DE ZIERIKZEESCHE COURANT Herdenking van Michel Angelo en Galileï in 1964 DE TOESTAND IN UOS De tyfus-epidemie in Zwitserland Sterkste zeesleper ter wereld in gebruik Prinses Beatrix te Washington in het Witte Huis Activiteiten van Universitair Asylfonds ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijfliig 19 april 1963 119e jaargang No. 19364 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V, Drukkerij v/h. Lakanman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Pojtbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week In dit nummer: Vergadering Vleeskeuringsdienst Zierikzee Nederland en Italië Illegaal op parade DEN HAAG, 18-4. - Het volgend jaar /al de gehele wereld herdenken hce in 1564 Michel Aijgelo stierf en Galilei geboren werd. Op verzoek van de Italiaanse re gering zullen hier te lande culturele en wetenschappelijke instanties aan dacht aan deze gedenkwaardige data wjjden. Genoemde herdenkingen worden gecoördineerd door het Ita liaans Cultureel Instituut te 's-Gra- venhage en door het ministerie van onderwjjs, kunsten en wetenschap pen. Deze herdenkingen vormden één van de agendapunten van de verga dering, welke de gemengde commis sie ter uitvoering van het Neder lands-Italiaans culturele verdrag kort geleden in Rome heeft gehouden. Op deze bijeenkomst heeft men verder aandacht besteed aan de ont wikkeling van de culturele instituten in belde landen, respectievelijk: het Italiaanse Cultureel Instituut te Den Haag en het Nederlands Cultureel Instituut in Rome. Wat de samenwerking ter verbrei ding van de Italiaanse taal en cul tuur in Nederland en van de Neder landse taal en cultuur in Italië be treft, kan worden meegedeeld, dat mejuffrouw G. van Woudenberg thans benoemd is tot gewoon lectrice in de Nederlandse taal en cultuurge schiedenis aan de universiteit van Rome, waardoor zij in het Italiaanse onderwijs is geïntegreerd. Bovendien is de Belg dr. Van Ertsvelde be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de Nederlandse taal en letter kunde aan de universiteit van Padua. Groeiende belangstelling De laatste benoeming is mede een gevolg van de Nederlands-Belgische samenwerking tot verbreiding van de Nederlandse taal en cultuur in het buitenland. De groeiende belang stelling voor onze taal en cultuur in HOOGSTE SCHOORSTEEN HEERLEN, 18-4. De hoogste schoorsteen van Nederland, die gebouwd wordt bij de elektri sche centrale van de staats mijn Maurits in Geleen, heeft zijn hoogste punt bereikt, na melijk honderdzestig meter. De buitenivand bestaat uit 134 ringen. Aan de onderzijde heeft het rookkanaal een dia meter van 11,5 meter, aan de bovenzijde is dat drie meter. In totaal zijn voor deze schoor steen duizend kubieke meter beton en 120 ton bewapenings ijzer gebruikt. In het binnen werk zijn 130.000 dubbele klin kers verwerkt, 58.000 poriso- stenen en 325 kubieke meter Hollith isolatiemateriaal. Voor het fundament van de schoor steen was 675 kubieke meter beton en veertig ton ijzer no dig. Italië gaat daar uit van de univer sitaire kringen en wordt tevens ge stimuleerd door de Europese econo mische samenwerking. In de verga dering van de bovengenoemde com missie hebben de Italianen toegezegd de grootste aandacht te zullen be steden aan de financiering en de so ciale positie van de Nederlandse on derwijskrachten in Italië. Ook is op de vergadering de nauwe samenwerking ter sprake gekomen tussen de Nederlandse organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk On derzoek en haar Italiaanse zusteror ganisatie de „Concilie Nazionale del- la Ricerca". Tussen beide