E i I Elegantkleding e u r 1 o o Binnen de verdragsorganisatie zijn geen meningsverschillen AMERIKAANSE KERNDUIKBOOT MET 130 MAN VERMIST Grote paasdrukte verwacht Spannende wedstrijd Feijenoord-Benfica V.A.R., Irak en Syrië vormen federatie NAVO kernmacht Ongelukken met duikboten De belastingdruk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE lil Donderdag 11 april 1963 119e jaargang No. 19360 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 SEDAKTJE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakanman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Ppstbu) no. 1tel. OU 10-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES; 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 1S cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week In dit nummer: Zierikzee wordt melk stad op 17 april aan huis te ontbieden 1 havenplein 11 - tel. 2890 Ingezonden mededeling RUSK OVER DE NAVO WASHINGTON, 10-4. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft in een in terview met de „National Broadcas ting Company" verklaard, dat er binnen het Atlantisch bondgenoot schap geen enkel meningsverschil bestaat wat betreft de voornaamste taak van de NAVO: de bescherming van de veiligheid van het Atlantisch gebied tegen buitenlandse agressie. De minister wees er op, dat de be sprekingen die de laatste maanden in Atlantisch verband zijn gevoerd, betrekking hadden op de toekomst van deze gemeenschap en niet op het opgeven van haar fundamentele taken. Deze zullen vastberaden wor den uitgevoerd, zoals ook de Cu baanse crisis heeft bewezen. Minister Rusk wees in dit verband op Frankrijk, dat zich evenzeer aan het Atlantisch bondgenootschap ge bonden acht als welk ander NAVO- lid ook. Hij voegde hieraan toe, dat Mos- keu weet dat binnen het Atlantisch bondgenootschap bestaande verschil len van inzicht geen betrekking heb ben op de fundamentele aangelegen heden als bij voorbeeld de betrek kingen tussen de NAVO en het Ver drag van Warschau, Bij elke druk en dreiging van de kant van de Sow jet- Unie zal de Atlantische eenheid on middellijk aan het licht komen, aldus minister Rusk, en „ik geloof dat men dit in Moskou beseft". RAMP OP ATLANTISCHE OCEAAN? Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Het is verboden aan tafel met een uolle mond te praten, maar met een leeg hoofd mag i men er dikwijls zeggen wat men wil. t DE HULP AAN BALI DEN HAAG. 11-4. Tot en met don derdagmorgen is een bedrag van f 235.945 geteld aan giften voor hulpverlening aan de bevolking op Bali, die door de uitbarsting van een vulkaan zwaar is 'getroffen. De gel den zijn binnengekomen via girore kening nummer 777 van het hoofd bestuur van bet Nederlandsche Roo- de Kruis in Den Haag. Brand in woonhuis kost kinderleven SOESTERBERG, 10-4. Bij een brand dn een woonhuis in Soester- berg is woensdagavond een twee en een halfjarig kind om het leven ge komen. De ouders, de heer en mevr. Westerling, waren bij kennissen in de buurt om naar de t.v. te kijken. In de woning op de hoek van de Kampweg en de Van Maarenstraat in SoeSberberg is omstn-eeks negen uur brand ontstaan. De oorzaak is tot dusver niet bekend. Twee andere 'kinderen.' zijn tijdig uit het branden de huis gekomen. Het huis is 'grotendeels uitgebrand. WASHINGTON, 11-4. De kern onderzeeboot „Thresher" met 130 man aan boord is over tijd en wordt in de Atlantische Oceaan vermist. Alle verbindingen met het vaartuig zijn verbroken sinds woensdag 15.00 uur (Ned. tftd). Dit is door de Ame rikaanse marine bekend gemaakt. De onderzeeboot hield woensdag ochtend oefeningen in diepteduiken op ongeveer 320 km ten oosten van Boston. Schepen, vliegtuigen en duikbo ten van de Amerikaanse marine zoe ken het betrokken gebied af. De Amerikaanse marine is pessi mistisch gestemd maar meent dat er nog' 'hoop is, omdat er een defect in de radiio-apparatuur van de „Thre sher" kan zijn. President Kennedy is op de hoogte gesteld van do vermis-,'ng en houdt steeds contact met de marine. De ongerustheid' over 'het lot van de duikboot is een der oorzaken van uitstel van president Kennedy's ver trek naar Florida. Aan boord van de „Thresher" be vinden zich 16 officieren. 