DE ZIERIKZEESCHE COURANT FRANSE MIJNWERKERS HERVATTEN WERK VOLLEDIG Stijgende spanning in koninkrijk Laos Argentijnse rebellen verliezen opstand V.S. kunnen buitenlandse bases missen Wurging van vrouw na vier jaar opgelost Kannibalisme bij pluimvee Plan voor werf Verolme in Mexico? Kamer verwerpt motie-Egas inzake prijzen landbouwgronden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 april 1963 119e jaargang No. 19357 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakanman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 4,55, per week In dit nummer: In de Westhoek werd purperen Iris gekweekt Arheidsspaiining in andere takken nog aanzienlijk PARIJS, 4-4. Leiders van de com munistische, katholieke en socialis tische Franse mvjnwerkersbonden hebben hun stakende leden opgeroe pen heden (vrijdag) het werk volle dig te hervatten. De dag was door de vakbondsleiding gebruikt om hun leden de bijzonderheden duidelijk te maken van de loonovereenkomst die woensdag met de regering was be reikt. Er heerste een wisselende stem ming: Ln d'e mijnstreek. De kompels waren enerzijds opgelucht, doch ove rigens teleurgesteld dat de bonden niet meer hadden kunnen bereiken. Dit kwam tot uiting op een vergade ring in de mijns tad Lens, waar en kele mijnwerkers de vakbondsfunk- tionarissen „verraad" verweten. Zij waren het niet eens met d!e loonsver hogingen in termijn en meenden dat de onderhandelaars hadden moeten vasthouden aan de eis tot onmiddel lijke opvulling van de verschillen jn lonen met de pa rt> ik ui', ere industrie. Terwijl verwacht werd dat de mynwerkers vandaag allen aan het werk zouden gaan, is de arbeidsspan- ning in andere takken van de gena tionaliseerde industrieën nog aan zienlijk. Zo waren veertig Parijse busdiensten donderdag verlamd door een onverwachte staking van de be stuurders en conducteurs. LONDEN, 4-4. De jongste moord aanslagen in Laos en de gevechten van woensdag in de Vlakte van de Kruiken weerspiegelen de groeiende politieke verdeeldheid in het konink rijk. In juni van het vorige jaar kwam er een ongemakkelijke vrede tot stand door vorming van een coalitie regering. De spanning steeg in februari jl. toen een neutralistische officier, ko lonel Ketsana Vongsavong, in zijn woning werd vermoord. Dissidente linkse neutralisten werden van deze moord beschuldigd. Er zijn drie partijen in de coalitie, de neutralisten onder leiding van premier Soevannah Phoema, de rechtse groepering van generaal Phoemi Nosavan en de linkse groep van prins Soephanoevong. Mexicaanse president bood contra-diner aan DEN HAAG. President Lopez Mateos en zijn echtgenote hebben de konin gin en de prins donderdagavond in hotel (kasteel Oud-Wassenaar een contra-diner aangeboden. Als ere gasten zaten ook 'de prinsessen Irene en Margriet aan. In totaal namen 108 personen aan het diner deel, onder wie de minis ter president, prof. dr. J. E. de Quay en andere leden van de regering en leden van het corps diplomatique. Het diner begon omstreeks kwart voor negen. De president begroette de konin gin, de prins en de twee prinsessen omstreeks kwart over acht op de stoep van,het hotel. Voorts wordt heden (vrijdag) vier. entwintig uur gestaakt bij de radio en televisie. Er lopen nog onderhan delingen met de vertegenwoordigers van de spoorwegmannen en vandaag wordt gesproken over de eisen van de arbeiders bij gas- en elektriciteits bedrijven die, hangende deze onder handelingen, beloofd hebben niet te staken. Studenten, hoogleraren en weten schappelijke ambtenaren hebben aan gekondigd binnen drie weken in sta king te zullen gaan als hun waslijst van 'eisen, die wonderlijk genoeg nu eens niet over de salarissen gaan, niet wordt aanvaard. „Greep naar de macht" met oog op verkiezingen BUENOS AIRES, 4-4. De laatste belangrijke basis van de opstande lingen in Argentinië, de duikbootha ven IWar del Plata, heeft zich don derdag aan de strijdkrachten van de regering overgegeven. Dit werd be kend gemaakt in een regeringscom- muniqué. Schout-bij-nacht Eladio Vasquez, die met de minister van Defensie en de leiders van land- en