Historieschrijver vertelt over vroegere zomers „Rijndam" met jonge boeren naar Canada Dodelijke ongelukken in het verkeer DE totogelden Onrust in Argentinië Het Groningse aardgas De hulp aan Bali V(m f1e hoekenplank Hoe ivordt de zomer van 1963? de oceaan over ZIEKIKZEE, april. Hoe wordt de zomer van 1963? Wie zou het niet '-'raag willen weten en wie ook zou niet graag de zekerheid hebben, dat het een goede zomer wordt? Voorspellingen blijven gewaagd, ook al is er wel eens een kapper in het land, die tenminste van de winter iets zinnigs weet te voorspellen. Wel echter weten we veel van de zomers, die achter ons liggen. Er zijn daarover veel gegevens bekend gebleven en met name over de zomers op Schouwen-Duiveland, hoewel dat na tuurlijk geen „aparte'zoiners waren. Onze gegevens echter hebben be trekking op het eiland. Laten we vroeg beginnen en de zomer van 1408 bij de kop nemen, een vroeg 15e eeuwse zomer dus, die niet voor de poes was. Het was niets gedaan met die zo mer van 1408, want op de vijfde juni van dat jaar viel een buitengewoon zware hagel, na een vrij normaail voorjaar. Na de hagel kwam de re gen, die liefst vier volle maanden achtereen aanhield. Het land hoe slecht moet in die tijd wel d!e ontwa tering zijn geweest kwam vol op- perwater te staan. Hooibouw en oogst hadden zeer veel te lijden. In 1444 was het weinig beter. Over de ze zomer schriift 'de kroniekschrijver Reygersberg, dat ook in dat jaar alle vruchten te velde bedierven, uithoof- do het toen: „meest alle daighe re- ghende van St. Jansmisse 'tot Bamis- se (24 juni tot 1 oktober). Merkwaar dige tegenstelling met d'e zomer van 1442 toen „t'gheen ses reysen en re- ghende tussohen Meye endie Bamisse (oktober)- Een bijzonder droge zomer dus, gevolgd trouwens door een felle winter. Grote droogte Bijzonder droog was ook de zomer van 1471. In de vijftiende eeuw was een uitzonderlijk droge zomer een ramp voor mens en dier. Derhalve kwamen in de zomer van 1471 veel sterfgevallen voor. De oogst was vóór augustus 'binnen, terwijl (al weer welk een tegenstelling) de win ter verliep zonder vorst en met wei nig reg'en. Op de eerste september werd reeds overal, ook in deze pro vincie, nieuwe Rijnwijn gedronken. In 1473 kreeg men een herhaling van de uitzonderlijke droogte. Ook toen regende het niet van mei 'tot oktober en d'e veldvruchten verschroeiden. De wateren stonken en vele arbei ders kwamen om op het veld dooi de ondragelijke hitte. Men ving in die zomer in Schouwen meer dan 10.000 karpers. Zware droogte tref fen we opnieuw aan in de zomer van 1545, toen het zestien weken achter elkaar praktisch geen druppel re gende, als gevolg waarvan de bees ten in Schouwen stierven van dorst. Schrale oogsten waren verder het gevolg van de uitzonderlijke droogte. Evenmin vet was de oogst in het jaar 1483, maar toen was de oorzaak juist het gure weer, dat de zomer bijna in een winter herschiep. De vruchten konden eenvoudigwea niet tct rijpheid 'komen. In 1505 heerstte er een zomerse 'muizenplaag, zodat de hoeren maar twintig kop van de honderd' schoven 'koren dorsten. In 1525 werd de oogst bedorven door onweders en hagel. Heel gek om nog even terug te gaan naar de vijftiende eeuw was de zomer van 1443, toen er op 3 mei een zwaar pak sneeuw viel. Op de tiende mei van dat jaar hagelde het sterk. Ook de lente van 1548 viel op door zeer strenge koude en sneeuw vlagen. Wisselende prijzen Onnodig te zeggen, dat het weer grote invloed had op de verschillen de prijzen. De 'mislukking van de ccgst in 1483 bracht grote duurte teweeg. In 1407 was 'het eveneens peperduur. Vrijwel d'e gehele oogst mislukte