TELEFOONLIJN TUSSEN WITTE HUIS EN HET KREMLIN Dorp weggespoeld Laos nog roerig De Spaanse staking bij de Staatsmijnen Drs. C. D. Barkman terug uit Peking Onrust in Z.-Afrika Dure eitjes Prinses Beatrix zag Japanse tempels De weg was weg &IL T Rus van 158 jaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maaudag 8 april 1963 119e jaargang No. 19358 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Ziarik2ee. Rtjdakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakonman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-22S5 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week In dit nummer: Gouden jubileum Groene Kruis - Haamstede Vooruitgang in Geneve GENÈVE. Op de ontwapenings conferentie te Genève heeft de Sow- jet-afgevaardigde toegestemd in een al eerder geopperd Amerikaans idee een rechtstreekse telefoon- of telex- verbinding aan te leggen tussen het Kremlin en het Witte Huis. Waarnemers in Genève hebben gezegd, dat er - als de besprekingen over de details van deze kwestie vlot verlopen - een goede kans be staat op het eerste tastbare resultaat van bijna dertien maanden onder handelen over ontwapening tussen de zeventien landen in Genève. Een .Russische zegsman zei: „Dit is de eerste daadwerkelijke stap in de ont wapeningsbesprekingen". Westelijke afgevaardigden hebben, naar bekend 'herhaaldelijk gewezen op het belang van een rechtstreekse verbinding tijdens een crisis als die rond Cuba. SCHUDRECORD De 21-jarige John Bradshaw, student aan de universiteit van Natal, beweert een nieuw wereldrecord handschudden gevestigd te hebben met het 72.293 maal verrichten van deze handeling. Het vorige re cord stond met 51.319 maal op naam van een student te Kaapstad. BOGOTA, 8-4. Het dorp Santa Te resa in Columbia, ongeveer 200 km ten noorden van de hoofdstad Bogota gelegen, is in de nacht van zaterdag op zendag door het water van fwee rivieren weggespoeld. De bewoners werden in hun slaap overvallen. Men heeft reeds 23 lijken gevonden, maar men schat dat een vijftig mensen zijn omgekomen en een twintigtal gewond. In Santa Te resa, in de provincie Boyaca, woon den ongeveer driehonderd mensen. De rivieren waardoor het dorp thans is weggespoeld, waren tot machtige stromen geworden door aanhoudende stortregens die de laat ste dagen in het Andes-gebergte zijn vallen. Israëlisch parlement JERUZALEM, 7-4. Het Israëlische parlement heeft zondag met 67 stem men voor en 47 tegen een motie van de oppositie verworpen waarin ver zocht werd om een debat over het ontslag van het hoofd van de gehei me dienst in Israël. Deze legde eind maart zijn functie neer in verband met een meningsverschil met pre mier Ben Goerion over methoden om te verhinderen, dat Westduitse ge leerden voor Egypte werken. VIENTIANE, 7-4. Zondag is te Vientiane van zeer gezaghebbende zijde vernomen dat de schermutse lingen tussen eenheden der Laoti- aanse neutralisten en troepen die door de communistisch gezinde Pa- thet Lao worden gesteund, aanhou den. De gevechten vinden plaats in de Vlakte der Kruiken, in midden- Laos. „De toestand is gespannen", aldus werd in hoge regeringskringen verklaard. Balkon stortte in BALAGUER, 8-4. In Balaguer in noord-Spanje, een stadje met 10.000 inwoners, is zondagavond een ge deelte van het balcon van een bios coop neergestort en terecht gekomen op de mensen die op de stalles-plaat sen zaten. Vier personen kwamen om het le ven en ongeveer twintig werden zwaar gewond. Een dertig mensen zouden lichte verwondingen hebben opgelopen. Nieuwe weersatelliet V.S. dit jaar in de ruimte GENEVE. 