SKODA'63 ié£jm± THIEN Supralux De toestand op Bali Gevangenisstraffen Baarnse moordzaak verf en lak bedden dekens V eevoeder fabriek in de as gelegd Prinses Marijke naar ander lyceum rTBABYDERMSK ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 maart No. 19353 KEN ZILVEREN JUBILARIS Wachtmeester J. W. Renshof 25 jaar bij de politie Ingezonden mededeling OMDAT SKODA LANGER MEEGAAT DOOR UITZONDERLIJKE DEGELIJKHEID een veilige keuze Skoda Octavia Geheel compleet f 5250,- H. ENGLEBERT N V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN TEL. (01717) 2010 DEALER: Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 =13 Inwoner van Oosterland bij verkeersongeval gedood SPORT ZIERIKZEE, 29-3. De wachtmees ter der Rijkspolitie le klasse J. W. Renshof te Zierikzee hoopt op 4 april a.s. zijn zilveren politie-jubi leum te herdenken. Sinds 1943 is wachtmeester Renshof te Zierikzee gestationeerd en niet alleen heelt hij zich In die periode onderscheiden als een opvallend correct en deskun dig politieman, maar daarnaast vopd h(j telkens gelegenheid naar buiten te treden en zich voor de gemeen schap verdienstelijk te maken. De conclusie ligt voor de hand, dat de 4e april voor hem dan ook niet on gemerkt voorbij zal gaan. Wachtmeester Renshof is ver groeid met de uniform, want voor dat zijn politieloopbaan begon, droeg hij 'skoninigs wapenrok. Hij volgd'e de vooroorlogse kaderopleiding bij de pantserafweer en, was in diiverse plaatsen 'gelegerd. De toekomst scheen voor hem het vak van be roepsmilitair in petto te hebben, maar mei 1940 betekende ook voor hem een mijlpaal, zij het een tries te. Zijn bataljon werd ingezet bij de Grebbeberg en onderofficier Renshof deed zijn plicht onder om standigheden, waarover men hem maar zelden aan 'het praten krijgt. Aan de strijd op de plaats waar 'de Duitse aanvaller zich vast beet to onze verdediging, bewaart 'hij de droeve herinnering aan vele kame raden, die de strijd niet overleefden. Na de strijd - Renshof ontving latei- een speciale onderscheiding - werd' hij weggevoerd als krijgsgevangene naar Duitsland, maar bij de „am nestie" keerde 'hij terug naar Neder- land. Hij kwam bij d'e politie en diende o.m. to Breda, Grave en Den Haag, waar hij was Ingedeeld bij de Verkeersgroep. Naar Zierikzee. Van; Den Haarg wit solliciteerde de 'heer Renshof naar d'e gemeente politie te Zierikzee en werd op 3 januari 1943 aangesteld1. Kennende 'het typische militante verleden van 'betrokkene, was 'het bijna vanzelf sprekend, dat hij dn 'de onderhavige funéti'e bij het verzet kwam. Samen met de zo smartelijk om 'het leven, 'gekomen politieman Menlke van der Beek, vormde Renshof een verzets- cel en een avontuur was begonnen met spanningen, waarbij d'e heer Renshof zijn l'aikonlek optreden best gebruiken kon. Droeve, maar tooh ook mooie herinneringen bewaart 'hij aan die tijd. Soms komt alles nog wel eens als een flits boven. Zo verleden jaar bijvoorbeeld, toen plotseling de Engelse piloot voor zijn neus stond, die destijds in Schouwen door de verzetsmensen werd' ver zorgd. „Narrow escape". Hoe in de week van de grote slag, waarin zovele verzetsmensen sneef den, de heer Renshof de dans ont sprong, is een verhaal apart, maar voor hem was het wel een „narrow escape" (ontsnapping 'op het nip- De Zieri'kzeese Concertzaal 'brengt deze week de vrolijke film Jerry als Alssepoester", een sprookje in moderne stij'l met vele 'komische scènes. In de hoofdrol zien we de be kende komiek Jerry Lewis, die het eeuwenoude sprookje in een nieuwe vorm vertelt met als resultaat een zeer feestelijk 'geheel- In de