en de mensen aten gras en hooi. In 1483 werd zelfs een stuk land voor enkele broden verkocht. In 1522 was de tarwe zo duur, dat brood werd gebakken van gerst, bo nen en erwten. In 1546 liep de ko-/ renprijs op tot f 72,per zak. Duur te ook in 1557 (pestjaar voor Zierik- zee), 1574 en 1587, in welk laatstge noemde jaar een last tarwe werd verkocht voor f 935,. Een merkwaardig jaar was ook 1435, met een uiterst koude en droge lente, die voortduurde tot 30 juni. Zomer en herfst echter werden gun stig, zodat velen zelfs een driedub bele oogst hadden. Ook in 1464 was er een overvloed aan veldvruchten en mitsdien een bijzonder goedkope tijd, die jarenlang voortduurde tot 1482. Er kwam 'toen weer een duur- tetijd, gevolgd door een „val" in 1495 toen twintig kop tarwe werd ver kocht voor een dubbeltje. Goedkoop Wat goedkoop naar oude maatsta ven betekende, leert een opsomming. In 1501 een vet jaar 'kocht men een half achtendeel 'tarwe, een vette gans, een pond 'boter en een stoop Franse wijn voorzes stuivers. In 1527 evenwel moest m'en voor een last rogge niet minder dan 135 goud guldens'betalen. In 1256 was er een onvoorstelbaar grote hooi-oogst. Het jaar 1506 werd menigeen rijk dooi de meekrap. Buitengewoon droog was de zomer van 1601. Merkwaar dig waren de zachte winters van 1609, 1613 en 1617, waarop telkens zomers volgden met een grote oogst. In 1615 had de zomer zo'n lange zachte uitloop, dat met Kerstmis het melkvee neg in de weide liep. De zomer van 1621 was extra nat, zodat de prijzen omhoog vlogen. Van 1 ju ni tot 6 oktober waren er slechts vijf dagen waarop het niet'goot. De duur te werd eerst 'bestreden in 1624. door toevoer van granen uit het buiten land. In een volgend artikel hopen wij enkele extreme zomers in de periode tot de twintigste eeuw nader te be zien. een goede zomer in 1963 TYTCW HAAG 1_d UTot Koel AMERSFOORT, 1-4. In Amers foort zijn in het verkeer twee dode lijke ongevallen gebeurd. Maandag morgen botste de 26-jarige korpo raal A. Schoolbrugge met zijn motor op de Vlasa'kkerweg tegen een uit de Korte Bergstraat komende wiel rijder. De militair sloeg tegen de weg en ondanks het dragen van een valhelm kreeg hij een schedelbasis- fractuur waardoor hij op slag dood was. De 20-jai-ige wielrijder van E. uit Tersohuur liep geen letsel op. Zondag kwamen twee 'bromfietsen bij de Kamperbinnenpoort met el kaar in botsing. Een van deze brom fietsen werd bestuurd door de 'heer C. Vonk die achterop de duo zijn 15- jarige dochter mej. E. Vonk ver voerde. Het meisje werd bij de bot sing ogenschijnlijk slechts licht ge wond, maar is later in het Lichten berg ziekenhuis overleden. WAGENINGEN, 1-4. Maandagmid dag is te Wageningen een ernstig verkeersongeluk gebeurd op de rijks weg 25 Wageningen-Rhenen dn de gemeente Wageningen. Een uit de richting Rhenen komende vracht auto kwam op het kruispunt bij de nieuwe weg in botsing met een per sonenauto die plotseling de weg overstak om de nieuwe weg in te slaan. Dc in de personenauto zitten de Nijmegenaar werd op slag gedood en de bestuurder, een inwoner van Oss werd in ernstige toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De perso nenauto liep onherstelbare schade op. WORMERVEER. De 14-jarige Lex Booy uit Krommenie is maandag middag te Wormerveer met zijn fiets gegrepen door het achterdeel van een vrachtauto uit Oude Pekela. De jongen was op slag dood. Dc chauffeur van de vrachtauto, die niets van de aanrijding had gemerkt was doorgereden. Dc man werd la ter aangehouden, maar bleek geen schuld aan 'het ongeval te hebben. ZEVENAAR. Op de met halve bo men bewaakte overweg Zuiderlaan te