DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE GAULLE LEVERT KRITIEK OP KERNP0LITIEK V.S. Feest in Newyorkse krantenwereld Cubaanse rebellen in V.S. aan banden STAATSGREEP IN GUATEMALA Auto over de kop Prof. Zijlstra: „Beleid moet voortgezet" Aardverschuiving bij Nice Dodenherdenking dit jaar op 3 en 4 mei nar Aardbeving in Perzië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 1 april 1963 119e jaargang No. 19354 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. 1. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave; N.V. Drukkerij v/h. Lak^nmen Ochlman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 35 cenl. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per w^ek In dit nummer: Afd,-vergadering Groene Kruis - Zierikzee ,Demilitarisering van west-Europa' PARIJS, 1-4. President De Gaulle handhaaft zijn scherpe kritiek op de kernpolitiek van Washington voor de verdediging van Europa. Dit blijkt uit een artikel in de „Revue Militai re d'Information", het officiële or gaan van het Franse ministerie van defensie, dat de opvattingen van De Gaulle pleegt weer te geven. Het blad schrijft, dat de V.S., nu zij de raketten in Turkije en Italië hebben weggehaald, uiteindelijk ge dwongen zuilen kunnen worden om voor de Russen de verantwoor delijkheid op zioh .te nemen vooy het gebruik van kernwapens. Toen er nog raketten in Turkije en Italië wa ren. zouden de Russen, voordat zij Europa hadden kunnen aanvallen, gedwongen zijn 'geweest eerst deze ralketterï met kernwapens te vernie tigen, want anders hadden deze ra ketten tegen 'hen gebruikt kunnen worden. Maar de Russen behoefden nu niet meer het initiatief op kern gebied te nemen, aldus het blad. Zij konden 'het nu houden op een aanval met conventionele strijdmiddelen. Demilitarisering West-Europa Het orgaan van het ministerie merkt dan verder op dat er kenne lijk een. overeenkomst tussen die V.S. en Rusland! is gesloten over de de- militarisering van West-Europa, een operatie die door de Russen afge dwongen' i's in ruil voor het terug trekken van hun troepen en raketten van Cuba. Het blad vindt het wel „School te koop" LONDEN, 29-3. Een 16-jari- ge Engelse' schooljongen is door zijn hoofdonderwijzer van school gestuurd omdat hij probeerde zijn school te ver kopen. o is vrijdag in Lon-- den vernomen. De jongen had een advertentie geplaatst in een plaatselijke krant te Sun- ningdale bij Londen, waarin werd aangeboden een „groot modern schoolgebouw aan de Charters Road in Sunning- dale. Centrale verwarming in alle lokalen, gymnastiekzaal, zwembad en bibliotheek. Keu ken voor 800 personen. Met 14 acres aantrekkelijke velden en tennisbanen. Te bevragen bij de hoofdonderwijzer, Charters school". De hoofdonderwijzer kreeg onmiddellijk daarna vijf kooplustigen op bezoek. bijzonder eigenaardig dat de bond genoten van de V.S., die het meest blootstaan aan eventuele Russische aanvallen, door een over hun hoof den heen gesloten overeenkomst be roofd zijn van een deel van hun mid- d-^len om 'htm veiligheid te waarbor gen. Het doelt hierbij dan op Enge land, Turkije en Italië. In Engeland zijn de Thorbases ontmanteld en de Amerikanen hebben hun Judjter-ra ketten uit Turkije en Italië wegge haald. Onder het mom, dat zv hun wapens in Italië en Turkije willen moderniseren, hebben de Amerika nen zich wel heel handig „losge maakt", terwijl zij toch voor zich het recht blijven opeisen om tussenbeide te 'komen 'in Europa. „Paris Presse" gaat zelfs nog ver der. Het zegt dat de Amerikanen al in feite afstand hebben gedaan