luohtmacht over een wapenstilstand had onder handeld zei, toen hij de vergadering verliet: „Ik heb de marinebodems, die zich thans op zee bevinden, op- diacht geveven naar hun basis in Porto Belgran'o terug te keren. Deze opdracht van de bevelhebber der zee-operaties, die de rol van bemid delaar tussen de opstandige marine en dfe regering vervult, wordt be schouwd' als een aanwijzing dat men tot overeenstemming is gekomen. De opstandelingen, die dinsdag j.l. onder leiding van de 'generaals Me- nendez en Monfcero een greep naar d'e macht deden met het doel de ko mende verkiezingen onmogelijk te maken, verloren achtereenvolgens hun steunpunten dn Rio Santiago en Punta Indio. De regering heeft ech ter niet de onvoorwaardelijke over gave van d'e rebellen geëist, naar man aanneemt om hen de gelegen heid te geven „het gezicht te red den". Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De kunst van het lezen be staat uit het oordeelkundig overslaan. Betaling abonnementsgeld De abonné's buiten Schouwcn- Duiveland, die zich 25 cent in cassokosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld voor het tweede kwartaal 1963 storten op onze postrekening 1 3 7 6 7 7. De administratie. Koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal de hertog van Edinburgh hebben in de Londense Guildhall aangezeten aan een lunch, welke ter ere van het vorstenpaar werd gegeven na de thuiskomst van een reis naar de Fiji-eil'anden, Australië en Nieuw-Zeeland. - Op de foto brengen dr. Ram sey (links), aartsbisschop van Canterbury, en sir Ralph Perring, de lord mayor van Londen, een toost uit op de koningin. Vooral luchtbases in Spanje, Marokko en Engeland Dertigjarige tuinier legt bekentenis af AMSTERDAM, 4-4. - De Amster damse politic is er donderdagmiddag in geslaagd de man, die bijna vier jaar geleden, op 16 mei 1959, een als „Zwarte Judith" bekend staande pro- situêe heeft gewurgd, tot een beken tenis te dwingen. Bü het opsporen van de dader en het verhoor heeft de politie veel steun gekregen van de 36-jarige prosituée H. W. uit Am sterdam, die de dader ongeveer an derhalf jaar geleden, dus twee en een half jaar nadat „Zwarte Judith" in de Bergstraat in de hoofdstad ge wurgd werd, voor het eerst meende te herkennen. De dader ds de 30-jarige tuinier J. V. P., d'i'e woonachtig was in d!e pro vincie Utrecht. De politie heeft de man woensdagavond) „ergens in, mid- d'en-Nederland" aangehouden. Deze plaats wil d'e politie niet nader aan duiden. Ook de woonplaats wil zij niet noemen. De steun die de politie bij het on derzoek heeft gehad van de prosi tuée H. W. as van doorslaggevend belang feweest. Zij ,i§ het uiteinde lijk geweest die die man tot een be kentenis Wist te dwingen, nadat zij op 11 maart j.l. op het politiebureau in de Warmoesstraa't kwam vertellen, dat zij de tuinier, d'i'e haar regelma tig 'bezocht, verdacht van de wur ging van „Zwarte Judith". Op 16 mei 1959 vond een prosituée, die samen met „Zwarte Judith" in de Bergstraat in Amsterdam woon de, haar collega (gewurgd op de grond liggen. Kort voor deze ontdek king had „Zwarte Judith" bezoek gehad van een ongeveer 27 jaar oude man, van wie Slechts bekend was dat hij helblond haar had en een lichtgrijs ^ak droeg. Deze man, had eerder op de avond een bezoek ge bracht aan de proSituée H. W„ di'e ook in de ^Bergstraat woonachtig was. Wekenlang speprde de politie, naar,.» d'e 'helblonde man, maar zonder re sultaat, en verscheidene verdachten werden aangehouden, maar moesten later weer worden vrijgelaten. STOCKHOLM, 4-4. Een jonge Fin- seveearts, Matti Siren uit Stockholm meent een verklaring gevonden te hebben voor het verschijnsel van „kannibalisme" onder pluimvee. Uit. een serie proeven bleek hem dat „verenpikken" en „kannibalisme" onder pluimvee zich voordoet wan neer bij de dieren het gehalte aan argininezuur onder een bepaald per centage is gedaald. Genoemd zuur komt namelijk ook voor 'in keratine, wat weer een bestanddeel van 'het hoorn van de veren is. Wanneer men meer arginine aan het voer toevoeg de verdwenen de onderling agressie ve neigingen bij 'die dieren. Woensdagavond, na het galadiner in de Oranjezaal van het paleis Huis ten Bosch in Den Haag, ter ere van het staatsbezoek van de president van Mexico en mevrouw Lopez Ma teos, kon deze staatsiefoto worden gemaakt - voordat het gezelschap zich naar de Koninklijke Schouw burg begaf voor het bijwonen van een concert door het Residentie orkest onder leiding van Willem van Otterloo. - V.l.n.r. zien we: inej. Ave Lopez Mateos, mevrouw Lopez Mateos, Z.K.H. Prins Bemhard, de presidezit, H.M. Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Irene. WASHINGTON, 4-4. Donderdag is te Washington de tekst gepubliceerd van een verklaring, die de Ameri kaanse minister van landsverdedi ging Mcnamara kortgeleden voor de commissie voor de strijdkrachten van de Amerikaanse Senaat heeft afge legd. De minister zei hierin 'dat 'het de Verenigde Staten in belangrijke ma te mogelijk was de luchtbases in Spanje en Marokko prijs te geven. D it gold ook in sterke mate voor die Amerikaanse bases 'ini Groot-Britfan- n'ië. De minister verklaarde dit in antwoord' op vragen of er gebieder! ter wereld waren, waar d'e Verenig de Staten hun militaire uitgaven ver minderen konden. ROTTERDAM, 4-4. De kans be staat dat Verolme in Mexico een werf gaat bouwen volgens een op zet, zoals die ook in Brazilië en Ier land is toegepast. De heer C. Verol me heeft er zich donderdagmiddag, direkt na het bezoek van president Lopez Mateos, wel niet met. zoveel woorden over uitgelaten, maar toch toegegeven dat „er iets in de lucht zit". Op 16 april vertrekt hij naar Mexico, onder meer om een confe rentie van de Internationale Kamer van Koophandel 'bij te wonen. De mogelijkheden van een vestiging (waaraan, volgens het Verolme-pro- cedé, bouworders zullen zijn ver bonden) zullen dan opruieuW worden bekeken. Mcnamara baseerde zijn uitspraak onder meer op de stelling, dat de militaire waarde der „B-47"-strate- gische 'bommenwerpers, aan het ver minderen is. Bovendien beschikte Amerika thans over nieuwe wapens, zoals d'e vanaf onderzeeërs te lance ren „Pola'ris"-raketten, die nieuwe mogelijkheden inhielden. - De minister lichtte -rtoc; dat zijn - woorden, dat het „in 'belangrijke mate" mogelijk was de door hem ge noemde Amerikaanse basis dn het buit'en'lan'd prijs 'te 'geven, in die zin moesten worden opgevat, dat de Ver enigde Staten, bepaalde elementen van het 'bezat ervan zouden willen behouden. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een in kracht toenemende noordoostelijke tot oostelijke lucht stroming zal ook morgen vrij koude lucht aanvoeren met vrij veel be wolking en plaatselijk ook nog enige neerslag. Deze stroming wordt ver oorzaakt door een hogédrukgebied, dat zich steeds verder over Scandi navië uitbrëidt, terwijl gelijktijdig een lagedrukgebied boven Frankrijk en Spanje nog in diepte toeneemt. In de koude lucht, die de afgelopen naoht 'boven ons land aanwezig was kwamen tijdelijke opklaringen voor, waardoor de temperatuur plaatselijk tot even onder 'het vriespunt daalde. Door deze afkoeling vormde zich ook hier en daar mist, voornamelijk in het zuiden van het land. Door de krachtiger wind en meer bewolking zal de komende nacht 'de tempera tuur op de meeste plaatsen boven het vriespunt blijven. Aanhoudend koud Verwachting tot zaterdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijke op klaringen en hier en daar enige neer slag; weinig verandering in tempe ratuur; matige tot krachtige, langs de Waddenkust wellicht mogelijk harde wind tussen noordoost en oost. 6 april. Zon op 6.06, onder 19.20. Maan op 16.34, onder 5.43. 7 april. Zon op 6.04, onder 19.22. Maan op 17.40, onder 6.02. 8 april. Zon op 6.02, onder 19,24. Maan op 18.46, onder 6.21. Volle maan: 9 april te 1.57. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 6 april 1.33 v.m. 14.15 n.m. 7 april 2.24 v.m. 15.03 n.m. 8 april 3.08 v.m. 15.46 n.m. BROUWERSHAVEN 6 april 1.31 v.m. 13.52 n.m. 7 april 2.14 v.m. 14.30 n.m. 8 april 2.54 v.m. 15.06 n.m. Springtij: 11 april. ALMELO. Onder de varkensstapel van de landbouwer H. B. Lubbers te Wierden is mond- en klauwzeer uit gebroken. 