DE ZIERIKZEESCHE COURANT AMBASSADEUR BRENGT BOODSCHAP UIT MOSKOU OVER Chroesjtsjov's positie zou zwakker zijn Bidault kan naar Brazilië De V.N.-financiën De Westduitse technici in Egypte Lugubere mis De Labour-partij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M Dinsdag 2 april 1963 119e jaargang No. 19355 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. lakonman Ochlman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, Ie). 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-21 f8# Girorekening no. 137677 i A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 35 cent. Losse nummers 10 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Successes (max. 15 mm) I 1,per stuk Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,55, per week In dit nummer: Vroegere zomers, op Schouwen-Duiveland Het ideologisch geschil Prinses Beatrix naar Japan PEKING, 1-4. De Russische am bassadeur ln China, Stefan Tsjervo- nenko, is maandagavond met een speciaal vliegtuig vanuit Moskou in Peking teruggekeerd. Volgens betrouwbare Oosteuropese diplomatieke kringen had hij een „mededeling" bij zich van het cen trale comité der Sowjetrussische communistische partij voor de Chi nese communistische partij. Tsjervonenko, die zelf lid is van het Russische centrale comité, is bijna drie weken in Moskou geweest, nadat hij een brief van de Chinese partijleiders in ontvangst had geno men, waarin Chroesjtsjov of even tueel een andere vooraanstaande Russische communist naar Peking werd uitgenodigd voor bilateraal overleg over de ideologische geschil len tussen de twee partijen. Wat de SLECHT RAPPORT Een vader tn Duderstadt (Ne- der-Saksen) raakte buiten zichzelf van woede over het slechte rapport van één van zijn kinderen. Hij ging onmid dellijk naar de school van het kind, stormde een klas binnen, schold de aanwezige leerkracht de huid vol en stak hem tol besluit met een mes in het been. Maar de gestokene bleek part noch deel te hebben aan het slechte rapport van zijn kind. H\j had namelijk het kind- met het slechte rapport nooit les gegeven. De vrij ern stig verwonde onderwijzer is naar het ziekenhuis gebracht. boodschap van de Russische com munistische partij inhoudt, is niet bekend. Geen polemieken De Chinese autoriteiten hebben destijds - zoals gemeld - besloten de polemiek met de Russen „tijde lijk op te schorten". Spoedig nadat dit bekend was geworden, begonnen zij in het orgaan van de communis tische partij, het Volksdagblad, een reeks artikelen te publiceren over aanvallen die naar hun zeggen op hen waren gedaan door de leiders en kranten van 44 andere „zuster partijen". Na publikatie van de aan vallen van 15 partijen werd de serie een week geleden zonder nadere mededeling stopgezet. Sindsdien heeft men in de Chinese pers geen toespe lingen meer op het ideologische ge schil gemaakt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's j Een vervelend boek te schrij ven is gemakkelijker dan er een te lezen. Berichten uit Italiaanse bron RIO DE JANEIRO, 1-4. Brazilië heeft Georges Bidault, de Franse ex- premier en leider van de „nationale verzetsraad" 'tegen De Gaulle, een inreisvisum toegestaanVolgens een woordvoerder van ihet ministerie van Buitenlandse Zaken iin Rio de Janei ro betekent dit echter niet het ver lenen van asiel. Bidault, die thans in Portugal verblijft, iheeft geen recht om asiel te vragen aangezien hij zich niet op Frans 'grondgebied bevindt, aldus dé woordvoerder. Men ver wacht niet, dat Bidault terstond naar Rio zal gaan. Kamp Houtmst '63 DEN HAAG, 1-4. Kamp Houtrust '63, een