organisaties is in 1958 een uitwisselingsaccoord tot stand gekomen en de Italianen hebben veertig studietoelagen aan Nederlanders toegekend voor onder zoekingen op het gebied der geestes- en exacte wetenschappen en Z.W.O. gaf dertien studietoelagen aan Ita lianen voor onderzoekingen op het terrein der bètavakken. Op de be groting van het ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschappen komt thans een aantal beurzen voor om Nederlanders in de gelegenheid te stellen in Rome archeologie en kunstgeschiedenis te gaan studeren. Terugtrekking neutralistische troepen UTRECHT. De Italiaanse spoorwe gen hebben besloten, de emigranten die momenteel buiten Italië werk zaam zijn, gratis vervoer aan te bie den in hun treinen in verband met da aanstaande verkiezingen in Italië. Men rekent erop, dat ongeveer 500 duizend emigranten van deze speci ale stern-service gebruik zullen ma ken. VLAKTE DER KRUIKEN (Laos), 17-4. De bevelhebber van de Laoti- aanse neutralistische troepen, gene raal Kong Lae, heeft woensdag ge zegd dat zijn troepen uit een aantal strategische nederzettingen in Ban- ban, ongeveer vijftig kilometer ten noorden van 't neutralistische hoofd kwartier op de Vlakte der Kruiken, bij een aanval van de communisti sche Pathet Lao hebben moeten te rugtrekken. Hij 'had berichten ontvangen over 'het binnenrukken van communisti sche NoorcMetnamese troepen in Laos. De laatste paar dagen zoud'en iedere dag vrachtwagens vol Viet- mdnh-soldaten de grens zijn gepas seerd. Door het verlies van Banban zijn d'e neutralisten de laatste post aan de weg van Xieng Khoeang naar de Noordvietnamese grens kwijtge raakt. Onrustig cn verward Blijkens een mededeling van een regeringswoordvoerder dn Vientiane, heef t premier Soevanna Rhoema aan d'e regering van Noord-Vietnam ver zocht om de 200 a 300 Noord Vietna mese arbeiders, die op grond van vroeger gesloten overeenkomsten in de provincie Xieng Kboeang bij ver schillende bedrijven werkzaam zijn, naar 'hun land terug te roepen, om dat zij volgens 'geneiaa'l Kong Lae, de bevelhebber der neutra'lislisdhe troepen, bij 'de Pathet Lao zouden dienen voor 'd'e opleiding van kader personeel. ZERMATT, 18-4. De Zwitserse mi litairen, die te hulp werden geroe pen bij de bestrijding van de tyfus- epidemie in het wintersportoord Zer- matt, zijn donderdag begonnen hun boeltje weer te pakken en met de ontruiming van het als noodhospi taal ingerichte schoolgebouw, waar de slachtoffers van de epidemie hun eerste verpleging kregen. De laatste 'hospitaaltrein met de nog overge bleven 22 patiënten is woensdag ver trokken en donderdag hielden de soldaten zich bezig met bet desinfec teren van het schoolgebouw, zodat tegen het einde van deze maand de kinderen daar weer veilig onderwijs zullen kunnen genieten. In geheel Zwitserland worden thans nog minstens 213 tyfuslijders verpleegd, die allen enige tijd in Zcrmatt hadden doorgebracht. De „Zwarte Zee" ROTTERDAM, 18-4. Even na het middaguur werd aan boord van de motersleepboot „Zwarte Zee" een telegram gezonden aan H.K.H. Prin ses Beatrix te Washington om haar, als doopster, te melden, dat L. Smits' Internationale Sleepdienst des werelds grootste, snelste en sterkste sleepboot- bouwkosten 7Vz miljoen gulden - van J. en K. Smits' Scheeps werven N.V. had overgenomen. Het was een eenvoudige plechtig heid. die de aanleiding vormde lot dit telegram, maar een plechtigheid met voor de Nederlandse sleepvaart ze-er grote betekenis. Deze- nieuwe „Zwarie Zee", de vierde in successie, is niet alleen het vlag geschip van Smits' sleepdienst, het is een toon