DE ZIERIKZEESCHE COURANT Weersomstandigheden oorzaak van geringere Paasdrukte ONGEREGELDHEDEN IN LONDEN HET GREVELINGENPROJECT In liet buitenland wel grote paasdrukte Speciale afgezant van Kennedy in ons land Man viel vrouw aan komt bij een O.A.S. begint uiteen te vallen Veiligheidsraad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! Dinsdag 16 april 1963 IJ 9e jaargang No. J93C2 WAARIN OPGENOMEN •^DAKTIE EN ADMINISTRATIE- lierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v'h. Lakanman Ochtman. laonewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) t 1,per stuk Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,55, per week 1» dit nummer: Schoolvoetbalivedstrijden te Zierikzee Vooral de musea kregen veel bezoek DEN HAAG, 15-4. De weinig fraaie weersomstandigheden waren de oor zaak, dat de paasdrukte in Neder land belangrijk minder was dan vo rig jaar. Toen maandagavond in het oosten des lands de paasvuren op vlamden, waren de meeste buiten landers alweer thuis, of een heel eind op weg terug. Begrijpelijkerwijs waren het vooral de toeristische bin- nenattrakties die de grootste belang stelling trokken. Buiten immers was het niet veel gedaan. De buiten-at- trakties toonden overal een sterk ge daald bezoekcijfer in vergelijking met 1962. Zo 'kreeg Blijdorp Rotterdam thans maar 13-OQo man binnen de poorten tegen 30.000 verleden jaar. Schiphol boekte 25.000 bezoekers tegen 35.000 verleden jaar, Arti-s 8.000 tegen 15.000 en de Amsterdamse rondvaartboten 14.000 tegen 17.500. De Rotterdamse Spidoboten „verloren." slechts twin tig procent. Een voorbeeld, dat musea van het slechte weer hebben geprofiteerd, geeft het rijksmuseum in Amster dam, dat ruim 17.500 bezoekers trok. Het openluchtmuseum -bij Arnhem trok echter 5.000 bezoekers tegen 7.000 verleden jaar en de Hoge Ve- tuwe liep van 12.000 tot 5.500 terug. Aan de grensposten is 'het vooral in het oosten op vrijdag en zaterdag behoorlijk druk geweest. Alleen al Fatale brand in Geleen Kind omgekomen GELEEN, 13-4. Bij een brand in de wening van de familie F. in Ge leen, is een van de drie kinderen van het gezin, de 2-jarige Fredd.v, omgekomen. De heer F. liep zeer ernstige brandwonden op. Z.ijn toe stand is zorgwekkend. Het 7-jarige zornlie Emiele werd minder ernstig cl re hr-m'l Hen our teen de heer F. in de keuken cp de eerste etage een petroleumkachel orrstcotte die hij bezig was bij te vullen. Tn een oogwenk stond de keuken in lichtelaaie. De heer F. kreeg ••ware brandwonden, doch hij slaagde erin deer de vlammen heen naar de tweede verdieping te komen, waar de drie kinderen in bed lagen. Met de 5-jaiige Johnny en de 7-ja rige Emiele in zijn deerlijk ge schroeide armen keerde hij daarna langs de brandende trap terug. Be neden gekomen was hij niet meer in staat om neg eens naar boven te gaan cm het derde kind te halen. Evenals de kleine. Emiele, die min der ernstig gewond werd, is hij op- Luister- en kijkonderzoek HILVERSUM. 13-4. - De besturen van de Nederlandsche Radio Unie en de Nederlandse Televisie Stichting, waarin de vijf omroeporganisaties samenwerken, achten het. nu het wetenschappelijk luister- en kijkon derzoek is aangevangen, wenselijk bij de vaststelling van het verdere beleid de inzichten te kennen van een onafhankelijk wetenschappelijk adviescollege. Daarom hebben zij besloten tot de instelling van een dergelijk college over te gaan, dat hun van advies dient zowel inzake de reeds geënta meerde als aangaande de eventueel in de toekomst aan te vatten onder- 7.oekprcjekten. via Nieuweschans 'kwamen er 30.000 mensen binnen, die veelal de zoge naamde „Noorcïzeeroute", die door vijftig samenwerkende Deense, Duit se en Nederlandse V.V.V.'s werd uit gestippeld, volgden. De stad Gronin gen liep vol. Het nationaal rijtuig- museum in Leek. dat -t'hans de gou den koets herbergt, trok 7.000 be langstellenden. Arnhem Arnhem was, 'buiten de randstad Holland, een ander brandpunt van toeristische belangstelling. Toen de ze s-tad boordevol was werden toe risten van 24 'nationaliteiten