Luisterrijk galadiner op „Huis ten Bosch" in de Residentie Anti-Peronistische staatsgreep in Argentinië EINDE FRANSE MIJNSTAKING Leven dank zij t.v. Gevallen van pest in Zuid-Vietnam PRESIDENT KENNEDY NOEMT BEDRAG HULPVERLENING Lening voor Egypte De Japans-Nederlandse betrekkingen ZIERIKZEESCHE™ NIEUWSBODE H Donderdag 4 april 1963 119e jaargang No. 19356 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakanman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: teJ. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week In dit nummer: Industrievestiging te Nieuwerkerk Mexicaanse president op staatsiebezoek Zomers in vroeger jaren DEN HAAG, 3-4. Ongeveer zeven tig personen hebben aangezeten aan het galadiner dat woensdagavond ter gelegenheid van het staatsbezoek van president en mevrouw Lopez Mateos in de Oranjezaal van het paleis Huis ten Bosch in Den Haag is gehouden. Aan het diner is gesproken dooi de koningin en de president De ko ningin, die gekleed was in een goud kleurig toilet van brokaat met cape van georgette, sprak na het eerste gerecht. In haar toespraak heette zij president en mevrouw Lopez Mateos en hun dochter welkom en wees zij op de contacten die reeds tussen de twee families bestaan. Na woorden van lof over het Mexicaanse volk zei de koningin: „In het samenspel der natiën begroeten wij met vreugde en warme instemming uw bijdragen op ieder gebied. Ik denk in het bijzon der aan uw strijd voor het interna tionale recht, uw inspanning voor ontwapening en vrede, en de unieke kwaliteit van uw bijdrage ten bate der ontwikkelingslanden". „Ook waarderen wij de goede sa menwerking met Mexico in het ka der van de economische commissie Voor Latijns Amerika, belangrijk voor ons vanwege de ligging van twee delen van het koninkrijk op het westelijk halfrond. De koningin her innerde eraan dat de prins intensief heetf meegewerkt aan de snelle groei van de economische betrekkin gen tussen Nederland en Mexico. „Met belangstelling volgen wij hier de ontwikkeling van de Latijns- Amerikaanse vrijhandelsassociatie. Nederland is per definitie een vrij handelsland". Voor Nederland is het vestigen en versterken van handels betrekkingen, ook met landen die niet bij de E.E.G. zijn aangesloten, van groot belang. Toespraak president Onmiddellijk daarna sprak presi dent Lopez Mateos. Hij zei dat Ne derland niet alleen een deel van het eigen grondgebied zelf heeft gescha pen. maar dit ook met grote held haftigheid heeft verdedigd. Hij her dacht koningin Wilhelmina als be wonderenswaardig symbool van die verdediging. Hij zei voorts dat de volkeren van Nederland en Mexico zich vereend voelen door de strijd die zij voor hun onafhankelijkheid hebben moeten voeren en door een onwrikbaar be- „Meer levensgeluk" ZANDVOORT, 3-4. Aan de verkiezingen in mei zal ook worden deelgenomen door een onafhankelijk kandidaat, de heer G. M. A. Grol (40 jaar) uit Blaricum, die als enig programmapunt in zijn banie ren voert „een mentaliteits verbetering". Hij beoogt te bereiken een grotere veiligheid in het verkeer, een verhoging van de produktie, een verbete ring van de kwaliteit van de produktie. verhoging van lo nen, verlaging van prijzen, verlaging van de belastingen en meer welvaart en oprecht levensgeluk. „50 stemmen heb ik al in ieder geval", zo deelde de heer Grol ons mee. Zijn lijst is in gediend in de kiesdistricten Haarlem en Amsterdam. sluit hun vrijheid te handhaven en niet te buigen voor enige vreemde druk. „De zucht naar vrede, recht en vrijheid - een gemeenschappelijk kenmerk van onze beide landen - is er de oorzaak van dat wij vanaf het begin van