van de strategie, gebaseerd op de vernie tiging van de kem'bases van de te genstander 'door eigen kernwapens. De V.S., aldus het blad, zijn terugge vallen op een strategie, die gebaseerd is op de verwoesting van steden en zullen er steeds meer toe gaan over hellen om hun kempotentieel te re serveren voor de verdediging van het Amerikaanse grondgebied. Staking werd met vuurwerk beëindigd NEW YORK, 1-4. Met 21 kanon schoten en een groots Vuurwerk heeft de „Daily Mirror" het einde aangekondigd van de Newyorkse krantenstaking, die 114 dagen heeft geduurd. De toneelspeler Jack Ben ny stelde de persen weer in werking en de filmster Natalie Wood .doopte' met champagne de eerste bestelwa gen die met de nieuwe nummers vertrok. „New York leeft weer" stond er met vette letters op de eer ste pagina van de „Daily Mirror". De „Daily News" kwam uit met een grote foto van burgemeester Wagner van New York op de voor pagina. De burgemeester stelde 'de persen in werking 'bij dit blad, 'dat bekend maakte dat het dinsdag.1.000 ballons zal loslaten van het dak van de wolkenkrabber waar het geves tigd' as. De vinders van de ballons krijgen de 'krant een maand lang gratis. De staking heeft diepe sporen na gelaten in het Newyorkse amuse ments- en zaken'lleven. In de periode van dë staking gingen maar weinig mensen naar nachtclubs en restau rants. De grote warenhuizen in het centrum van New York leden zware verliezen en wel voornamelijk om dat zij vóór die Kerstdagen niet kon den adverteren. Effectenmakelaars zagen af van 'hun provisie en huisei genaren moesten de huur van lege flats in het centrum verlagen door de teruggang va'n het zakenleven. GUATEMALA, 1-4. Het Guatemal teekse leger heeft zich in de loop van het afgelopen weekeinde zonder bloedvergieten meester gemaakt van de macht in het Middenamerikaanse bananenland Guatemala. •President Miguel Ydigoras Fuen- tes .is afgezet en die spanning, die in de tijd! voor de staatsgreep hoog was opgelaaid, is wegge-ebd. De staatsgreep werd 'geleid door de 54-jarige kolonel Alfredo Henri que Peralta Azurd'ia, die onder het bewind van Ydigoras Fuentes minis ter van defensie was. Het congres zal ontbonden worden. De legerlei ders hebben laten weten dat zij een dinde zullen maken aan de groter wordende communistische infiltratie in de regering en de corruptie in het bestuursapparaat. C.P.IV.-Kamerlid bekent valsheid in geschrifte GRONINGEN, 29-3. Het Eerste Kamerlid voor de C.P.N. Harm Ha ken, tevens raadslid en oud-wethou der van Finsterwolde, die onlangs is aangehouden beschuldigd van valsheid in geschrifte, heeft thans ook een bekentenis afgelegd, zo heeft de officier van justitie te Gro ningen, mr. J. Muntendam, meege deeld. Nadat begin vorige week vier verdachten een bekentenis h-'>d- .trrojfvrd. t.w. de 43-jarige com mies ter secretarie S. K., de 51-ja- rige fractieleider der communisten H. S.. de 47-jarige werkleider Hor G.S.W.-arbeiders S. F. en het 57-ja- rige raadslid der C.P.N. A. B., con centreerde zich het onderzoek op het Eerste Kamerlid. De valsheid in geschrifte heeft be trekking op een stuk, dat gebruikt is in de afwikkeling van de brand, die op 6 augustus 1960 in het communis tische volksgebouw Het Centrum te Finsterwolde heeft gewoed. Er wa ren moeilijkheden bij de afwikke ling van de schade. Om deze op te lossen is een stuk opgesteld, dat ge bruikt is om van de verzekerings maatschappij een uitkering te krij gen. WASHINGTON, 31-3. Het Ameri kaanse ministerie van justitie heeft bekendgemaakt, dat aan een groep van achttien Cubaanse