ONDERZEEER „THRESHER" ALS VERLOREN BESCHOUWD Bakker doodt schoonzuster in Rozenburg Koe kreeg drieling Prinses Beatrix uit Japan vertrokken Bonn wijst Sowj et-Russisch protest af Veertigjarige A.V.R.O. gaat feestvieren Lawinegevaar in Zwitserland Het oppertoezicht op de waterkeringen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 april 1963 119e jaargang No. 19361 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lak^nman Ochtman. Jannewekkeo 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week In dit nummer: Zierikzee kreeg er hotel(letje) bij Met Pasen naar builen Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Mogelijkheid van sabotage zeer gering geacht WASHINGTON. 11-4. - Admiraal George Anderson, chef vloot-opera- ties van de Amerikaanse marine, heeft donderdag tijdens een perscon ferentie gezegd „node tot de conclu sie te z(jn gekomen, dat de onder zeeboot „Thresher" is vergaan". Reddingsvaartuigen hebben op de plek, waar woensdagavond een olie vlek werd waargenomen en waar de onderzeeboot vermoedelijk is ver gaan, kurk en plastic gevonden, alle bei grondstoffen die bij de bouw van onderzeeboten van het type „Thre sher" werden gebruikt. Op een vraag of hij meende dat aan boord van het schip nog iemand in leven zou kunnen zijn, antwoordde hij: „volgens mijn beoordeling niet". Woensdagavond had admiraal An derson reeds tegenover verslagge vers gezegd, dat als het schip tot op de oceaanbodem mocht zijn gezon ken, van een reddingsoperatie geen sprake zou kunnen zijn. „Dit is een deel van de straf die wij moeten on dergaan voor ihet ontwikkelen van de prachtige onderzeestrijdkrachten die wij tegenwoordig 'hebben". Inmiddels zijn donderdag de naas te verwanten van d'e 129 opvarenden reeds gewaarschuwd. Op de marine basis Porthmouth werd op plechtige wijze een speciale vlag gehesen, die zat blijven hangen zolang 'het zoeken naar de „Thresher" nog voortduurt. Nasporingen De nasporingen ondervonden zwa re hinder van hagel- en sneeuwstor men in het gebied van d'e ramp. Een grote redddngsvloot v»n marinesche pen en vliegtuigen neemt nog aan het zoeken deel, doch het zicht be droeg minder dan twee kilometer, terwijl een laaghangend wolkendek het zoeken vanuit de lucht vrijwel onmogelijk maakte. Admiraal Anderson vertelde dat de „Thresher" negen maanden op een werf dn Portsmouth (New Hamp shire) heeft gelegen om geheel te worden nagezien. Het was hier en daar nodig de huid open te maken om bij de machinerieën te komen. De twee andere duikboten van de zelfde klasse, de „Permit" en de „Plunger" hebben opdracht gekregen voorlopig hun duikdiepte te beper ken. Drie dagen geleden is de „Thre sher" met nieuwe duikproeven be gonnen. Woensdag zou tot de maxi male diepte worden gegaan. Deze diepte is geheim. Toen de duikboot dicht bij het dieptepunt was, viel de verbinding met het escortevaartuig uit. De admiraal acht de mogelijkheid van sabotage gering, maar zij zal worden onderzocht, evenals de mo gelijkheid van vijandelijke aktie, die volgens hem uitgesloten moet wor den geaoht. Er waren geen Russische schepen' in de nabijheid. Kennedy over de ramp President Kennedy heeft gezegd diep bedroefd 'te zijn over het Ver gaan van de „Thresher". „De moed en de toewijding van deze mannen van de zee, die d'e diepte in duiken om onze 'kennis en ons kunnen te vergroten, doen niet onder voor die van 'hun voorvaderen dde vooraan gingen 'bij de opmars naar de grenzen van onze bescha- ROZENBURG. 