Verkoudheid 'ASPRO D. K. V/. twin GEVALLEN Leden Jongeren Hulpdienst gaan assisteren in ziekenhuis Kleine deeltjes Prinses Beatrix in de V.S. Nederland en de N.A.V.O. Drama in Napels Dr. Rajakovic gearresteerd Snelle groei wereldbevolking Egypte, Syrië en Irak in één verhand Herstel van vertrouwen vergt tijd Zündapp 200 cc. ANKER - Zierikzee grens ZIER1KZEESC1IE NIEUWSBODE Donderdag 18 april 1963 No. 19363 Zierikzee kreeg primeur ZIBRIKZEE, 17-4. Het Jeugd Rode Kruis hier ter plaatse is over gegaan tot de instelling van een Jongeren Hulpdienst. Van deze dienst gaat bet Zweedse Rode Kruis ziekenhuis profiteren, omdat een groep jongelui, behorend tot deze Jongeren Hulp Dienst, zich heeft verbonden speciale taken in het zie kenhuis buiten de sfeer van de di recte verpleging op basis van vrij willigheid te verrichten. Deze jonge ren Hulp Dienst biedt een prachtige kans voor „oudere jongeren" om zich in het J.R.K. te kunnen uitleven Met deze Jongeren Hulp Dienst is het J.R.K. in Zeeland 'het eerste spreekwoordelijke schaap over de dam gekomen, want Zieri'kzee heeft hiermede voor de provincie een pri meur. Bovendien betekent deze nieuwe loot aan de plaatselijke Jeugd Rode Kruós-Stam een flinke uitbreiding van het reeds omvang rijke arbeidsterrein. Aan de instel ling van Jongeren Hulp Dienst is een bijeenkomst iin d'e les-kerkzaal van het ziekenhuis vooraf gegaan, waarop alles haarfijn over deze dienst uit de doeken werd gedaan. De Jongeren Hulp Dienst kan te gemoet komen aan allerlei verlan gens, die bij de directie van het zie kenhuis leven op het punt van. een optimale dienstvaardigheid, waar aan men ook bij een volledige per soneelsbezetting, niet 'kan toekomen. De minimum-leeftijd voor meisjes en jongens van 16 jaar is opgetrok ken tot ongeveer 25 jaar. De dienst rust op een organisatorische basis, die er voor zorgt, dat de jongeren zich geheel voegen naar de nu een maal in elk ziekenhuis geldende re gels. De regels komen voor op het identiteitsbewijs, dat aan elke hulp kracht wordt uilyerei'kt en waar mede zii of hij zich voor een jaar verbindt. Van de jongelui wordt o.m. ver wacht dat zij ai oh steeds correct zullen gedragen, behoorlijk en prak tisch gekleed gaan en zorg besteden aan hun uiterlijk. Verder is het de taak van de jongeren om ongewone gesprekken die opgevangen worden aan de hoofdzuster te melden en ei' cp toe te zien dat op gangen en za len niet gerookt wordt. Bijzondere vak'kennii9 wordt van de jongelui niet verwacht, want de werkzaamheden vallen geheel bui ten het terrein van de verpleging en de J.H.D. bedoelt ook niet keuken- personeel en werksters te vervangen Maai- er wordt weL gerekend op vriendelijkheid, toewijding, opge- w: 'Ihcid en hulpvaardigheid. Alle maal zaken die de jongeren zeker u t voorraad kunnen leveren. Er zal ook geen materiële of financiële be loning zijn voor hetgeen de jongeren in hun vrije tijd in het ziekenhuis doen, maar de vreugde van 't daad- werkelijk helpen, de kleine reakties die niet uit zullen 'blijven, de dank bare blikken en de verlegen lachjes gaan de loonzakjes van de Jongeren hulpen vullen. De hulpkracht is oök verzekerd tegen persoonlijke ongevallen, het toebrengen van 'letsel aan de patiënt en het breken van de inventaris. Daarom mogen de jongelui onder ling alleen maar rullen met hen die aan de J.H.B. verbonden zijn. Uniform. De verscheidenheid aan unifor men die men nu al in het ziekenhuis tegenkomt wordt nog uitgebreid, daar er voor de Jongeren Hulp Dienst uniforme kleding is aange kocht. Voor de meisjes een drie kwart mouwschort met