vluchtelingen last is gegeven, hun activiteit niet buiten de V.S. uit te strekken. De Amerikaanse immigratiedienst heeft de leiders van anti-Castro or ganisaties, die verantwoordelijk zijn voor jongste overvallen in Cuba, Florida als gedwongen verblijfplaats aangewezen. Overtreding van de verordening kan worden gestraft met vijf jaar gevangenisstraf en/of een boete van vijfduizend dollar. Een woordvoerder van de anti- Castro organisatie in de V.S. heeft verklaard, dat de jongste overvallen op Cuba vanuit bases buiten de V.S. zijn geschied. Hij zei, dat door de maatregelen van de Amerikaanse autoriteiten de bezetting van deze bases niet meer kan worden bevoor raad. Verwacht wordt dat de V.S. ook tegen de anti-Castrogroepen op Por- torico soortgelijke maatregelen zul len nemen. De Amerikaanse ministeries van buitenlandse zaken en van justitie Russische geleerde voor jaar in Nederland DEN HAAG, 31-3. Sinds zes weken verblijft in ons land een Russische geleerde, die itwee jaar geleden, po- k.'tie'k asiel iim Engeland heeft ge vraagd. Een woordvoerder van het mirfisterie van justitie deelde mee, dat aan d'e heer Oleg Lenohevsky een werk- en verblijfsvergunning voor een jaar <is verleend. Hij wei gerde echter te zeggen waar de Rus sische geleerde te werk is gesteld of verblijft. Volgen® een Britse kramt de „Sundy Telegraph" is de heer Lenchevsky, een specialist op het gebied van de owtzilitiMg van wa ter, te werk gesteld bij een „door de Nederlandse regering gefinancierd laboratorium" in de buurt van Den Haag. Toenemende misdaad in Washington WASHINGTON, 1-4. De stedelijke autoriteiten van Washington maken zich zorgen over het stijgende aan tal misdaden in de stad, waardoor 1 h:»-r»ton een slcc'bte reputatie kriigt. Van de 16 Amerikaanse steden met een bevolking tussen de 500.000 -1 --"'"npn -''eten. heeft Was hington heF grootste aantal gewa pende aanrandingen, namelijk 2280 in de acht maanden tussen januari en september 1962. De politie van de stad, die zegt overwerkt te zijn en te weinig men sen te hebben, zag zich geplaatst te genover een toeneming van het aan tal misdaden in het afgelopen jaar van bijna 9 procent. Volgens de ste delijke autoriteiten moet de oorzaak hiervan gezocht worden in het feit dat het Congres te weinig geld be schikbaar heeft gesteld voor de dringende sociale hervormingen en dc toevloed van nogers naar de stad in de afgelopen 20 jaar. Zes mensen omgekomen hij hotelbrand in België BRUSSEL, 30-3. Een hevige brand in de Belgische plaats Ciney ten noordwesten van Dinant in de pro vincie Namen, heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag zes mensenle vens geëist en een hotel in enkele uren volkomen in de as gelegd. Vijf mensen kwamen in de vlammen om, het zesde slachtoffer liep een sche delbreuk op bij een poging om zich door uit het raam van zijn kamer te springen, in veiligheid te stellen. Hij overleed kort na aankomst in een ziekenhuis. Dode en twee gewonden WONSERADEEL, 30-3. Op de Af sluitdijk 'in d'e 'gemeente Wonsera- deel is zaterdagmorgen vroeg een personenauto door onbekende oor zaak over de kop geslagen. De drie inzittenden werden eruit geslingerd. Een van. hen, de 17-jarige T. P. uit Oudebiildtzijl, werd zo ernstig ge wond. d'at ihij enkele uren 'later in het ziekenhuis te Harlinigen is over leden. In d!it Ziekenhuis zijn ook op- genomen die 27-jarige bestuurder H. S. uit. Leeuwarden en zijn 19-jarige plaatsgenoot S. R. K„ die beiden vrij ernstige verwondingen hebben opge lopen. De Franse regering, met aan het hoofd George Pompidou, heeft laten weten dat zij bereid is tot nieuw overleg met de verschillende vak bonden, om een einde te maken aan de stakingen in het land. hebben zaterdag bekendgemaakt, dat de V.S. alle nodige maatregelen zul len nemen om te verhinderen, dat aanvallen op Cuba vanuit gebied van de V.S. worden georganiseerd en uit gevoerd. Amerikaanse kernproef WASHINGTON. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie 'heeft meegedeeld, dat vrijdag in de Ne va da-woestijn een ondergrondse kernproef van geringe sterkte is ge nomen. Dit was de vierde Amerikaanse proef in dit jaar. ROKENDE KINDEREN AMSTERDAM. Twintig procent van de kinderen 'in de eerste klas van de lagere Parel&chool in Am sterdam rookt meer dan twee siga retten per week. Zes procent van deze zesjarigen krijgt elke. zondag van vader een sigaret Dit is gebleken uit een rookonder- zöek dat het hoofd van de Parel- school heeft ingesteld naar de rook gewoonten van zijn leerlingen. Het bleek dat in de zesde klassen onge veer 43 procent der kinderen nooit rookt, 25 procent rookt matig (min der dan tien sigaretten per week), 32 procent rookte meer dan tien si garetten, mactr minder dan drie pak jes per week. „Wat moeten wij in hemelsnaam hier tegen doen"? heeft het hoofd van de school zich na dit onderzoek afgevraagd. Twintig gram pakjes boter doen het best ARNHEM. De .ygouden"pakjes roomboter van 20 gram met de pro- duktie waarvan de Achterhoekse zuivelfabrikanten begonnen ten be hoeve van de hotellerie, blijken het best te doen. Ook in het buitenland bestaat er belangstelling voor. Met behulp van een speciale apparatuur worden er momenteel een kwart miljoen pakjes per week gemaakt. Een aantal, dat gemakkelijk kan worden opgevoerd tot een half mil joen. Mocht er behoefte bestaan aan pakjes van vijftien, vijfentwintig of oei i.g gram, dan kan men die ook maken. Voorlopig houdt de coöpe ratieve handelscombinatie voor zui- velprodukten „De Graafschap" zich 1 'er bij de proef van 20 gram. De pakjes hebben de grootte van een lucifersdoosje en zijn veel handza mer en hygiënischer dan de tot dus- v-rre in ons land gebruikelijke bo terballetjes. Kind verdronken ENTER. Voor de woning van de weduwe J. Nijmeijer-Voortman Ie Enter (gem. Wierder.) is vrijdag in een onbewaakt ogenblik haar ruim een jaar oude zoon Hansje de weg overgestoken en in een diepe sloot geraakt. Korte tijd later werd het ventje levenloos uit het water ge haald. ROTTERDAM, 30-3. Minister prof. dr. J. Zijlstra heeft Zaterdagmiddag ■'in een vergadering van de anti-re volutionaire jeugdorganisatie Arjos in Rotterdam met klem verdedigd, dat het beleid, dat het kabinet De Quay de afgelopen vier jaar heeft -evoerd, door een volgend kabinet - ove dan ook de samenstelling daar van moge zijn, zal moeten worden voortgezet. Het huidige kabinet 'is er namelijk in geslaagd het vurige renpaard, dat 'de conjunctuur nu eenmaal' is, zoda nig 4e beteugelen, dat wij er plezier van hebben gehad 'in -plaats van dat er ongelukken gebeurd' zijn. Het kabinet As er An geslaagd het algemene iloon'bel'eiö binnen de gren zen van de produktivtiteit te houden en tegelijkertijd het eigene van be- paal'd'e bedrijfstakken een kans te geven. Daarbij zijn schrammen en 'builen opgelopen, maar daarvoor be hoeven we ons niet 'te schamen, al dus dè minister. Wij zijn intussen op het punt van d'e verhouding loonu produMAe verder dan enig ander land ter wereld'. De gevoerde loonpo litiek as er een die past 'in een mo derne maatschappij en die tevens vrijheid waar mogelijk waarborgt. En bij dit alles