Golden Fiction Is Golden Fiction eigenlijk een Virginia? GF V.V.V. heeft voor Scharendijke zeker recht van bestaan Nederlandse lerares in Israël gehuldigd „Heimwee" komt in dienst nog veel voor Westduitse nota aan Sowjet-Unie NOOD OP BALI ZIERIK2EESCHE NIEUWSBODE Maandag 1 april 1963 Nu. 19331 Ingezonden mededeling Aansluiting bij Provinciale vereniging De donderdagavond in café Van der Horst te Scharendijke gehouden jaarvergadering van de V.V.V. voor Scharendijke en omstreken mocht zich in een flinke belangstelling ver heugen. De voorzitter, de heer L. F. v. YVijck, richtte een bijzonder woord van welkom tot de heer G. W. Os kamp, directeur van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. en de heren C. B. Blom en YV. J. Flohil van de V.V.V. Burgh-ilaamstede. De voorzitter wees er verder op, dat deze vergadering blijkens de agenda een belangrijk karakter zou hebben. In de afgelopen tijd heeft het 'bestuur zich soms afgevraagd, of een V.V.V. voor Scharendijke en omstreken zin heeft. Daarbij is het bestuur tot de slotsom gekomen, dat de vereniging zeer zeker bestaans recht heeft, o.a. om het toeristisch verkeeT te stimuleren en voor het onderhouden van contact met ver schillende instanties, o.a. 'het ge meentebestuur. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer N. van der Linde bleek' dat het aantal overnachtingen, niet tegenstaande een aarzelend begin, nog is toegenomen vergeleken bij het jaar daarvoor. Geregistreerd werden de volgende overnachtingen: op kampeerterreinen 16.310, in zo merhuisjes 5.851, in hotels en pensi ons 3.638, verhuur bij particulieren 4.127, totaal 29.926. Een beroep werd gedaan op de aangeslotenen om aan het secretariaat geregeld opgaaf te doen van verrichte boekingen, zodat steeds bekend is hoeveel ruimte nog beschikbaar is. De penningmeester, de heer A. Ornée, las hierna de cijfers van de jaarrekening over 1962 voor. Gunstige ontwikkeling verwacht Alvorens over te gaan itot behan deling van het volgende agendapunt gaf de voorzitter het woord aan de heer G. W. Oskamp, Deze verwacht te ook voor Scharendijke en omstre ken een gunstige ontwikkeling van het toerisme. Vooral na de uitvoe ring der Deltawerken ontstaan er ongekende mogelijkheden. Meerma len is hem spottend overdrijving toegerekend wanneer het ging om een toekomstige prognose, zoals bv. met betrekking tot de omvang van het watertoerisme in het Veerse meer. De praktijk heeft tlhans zelfs zijn verwachtingen overtroffen. Nog grotere mogelijkheden liggen er voor Schouwen vn het verschiet. Spreker onderschrijft ten volle de woorden van de voorzitter, dat een V.V.V. voor Scharendijke en omstreken be staansrecht heeft. Het verheugde hem zeer, dat thans een eind zal ko men aan de status van „onecht kind" zoals de vereniging alhier soms be titeld' werd Met algemene stemmen besloot de vergadering tot het aanvragen van rechtspersoonlijkheid voor de ver eniging en tot aansluiting bij de Ingezonden mededeling Voor mevrouw Jansen. Bij haar plaatsen we de 25 ste Fasto -""5 Reeds in méér dan een mil joen Nederlandse gezinnen! vanaf f 169.50 UW VASTE KEUSi'N FASTO GEISER Prov. V.V.V. De heer Oskamp was hierna de eerste, die het bestuur met deze belangrijke beslissing ge lukwenste. De voorzitter hoopte op een prettig contact met de Prov. V. V.V. en ook met de zusterverenigin gen op het eiland. Na een korte pauze werden de sta tuten en het huishoudelijk reglement voor de