beeld van de evolutie die zich in de scheepvaart voltrekt. Enorme tankers. De enorme tankera, die sedert kort de wereldzeeën 'bevaren, eisen ook zeer sterke sleepboten. De Duitse concurrent „Bugsier" nam kort ge leden de sleepboot „Pacific" in dienst, die met 8.200 pk en een snel- Völgens de woordvoerder blijft de situatie 'in deze provincie nog onrus tig en verward. Het schieten van beide kanten duurt, im min of meer 'intensieve mate, nog voort. Cholera in Calcutta CALCUTTA. In Calcutta zijn in de eerste -helft van april 113 mensen aan ohol'era gestorven. Er d'ed'en zich 238 ziektegevallen voor. Elke zomer doet zich in deze stad een cholera-epide- rni'e voor, als er 'in de sloppen gebrek aan water begint te ontstaan. In sa menwerking met 'de Wereldgezond- heids-raad worden plannen gemaakt om verbetering te (brengen in de wa tervoorziening en riolering. De Maleise federatie DJAKARTA, 18-4. In een verkla ring, uitgegeven ter gelegenheid van de vierde herdenking van de instel ling van het militaire commando van west-Sumatra, heeft generaal Nasoetiion, minister van defensie en 'bevelhebber van de Indonesische strijdkrachten, gezegd dat de kwes tie Maleisië nimmer zal kunnen wor den opgelost, tenzij aan Noord~Bor- neo onafhankelijkheid wordt ver leend. De generaal beschuldigt de Maleise federatie ervan met behulp van de Britten aan het volk van Noord-Borneo het recht op vrijheid te ontnemen. De Duitsers in Egypte BONN, 18-4. De Westduitse minis ter voor ontwikkelingshulp, Walter Scheel, heeft donderdag op een pers conferentie in Bonn gezegd 'dat hij in zijn besprekingen in Cairo heeft doen uitkomen dat west-Duitsland zal trachten Westduitse geleerden te beletten in Egypte te werken aan bacteriologische, chemische en kern wapens, desnoods bij w.et. Soheel is begin deze week uit Egypte terug gekeerd. Hij zei begrip voor het Duitse standpunt te hebben -gevon den. Egyptische functionarissen waarmee hij heeft gesproken hadden hem verklaard dat hun land onaf hankelijk wilde worden van de So-w- jet-Unie op het gebied van wapen- produktie, door een eigen 'bewape ningsindustrie op te bouwen. WASHINGTON, 18-4. Prinses Bea trix is donderdagochtend vroeg per vliegtuig uit Los Angeles in Was hington aangekomen. Zij zal in de hoofdstad van de Verenigde Staten tot zondag vertoeven en zich daarna voor een privé-bezoek naar New York begeven. Bij haar -aankomst op het vliegveld Dulles -werd' de prinses -ontvangen d'oor William Tyler, onderminister van Buitenlandse Zaken voor Euro pese aangelegenheden, een- hoge funktioniaris van het protocol -en eni ge ambtenaren- van 'het ministerie van Buitenlandse Zaken. De Neder landse ambassadeur 'in de Verenigde Staten-, dr. Van Roijen, was eveneens aanwezig, aan het hoofd van een groep Nederlandse diplomaten en hun echtgenoten. Gele en rode tulpen versierden d'e tafels 'in het Witte Huis, waar -presi dent Kennedy zeventig gasten had 'genodigd1 ter ere van prinses Beatrix en haar 'gevolg. Bij ontstentenis van mevrouw Kennedy nam mevrouw Lyndon Johnson de honneurs waar. Onder de -genodigden-, die afkomstig zijn uit politieke kringen, de zaken wereld en de kunstwereld, waren de 'twee broers van d'e president, de mi- De openbare aanklager in het pro ces tegen Julian Grimau, lid van het centrale comité van de Spaanse com munistische partij» heeft donderdag de doodstraf tegen hem geëist. Reeds driehonderd studenten geholpen heid van zestien -mijl voor kort de grootste sleper ter wereld' was. „Bugsier" had in zijn sleepboot „At lantic" met 5.000 pk al geruime tijd de grootste sleper bezeten. De