blauwe, ver- tikale strepen en voor de jongens een gezellige kiel van effen blauw grijze stof met schouder- en zijslui ting. Op de kleding pronkt 'het em bleem: een rood kruis met d'e kapi tale letters JHD, sierlijk in elkaar geborduurd. Als het belangrijkste van 'het af leggen van een schriftelijke verkla ring voor de verbintenis met de Jon geren Huk» Dienst willen we noe men het in acht nemen van de zwijgplicht voor alles wat zij horen en zien in 'het ziekenhuis. Dit geldt ook voor de eigen familie- en ken nissenkring. Een medische keuring bliift in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis tot een röntgenolog'dsch borstonderzoek. De werkzaamheden Een blik in ihet programmaboekje van de eerste jongeren diie in het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis in middels zijn begonnen, laat duide lijk zien de aantrekkelijke en leuke karweitjes die er op 'hen staan te wachten. Op elke afdeling zijn enkele jon gelui geplaatst waar zij ongeveer drie uren achter elkaar zullen wer ken. Men komt ze niet alleen tegen tijdens de weekends, maar ook op de andere dagen van de week, zelfs in de morgenuren. Hun keus is 'he lemaal vrij. Dag en uur mogen de jongeren zelf bepalen, alsmede het aantal keren per maand. Er zijn jongelui dit éénmaal per maand komen, er zijn er ook die twee of zelfs verschillende keren per maand enkele uren van hun vrije tijd beschikbaar stellen. De werkzaamheden zijn door de direk- trice in nauw overleg met de afde- lings-zusters geregeld en verdeeld. Hiervan kunnen we o.m. noemen: fruit schoonmaken en rond delen thee en koffie schenken, bloemen schikken, afwassen, helpen bü de maaltijden en het klaarmaken van diëten, familieleden en kennissen van de patiënten ontvangen tijdens de bezoekuren, kinderen bezighou den met spelletjes, voorlezen, han denarbeid, e.d. En 'het zijn nog lang niet alle pij len die op de boog van de zieken- huisdirektie staan. In de naaste toe komst en bij een voldoende aantal jongeren mogen ze met kinderen en lopende patiënten bij mooi weer de tuin in. Ook het inrichten van een receptie in de ha^l tijdens de bezoek uren staan op het wenslijstje ver meld, zodat de tafeltjes met kaarten op de afdelingen kunnen verdwijnen Een ander punt is een speelkamer voor kinderen die mét 'het bezoek meekomen, hulp bij de zondagavond kerkdienst, e.d. En dit alles mag en kan nog aan gevuld word'en met ideeën van de jongeren zelf, voorzover deze uit voerbaar zijn. Het beleid en d'e organisatie van Jongeren Hulp Dienst ligt in Zieri'kzee bij de plaatselijke functio naris van het Jeugd Rode Kruis. Er bestaat geen enkele voorkeur voor bepaalde jongelui. Zij die een eerste uitnodiging kregen zijn wille keurig gekozen. En binnenkort za'l het J.R.K. opnieuw jongelui vragen naar 'het ziekenhuis te 'komen, want men is ervan overtuigd dat vele jon gens en meisjes voor dit interessan te werk belangstelling zullen heb ben. Overigens lis het niet nodig om ct> een uitnodiging te wachten. Het Jeugd Rode Kruis rekent er op dat vele jeugdige personen zich spon taan zullen aanmelden. Waarom? Omdat ze hlij zijn ge zond te zijn en niet alleen voor zich zelf willen leven, maar enkele uren van hun vrije tijd willen geven, aan hen, d'ie tijdelijk en soms langdurig uvg2Scha'k©M zijn. Ingezonden mededeling Amerikaans Sleuteispel Neem een briefkaart en een postzegel van tl.-. Bewaar deze sleutel en let op de adver tentie van a.s. vrijdag! Russische pianist blijft in Engeland LONDEN. 