11-4. - Donderdag morgen omstreeks elf uur heeft de 36-jarige bakker J. R. uit Rozenburg met een hard voorwerp zjjn schoon zuster, de 35 jaar oude mevrouw A. B„ gedood. Het onderzoek is in han den van de rijkspolitie te Rozenburg. De substituut officier van justitie, mr. I. A. van den Roemer uit Rotter dam bevindt zich in Rozenburg en leidt het onderzoek. De rijkspolitie in Rozenburg heeft de bakker donderdagmiddag te om streeks één uur aangehouden in zijn woning. De man was toen compleet in de war. Ook gisteravond 'kon hij niet. normaal spreken. Hij wist de substituut officier van justitie geen enkel motief voor zijn daad op fe ge ven. De rijkspolitie te Rozenburg tast op dit punt volkomen in het duister. Beidé families staan in Rozenburg goed bekend. De bakker drijft samen met zijn broer, de echtgenote van de gedode vrouw, een bakkerij. Deze samenwerking heeft, voor zover be- Man schoot per ongeluk kind flood ARNHEM. 11-4. Het gerechtshof in Arnhem heeft donderdag de 34- jarige fruitkoopman W. van D. uit Eist (U.) tot vier weken hechtenis veroordeeld wegens betoonde on voorzichtigheid bij het schieten op een vogel op 30 maart van het vo rige jaar. Daarbij werd de vijfjarige Bertie Klomp door een kogeltje uit eer. buks dodelijk gewond. De procureur-generaal had drie maanden gevangenisstraf geëist. Het vonnis van de rechtbank in Arnhem luidde: zes weken gevangenisstraf, waarvan vier weken voorwaardelijk. kend, nimmer moeilijkheden opgele verd. De dader, bakker J. R. is ge trouwd en heeft kinderen. Ook het geziin van zijn broer telt enige kin deren. Het voorwerp waarmee de dodelij ke slag is toegebracht is tot dusver niet gevonden. Ook de wijze waarop de vrouw om het leven is gebracht is niet tot 'klaarheid -gebracht. Zij is gedood door een slag (slagen) op de schedel. Bakker J. R. zou in de loop van donderdagavond naar Rotterdam worden overgebracht. Het onderzoek duurt voort. ving. Deze dapperen hebben zich bij de 1.500 kameraden gevoegd, die in de tweede wereldoorlog in duikboten het leven lieten. De toekomst van ons land zal altijd verzekerd zijn in handen van mannen als deze, die er hun leven voor willen geven", aldus de Amerikaanse -president. Lang onder water Een 20-jarige Duitse zeeman, Eckhardt Balmacher, die za terdag jl. in de Australische rivier de Yarra viel en pas na 17 minuten boven water kon worden gebracht, is donder- morgen in een ziekenhuis te Melbourne, weer bij kennis ge komen. Direct nadat hij uit het water was gehaald, ivas hij geopereerd en had men hart- vïassage toegepast. Toen hij bij bewustzijn kwam mompelde hij eerst enkele woorden in het Duits en zei toen: okay". rden in n: „I'm BROEK IN WATERLAND, 11-4. Op het veehouderijbedrijf van de heer J. G. van Yperen in Broek in Waterland heeft donderdag een koe drie kalveren ter wereld gebracht. De toestand van de koe en haar kal veren is uitstekend. Te Marbel'la bij Malaga in het zui den van Spanje is een reisbus ver ongelukt. Dertien toeristen, van wie i vijf Nederlanders, raakten gewond. 4 zo meldt het Spaanse persbureau Ci- fra. In het noorden van Mexico zijn zeven mensen om het leven gekomen als gevolg van een hittegolf. Men krijgt in verscheidene plaatsen met een ernstig tekort aan drinkwater te kampen. FRANKEERZEGEL VAN 24 CENT DEN HAAG. 11-4. De P.T.T. is overgegaan tot uitgifte van een fran keerzegel van 24 cent. De zegel ver toont de beeltenis van H.M. de Ko ningin „en profil", naar het ontwerp Hartz 1953. De kleur van de zegel is reseda-groen. Indertijd heeft de P.T.T. het fran- keertarief van de brieven met een gewicht boven 20 grammen - dat teen 25 cent was - met 1 cent ver laagd. Er was namelijk gebleken, dat