DE ZIERIKZEESCHE COURANT BESTUURSOVERDRACHT VAN NIEUW-GUINEA OP 1 MEI „Politieke erfenis kabinet is beperkt" Veiligheidsraad bespreekt Portugese luchtaanval op grensdorp in Senegal Rijksrecherche onderzoekt verleden van Jodenvervolger dr. Erich Rajakowitsch deurloo Verrassende 1-0 zege van Oranjeteam Man sloeg met bijl op projectiel ZIERIKZEESCHE NJEUWSBODE Donderdag 18 april 1963 119e jaargang No. 19363 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. Ot f 10-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. lakanman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110*2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week In dit nummer: Schoutven-Duivelandse jeugd vierde M-dag Reuzcntaart voor prinses Alexandra Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Plechtigheid vormt inleiding van een week lang feest DJAKARTA, 17-4. De Indonesi sche vertegenwoordiger in westelijk Nieuw-Guinea, Soedjarwo Tjondjo- ncgoro, is in Djakarta aangekomen ter bespreking van de bijzonderhe den van de bestuursoverdracht op 1 mei. Op een persconferentie deelde hij mede dat de V.N.-bestuurder, dr. Djalal Abdoh, in de ochtend van de eerste mei tijdens een plechtigheid die twee uur zal duren, het bestuur officieel aan hem (Soedjarwo) zal overdragen. De plechtigheid zal - zoals bekend - namens V.N.-secretaris-generaal Oe Thant, worden bijgewoond door diens kabinetschef, C. V, Narasim- han; voorts zal de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, di\ Soebandrio, aanwezig zijn. Verwacht wordt dat de heer Na- rasimhan een boodschap van Oe Thant zal voorlezen over de succes volle afsluiting van de eerste fase van het V.N.-optreden in dit gebied. Dr. Soebandrio zal vermoedelijk een boodschap van president Soekarno voorlezen. De heer Soedjarwo deelde voorts mede dat de V.N.-vlag voor het laatst tijdens de plechtigheid op 1 mei om 02.30 uur G.M.T. (03.30 uur Ned. tijd) zal worden gestreken; hiervoor in de plaats zal de Indonesische vlag wor den gehesen. De huidige structuur van het bestuur zal worden gehand haafd om ontwrichting van diensten te voorkomen. Hij zei dat de Indo nesische regering niet van plan is tussenbeide te komen in de activi teit van de Nederlandse missionaris sen en zendelingen die in Nieuw- Guinea blijven. Een week lang feest Soedjarwo zei dat na de plechtige bestuursoverdracht een nieuwe gou verneur zal worden geïnstalleerd. De plechtigheid zal de inleiding vormen van een week lang feest in alle be langrijke plaatsen. Over de toekomst van het gebied zei hij dat Indonesië van plan is een aparte economie voor West-Irian met zijn eigen valuta te vestigen. Te zijner tijd zal het ge bied functioneren als elke andere provincie van Indonesië. Al het Nederlandse kapitaal zal op 1 mei in Indonesische handen moe ten zijn overgegaan of uit het gebied verdwenen moeten zijn. Voorts zei hij dat de Nieuw-Guinea-raad zal worden vervangen door een provin ciale raad, die zal bestaan uit leden die door president Soekarno worden* benoemd. Onderwijs en vervoer noemde hij de grootste vraagstukken waarvoor- de Indonesische regering zich in dit gebied gesteld ziel. Volgens Soedjar wo is het aantal van circa 1600 In donesische militairen voldoende om de orde en rust te handhaven. Minister De Pons: AMSTERDAM, 17-4. De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, heeft woensdagmiddag op de toogdag van de C.H.U. in Am sterdam gezegd, dat het huidige ka binet aan zijn opvolger een politieke erfenis van beperkte omvang achter laat. De Mammoeth-wet, de algeme ne kinderbijslagwet, het Nieuw Gui- nea-vraagstuk, het loonbeleid en de toto wet zijn stuk voor stuk lastige politieke klippen geweest, die wij thans achter ons hebben gelaten, zo zei minister De