onze onafhankelijk heid getracht hebben vriendschaps banden met elkaar aan te knopen en elkaar ook op commercieel gebied te dienen". Volgens de president be staan er zeer ruime perspectieven om te komen tot grote culturele en commerciële samenwerking. Prins Bernhard droeg aan het di ner het galauniform van de Konink lijke Luchtmacht en prinses Irene, die als enige prinses aanzat, droeg een turquoise japon niet goudmo tieven. Bezoek aan Rijksmuseum In gezelschap van koningin Juliana en prins Bernhard hebben president Lopez Mateos en diens echtgenote, een bezoek gebracht aan het Rijks museum. BUENOS AIRES, 2-4. In een po ffing, die blijkbaar ten doel heeft de terugkeer van een Peronistisch be wind in Argentinië onmogelijk te maken hebben eenheden van de strijdkrachten onder leiding van de generaals Benjamin Menendez en Toranzo Montero, een greep naar de macht gedaan. Volgens onbevestigde berichten zouden 'leger, en marine-eenheden! het hoofdbureau van politie in La Plata, de hoofdstad van de provincie Buenos Aires, hebben bezet. De op standelingen zeiden, dat 'de Voltallige vl'oo't op Weg was naar Buenos Aires om de opstand te steunen. De proclamatie, waarin de staats greep werd bekend 'gemaakt, was ondertekend door generaal Benja min Menendez, die 'in 1951 na een mislukte opstand tegen Peron 'ge vangen werd -gezet. Uit verschillende cGmmuniqué's valt op te maken, dat hij de belangrijkste man in de te- bS'Menleiding is, gevolgd door de be velhebber van het 'leger, generaal Toranzo Montero, en de bevelhebber der luchtstrijdkrachten, commodore Lenitino. Radiozenders In Buenos Aires waren twee ra diozenders in d'e lucht di'e blijkbaar in handen van de opstandelingen waren. Zij zonden onophoudelijk op roepen uit aan de 'land-, zee- en luchtstrijdkrachten om zioh aan te sluiten. De andere stations werden met 'bombardement bedreigd als zij niet op de rebellenzenders overscha kelden. In de hoofdstad was het enige te ken, dat er op duidde dat er iets bij zonders aan de hand was, de rege ringstroepen die zioh in strijdtenue op verschillende belangrijke punten concentreerden-. De president, Josq Guide, bevend zioh in zijn officiële verblijf ten noorden van Buenos Ai res. In dit nummer vervolgen wij het artikel over „Zomers in vroeger ja ren". Wie het gehalte van de verschillende zomers met elkaar verge lijkt, zal met ons concluderen, dat er vrijwel geen vaste lijn in valt te ontdekken. Op schijnbaar „willekeurige" wijze wisselen droge, hete en koude, natte zomers elkaar af. Prinses Beatrix bracht bezoek aan museum in Tokio PARIJS, 3-4. Woensdagavond is overeenstemming bereikt tussen de vakbonden van de stakende Franse mijnwerkers en de directies van de mijnen. Dc staking heeft vijf weken geduurd. De overeenkomst zou nog niet on dertekend maar alleen door de vak bonden geparafeerd zijn. Men wil met de ondertekening wachten tot alle mijnwerkers in de betrokken kolenbekkens van de overeenkomst op de hoogte gesteld zijn. De onder handelingen hebben dinsdag en woensdag tezamen 17 uur geduurd. De mijnwerkers, die een loonsver hoging van 11 procent, waarvan 8 procent met onmiddellijke ingang, hadden geëist, hebben een aanbod van 6,5 procent onmiddellijk en 6 procent over twaalf maanden ge spreid, dus een totaal van 12.5 pro cent, aanvaard. TOKIO, 3-4. Prinses Beatrix heeft woensdagmorgen in Tokio een on verwacht bezoek gebracht aan het nationaal museum. De Nederlandse kroonprinses zou oorspronkelijk de ochtend in het verblijf voor officiële gasten doorbrengen, maar dinsdag avond gaf zij de wens te kennen dat zij graag zou willen kennis maken met de