Zevenaar is de 84-jarige J. Th. Veldkamp gegrepen door de trein Winterswijk-Zovcnnnr die op dat ogenblik de spoorwegovergang pas seerde. Het slachtoffer was op slag dood. BREDA. In de kom van de Breda se grensgemeente Ulvenhout is een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de bestuurder van een personenauto, de heer C. van Riel uit Ulvenhout, op slag werd gedood. De heer van Riel kwam met zijn auto frontaal 'in bot sing met een autobus uit Baarle- Nassau. De inzittenden van de bus liepen geen letsel op. „Het kasteel Staverelen" ARNHEM. 1-4. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. Y. Soholten, beeft zich 'in principe thans bereid, verklaard, een rijkssubsidie Ie ventenen ten be drage van de ihedf.t van d'e 'koopsom (5,3 miljoen gulden) van 'het land goed „Het 'kasteel Staverden", d'e pas verworven bezitting van de stichting „Het Gél'dersch Landschap" Men zal voorts een 'beroep doen op geldelijke medewerking van het Ne derlandse volk, voor w'ie diit unieke landgoed met een 'lengte van zeven kilometer 'aan 'h'et Uddeler. meer bij Elspeet zal worden opengesteld. De provincie en gemeente zullen waar schijnlijk ook participeren in 'd'e aan- koopkosten. „Het Geldersch Land schap" bezit thans 23 landgoederen met een totale oppervlakte van on geveer 4.000 'ha. De weersvoorspellingen VERENIGDE STATEN. In de V.S. n'ecmt 'het 'aantal bedrijven, dat zich met weersvoorspellingen 'bezig houdt toe. Er zijn nu zo'n 35 partikuliere ondernemingen op dit gebied, dlie verwacht dit jaar (in totaal 15 mil joen dollar te zullen omzetten. De totale omzet 'in 1961 bedroeg rond tien miljoen dollar. Tot de (klanten kring van deze weersvoorspeliers be horen onder meer fabrikanten van consumptie-ijs en regenjassen. DEN HAAG, 1-4. Het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie stel de voor het jaar 1962 - een en ander na goedkeuring van de ministeries van O. K. en W. en justitie - een bedrag van f 3.097-.583.33 aan rente loze voorschotten uit de totogelden voor 35 sportaccomodaties ter be schikking. Ruim drie miljoen dus - een miljoen meer dan in 1961 toen f 1.996.000 voor vijftien accomoda tes werd uitgekeerd - en dat bete kent over twee iaar meer dan vijf miljoen. Over de eerste tien maan den van 1962 bedroeg het totaal aan uitkeringen voor sportaccomodaties een bedrag van ongeveer f 857.000. Man bij vechtpartij niet mes doodgestoken HAARLEM, 1-4. Zondagnacht om twaalf uur is op de Botermarkt in Haarlem de 35-jarige opperman J. B. uit Haarlemmermeer bij een vecht partij met een stiletto gestoken. Tij dens het vervoer naar het ziekenhuis is de man overleden. Hij was gestoken dn de borst 'en rechteroksel'. Toen de politie ter plaatse ver scheen', was de dader verdwenen. Omstanders konden wel een toe schrijving geven, im'aar de naam was niet bekend. Na een onderzoek kon 'de politie de 21-jarige zeeman1 P- N. O. uit Haarlem in zijn 'huis aanhou den. Hij bekende .bij de Vechtpartij betrokken te zijn geweest en ver klaarde omstreeks twaalf uur een café te hebben verlaten. Op de Bo termarkt kreeg ihij ruzie met een hem onbekende man. De ruzie liep zo ihoog, dat de zeeman een stiletto trok en daarmee 'die onbekende en kele stoken 'toebracht. In; de woning van de zeeman is een stiletto gevon den en ito beslag genomen. Do zeeman wa's 'tijdens een kort verlof bij Zijn ouders en zou in Am sterdam "weer aan b'oord jstappeh voor een reis n'a'ar Ierland. Gebleken is, dat de zeeman 'in bet café dc sti letto aan' 'bezoekers heeft laten zien. Bij de vechtpartij moeten drie jon- gemanrton en fcvVoo Vrouwen tegen woordig zijn geweest. ROTTERDAM, 