DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Voorzichtig optimisme" in Frankrijk over einde stakingen Rotterdamse gemeenteraad aanvaardde verkoop aandelen R.T.M. aan spoorwegen 'A ^<3 been winnaar in oorlog met kernwapens HET weeroverzicht De oefening „Nota Bene" Amerikaans schip bij Cuba beschoten NEDERLANDSE HULP VOOR BALI ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 maart 1963 119e jaargang: No. 19353 WAARIN OPGENOMEN f I 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v'h. Lakonman Ochlman. iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,55, per week m au nummer Stad en Landeen de stadssanering Regering zou in deze situatie niel kunnen onderhandelen PARJJS, 28-3. Tjjdens een lunch met de parlementaire verslaggevers heeft premier Pompidou zich don derdagmiddag „voorzichtig optimis tisch" uitgelaten over de mogelijk heid van een spoedige beëindiging van de staking der mijnwerkers. Aan alle kanten schijnt het verlangen te bestaan aan de staking een einde te maken, aldus de Franse premier, daaraan overigens toevoegend dat, zoals de zaken er nu voorstaan en zolang de arbeid niet is hervat, de regering niet kan onderhandelen. Donderdagmiddag heeft een depu tatie van mijnwerkersvrouwen, af komstig uit Merlebach, op het Ely- see, de ambtswoning van president De Gaulle, een verzoekschrift afge geven, waarin zij er bij de president op aandringen de eisen van de sta kers in overweging te nemen. Eerder op de dag was van de zijde van de katholieke mijnwerkersfede ratie verklaard, dat alle vakbonden beieid zijn zonder verwijl de onder handelingen te hervatten, doch dat het aan de regering ligt om te beslis sen of dit kan gebeuren in de geest van klaarheid, openhartigheid en goede trouw die de huidige omstan digheden vereisen. In regeringskringen wees men er op, dat het verschil tussen de on- De Voedsel- en Landbouwor ganisatie van de Verenigde Naties (FAG) rekent Neder land tot de goed gevoede lan den, telt de Nederlanders tot de goed gevoede menens, want de hongerdood is onze toe komst niet. Voor vele miljoenen is de dood, de hongerdood. De An ti-Honger Week wil ons als wereldburgers doen besef/en, dat onze verantwoordelijkheid zich uitstrekt tot alle mensen. In Nederland wordt de Anti- Honger Week gevoerd door de NOVIB die het gironummer 100200 openstelt voor Uw daadwerkelijk verantwoorde lijkheidsbesef. middellijke eisen der mijnwerkers en het aanbod der regering nog slechts anderhalf procent of twee dagen loon bedraagt. Zouden de mijnwerkers hun eisen ingewilligd krijgen ten koste van een voortzetting der sta king met meer dan twee dagen, dan zou hun.dit geen voordeel meer op leveren. VVisselstakingen Aan de oproep van de vakbonden uit de gas- en elektriciteitsbedrijven om een week lang dagelijks wissel stakingen van twee uur te houden, is donderdag in vrijwel het gehele land gevolg gegeven. Op zaterdag en zon dag zal evenwel niet worden ge staakt. Het niet-journalistieke personeel van het persbureau A.F.P. heeft don derdagmiddag voor vierentwintig uur het werk neergelegd, ock in verband met looneisen. De Parijse journalis ten legden donderdag voor een uur de pen neer, uit solidariteit met hun collega's in de provincies, die een waarschuwingsstaking van een et maal ondernamen, uit protest tegen de stand der onderhandelingen tus sen hun federatie en *de werkgevers. Overdracht tegen koers van 500 proeent Gesprek regering-Landbouwschap DEN HAAG, 28-3. De minister van justitie, de staatssecretaris van algemene zaken en de voorzitter van het landbouwschap hebben donder dagmorgen een eerste gesprek ge voerd over de mogelijkheden van een wetswijziging, waardoor het in vorderen van heffingen door het Landbouwschap op een voor de be trokkenen minder pijnlijke wijze kangesch ieden dan onlangs in Hol- landscheveld gebeurd is. Het ge sprek is nuttig geweest en zal wor den voortgezet, zei men na afloop bij het secretariaat van algemene zaken. Verdere mededelingen over het gesprek werden noch van de zijde der regering noch van de zijde van het Landbouwschap gedaan. Donderdag heeft de nieuwe K.L.M.