Japanse kunst, waarop het bezoek aan het museum werd inge last. De prinses werd rondgeleid door die dirökteur van het museum, Asa- n'o, 'die ihet een en ander 'toelichtte terwijl zij 'aandachtig prachtige doe ken, schilderijen en vazen toekeëk. In het museum kreeg idle prinses ook voor het 'eerst voorwerpen te zien uit de 'tijd, -dat de 'eerste Nederlanders ziiah in Japan.' vestigden. Houten Erasmus Er werd baar een houten beeld van Erasmus (getoond, dat afkomstig was van t eerste Nederlandse schlip dat Japan aandeed, „De Liefde". Dit söhdp wierp in 1600 zijn anker uit in de Beppoebaai. Gröte belangstelling had prinses Beatrix ook voor ver geelde Nederlandse boeken die des tijds ondanks 'h:et isolationisme van hlet Tdkoegawa Sjogoenaat het 'land - waren binnengekomen.' Als de kroonprinses volgende week n'aar Nagasaki -gaat, zal zij ïn de ge legenheid zijn plaatsen te bezoeken, waar de Nederlandse Oostihdisdhe Compagnie in 'de eerste helft van de zeventiende eeuw 'factorijen liet op richten. Later op de dag woonde prinses Beatrix een receptie bij op 'de Ne derlandse ambassade in Tokio voor leden van de Japans-Nederlandse vereniging en in Tokio wonende Ne derlanders. HULP VOOR BALI DEN HAAG, 3-4. Het Nederlandse Rode Kruiis in Den Haag heeft op Giro 777 een bedrag van f 85.433 ontvangen voor hulp aan de slacht offers van de ramp op Bali. Alle Pakistaanse troepen van het V.N.-bestuur op Nieuw Guinea zul len op één of twee mei uit Nieuw- Guinea vertrekken. Op 15 april zal met schepen van de K.P.M. worden begonnen met het overbrengen van de troepen. AMSTERDAM, 3-4. De drie-jarige Marcel Wolters uit de tuinstad Bui- tenveldert bij Amsterdam heeft zijn leven te danken aan een televisie uitzending. Het ventje was woens dagmiddag in het water van de Ol- dengaardegracht in de nabijheid van zijn ouderlijk huis gevallen. Toen de 42-jarige straatmaker J. Kersten, die door kinderen ivas gewaarschuwd, het knaapje uil het water haalde gaf het geen teken van leven meer. Maar de heer Kersten herinnerde zich de demonstratie van de mond-op-mond methode bij kunstmatige ademha ling, die enige tijd geleden op het televisiescherm is geweest. Hij paste dit middel toe op de kleine Marcel cn smaakte het genoegen dat de jon gen na lien minuten weer bij kennis kwam. Toen is Marcel voor verdere behandeling naar het Wilhelmina- gasthuis gebracht. De 317.000 leden tellende natio nale bond van Britse spoorweglieden heeft besloten met andere vereni gingen van spoorwegmannen bijeen te komen om zich te beraden over een actie tegen de voorgestelde be snoeiingen bij de spoorwegen, waar door ongeveer 125.000 spoorweglie den hun betrekking dreigen te ver liezen. Straffen in Spanje MADRID, 3-4. Een militaire recht bank 'in Madrid heeft negen perso nen, onder wie een vrouw, veroor deeld tot gevangenisstraffen vari ërende van twee tot vijf jaar. Zij waren beschuldigd van gewapend verzet en communistische celvor ming. Voorts kregen een man en een vrouw, die ervan waren 'beschuldigd een communistische leider te hebben verborgen en hem bij propaganda werk te hebben geholpen, respectie velijk twaalf en een jaar gevange nisstraf. SAIGON, 3-4. - De gezondheids diensten in Saigon, de hoofdstad van Zuid-Vietnam, hebben mobiele sta tions ingeschakeld bjj de vaccinatie tegen pest. In twee weken tyds wer den vier gevallen van besmetting met pest gemeld en vele ziekenhui zen zijn door hun anti-pestvaccin heen. Prinses Beatrix in Tokio TOKIO. 