vereniging vastgesteld. De ledenvergadei-ing ging ermee ak koord, dat het huidige bestuur voor lopig aanblijft. Op een volgende le denvergadering zal de verkiezing van het gehele bestuur aan de orde worden gesteld. De begroting voor 1963, zoals die door de penningmeester voorgelezen werd, werd met algemene stemmen goedgekeurd. Mededeling werd ge daan van de plannen voor het a.s. seizoen. Met het bestuur der sport vereniging Z.S.C. zal contact opge nomen worden voor een te organi seren wandeltocht. Met enkele mu ziekgezelschappen is reeds een voor lopige afspraak gemaakt voor het geven van een muzikale bijdrage. Besloten werd tot het doen drukken van een eigen folder. De heer C. B. Blom feliciteerde de vereniging namens de V.V.V. Burgh- Haamstede eveneens met de toetre ding in V.V.V.-verband. De voor zitter zei spreker dank voor de vriendelijke woorden en hoopte nog maals op een prettige samenwer king. Eén jaar by wüze van proef Vogelwacht gaat samenwerken met I.V.N. ZIERIKZEE, 30-3. In „Sterna", verenigingsblad van de vogelwacht „Schouwen-Duiveland" worden na dere mededelingen verstrekt over de plannen tot nauwere samenwerking met het Instituut voor Natuurbe- schermingsinducatie (I.V.N.), waar van de cpzct dus is voor dé verbrei ding van de natuurbeschermingsge dachte meer te doen dan tot dusver. Besloten is dat het bestuur van de Vogelwacht voor de tijd van één jaar (bij wijze van proef) hand in hand zal gaan met het I.V.N. De naam vogelwacht „Schouwen-Duive- land" zal in dat jaar niet worden gewijzigd en de contributie zal niet werden verhoogd. Alle leden krijgen het tijdschrift van het I.V.N. „Mens en natuur", dat vijf maal per jaar uitkomt. De mogelijkheid bestaat verder tot deelname aan de oplei ding van natuurgidsen. In „Sterna" wordt voorts medege deeld dat de organisatie van de Jeugdvogelwacht van augustus af niet meer onder goede leiding zal kunnen staan van de familie Zeve ring, wegens 'hun vertrek van'Noord- welle. Betreffende de afgelopen barre winter wordt medegedeeld dat er ondanks het strenge weer toch niet veel dode vogels zijn aangetroffen en zéker veel minder dan in de win ter van 1956. Een (gunstige omstan digheid was dat op bepaalde plaat sen nog lange tijd open water bleef, wat o.a. het geval was in de kreken bij Schelphoek, Ouwerkerk en in het Dijkvvater. Hier groepten dan ook spoedig grote- aantallen vogels bijeen, zoals wilde eenden, meerkoe ten, ibrilduikers, nonnetjes, kuif- en tafeleenden, middelste zaagbekken, knobbelzwanen en een gering aantal wilde zwanen alsmede wilde ganzen. Zoals reeds gemeld wordt uitvoerige aandacht besteed aan de vele hulp aan de vogels op 'het eiland geboden. Circa 17.700 'kg. granen werd voor dfe vogels uitgestrooid en daarnaast kreeg men de beschikking over grote hoeveelheden gesneden brood en keukenafval. Hieronder volgen enige tellingen welke bij diverse plaatsen zijn ver richt. Dy k water. 23 januari: 2350 wilde eenden, 8 rietganzen, 150 meerkoeten ,1 steen loper, 130 sneeuwgorzen. Op die datum werden daar gevon- den: 1 dode tureluur en 1 dode wulp. 18 februari: 450 wilde eenden, 90 meerkoeten. Dood aangetroffen: 2 wil'de eenden, 6 meerkoeten en 2 wulpen. Kreken bij Ouwerkerk. 24 januari: 900 wilde eenden, 26 knobbelzwanen, 4 pijlstaarteenden, 46 grauwe ganzen, 60 rotganzen, 35 wintertalingen, 10 smienten, 95 meer koeten, 1 kievit, 1 buizerd en 8 fa zanten. Aantal dode vogels: 1 kievit, 1 grauwe gans en 1 fazant. 