DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister komt met een ruime schadevergoeding als troost New York nog verstoken van kranten De garantieprijs voor bietsuiker wijst Tweede Kamer reclame-televisie af De toestand op Bali Weer „janboel" bij openbaar vervoer Europese parlement maakt de balans op Een „Krokodillemoord" Pokken in India ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ra Doii<j£^rlug 28 mitui-t 1968 119e jaargang No. 19352 WAARIN OPGENOMEN KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzec. Redakleur: M. J. 8ij de Vaate, fel. 01110-2938 U.lgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakanman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. IS mm) f 1,per stuk Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week In dit nummer: V»Vomerprogramma in de Westhoek Verworpen oesterproef in Tweede Kamer Droefheid in Zermatt DEN HAAG, 27-3. In de Tweede Kamer heeft de openbare behandeling plaats gehad van de brief van de ministers van verkeer en waterstaat en van landbouw en visserü over het Grevelingenplan en de oesterproef in het Veerse Gat. Hierin werd - gelijk bekend - medegedeeld dat de oester- proef geen doorgang zal kunnen vinden. Na het debat in de Kamer bleek dat de minister als enige pleister op de wonde, voorstellen heeft om te komen tot een redelijke en aanvaardbare schadevergoeding. Minister Ma rijnen betreurde het zeer, dat voorzieningen ter bewaring van de oestercultuur niet mogelijk zijn gebleken. Als proefobject heeft het bassin in het Veerse Meer nu geen beteke nis meer. Nieuwe technieken, b.v. de z.g.n. vertikale oesterteelt, zijn neg helemaal niet ontwikkeld, maar het staat vast dat ze zeer arbeidsin tensief zijn. Het produkt zou zeer duur worden bovendien. Wat het verwateren van mosselen betreft, merkte de minister op, dat de proef met dit verwateren door gang moet vinden. Er is een strijd tussen Friesland en Zeeland waar de proef moet worden gehouden. Over de schadevergoedingsrege ling zei de minister in het algemeen dat krachtens de Deltawet in grote mate prioriteit is gegeven aan het treffen van voorzieningen die ook deze cultuur in stand zouden hou den. De regering heeft, zo blijkt daaruit, het uiterste gedaan om de proef te doen slagen. Dat, het treffen van voorzieningen, is ook het probleem waar de com missie ex artikel 8 mee worstelt. Nu het vast staat dat de oestercultuur - helaas - niet meer in stand kan werden gehouden, komt de regering met een schaderegeling ex artikel 8. Deze regeling zal in de vorm van een moeten komen. Voor de prak tische gang van zaken en gezien de grote spoed zullen de ministers een beroep op-de Tweede Kamer doen cm reeds door middel van voor schotten te gaan werken, in afwach ting van een neg op korte termijn te verwachten wettelijke regeling. De re/rering denkt or o'-er de pro- duktiemiddelen volledig in de scha deregeling op te nemen. De schade door de vorst coïncideert daarmee. Geen aparte regeling vcor vorstschade Het standpunt van de regering in het algemeen is dat voor schade door vorstgeen aparte regelingen tot stand komen. De absolute conse quentie zou dan zijn, dat er over de cestervorrroad dan ook niet meer gesproken zou kunnen worden. Vorstschade in een lopend bedrijf is een normaal risico, maar met de mo gelijkheid om die schade in later ja ren weer goed te maken. We zitten nu met een bedrijfstak die nu of op korte termijn stept. Dat element zal een zekere rol mogen spelen in de vaststelling van de schade. De gedachten van de rëgering' - zo deelde minister Marijnen mee - gaan er naar uit de bedrijfsschade te re gelen uitgaande van het gederfde nettc-inkcmen, vast te stellen op ba sis van de gemiddelde bedrijfsin- komsten over een aantal (vijf) jaren. De regering