4-4. Prinses Beatrix heeft heden (donderdagmorgen) een bezoek gebracht aan keizer Hirohito cn kei zerin Nagako van Japan. In hofkringen werd meegedeeld dat de prinses de keizer en keizerin verteld heeft dat zij erg blij was de belofte om terug te 'komen, die zij in november van 'het vorig jaar deed, tc 'kunnen nakomen. Bij haar bezoek was prinses Beatrix 'in 'het 'blauw 'ge. k'ced. De keizerin ontving haar 'in k'mGoo. In de middag vertrok de prinses naar de 'ambtswoning van 'de Japanse premier om daar do lunch tc gebruiken. Ingezonden mededeling „Elegant" kleding aan huis te ontbieden tel. (01110) 2890 havenplein 11 - zierikzee Iets minder dan was begroot WASHINGTON. 3-4. - President Kennedy heeft het Congres verzocht een bedrag van 4.525 miljoen dollar beschikbaar te stellen voor hulp aan het buitenland. In zijn begrotings voorstellen, die hij in januari aan het Congres vcorlegde, had de presi dent voor dit hulpprogramma 4.945 miljoen dollar uitgetrokken. In zijn speoial'e 'boodschap deeld'e president Kennedy het Congres me de, dat tot deze 'besnoöiïn'g kan wor den overgegaan zonder dat aan de nationale bel'angen 'ernstige schade wordit berokkend. De president is In gegaan op aanbevelingen, die 'een commissie onder leiding van gene raal Clay, de voormalige Amerikaan se bevelhebber in Berlijn, heeft 'ge daan, behelzend dat de normen voor hulpverlening zullen worden ver strekt en de schenkingen en lenin gen aan versohillend'e landen zullen worden verminderd. De landtn die minder 'economische en militaire hulp zullen ontvangen, worden in het voorgestelde program ma niet 'genoemd. Volgens officiële kringen zullen deze pas bekend' wor den als regeringsexperts voor com missies uit het Congres zijn versche nen. BONN, 4-4. De Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, dr. Ger hard Schroder en de Egyptische am bassadeur in Bonn hebben woens dag een stuk getekend waarin west- Duitsland zich bereid verklaart. Egypte een lening van 2.3 miljard matk tc verstrekken. Meer voor India Het nu ingediende programma voor het begrotingsjaar 1964, begin nend op 1 juli aanstaande, vergt 596 miljoen dollar meer dan het Congres verlledeni jiaar voor 1963 be schikbaar had gesteld!, n.l. 3.120 mil joen dollar voor 'economische bij stand (516 miljoen meer dan vorig jaar) en 1.405 miljoen voor militaire hulp (een verhoging van 80 miljoen). Blijkens de boodschap van die presi dent is bij 'dit laatste bedrag reke ning gehouden met de toegenomen behoeften Van India, dat steun van de Verenigde Staten 'en bet Gemene best ontvangt voor versteikinv van zijn defensie tegen China. Reeds vroege contacten TOKIO, 3-4. Het bezoek van prin ses Beatrix wordt in Japan gezien tegen de achtergrond van de Japans- Nederlandse betrekkingen, die uit 't begin van de zeventiende eeuw stammen. Het eerste Nederlandse sdhip, dat Japan aandeed was „De Liefde". Het wierp in 1600 zijn anker uit in Bep poebaai, zuid-Japan. Vierentwintig opvarenden hadden de hachelijke tocht overleefd en een van ihen bleef in Yedo, het tegenwoordige Tokio wonen. De naam van een stra'at in dleze stad, de Oeaesoestraait, vertoont in het Japans kfariWverwaniltsdhap met 'd'e haam van deze Nederlander, die Jan Joosten heette. De 'kapitein van „De Liefde" kreeg van de militaire heerser, de Shogoen een vergunning om handel op Japan ie drijven. In 1609 stuurde de Neder landse Oostincïi'sche Compagnie twee schepen cn liet 'in ITirado, bij Naga saki, ccn factorij stichten. Ongeveer Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Er zijn boeken waarvan de r band en de omslag verreweg het beste deel uitmaken. wa r UQT Pt BILT w dertig jaar lalter werd de factorij verplaatst naar Nagasaki, toen het Tokocgawa Sjogoenaat alleen riog aan Hollanders 'en Chinezen