17-4. De Russische pia nist Wladimir Asjkenazy, die sinds januari met vrouw en kind in En geland verblijft, zal niet naar de Sow jqt-Unie terugkeren. Hij heeft verlof gekregen om voor onbepaalde tijd met zijn gezin in En geland te 'blijven. De echtgenote van de 25-jarige pianist die voor haar huwelijk 17 jaar in Engeland woon de, had hem verzocht in Engeland te blijven. De impressario van Asj kenazy zei dat de pianist om zuiver persoonlijke en dus niet om politieke oc'.enen besloten had in Engeland te blijven. Wel was er druk op hem uitge oefend cm terug te keren door leden von de Russische ambassade. Ook zijn vader had hem telefonisch van uit Moskou verzocht naar huis terug te keren. Weinig animo van jeugd voor politie AMSTERDAM. 17-4. De Mulo scholieren die dit jaar hun eindexa men hopen te doen, blijken weinig belangstelling te hebben voor een baan bij de politie. De wervingsactie die door middel van eer. boekje van het ministerie van binnenlandse za ken het hele land in de Mulo-exa menklassen is gevoerd, heeft in de grote steden weinig resultaat opge leverd. De Amsterdamse politie die met een personeelstekort van 400 man heeft te kampen en die door de ministeriële beslissing om 17-jarigen tot de politie toe te laten hoopte op een aanwas van 100 tot 200 jongeren, heeft tot nu toe slechts 35 reacties ontvangen. Er waren maar 15 seri euze sollicitanten bij. NE WYORK. 17-4. Naluurkundil gen van het Brookhaven National Laboratory in New York en van de universiteit van Californië zijn erin geslaagd sub-atoomdeeltjes tc pro duceren. die een bestaan van slechts een onmetelijk klein deel van een seconde hebben, aldus meldt het tijd schrift „Physical Review Letters". PARIJS. Twee gewapende en ge maskerde bandieten hebben dins dagavond in Parijs een overval op en bank gepleegd, waarbij zij een bedrag van ongeveer 175.000 gulden buitmaakten. ROTTERDAM, 17-4. H.K.H. Prin ses Beatix zal tijdens haar verblijf in New York ook een bezoek bren gen aan de nieuwe pier 40 van de Holland Amerika Lijn in Manhat tan. Dit onofficiële bezoek is vastge steld op 22 april, op welke datum de „nieuw Amsterdam", de „Noordam" en de „Oranje" van de Maatschappij Nederland, aan de pier gemeerd zul len zijn. Het zeelieden verblijf op de pier is een van de punten, die H.K. H. zal bezoeken en 'het vaste cabaret van 'de bemanning van de „Nieuw Amsterdam" zal daar enkele num mers voor de prinses opvoeren. La ter zal prinses Beatrix aan boord van de „Nieuw Amsterdam" met en kele persoonlijke relaties de lunch gébruiken. DEN HAAG. 17-4. De Nederlandse regering is in beginsel bereid denk beelden die tot een grotere integra tie van de verdedigingsinspanningen van de landen van de Noordatlanbi- sche Verdragsorganisatie zouden kunnen leiden positief te benaderen. Zij behoudt zich echter een reser ve voor met betrekking tot eventu ele daaruit voortvloeiende financiële consequenties, dit mede met het oog op de versterking van de conventio nele middelen die door de regering in de eerste plaats als behoefte ge voeld wordt. Op deze basis neemt Nederland deel aan het beraad in de Navo-raad over de Amerikaans- Britse voorstellen van Nassau voor ~en nucleaire strijdmacht. Aldus deelt de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns mee in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting voor 1963 van zijn ministerie. NAPELS, 17-4. E enpolitiie-agent uit Florence, een zekere Salvatore Scalese. die de Paasdagen met ver lof temidden van zijn te Gaete, nabij Napels, woonachtige gezin daor- braCht, heeft in een aanval van waanzin zijn huis in brand gestoken, ra tevoren .de slaapkamer, waarin zijn vrouw en twee dochtertjes