amerika nemen een zelfde standpunt tegenover de toe stand in Laos in, zo wordt van ge zaghebbende Franse zijde meege deeld. De enige weg is kraohtige steun aan premier Soevanna Phoema en streven naar een politieke oplos sing van het vraagstuk. Couve de Murville, de Franse mi nister van buitenlandse zaken, heeft maandag een uur over Laos gespro ken met de afgezant van president Kennedy, Averell Harriman. Engeland heeft in deze kwestie stappen te Moskou gedaan en heeft daar de deur niet gesloten gevonden, zo wordt te Parijs verklaard. Harriman zet dinsdag in Londen het overleg over Laos voort. Ontdekking in Parijs De Franse politie heeft in 'het af gelopen weekeinde een inval gedaan in een buitenverblijf in de omgeving van Parijs waar volgens haar onder leiding van een echtpaar „ontgroe- pingsbijeen'komsten op het terrein van de liefde" werden gehouden. De ruim honderd jongelui, die in verband met het onderzoek werden aangehouden, konden nadat hun naam was genoteerd, naar huiis gaan, doch het echtpaar werd vastgehou den. in Vientiane teruggekeerd. Hem was door de leider der Pa thet Lao, prins Soevanno Vong. toe gezegd dat de communistische een heden, in afwachting van het sluiten van een „blijvende wapenstilstand", geen aanvallen zouden doen op de stellingen, die de neutralisten nog in de Vlakte der Kruiken bezetten. De Indische premier ontkende dat India en Ladakh aan de Verenigde Staten 'bases heeft afgestaan voor geleide projectielen. Nehroe ver klaarde, dat de verantwoordelijkheid voor de onafhankelijke koninkrijkjes tussen India en Tibet, Sikkim en Bhoetan bij India berust. Wanneer deze göbieden worden aangevallen, zal India te hulp komen. bij S. thuis in 'die kölder nog een he'le voorraad stencil-geld. De meeste 'biljetten iheeft de valse munter afgezet in Noord-Holland, steeds in kl'einen porties. De Neder landse Bank in Amsterdam sloeg het eerste alarm. DEN HAAG, 22-4. De minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft in antwoord op vragen van de heer Mellema (c.h.u.) over de suikerprijs voor de oogst 1963 medegedeeld, dat in afwijking van vorige jaren de suikerprijs af- fabriek voor de oogst 1963, rekening houdende met de inmiddels sterk ge wijzigde omstandigheden is vastge legd in een formule, waarbij de dit jaar te verbouwen oppervlakte sui kerbieten bepalend zal zijn voor de definitieve vaststelling van de sui kerprijs af-fabriek. De in overeenstemming met de beetwortelsuikerindustrie vastgeleg de (formule is zodanig, dat bij een normale opbrengst .per ha de fabrie ken de garantieprijs voor suikerbie ten, die 'in januari 1963 is vastge steld op f 54,- per 1000 kg bij een suikergehalte van, 16 procent, 'gemid deld aan 'de producenten zuilen kun nen uitbetalen. Verhoging consumptieprijs De reeds eerder vastgestelde ver hoging van de garantieprijs voor suikerbieten zal moeten resulteren in een Verhoging van de consumen tenprijs voor suiker. Aangezien een directe doorvoering van deze onvermijdelijke prijsver hoging, zowel miet het oog op een regelmatig prijsveri'oop van d'e bin nenlandse voorziening ais ter ver mijding of beperking van een groter prijsverhoging op een later tijdstip, belangrijke voordelen 'biedt, heeft de regering 'besloten: met ïngan'g van 22 april 1963 een verhoging van de suikerprijs met 1 cent per 'kg door te voeren. Deze gigantische tankwagen komt - hoe kan het anders - uit Amerika. De tanker staat hier naast een broer tje van normale afmetingen, zodat het verschil in grootte wel heel dui delijk spreekt. De nieuwe tankivagen