Pous. „De door het kabinet uitgelokte discussie over de verhouding tussen reklame en televisie", heeft, aldus minister De Pous, veel klaarheid ge bracht in de gevoelens over de voor- en nadelen van de reklame in de televisie en van de verschillende vormen, waarin deze reklame kan worden gebracht. Het volgende ka binet kan zo gemakkelijker een de finitieve regeling ontwerpen. Een interessant aspekt van deze ontwikkeling is, dat het verminderen NEW YORK, 17-4. De Veiligheids raad is woensdag bijeengekomen om de klacht van Senegal tegen Portu gal te bespreken. Volgens Senegal zouden Portugese vliegtuigen on langs bommen hebben uitgeworpen boven 't Senegalese grensdorp Boeg- niack. Nadat de raad zijn agenda had goedgekeurd werden de afgevaardig den van Senegal en Portugal, die geen lid van de Veiligheidsraad zijn, aan de eonferenfietafel genodigd. De vertegenwoordiger van Sene gal, die het eerst aan het woord kwam, gaf 'bijzonderheden over het bombardement en hij noemde de toestand in de grensstreek langs Por tugees Guinea gespannen. Volgens hem was dit het gevolg van „bloed baden en terreur" die de Portugezen ini hun gebied uitvoeren en waar door veel Afrikanen naar Senegal vluchten. Hij verwierp d'e Portugese beschuldiging dat Senegal plannen had om Portugees Guinea te annex eren. De Senegalese afgevaardigde verzocht de raad de Portugese grens- schendingen en die „aanvallen op on ze dorpen" te veroordelen. De afgevaardigde van Portugal, die vervolgens het woord kreeg, he kelde dfe houding van Senegal, dat „zonder gebruik te maken van de mogelijkheden die het Handvest van Ophaalbrug klapte omhoog - Vier gewonden EMMELOORD, 17-4. - Het onver hoeds omhoog klappen woensdag middag van een elektrische ophaal brug over de Zwolsevaart in de NoordoostpoJder heeft tengevolge ge had, dat vier arbeiders, die op de brug bezig waren het wegdek te ver nieuwen, gewond zijn geraakt. De mannen, di'e, als uit een kata pult afgeschoten, door de lucht vlo gen, kwamen van vrij grote hoogte op de weg terecht. Zij zijn allen naar het ziekenhuis in, Emmel'oord over gebracht. Voor zover bekend1, is geen van hen in levensgevaar. Het weg dek was grotendeels van d'e brug verwijderd cn vermoedelijk is daar door het evenwicht verstoord. Het ophaalmechanisme werkt namelijk met een contragewicht, dat zich in de kelders van de brug bevindt. De arbeiders kond'erx enige bal'ken niet goed bereiken en hadden de brug wachter verzocht de brug wat om hoog te draaien. Toen de brugwach ter de grendel had weggeschoven om aan dit verzoek gevolg te kunnen geven, schoot d'e lichter geworden brug met een klap omhoog. De brug is hierdoor ernstig ontzet en het. zal vermoedelijk enige weken duren, al vorens hij weer kan warden ge bruikt. de Verenigde Naties biedt, bemidde ling of onderhandeling, een over haast 'beroep op de Veiligheidsraad •heeft gedaan". Hij noemde de be schuldigingen onbetekenend. van de politieke twistpunten er toe kan bijdragen de tegenstellingen tussen cle verschillende groeperingen in ons volk te verminderen. Scherpe reakties pro of contra een bepaald beleid zijn niet bevorderlijk voor 'n natie, die in haimonie wil leven. De sociaal-economische nalaten schap van het huidige kabinetsbe leid aan het Nederlandse volk is groot te noemen, zo zei de minister. Als de resultaten het gevolg zijn van de hoogconjunctuur en niet van het beleid van het kabinet, zoals de op positie beweert, waarom is dan de vorige periode van hoogconjunctuur namelijk in de jaren 1953-1957, niet net zo bevredigend verlopen als nu, zo vroeg drs. De Pous zich af. Pearson vonnt nieuwe Canadese regerin« c c OTTAWA, 17-4. De liberale leider Lester Pearson heeft woensdag de uitnodiging van de gouverneur-gene raal van Canada, Georges