8-4. De V.S. willen tegen het eind van dit jaar een nieuwe weersatelliet lanceren die iedere dag de gehele aardoppervlakte zal foto graferen voor het verkrijgen van ge gevens voor weervoorspelling. De Amerikaanse delegatie bij het vierde congres van de internationale weerkundige organisatie in Genève heeft dit zondag meegedeeld. De satelliet, die de naam „Nimbus" draagt, zal een baan over de polen beschrijven er. uitgerust zijn mot drie automatische camera's, met be hulp waarvan men over ieder punt van de aarde tweemaal in de 24 uur weergegevens kan verkrijgen. Over dag werken de camera's. In het don ker worden opnamen gemaalkt door middel van infra-rodc stralen. Verder niet. De Russische afgevaardigde Tsa- rapkin heeft vrijdag andere Ameri kaanse voorstellen, die voorkomen in het op 12 december jl. ingedien de werkdocument en die de kansen op een oorlog moeten verkleinen, van de ihand gewezen. Aankondiging van troepenverplaatsingen vond hij niet gewenst, omdat een land dat een aanval in de zin had, daarvan kon profiteren. Een uitwisseling van mi litaire missies heeft bij de huidige internationale spanning geen zin, zo zei Tsarapkin voorts. Zij zouden ge neigd zijn, geheime gegevens te ver zamelen en de achterdocht alleen maar vergroten. Nog geen uitwijzing DEN HAAG, 7-4. Naar het zich zondagavond liet aanzien zijn de 250 stakende Spaanse kompels nog niet van plan het werk by de Staatsmij nen „Maurits" en „Hendrik" te her vatten. De Spanjaarden, die dinsdagavond onverwachts in staking gingen toen het eten hun niet beviel, hebben zich naar verluidt, weinig aangetrokken van het dringend beroep dat Spaanse consulaire vertegenwoordigers het afgelopen weekeinde op hen hebben gedaan om weer aan de slag te gaan. Inmiddels hebben de Staatsmijnen desgevraagd meegedeeld, dat de Spanjaarden, van wie er 200 in het gezellenhuis „Leyenbroek" in Sittard en 50 anderen in het gezellenhuis „De ^Egge" in Brunssum zijn onderge bracht, maandagmorgen zeker niet als ongewenste vreemdeling over de grens zouden worden gezet, ook niet als zij volharden in hun staking. De „afkoelingsperiode", die vorige week vrijdagmiddag werd ingesteld, blijft in elk geval tot en met vandaag (maandag) gehandhaafd en het is niet uitgesloten dat de werkweige- rqars nog enkele dagen respijt krij gen om hun houding te herzien. De betrekkingen met Indonesië SCHIPHOL, 7-4. Optimistisch ge stemd over de nieuwe taak, die hem door de regering op de schouders is gelegd, is de 43-jarige drs. C. D. Barkman, tot dusverre Nederlands zaakgelastigde in Peking, zondag avond via Moskou op Schiphol te ruggekeerd. Nog deze maand zal hij nara Djakarta vertrekken, waar hij als e^rstp, Nederlandse vertegen woordiger .sinds het herstel van de diplomatieke betrekkingen tot zaak gelastigde is benoemd. Dat !hij zich eerst naar Nederland heeft 'begeven 'komt omdat bij zi'dh op zijn nieuwe functie wenst voor te beréiden, zich in Den Ha&g daarover zo volledig mogelijk wenst te oriën teren en o.a. wil spreken met de In donesische zaakgelastigde in Neder land', dr. Sharif. „Ik weet n.l. weinig of niets van Indonesië", zo verklaarde hij tegen over de pers, die 'hem op Schiphol opwachtte, „ik ben er nog nooit ge weest". Alleen naar Djakarta. Naar bekend is drs. H. Leopold, eersite secretaris van 'het Nederlands consulaat-generaal in Singapore, hem dezer dagen naar Djakarta vooruit gereisd als kwartiermaker. „Ik vermoed echter, dat ik de eer ste tijd nog wel 'im een hotel zal lo geren om rustig uit te kijken naar een definitieve vestiging van de Ne derlandse vertegenwoordiging". Leiders „Poqo"-crganisatie in arrest JOHANNESBURG, 8-4. De poli tie In Johannesburg heeft zondag avond1 meegedeeld, dat meer dan ze ventig Afrikanen waren gearres teerd', die ervan worden verdacht'lid te zijn van de gehëim'e organisatie „Poqo". De meeste arrestanten zijn leiders van de organisatie, zo werd verklaard. Eerder was door de 'in Johannes burg verschijnende „Sunday Ex press" gemeld, dat de politie in ge heel Zuid-Afrika sedert vrijdag avond in staat van paraatheid was omdat voor terroristische aanslagen van de Poqo-organisatie werd 'ge vreesd. De Britse autoriteiten 'in Maseroe, d'e hoofdstad van Basoeto- land, hebben donderdag bij een cvervail op de kantoren van het Pan-Afrikaanse congres documenten gevonden waahin 'instructies waren vervat voor leiders van de Poqo. Dsze instructies zouden onder meer hebben ingehouden dat de Poqo in Zu>'d-Afrika tot 'geweldadige acties moest overgaan. Men 'gelooft dat de Poqo een ondergrondse vertakking i« van het Pan-Afrikaanse congres, dat in ZuidLAfrika verboden is. Volgens de „Sunday Express" wa ren meer dan 500 arrestaties ver richt en zouden hierdoor de acties van de Poqo zijn voorkomen. Lijk in batlcel gevonden AMSTERDAM. 