film opereert Jerry als „Fella" die zeer te lijden heeft van zijn boze stiefmoe der die alsmaar probeert nog meer geld bij elkaar te krijgen voor haar zelf en haar twee zoons Maximiliaan en Rupert. Uiteindelijk is het zo dat Fella ondanks zijn stiefbroers en nare stiefmoeder 'het hart weet te Winnen van de schoonste prinses, dus al net 'als in het sprookje een goede afloop. Het zal dan ook nie mand verwonderen aan het slot te vernemen dat Fella en zijn schone prinses nog lang en gelukkig leef den. Als tweede film is 'het as>. week einde in de Concertzaal te zien de spannende actiefilm „De volmaakte bankroof". Deze fi'lm is gebaseerd op gegevens uit politiedossiers, offi ciële Stukken en gesprekken met deelnemers aan de meest sensatio nele roofoverval ooit gepleegd. Voor dat d'e eigenlijke overval plaats vindt zijn er zorgvuldige en gevaar lijke voorbereidingen die weken du ren. De moeilijkheden ontstaan ech ter als de bendeleden onderling ïuzie krijgen over het verdelen van de buit met het gevolg dat de politie hen op 't spoor komt. Dit neemt niet weg dat in deze aktiefilm de span- n.ng tot de laatste meter aanwezig KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hillegersberg (wijk- gemeente Terbregge): J. Kruijt, Lex- mond. Ger. Kerken Beroepen te Witmarsum: kand. A. Borman's-Gravenhage.. Oecumenisch jongeren- congres in Utrecht AMSTERDAM, 23-3. In de Mar- griethal te Utrecht zal op zaterdag 28 september een oecumenisch jon- gerencongres worden gehouden, waarop ongeveer 5000 jongeren ver wacht worden. De werkcommissie ter voorbereiding van het congres bestaat uit vertegenwoordigers van de Oecumenische Jeugdraad in Ne derland en de Katholieke Jeugdraad voor Nederland. Beide jeugdraden zijn tot dit initiatief gekomen om de jongeren, geboeid door het verlan gen naar eenheid in Christus, gele genheid te geven gezamenlijk met hiermee samenhangende problemen bezig te zijn, zo werd op een pers conferentie in Amsterdam meege deeld. pertje). De Duitsers konden hem nog niets concreets ten laste leggen. Met andere politiemannen werd hij na de fatale datum 10 december 1944, naar Duitsland weggevoerd. Op 19 februari 1945 keerde hij plotseling terug, maar moest zich toen tot de bevrijding „gedekt" houden. Na de bevrijding trad hij in dienst als hoofdagent bij de gemeentepolitie. Tijdelijk was hij nog gedetacheerd bij de Politieke Opsporingsdienst, maar het was logisch dat de jubi laris van nu weer in het politievak zou terugkeren. Nationale Reserve. In 1948 werd hij aangesteld als in structeur bij de Nationale Reserve, een funktie waarin zijn militaire kwaliteiten hem 'goed van pas kwa men. Tot aan de opheffng van de groepen op Schouwen-Duiveland to 1956, was Renshof de N.R.-man in optima forma. Bij de reorganisatie der gemeentepolitie kwam hij bij de Rijkspolitie als wachtmeester le klas Vorig jaar behadide 'hij 'het Politie- diploma B. Nog voor de ramp ging de heer Renshof van start met ver- keerscursussen, toenmaals bij de M.C. „Sparta", maar vele cursussen zijn nadien gevolgd. Als politieman was wachtmeester Renshof voorna melijk werkzaam in de autoteoh- niische en administratieve sector. Bij elkaar heeft de jubilaris een loop baan achter de rug om „U" tegen te zeggen. In een tijd waarin nog vele Nederlanders behoefte hebben met name hun 'bezettingsverleden wat to de schemering te houden, vonden wij het juist bet licht eens te laten vallen op deze voortreffelijke poli tieman, die onder alle omstandighe den ihet vaderlandse hart op de juis te plaats droeg, een feit dat extra rel'iëf geeft aan zijn 'komend jubi