een groot deel van het publiek op zulke brieven twee postzegels van 12 cent plakte. Een tijdlang hebben ze daarvoor strafport moeten beta len. De P.T.T. heeft zich nu maar naar de gewoonte van het publiek gevoegd, en een officieel zegel van 24 cent uitgegeven. TOKIO, 11-4. Prinses Beatrix heeft dinsdagavond haar bezoek van tien dagen aan Japan beëindigd en is over eenkomstig het reisprogramma per vliegtuig naar Honoloeloe vertrok ken, voor een driedaags verblijf op Hawaïi. Voor 'haar vertrek uit de Japanse hoofdstad getuigde 'die -prinses in een schriftelijke verklaring van, het ge noegen, dat haar 'bezoek aan Japan heeft verschaft. „Na dé droeve onderbreking van mijn rei® 'd'oor enige van de meest belangrijke landen in Azië, ben ik zeer verheugd in staat te zijn ge weest haar te her-vatten 'en een 'be zoek aan uw land ie brengen, spe ciaal in deze mooie tijd van het jaar. Ik ben 'buitengewoon dankbaar voor het ihoffelii'ke welkom en de ont vangst die hunne keizerlijke majes teiten mij hebben 'gegeven en voor de charmante gastvrijheid die de Japanse regering zo vriendelijk is geweest mij te bewijzen. Ik koester behoefte te zeggen 'dat ik van elke d'ag van mijn bezoek aan uw land in zeer 'grote mate 'heb 'genoten en dat ik al d'e verschillende aspe'kten van het oude en moderne Japan ten hoog ste heb gewaardeerd1. Met grote be langstelling heb -ik d'e verschillende vormen van uw toneelkunst gevolgd, vanaf haar uiterst traditionele uit drukking in het No'h-theater, tot aan de vroiij'ke en moderne Tokio-revue, en de bijzond'er 'bekoorlijke Miyako Odori in Kioto". BONN, 11-4. De Westduitse rege ring heeft donderdag het protest van de Sowjet-Unie d.d. 6 april jongstle den tegen het ingestelde embargo op de uitvoer van oliepüpleidingen uit West-Duitsland naar de Sowjet-Unie van de hand gewezen. Het antwoord op 'd!e Russische pro testnota was vervat in een brief, welke 'dé staatssékretaris van Bui tenlandse Zaken, La'hr, in zijn mini sterie aan' Sowjet-ambassadeur Smir- nov 'heeft overhandigd. Hierin zegt d-e Bondsregering, dat het embargo 'geen inbreuk maakt op het tussen West-Du'itsland en de Sowj'et-Urtie bestaande handelsver drag, omdat 'het waar het 'd'e leve ring van, pijpleidingen betreft om „tooiweredelingstransakties" ging, welke in het verdrag niet worden genoemd. (De 'd'oor Duitse fabrieken tot nu toe aan de Sowjet-Unie gelé verde 'bui-zen werden uit Russisch staal vervaardigd). De Sowjet-regerintg had in haar protestnota 'het uitvoerverbod als 'n „openlijk vijandige daad" aange merkt, erop gericht 'de betrekkingen tussen d'e Sowjet-Unie en de Bonds republiek te verslechteren. Volgens haar vormt het embargo een grove inbreuk op 'het handelsverdrag tus sen béide landen en een vergrijp te gen -dé 'grondbeginselen van 'het vol kerenrecht, en wel tegen het begin sel van trouw aan verdragen-. De eeuwige sterren schijnen zodra het donker genoeg is. In verband met het Paasfeest zal de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE a^s. maandag 15 april niet worden uitgegeven. DE DIRECTEUR. Het weerbericht krijgt vooral in deze dagen vlak voor Pasen weer de groot ste betekenis. Wie zou niet hopen dat het met Pasen mooi weer is. Dan lokt de zich verjongende natuur de mensen naar buiten „om zo maar wat te zwerven". Wellicht komt men even tot rust, zo maar langs de berm van een d\ik en misschien wel - zoals op dit plaatje - met als achtergrond een draai ende nólen (dat kan nog in Nederland).' Voor wie het precies \veten wil, de molen op de foto is een Zaanse bovenkruier. De dag nadat president