1-4, Maandagmid dag om vier uur zijn met de „Ryn- dam" van de Holland-Amerika Lijn 74 jonge boeren naar Canada ver trekken in het kadér van een uit wisselingsprogramma. Onder hen be vond zich de 23-jarige H. J. Hoog kamp uit het Gelderse Drempt (ge meente Hummelo en Keppel), de 500ste deelnemer aan dit programma, dat sinds een vijftal jaren worden georganiseerd door de drie Neder landse plat telands jongerenorganisa - ties. Ter gelegenheid van dit, voor landbouwend Nederland verheugen de feit, speelden zich voor het ver trek van de „Rynd'am" enige plech tigheden af in de druk bezette per- soneelsfkantine van de H.A.L. aan de Rotterdamse Wil'helmina'kade. Aller eerst was er dan de overdracht door jhr. Van Panhuys, burgemeester van Hummtlo en Keppel, van een 34 pond wegende „k rente wegge" aan zijn plaatsgenoot. De 'laatste kreeg van de 'burgemeester de opdracht om het kunstwerk aan te bieden aan zijn Canadese collega, de heer Ralph Westgat'e, eerste burger van Strath- roy, de plaats waar 'd!e heer Hoog kamp zijn stage van één jaar gaat doorbrengen. De ambassadeur van Canada in Nederland, de heer W. F. Bu'l, die eveneens (bij de plechtig heid aanwezig was, kreeg uit handen van burgemeester Panhuys ook een dergelijk kunstwerk aangeboden. Een derde „krentewegge" was ten slotte bestemd voor de Canada-gan gers en hun afsoheid nemende fa milieleden. Des morgens al toonde de staats secretaris van Sociale Zaken, mr. B. Rccl'Vin'k, zijn belangstelling voor de vertrekkende jonge boeren. Hij heeft zich geruime tijd met hen en met vertegenwoordigers van de drie plat. Flitsen uit het buitenland BONN. Zes voormalige bewakers van het concentratiekamp Kulmhof in Polen zijn in Bonn tot zware ge- vangenïr-.-traffen veroordeeld wegens hun aandeel in do moord op mom dan 150.000 Joden uil Polen, Oosten rijk en Duitsland. De-zo Joden waren na december 1941 in Kulmhof nabij Lodz gelegen, vei^gast .Zes beklaag den werden vrijgesproken LOMDEN. In Engeland zijn zater dag duizenden huwelijken voltrok ken, veel meer dan op andere da gen het geval is. Dit is het gevolg van een belastingregeling waarvan ïrerv kan profiteren als men vooro april, het einde van .het belasting gaar, trouwt. FRANKFORT. Rust eens uit - ook bij dé grote schoonmaak. Deze raad aan de Duitse huisvrouwen geeft een groep verzekeringsmaatschappij en, die elk jaar in de tijd van de grote schoonmaak een 'aanzienlijk bedrag moeten uitkeren wegens on gelukken van de verwoed in hun do mein rondwarende huisvrouwen. WASHINGTON. De Amerikaanse departementen van buitenlandse za ken en justitie hebben gezamenlijk verklaard dat alle maatregelen zul len worden genomen om te voorko men dat Cubaanse ballingen van Amerikaans grondgebied uit ope reren tegen Russische schepen of andere doelen op Cuba. GENEVE. Volgens het blad „La Suisse" zijn de afgelopen week in Genèvê zes gevallen van hersen vliesontsteking 'geconstateerd. Een •van de zieken is gestorven, de an dere liggen geïsoleerd in een zieken huis. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van justitie, Robert Ken nedy, heeft de federale rechtbank te Oxford in Mississippi verzocht de plaatselijke autoriteiten te verbieden iets in de weg te leggen aan negers die izidh in de kiesregisters willen laten inschrijven. HOLLANDIA. „Radio west Nieuw Guinea-West-Ix*ian in Hollandia- Kotabaroe" heeft zondagavond voor het laatst in het Nederlands uitge zonden. Met inigang van' 1 april hiel den de Nederlandse uitzendingen met inbegrip van nieuwsberichten door het tijdelijk V.N.