tentoonstelling van voorna melijk kampeeruitrustingen en kam peera rtikelen, maar ook van vakan- tiesportartikelen zal van vrijdag 5 april tot en met dinsdag 9 april ge houden worden in de Houtrusthallen in Den Haag. Vrijdagochtend zal de Haagse wethouder van onderwijs, kunst en sportzaken de tentoonstel ling openen. ROME, 2-4. Het persbureau Italia heeft bericht dat Chroesjtsjov op het ogenblik in de minderheid kan zijn in het centrale comité van de Sow jetrussische communistische partij. Van communistische bron in Italië was men te weten gekomen dat Chroesjtsjov verantwoordelijk wordt gesteld voor het geschil met de Chi nese communisten, een reeks neder lagen op het gebied van de buiten landse politiek, waaronder de Rus sische politiek rond Cuba, de crisis in de landbouw en de chemische in dustrie in Rusland en de „afwijkin gen" van diverse Russische intellec tuelen. Volgens het persbureau wordt de oppositie tegen Chroesjtsjov geleid door Michaël Soeslov, een bekend partij-theoreticus. Het persbureau zegt verdei-, dat het artikel uit Moskou, zondag ge publiceerd in „l'Unita", het blad van de Italiaanse communistische partij, een bevestiging betekent van de be richten oyer Cbroesjtsjov's. .positie. In dit artikel wordt een samenvat ting gegeven van de besprekingen in Moskou over de „grote vraagstuk ken" van het ogenblik. Het persbu reau meent, dat dit artikel misschien al weken geleden geschreven is, maar mogelijk niet eerder is gepubliceerd in verband met de verkiezingscam- pagne in Italië. Verder hadden functionarissen van de Hongaarse ambassade in Rome vertrouwelijk laten doorschemeren, dat men het in Boedapest waar schijnlijk acht dat Chroesjtsjov één van zijn twee functies - premier of partij-secretaris - zal opgeven. Geschil met Peking In het. artikel in „l'Unita" wordt gezegd, dat er, zich in Moskou te genstrijdige dingen voordoen en dat grote problemen een gelijktijdige ■vrlossing eisen". Aan d:e wortel van dit alles bevond zich het geschil met de Chinese communisten. Verder hadden de betrekkingen met het Westen zich niet zo ontwikkeld als men verwacht had en was men in Moskou „diep teleurgesteld" door de Amerikaanse houding tegenover een kemstopverdrag. In het artikel wor den dan ook nog de nieuwe ontwik kelingen op binnenlands gebied in Rusland aangestipt speciaal het over- -t- leg op economisch gebied en het „cul turele debat". „l'Unita" heeft inmiddels de be richten van het persbureau als „lou tere verzinsels" gebrandmerkt en verklaard dat deze berichten de we reld zijn ingezonden in verband met de verkiezingscampagne in Italië. Maandagochtend is H.K.H. Prinses Beatrix van Schiphol naar Japan ver trokken. Het vertrek werd enkele uren vertraagd wegens een defect aan één van de motoren van het vliegtuig, doch tegen het middaguur was het zover, dat de prinses in het vliegtuig kon stappen. Hier neemt zij afscheid van de heer Steensma, één van de officials van de K.L.M., die haar uitgeleide deden. NEW YORK, 1-4. Een groep van 21 V.N.-landen, die een oplossing moest vinden voor de financiële cri sis waarin de V.N. zich thans bevin den, heeft maandag gemeld dat zij geen aanbeveling heeft kunnen op stellen die de algemene instemming heeft. De Algemene Vergadering die op 14 mei een speciale zitting aan het probleem wijdt, zal het 'd&arom moe ten doen met een 'aantal afzonderlij ke benaderingen wan de kwestie en een aantal beginselen die leden dei- groep nodig achten voor de finan ciering van toekomstige operaties tot benoud van 'dé vrede. Zoals be kend zijn de V.N. In moeilijkheden 'gekomen door de kosten van die ope raties in Kongo en (het Miticten-Oos ten, waar dé vrede tussen de Arabi sche staten en Israël bewaard moet blijven. Bijna driekwart der V.N.