7-4. De zoons van d- 74-jarige weduwnaar H. J. Blok hebben zondagochtend het stoffelijk overschot van hun ruim drie maan den geleden overlieden vader gevon den in de badcel van diens woning aan d? Laagte K ad rijk in Amster dam. De zoons kwamen tot hun ont dekking. nadat zij vrijdag j.'l. een u'it de Atns'el int Amsterdam door de rijkspolitie te water opgehaald lijk herkend meenden te hebben als dat van 'hun bejaarde vader. Voorlopig trekt drs. Barkman, die trouwens ook in Peking alleen was, zond'er zijn, gezin naar Djakarta. Zijn drie kinderen zijn n.I. ai jaren in Nederland op school. Wel ligt 'het lira d'e 'bedoeling dat mevr. Barkman 'later haar echtgenoot naar Djakarta zal volgen. 'i, c, J Watersnood in Borneo DJAKARTA, 7-4. Na grote over stromingen in de afgelopen maand, staan in west-Borneo dorpen, rijst velden, rubberplantages en bossen onder water, zo meldt „Antara". Volgens de gouverneur van dit ge bied, Oevaang, werd door de over stromingen een gebied van ruim de helft van west-Borneo getroffen. On geveer driekwart van de rijstoogst aldaar ging verloren. Moskou en de buizen MOSKOU, 6-4. De regering van de Sowj et-Unie heeft zaterdag bij de Westduitse regering in een nota tegen het verbod van buizen voor oliepijpleidingen door West-Duits- land geprotesteerd. In de nota wordt het verbod een „openlijk vijandige daad, bestemd tot het verslechteren van de betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en de Bondsrepubliek" genoemd. De Sowjetrussische regering blijft op het standpunt staan dat West- Duitsland zijn verplichtingen behoort na te komen en behoudt zich het recht voor in de toekomst de nood zakelijke maatregelen te treffen. RIO DE JANEIRO, 6-4. De ban ketbakkers van de Braziliaanse plaats Carioca gaan dit jaar paaseieren ver kopen op krediet. De koopkracht van de Brazilianen is door de inflatie sterk verminderd en de banketbak kers zijn nu tot dit besluit gekomen om hun verkoop op peil te houden. Paaseieren van enige omvang kos ten al gauw twaalfduizend cruzeiros, wat in de staat Guanabara de helft van een gemiddeld maandsalaris be tekent. Amerikaanse reiziger uit trein gevallen DELFT, 7-4. Omstreeks 12 uur zondagmiddag ontdekte een kleine jongen, die in de polder eieren zocht, in de spoorsloot langs de spoorbaan naar Rotterdam, juist op de grens van 'de gemeente Delft, 'het stoffe lijk overschot van een man. De po- i'c tc Delft werd gewaarschuwd en liet het stoffelijk overschot per am bulance naar 'het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft overbrengen. Uit papieren, die op het lijk werden ge vonden, bleek de man te zijn de 57- jarige Jerore Mellquiest, afkomstig uit New York. Uit een artikel over kunst, dat in zijn papieren werd aan getroffen en zijn naam als onderte kening droeg leidt men af, dat de man kunstcriticus was. Hij had een treinkaartje voor de D-trean naar Parijs. Het was gedateerd op 26 maart. De politie neemt aan, ook ge zien de toestand waarin het stoffe lijk overschot verkeerde, dat de man op die dag uit de D-trein is gevallen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het is gemakkelijker een po sitie waardig te schijnen, die men niet bekleedt, dan een, die men wel bekleedt. In het Concertgebouw in Amsterdam heeft H.K.H. Prinses Irene vorige week een feestconcert bijgewoond, dat daar werd gegeven door Yehudi en Hephzibah Menuhin, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het ge bouw. - Foto: in de pauze sprak de prinses (rechts) met v.l.n.r. Yehudi Me nuhin, zijn zuster Hephzibah en mr. J. W. de Jong