116 varkens moesten wor den afgemaakt. Minister Marijnen acht prijsstijgingen niet verontrustend DEN HAAG. 3-4. De heer C. Egas (P.v.d.A.) heeft de ministers van Landbouw en Visserij en van Econo mische Zaken geïnterpelleerd over de ontwikkeling van de prijzen van landbouwgronden. De minister van Economische Zaken kon wegens de ambtsbezigheden elders niet in de vergadering der Kamer aanwezig zijn op dit moment. Van dat feit was de heer Egas cp de hoogte gesteld. De vragen van 'de heer Egas luid1- d'en>: 1. Hebben die ministers 'kennis ge nomen van de vergaande prijs stijging van 'landbouwgronden en van de ongerustheid die in het 'land 'daardoor 'is ontstaan? *2. Zijn de ministers bereid 'een over zicht te verstrekken van de ont wikkeling van -d'e prijs van landi- bouwgronden sinds 1 januari 1963 met name La.v. de navolgende punten? a. hoeveel procent be draagt de gemiddelde prijsverho ging van 'gronden; vrij van pacht, per provincie? 'b. hoeveel procent bedraagt dé 'gemiddelde prijsver hoging van ig'ronden, niet vrij van pacht, eveneens per 'provincie? c. in hoeverre zijn er verschillen tussen de prijsontwikkeling van behuisd en onbehuisd land? d. is het mogelijk een inzicht te géven in hoeverre beleggers en specu lanten de vraag- en prijsontwik keling van landbouwgrond beïn vloeden? 3. Is het juist, dat 'in verscheidene gevallen 'landbouwbedrijven in gedeelten worden verkocht, waar door soldtsing. van bedrijven op treedt? 4. Is 'het juist da't de gestegen grond prijzen de aankoop van land bouwgrond 'door de Stichting Be heer Landbouwgronden^ ten be hoeve van 'bedrijfsvergi-oting in rudlverkavel'ingsgebieden, aan zienlijk 'bemoeilijkt is? Zo ja, op welke wijze menen de ministers deze moeilijkheid ih'et hoofd te 'kunnen bieden? 5. In hoeverre werken de gestegen prijzen van landbouwgronden door t.a.v. de prijzen van bouw grond en van voor recreatie ge schikte 'gronden? 6. In hoeverre zullen de 'gestegen grondprijzen gevolgen hebben voor het volgend jaar vast te stel len garantieprijzen, reep. voor het. inkomensniveau van bepaalde agrarische ondernemers? 7. Geeft d'e ontwikkeling gedurende de laatste maanden de ministers aanleiding tot het overwegen van maatregelen? Zo ja, welke? De tekst van d'e motie van orde luidt: ,,'d'e Kamer, géhoord de besprekin gen over de ontwikkeling van d'e grondprijzen sinds 1 januari 1963; verontrust door d'e sterke verho ging van 'het igrondprijsnlveatr nodigt de regering uit onverwijld maatregelen voor ie 'bereiden om een duurzaam opdrijven van de prijzen van 'landbouwgronden te 'kunnen te gen gaan; en gaat over tut de orde van de dla'g". De motie werd daarna bij zitten en opstaan verworpen. (Vóór de P. v.d.A.. C.P.N, en P.S.P.). Minister Marijnen merkte in zijn beantwoording op dat de nu be staande grotere vrijheid met 'betrek king tot d'e prijzen van 'landbouw gronden z.i. 'heilzaam za'l kunnen werken oo de struktuur van de land bouw. Er is geen aanleiding tot on gerustheid. De regering ovei-weegt ■géén maatregelen op het stuk van de prijsontwikkeling van landbouw gronden. „Geen verontrusting" Dat er sprake zou zijn van onge rustheid 'is, naar de mening van mi nister Marijnen, enerzijds een gevolg van genachten en anderzijds van de „uitschieters", die 'bepaald niet nor matief kunnen worden 'geacht. „Van een algemene verontrusting 'is geen sprake geweest", aldus de minister. Dat beleggers de vraag- en grond prijzen beïnvloeden was de minister niet bekend; splitsing bij verkoop van 'bedrijven kan van 'betekenis zijn voor de verbetering van d'e struk- tuur in de 'landbouw. De „Stichting Beheer Landbouwgronden" heeft na het loslaten van de prijzen een gelijk aantal en op ongeveer gelijk niveau transacties 'kunnen afsluiten als voorheen. Dat de gestegen grond prijzen 'het werk van deze Stichting zou 'hebben bemoeilijkt ontleende dé minister. Hij 'stelde, dat er geen cau saal verband bestaat tussen prijzen van landlbouwgronden en de prijzen van bouwgrond of recroaticgrondon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1