(SUL. Kremlinologie bloeit weer De toestand op Bali Afd. Schouwen Verbond Veilig Verkeer Toestand in Laos precair Unie van Waterschapsbonden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 april 1963 So. 19358 DJAKARTA, 5-4. Langs de zuid westelijke helling van de vulkaan de Goenoeng Agoeng op Bali stroomt „met enorme snelheid" lava naar beneden en een nieuwe uitbarsting is „hoogst waarschijnlijk", zo heeft het Indonesische persbureau Antara vrijdag gemeld. Aangenomen wordt dat president Soekarno - die vrij dag in zijn particuliere vliegtuig uit Djakarta vertrok - onderweg is naar Bali, waar sinds half februari bij vulkaanuitbarstingen meer dan 1500 mensen om het leven kwamen en 100.000 dakloos zijn geworden. BLIK DOOR HET WERELD Dat Chroesjtsjef geen groot ver langen heeft naar een gesprek met de Chineen om de meningsverschil len uit de weg te ruimen, spreekt wel duidelijk uit de boodschap die hij naar Peking heeft gestuurd. In ieder geval komt hij zelf niet op de van vele eisen voorziene uitnodiging van Mao Sse Toeng naar de Chinese hoofdstad. Niet uit onwil, maar om dat Mao aan de beurt is mei maar twee bezoeken aan Moskou tegen Chroesjtsjefs drie aan Peking. En bovendien gaat hij zelf toevallig de eerste tijd niet die kant op om en passant even aan te kunnen komen. Het is een teken temeer hoe diep de kloof tussen de twee grootsten in het communistische blok is gewor den: zelfs de geringe tegemoetko ming aan de ander door zijn uitno diging te aanvaarden is al te veel. Op die grond kan men er haast wel zeker van zijn dat Mao evenmin op Chroesjtsjefs uitnodiging zal ingaan, tenzij alleen om te voorkomen dat hem de schuld wordt gegeven voor het niet doorgaan van het gesprek. Waarvoor hij ook op grond van de door Moskou voorgestelde agenda overigens al enige reden kan heb ben: daarop komt vrij wat niet voor ivat hij erop wilde hebben (de kwes tie van het revisionisme, bzlichaamd in Titoen ivat hij als hoofdzaken beschouwt bungelt onderaan de lijst. Geen capitulatie voor de Chinese - en naar vermoed wordt ook uit wat stalinistischeer kringen in het Krem lin spruitende - eisen dus. Het doet vermoeden dat Chroesjtsjef zich nog sterk genoeg acht tegen de van vele zijden gesuggereerde tegenkanting die hij ook thuis zou ondervinden. Een paleisrevolutie? Als tegenhanger is er echter een merkwaardig bericht in het Italiaan se communistische blad L'Unita dat als het ware de lezers schijnt te waarschuwen niet al te hard te schrikken als in het Krerhlin eens opzienbarende verschuivingen moch ten plaats vinden. Dat zou erop dui den dat wel degelijk aan de Russi sche top een interne machtsstrijd aan de gang is, waarbij de doorgaans goed ingelichte schrijver in het Ita liaanse blad niet automatisch denkt aan een overwinning van Chroesjt sjef. Het zijn allemaal geen gegevens die enige voorspelling wettigen, maar dankbare grond leveren voor de spe culaties die onder de titel „rode sterrenwichelarij" en „kremlinologie" geen al te beste naam hebben ge kregen. Doorgaans werden uit te weinig gegevens van bedenkelijke kwaliteit te grote conclusies getrok ken die de feiten nadien meestal in geen enkel opzicht wettigden. Het enige wat uit deze twee jong ste verschijnselen wel valt vast te stellen is dat het niet helemaal bo tert tussen Moskou en Peking noch binnen de Sow jet-hiërarchie. Dat is eigenlijk geen nieuws meer, maar wie meer wil weten, kan niet anders doen dan rustig afwachten tot echt iets gebeurt waaruit degelijk blijkt hoe sterk Chroesjtsjef al dan niet staat. Duitsland tegen Frankrijk Minister SchrÖder heeft met zijn rede in de ministerraad van de E.E. G. klare wijn geschonken over het Duitse misnoegen over de Franse houding in de gemeenschap. Op niet mis te verstane manier heeft hij zich tegen de voornaamste Franse ver langens gekant. Schröder wil de gemeenschap open hebben en niet gesloten, min of meer autarkisch; hij verzet zich ertegen dat de Fransen eerst de gemeenschap willen