zich bevonden, op slot te 'hebben gedaan. De twee meisjes van zeven en ne gen jaar zijn in hun bedjes ver brand. Do moeder 'heeft zich, om aan de dood te ontkomen, uit een raam van de op de derde verdieping gele gen slaapkamer geworpen. Zij werd rastig gewond. F.en .automobilist kwam een uur later een waggelend lopende man legen, wiens gezicht met bloed was bedekt. Het was Salvatore Scalese, die had gepoogd zelfmoord te ple gen, Zijn toestand is ernstig. Poetsbeurt voor Artis DEN HAAG, 17-4. De actie „een heitje voor een karwei tje", die donderdag 18 en vrij dag 19-april in. het gehele land zal worden gevoerd, zal dit jaar worden ingeluid met een grote schoonmaakbeurt van de diergfaarde Artis. Onder het motto „Schoon op 2 mei, de dag dat Artis 125 jaar bestaat" zullen enige tientallen padvin ders de mouwen opstropen in de dierenverblijven, terwijl padvindsters en gidsen de ra men gaan lappen in het rep tielenhuis. Daarnaast krijgen de oppassers van Artis ver sterking bij het voeren van verschillende dieren. De op brengst van de actie „een heit je voor een karweitje" is weer bestemd om de fondsen van .hei Nederlands Padvindsters- gilde, de Nederlandse Gidsen- beweging, de Katholieke Ver kenners en de Vereniging de Nederlandse Padvinders te versterken. Ingezonden mededeling Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: Jeugcl tegast bij de marine DEN HAAG, 17-4. Ruim zeshon derd middelbare scholieren (uit de hoogste klassen van het middelbaar onderwijs) en veel van hun rectoren, directeuren en leraren zullen in de komende week te gast zijn bij de Kon. Marine. Dat zal zijn tijdens de school vlootdagen 1963 die worden gehouden van 16 tot en met 19 april. Voornamelijk worden er vaartochten gehouden waarvoor schepen van op leidingssmaldeel I of mijnenvegers van de mijnenveegsquadrons 123 en 127 worden gebruikt. Tot smaldeel I behoren Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" p-. Hr. Ms. jagers „Groningen" en „Utrecht". Koninklijk paar thuis DEN HAAG. 17-4. Koningin Juli ana er. prins Bernhard zijn dinsdag avond teruggekeerd van een korte vakantie, die zij ip Lec'h in Oosten rijk hebben doorgebracht. Het ko ninklijk paar arriveerde omstreeks half zeven op Soes ter berg. De prinsessen Irene en Margriet keren over enkele dagen terug. WENEN, 17-4. De gewezen S.S.- Hauptsturmführer en medewerker van Eichmann, dr. Erich Rajakovic, is woensdagochtend in Wenen gear resteerd. Hij had zich 's morgens bij de Oostenrijkse justitie gemeld. Zijn aanhouding geschiedde na een. ver hoor van anderhalf uur door een rechter van instructie en wel op ver denking van medeplichtigheid aan moord. Volgens onbevestigde berichten werd hij door de Oostenrijkse over heid gezocht in -verband met de de portatie van ruim 6000 Joden uit Wenen. Rajakovic heeft ook in Ne derland en België de 'hand gehad in het wegvoeren van Joden. In het oolse concentratiekamp Nis'ko zou hij geholpen hebben bij 'het vermoorden van verscheidene duizenden. De leider van het Joodse documen tatiecentrum in Wenen, ir. Simon Wiesent-hal, die indertijd Eichmann in Argentinië ontdekte, heeft een groot aandeel gehad in de opsporing van Rajakovic, die laatstelijk onder valse naam in Milaan woonde. Sclieepvaartberichten Acamaea (t.), 16-4 te New York. Straat Colombo, 17-4 te Hong Kong verwacht. „HET DORP" Amerikaans vercleelspel voor geschonken goederen Geleerden bezorgd WASHINGTON, 17-4. De Ameri kaanse academie van wetenschappen heeft in een woensdag -gepubliceerd rapport voorspeld, dat de wereldbe volking van ongeveer drie miljard