Schouwenburgvoorzitter van de Raad van Bestuur van „Het Concertgebouw N.V." Leerlingenschaal kleuteronderwijs moet omlaag AMERSFOORT, 6-4. „De leerlin genschaal moet nu omlaag, dat wil zeggen per 1 september 1963", ver klaarde een vertegenwoordiger van Amsterdam op het congres van de groep kleuteronderwijs van de Ne derlandse Onderwijzersvereniging, dat werd gehouden in het Evert Ku- persoord te Amersfoort. Op het congres was duidelijk wrevel merkbaar over het uitblijven van maatregelen van de regering de leenlimgenschaail te verlagen. Een Amsterdam-afgevaardigde Foto's maken was moeilijk KIOTO, 7-4. Prinses Beatrix heeft vele bezienswaardigheden in Kioto bezocht en er was geen spoor van vermoeidheid bij haar te bespeuren, hoewel het progrmma van de afge lopen vijf dagen zeer bezet is ge weest. Het eerste bezoek gold het keizer lijke paleis in Kioto. Daar bezich tigde de prinses onder andere de „kamers van de dignitarissen" en de „seriyoden", de „serene en koele ka mer". Zij ging op de „naruita", een alarmpaneel, staan, dat een ratelend geluid maakte. De prinses was ver rukt over de „ceremoniehal" met verschuifbare schermen, waarop schilderingen zijn aangebracht van de Tosa-school. Van het oude paleis reden de prin ses en haar gezelschap naar het Nijo- paleis, vervolgens naar de Sanjoe- sangendo-tempel met de vele pila ren. die in 1132 werd gebouw maar in 1249 door brand werd verwoest en twee jaar later werd herbouwd. De volgende bezienswaardigheid was de befaamde Kiomizoe-tempel. Botanische tuinen Na een lunch in het dorp Nomoera - die meer weg had van een picnic - begaf het gezelschap zich naar de Kinkakoeji-tempel (het gouden pa viljoen en vandaar naar de botani sche tuinen van Kioto, waar de ker sebomen volop bloeiden. Het was er ook geweldig druk ondanks de mot regen, die een groot deel van de dag viel. Telkens als prinses Beatrix een foto wilde maken, waren er velen Een woordvoerder der parlemen taire fractie van dc Westduitse chris tendemocratische party heeft zondag medegedeeld, dat met Bondskanse lier Adenauer is overeengekomen, dat hy niet na dc overeengekomen tyd van het komende najaar in functie zal blijven. In de nacht van vrijdag op zater dag is de „Loenik 4" het maanopper vlak op 8.500 km afstand gepas seerd. De wetenschappelijke taak van het ruimtestation is ten einde, zo meldt „Tass". LEKKERKERK, 7-4. In de Ach terstraat te Lekkerkerk, het oudste geidfeelite van dit op een 'kunstmatige terp gebouwde stadje, i® een gat ige- vaililen. Gemeentewerklieden kiepten er een wagonlading zand in, die ver dween of er een bodemloze put was. Metingen geven aan, dat de „puit", die aan. een onidera<aird!s gewelf doet denken', minstens adht meter diiep moet zijn. Men vermoedt dat hier sprake is van de Overblijfselen van éen vroegere sluis of een verbinding- van dié Lek naar de 'boezemen. Oud- hëiidikiunidligen uit Amersfoort komen dé zaak morgen onderzoeken. MERKWAARDIGE GELUK WENSEN CAPELLE a.d. JJSSEL, 7-4. Een 72-jarige arts, K. Zand bergen, in Capelle a.d. IJssel, die zaterdag jl. het feit her dacht, dat hij zich veertig jaar geleden in deze plaats vestigde, ontving bij het begin van zijn huldiging cadeaus en felicita ties o.a. van de twee eerste babies die hij veertig jaar ge leden ter wereld had gehol pen. De grootste verrassing was wel, toen beide babies, de nu 40-jarige heer J. Schouten en de eveneens 40-jarige me- vrouiv G. F. Schouten-Hoogen- dijk, die resp. op 29 april en 3 mei 1923 toerden geboren, ver telden, dat zij met elkaar in hel huwelijk zijn getreden. Betaling abonnementsgeld De abonné's buiten Schouwen- Duiveland, die zich 25 cent in cassokosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld voor het tweede kwartaal 1963 storten op onze postrekening 1 3 7 6 7 7. De administratie. 