Ne- ".rlanrrirs hébben zodoende de Duit sers echter onttroond, door de 9.000 pk's van de „Zwarte Zee" in de vaart, te brengen. Bovendien is de „Zwarte Zee" aanmerkelijk sneller. Bij de proefvaart 'bleek een snelheid van 20 mijl bereikbaar. Literaire opdracht voor Garmt Stuiveling DEN HAAG, 18-4. De staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. Y. Scholten, heeft aan prof. dr. G. Stuiveling te Hil versum opdracht verleend het eerste deeL van de verzamelde gedichten van Henir. Roland Holst., waarin op genomen haar ongepubliceerde jeugd werk. persklaar te maken. De heer Stuiveling 'heeft de opdracht gaarne aanvaard. UTRECHT, 18-4. In de afgelopen vyftien jaar heeft het Universitair Asylfonds een bedrag van ongeveer f 3.500.000,uitgegeven ten behoeve van studenten die om gewetenswil uit hun land verdreven of gevlucht waren. Het aantal studenten dat door het fonds werd geholpen bedraagt ruim driehonderd. De gebeurtenissen in Praag (1948) gaven de stoot tot de oprichting van het Universitair Asylfonds. Toen kon door inspanning van de Nederlandse studenten, hoogleraren en afgestu deerden aan 43 Tsjeeho-Slowaken, die hun land ontvlucht waren, een beurs voor studie in Nederland wor- ANDERE NAAM De Amerikaanse ambassadeur in Pakistan, John Galbraith, heeft zijn kat een andere naam moeten geven omdat Paki staanse religieuze leiders le gen de naam van het beest hadden geprotesteerd. Volgens hen zou het naar de profeet Mohammed zijn genoemd, vol gens Galbraith heette hel dier Ahmedbad, naar de plaats waar het geboren is. Nu noemt hij hel Gujeral, de staat waar in Ahmedbad ligt. den toegekend. De nasleep van de Hongaarse opstand in 1956 beves tigde de noodzaak tot hulpverlening. In totaal werden 116 Hongaarse stu denten geholpen. De hulp aan deze studenten - zo heeft de voorzitter van het dagelijks bestuur van het fonds, prof. mr. J. J. H. van der Ven, op een bijeen komst in Utrecht medegedeeld, is nog nodig en elk ogenblik kunnen zich omstandigheden voordoen, die deze noodzakelijkheid versterken. Nieuwe noden Volgens prof. Van der Ven zijn er nieuwe situaties ontstaan, waarin het voor studenten of adspirant-studen- ten onmogelijk is. de hun toeko mende academische vorming te ont vangen; op grond van rassendiscri minatie. van politieke toestanden en soortgelijke redenen. Het Uriivevsitair Asylfonds heeft gemeend, dat ook deze nieuwe noden onder haar bemoeienissen dienden te vallen en heeft door een statutenwij ziging ruimte geschapen om in deze gevallen eveneens doeltreffende hulp te kunnen bieden. Deze verbreding van de doelstel ling maakt het mogelijk om allen te helpen die door feitelijke onvrijheid of geestelijke dwang niet in staat zijn, het universitaire onderwijs in hun geboorteland te volgen. De stu dent wordt geholpen met geld en zorgen. Gemiddeld vergt één jaar studie een bedrag van f 2.800,—. mistier van Justitie Robex-t Kennedy en senator Ed ward Kenn edy met hun echtgenoten-, regeringsleden, zes par- lemenltariërs, de direkteu-r van het nationale museum en 'de darekteur van het Philips museum. Donderdagavond zat de prinses aan een diner an de Ned'exdandse ambas sade. Plan voor nieuwe Jaarbeurshal UTRECHT, 18-4. Tijdens een in Utrecht gehouden 'buitengewone al geméne vei-gadering van aandeel houders der Maatschappij tot Ex ploitatie van Jaaibeursgebouwen N.V., is besloten, toestemming te ge ven aan de raad- van bestuur, om een n'ieuwe expositiehal te bouwen op ihet Croeselaanterrein. Deze hal, die een oppervlakte krijgt van 17.000 vierkante meter, zal reeds in het voorjaar van 1964 in gébruik worden