bij de huidige groei tegen het eind van deze eeuw verdubbeld zal zijn. Zij pleit voor een grootscheepse geboortenbeperkingsactie om deze ontwikkeling legen te gaan. Volgens de academie is dit, naast het be werkstelligen van een duurzame vrede, het dringendste vraagstuk waai voor de mensheid zich geplaatst ziet. In het rapport, dat is opgesteld door een aantal vooraanstaande ge leerden onder leiding van dr. George Kist.auowsky van de Harvard-uni- versiteit, staat dat de wereldbevol king bij de huidige toename iedere 35 jaar zou worden verdubbeld, het geen tegen het jaar 2000 een aantal van zes miljard, tegen 2070 ongeveer 25 miljard en binnen twee eeuwen 150 miljard zou betekenen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wanneperveen (toez.): kand. J. C. Roosa, Amsterdam. Ger. Kerken (vrijgemaakt) De kerkeraad van Zwolle ontving van een gemeentelid de toezegging van een gift van tienduizend gulden voor de bouw van een nieuwe -kerk. DEN HAAG. 17-4. Na maanden lange voorbereidende werkzaamhe den is liet bestuur van de Stichting Het Dorp thans tot een definitieve op lossing gekomen voor de verde ling van de enorme hoeveelheid goe deren die is bijeengebracht voor de Amerikaanse verkoop t.b.v. Het Dorp. Deze oplossing heeft men gevon den in een Amerikaans verdeelspel, dat op 17, 18 en 19 en 20 april in de dagbladen via grote advertenties in het gehele land zal worden gepubli ceerd. Door dit zogenaamde „sleuteispel" zal men in de gelegenheid worden gesteld tegen betaling van één gul den mee te dingen naar de prijzen, waaronder zich o.m, 25 auto's, 2 zeil jachten, 176 fietsen, diverse bont mantels. kano's, kampeertenten be vinden. De Hollerith-afdelingen van enkele bedrijven hebben in de afge lopen maanden veel werk moeten verzetten om de goederen te admi nistreren. De trekking der prijzen zal uiter lijk 31 mei in tegenwoordigheid van notaris Van Erp te Hilversum ge schieden. De prijzen zullen in de tweede helft van juni aan de win naars worden toegezonden. Arabische federatie CAIRO. 17-4. In de hoofdstad van Egypte is een overeenkomst onder tekend waarbij de nieuwe federatie van Egypte, Syrië en Irak wordt uitgeroepen onder een president die zijn veto kan uitspreken over wetten die zijn goedgekeurd door de presi dentiële raad. Deze raad zal bestaan uit een ge lijk aantal vertegenwoordigers van elk van de drie landen van de fede ratie. zo heeft het persbureau voor het midden-oosten gemeld. Het verdrag, dat 32 pagina's be slaat. word ondertekend door persi- rient Nasser van Egypte, generaal- majoor Louay Atassi, de voorzitter van de Syrische revolutionaire raad en 'brigade-generaal Bassan Baker, de premier van Irak. President. Nas ser sprak de wens uit, dat alle Ara bische landen uiteindelijk verenigd zullen worden. Daarna zetten alle afgevaardigden naar de besprekin gen over de nieuwe federatie hun handtekening onder het document. De besprekingen waren in maart be gonnen, kort na de staatsgreep in Syrië en Irak. Het akkoord voorziet in een ge meenschappelijke buitenlandse poli tiek. gemeenschappelijke politieke en militaire leiding, economische plan vorming, culturele cn voorlichtings organisaties. De E.E.G. DEN HAAG, 17-4. - Minister J. Luns heeft geen aanwijzingen dat zijn sombere verklaringen inzake de Europese samenwerking, die hij eind januari ria de crisis in Brussel in de Tweede Kamer aflegde, in duidelijk optimistische zin moeten worden ge wijzigd. De bewindsman verklaart dit in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van zijn ministerie voor 1.963. Het her?tel van