in een straal van veertig 'kilometer over omliggende hotels en pensions ge spreid. Het verkeer langs de grote wegen was op sommige dagen druk, maar dank zij beperkte maxiimumsnelhe- den over -het algemeen zeer regel matig. De helikopter en de vliegtui gen van de rijkspolitie verlichtten de taak der verkeerspol'it iemannen op de weg zeer. Over het algemeen kwa men geen opstoppingen voor. Bij anti-A-kom betoging LONDEN, 15-4. Maandag zyn de Londense politie en betogers voor kernotnwapening, die na een mars van vier dagen vanuit Aldermaston Londen binnenstroomden, slaags ge raakt. De gevechten begonnen toen een groep zich afscheidde van de hoofd macht van 35.000 man en van de ge oorloofde route naar Hyde Park, het eindpunt, afweek met de bedoeling vcor de regeringsgebouwen te de monstreren. De politie was sterk in de minder heid en het verkeer werd volledig ontwricht toen de betogers arm in arm politiekordons verbraken en in brede rijen de wegen versperden. Bij het Victoria-station raakten de demonstranten slaags met de bere den politie. Stokken en appels wer den als projectielen gebruikt. Ongeveer drie uur na de ongere geldheden bedroeg het aantal arres taties bijna zeventig. We k om sluiting komt weer op gang tekenen zioh af -tegen de blauwe of - grijze luchten die de achtergrond vormen van cL-it gigantische werk aan Krammer, Grevelingen en Zijpe. Maar «en nog groter rijdende kra-an, dan tot dusver gebruikt, wp?, nodig. Transport van dit rêïïzëhge- va-arte via het veer te Zijpe was niet mogelijk. Daarvoor is de veerpont niet berekend en zeker n'iet de pont- bruggen, die de aanlegsteiger van de veerpont vormen. Men heeft toen de kraan via het eiland Flakkee ver scheept. Op de Fl'akkeese wal werd de kraan door twee drijvende bok ken opgepakt en hangende in de ta kels werd naar de Oost-kop haven ge varen. ZIJPE, 15-4. De werkzaamheden voor het afsluiten van het noordelijk deel van de Grevelingen komen zo langzamerhand weer op gang na een gedwongen rust van drie maanden wegens vorst. Deze werkzaamheden ziin in de eerste plaats de aanvoer van zoveel mogelijk stortsteen en in de tweede plaats het verder klaar maken van de kabelbaan, die de stortsteen in het af te sluiten water zal moeten deponeren. Grote en zware delen en ijzerconstructies moeten daarbij 'ge transporteerd en gemonteerd wor den. Reusachtige kranen zwaaien reeds hun armen over de Oost kop- haven en de bogen van de kabelbaan Het zuiden was zonnig PARIJS, 15-4. Het Paasweekeinde heeft in Frankrijk een ware uittocht uit de steden te zien gegeven van mensen die op zoek gingen naar fris se lucht en zon. Aan zonneschijn ontbrak het zondag de vele Fransen niet. Terwijl in Parijs het weer in de loop van de dag hoe langer hoe meer ver somberde. werden aan de Bas'kische kust temperaturen van 35 graden in c'.e zon gemeten. Er heerste daar een drukte, die te vergelijken was met d:e in de zomermaanden. Dat was ook het geval aan de Rivièra, die terlijk overstroomd werd door toeristen en die een zomerse aanblik bood. Onder degenen die van deze nracht'ge Paaszondag profiteerden bevond zich sir Winston Churchill Trouwe hond Dit is de trouwe Tervuvrse herdershond Urbel van schipper C. J. Verberght. De hond redcle vorige week door zijn waakzaam- luid drie mensenlevens, toen aan boord van het schip brand was uitgebroken. Met janken en blaffen wekte hij de zoon van de schipper, die zag dat het dag-keukenverblijf van het schip in brand stond. Door een noodluiK konden de opvarenden zich toen in vei ligheid stellen. Om NAVO A-macht SCHIPHOL, 15-4. Maandagmiddag is op Schiphol aangekomen de heer Livingstone Merchant, de speciale afgezant van president Kennedy, die in een aantal Westeuropese landen overleg zal plegen over het vraag stuk van de gemeenschappelijke kernwapenmacht van de N.A.V.O. De heer Livingstone Merchant zal tot woensdag dn Nederland blijven. Vandaag (dinsdag) heeft hij een be spreking met minister Luns. De af gelopen dagen heeft 'hij in Londen onderhandeld. Kort nadat de heer Livingstone Merchant op Schiphol wa-s aangeko men arriveerde, daar ook de Ameri kaanse vertegenwoordiger bij het N.A.V.O.