leum. blijft, zodat de liefhebbers volop aan hun trek 'kunn'en komen. De film is deze week eveneens te zien in bioscoop hotel Bom te Haamstede. DEN HAAG. Vele Eerste Kamer leden will'en graag d'e verzekering ontvangen, adt Papoea's d'ie to on® land studeren, f inanciëel to staat ge steld worden die studie voort te zet ten. DJAKARTA, 28-3, Een woord voerder van het centrale bureau van de Indonesische burgerlijke ver dediging heeft gezegd, dat de twee hefcshroefvliegtuigen die nu op Bali zijn de ernstig bedreigden zullen op pikken van de 30.000 mensen die door de lavastromen in het zuid oosten van Bali van de buitenwereld zijn afgesloten. Voorts wil men voorbereidingen treffen voor de evacuatie van. on geveer 300.000 Balinezen naar an dere eilanden. (Bali telt 3 miljoen inwoners). Volgens 'de laatste gegeven® wor den 70.000 vluchtelingen onderge bracht in 'doorgangskampen. Officiëe! is het aantal doden nog steeds 1.478. Gevreesd wordt echter dat nog honderden lijken onder de uitgestroomde lava liggen. UTRECHT, 28-3. Na een requisi toir van precies twee uur eiste de officier van justitie bjj de rechtbank in Utrecht, mr. G. H. C. van Djjken, donderdagavond gevangenisstraffen van twaalf en zeven jaar tegen de verdachten in de Baarnse moord zaak. Zowel tegen Hcnny W. als Boudc- wijn H. eiste de officier een gevan genisstraf van twaalf jaar met af trek van voorarrest en een onvoor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De eis tegen Ewout H. luidde ze ven jaar met aftrek van voorarrest. Ingezonden mededeling INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de redakteur. Zoals u misschien wel weet, staat er op de hoek Caustraat-Grachtweg een Joods monument. Dit monument is opgericht om onze omgekomen stadgenoten, die in de tweede we reldoorlog werden weggevoerd en nimmer terugkwamen, te herdenken. Volgens mij moeten wij die plaats behandelen als een herdenkings plaats en niet zoals vele scholieren als speelplaats. Want menige scho lier gebruikt deze plaats als voetpad of speelplaats, en door dit alles zijn er al enige stenen van het monu ment losgeraakt en van 't gazon er omheen is bijna niets meer over. Wat zullen de familieleden van de omgekomenen wel denken wanneer zij zo iets zien? Ik hoop dat er door deze brief verbetering zal komen en dat het zal inslaan op de betreffen de scholieren. Met vriendelijke dank voor de plaatsing. B. A. SIES, Leerling Lagere Land- en Tuinbouwschool. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE: dokter C. M. van Hoorrii telefoon (01110)-2080. MIDDENSCHOU WEN dokter W. Terpstra, Brouwershaven, telefoon (01119)-280. OOSTERLAND-BRUINISSE: dokter K. van Leeuwen, BruinisSe, telefoon (01113)-280. DIERENARTSEN dokter W. A. M. Kalkman', Renesse, telefoon (01116)-310, Resultaat „10 x 10" ruim 2,5 miljoen AMSTERDAM, 28-3. De jeugdac- tie „10 X 10" die de Nederlandse Jeugdgemeenschap in overleg met de Nederlandse organisatie voor in ternationale bijstand (NOVIB) als onderdeel van de antiJhonger-actie •heeft gevoerd, heeft een netto resul taat opgeleverd van f 2.255.333,83. Het kostenpercentage bedroeg 5,1 procent. Overeenkomstig ide afspraken met de NOVIB en de hiertoe in 'het leven geroepen stichting „Nederf" zullen de „10 X 10"-gelden worden besteed aan de uitvoering van het zogenaam de „Erfgewassenproject" in Daho mey. Over de verwezenlijking van deze plannen zullen nog mededelin gen worden gedaan. De N.J.G. be raamt reeds weer plannen om bin nen afzienbare tijd een nieuwe grootse jeugdactie te voeren ,nu dn het 'kader van de groeiende Euro pese eenwording. Ingezonden