96 beman- inngsleden en 18 burgerlijke em ploye's van scheepswerven, die hel pen b(j werkzaamheden aan de tech nische apparatuur van het vaartuig. Dc ..Thrcher" worfi voortbewo gen door middel van energie opge wekt door een waitergekoelde kern reactor en heeft een ene'iheid van 20 knopen aan de oppervlakte en 35 i-mnen on-dT water. Het vaartu'g kan bijna 100.000 km. varen zonder nieuwe brandstof in te nomen. H°t is 'het eerste Thresher-type dat vol tooid is. Het meet 3.750 ton en is een aanvalsdukboot die is uitgerust met „Suibroc", een combinatie van een torpedo en een ballistisch pro ject el dat door een nor mole Eo*-n*H-4-.irs wordt afgevuurd. D-* h—uv'<---.'«n br-'rc.oon tussen 49 en 57 miiljoen doll'ar. Hef vaartuig werd in 1960 te water gelaten en in augustus 1961 DEN HAAG, 10-4. Als het weer meewerkt, kan met de paasdagen werden gerekend cp een recordbe- zoek van buitenlanders. Dit is de verwachting van de Algemene Ne- de' land se Vereniging voor Vreem delingenverkeer (A.N.V.V.). Gerekend wordt cp grotere aan tallen Duitsers, in Duitsland gele gerde militairen, Engelsen en De- n'en dan ooit, terwijl, naar de me- r' i? v-n A.N.V.V ock gro'e aan tallen Nederlanders het lange week einde zullen benutten om erop uit te trekken. Het begin van de ..toe ristische explosie" zal vermoedelijk in d'e namiddag van donderdag a,s. vallen. Op een persconferentie in het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam heeft de directeur, dr. 1de Jong, woensdagochtend belang rijke mededelingen gedaan met be- Ing tot dr. Erich Rajakovitsch, ren medewerker van Adolf Eich- mann, die op hel ogenblik wordt ge zocht. - De foto geeft een beeld van deze persconferentie. Inzet: dr. Erich Pa 'akovitsch op een portret dat ter persconferentie werd verstrekt. Veranderlijke bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaats selijk een bui; overwegend matige wind tussen zuid en west; iets kou der. 12 april. Zon op 5.52, onder 19.31. Maan op 23.07, onder 7.41. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 12 april 5.19 v.m. 17.50 n.m. BROUWERSHAVEN 12 april 4.51 v.m. 17.14 n.m. Springtij: 11 april. Kaatste kwartier: 17 april te 3.53. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-4. - Het K.N.M.I. deelt mede: Boven west Europa be vindt zich een lagedrukgebied waarvan het hoofdcentrum in het zeegebied tussen IJsland en Schot land wordt aangetroffen. Deze kern beweegt langzaam naar het zuid oosten. Aain de achterzijde ervan staat een moorderstorm, die bijzon der koude luoht uit de Poolstreken via IJsland naar het zuiden blaast. Op IJsland was de temperatuur van morgen 10 tot 15 graden onder nul. Op zijn weg naar de Britse eilanden ondergaat deze lucht evenwel een aanzienlijke verwarming, terwijl de lucht daar bovendien veel 'langza mer stroomt. De voorste begrenzing van d'e arctische lucht kan in de •loop van morgen Nederland met zuidwestelijke winden bereiken. Het wordt daarom iets 'kouder, terwijl er ook enkele buien mogelijk zijn. voltooid. Er is nog een andere duik boot van dit type voltooid. Er zijn er dertien in aanbouw, waarvan er zes te water zijn gelaten. Tot dusver heeft nog geen enkele Amerikaanse kemchnkboot een groot ongeluk geihad. Het water, waar de „Thresher" vermist wordt is ongeveer 2% km diep. Indien de duikboot inderdaad is verongelukt zal het niet mogelijk zijn het vaartuig te bergen. De „Thresher", die de snelste en diepst duikende