afrondenvoor met anderen gesproken ivordt en hij stelt met na druk vast dat de Bondsrepubliek op politieke zowel als economische gronden Engeland in de E.E.G. wenst en er niet mee akkoord gaat dat nu dit een keer door Frans toedoen is mislukt de mogelijkheden voor de toekomst worden afgesneden. Wat Schröder daarmee in feite zei, was dat Frankrijk er niet op hoefde te rekenen met Duitse hulp een soort hegemonie in de gemeen schap te gaan uitoefenen. Iets wat wel min of meer de zegen had van kanselier Adenauer, belichaamd in het steeds minder voor de Duitsers verteerbare Frans-Duitse verdrag. N.V. Waterleiding „Schouwen-Duiveland" Bedrijf kreeg te maken met wintermoeilijklieden ZIERIKZEE, 6-4. Het volgende is ontleend aan het verslag over het eerste kwartaal 1963 van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Schou wen-Duiveland". De uitzonderlijk lange winter 1962-'63 deed zich tot eind maart gelden. Toen was de vorst uit de grond verdwenen. Gedurende kor tere of langere tijd waren 40 a 50 percelen wegens bevroren dienst leidingen van water verstoken. Een tweetal tanks is als noodvoorzie ning ingeschakeld. Overigens heeft de watervoorziening niet gestag neerd en waren geen bijzondere maatregelen vereist. Wel trad een vrij groot aantal buisbreuken op door opvriezen van de grond, waarvan in 7 gevallen brandkranen de oorzaak waren. De breuken kwamen zowel in gietijze ren als in asbest-cementen buizen voor. In twee gevallen trad veel verlies van water op doordat dit een uitweg vond naar het riool. De re paraties veroorzaakten veel moei lijkheden door de soms tot meer dan 70 cm diepte hard bevroren grond. Een ander nadelig gevolg waren de gesprongen watermeters. In vele gevallen kon ondanks de gebruike lijke voorzorgen van de bewoners bevriezing niet voorkomen worden. Vaak gaf dit wateroverlast. Er moest ook een groot aantal hoofdkranen worden gerepareerd. Hiertegenover stond dat de technische dienst min der leidingen kon aanleggen. Wel was de gelegde lengte hoofdleiding zelfs nog iets groter dan verleden jaar, alles in de laatste 3 weken van maart gelegd, maar er werden veel minder aansluitingen gemaakt. Mede door langdurige ziektegevallen werd van het buitenpersoneel veel gevergd, niet in het minst ook des avonds, 's nachts en in de weekein den. Dit vond zijn waardering in een gratificatie. Tot de vervallen leidin gen behoort de buis over de gracht bij de watertoren, die sinds 1945, toen de watertoren werd opgeblazen onafgebroken dienst heeft gedaan en geen aanwinst was in het stads beeld. Nieuwe leidingen Een nieuwe leiding werd gelegd langs de rotonde bij de Nobelpoort te Zierikzee en langs de provinciale weg ten zuiden van Brouwershaven zij het dat deze laatste nog niet aan gesloten werd in dit kwartaal. In beide gevallen betrof het wegver- leggingen. Ter uitvoering van het weilandenplan voor de herverkave ling kwam de leiding in het Miere- wekken bij Zierikzee gereed. Alle weilandmeters werden weer ge plaatst. Tengevolge van de vorst trad een opeenhoping van werk zaamheden op in de tweede helft van maart, wat in enkele gevallen tot wachttijden noodzaakte. Het waterverbruik was als gevolg van de vorst bijna 12 procent groter en deed aan zomerse dagen denken. Voor een deel was het extra lekver lies. Dit verschijnsel trad ook op in maart 1956 na de vorst maar duur de toen veel langer. De bemetering is ongetwijfeld van gunstige invloed op het verbruik geweest. Uiteraard was meer spoelwater voor de filters vereist. De waterstanden in de put ten kwamen iets lager te liggen. De regenval was bijna de helft minder dan in 1962, waardoor ook de duin waterstanden daalden. De eerste put van 8 stuks ter ver vanging van de putten van 1929 werd voltooid, met de tweede werd begonnen. Door de maandenlange vertraging zal e.e.a. niet tijdig voor de hoge zomerverbruiken geheel ge reed kunnen zyn. Van 11-18 mei a.s. Week van de fotografie De achtste Week >van de Fotografie zal dit jaar worden «gehouden van 11 t.m. 18 mei 1963. De officiële opening vindt plaats in het Grand Theater Gooiland te Hilversum op vrijdagavond 10 mei a.s. in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten. Speciaal voor deze openingsavond is een programma samengesteld waarin een keur van Nederlandse topartisten zullen optreden. Willy van Hemert schreef de teksten en voert de regie, de pijoductie is in handen van Wim lbo. Het programma in de Week van de Fotagrafie omvat een groot aantal foto-exposities en projectie-avonden met kleurendia's, georganiseerd door de fotoclubs voor de B.N.A.F.V. (Bond van Nederlandse Amateur Fotografen Verenigingen). Daarnaast zullen ook de smalfilm clubs acte de presence geven voor de N.O.V.A. (Nederlandse Organisa tie van Amateur filmers) door open~- «bare vertoningen van films hunner leden. Flitsen uit het buitenland BONN. Een waardevolle obelisk uit het voormalig bezit van keizer Napoleon, die na de oorlog van 1870 naar Duitsland was vervoerd, zal naar Frankrijk worden teruggebracht MIAMI. De „Violynn 3" met 17 Cubaanse bannelingen aan boord, die onder bewaking van Amerikaan se vliegtuigen naar Miami moesten varen, is in Miami aangekomen. Eerder was gemeld, dat de opvaren den in het nachtelijk duister waren ontsnapt. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, heeft gezegd, dat de Sowjet-Unie „dwaas en ongepast" zou handelen met het doen opleven van de druk op Berlijn, terwijl er voorbereidende besprekingen met de Verenigde Staten over de .toekomst van deze stad worden gehouden. MONTEVIDEO, Uruguay. Een aan tal Argentijnse marine-officieren, onder wie twee schouten-bij-nacht, zijn per vliegtuig in Uruguay aange komen, waar zij politiek asiel heb ben gevraagd. WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben een ondergrondse kernproef in de woestijn van Ne vada tot stand gebracht. De kracht van de ontploffing was betrekkelijk gering. Dit is sinds 15 september 1961 de 64ste proef die bekend ge maakt is. BERLIJN. Van twee Oost-Berlij- ners die vrijdagmorgen naar West- Berlijn trachtten te ontsnappen, on der geweervuur van Oost-Duitse grenswachters, wist er slechts één zijn doel te bereiken. TOKIO. Prinses Beatrix heeft in Tokio een show van Japanse bruids toiletten bezichtigd, die haar wer den getoond in de salons van een der grootste warenhuizen van de Ja panse hoofdstad „Ykiyou". CAMBRIDGE. Een, 26Tjarige Brit die op glansrijke wijze aan een dei;..' Britse universiteiten was,, afgestu deerd, is.,te Cambridge veroordeeld, tot achttien maanden gevangenis-;' straf wegens: het stelen van zeld zame kaarten en geschriften uit de bibliotheken van de universiteiten van Oxford en Cambridge. Naamsverandering UITHOORN, 6-4. Op voorstel van b. en w. heeft de gemeenteraad van Uithoorn besloten de naam van de Prinses Marijkelaan te veranderen in Prinses Christinelaan. De bevolking van Diploma's werden uitgereikt Zuid-Afrika Het medlisdhe tijdschrift voor Zuid-Afrika meldt, dat het percen tage blanken in Zuid-Afrika steeds ikleiner wordt. Als er niet door mid del van immigratie een grote toe voer van blanken komt, zal dit per centage tegen 1980 tot 17.8 gedaald zijn. Zo volgens de laatste cijfers zijn er 3.667.000 blanken in Zuid- Afrika. De niet-blanke bevolking stelt 12.773.000 zielen. Kamerlid in vrijheid GRONINGEN, 6-4. Naar verno men is het Eerste Kamerlid Harm. Haken, tevens raadslid en oud-wet houder van Finsterwolde, uit voor lopige hechtenis ontslagen. De vier eerder gearresteerde kopstukken in de Fins,terwold-affaire, de 43-jarige kommies ter secretarie S. K., de 51- jarige fraktieleider der communieten H. S., de 47-jarige werkleider der G.W.S.