Vanier, om een nieuwe regering te vormen aanvaard. Even tevoren had premier John Diefenbaker zijn ontslag aan 'de gouverneur aangeboden. Zoals bekend is heeft zijn conservatieve partij ibij de onlangs gehouden par lementsverkiezingen zware verliezen geleden. De formateur verklaarde woens dag, dat hij maandag zijn kabinet gereed zou hebben. Meester-bakker Toni Stopp Ani uit de Engelse plaats Winder is hier bezig aan één van de vijf reuzentaarten, die hij moet maken voor de bruiloft van prinses Alexandra van Kent en Angus Ogüvyvolgende week woensdag in Londen. De taart van vier „verdiepingen" is 1,20 meter hoog en heeft een doorsnede van 45 cm. Zij draagt de emblemen van de Engelse koninklijke familie en van Schotland. AMSTERDAM, 17-4. - Naar eerst thans bekend is geworden, zijn re chercheurs van de Amsterdamse rijksrecherche onder leiding van hun Ingezonden mededeling „Elegant" kleding aan huis te ontbieden havenplein 11 - tel. 2890 Weinig sfeer in elfde interland tegen Frankrijk ROTTERDAM, 17-4. - Het Neder lands elftal heeft woensdagavond voor de eerste maal dit jaar het pad der overwinning betreden. Lang heeft het weliswaar geduurd, eer het hiervoor de juiste richting had ge vonden, maar toen het hierin met een juweel van een doelpunt was geslaagd, liet het zich er niet meer van afbrengen. De Fransen, die over een technisch zeer bekwame ploeg beschikten, doch niet de kunst ver stonden om hun technische superio riteit ook in doelpunten uit te druk ken, trachtten dit nog wel, maar alle pogingen faalden. Niet in. de 'laatste plaats door de solide Nederlandse defensie, met aan het 'hoofd Eddy Pieters Graafland. Met d'e wederom sdh/ilbteremdl spelen de Coen Moulijn, die de ster van het veld was, en d!e grote gangmaker van de ploeg, aanvoerder Fons van Wissen, vormde d'e Feijenoord-doel man, 'het drietal' op wiens n'aam in de eerste plaats deze overwinning moet worden geschreven. Het bruiste ditmaal niet in de Feijenoordkuip, zoals precies een week tevoren bij de Europacup wed strijd Feijenoord-Benfica. Het decor was vlak en de sfeer ver 'te zoeken. Geen toeters ditmaal en evenmin vlaggen en rood-witte 'hoeden. De hoop, dat de 22 hoofdrolspelers in deze elfde Interland tussen Neder land en Frankrijk, waarvan onze landgenoten er nu zeven hebben ge wonnen 'tegen d'e Fransen vier, die sfeer zouden brengen, leek voorlopig ij del. Om beurten trokken, de ploe gen ten aanval. Maar geen der aan- valslinies kon zich in d'e huid van de beer steken. Het was allemaal te zacht, te teder haast, als wilde men elkaar niet kwetsen. De Fransen leg den magnifieke combinaties op de grasmat, maar vonden 'het zelf zo mooi. dat ze het uiteindelijke doel van 'hun akttes het scoren ver gaten. Nederlands doelpunt Aanvankelijk bood1 d'e tweede helft eenzelfde beeld, tot na een kwartier de Fransen 'tot een sterkere druk kwamen, en zelfs heel dicht bij een doelpunt. Een .schot van Ivon bouds stuitte echter af op d'e lat 'en in de 20e minuut redde Piteters Graafland prachtig ibij een 'kopbal van dezelfde speler. De „haantjes" waren er niet door gedeprimeerd!, integendeel, zij putten moed uiit deze tegenslagen. Terwijl zij echter nu op weg schenen naar d'e zege, 'kwam dn de 27e minuut als een donderslag 'bij heldere hemel dat Nederlandse dbelpurat, dat Henk Groot op zijn n'aam schreef, maar waaraan Coen Moulijn de 'schittering gaf Van een kostbaar juweel. De strijd was' hiermee 'beslist. De Fran sen bleven volharden in hun steriele spel, waarop die Nederlanders het antwoord inmiddels wel hadden ge- 'le'erdl Ondanks de druk kwam de Nederlandse verdediging nauwelijks nog in gevaar en tenslotte stond daar nog Eddy Pieters Graafland, als een vertrouwenwekkende figuur gelijk een rots in de