vertrouwen in de Europese gemeenschap vergt tijd, zo voegt hij hieraan toe, en is niet wel mogelijk zonder daadwerkelijke me dewerking van de partij die de ver- „President Jan Leis" naar Burghshiis HOEK VAN HOLLAND, 17-4. Tij- dens een proefvaart van de nieuwe reddingsboot „Koningin Juliana" is medegedeeld, dat dit schip de plaats inneemt van de „President Jan Leis" te Hoek van Holland. De „President Jan Leis" zat worden gestationeerd te Burghsluis. Bijna een uur is woensdagmorgen prins Bernhard met de „Koningin Juliana" op de Noordzee geweest, die na de felle wind in de laatste da gen gelukkig haar tumulteuze ka rakter had verloren. Prins Bernhard heeft er duidelijk erg van genoten; de zee was kalm, vrijwel egaal. Er scheen een vriendelijk zonnetje en onder die omstandigheden durfde schipper Van Seters het wel aan de „Koningin Juliana" de dolste ca priolen te laten uithalen, waarbij vooral de grote wendbaarheid en het motorvermogen van de nieuwe boot tot uiting kwamen. Prins Bernhard, toch al geïnteresseerd in alle techni sche zaken, had er een grote belang stelling voor en kwam er erg van onder de indruk. trouwenscrisis veroorzaakte, d.w.z. Frankrijk. Er blijft voor geruime tijd een verlies aan dynamiek in de ge meenschap te vrezen, tenzij een po sitieve houding van de lidstaten ten aanzien van het externe beleid (o.m. bij de komende tariefonderhandelin gen in het G.A.T.T.) tot herstel van het geschokte vertrouwen zou kun nen leiden. B'illie Sol Eet'es, die door d'e rech ter d'e grootste zwendelaar aller tij den werd genoemd, is veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Hij was door de jury van een rechtbank in Texas schuldig bevondën aan op lichting door middel van waardelo ze hypotheken op kunstmest tanks tot een 'bedrag van vierentwintig miljoen dollar. De Indonesische minister van buitenlandse zaken. dr. Soebandrio wordt 29 april in1 Hollandia ver wacht. Hij zal de plechtigheid van de overdracht van 'het bestuur door de Untea aan Indonesië op 1 mei bij wonen en daarbij een redevoering uitspreken. Ingezonden mededeling 2e hands 350 cc., mooie motor en te koop. Te bevragen bij: ZEEUWS-VLAAMS FEUILLETON Vissterfte fataal pTRECHT, 17-4. De strenge en langdurige winter heeft de Neder landse binnenvisserij een zware slag togebraoht - de lange vorstperiode en de overvloedige sneeuwval heb ben een omvangrijke visstrefte ten gevolge gehad, een visstrefte die in enkele gebieden catastrofale vormen heeft aangenomen. Dit zei de heer J. Vootelink. voorzitter van de •hoofdafdeling „zoetwatervisserij" van de Nederlnndsche Heidemaat schappij, tijdens een in Utrecht ge houden vergadering van deze orga nisatie. 18 En toen schoot de gedachte door Kees 'heen: dat is de smokkelboot. Want de Zanddulve 'is wel zó diep, d'at men er die boot door kan bomen zonder van ïhet land' 'to worden ge zien, als rnen tenminste af en toe een beetje diep bukt. Natuurlijk, dat was het! En de PauweLs waren dbar natuurlijk opgekomen bij hun nach telijke srmokkelt'oohten over hét ijs in vroegere winters. Vast en zeker waren ze, toen ihiet ijs op d'e Zand dulve on betrouwbaar begon te wor den', op de gedachte gekomen er een boot naar toe te slepen. Kees was in 'd'e schuur met de knechts aan 'het weak, toen 'deze ge dachten hem door het hoofd speel den. Hij was er zó van vervuld, dat hij niet eens 'hoordé, dat de oudste knecht nets vroeg en hij ging regel recht naar huis, naai- zijn kamer op zolder om een oude 'stafkaart te raad plegen, die door Henk was afge dankt. Want al meende 'hij vrij goed te weten, hoe 'dé