is het gelukt een ste vige betalingsbalans en een -grote de viezenreserve op te 'bouwen terwijl er bovendien een forse Stap tis ge daan op de weg van betere betaling voor de economisch zwakke broeder. Er <is een 'keiharde (gulden, geen over besteding, geen werkloosheid en geen Doden in de sport NEW YORK, 30-3. Het Amerikaan se voetbal heeft in 1962 aanmerke lijk meer slachtoffers geëist dan de bokssport. Volgens de vereniging van Amerikaanse voetbaltrainers (een spel dat meer lijkt op rugby dan op het Europese voetbal) zijn in deze tak van sport niet minder dap 26 doden gevallen. Het aantal slacht offers van de bokssport bedroeg in 'hetzelfde jaar volgens „Ring Maga zine" dertien, van wie tien profes sionals. Bij twee andere sporten, na melijk basketbal en baseball telde men vijf slachtoffers. afwenteling op d'e zwakste schou ders. De overheidsuitgaven zijn met 33 procent verhoogd, wat ons wordt verweten, aldus prof. Zijlstra. maar er staat tegenover dat het nationale inkomen met 40 procent -is gestegen. Dit verschil maakt ih'et mogelijk een geringe belastingverlaging An te voe ren. NICE, 20-3. In 'het dorp Plan-du - Var, ongeveer 25 km. van Nice, heeft zich zaterdagochtend' een aardver schuiving voorgedaan waardoor ver scheidene huizen werden verwoest. Drie personen zijn om het leven ge komen onder het puin en de rots blokken die verder neerkwamen op een grote weg en 25 personen wer den gewond. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door water van ihet Ve- subie-kanaal waarvan een der kan ten werd weggeslagen. Het ongeluk wordt toegeschreven aan zware re gens in de nadht. Prinses Beatrix naar Japan DEN HAAG, 29-3. De dodenher denking zal dit jaar op twee dagen worden gehouden. Dat wil zeggen, dat op vrijdag 3 mei des middags de nationale herdenking in de kerken en bij het nationaal monument in Amsterdam zal zijn en dat op zater dag 4 mei des avonds de plaatselijke herdenkingen op de gebruikelijke wijze doorgang zullen vinden. Ook zal op zaterdag 4 mei des avonds om acht uur twee giinuten stilte in acht worden genomen. Brandkast BAR1, 30-3. De dieven, die er met de grote brandkast van een politierechtbank in Bari vandoor gingen hadden een zwaar karwei. Hun buit was echter maar licht: een ver valst bankbiljet, dat als be- wijsmateriaal in een strafzaak moest dienen. Dit nummer beslaat uit 6 pagina's De cultuur heeft het meest gewonnen door die boeken, waarop de uitgevers hebben verloren. WAT Dl BIL T DEN HAAG, 30-3. H.K.H. Prinses Beatrix vertrekt heden -(maandag) per vliegtuig van Schiphol voor een officieel bezoek aan Japan, dat tot 11 april zal duren. De prinses maakt gebruik van de geregelde K.L.M.- dienst 'Via de Noordpool naar Tokio, waar ze officieel wordt ontvangen. Prinses Beatrix is ten zeerste ge ïnteresseerd in Aziatische landen. Op 30 november kwam er in Hong kong een ontijdig einde aan baar reis door een aantal Aziatische lan den als gevolg van het overlijden van haar grootmoeder, koningin Wilhelmina. De prinses gaat nu dus haar onderbroken reis voltooien. In Tirol bij Innstorüok heeft zich zondag een ernstig ongeluk voorge daan, dat vermoedelijk het leven ge kost heeft aan negen mensen, voor het grootste deel Duitse studenten. De ministerraad hoeft hiertoe 'be sloten dn overeenstemming met toet advies, dat de regering aan de com missie nationale herdenking had ge vraagd wegens de bezwaren, diie bij velen waren gerezen tegen de aan vankelijke beslissing der regering om de dodenherdenking dlit jaar te verplaatsen van zaterdag 4 mei naar vrijdag 3 