branding. Nederland heeft via de nederlaag tegen België, en het gelijke spel te gen de Zwitsers de overwinning be reikt, dit met gedegen spel, zonder echter de glans d'ie een grote forma-' tie eraan kan geven. De uitzonderin gen noemden wij reeds, met Coen Moulijn voorop. Voorjaarsvergadering Plattelandsvrouwenbond UTRECHT, 17-4. In „Tirvoli" te Utrecht 'houdt de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen' donderdag morgen .9 mei de algemene voor jaarsvergadering. BREDA, De gemeenteraad van Breda heeft zich woensdagavond unaniem gesdhaard achter het voor- stel van b. en w. om de schilderach tige oude haven te dempen en daar onder een grote parkeergarage aan to leggen. MUSSELKANAAL. Een baby van twee maanden van het echtpaar Germs te Musselkanaal is woensdag middag gestikt. Het lag in één bedje met haar even oude zusje en kwam, nadat 'het 'door de moeder was ver zorgd, zo te liggen, dat het tegen de zijwand van het ledikantje werd' ge drukt. Twee ernstig gewonden bij frontale hotsing KOEWACHT, 17-4. Op het 'kruis- punt Verkorting-Langeweg onder Koewacht zijn twee personenauto's bestuurd door de landbouwer K. Mi- chielsen uit Axel en de groothande laar in métalen J. Cracau uit Ter- neuzen frontaal met elkaar in bot sing gekomen. Beide bestuurders zijn in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Sluiskil gebracht. Ernstig gewond in ziekenhuis opgenomen TILBURG, 17-4. De 25-jariige los- ai'beider P. van Delft uit Dongen, dn dienst 'bij de Rijkswaterstaat is ern stig gewond geraakt aan hoofd en 'handen toen hij woensdagmorgen bij het kappen van bermstruiken langs de Dongense weg te Tilburg met zijn handbijl op een projectiel sloeg, dat explodeerde. Collega's 'die na de ont ploffing toesnelden, vonden van D. op de grond liggen. Met voorname lijk brandwonden werd hij naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Tilburg overgebracht. Levensgevaar wordt niet aanwezig geacht. Bij onderzoek is gebleken, dat het projectiel een zogenaamde mon- dlngsyuurnabootser was, die bij Ne derlandse logeroefeningen wordt ge bruikt en vermoedelijk bij militaire oefeningen onopgemerkt in 't struik gewas is terecht gekomen zonder te ontploffen. chef-commissaris, Y. Taconis, sedert tien dagen bezig met het verzamelen van materiaal voor een eventuele strafvervolging in Nederland van de jcdenvervclger dr. Erich Rajako witsch, die zich woensdag bg de ju stitie in Wenen heeft gemeld. De opdracht van dit onderzoek werd begin vorige week door de mi nister van justitie gegeven aan de Amsterdamse procureur-generaal mr. H. R. de Zaaijer. Mr. de Zaaijer deelde het A.N.P. mede dat hij meteen een aanhou dingsbevel heeft laten verspreiden. Dit is nog steeds van kracht. Boven dien belastte hij de officier van ju stitie, mr. G. R. Nubé, met een even tuele strafvervolging, waarvoor de rijksrecherche in Amsterdam het materiaal moet verzamelen. Commissaris Taconis en twee van zijn rechercheurs zijn sindsdien druk bezig met het doorlezen van de grote hoeveelheid materiaal die het Rijks instituut voor oorlogsdocumentatie over het optreden van Rajakowitsch in Nederland heeft verzameld. Op basis hiervan is een werkschema op gesteld. ijn huis is zelfs elke In arme een vorst. Rustig weer Kind verdronken in Amsterdam AMSTERDAM, 16-4. De 8-jarige Cornelis J. Tammer uit Amsterdam Oost is woensdag in het water langs de Cruquiuskade gevallen en ver dronken. Het jongetje speelde op straat met vriendjes. Een aantal mensen zag -het ventje in het water vallen dodh bleef werkeloos toekij ken. De rijkspolitie te water heeft later het lijkje opgehaald. Biert kan 's avonds verlicht ademhalen GEERVLIET, 17-4. In deze ver- lichte eeuw zijn er nog plaa tsen waar de tijdschijnt te hebben stilgestaan. De