toestond het Hand binnen 'te komen. Enige deur De Nederlandse vestiging vervul de 'daarna 'tweehonderd jaar lang de rol van enige deur tussen: Europa en Japan, waardoor veel wetenschap uit het Westen de Japanners 'bereik te. I/n het midden van de negentien de eeuw kwamen op verzoek van de militaire heerser Nederlandse mari neofficieren naar Japan Om onder richt 'in de zeevaart en de oorlogvoe ring ter zee te 'geven.' Het eerste schip, waarover 'd:e Japanse marine die beschikking kreeg was het Ne derlandse marinevaartu'ig Soebing, dat in 1855 (geschonken werd door koning Willem III. In 1856 werden onder Nederlands 'toezicht in Naga saki een scheepswerf en staalfabrie ken gebouwd. Plaatselijk buien Verwachting tot vrijdagavond: Zwaar bewolkt met enkele verspreid voorkomende opklaringen en plaat selijk enkele buien; weinig verande ring in temperatuur; matige tot zwakke veranderlijke wind. 5 april. Zon op 6.08, onder 19.19. Maan op 15.27, onder 5.20. Vo.'Ie maan: 9 april te 1.57. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 5 april 0.38 v.m. 13.18 n.m. BROUWERSHAVEN 5 april 0.39 v.m. 13.04 n.m. Springtij: 11 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 4-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een 'hogedrukgebicd, dat zich uitstrekt van het zeegebied ten wes ten van Ierland tot Spitsbergen, brei'dit zich uit over noord-Scandina vië. Een storing zal zich die komende vierentwintig uur naar onze omge ving verplaatsen. Het 'blijft daardoor overwegend 'bewollkt weer met enke le buien. In het temperaituurverloop 'komt niet veel verandering. Plechtigheid op de Dam te Amsterdam AMSTERDAM, 3-4. Met het leg- gen van een krans van rode en witte tulpen met lint in de Mexicaanse driekleur bij het Nationaal monu ment op de Dam in Amsterdam, ver richtte de Mexicaanse president woensdagmiddag zijn eerste officiële daad tijdens zijn driedaagse bezoek aan Nederland. De erewacht van de Koninklijke studenten schietvereniging in cere monieel tenue, bracht de president, die vergezeld werd door zijn echtge note en dochter, de gebruikelijke eerbewijzen. De Amsterdamse poli- tiekapel speelde het Mexicaanse volkslied. Familie gesneuvelden op bezoek SCHIPHOL, 3-4, Woensdagmiddag z(jn met een chartervlucht van de K.L.M. 79 familieleden van Canadese oorlogsslachtoffers, die in de tweede wereldoorlog op Nederlands grond gebied gesneuveld zyn, uit Montreal op Schiphol aangekomen. Het betrof de eerste van in totaal1 acht groepen familieleden, die voor een bezoek aan de oortdgsgraven van Canadese, Engelse en Zuid-Afrikaan se militairen, de reis naar ons land' zullen maken. De komst van deze familieleden 'is mogelijk 'gemaakt door de „Klap- rooscOlledbe" van het Nederlands Oorilogsgravencomité, dat de Cana dezen op deze wijze een week gast vrijheid 'in ons land biedt. Veel verkeersongevallen in 1962 DEN HAAG. 3-4. In 1962 werden in ons land 205.022 verkeersongeval len door de politie geconstateerd, te gen 1.90.280 in 1961. Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bedroeg in 1962 het aantal verkeersdoden 2.073, hetgeen ten op zichte van 1961 (1.997) een landelijke stijging betekent met. 4 procent. In dc grote steden (boven 100.000 inwo ners) daalde het aantal verkeersdo den echter met 6 procent. Het aantal verkeersdoden was in 1962 als volgt over de belangrijkste groepen weggebruikers verdeeld voetgangers 504 (471 in 1961), wielrij ders 423 (390), bromfietsers 405 (440), motor- en scooterrijders 147 (208). bestuurders personenauto 252 (205), inzittenden personenauto 259 (183).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1