mei. De regering had tot deze verplaatsing besloten, omdat zij een 'groep Joodse 'landgenoten in de 'gelegenheid wilde stellen althans vrijdagmiddag aan de herdenkingen d'eel te nemen. Dat d'it advies was gevraagd, had d'e minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, reéds medegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van bet lid van die Tweede Kamer de heer Scheps (P.v.d.A.) over de ver plaatsing van de herdenkingsdatum. In zijn antwoord bad 'd'e minister president ook medegedeeld, dat tot verplaatsing van de herdenkAnigsda- tum was besloten op voorstel van de commissie nationale herdenking en het comité nationale herdenking mi litaire gevallenen. Vee) bewolking Vei'wachting tot dinsdagavond: Half- tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen of motregen en hier en daar mist; zwakke tol ma tige zuidelijke wind; iets hogere tem peraturen overdag. 2 april. Zon op 6.15, onder 19.14. Maan op 12.06, onder 3.41. Eerste kwartier: 1 april te 4.15. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 2 april 9,22 v.m. 21.56 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 april 9.15 v.m. 22.05 n.m. Doodtij: 3 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Om een depressiegebied bo ven. Italië stroomde zondag met noordelijke winden koude lucht naar ons land, waarin de" temperaturen nergens hoger werden dan 5 graden. In deze lucht kwam veel bewolking voor, welke ons de afgelopen nacht voor nachtvorst behoedde. Eei} in betekenis toenemende rug van hoge- druk die van de oceaan kwam, be reikte vanmorgen ons land. De noor delijke wind nam daardoor af, maar de bewolking hield vanmorgen nog stand. In Engeland en op de Noord zee kwam een smalle zóne met op klaringen. voor. Boven Ierland en Engeland arriveerde echter een oce anisch frontensysteem met bewol king en regen. Dit frontensysteem komt langzaam naderbij, waardoor de kans op regen in ons land mor gei! toeneemt. De temperatuur die zondag een dieptepunt bereikte, loopt weer wat op. TEHERAN, 1-4. Een zware aard beving heeft het dorp Hendodjan in het noordoosten van Perzië verwoest. Volgens het Perzische Rode Kruis zjjn er veel doden. De beving deed zich zondag om 3 uur 30 voor. Hen- dodjan ligt 150 kilometer van de stad Sabzevar. Perzië heeft sinds 1958 zes zware aardbevingen beleefd. Vorige week nog maakte een beving in de buurt van Kermansjah 'in het westen van 'het land velen dakloos. Vorig jaar september 'kostte een aardbeving in west-Perzië aan 11-000 mensen het leven. Meisje verdronken HORST (L.), 31-3. Zaterdagmiddag is het vijf-jarig dochtertje van de familie J. L. Reijnders uit Horst (L.) in de Kabroeksebeek gevallen en verdronken. Twee zusjes van het slachtoffertje waren getuigen van het ongeval. Nadat zij alarm hadden geslagen duurde het nog ruim een half uur voordat het meisje werd gevonden. Kunstmatige ademhaling mocht niet baten. Twee Nederlandse huzaren in Duitsland verongelukt HOHNfc, Did., 1-4. Drie in west- Duitsland gelegerde Nederlandse militairen zijn zondagavond door een personenauto van achteren aan- gerden. De huzaar M. Th. Gerrits (20) uit Nijmegen overleed ter plaat se. De huzaar H. Emmen (19) uit Raamsdonk werd zwaar gewond en is zondagavond tijdens een operatie overleden. De derde huzaar liep slechts enige ontvellingen op. Het ongeval gebeurde op de weg Hohne-Bergen Belsen. De drie hu zaren van het 41e tank bataljon lie pen aan de rechterkant van de weg toen een Duitse personenauto hen vau achteren aanreed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1