overweegt deze vergoe- M r clan de helft van de we- -'•'hrvo'fc'Tig is ondervoed. Het vraagstuk van de onder ontwikkelde gebieden is voor ren belangrijk deel terug te voeren tot dat ene probleem van honger en ondervoeding, pn v^idsel- en landbouworga nisatie van de Ver. Naties 'FAO wil de vicieuze cirkel van honger, te lage produktie co armoede doorbreken en /ar et daarvoor via de NO- n v.w sfiin te geven aan rh Anti-Honger Actie, giro- vr. 100200, Den Haag. ding over een periode van tien jaren uit te keren. „Belastingschade" Met de „belastingschade" in de vergoeding zal rekening worden ge houden. De eventueel te heffen be lasting over de schade-uitkeringen zal extra boven de uitkering worden vergoed. Er zullen voorschotten op de vermogens- en bedrijfsschade uitgekeerd worden, waarbij de ge dachten gaan tot een percentage van 80 procent. De minister merkte voorts op, dat het de vrije keuze van de onderne mer is of deze z.ijn bedrijf zal voort zetten dan wel zal beëindigen. De regering overweegt voorts de mogelijkheid cm aan hen, die een bedrijf willen voortzetten, bij wijze van voorschot middelen ter beschik king te stellen. In het debat vroeg de heer Van der Peijl o.m. of het Veerse Gat nog in aanmerking komt voor de mos- selverwatering. Hij verzocht voorts inlichtingen over de schade-regeling ten behoeve van de middenstand. Motie in Tweede Kamer DEN HAAG, 27-3. Bij het debat over de oesterproef in de Tweede Kamer heeft drs. Westerhout (Arb.) de volgende motie ingediend: „De Kamer, van oordeeL dat de door de regering in haar brief d.d. 14 maart 1963 verstrekte gegevens onvoldoende moeten worden geacht om daarop een afwijzende beslissing omtrent de aanleg van een prcefbek- ken voor de schelpdierencultures in het Veerse Meer te funderen, nodigt de regering uit: a. nadere gegevens omtrent het standpunt van de deskundigen van het Rijksinstituut voor vis serij-onderzoek aan de Kamer over te leggen, b. de Kamer in te lichten omtrent het resultaat van een nader over leg met het provinciaal bestuur van Zeeland, verzoekt de regering de beslissing omtrent het niet doorgaan van de proef in het Veerse Meer op te schorten, en gaat over tot deo x-de van de dag". Deze motie is mede ondertekend door de heren Vermooten, Egas, Kodde en Tans. Clichémakers volharden Antwoord van minister Marijnen DEN HAAG, 27-3. Dé minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft het Tweede Ka merlid, de heer Egas (P.v.d.A.) op diens vragen over de garantieprijs vcor bietsuiker geantwoord, dat de suikerindustrie in de gelegenheid is gesteld suiker, die niet uit bieten van de oogst 1962 is vervaardigd, alsnog voor binnenlands gebruik tegen de vcor oogst 1962 geldende suikerprijs af fabriek te leveren, in verband met het feit, dat de produktie van suiker van de oogst 1962 geringer is dan het binnenlandse verbruik. r- prefu'k'Vg u:t suikertreten van de oog?>t 1962 'bedroeg 420.000 ten. H-t tonnen!ands gebruik in het suï- k-.vjaar 1962-1963 'kan werden ge- co 500.000 ton, zodat boven de pt'odukt'e van de oogst 1962 nog on- gWeer 80.000 ton su:'ker in het bin nenland vcor coneumptiedoeleinden kan worden afgezet. In dc?e 'behoefte 'kam worden voor zien door aanweziige voorraden sur- plu-suiker uit vorige oogstjaren, als mede 'd'oor 'invoér .van suiker, die DEN HAAG, 27-3. In de Tweede Kamer is bij de behandeling van het tweede t.v.-net een V.V.D.-motie verworpen, die beoogde op de kortst mogelijke termijn overleg te plegen met adspirant-concessionarissen. De motie werd ingediend door mevr. Van Someren-Downer. Tevoren verklaarde staatssecreta ris Scholten, dat geen voorberei dende maatregelen voor reclame-t.v. meer zullen worden getroffen, in dien de betreffeiïde motie zou wor den vex-worpen. 