- leden is zijn verplichtingen niet of slechts ten dele nagekomen. Vliegtuigen voor Cairo AUGSBURG, 2-4. In de Egyptische vliegtuigfabriek te Heloean bij Cairo zouden 350 technici van de West duitse Messerschmidt-fabrieken on der leiding van de bekende vlieg tuigontwerper Willy Messerschmidt werken, zo schrijft de „Augsburger AUgemeine". Het blad h,eeft een vraaggesprek gepubliceerd met vijftien Duitse en Oostenrijkste techrtioi, die kortgele den uit Egypte naar hun land zijn teruggekeerd. Volgens hen zou Wiliy Messerschmidt zich verbonden heb ben om twee straalvliegtuigen voor de Egyptische autoriteiten te bou wen. Het ene, de „HA-200", zou een lesvliegtui'g zijn en het andere, de ..HA-300", een straaljager, die twee keer de snelheid van het geluid kan •halen. De technici zeiden dat zij in DE STAKINGEN IN FRANKRIJK Vandaag pogingen arbeiders aan het werk te krijgen PARIJS, 1-4. De vertegenwoordi gers van de vakbonden der Franse mijnwerkers en de leiders van de genationaliseerde kolenindustrie zul len vandaag (dinsdag) opnieuw pro beren een einde te maken aan de staking der mijnwerkers die nu al een maand duurt. Intussen heeft zich een nieuwe ontwikkeling voorgedaan met een vei klaring van die 'belangrijke vak bond waarin d'e communisten de lei ding 'hebben. In deze verklaring w: dt gezegd dat een mogelijke ba- si's voor een regeling zou zijn: vol tooiing van de door de regering aan geboden getrapte loonsverhogingen op 31 december dn plaats van 1 april 1964, vier weken vakantie in plaats van drie en een premie va<n 200 fr. per mijnwerker bij 'hervatting van het werk. Na afloop van 'de staking zouden besprekingen kunnen begin nen over een geleidelijke verminde ring van de werktijden. Door de duur van d!e staking worden de moeilijk heden van de mijnwerkersgezinnen steeds groter. In verscheidene stre ken van hat mijngebied Lotharingen meldden zioh enkele mijnwerkers voor werk omdat zij genoeg hadden van de staking. Er bntstonden enige kleine inoi'denlen toen de versterkte sta'kinigsposten de mannen terug hM'd'en. „Stakers afmatten" De stakingsleiders besohuldigen de regering van een poging om de sfca- kers af 'te matten en leveren verbit terd commentaar op een 'artikel van die 'mini's ter voor gerepaitrieerden. Franco - Missoffe, die voorspelde dat 'd'e vakbonden hetzelfde lot zul len ondergaan als de oude politieke partijen omdat zij niet inzien dat hun takti'ek verouderd fe. In twee andere genationaliseerde sectoren de spoorwegen en de gas- en elektriciteitsbedrijven zijn loononderhandelingen aan de gang. De metaalindustrie 'in het Gebied van Farijs heeft maandag in, een verkla ring geprotesteerd tegen „sabotage van de produkt'ie" door onaangekon digde stakingen bij d'e elektriciteits bedrijven. In sommige industrieën waren 'hierdoor grote hoeveelheden grondstoffen, verspild, aldus de ver klaring. In Parijs heeft het 'buspersoneel maandag opnieuw gestaakt, waar door het vervoer op 43 'lijnen stil kwam te liggen. Voor vele voorste den betekende dit opnieuw narig heid. 1960 voor vier jaar door een Zwit serse firma gecontracteerd waren. Het contract was echter verbroken .als gevolg van onmin in de boezem van de groep. Zij zijn van plan bij de Zwitserse justitie een aanklacht in te dienen. Voor die eerste machines had men Britse onderdelen gekocht. Zoals gemeld hebben Westduitse en Oostenrijkse technici, die in de Egyp tische