2e helft van februari: 700 wilde eenden, 60 meerkoeten, 30 knobbel zwanen, 1 kl. wilde zwaan, 8 grau we ganzen, 25 rietganzen (geen dode vogels). Flaauwersinlaag en Prommelsluis. Jan.-februari. Gemiddeld aldaar: 1500 wilde eenden, 300 smienten, 225 meerkoeten, 15 rietganzen, 300 400 'brandganzen en een groot aan tal scholeksters. Dode vogels: 10 meerkoeten, 8 smienten, 10 wilde eenden en 20 a 30 scholeksters. Kreken bij Schelphoek. 16 januari: 670 wilde eenden, 80 brandganzen, 380 meerkoeten, 8 ho- lenduiven en 2 houtduiven. Dode vogels: 6 meerkoeten ,2 wil de eenden, een wulp en een kleine wilde zwaan. 29 januari; 155 wilde eenden, 2 smienten, 245 meerkoeten en enkele bonte kraaien. Op 2 februari werden op dit ter rein gevonden: 106 dode meerkoeten. 4 wilde eenden, 3 bergeenden, 2 knobbelzwanen, 2 brandganzen, 2 zw. zee-eenden, 2 waterhoentjes, 2 smienten, 2 scholeksters, 1 dodaars, 1 toppereend en 1 kl. wilde zwaan. JERUZALEM, 29~3. De Nederland se onderwijzeres Nel van der Spek, die in de oorlog meer dan 150 Jood se kinderen uit handen van de nazi's heeft weten te houden, is dezer da gen in Israël aangekomen om gezin nen op te zoeken die aan haar tus senkomst hun redding te danken hebben. Een dergenen die haar op het vliegveld verwelkomden, me vrouw Rosa Klausner, vertelde de journalisten hoe zij, toen zij in 1942 in Utrecht in het ziekenhuis lag be zoek kreeg van een haar onbekende Nederlandse dame, die haar in het oor fluisterde: „Vraag niet wie ik ben. De Gestapo heeft u en uw twee kinderen op de lijst gezet voor de portatie naar Auschwitz maar ik kan uw kinderen redden". Mevrouw Klausner wilde niet graag van haar kinderen gescheiden worden maar stemde er in toe dat zij aan een Ne derlands arbeidersgezin werden toe vertrouwd waar zij verder geduren de de oorlog verzorgd werden. Een van die twee kinderen, thans kapi tein bij de Israëlische luchtmacht, was ny, zelf op het vliegveld om zijn redster te verwelkomen. Belangrijke bestelling van P.Z.E.M. in Zweden AMSTERDAM, 29-3. Naar uit Stockholm wordt vernomen, heeft de Stal-Laval 'turbine fabriek te Finspang in het zuiden van Zweden een nieuwe belangrijke order uit Nederland gekregen. De N.V. Pro vinciale Zeeuwse Electriciteits Maat- - schappij te Middelburg heeft een 70.000 k.w. turbine besteld voor haar electrische centrale in Vlissingen. De bestelling omvat een complete turbo-generator met een condensor en drie voorverwarmers. Het vorenstaande werd bevestigd door de directie van de electriciiteits- maatschappij in Middelburg. Zij ver wacht aflevering van de, generator in de tweede helft van 1965. Levenslang voor vrouwen-moordenaar KREMS (Oostenrijk), 29-3. Een. 69- jarige voormalige postdirecteur dn de Oostenrijkse plaats Krems, Matthias Kind'Iinger, is vrijdag wegens moord op zijn derde vrouw tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Kind- linger was 36 jaar geleden veroor deeld wegens moord op zijn eerste vrouw. Hij werd nu schuldig bevon den aan de moord op zijn vrouw Margarethe, die hij op een nacht in april 1961 in haar hoofdkussen ver- Stikte. Volgens de dagvaarding had hij haar daarna gebonden en zich zelf letsel toegebracht om het erop te laten lijken dat beiden het slacht offer waren geworden van een in- dringer. Kindlinger zei tijdens het proces onschuldig te zijn. Tijdens het proces werd de moord op zijn eerste vrouw en de dood van zijn tweede vrouw en twee andere vrouwen