Kennedy een proclamatie ondertekende, waarbij Sir Winston Churchill het Amerikaanse ereburgerschap is verleend, iverd deze proclamatie alsmede het bijbehorende Amerikaanse paspoort door de Amerikaanse ambassadeur in Engeland, de heer David Bruce aan de grijze staatsman overhandigd. Na de officiële overhandiging bood de ambassadeur Sir Winston de pen, waarmee de proclamatie was ondertekend, alsmede een brief van president Kennedy aan. HILVERSUM, 11-4. Gedurende de maand juni zal het 40-jarige bestaan van de A.V.R.O. als officiële op richtingsdatum wordt 23 juli 1923 aangehouden worden gevierd. Naast een aantal 'bijzondere radio- en tel'evisieuitzend'ingeji zal de A.V. R.O. dé 'héle maand op een 60.000 vierkante meter -groot speciaal aan gelegd feestterrein bij het station Soest dijkerstraat weg te Hilversum dagelijks een aantal festiviteiten doen plaats vinden, waarvoor vele Nederlandse artiesten, 'koren, ensem bles, toneelgroepen en orkesten zijn aangetrokken. Op de openingsdag van deze „A.V. R.O.-40" zal op het vliegveld Hilver sum een farnil'ievM'egfeest worden ge houden. Het feestpark is gratis toe gankelijk en zal naast 'n openlucht theater met 5.000 zitplaatsen een sprookjestuin, met uit A.V.R.O.-pro gramma's békende figuren, een win- kelboulevard en een dorpsplein omringd door een zestal kunstenaars ateliers en een restaurant een poppenkast en eon muziektent om vatten. Mochten de weersomstandigheden tegenwerken dan za'l men het feest overhevelen naar de in 'dé 'onmiddel lijke nabijheid gelegen Expohal. Ge durende die feestmaand zal in Hil versum een door de 'gemeente aan gebrachte verlichting 'branden.. Aan 'het begin van 'iedere dag waarop dé A.V.R.O. uitzendt zuilen de feest- klokkep worden geluid. AMSTERDAM. De hoofdstedelijke recherche heeft aangehouden de 24- jarige autohandelaar G. S., die heeft bekend, en d'e 25-jarige monteur W. J. H. C. van W., die ernstig wordt verdacht tezamen met S. In verschei dene plaatsen van ons land auto diefstallen te hebben gepleegd. SCHIPHOL. Als erevoorzitter van de Nederlandse delegatie zal prins Bern'hard op zaterdag 20 april aan staande van Schiphol naar Mexico vertrekken om het tweejaarlijks con gres 'bii te wonen van de internatio nale Kamer van Koophandel, dat daar van 22 tot en met 26 april zal worden gehouden. Rajakovic onvindbaar voor politie in München MÜNCHEN, 11-4. Erich Rajakovic, die zich in München moet bevinden, is daar voor de politie onvindbaar. Hij is donderdag met een vliegtuig uit Zwitserland gekomen, maar werd enkele uren daarna door de West- Duitse overheid' tot ongewenste vreemdeling verklaard. De advocaat van Rajakovic, dr. J. Dostal, 'heeft de Oostenrijkse auto riteiten meegedeeld, dat zijn cliënt zich vrijdag ter beschikking van 'het openbaar ministerie in Salzburg zal stellen. Hij zou vandaag (vrijdag) in Salzburg of in Wenen aankomen. Volgens iemand van het Oosten rijkse m'ipisterie van justitie zoekt de Oostenrijkse overheid Rajakovic in verband met de deportatie van 6.000 Weense Joden in de oorlog. GENÈVE, 11-4. Het Zwitserse fe derale 'instituut voor de studie van lawines heeft gewaarschuwd de ko mende dagen niet te ski'eën in de Alpen omdat er ,/zeer groot gevaar" bestaat voor lawines in het gehele l'and ten zuiden van dé flijn Marfcig- ny - Brunig - Sehwyz - Aargans - Engadine. Lawines en stormen waren er de oorzaak van dat een aantal wegen en spoorwegen in Zwitserland' onbe gaanbaar werden. De Sint Gotthard- pas, dé voornaamste verbinding tus sen Italië en noordelijk-Europa, werd 'binnen vierentwintig uur tweemaal door lawines versperd. Bii Ander- matt werd 'een kabelbaan vernield en 'bij Potresina waren wegen en spoorlijnen afgesneden. Hier en daar nachtvorst Venvachting tot zaterdagavond: Koud weer met hier en daar nacht vorst; wisselend bewolkt en plaatse lijk enkele buien; matige tot krach tige westelijke wind. 13 april. Zon op 5.50, onder 19.32. Maan op onder 8.09. 