bxiurtschap Biert in Geervliet is hiervan een treffend voorbeeld: ver leden jaar pas werden de inwoners r?ari Biert de zegeningen van de elek triciteitsvoorziening deelachtig. Wie na het invallen van de duisternis zijn ivoning verlaat, moet in Biert echter nog steeds een lantaarn mee nemen. want aan straatverlichting is men hier nog niet toegekomen. Al komt hierin nu verandering: de ge meenteraad van Geervliet heeft- ivoensdag besloten, dat in Biert ze ven „lichtpunten" zullen worden „aangebracht". Kosten f 3.350. Mo derne natriumverlichting komt de gemeente echter nog steeds te duur. Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen en slechts enkele ver spreid voorkomende buien; vannacht hier en daar mist; matige tot zwakke wind uit zuidelijke richtingen; wei nig verandering in temperatuur. 19 april. Zon op 5.37, onder 19.43. Maan op 4.07, onder 13.42. Nieuwe maan: 23 april te 21.29. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 19 april 11.10 v.m. 23.40 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 april 10.50 v.m. 23.40 n.m. Doodtij: 19 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-4. Het 1CN.M.I. deelt mede: Een ten westen van de Britse eilandCn gelegen 'depressie verandert maar weinig van plaats en vult lang. zaam op. Het koufront van déze de pressie is de afgelopen nacht Neder land gepasseerd, plaatselijk enkele buien veroorzakend. Gistermiddag al kwam. voor het front uit een buien- 'lijn tot ontwikkeling, die van, zuid west naar noordoost met een snél heid van ongeveer zestig kilometer per uur over Nederland trok. Op verscheidene plaatsen 'ging dit niet een kortdurend! onweer gepaard. Bij de noordivestpunt van Spanje is een kleine dtepressi'e aangekomen, die via zuid-Frankrijk verder naar het oos ten trekt. Ze zal morgen geen in vloed op het weer in onze omgeving uitoefenen. Nederland komt in een gebied, waarin de luchtdrukverschii- len klein. zijn. De wind wordt daar om iets zwakker en veranderlijk van richting. De atmosfeer blijft enigs zins onstabiel, zodat verspreide bui en zullen voorkomen. BRUMMEN. Een zware windstoot heeft woensdagavond in Brummen het 'dak van een nieuwe fabriek, de Brurnmense Betonbouw, afgerukt. De schade bedraagt enkele duizenden guldens. Nationale bevrijding DEN HAAG, 17-4. De nationale bevrijding zal dit jaar op dezelfde wijze worden 'herdacht als in de ja ren tussen do lustrumvieringen van 1955 en 1960 ihet geval is geweest. Nu 5 mei dit jaar op zondag valt, zuil'len op 'die dag nationale program ma's over radio en televisie worden uitgezonden, terwijl van de open bare gebouwen de Nederlandse vlag zal wapperen en de op nationale feestdagen gebruikelijke verlichting zal -worden aangebracht. Daarnaast zullen er plaatselijke feestelijkheden zijn die al naar het karakter ervan - ook eventueel op maandag 6 mei zullen plaats heb ben. Televisieprijs voor Rudi Carrell UTRECHT, 17-4. Do stichting Prijs van de Televisiekritiek, opge richt door het gezelschap van de te levisiecritici 'heeft -twee zilveren N'ipkowschijven ^toegekend aan Rudi Carrell en H. A. Gomperts. De Nip- kowschijf wordt elk jaar uiitgeréiflet aan die televisiemedewerkers, die ■tot opvallende prestaties zijn geko men, Rud'ie Carrell krijgt zijn schijf voor het feit, da't hij zijn televisie show voor de V.A.R.A. zelf schrijft, produceert en regisseert en ook de teksten van de liedjes van de mede werkers schrijft. De prestatie wordt door het gezelschap van televisiecri tici. in ons land uniek genoemd. De journalist H. A, Gomperts, is verantwoordelijk voor de rubriek li teraire ontmoetingen van de A.V. R.O. Deze rubriek staat, aldus het gezélschap op een een bijzondér hoop peil.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1