Zanddulve door het landschap kronkelde, hij wilde het voor alle zekerheid nakijken. Het geval liet geen twijfel over. Kijk. dat was die diepe sloot. Daar was het land, dat hij deze zomer had geploegd. De sloot begon vlak bij het erf van Pauwels, dicht bij de ge bouwen in elk geval. Dan liep hij met een boog om het weiland heen, deelde een vlak stuk weiland door midden en liep dan dood tegen een hoog stuk bouwland, dat Belgisch gebied was, maar dat van het land van Paowels was afgescheiden door door W. Geldof een flinke houtwal. Door dat bouw land zou natuurlijk wel een aarden weg lopen, waarop men de sporen van nachtelijke tochten gemakkelijk kon uitwissen. Al stond de douane nu op het vlakke weiland en niet vlak bij de sloot of de houtwal, dan zou zij toch nooit iets opmerken. Het was wel vernuftig uitgedacht: er werd a.h.w. gesmokkeld onder haar neus door. Het kon niet anders, of zo moest het zijn. En ineens 'golfde een wilde vreug de door Kees heen: hij zou ze, die Pauwels! De rekening zou nu ver effend worden! En op een legale ma nier. Niet via een uitgelokte vecht partij in een café of op eén eenzame landweg. Dan trok je toch uiteinde lijk aan het kortste eind. Zo spoedig mogelijk zou hij zich van de waar heid overtuigen. Dan zou hij Henk inlichten en die mocht de ontdek king, als een uitvinding van hem zelf, doorgeven. Dan zat er nog een promotie voor Henk in, een gevoelige mep voor de Pauwels en een grote voldoening voor hem, Kees! Drie vliegen in één klap. De eerste weken kon echter niets van zijn plan komen vanwege het weer. Wel begon het eind januari te dooien, maar later begon het te kwakkelen met veel sneeuw en wind zodat liet polderland onbegaanbaar werd. Hoe graag Kees er 's nachts op uit wilde gaan, hij moest zijn on geduld bedwingen. In die tijd ge beurde en nog iets onaangenaams. Hij was met de jeep naar Oostburg geweest, boodschappen doen en was daar bij een winkel Jannie tegenge komen. Hij 'had haar met een onver schillige groet voorbij willen lopen, maar bemerkte op dat ogenblik, dat het 'hem toch niet zo vlot af ging. En had zij nu maar niets gezegd, dan was dat nog wel gegaan. Maar toen ze als altijd tegen hem lachte en vroeg hoe het met hem ging, was hij tooh blijven staan en had gevraagd wat ze tegenwoordig uitvoerde. „Nou. ik ben bij tante Jaan hier", antwoordde ze. „Ze werd al een dag je ouder en kon zichzelf moeilijk meer redden. Ik ging er vroeger wel meer een paar dagen in de week heen. Sinds september ben ik er nu voor dag en naoht". Als ze nu dat woord september maar niet had genoemd! Misschien had Kees dan nog wel met een vrien delijk woord afsoheid genomen. Nu zei hij. wat grimmig en zelfvoldaan: „Zo! Dus je had dan tooh wel dn de gaten, wat voor een fraai huishou den het bij jullie thuis was. Dan ben je dus eindelijk verstandig gewor den". Dat was natuurlijk olie op het vuur. „Verbeeld jij je eigen maar niks. kale loonploeger! Praatjes heb je altijd genoeg gehad, 'hé? Ja, praat jes! Als je wat tegen ons hebt, moet je met bewijzen komen, maar dat kun je niet!" Dat laatste was natuurlijk al erg onverstandig. Het móést Kees op ru we wijze herinneren aan die droeve, laatste septemberdag van het vorige jaar, alhoewel Jannie dat niet be doelde. Het maakte hem weer ra zend. Als hij tegenover een jonge kerel van zijn leeftijd had gestaan, was een vechtpartij gevolgd die klonk als een klok. Dat ging nu na tuurlijk niet, maar wat hij nu met zijn sterke knuisten niet kon berei ken. dat probeerde hij nu met woor den. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5