ter spi-ake gebracht. Hij gaf toe met een dertienjarig meisje betrekkingen gehad te hebben. VRAGEN AAN NO 4 VRAAGT MEVROUW SCH. UIT K. AntwoordJa en neenl Uw vraag haakt in op ons vorig antwoord, dat Golden Fiction uit 37 tabakken bestaat, waarvan 32 Virginia- soorten uit Amerika. Wel, mevrouw Sch., ze komen inderdaad uit deze Amerikaanse staat en naaste om geving, maar ze zijn niet van het type dat men voor de "echte" Engelse sigaret ge bruikt. Onze tabakken zijn niet zo geel, maar meer uitgerijpt, warmer van kleur en veel zachter van smaak. Houdt u maar eens een open doosje Golden Fiction naast andere doosjes, mevrouw Sch. Ziet u de iets donkerder kleur? Nu weet u waarom u, zoals u schrijft, Golden Fiction werkelijk de "zachtste van alle" vindt. Bij Golden Fiction zit de zachtheid waar ze behoort: in de tabak... 10 STUKS (0.50 20 STUKS iU- GESCHENKDOOS 50 STUKS 12.75 DE ZACHTSTE VAN ALLE ATTENTIE! Er zijn al zoveel Interessante vragen binnengekomen, dat we U nogmaals moeten verzoeken voorlopig géén vragen meer In te sturen. Elk jaar een bataljon om deze reden naar huis GRONINGEN. Heimwee blykt een, vooral in de militaire dienst, veel vuldig voorkomend fenomeen. Per jaar moet ongeveer één bataljon mi litairen (tussen 300 en 400 man) de dienst verlaten op grond van heim wee. Het leek daarom voor de legerpsy chologie van belang dit verschijnsel aan een nader onderzoek te onder werpen. De heer Jurrit Bergsma uit Bunnik (geboren te Oldeberkoop) schreef er een proefschrift over en promoveerde hierop vrijdag aan de rijksuniversiteit te Groningen tot doctor in de 'letteren.. Promotor was prof. dr. J. Th. Snijders. Bij dit proefschrift waren twaalf stellingen. Een van deze stellingen luidde: „Het rangenstelsel zoals dat nog bij de koninklijke lan'cLmadht wordt gehandhaafd, is een systeem dat vernieuwing behoeft, vooral ten aanzien van de sterke binding tussen functie en rang". Verder stélt de 'heer Bergsma, dat het een verspil ling van mankracht is, wanneer dienstplichtige academici als soldaat worden ingedeeld', terwijl zoveel voor het leger belangrijke themata van wetenschappelijk onderzoek on bewerkt blijven. Een andere stelling is, dat het verkeersdelict om een eigen wijze van bestraffing vraagt, waarin de overtreder wordt gecon fronteerd met de mógelijke gevolgen van zijn (verkeers)gedrag. Het onderzoek van de heer Berg sma betrof voornamelijk een groep van 65 heimweepatiënten, die werd vergeleken met twee controlegroe pen, te weten een groep van 65 an dere psychiatrische patiënten en een groep van 65 normaal zich in de dienst handhavende dienstplichtige militairen. Het foleék, dat de heim- weepatiënt in het algemeen niet in staat is zijn aanpassing aan de mi litaire situatie te vinden. Hij heeft geen vrienden en krijgt veel straf fen. Ook buiten de dienst echter blijkt de heimweepatiënt moeilijk aansluiting 'bij vrienden te vinden. BONN. De Westduitse regering heeft vrijdag in een nota de Russi sche protesten tegen het Duits- Franse verdrag van de hand gewe zen. „Dit verdrag is tegen geen en kel volk of land gericht. Het brengt daarentegen de wil van het Duitse en het Franse volk tot uiting om de nationale tegenstelling tussen hen definitief uit 'de weg te ruimen", al dus de regering van de bondsrepu bliek. Zij verklaart zich, als voor heen, bereid „elke nuttig lijkende weg te verkennen, die de betrekkin gen 'tussen het Duitse en het Russi sche volk kan