-toewind op. NEW YORK. De New York Times sdhrijft de de Amrikaanse regering ,/wanhoopsgeluiden" maakt over de door haar beoogde multilaterale kernmacht en de indruk wekt dat zij „de hede onderneming wil op geven". WENEN. Bijna alle politieke ge vangenen zijn op grond van de door premier Kadar van 'Hongarije aan gekondigde amnestie op vrije voeten gekomen, aldus berichten die van gewoonlijk betrouwbare zijde te Wenen zijn ontvangen. WASHINGTON. De laatste weken zijn in de Verenigde Staten min stens twaalf personen die aan ver dovende middelen verslaafd waren, overleden omdat zij ongeweten een te grote dosis heroïne tot zich ge nomen hadden, zo heeft een geleer de die verbonden is aan een Ame rikaans douanekantoor, Meivin Ler- ner, bekend gemaakt. MOSKOU. Van de 1335 Iraakse jongelui die in de Sowjet-Unie stu deren, hebben er 48 besloten naar hun land terug te keren. Aanleiding 'hiertoe is de spanning tussen voor- en tegenstanders van het nieuwe re gime in Irak onder de studenten, die zich enige malen in een handgemeen heeft ontladen. PARIJS. Frankrijk heeft in ant woord op een protest-nota van de Sowjet-Unie ontkend, dat het Frans- Duitse verdrag van 22 januari jl. een inbreuk zou betekenen op de afspra ken, die na de oorlog door de grole Vier over do toekomst van Duitsland' zijn gemaakt. t elands j ong erenonganisaties onder houden. Staatssecretaris Roolvink was verhinderd de feestelijkheden van des middags -bij te wonen. BUENOS AIRES. 2-4. In de Ar gentijnse provincie Buenos Aires werden maandagavond alle marine- manschappen in 'hun kazernes ge consigneerd, zulks naar waarnemers vermoeden in verband met aanhou dende berichten over een mogelijke staatsgreep, die heden (dinsdagmor gen) vroeg zou anoetien plaats heb ben;. Ook viel op d'e marinebases dn deze provincie veel luchtafweerge schut waar te nemen, dn het bijzon der op de basis Bahia Blanca. DEN HAAG, 1-4. De 25 miljard kubieke meter gas uit de gasbel te Groningen die bestemd is voor in dustriële ontwikkeling is primair bestemd voor liet noorden van ons land. In bijzondere gevallen kan ze ook ter beschikking gesteld worden van probleemgebieden elders. Dit heeft minister de Pous meegedeeld tijdens het mondeling overleg cat de vaste commissie voor economische zaken uit de Tweede Kamer op 2U maart met hem gevoerd heeft over de ontwerp-overeenkomst tussen de Staat en de op te richten N.V. Ne derlandse Gasunie en over de statu ten van de N.V. Nederlandse Gasunie In het versldg van dit mondeling overleg staat ook, dal de minister h'et een zaak van de Gasunie acht om te oordelen over de mogelijkheid dat gas 'geleverd wordt aan elektrici teitsmaatschappijen. Telegram uit Djakarta DEN HAAG, 1-4. -In antwoord op het telegram, dat minister Luns hem van Zürich uit had gestuurd, heelt de Indonesische minister van bui tenlandse zaken Subandrio het vol gende naar Den Haag getelegra feerd „Ik bevestig de ontvangst van uw attente boodschap waai'in medeleven wordt geuit in verband met de tra gische nationale ramp van de vul kaanuitbarsting op Bali. I'k wens diepe dank te uiten, ock namens de regering van de Repu bliek Indonesië, voor de vriend schappelijke boodschap en voor de zeer waardevolle hulp, die het Ne- derlandsc'he Roode Kruis per vlieg tuig overbrengt, waardoor 'het lijden van hen die door de ramp getroffen worden, wordt vei-licht". Het telegram was getekend: Dr. Subandrio, tweede plaatsvervangend premier, tevens minister van bui tenlandse zaken. Een groep Nederlandse groothan delaren en makelaars in tabak heeft inmiddels voor hulp aan de slacht offers op Bali 26.000 gulden overge maakt naar de Bank Indonesia. On der de rooms-kntholleke studenten in Nederland zal voor Bali worden