- d'rectie in Den Haag vergaderd mei de Raad van Commissarissen van het bedryf. - Foto links: Z.K.H. Prins Bernhard wordt bij zijn aan komst aan het hoofdkantoor van de K.L.M. begroet door mr. W. A. Steenstra Toussaint, algemeen secre taris van de K.L.M. - Foto rechts: de heer F. Q. den Hollander, thans waarnemend president-directeur, bij aankomst. ROTTERDAM, 28-3. - De Rotter damse gemeenteraad heeft donder dagmiddag na een langdurige discus sie haar goedkeuring verleend aan het voorstel van b. en w. om tachtig procent van de aandelen in het streekvervoerbedryf R.T.M., die de stad twee jaar geleden tegen een koers van 500 procent kocht, over te dragen aan de Nederlandsche Spoor wegen. Daarmee is een bedrag ge moeid van ruim vier miljoen gulden. Eén tegenstem moest wethouder H. VV. Jettinghoff (openbare nutsbedrij ven) incasseren, namelijk van de heer dr. F. J. Krop (C.H.U.), die meent, dat de belangen van de crediteuren van de R.T.M. met deze overdracht niet voldoende garant z(jn gesteld. De discussies spitsten zich op drie punten toe: de door de Spoorwegen geconditioneerde doortrekking van buslijnen naar het Centraal Station, de opheffing van de tramlijn naar Hellevoetsluis/Oostvoorne even eens op verzoek van de Spoorwegen en de positie van de houders van obligaties en restantbewijzen van de R.T.M. In de raad was een duidelijke voorkeur de eindhalte van de bus diensten naar de eilanden te plaat sen in het zuidelijk stadsdeel, maar wethouder Jettinghoff kon daaraan niet tegemoet komen. Hij verwacht overigens wel dat een „koude sane ring" zal plaats vinden, omdat het rij schema der bussen veel moeilijk heden zal ondervinden van het ver keer door de tunnel. Het contract tussen de gemeente Rotterdam en de Spoorwegen komt neer op: 1. een overdracht van tachtig pro cent der aandelen tegen een koers van 500 procent; 2. een afbakening tussen het streek vervoer van de R.T.M., het stede lijk vervoer van Rotterdam en 't landelijk vervoer van de Spoor wegen 3. Rotterdam kan het vervoer van de R.T.M. op West-IJsselmonde overnemen tegen een bedrag van 375.000 gulden; 4. de R.T.M. krijgt het recht de bus diensten door te trekken naar het Centraal Station in Rotterdam; 5. Rotterdam kan het openbaar per sonenvervoer naar de haven- en - industriegebieden Botlek en Eu ropoort overnemen, zo dat onvol doende wordt verzorgd door de R.T.M. (onder goedkeuring van de commissie vervoer vergunningen) 6. de tram Rotterdam-Hellevoet- sluis/Oostvoorne van de R.T.M. zal vóór 1 januari 1965 worden vervangen door bus- en vracht autodiensten; 7. Rotterdam behoudt het x*echt vier leden te benoemen in de raad van commissarissen der R.T.M. CSS. - De raad van bestuur der N.V. Koninklijke Zwanenberg-Orga- non heeft, ter verdere stimulering van de bezitsvorming bij het perso neel der Nederlandse honderd pro cent dochtermaatschappijen, besloten winstdelende personeelsobligaties uit te geven in coupures van f 25,en f 100,—. Grammofoonplatenalbum uitvaartdienst koningin Wilhelmina AMSTERDAM, 28-3. „A toi la gloire" heet het album dat twee langspeelplaten bevat met de volle dige kerkdienst bij de begrafenis van Koningin Wilhelmina. De titel is het begin van een oecumenische hymne, die tijdens de uitvaartdienst in de Nieuwe Kerk te Delft op ver zoek van Koningin Wilhelmina ge zongen werd. Koningin Ju'l'iana heeft de geluids opnamen van deze dienst ter be schikking gesteld van de oecumeni sche jeugdraad. De baten van dit album (eerste oplaag 10.000 stuks) zulten in de eerste plaats ten goede komen aan een oecumenisch jonge ren congres, dat genoemde raad in samenwerking met de katholieke jeugdraad voor Nederland op 28 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een zeker kenmerk van een goed boek is dat het ons steeds beter bevalt naarmate wij ouder worden. Zierikzee is nog niet verlost van zijn bouw stelling en, maar de zuidzijde van de St. Lievensmonstertoren pronkt in volle schoonheid. In het jaarverslag van de Vereniging „Stad en Lande", die donderdagavond te Zierikzee ver gaderde, wordt dit opwekkende feit met voldoening geconstateerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Enkele buien Verwachting tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt met enkelebuien; matige wind aanvankelijk tussen zuid en west, later veranderlijk; on geveer dezelfde temperaturen. 