mededeling voor en Flitsen uit het buitenland KEY WEST. Premier FfoM Ca®- tro van Cuba heeft donderdag ver klaard, dat hij misschien 'lanige-af- standsbommenwerpers .en vlooteen heden moet zien te krijgen om de aanvoerlijnen, van Cuba bij even tuele aanvallen te kunnen bescher men. ANKARA. Ex-president Celal Bayar van Turkije wordt op het ogenblik in het ziekenhuis vastge houden en zail later weer naar de gevangenis worden gebracht, zo is donderdag in Ankara bekend ge maakt. BRUSSEL. Prins Bernhard heeft in zijn functie van inspecteur-gene- raal van de Koninklijke Luchtmacht een bezoek gébracht aan de basis van de Belgische luchtmacht te Brustem, waar in het raam van de gemeenschappelijk Bëigisoh-Neder- landse opleiding van jaohtvliegers Nederlandse piloten worden geoe fend. REUSEL. In Reusel 'is 'een zware Belgische vrachtwagen hotel „Qe Witte" binnengereden. Daarbij werd de gehele Voorgevel van het hotel vernield. De Chauffeur van de vrachtwagen 'liep wat lichte ver wondingen op, doch verd'er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Op het moment van het onge luk waren er slechts weinig mensen1 in het hotel, LISSABON. De Portugese auto riteiten hebben Georges Bid'ault, de Franse anti - Gaullistische 'leider, ver zocht Portugal te verlaten. Dit iheeft een woordvoerder van het Portu gese ministerie van buitenlandse za ken bekend gemaakt. FRANKFORT. De nieuwe Indo nesische zaakgelastigde in Neder land, dr. Mohammed Sjarlf, is don derdag op het vliegveld van Frank fort geland, vanwaar hij naar Bonn is doorgereisd. Een woordvoerder van de Indonesische ambassade te Bonn 'kon nog niiet meedelen wan neer de heer Sjarif naar Den Haag gaat. OOSTERLAND, 28-3. Donderdag middag omstreeks drie uur bad op de Rfjksweg, daar ter plaatse de Graafjesweg geheten, een dodelijk verkeersongeval plaats, dat aan de 64-jarige Inwoner dezer gemeente, de heer Piet Stoutjesdijk, het leven kostte. De heer S. kwam uit de Maatje Ha rings Jobsweg gereden per rij wiel, kennelijk met het doel de rijks weg ter plaatse over te steken, ten einde zijn weg te vervolgen in de richting „Blauwe Keet". In elk ge val trachtte hij over ite steken naar het rijwielpad. Vermoedelijk 'heeft hij de auto van bakker De Koning uit Bruinisse, welke bestuurd door diens zoon uit de richting Zierikzee naderde, niet zien aankomen. Hij werd door deze wagen geschept, en volgens ooggetuigen enige meters met rijwiel en al de hoogte inge- slingerd. Het gevolg was dat de heer S. op slag werd gedood. De di rect ontboden geneesheer dokter J. W. de Putter moest de dood consta teren. Het stoffelijk overschot werd naar het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis te Zierikzee vervoerd. Het is niet uitgesloten dat de bijziendheid van het slachtoffer, 'die erg was, hem parten heeft gespeeld. 'De heer S., die Kernreactor R.C.N. „kritisch" geworden PETTEN, 28-3. De derde kernreac tor van het „Reactor Centrum Ne derland" (R.C.N.) te Petten is don derdagavond om 22.50 uur kritisch geworden, d.w.z. dat er voor de eer ste maal een zichzelf onderhoudende kettingreactie in is ontstaan. De reactor, de zogenaamde „Krito" is de eerste reactor die geheel in ons land is ontworpen en waarvan de onderdelen - de splijtstof uiteraard uitgezonderd - door de Nederlandse industrie zijn 'geleverd. De vorige week vrijdag -was een begin gemaakt met het plaatsen van de splijtstof elementen in het reactorvat. HEERLEN, 28-3. - Een felle uit slaande brand heeft donderdag een veevoederfabriek aan de ingang van de Kempkensweg te Sdhaesberg in de as gelegd. De brand ontstond om streeks kwart