vliegtudgin'dUstrie werken, in Cairo verklaard dat zij zich bij hun werk niet 'laten leaden door politieke motieven en dat 'zij zioh niet bezig houden met dé bouw van raketten. LONDEN, 1-4. De politie heeft in dc nacht van zondag op maandag tegen middernacht een inval gedaan in de ruïnes' van een kerk uit de tiende eeuw bij Luton in het Engel se graafschap Bedfordshire waar een aantal mannen en vrouwen aan wezig was bij een zogenaamde „zwarte mis", een soort duivels-ere- dienst door bedrijvers van „zwarte kunst". Een „geestenbezweerder" en een „toverdokter" zijn aangehouden. Vorige week had men in genoemde ruïne van St. Mary Clophill been deren gevonden die afkomstig sche nen te zijn uit een graf van een na bijgelegen 'kerkhof. Daarbij lagen haneveren die deden denken aan een dierenoffer zoals ook bij 'het ma gisch ritueel zou behoren. Eerste Toegoenezen vertrekken vrijdag naar het warme Suriname Nog meer hulp aan Bali Onze landgenoot Haak in duel met de Zwitserse voorhoedespeler Alleman tijdens een aanval op het Nederlandse doel in Bern. NIJMEGEN. 2-4. De Katholieke staatkundige studiegroepen federa tie met zetel te Nijmegen heeft alle katholieke studenten opgeroepen een f'mpc'ël" bijdrage te geven voor hulpverlening aan de slachtoffers van de ramp op Bali. In de sociëteiten, mensac enz. zal voor Bali gecollecteerd worden. SCHIPHOL, 2-4. Naar een woord voerder van het ministerie van bin nenlandse zaken maandagavond op Schiphol meedeelde zullen de eerste M'euw Guinea naar Nederland gekomen Toegoenezen vrijdag' a.s. met het s.s. „Willemstad" van de K.N.S.M. uit Amsterdam naar Suri name vertrekken. Het zal een groep van 62 volwassenen met 3 baby's zijn. Naar bekend koos deze kleine be volkingsgroep van nauwelijks 170 zielen voor Nederland toen Indonesië enkele jaren na de oorlog zijn on afhankelijkheid verkreeg. Allen vei-- 'huisden naar Nieuw Guinea, waar zij een gesloten gemeenschap bleven vormen. Toen Nederland het vorig jaar besloot ook afstand te doen van Nieuw Guinea om dit over te dra gen aan Indonesië, bleven zij conse quent en 'begonnen welgemoed aan Tweede Westduitse televisie-zender BONN, 1-4. Na een jaar voorbe reiding is maandagavond het West duitse tweede televisieprogramma met ulibzendingen begonnen. Bij de voorbereiding as veel 'improvisatie te pas gekomen. De nleuwsafdeling is ondergebracht in een stel oude le gerhutten bij Mainz, de studio zit in een omgebouwde stal. Hei programma wordt verzorgd door eert onafhankelijk lichaam, in gesteld' door de elf Westduitse deel staten -in 1961 na een poging van kanselier Adenauer het tweede pro gramma onder federaal beheer te krijgen, wat tegen de grondwet weid verklaard. Op beide Westduitse televisiezen ders wordt voor acht uur 's avonds een beperkt aantal reklamc-Uitzen- dihgen verzorgd. Veranderlijke bewolking Verwachting tot woensdagavond: Hier en daar enige regen of mist, maar ook enkele plaatselijke opkla ringen; vannacht minder koud, mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag; matige tot zwakke veranderlijke wind. 3 april. Zon op 6.13, onder 19.15. Maan op 13.12, onder 4.21. 4 april. Zon op 6.11, onder 19.17. Maan op 14.19, onder 4.54. Volle maan: 9 april te 1.57. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 3 april 4 april 10.47 v.m. 12.14 n.m. 23.18 n.m. n.m. een tweede miniatuur-landverhui zing. In Nederland werden ze onder gebracht in het kamp Westerbork in Drente. Van stonde af aan hébben zij ge vraagd hun verdere leven in het v,Tinne Suriname te mogen slijten, waar ze zich een toekomst willen opbouwen, die hoofdzakelijk op de landbouw is gebaseerd. Zuid-Rhodesië heeft Groot-Brit- tannië officieel om onafhankelijk heid verzocht, zo is maandag uit ge zaghebbende bron in Londen verno men. Een lijder CARDIFF, Wales, 1-4. Gary Lockyer, een knappe 18-jarige vrijgezel, die op de adminis tratie-afdeling van een groot postkantoor in Cardiff, Wales, werkt, heeft zijn vakifond ge vraagd mee te werken aanzijn overplaatsing naar een andere afdeling, omdat hij de hele dag alleen is met 120 meisjes. Als officiële reden geeft hij op dat hij het hard te verduren heeft. De meisjes verwennen mij buitensporig zegt hij, maar er is de hele dag een gekwet ter, gogichel en nog eens ge kwetter om me heen en ocea nen parfum. Ik ben gek op meisjes - in kleine hoeveelhe den - maar honderdtwintig bij elkaar is iets verschrikkelijks. Zijn verzoek om overplaatsing is voorlopig afgewezen. „Hij zal nog een poosje moeien blijven lijden' aldus een vak bondsfunctionaris. BROUWERSHAVEN 3 april 10.40 v.m. 23.24 n.m. 4 april 12.03 n.m. n.m. Doodtij: 3 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-4. Het K.N.M.I. deelt medé: Van midden-Rusland, over Frankrijk naar de Golf van Biscaye handhaaft zich een langgerekt hoge drukgebied. Ten noorden van deze gordel komt een levendige dèpressie- aktiviteit voor met vanmorgen een storing tussen IJsland en Noorwe gen en een volgend halverwege Ier- Land en New Foundtand. Ons land ligt in -het hogedrukgebied op een zodanige plaats d'at wolkenvelden van de oceaandepressie zich tot over ons land kunnen uitstrekken. Uit deze bewolking valt hier en daar ook wat regen maar d'eze neerslag is van weinig betekenis. Dode in het verkeer EPE, 2-4. Een personenauto, waar in drie militairen uit Apeldoorn te rugkeerden naar hun legerplaats te Wezep is bij d'e Handelsébmg onder Ernst uit de bocht 'gevlogen. Daarbij heeft de 20-jarige dienstplichtige sol daat J. van E. uit Apeldoorn het le ven verloren. Hij was de bestuurder van d'e wagen, waarin verd'er zaten de eveneens 20-jari'ge dienstplichti gen J. Th. van K., en J. J. van D. Zij zijn beiden met een hersen schudding opgenomen in het Jul ia- naziékenhuis te Apeldoorn. Skiërs vermist Sinds zaterdag worden veertien skiërs in de omgeving van Berehtes- gaden vermist. Een hefschroefvlieg- tuig moest het zoeken wegens mist staken, maandagavond is een afde ling bergjagers aan de opsporing begonnen. WASHINGTON, 1-4. De leider van de Britse socialistische partij, Wil son, heeft op een persconferentie in Washington gezegd, dat dc Labour- partü geen neutralistische partij is. Labour houdt 'krachtig aan de N.A.V.O. en het westelijke bondge nootschap vast. „Wij willen, dat En geland en de andere N.A.V.O.-lan den een doeltreffende bijdrage aan de N.A.V.O. leveren". Wat de ontwapening betreft zei Wilson voorstander te zijn van de vorming, in gebieden van grote spanning, van kernwapen vrije zones en gebieden d'i'e wal de convontione. l'e bewapening 'betreft gedemilitari seerd' zijn, gepaard gaande met een doelmatige controle. Dr. Sjarif bij mr. Luns DEN HAAG, 1-4. De Nederlandse minister va« Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal de Indo nesische zaakgelastigde in Neder land, dr. Moh. Sjarif, woensdagoch tend ontvangen, aldus heeft 't A.N.P. maandag vernomen, Dr. Sjarif 'heeft maandag op het ministerie van Buitenlandse Zaken een gesprok gehad met de chef van d'e direktie kabinet en. protocol mr. R. B. baron van Lynden. Zoals 'bekend, is de Indonesische zaalcgelastigde zaterdag 'in Den Haag aangekomen. i 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1