30 maart: Zon op 6.22, onder 19.08. Maan op 9.28, onder 0.35. 31 maart: Zon op 6.20, onder 19.10. Maan op 10.13, onder 1.47. 1 april: Zon op 6.18, onder 19.12. Maan op 11.06, onder 2.49. Eerste kwartier: 1 april te 4.15. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 30 maart 6.30 v.m. 18.55 n.m. 31 maart 1 april 7.16 v.m. 8.08 v.m. 19.45 n.m. 20.36 n.m. Verklaringen van Mcnamara BROUWERSHAVEN 30 'maart 6.12 v;m. 18.41 n.m. 31 maart 1 april Doodtij: 3 april. 6.59 v.m. 7.56 v.m. 19.35 n.m. 20.44 n.m. 1 l^UUUUJ. O dpi 11. september dn de Margriethal te Utrecht organiseert. Het album be vat voorts de complete gesproken en gezongen teksten van de dienst. Te vens zijn de Nederlandse vertalin gen opgenomen - van de 'hand van Gabrël Srriit en J. W. Schutte Nord1- holt van de Franse gebeden en gezangen. Het album opent met een sonnet van 'mr. A. W. Kist, „Delft" en een foto van de aankomst van de begrafenisstoet bij de Nieuwe Kerk. Het 'tekstgedeelte wordt afge sloten met een portret van Koningin Wilhelmina. Het album i's voor f 15,90 verkrijgbaar bij de erkende platen- en boekhandel en kan voorts worden besteld door storting op postgirorekening 450900 ten name van de Oecumenische Jeugdraad in Nederland te Utrecht. WASHINGTON, 29-3. De Ameri kaanse minister van landsverdedi ging, Robert McNamara, heeft uit gebreide verklaringen, die 526 pa gina's druk beslaan, afgelegd voor de ondercommissie voor de toewij*- zingen van het Huis van Afgevaar digden. Zijn relaas is, hier en daar gecensureerd, heden (vrijdag) voor publikatie vrij gegeven. Het volgen de is er aan ontleend: McNamara schatte ih'et aantal Ame rikaanse slachtoffers bij een Sow- jetrussiscbe kernaanval op tenmin ste tien. m'ffljoen. „Dit is een absoluut minimum. Het meer waarschijnlijk te achten getal zou verscheidene malen groter zijn", aldus de minister. Zijn antwoord opde vraag, hoe groot (het aantal Sowjet-Russische slachtoffers zou zijn bij een overeen komstige Amerikaanse aanval op de Sowj et-Unie, werd niet voor publi catie vrijgegeven. De minister vervolgde: „Geen der partijen zou dn staat zijn een oorlog met kernwapens, in de orthodoxe zin van 'het woord, te winnen. De verliezen, die 'beiden zouden lijden, zouden de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie na een kernwapen'oor- log tot mogendheden van de tweed'e of derde rang maken". BUDEL, 28-3. Binnen drie dagen moeten alle officieren die hebben deelgenomen aan de oefening „Nota Bene", aan luitenant-generaal J. P. I". Agasi een anoniem rapport stu ren, waarin z(j hun indrukken over de oefening weergeven. Generaal Agasi hoopt op die manier aan zo veel mogelijk eerlijk en „heet van de naald gegeven" ervaringsmateri aal te komen. Hij is vooral benieuwd naar het commentaar, dat zal komen over 'het moment van de oefening, waarop 'de deelnemers na een zware mars van. 35 kilometer gemaakt te hebben, door commando's werden overvallen en niet bepaald zachtzinnig werden behandeld. Luitenant-generaal Aga si heeft daarom zo 'bijzondere 'be langstelling voor de indrukken van de deelnemers, omdat „Nota Bene" de eerste oefening op wat. grotere schaal van de landmacht wa®, waar bij -geti-acht werd de deelnemers niet alleen lichamelijk, maar ook gees telijk te 'harden. De landmacht zal mei dót soort van oefeningen zeker doorgaan, zo vertelde hij. Kind gedood onder zandauto AMSTELVEEN, 28-3. De vijfjarige T. F. uit Amstelveen is donderdag middag op slag gedood toen zij plot seling de Noordammerweg in haar woonplaats overstak en door een znndauto werd overreden. McNamara zei verder: „Naar mijn beste weten bezitten noch de Sowjet Unie, noch de Verenigde Staten, me- gatonbommen van honderd ton. Amerika is in staat dergelijke bom men te vervaardigen, doch het komt ons thans niet noodzakelijk voor hiertoe over te gaan." WASHINGTON, 28-3. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdag meegedeeld dat twee nog onbekend gebleven straalvliegtuigen het Amerikaanse motorschip „Flaridian" ter 'hoogte van de Cubaanse noordkust hebben beschoten. De jagers schoten over voor- en achtersteven van de „Flo- ridian". Dit geschiedde in volle zee. De „Flori'dian" was uit Porto Rico naar Miami, in Florida, vertrokken. Er zijn onmiddellijk Amerikaanse straaljagers naar 'het zeegebied, waarin de „Floridian" zidh bevindt, gezonden. Donderdag is in Wamena in cen traal Nieuw Guinea een nieuw zie kenhuis geopend, waarvoor het ma teriaal vrijwel 'geheel door de lucht is aangevoerd. DE BILT, 29-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie is in een lang zaam tempo van IJsland naar Ier land getrokken. De storing beweegt nog voortdurend verder naar het zuidoosten in de richting van Het Kanaal. Rondom 't centrum stroomt onstabiele lucht van polaire oor sprong. Het weer in Nederland heeft daardoor een veranderlijk karakter, waarbij perioden met verhoogde bui igheid worden afgewisseld door op klaringen. In de temperatuur is maar weinig verandering te verwachten. Lichte vorst komt nog steeds voor in Polen en grote delen van Scandi navië. In Finland is de vorst streng met op sommige plaatsen meer dan 30 graden vorst. Privé-pijpleiding VESOUL, 28-3. Een 46-jarige boer uit de Oostfranse plaats Vesoul, Ro bert Courtier, is donderdag tot een half jaar gevangenisstraf veroor deeld omdat- hij olie 'had gestolen uit een Navo-pijpleiding. Hij had met een particulier leidinkje in enige maanden duizend enliters vliegtuig brandstof afgetapt. DEN HAAG. Dit jaar zal het 75- jarig bestaan van de „Bond van Gereformeerde Jeugdverenigingen" gevierd worden. Grote bedragen zijn gemoeid met herstel DEN HAAG, 28-3. De Indonesische regering heeft een aanbod van het Nederlandsche Roode Kruis om zijn vertegenwoordiger op Nicuw-Guinea de heer M. Rutten, ter beschikking te stellen voor het hulpverlenings- werk voor de slachtoffers van de vulkaanuitbarsting op Bali in dank aanvaard. Dit heeft de direkteur-generaal van de vereniging „Het Nederland sche Roode Kruis", de heer A. van Emden, medegedeeld. De heer Rut- ten, die thans in Djakarta is, zal voor enkele weken naar Bali gaan. De heer Van Emden deelde ook me de, dat op zeer korte termijn de zen ding kindervoeding, die reeds is ver zonden, zal worden gevolgd door een tweede zending goederen en dat op giro 777 reeds duizenden giften zijn binnengekomen. Naar het A.N.P. na- dor heeft vernomen, zal de tweede zending, die weer gratis door de K.L.M. zal worden vervoerd, 5.300 kilogram goederen ter waarde van f 70.000,omvatten, namelijk 100 flessen bloedplasma, 1.000 flessen bloedvervangende pfodukten, 500 toedieningssystemen voor bloed, als mede 2.000 lakens en even zoveel de kens. Hulp in de vorm van personeel is niet gevraagd. De K.L.M. brengt de goederen naar Bangkok, waar In donesische toestellen voor verder transport zorgdragen. Hulp kerkgenootschappen UTRJECHT, 28-3. De raad van ker ken in Indonesië heeft een beroep gedaan op de Nederlandse kerken hem te willen bijstaan bij de hulp aan de slachtoffers van de vulkaan uitbarsting op Bali. Men heeft reeds voorraden en voedsel aangekocht voor de eerste hulpverlening. Grote bedragen zul len echter straks nodig zijn voor herstel en wellicht voor migratie van bewoners naar andere eilanden van de Indonesische Archipel. De We reldraad van Kerken heeft het ver- zeek uit Indonesië telegrafisch door gegeven aan de nationale oecumeni sche hulpverlenings instanties. Ook de stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen in Utrecht heeft haar giro (5 26 1 beschikbaar gesteld voor geldelijke bijdragen. Verscheidene kerkgenootschappen hebben toegezegd op de eigen ge meenten en parochies een beroep te zullen doen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1