onderzeeboot ter wereld wordt eenoemd, was vergezeld van de „Skylark", een escorte-vaartuig voor duikboten. Later verklaarde de Amerikaanse marine dat er een olievlek is waar genomen en dat de „Thresher" ver loren schijnt te zjjn. Doelpunten bleven uit ROTTERDAM, 10-4. Er was bijna geen wind', de regen was verdwenen en het was zacht weer. Eusebio, de grote linksbinnen van Benfica, was direct al gevaarlijk met twee ge strekte scheten. Feijenoord herstelde zich na een wat nerveus begin brll- •~r\' on h aanvallen werden veelal geleld door linksbuiten Coen Mou- lijn, die rechtsback Cavem keer cp keer voor onoplosbare problemen stelde. Van beide kanten werd in de eerste helft bijzonder 'goed gespeeld, al kregen de Portugezen aanvanke lijk de meeste en d'e beste kansen, vaak in de opzet veroorzaakt door de zeer verre uittrappen van doel man Costa Pereira. Linksbuiten Silva 'kreeg na een 'kwartier een bij zonder fraa'ie kans. Hij kwam vrij vcor Eddy Pieters Graafland, maar inplaats van d'e bedoelde lob over de uitlopende doelman, volgde een mislukt schot, dat ver naast draaide. Na 26 minuten kreeg ook Berg holte een kans. De Inleiding ervoor was ee*; prachtige actie van de voortreffelijk spelende Coen Mou- lijn, die de bal vrij kreeg, voortrok, waarna Costa Pereira juist niet bij de bal kon komen. Helaas was Berg holte zelf teveel verrast door deze kans om uit zijn moeilijke positie een 'gericht schot af te geven. Onmiddellijk na 'het 'begin van de tweede helft kreeg Feijenoord zijn e:c'-te hoekschop te nemen. Berg holte nam de corner, de bal kwam vrij voor Bennaars, maar de kleine linksbinnen van de Rotterdammers kreeg de bal niet onder controle. De 'betere techniek van de Portugezen kwam steeds duidelijker naar vo- "t naar de aanvallen van Feijen oord waren Mtsenid'er en gevaarlij ker door de langere pass, waarmee de openingen werden gemaakt. Na 15 minuten stoof Bergholte 1'angs een paar belagers om een mooie voorzet af 'te 'geven, d'ie d'e Fortugezen in grote 'moeilijkheden bracht. Costa Pereira dook naar voren en redde de situatie schitterend voor de aan stormende Kruliver. Na 23 minuten veert het stadion juichend omhoog. Van der- G'to had gescoord, doch helaas 'hij had 2 meter buitenspel gestaan en dait was Kandlbinder niet 'cln'tgaan. Feijenoord bleef gevaar lijker, temeer daar Bennaars" enkdie-' minuten geblesseerd buiten d'elijnen moest verblijven. Ook Santana werd 'geblesseerd. Doelpunten bleven uit. Nieuwe vlag in gebruik CAIRO, 10-4. - Luitenant-kolonel Ali Sabri, voorzitter van de uitvoe rende raad van de V.A.R., heeft woensdag medegedeeld, dat de V.A. R„ Irak en Syrië overeenstemming hebben bereikt over de vorming van een federale staat, onder de naam Verenigde Arabische Republiek en bestaande uit de drie districten Egypte, Irak en Syrië. Cairo zal de de hoofdstad zijn. De nieuwe staatsvlag zal de vlag van de huidige V.A.R. zijn: zwart- wit-rode horizontale banen, met drie Zestien doden bij autobusongeluk RECIFE. 11-4. In* Brazilië heeft zich woensdag een ernstig verkeers ongeluk voorgedaan. Een bus, die de verbinding tussen Recife (de hoofd stad van de staat Pernambuco) en Maceio (hoofdstad van Alagoas) on derhoudt, kwam in botsing met een vrachtauto, geladen met balken. Zes tien mensen kwamen om het leven en veertig werden zwaar gewond. De 'balken drongen over de gehele lengte in de bus door. sterren. Er zal één staatsburgerschap zijn. In de afgelopen drie dagen hebben delegaties van de drie landen in Cairo besprekingen over de vorming van een federale staat gevoerd. Dinsdagmiddag heeft een grote brand bijzonder ernstige schade aangericht op het logiesschip voor buitenlandse arbeiders Arosa Sun" bij de hoog ovens in IJmuiden. Ongeveer achthonderd mensen zagen zich hierdoor van een onderkomen beroofd. - Foto boven; een kijkje in een van de uitgebrande i/tszlons van liet schip. - Foto onder: brandweerlieden richten stralen water op het vuur in de hutten. LONDEN. 