14 april. Zon op 5.48, onder 19.34. Maan op 0.11, onder 8.43. 15 april. Zon op 5.46, onder 19.36. Maan op 1.11, onder 9.24. 16 april. Zon op 5.44, onder 19.38. Maan op 2.06, onder 10.16. Laatste kwartier, 17 april te 3.53. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 april 5.49 v.m. 18.16 n.m. 14 april 6.18 v.m. 18.40 n.m. 15 april 6.54 v.m. 19.13 n.m. 16 april 7.35 v.m. 19.56 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 april 5.22 v.m. 17.44 n.m. 14 april 5.52 v.m. 18.15 n.m. 15 april 6.29 v.m. 18.56 n.m. 16 april 7.15 v.m. 19.50 n.m. Doodtij: 19 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Rondom een diepe depressie bij IJsland is koude Arctische lucht naar Engeland en onze omgeving ge stroomd. Het front dat de voorste begrenzing ervan vormt, toereikte vanochtend zonder noemenswaard! - ge neerslag one land. In de Poollucht kwamen vandaag op de Britse ei'lan- cDen regen', hagel en sneeuwbuien voor, terwijl het in Ierland vanoch tend plaatselijk 3 graden vroor. Ver wacht moet worden dat de genoem de luchtsoort geleidelijk verder ter rein zal' winnen, zodat ons enkele da gen met 'koud weer te wachten staan. Nachtvorst 'behoort daarbij tot de mogelijkheden. Morgen zal de kans op buien, die ook in ons land verge zeld kunnen' gaan van 'hagel of natte sneeuw, groter zijn dan vandaag. Verder zal er een frisse wind uit het westen waaien. De economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties heeft een rapport uitgebracht over de economische Situatie in West-Eu- ropa, waarin zü tot de bevinding is gekomen dat de 'industriële produk- tie over het geheel genomen verle den jaar met ongeveer 4,5 procent is toegenomen of met dezelfde omvang als in het voorafgaande jaar. Wetsontwerp voor rapporteurs zeer aanvaardbaar DEN HAAG, 11-4. Het wetsvoor stel tot wijziging van de Waterstaats wet 1900 wordt door de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer „zeer wel aanvaardbaar" geacht. Dit bljjkt uit het donderdag verschenen verslag van deze commissie over dit wetsontwerp, dat reeds in 1958 werd ingediend. Wanneer dit ontwerp kracht van wet zal hébben gekregen>, zal dé mi nister van Verkeer en Waterstaat rechtstreeks aan dé 'beheerders der waterkeringen bevelen kunnen ge ven. Enkele leden van de commissie menen1, dat hierdoor fouten en te kortkomingen van de dijkbeheerders zullen kunnen worden voorkomen. Zij 'tonen zich voorts voorstanders van rapportage aan de Staten-Gene raal over de uitoefening van 'het op pertoezicht. Naar het oordeel van vele leden zal 'het oppertoezicht over de water keringen repressief on preventief moeten werken en tot grote aktivi- teit moeten stimuleren, zonder dat de minister zelf de leiding neemt. In het voorlopig verslag wordt er op aangedrongen, dat dé algemene problemen van de zorg voor de Ne derlandse wat erkeringen zullen wor den bestudeerd op een wijze, die het mogeli,jk zal maken de voor- en na delen van ihet 'huidige stelsel van de waterstaatswetgeving en die van oen iets verder gecentraliseerd' stelsel ge- makkelij ker en op een meer zakelij ke wijze tegen elkaar af te wogen, don tot, dusver Icon geschieden. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1