genomen. Architect is de 'heer R. Fledder.us te Rotterdam. Amsterdams Burgerweeshuis AMSTERDAM, 18-4. De res-taura- hie -van het voormalige Bui-gerwees- huis - bestemd als Amsterdams his torisch museum - kan-, zo verwacht de stadsbouwmeester Chr. Nielsen, wel acht miljoen gulden kosten en 6 tot 8 jaar duren. De heer Nielsen verwacht edh'ter dat er binnen drie jaar een gedeelte van het enorme ge bouwencomplex dat rond drie bin nenplaatsen is gegroepeei-d, reeds als museum in -gebruik zal kunnen wor den genomen. Veertig jaar asfaltwegen AMSTERDAM, 18-4. Het is veertig jaar geleden dat de toenmalige di recteur van publieke wei-ken van Amsterdam, ir. W. A. de Gi-aaf de stoot gaf tot de aanleg van asfalt wegen in Amsterdam, waar-mede in augustus 1923 een begin werd ge maakt op de Nassaukade. Weliswaar waren er voordien reeds geasfalteer de sti-aten in ons land, o.a. de Kal- verstraat in Amsterdam en de Haag se Spuistraat, doch deze waren ge maakt volgens een dui-e constructie. Vier decennia geleden werd begon nen met asfaltwegen volgens een goedkopere methode zoals die ook nu nog werd gebezigd. Na Amster dam breidde de asfaltering van we gen zich als een olievlek over ons land uit. AMSTERDAM. De Poolse ambas sadeur in Nederland, -prof. dr. J. Ba- licki, zal donderdagmiddag 25 april dn het Joods historisch -museum te Amsterdam een fototentoonstelling openen, die gewijd is aan de opstand in het getlo van Warschau. De ex positie is door het stichtingsbestuur van het museum in samenwerking met het Nederlandse Auschwitz co mité georganiseerd en duurt tot 6 mei. Hel twaalf en een halfjarig bestaan van het dienstvak van de technische dienst van de Koninklijke Land macht is donderdagochtend in Utrecht gevierd met o.m. een défilé. Het protocol ten spijt passeerde toch plotseling een illegaal deelnemer het erepodium waarop brigade-generaal H. M. Stam met andere autoriteiten had'plaats genomen Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Eigenlijke armoede is: veel begeerten te hebben. WA7 Z£6F Vt 6ILT Overwegend zonnig Verwachting tot zaterdagavond: Overwegend zonnig en op de meeste plaatsen droog; weinig wind; vrij zacht. 20 april. Zon op 5.85, onder 19.44. Maan op 4.36, onder 15.03. 21 april. Zon op 5.33, onder 19.46. Maan op 5.02, onder 16.26. 22 april: Zon op 5.31, onder 19.48. Maan op 5.26, onder 17.51. Nieuwe maan: 23 april te 21.29. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 20 april 12.39 n.m. 21 april 22 april n.m. 1.00 v.m. 13.48 n.m. 2.01 v.m. 14.40 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 api-il 12.15 n.m. 21 api-il 22 april 0.53 v.m. 1.50 v.m. n.m. 13.21 n.m. 14.12 n.m. Doodtij: 19 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-4. - Het K.N.M.I. deelt mede. - Terwijl zich ten zui den van IJsland- een 'langzaam ver der op-vui'lende depressie 'ophoud t en een andere depressie over de Mid dellandse Zee in de lichting van Ita lië en Joegoslavië koerst, süjgt in West- en Midden Europa de lucht druk voortdurend. Samenhangend hiermee stierven do buien, die gis terenavond nog plaatselijk voorkwa men, snel uit en weid het de afge lopen nacht geruime tijd helder. Dit had een sterke uitstraling en lage minimum-temperaturen tot gevolg. Op sommige plaatsen kwam zelfs nachtvorst voor. De rug van hoge luchtdruk, die nu •boven het vasteland ontstaat, zal ook morgen het weer hier te lande beheersen. Hot- zal dan overwegend zonnig zijn met maximum-tempera turen in het algemeen 'boven 15 gra den. De kans op een enkele bui blijft echter bestaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1