gecollecteerd. De Katholiek staat kundige studiegroepen-federatie heeft daartoe het initiatief genomen. b Een Britse en twee Amerikaanse schepen, begeleid door een vliegtuig, hebben in de wateren van de Baha- ma-eilanden een schip met anti- Castro-opstandelingen, dat naar Cu ba onderweg was, in beslag genomen. GEMEENTE WESTERSCHOUWEN Burgerlijke stand en loop der bevolking ever maart 1963 Geboren: 1. Janna Margai-etha, d. van B. den Boer en J. C. Timmers (Haamstede); 1. Anne Marie, d. van H. T. Landegent en F. Timmers (Haamstede); 5. Marianne, d. van H. S. Slager en J. N. Bom (Burgh); 5. Cornelia Otillië, d. van W. J. de Jonge en J. J. van 't Hoff (Burgh); 9. Yvonne, d. van A. P. Deurloo en L. P. de Bruijne (Haamstede); 26. Nataler.a Astrid Charlotte, d. van H. F. Alt en N. J. Tanamal (Haam stede); 27. Hendrika Johanna, d. van J. Reijersen en H. Bouw (Haamste de); 30. Marco, z. van J. S. de Feiter en J. de Boer (Renesse). Gehuwd: 8. Maarten Willem de Graaf, 21 j. en Catholina van Splun- ter, 19 j. (Renesse). Overleden: 5. Tona van der Have, 67 j„ echtg. van M. Meganck (Haam stede); 7. Jacoba Adriana Hage, 84 j., wed. van H. J. Batenburg (Haam slede). Ingekomen: 11. G. Costerus uit Groot Brittannië (Haamstede); 15. A. C. Nuijens uit Brouwershaven (Renesse); 22. A. E. Borghouts uit Bei-gen op Zoom (Haamstede); 25. J. van Antwerpen en eehtg. uit Geer vliet (Serooskerke); 25. J. M. K. Ovenbeke uit Koudekerke Z. (Burgh) 26. J. J. Lems uit Vlissingen (Haam stede); 26. J. Wattel en gezin uit Se rooskerke Z. (W.) (Noordwelle). Vertrokken: 1. S. E. Cijfer (Re nesse) naar De Bilt; 1. M. T. de Meijer (Haamstede) naar Meppel; 6. C. Pesulina en dochter (Haamstede) naar Capelle a.d. IJssel; 6. M. H. Tamaëla en kinderen (Haamstede) naar 's-Gravenhage; 7. A. Kooyman (Haamstede) naar Hei- en Boeicop; 8. G. M. van Waveren (Haamstede) naar Leiden; 14. J. J. van Tol (Haam stede) naar Rotterdam; 15. J. Flippo (Haamstede) naar Utrecht; 15. H. S. Oei en gezin (Haamstede) naar Utrecht; 20. L. Remmers (Haamste de) naar Haarlem; 22. P. W. Tehu- purin'g en gezin (Haamstede) naar Velp; 22. A. J. van der Cingel (Haam stede) naar Den Helder; 28. J. M. Priem is (Noordwelle) naar Middel burg; 30. W. van Gaelen en gezin (Haamstede) naar Middelburg; 8. G. van Splunter (Renesse) naar Mid- dcnschouwen. GEMEENTE BRUINISSE Burgerlijke stand en looi» der bevolking ever maart 1963 Geboren: 7. Willemina Pieternella, d. van A. Bolle en Hendrika H. Deurloo. Gehuwd: 8. Jacobus Saman, 21 j. en Helena P. van Gilst, 18 j.; 22, Dirk van Duivendijk, 31 j. en Jaapje de Graaf, 22 j. (uit Voorburg): 22. Lcenderl van der Spek, 18 j. en Cor nelia P. van der Werf, 18 j. Ingekomen: Catharina J. Looise, wed. van J. Hcndrik.se uit St. Lau rens. Vertrokken: Comelis M. van Wee- Ie naar Delft; Cornelis A. Verkam man naar Hilversum; Stoffel de Ko ning naar Arnhem; Leendert Corne lis de Jonge naar Rotterdam. Speciale „Margriet"-pockct „Dokter, kijk eens naar mjjn kindje" Bij de „Geïllustreerde Pers" N.V. verscheen een „Margriet"-speciale pocket van de bekende arts en sport man A. C. van Swot, die vooral be kendheid geniet door zijn populaire televisie-uitzendingen. In zijn bock „Dokter, kijk eens naar mijn kind je" is hij echter voor alles medicus en kindervriend en geeft hij in klare taal voorlichting over de meest voor komende ziekten en afwijkingen bij opgroeiende 'kinderen. Dokter van Swol schreef zijn boek op de wijze van de televisie-uitzendingen, dus niet te wetenschappelijk. De opzet is, aldus de auteur in eer. woord vooraf, door middel van iets meer kennis van bepaalde ziektebeelden de belangstelling