over vier, toen drie arbeiders in de grote houten loods, waarin de fabriek is gevestigd, bezig waren met het mengen van veevoe der. De gealarmeerde brandweer van Heerlen was spoedig ter plaatse, maar doordat het vuur razendsnel om zich heen greep kon ze niet ver hinderen, dat de loods met de daarin ondergebrachte administratie tot de grond toe afbrandde. De oorzaak van de 'brand is vermoedelijk kortslui ting. De schade wordt voorlopig ge raamd op een kwart miljoen gulden. De eigenaar, die uitstedig was, is verzekerd. Bejaarde wielrijder verongelukt GRONINGEN, 28-3. Op de Noor- derhogebrug te Groningen is don derdagmiddag de 71-jarige wielrij der C. J. Kuipers uit Groningen do delijk verongelukt. De man fietste op het rijiwielgedeelte van de brug. Op het moment, dat een vrachtauto hem voorbijreed, verloor hij zijn evenwicht, waardoor hij onder het redhteraChterwiel raakte. De man was op slag dood. DEN HAAG, 28-3. H.K.H. prinses Marijke zal, zo vernemen wjj, na de paasvakantie haar middelbare schoolopleiding gaan voortzetten aan het Amersfoortse lyceum, het vroe gere Montessorilyceum aan de Hugo de Grootlaan aldaar. Zij heeft 'reeds afscheid genomen van hét 'elf jaar geleden opgerichte „tocrementum", de dependance van hét Baarns lyceum, waar zij 'tot dusver 'dé MM.S-opleiding volgde. De reden voor 'deze wijziging i® gelegen to hét feit, dat zij aan d'e Amérsfoortse school de ingevolge 'de Mammoetwet daa>r ingestelde 'twee jarige cursus voor hoger algemeen vormend ontfterwijs zal kunnen gaan volgen. Uitstekende leerlinge Prinses Marijke zat dit jaar in de vierde 'klasse van' 'hét „tocremen tum" en behoort daar tot een van de beste leerlingen. Aangenomen mag dus worden, dat zij na haar over gang naar de vijfd!e 'klasse volgend jaar op 17-jarige leeftijd' haar mid delbar e opleiding zou beëindigen. Haar oudérs, aldus vernemen wij 'Van de R.V.L., achten hét echter, gezien 'haar begaafdheid) en belang stelling, beter deze niet zo vroeg te doen eindigen. al jaren invalide was, heeft geruime tijd gewerkt in de Centrale Werk plaats voor minder validen te Zie rikzee. De deernis in het dorp is al gemeen, vooral met de eveneens in valide broer van het slachtoffer, die nu eenzaam achterblijft. Succesvolle lancering „Saturnus"-ruimteraket CAPE CANAVERAL. 28-3. Vanaf de luchtbasis Cape Canaveral is donderdag voor de vierde maal een Saturn-ruimteraket gelanceerd, in het kader van de Amerikaanse plan nen om een mens op de maan te brengen. Met deze lancering zijn de proef nemingen met de eerste trap van de Saturn-raket geëindigd. De proeven met de tweede trap, die een beman de ruimtecabime naar de maan zal moeten stuwen, zullen over enkele maanden beginnen. De proef van donderdag wordt als volkomen geslaagd 'beschouwd. Ruim anderhalve minuut na de lan cering werden vanaf de grond de acht motoren van het vijftig meter lange en 470 tom wegende gevaarte een voor een afgezet, waarophet vanaf een hoogte van 120 'km ten zuidoosten van Cape Canaveral in de Atlantische Oceaan onderdook. Boer en duif SHOREHAM, 28-3. - Een 58-jarige Engelse tuinder is het Onlangs teveel •géwordén dat zwermen duiven steeds maar weer op zijn velden neerstreken en de oogst beschadig den.. Hij benam zich het leven met hetzelfde geweer waarmee hij we ken lang tevergeefs geprobeerd had de vogels van zijn land te verdrij ven. OOSTERLAND, 27-3. Het was woensdag 27 maart een dag die in de historie van de plaatselijke Boe renleenbank zal worden geboek staafd als een zeer belangrijke. In intieme kring met bestuur en raad van toezicht en de kassier werd het feit