verbeteren". Het Westduitse antwoord op de desbe treffende Russische nota van 5 fe bruari werd vrijdagmorgen door de Westduitse ambassadeur in Moskou, dr. Groepper, aan de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Gro- miko, overhandigd. LAND- EN TUINBOUYV Voorkom botrytisaantasting in vlas HET GEHEIM VAN TURTON TOWER 43. De volgende dag beginnen Frederiks matrozen zo goed en zo kwaad als het gaat aan de bouw van een blokhut. Een klein groepje, onder Arams leiding, trekt verder het binnenland in op zoek naar eventuele eilandbewoners. In de namiddag keren de verkenners terug in het kamp. „Geen spoor van menselijk leven", zegt Aram tot Julia, die hem tegemoet komt. „We zullen ons moeten voorbereiden op een langdurig ver blijf, vrees ikWe kunnen bij bena dering niet zeggen hoe ver we van de be woonde wereld zijn en het bouwen van een zeewaardig schip zonder werktuigen zal een zware karwei zijn „En de sloep?" oppert Agua, die verder op met kapitein Frederiks over hetzelfde onderwerp in gesprek is. „Alleen in uiter ste noodzaak", luidt het besliste antwoord. „Misschien zouden we een week, maar mis schien ook een maand moeten varen, ook al hadden we een goed zeil voor de sloep in elkaar geflanstnee.ik vrees, dat de sloep ons ook niet kan hel pen Goede ontsmetting van het zaai- lijnzaad vermindert de kans op Bo trytis-aantasting zoveel mogelijk. Er zijn volgens ir. Friedrioh, de consu lent voor de vezelgewassen, echter ook nog enkele andere mogelijkhe den om de Botrytis-aantasting aan zienlijk te beperken. Deze zijn ach tereenvolgens: zaaien in een zaaibed van goede structuur, waardoor een vlotte en gelijkmatige opkomst van het zaad is verzekerd. Dit houdt in, dal men bij voorkeur niet zaait in te koude grond, of daar waar de struc tuur nog te wensen overlaat. Zaai vooral niet te dik en zo re gelmatig mogelijk. De eerste baarden van Botrytis-aantasting treft men doorgaans aan op de wendakkers, waar men op bepaalde plekken dubbel heeft gezaaid. Controleer ook de zaaipijpen tijdens het zaaien. Zorg dat het zand niet te diep kan wegvallen. Dit kan men voorkomen door, zo mogelijk (afhankelijk van de structuur en de weersomstandig heden) even voor .te rollen. Plaats zo nodig één of meer lichte zaai-eggen achter de zaaimachinc, ten einde de rijen wat uit elkaar te trekken. Desgewenst kan men het zaad ook nog eens overdwars in- eggen. Voorkom een te geile groei van het gewas, dus wees zuinig met de stik- stofza'k. Doel van alle maatregelen moet zijn. een vlotte cn gelijkmatige op komst van het zaad te waarborgen en een regelmatige stand van het ge was te verkrijgen. Bestrijding van de Botrytis-aantasting in het veld blijkt .althans voorlopig, praktisch nog niet mogelijk. DEN HAAG. De rijksvoorlich tingsdienst deelt mede, dat de rege ring heeft besloten om aan het In donesische Rode Kruis een bedrag van f 50.000 over te maken ter leni ging van de nood op Bali. Irf/hcMciën eccno/nie Uitloting 3 procent Nederlandse Staatslening DEN HAAG. Het ministerie van financiën deelt mede, dat. het bedrag van de schuldbewijzen der 3 procent Nederlandse staatslening 1947, lui dende in dollars der Verenigde Sta ten van Amerika, die op 1 mei 1963 aflosbaar zullen zijn, is vastgesteld op 2.936.322 dollars of zoveel meer als de 'laatst.getrokken nummerreeks meer zal omvatten dan ter aanvul ling tot genoemd bedrag zal blijken nodig le zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5