-arbeiders S. F. en het 57- jarige raadslid der C.P.N. A. B., be vinden zich hog in arrest. Tegen dit viertal heeft de rechtbank namelijk destijds een bevel tot gevangenhou ding verleend. Hiertegen is beroep aangetekend en dit beroep zal de volgende week behandeld worden. SCHARENDIJKE, 6-4. Vrijdagd- avond j.I. werd in het Ger. Jeugdge- bouw alhier een filmavond gehou den door het Verbond voor Veilig Verkeer, afd. Schouwen. De voorzitter, de heer Z. Rose- boom, heette in het bijzonder wel kom burgemeester S. Francke, wet houder M. L. Hoogenboom en echt genote en de secretaris L. F. van Wijck. Spreker wees op de nood zaak om het verkeer veiliger te ma ken en wekte de niet-leden op om toe te treden tot het Verbond. Het gemeentebestuur van Middenschou- wen werd dank gebracht voor het gratis beschikbaar stellen van zaal ruimte voor de verkeerscursus. De filmoperateur, de heer de Feiter, vertoonde hierna de film: „Eén van de vijf bent u" en „Eén kwam niet meer thuis". Burgemeester Francke reikte hier na de verkeersdiploma's met in signes uit aan de heren: M. van Dongen Az., M. J. van Dongen, M. Hanson, C. Hogerheide', W. Kloet, L. J. Kosters, M. van der Linde, B. Louwerse, R. T. Louwerse en P. Wandel. De heer van der Linde was de enige, die het diploma met lof behaalde. Eén cursist kon het diplo ma niet behalen. De burgemeester prees de cursis ten, die door hun deelneming hebben blijk gegeven om aan de verkeers veiligheid te willen meewerken. Spr. feliciteerde de geslaagden en hoopte, dat zij in de praktijk profijt PARIJS, 64, De secretaris-ge neraal van de Zoavo, Pote Sarasin, heeft op eenpersconferentie in Pa rijs de toestand, ini Laos „zeer pre cair" genoemd. Zijn 'land, Thailand, „voélt zich nerveus" door de ondermijnende ac tiviteiten in het noordoosten aan de grens met Laos. De toestand in Zuid- Vietnam, waar de communistische guerillastrijders opereren, achtte hij „even gevaarlijk". Sarasin verblijft in Parijs voor de bijeenkomst van, Zoavo-ministers, die volgende week wordt gehouden. Op deze bijeenkomst, die drie dagen zal duren en maandag begint, zullen Laos en Vietnam voorname punten van bespreking zijn, zo zei hij. zullen hebben van het behaalde di ploma. Aan de docent, de opperwacht meester der Rijkspolitie J. de Haan, werd dank gebracht voor de tijd en moeite, die hij zichgetroost heeft voor het geven van de verkeerscur sus. De heer Z. Roseboom deelde nog mede, dat het bestuur van de afde ling Schouwen zich beraden heeft over de mogelijkheid om het exa men op andere leest te schoeien. Het schriftelijk examen geeft soms een slechte afspiegeling van het kunnen. Na de pauze werden nog gedraaid de films: „Waarom. Daar wel?" en „Een minuut of eeuwigheid". Aan het eind van deze nuttige avond wenste de voorzitter allen een „veilig thuis". Openbare bekendmaking Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend1 dat in ver band met de komende feestdagen het huisvuil in deze gemeente vol gens bekende schema op de volgende dagen zal worden opgehaald: week van 7 tot en met 13 april, inplaats van donderdag en vrijdag op woensdag en donderdag; week van 14 tot en met 20 april: inplaats van maandag en dinsdag op dinsdag en woensdag. Zierikzee, 8 april 1963. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oldébroek (tweede pred.pl.): A, J. Bos te Sprang. Aangen'omen inaar Puttershoek: C. de Jong te Welsum; naar Haren (Gron.) (als j'eugdpred'i'kamt): H. K. de Wi'ldè te <N ij heets. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Bedankt vtfor Leiden: G. Janssen te Amsterdam-west. Geref. Gemeenten Tweetal té Miiddlelhamds: W. C. J. Bossdhaanfc te Slikkerveer en H. Lig- tenberg te Oudemirdum, Beroepen te Capellie a.d1, IJssel: L. Rijksen te Rotterdam-west. Kritiek op uitblijven Bijdragenwet Deltawerken AMSTERDAM, 6-4. Het uitbltf* ven van de bijdragewet Deltawerken is op de vrijdag in Amsterdam ge houden contact-studiedag van de Unie van Waterschapsbonden door de voorzitter van de Zeeuwse Pol der- en Waterschapsbond, de heer P. J. J. Dekker, „hoogst onbevredi gend" genoemd. „Ik vrees, dat het uitblijven, van deze wet afbreuk zal doen aan de zelfwerkzaamheid van de water schappen. De onzekex'heid over de verdeling van de kosten werkt bij vele waterschappen beslist al rem mend", aldus de heer Dekker, die echter mededeelde, dat de minister van verkeer en waterstaat heeft toegezegd, de wet nog deze maand in te dienen. Op deze druk bezochte bijeen komst kwam ook de waterverontrei niging ter sprake. Mr. Th. A. J. Vos- ters, lid van het dagelijks bestuur -van de unie. zei, dat het uni-bëstuur het betreurt dat in negentig jaar van voorbereiding nog steeds geen wet AMSTERDAM. De kerkvoogdij van de Ned. Herv. gemeente van Amsterdam heeft van een echtpaar uit Amersfoort een gift ontvangen van f 108.550,- voor kerkbouw in Amsterdam-Zuid en Tuindorp Os dorp. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Woensdag 10 aprill: A VII: Mevo AI-Zierikzee All, aanvang 18.30 uur, scheidsrechter Th- Sies. Het programma voor zaterdag 13 april luidt: Eerste klasse: Kats-A.Z.V.V. II; Yerseke III-Kapelle. Tweede ücl'asse C: Mevo II-Brou- werstaven III, aanvang 16.15 uur, scheidsrechter A. Dorst; Zeemeeu wen1- Duiveland, aanvang 16.15 uur, scheidsrechter Th. Sies. JUNIOREN A IV: KHoetinige AI-Zierikzee AI, aanvang 14.45 uur, scheidsrechter W. Bras. A Vil; Zierikzee AII-Burgh AI, aanvang 15.0o uur, scheidsrechter G. v. d. Wieden. B XI: Mevo BI-Zonnemaire BI, aanvang 15.00 uur, scheidsrechter A. Dorst; Zierikzee BII-DreisChor BI, aanvang 14.00 uur, scheidsrechter G. v. d. Wielen,; Bruse Boys BI-SKNW K BI, aanvang 15.00 uur, zelf voor scheidsrechter zorgen. B XII: WIK BIJBurgh BI, aan vang 15.00 uur, zelf voor scheids rechter zorgen; Zwaluwen Bi-Zee meeuwen BI, aanvang 15.00 uur, scheidsrechter N. Speelman. Het programma voor Tweede Paas dag, 15 april, luidt: Eerste klasse: Robur-Zierikzee II, scheidsrechter C. de Nooyer; Drei- söhor-Renesse, scheidsrechter J. Pluylaar; Hansweertse Boys-Krui- ningenBrouwerhaven -Patrijzen scheidsrechter N. Speelman; Dom burg-Noormannen. Alle bovenstaande wedstrijden be ginnen om 14.30 uur. Ingezonden mededeling O ja, Baas? Hangen er meer dan 1 miljoen Fasto geisers in Nederlandse keukens? op de waterverontreiniging tot stand is gekomen. Streekprobleem Men mag zich van deze wet ove rigens geen grote voorstellingen ma ken. Het probleem van de water verontreiniging is dermate een streekprobleem, dat men streeksge wijs een oplossing zal dienen te vin den. Daarnaast is het bepaald wel mogelijk om zonder een wet dit probleem op afdoende wijze aan te pakken, onder meer door het bou wen van waterzuiveringsinstallaties" Een derde wetsontwerp dat de wa terschappen nauw raakt, namelijk inzake de rijkssubsidie voor het on derhoud van quartaire wegen, ligt thans bij de Kamer, aldus mr. S. J. Fockema Andrea, hoofd van de af deling «waterstaatsrecht van 't mini- sterie van verkeer en waterstaat. In dit ontwerp wordt tenminste vijftien procent van tachtig miljoen gulden 'sjaars bestemd voor de quartaire wegen. veilig comfort v 't Nederlandse gezin vanaf f 169.50 UW VASTE KEUSt'N FASTO GEISER HET GEHEIM VAN TURTON TOWER 47. Over de weg, die van de havenplaats Blackpool de heuvels van het graafschap Lancashire invoert, rijdt een eenzame rui ter. Een gure herfstwind snijdt hem in het gezicht en doet zijn wijde mantel wild fladderen. Bij een bocht in de weg houdt hij zijn paard in. Voor hem ligt een groot somber gebouw, bestaande uit een mas sieve vierhoekige toren en enkele kleinere zijvleugels. „Turton Tower", mompelt de ruiter, terwijl hij zijn paard opnieuw de sporen geeft. „Williams zal opkijken van mijn bezoek De zitkamer van Turton Tower gaat ge ruisloos open en de butler kondigt zijn entree aan met een discreet kuchje. „Een bezoeker voor U sir, hij noemt zich Floyd". Kapitein Williams zet verrast zijn wijn glas op tafel. „Hmlaat hem binnen"; zegt hij dan kort. „Goedenmiddag kapi tein" grijnst Floyd als hij de kamer be treedt, „ik ben, vrees ik, de brenger van slechte tijdingtenminste voor U wel". Ingezonden mededeling voor deelnemers aan beide toto's Zie inlichtingenblad bij het Totoformulier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5