'kreeg applaus, toen zij verklaarde d'at het toeter was een deel van de kleuters goed onderwijs te geven dan de massa van de kleuters slécht. H'et landelijk groepsbestuur was ihe't met de Amsterdamse groep eenis dat met 40 kleuters 'geen verant- woorde leiding aan elke kleuter 'kon worden gegeven. Het bestuur ver klaarde echter geen enkel succes van aandrang tot verlaging van 'de l'eeriinigensdhaal te verwachten, 'als niet vaststaat dat er leidstere ook in de toekomst genoeg zullen zijn. WAT 110T K die een foto van <ie prinses wilden maken en haar zodoende in de weg stonden. Maar steeds glimlachend verzocht de prinses de drommen amateur-fotografen, haar in de ge legenheid te stellen tenminste een opname te maken van de idillische omgeving. Koninklijk gezin bij Avondmaalsdienst UTRECHT, 7-4, H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en de prin sessen Irene en Margriet hebben zondagochtend in de Oranjekerk te Utrecht een avondmaalsdienst bijge- woanid. Voorganger was dominee D. Blikkendaal. Maandag 'begon te Parijs de acht ste bijeenkomst van' de Zuidoost- Aziatische Verdragsorganisatie. De vergadering, die drie dagen zal du ren, zal in hoofdzaak door de minis ters van buitenlandse zaken der aoht Zoavo-leden - de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeelan'd, Pakistan, Thailand en de Philippijnen - wor den bijgewoond. Ongeveer twintig dorpen in het gebied van Cuneo in de Italiaanse Alpen zijn dioor zware sneeuwval afgesneden. Het zoeken naar het wrak van 'he)t straalvliegltuig wan koning Saoed, die daar is veronge lukt, moest eveneens worden ge staakt. Rustig voorjaarsweer Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer met in de nacht en ochr, tend plaatselijk mist, morgen over dag aanvankelijk zonnig, later meer bewolking; zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost; vrij zacht. 9 april. Zon op 5.59, onder 19.26. Maan op 19.51, onder 6.39. Volle maan: 9 april te 1.57. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 9 april 3.44 v.m. 16.21 n.m. BROUWERSHAVEN 9 april 3.26 v.m. 15.40 n.m. Springtij: 11 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-4. Het K.N.M.I. deelt mede: De oostelijke stroming, die ge durende het weekeinde droge conti nentale lucht uit Duitsland aanvoer de, is in de nacht van zondag op maandag snel in kracht afgenomen. De barometerstand begint nu lang zaam te dalen, omdat een depressie systeem tussen de Azoren en de Golf van Biscaye zijn invloed over west Europa uitbreidt. Dit heeft tot gevolg, dat de wind in ons land naar zuidoost draait en iets vochtiger lucht wordt aangevoerd. Hierdoor zal vannacht en morgenochtend plaatselijk mist voorkomen. Overdag is het weer aanvankelijk nog zonnig, maar later kan er wat bewolking in de 'hogere niveaus binnendrijven. De regen kansen blijven de komende 30 uur klein. De afgelopen nacht kwam hier en daar nachtvorst voor. De kans daarop is de komende nacht te verwaarlozen. Ooievaar in Oudewater OUDEWATER, 6-4. Zaterdagmid dag is 'het mannetje-ooievaar uit het zonnige zuiden teruggekeerd op het nest, dat zich al sinds vier eeuwen bevindt op het stadhuis van Oude water. Het nest behoort tot de meest gefotografeerde, gefilmde en bekeken ooievaarsnesten van ons land. Vorig jaar werden er in het nest drie jon gen groot gebracht. MOSKOU, 7-4. Volgens een be richt van Tass, heeft in een dorpje in de Sowjet-republiek Azerbeidzjan de landbouwer Tsjirali Moeslimov dezer dagen zijn 158e verjaardag gevierd. Hoewel hij niet veel tanden meer heeft en zijn ogen vrij sleclit zijn, is hij nog goed ter been, aldus het pers bureau verder. Dagelijks helpt hij nog zijn Kleinzonen bj; hun werk. De krasse oude baas schrijft zijn hoge leeftijd niet alleen aan de sa menstelling van zijn maaltijden toe, doch bovenal aan de zeer gezonde lucht in de bergachtige streek, ivaar hij woont. Meestal slaapt hij onder de blote hemel en naar zijn zeggen is hij nooit ziek geweest. In de Kaukasus, waar ook deze 158-jarige woont, komen wat de Sowjet-Unie betreft de meeste men sen voor die ouder dan honderd jaar zijn geworden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1