10-4. Blijkens een me dedeling van het Britse ministerie van defensie, hebben de Britse en Amerikaanse ministers van defensie, Thcrneycroft en McNamara, bij de besprekingen die zij woensdag in Londen hebben gevoerd, overeen stemming bereikt over de wijze van opzet van de NAVO-kernstrijdmacht. Zij waren het er echter ook over eens, dat alle besluiten hierover, in het bijzonder wat betreft omvang, vorm en de politieke en militaire controle hierover, volkomen een zaak van de NAVO als geheel zijn. Dierenbescherming RllSsiscllC IciiZCH i.41.1 .ORYTPWA' tDn.tnTiO) r/~i77 ï/)_4. "Wv^an.ci^iairr MALLORYTOWN (Ontario), 10-4. Een tiental kinderen heeft dinsdag een menselijke muur gevormd om een loslo pende bastaardhond te be- scherming tegen de politie, die het dier wilde neerschieten. Dit gebeurde in het dorp St. Lawrence River, 20 km. ten westen van de Canadese, plaats Brockville. De provinciale po litie had bevel gekregen de schaapshond, Spike genaamd, die aan het zwerven was ge gaan, te doden. De kinderen wilden de politie niet bij de hond laten komen omdat „hij van ons houdt", zoals ze zei den. De hond wordt sindsdien op privé grondgebied vastge houden. MOSKOU. 10-4. Woensdag is te Moskou de tekst 'bekend! gemaakt van een aantal leuzen, die ter gele genheid van de 'komende 1 mei-vie ring in optochten zullen worden meegevoerd. Bovenaan de lijst staat 'de voor de Chinese communistische partij be stemd© leuze, d'ie l'uid't: „'broeder^ lijike groeten aan de werkende klas se der Chinese Volksrepubliek, die 'bezig is met de opbouw van een so cialistische staat. Lang leven de eeuwigdurende en onverbreekbare vriendschap en samenwerking tus sen die grote volteen van de Sowjet- Uniie en Ohina". Er zijn ook leuzen, die bestemd zijn voor de communistische partijen van Zuid-Slavië en Albanië. Man sprong uit vliegtuig DEN HAAG, 10-4. Op de Noordzee ten zuidwesten van Hoek van Hol land heeft een Brits vaartuig een man aan boord genomen, die uit een Brits militair vliegtuig was gespron gen. Het vliegtuig had twee personen aan boord en is veilig bij Norfolk in Engeland aan de grond gezet. Het Britse vaartuig met de dren keling koerste naar Engeland. LONDEN, 11-4. Het grootste aan tal slachtoffers van een duikbooton geluk in vredestijd bedraagt 99: de Britse .Thetis" kwam in 1939 in de baai van Liverpool niet meer boven water. In 1927 verging de Amerikaanse duikboot S-4 met 39 man na een aanvaring met een kustwachtvaar tuig bij Provincetown, Massachusetts. Dit was tot dusver het ernstigste Ameerikaanse duikbootongeluk. De Turkse „Dumlupinar" kwam in 1953 in de Dardanellen in aanvaring met een Zweeds vrachtschip. Van de 86 bemanningsleden kwamen er 81 om het leven. In 1825 vonden 85 mensen de dood in een Japanse duikboot die nabij Kobe verongelukte. DEN HAAG, 10-4. Het Tweede Kamerlid de heer Nederhorst (P.v.d. A.) heeft de ministers van financiën en van binnenlandse zaken schrifte lijk gevraagd of zij kennis genomen hebben van de zinsnede voorkomen de in het centraal economisch plan 1963 luidende: „Geheel in tegenstel ling tot de vorige hausse-pei'iode is de totale belastingdruk, in procenten van 'het nationale produ'kt, sinds 1957 voortdurend gestegen om in 1961 een relatief maximum te bereiken". De heer Nederhorst informeert of de bewindslieden de voorstelling van zaken door minister Toxopeus op 6 april voor de televisie gegeven in zake het voor de 'belastingbetaler gunstige verloop van de belastingen tijdens de huidige regeringsperiode in overeenstemming achten met dit objectief feitelijk 'gegeven van het centraal planbureau.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1