kan ruim 227000 liter vloeistof laden; in de praktijk zal dit hoofdzakelijk L.P.G. zijn; er bevinden zich hiertoe verschillende aftappunten tussen de zestien wielen van de wagon. Politie (leed goede vangst INDIA EN CHINA Unie heeft voorgesteld een overeen komst te sluiten om het aantal lan den met kernwapens zo klein moge lijk te houden. De Sowjet-Unie zou belangstelling voor dit plan hebben getoond-. De beide landen zouden zich bereid moeten verklaren geen 'kernwapens of gegevens voor d'e vervaardiging ervan te verstrekken aan landen die deze waperig nog niet bezitten. In Amerikaanse regeringskringen heeft men maandag te verstaan ge geven, dat Amerika px-incipiëel geen bezwaar heeft tegen d'e 'instelling van kernwapenvrije zones, zoals in dertijd voorgesteld' (is door de Poolse minister van 'buitenlandse zaken Rapacka. BONN, 22-4. Het bestuur van de christen-democratische Bondsdag fractie in west-Duitsland heeft zioh maartdag uitgesproken voor profes sor Ludwig Erhard, de minister van economische zaken, als opvolger van Bondskanselier Adenauer. Vandaag (dinsdag) zal de volledige fractie, bestaande uit 242 afgevaar digden. over deze aanbeveling stem men. Verwacht wordt, dat Erhard met grote stommen meerderheid zal worden gekozen. Zoals bekend, legt dr. Adenauer in do 'herfst zijn func tie neer. Het besluit van het fractiebestuur betekent een nederlaag voor de Bondskanselier, die zelf liever de minister van 'buitenlandse zaken, di\ Gerhard Schroder, als zijn opvolger ziet. Adenauer heeft nog getracht het kiezen van zijn opvolger uitge steld te 'krijgen tot na de zomerva kantie, maar hij is daar niet in ge slaagd. Na de vergadering van het fractie bestuur 'deed een journalist tegen over Adenauer zijn beklag over een op de trap naar de vergaderzaal aan gebrachte afzetting, waardoor een enorm gedrang was ontstaan. Het antwoord van de Bondskanselier was: „Wal er binnen gebeurde, was ook zo mooi niet". Per wentelwiek maakte zij vlucht boven New York NEW YORK, 22-4, Prinses Beatrix heeft maandag tijdens haar particu liere bezoek van vier dagen aan New York een tehuis voor Nederlandse zeelieden bezocht, de nieuwe pier van de HoHand-Amerika-Lijn aan de Hudson bezichtigd en per hef- schroefvliegtuig de stad in ogen schouw genomen. In het 'gebouw van de nieuwe pier, waar zij werd' rondgeleid, werd de prinses ontvangen door directeur Van Houten van de H.A.L. In 'de ontspannlngszaail van de be manning van d'e „N'ieuw Amster dam", aanschouwde zij vervolgens een programma van volksliedjes en -dansen, die door de amusements- groep van de bemanning te beste werden gegeven. Dit was een deel van het programma, dat d!e passa giers anders te zien krijgen. De prinses heit d'e 'leden vain, de groep aan zich voorstellen en sprak met een vertegenwoordiger van bet Ne derlandse bureau, dlait zich in de V.S. bezig houdt met de uitwisseling van studenten. (Sinds 1948 zijn er meer dan 250.000 Amerikaanse stu denten in Nederland geweest). Aan de pier lti'ggen op het ogenblik de Nieuw-Amsterdam, de Noordam en d'e Oranje gemeerd. De gezag- WASHINGTON, 23-4. Uit goede bron wordt in Washington verno men, dat Amerika aan de Sowjet- voerders van deze schepen werden aan prinses Beatrix voorgesteld. Bij haar aankomst aan 'boord van de Nieuw-Amsterd'am had een stewar dess van het soh'ip de prinses een boeket rose tulpen aangeboden. OTTAWA, 22-4. Maandag is in Canada een nieuwe regering, onder leiding van de 65-jarige liberale lei der Lester Pearson, beëdigd. Minister van buitenlandse zaken is Paul