herdacht, dat voor wat betreft de spaargelden bij de bank, de drie miljoen gulden werd overschreden, In de onlangs gehouden ledenver gadering werd erop gezinspeeld dat deze mijlpaal reedis to 'de nabije toe komst zou kunnen worden gereali seerd, doch dat het reeds zo spoedig zou zijn had men niet verwacht. De gelukkige spaarders waren 'de heer en mevr. KI. Bi'ereras-van der Havie, Burg. van d. Havestraat, die 'ëen inleg deden ten behoeve van hun (4) kinderen en totaal onbewust van dit feit, plotseling werden ontboden op de bank, waar zij door bovenge noemd gezelschap van 'het iheugelij- 9 DAMMEN Damvereniging „Zierikzee" Uitslagen d.d. 8 maart 1963 J. M. Kostense-P. Coppoolsé 2-0; J. P. Willemse-F. Roggeband 0-2; J. M. Kostense-J. P. Willemse 2-0; J. Huigens-F. Roggeband 2-0. J. Huigens kampioen. VOETBAL Zierikzee II-Brouwershaven I Zondag a.s. wordt voor de com pe titie le klasse afd. Zeeland de be langrijke wedstrijd Zierikzee II- Brouwershaven I gespeeld. Beide ploegen veiteeven op de twee laatste plaatsen op de ranglijst. Indien Zie rikzee II deze wedstrijd zou kunnen winnen wordt de situatie voor Brou wershaven nog veel moeilijker, doch bij een overwinning der gasten wordt de achterstand op Zierikzee II bijna weggewerkt en is er zeker perspectief voor de nabije toekomst. Spanning te over a.s. zondag. Onze oud-stadgenoot de heer A. de Looze zal deze wedstrijd leiden. Burgh-Zierikzee Het voetbalminnend publiek uit de Westhoek kan a.s. zondag zijn hart ophalen aan een wedstrijd met een eilandelijk karakter, nl. de grote wedstrijd Burgh-Zierikzee. Op de ranglijst staan 'beide ploegen gelijk, nl. beide met 8 punten bijna onder aan. Ingezonden mededeling KJaaHPR" Vóórhellere |f|0UU5i- Bob/huidje Het Argentijnse 'kabinet wankelt als gevolg van het aftreden van mi nister van binnenlandse zaken Mar tinez, d'ie het niet eens is met het drijven van militaire leiders om de Peronisten geheel van, de komende algemene verkiezingen uit te sluiten. ke feit to kennis werden gesteld. Mede aanwezig was één der oudste leden van d'e bank, de heer Anton van Dijke. De voorzitter, de heer H. J. v. d. Zande, feliöiteerde het echt paar Bierens en bood hen namens de boerenleenbank voor elk der vier kinderen een waardebon aan, te be steden naar vrije keuze ter plaatse, tesamen een niet onbelangrijk be drag vormend. De voorzitter gaf vervolgens 'een overzicht van de spaarresultaten der bank sedert de oprichting in 1914. Als een teken van de spaarzin hier ter plaatse mo ge Volgen dat d'e drie miljoen gul den, die momenteel is belegd, gaat over ongeveer 1100 spaarrekeningen. Onder het genot van koffie met ge bak heeft men nog enige tijd ge zellig doorgebracht, tot tenslotte de heer Bierens een woord van harte lijke dank sprak voor deze onver wachte verrassing. Vliegtuig maakte noodlanding op huis Een testpiloot en zijn assistent zijn om het leven gekomen toen zij woensdag met een tiveemotorig toestel van het type Varsity een noodlanding moesten maken op het dak van een huis in Gloucester (foto). Drie vrouwen, die zich in huis bevonden, kwamen temidden van een grote ravage, met de schrik vrij. Het vliegtuig miste op zeer korte afstand een scholencomplex, waarin zich meer dan duizend kinderen bevonden. Aangenomen wordt dat het on geluk is te wijlen aan het weigeren van de ene van de twee motoren, waar op het vliegtuig bij wijze van proef vloog. TONEEL EN FILM „Jerry als Assepoestervrolijk sprookje Spaarders boerenleenbank „Oosterland" verhoogden totale inleg tot meer dan drie miljoen gulden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5