-hoofdkwartier in Parijs, de heer Fdnietter. De heer Fin letter werd op zijn reis naar Nederland vergezeld 'd'oor de Nederlandse ver tegenwoordiger bij de N.AN.O. in Parijs, -dr. H. N. Boon. De fïeèr Fin- letter zal de heer Livingstone Mer chant bijstaan in <$e 'besprekingen die de laatste 'hier an Nederland zal voeren. die, met een reusachtige Panama hoed op, eer. autotocht van Monte Carlo naar Nice maakte. Ook in west-Berlijn was -het een drukte van belang. In fraai lente weer waren naar schatting 100.000 toeristen uit het buitenland en uit de Bondsrepubliek naar dit stads deel gekomen om er de Paasdagen door te brengen. Zondagmorgen al sloeg het aantal bezoekers -van de muur" alle records. DEN HAAG, 15-4. Een thans nog voortvluchtige psychopaat heeft een dame uit de Sneeuwbalstraat in Den Haag ernstig mishandeld. De vrouw is met een scheur in haar schedel en een verbrijzelde duim in het Roode Kruis-ziekenhuis opgenomen. In de nadht van zaterdag op zon dag werd bij het Haagse station Hol lands Spoor een (taxichauffeur door een hem onbekende -man, die toerist zei-die te zijn, om onderdak gevraagd. De chauffeur bracht de man onder da'k in zijn eigen 'kosthuis. Zondagavond om een uur of elf vroeg de man zijn 'hospita om een nijptang. Hij had) de hak van een zijner schoenen verloren en wilde ook de andere hak en de spijkers verwijderen. Toen die vrouw hem het gevraagde uit een gereedschaps kist aanreikte greep de man een bloksch aaf en mishandelde haar daar mee. Zijn motief 'is vermoedelijk diefstal geweest. De man vluchtte. Hij is inmiddels gearresteerd. Residentie-orkest in de Verenigde Staten NEW YORK, 15-4. Zondagavond is het Residentie Orkest voor zijn eerste tournee door de Verenigde Staten in New York aangekomen. Het ruim 100 leden tellende orkest, onder leiding van zijn dirigent Wil lem van Otterloo, zal vandaag (dins dag) te New London, in de Ameri kaanse staat New Hampshire, de eerste uitvoering geven. In totaal •uilen 27 concerten worden gegeven. Er staan drie Nederlandse werken on het programma: van Badings. Diepenbrock cn Heliendaal. De tour nee duurt vijf weken. VREEMDE BOL CANBERRA, 15-4. Het Aus tralische leger heeft zich ont fermd over een vreemde me talen bol die begin deze week op een afgelegen terrein ten noorden van Hill in Nieuw- Zuid-Wales is gevonden, aldus meldt de Australische voor lichtingsdienst. Burgers had den zich met het vervoer er van niet willen inlaten uit vrees voor mogelijke radio-ac tiviteit, ofschoon meting met een geiger-apparaat een nega tieve uitslag gaf. Deskundigen hebben de aard van het har de metaal, waaruit de onge veer 35 centimeter in door snee grote bol bestaat, nog niet kunnen vaststellen. Het voorwerp schijnt hol te zijn en uit twee aaneengelaste helften te bestaan.. De oppervlakte is ietioat hobbelig alsof de bol aan grote verhitting heeft blootgestaan. Prinses Beatrix in de V.S. aangekomen HONOLOELOE, 15-4. Prinses Bea trix is zondag van Hawaii te San Francisco aangekomen na een ver blijf van drie dagen op het eiland. Zij heeft daar geen officiële ver plichtingen vervuld. Tot woensdag zal de prinses in San Francisco blijven. Daarna volgt een driedaags werkbezoek aan Was hington. De prinses en haar gevolg werden op het vliegveld van San Francisco niet met een officiële plechtigheid verwelkomd omdat er, naar ambte naren van het Nederlandse consu laat meedeelden, „geen officiële of officieuze verplichtingen" in Califor- nie op 'het programma staan. Prin ses Beatrix zal in San Francisco de gaste zijn van de Amerikaanse financier James Zellerbach en diens echtgenote. Zellerbach raakte be vriend met prins Bernhard toen hij ambassadeur van de Verenigde Sta ten in Italië was. Met ballon Kanaal over CALAIS, 13-4. Twee Amerikanen - Don Piccard en Ed Yost, zijn za terdag in een „Montgolfière", een ballon gevuld met hete lucht, over het Kaneel gevlogen. Zij stegen op in Rye in zuidoost-Engeland en ver schenen om even voor tien boven de Franse kust. De ballon heeft een middellijn van 16 meter. In de tweede helft van april zal op de vliegbasis Twenthe de overdracht plaatsvinden van de eerste Lockheed TF 104 G-straaltrainingsjagers. Deze toestellen zijn niet alleen trainings vliegtuigen, doch ook werkelijke ge vechtsvliegtuigen, aangezien zij vol ledig operationeel zijn uitgerust. Op de foto zien we een TF 104 G tijdens een start van het fabrieksvliegveld in Amerika. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Kranten zijn de onderwij zers van het volk. PARIJS, 15-4. Uit Stukken die de Franse politie bij haar jongste arres taties van anti-Gaullistische extre misten in beslag genomen heeft, blijkt, dat de geldmiddelen van wat er nog van de O.A.S. over is opra ken, aldus is van de zijde van de politie meegedeeld. Dinsdag zullen de gewezen mari ne-officier Jacques Roy, secretaris generaal van de O.A.S. in Frank rijk. en een tiental leden van zijn secretariaat, die twaalf dagen gele den zijn gearresteerd, verhoord wor den. Uit de inbeslaggenomen documen ten 'blijkt volgens de politie ook, dat de O.A.S. snel uiteen begint te val len door gebrek aan leiders - de meeste zitten gevangen - en door interne conflicten in de organisaties. Paasboodschap van de Paus ROME, 14-4. Paus Joannes heeft op Paaszondag een toespraak gehou den lot rond 300.000 mensen die zioh op het plein voor de Sint Pieter in Rome verzameld hadden. Na zijn korte Paasboodschap die door radio en televisie werd uitge zonden, uitgesproken te hebben gaf paus Joannes zijn apostolische zegen „Urbi et Orbi" (voor stad en wereld) en wenste hij de wereldbevolking in 23 talen - waaronder Nederlands, Chinees en Japans - een „zalig Pa sen". In zijn Paasboodschap zei paus Joannes onder meer dat „Christus is verrezen" een blijde groet is, die vele heerlijke waarheden openbaart, na melijk geen dood maar leven, geen verdeeldheid maar vrede, geen ego isme, maar naastenliefde, geen leu gens maar waarheid, niet wat depri meert, maar de triomf van het licht, de zuiverheid, de wederzijdse eer bied. Meer wind Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met tijde lijk enige regen en vannacht hier en daar mist; aanvankelijk zwakke tot matige, morgen matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen; iets hogere temperaturen overdag. 17 april. Zon op 5.41, onder 19.39. Maan op 2.53, onder 11.17. 18 april. Zon op 5.39, onder 19.41. Maan op 3.33, onder 12.26. Laatste kwartier: 17 april te 3.53. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 17 april 18 april 8.31 v.m. 9.43 v.m. 20.52 n.m. 22.08 n.m. NEW YORK, 16-4. De Veiligheids raad zal woensdagavond 21.00 uur Nederlandse tijd bijeenkomen naar aanleiding van de klacht die Senegal heeft ingediend tegen Portugal, zo is maandagavond door een woordvoer der van de Verenigde Naties meege deeld. Volgens Senegal zijn de vorige week vier vliegtuigen vanuit Portu gees Guinea het luchtruim van Se negal binnengedrongen waarna het grensdorp Boumaek werd gebom bardeerd. BROUWERSHAVEN 17 april 8.13 v.m. 20.52 n.m. 18 april 9.27 v.m. 22.13 n.m. Doodtij: 19 april. ARNHEM. - Gedeputeerden van Gelderland hebben officieus gehoord zo delen zij Provinciale Staten mee, dat er plannen zouden zijn voor een nieuwe autosnelweg langs de linker Rijnoever van Rotterdam over Dord recht in de richting Duitsland. De Fordsfichting heeft een lijst met schenkingen voor hulp aan ont wikkelingslanden gepubliceerd. De bijdragen belopen een totaalbedrag van bijna 5.3 miljoen dollar. Enorm schip in dok ROTTERDAM, 15-4. Een van de grootste zeeschepen, die ooit de Nieuwe Waterweg zijn binnengeko men. ondergaat op het ogenblik bij Verolme op Rozenburg een onder houdsbeurt in het Koningin Juliana- dok. Het is de twee jaar geleden in Japan gebouwde supertanker „Naess Sovereign" met een draagvermogen van 94.000 ton, die vaart onder de vlag van de Britse rederij Anglo- American Shipping Co Ltd uit Ha milton, Bermuda.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1