Martin geworden. De porte feuille van defensie is in handen van de 39-jarige Paul Hellyer, die zal moeten beslissen over Canada's hou ding inzake de kernbewapening van het land. De conservatieve regering van John Diefenbaker was tegen aanvaarding van de Amerikaanse atoomkoppen voor de Canadese strijdkrachten. Dit was een der voor naamste oorzaken voor de val van dleze regering. In het nieuwe Huis van Afgevaar digden hebben de liberalen 130 ze tels, de conservatieven 94, de rechtse sociale-kredietpartij 24 en de linkse nieuwe democraten 17 zetels. De li beralen hébben dus geen absolute meerderheid bij de jongste verkie zingen 'behaald. Pearson is Canada's veertiende premier. De gemiddelde leeftijd der 26 kabinetsleden is 52 jaar. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's f De ware rijkdom bestaat uit f het gemis aan behoeften. f nei gemis aan oenoejien. HEEZE. Op .het (bedrijf van land bouwer A. S. ,te Heeze (Noord Bra bant) is varkenspest uitgebroken. Alle varkens op dit bedrijf zijn afge maakt. Prins Bernhard in mei naar Berlijn De Internationale Public Relati ons Association houdt dit jaar zijn congres in Berlijn en wel van 27 tot 30 mei a.s. Dit genootschap, waarvan ruim 290 vooraanstaande public re- lations-deskundigen uit 23 landen lid zijn, congresseert ieder jaar in een ander lan'd. Op dit congres in Berlijn zal o,m. prins Bernhard een rede houden. Het woord wordt ook gevoerd door minister Scneel en do Berlijnse senator voor economische zaken Schiller. Negen meisjes bij Tel Aviv verdronken Negen sdhoolmeisjes. die maandag op een strand bij Tel Aviv onder toezicht der leerkrachten in zee aan het 'baden waren, zijn 'door een draai kolk gegrepen en verdronken. Veer tien meisjes konden uit het water worden gehaald maar enige van hen waren reéds blauw in het gezicht en bewusteloos. De meisjes waren op een afgelegen strand gegaan om zich aan nieuwsgierige blikken te ont trekken maar er waren op die plaats geen reddingsploegen. Prinsessen in Londen De prinsessen Irene en Margriet zijn maandagmiddag van Schiphol vertrok ken naar Londen, waar zij woensdag tegenwoordig zullen zijn bij het huwe lijk van prinses Alexandra van Kent en Angus Ogilvy. - De foto toont de prinsessen in de stralende zon op weg naar het vliegtuig. Maandagavond hebben zij in Londen een groot bal voor alle vorstelijke bruiloftsgasten bijgewoond. Meer bewolking Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met later, voornamelijk in het midden en zui den van het land, kans op een bui; matige tot zwakke wind in hoofd zaak uit oostelijke richtingen; iets lagere middagtemperaturen. 24 april. Zon op 5.26, onder 19.51. Maan op 6.16, onder 20.45. 25 april. Zon op 5.24, onder 19.53. Maan op 6.45, onder 22.10. Nieuwe maan: 23 april te 21.29. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 24 april 3.30 v.m. 16.01 n.m. 25 april 4.08 v.m. 16.38 n.m. BROUWERSHAVEN: 24 april 3.16 v.m. 15.39 n.m. 25 april 3.54 v.m. 16.19 n.m. Springtij: 26 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een oceaan'depressie, die in de Golf van Biscaye storm (heeft 'gebracht, werd vanochtend aanzienlijk midner diep. Samenhan gend daarmee verdween het storm- veld geleidelijk. De restanten van de depressie bewegen langzaam in noordoostelijke richting, In verband Mermee wordt hét m'inder zonnig en neemt 'de 'kans op regen toe, voor namelijk in 'het zuiden en midden van (hét land. De temperatuur zal •morgen tot minder hoge waarden oplopen dan vandaag. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1