van de ouders te vergroten, om zodoende de dokter in zijn overbelaste dagtaak tegemoet te kernen met waarnemingen waar bij. gebruik van kan maken. Het zou te veel zijn op deze plaats een opsom ming te geven van alle door dokter van Swol in kort bestek behandelde ziekten. Uiteraard boren hier bij de bekende kinderziekten maar boven dien behandelt de schrijver afwij kingen als middenoorontsteking, hardhorigheiden doofheid, de ogen, allergische ziekten, hooikoorts, onge vallen in huis en op straat, vreemde voorwerpen in oor, neus en keel. Verder iets over gewicht en groei van kinderen, te vroege puberteits verschijnselen, houdingsafwijkingen. In 'het laatste hoofdstuk wijst dokter van Swol er op dat iedere moeder haar dokter - de huisdokters zijn vaak overbezet - tegemoet kan ko men door tevoren verschillende voorbereidingen te treffen. Dit han dige, uit een duidelijke grote letter gedrukte boekje bevat voorts een memorandum voor het maken van aantekeningen over bijzonderheden bij zwangerschap, geboorte, ziekten en vaccinaties. KERKNIEUWS Ger. Gem. in Nederland NIEUWERKERK, zaterdag 6 april 's avonds om 7 uur ds. F. Ma 11 an, Veenendaal. OVERHEMDEN De textielzaak is gesloten op maan dagmorgen, op grond van een zake lijke regeling waaronder alle tex tielzaken schijnen te vallen. Om 's morgens vroeg geen trammelant te hebben, zette de eigenaar van de zaak heel laat zondagavond reeds de vuilnisemmer buiten op de stoep, in de blijde zekerheid dat de asman zijn plicht de volgende morgen weer wel zou doen. Daar stond de emmer rustig op de stoep, maar hij kreeg spoedig gezelschap, want een bestel- wagen naderde, stopte en zette een doos naast de emmer. Een half 'uur later kioam de vuil niswagen met gerammel van emmers en langs de flanken bedrijvige'man nen, die weten waar het vuil hoort. Veel later op de dag betrad een bedremmelde man de bewuste tex- tiezaakf gewapend met een pak, waarin iets vreemds stak. De man deed het papier er af, keek de lex- tielman trouwhartig aan en vroeg: „Van U?" „Van mij?" vroeg daarop de accu rate textielman, want voor hem op de toonbank lag een kwaliteitsover- hemd, nieuw nog, maar besmeurd met roet, vuil, modder en as. „Nee" wilde hij zeggen, maar toen zei hij toch „ja", waarop de be-« dremmelde) man sprak: „Nou, dan krijgt u er straks een grote jutezak vol van thuis". Het duizelde de textielman aan vankelijk, maar voor ons, die weten- van emmer en pak op de stoep is er niet zo'n kapitaal stuk recherche werk nodig, om de zaak door te krijgen. De mannen van de reini gingsdienst troffen op de stoep de emmer en het pak. De emmer ging in de stortbak en huplakê de doos er achter aan. Op de vaalt deed men een merk- waardige ontdekking. Tientallen splinternieuwe overhemden kwamen plotseling uitpieken tussen stapels morsig vuil. als speenkruid langs een voorjaarsberm. De asmannen zijn serieuze mannen en ze zochten alle overhemden bij elkaar, een bat- karwei, want zoeken op een vaalt heeft weinig aantrekkelijks. Per jutezak kreeg de textielman zijn be stelde voorraad overhemden later thuis bezorgd. Hij heeft er nuchterweg een si gaartje bij opgestoken en toen heel kalm de vcriwersmaatschappij opge beld. Ach, zo'n glanzend muisje krijgt altijd een triest staartje, want in zo'n situatie informeert de gedu peerde altijd: „Voor wie is de scha de?" Dat schijnt intussen wel zonne klaar vast te staan. Slecht dagje voor de pakjesknecht, dachten we, want aan dc ijver der asmannen mag men niets afdoen. Wie naast zijn emmer op de stoep gaat zitten gaat mee raaltwaarts waarschijn lijk! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2