4 De motie werd inderdaad verwor pen (met 96 teger. 41 stemmen,) zo- dot voorlopig althans, de commer ciële televisie in Nedei'Iand van de bwm is. In het Amstelhotel Ie Amsterdam vond de loting plaats voor de komende strijd in de halve finale van de strijd om de Europabeker voor landskam pioenen. De trekking geschiedde onder grote belangstelling van binnen- en buitenlandse persvertegenwoordigers. Op de foto toont de president van het organisatiecomité, de Belg Crahey, de loting voor Feijenoord: de Rotter dammers moeten spelen tegen Benfica. heffing- en rechtenvrij kam geschie den, voor zover 'in -het verleden 'sur- plussuiker verwerkt in de suiker houdende goederen 'is uitgevoerd'. Het bedrag hetwelk voor de toieten- telers 'beschikbaar komt is niet exact vast te stellen. Wijze van uitkering. De overheid heeft geen bemoeienis met de werk el ijle uitbetaalde bieten- prijzen. De minister lis van oordeel, d'at de wijze van uitkering van een extra toeschikbaar komend bedrag aan d'e suikerindustrie 'kan worden overgelaten. Met 'betrekking tot de verdeling dezer gelden kunnen zo wel argumenten voor uitkering aan telers van' de oogsten 1960 en 1961, als voor uitkering aan telers van de oogst 1962 worden aangevoerd. Zo 'r!:v «■»- b'etentelers in I960 en 1961 gekort 'in verband 'met 'd'e grote pro- 'dulctie. anderzijds hebben de telers .van oogst 1962 de 'produktie 'benerkt. Bovendien zal de industrie uit de beschikbaar komende middelen de <-'"d'U'b~zet>t,ingsvprliezen 'bij de ver werking van oogst 1962 moeten op vangen ten einde de telers van deze oogst de garantieprijs te kunnen uit betalen. Duizenden mensen geïsoleerd DEN PASAR, 27-3. De Indonesi sche minister van sociale zaken, me vrouw Roesialh Sardjono. heeft in Den Pasar gezegd dat 30.000 men sen door hete lavasti-omen op oost- Bali zijn geïsoleerd. De minister was teruggekeerd van een vlucht boven de Goenoeng Agoeng en de door de uitbarsting van deze vulkaan getroffen gebie den. Volgens mevrouw Sardjono wenkt de Agoeng nog. Zij is van mening, dat de geïsoleerde Baline zen door de lucht van 'het nod'ge voorzien dienen te worden voordat kunnen worden. De Indonesische luchtmacht zou twee opfivlieetuipen zenden om de genen te bevrijden die door de lava bedreigd worden. Aanval op Russisch schip in Cubaanse haven MIAMI, 27-3. Terwijl de Sowjct- Urtie woensdag bjj de Amerikaanse ambassade in Moskou een protest indiende tegen een aanval van Cu baanse contra -revolutionairen op ren Russisch vaartuig, werd in Mi ami bekend, dat wederom een Rus sisch schip in een Cubaanse haven waj beschoten. De Cubaanse vluohtoTingcnvereni- g/ng In Miami verklaarde, dat con- tra-revclut'onairen dinsdagavond 'n Rurs'sch «chip, dat in de Cubaanse fui'kerhaven Isabella de Sagua lig plaats had gekozen, met machinege weren had bestookt. Aan het schip zou veel sohad'e zijn toegebracht Volgens de vereniging was de actie groep zonder verliezen op een basis in toet Carai'bische gebied terugge keerd. NEW YORK, 27-3. De staking, die x-eeds 110 dagen het verschijnen der dagbladen in New York heeft belet, -30{f-- niet geëindigd. Dit wordt «veroorzaakt door 302 le den van de vakbond der clichéma kers, die geweigerd hebben de nieu we voorstellen voor een arbeids overeenkomst goed te keuren. De voorstellen waren woensdag x-eeds door Ihun vertegenwoordigers aan vaard, waarmede, naar men had aangenomen, de laatste hindex-paal voor een wederom verschijnen der New Yorkse dagbladen was wegge nomen. Alle leden van de middag- en avondploegen stonden woensdag ge- reed om het werk te hervatten, op dat de vier ochtendbladen van New York donderdag weer zouden kun nen verschijnen. Met alle andere werknemers dan de clichémakers is overeenstemming bereikt. De 'burgemeester van New Yox'k, Robert Wagner, was zelfs als bemiddelaar opgeti'eden, om te po gen een einde aan ,de staking te ma ken. De nieuwe voorstellen wax-en op een door hem opgestelde formule gebaseerd. In Zermatt is het eerste slachtoffer van de tyfus ter aarde besteld. - De foto toont de begrafenisstoet van mej. Perren Aufdenblatten op weg naar de begraafplaats. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De, ouderen geloven alles, de mensen van middelbare leef tijd vermoeden alles, maar de jeugd weet alles. DE TOESTAND IN FRANKRIJK V/AT HOT Pi 61LT PARIJS, 27-3. De wisselstakingen bij de Franse spoorwegen, waarbij elke ploeg de eerste twee uur van de dienst geen hand uitstak, hebben woensdag weer voor een „janboel" bij het openbare vervoer gezorgd. Daarbjj kwam dan nog dat ook b\j de Parijse busdiensten werd ge staakt. Dondex*dag (vandaag) begint de „actieweek" van axtoeiders bij de gas- en elekti-iciteitsbedrijven. Bij- zondexheden houden de stakingslei- dex-s angstvallig geheim, doch zij verklaarden de regering zoveel- en de afnemers zo weinig mogelijk last te willen bezox-gen. Doordat de axtoeidex-s bij de aard- gasbedrijven in Lacq hervatten, kon de' Franse industrie - welke een grote afnemer van dit gas is - vex-- licht ademhalen. Het zal nog wel een week aanlopen voordat de druk in het reusachtige netwerk van gas buizen het gewenste peil bereikt. Stakingsfonds In Lothax-ingen was het woensdag betaaldag voor de stakende mijn werkers. Hun stakingsfonds is door vele bijdragen gegroeid tot een mil joen francs. Elke staker kreeg voor de voorbije twaalf stakingsdagen dertig francs uitgeteld. In de trouw zaal van de mijnstad Salluamines deelde de plaatselijke belastingont vanger geld en voedsel aan de vrou wen vaxi de mijnwerkers uit. Het was door het stadsbestuur ter be schikking gesteld. Px-esident De Gaulle kon vandaag de huisvx'ouwen van Merlebach ver wachten, die vastbesloten zijn hem uit de doeken te doen waarop vol gens haar de mijnwerker rechtheeft. Na <le E.E.G.-misliikking STRAATSBURG, 27-3. Het Euro pese parlement heeft woensdag in Straatsburg een poging gedaan om, nu de gemoederen wat bekoeld zijn, de schade, die is ontstaan door het afbreken van de onderhandelingen met Engeland, tc overzien en de ver der te volgen weg aan te geven. Uitgangspunt was een balans, die de E.E.G.-commissie over de onder handelingen had uitgebracht. Prof. W. Hallstein, de voorzitter van de E.E.G.-commissie, verklaarde 'bij de indiening ervan, dat de Gemeenschap het oog op de toekomst gericht moet houden. De nog niet volledig ont plooide E .E.G. moet verder uit groeien tol een Gemeenschap, die overeenkÖmstig haar wex-eldvex-ant- woordelijkheid mondiale opvattingen huldigt en die liberaal handelt. Wij kunnen niet stil blijven staan bij de vraag of de E.E.G.-landen na de breuk met Engeland nog- wel eensgezind genoeg zijn, zo zei hij. De ontwikkeling gaat nu eenmaal door. Wel stond voor hem vast, dat er krachtige gemeenschapsinstellingen nodig zijn en in dit verband pleitte hij voor fusie der executieven (de E.E.G.-commissie, de Eui*a tom commissie en de hoge autoriteit der E.G.K.S.) ter versterking van het Eui'opese pa idem ent. Tussentijdse oplossingen met Exr- geland in de vorm van vrijhandels regelingen achtte hij onmogelijk. BLANTYRE, Niassaland, 26-3. In het Britse protectoraat Niassaland is dinsdag een Afrikaan, Elard Chipandale, die naar zijn zeggen door to verij in een krokodil was ver anderd voor hij gehuurd werd- voor het vermoorden van een meisje, wegens moord ter dood veroordeeld. Over de grootva der van het vermoorde meis jeOdreck Kasoci, die de „kro- kodilleman" gehuurU had, werd hetzelfde vonnis geveld. Elard had het meisje, Mponda Se- menti, een rivier ingesleurd en haar daar doodgestoken. Drie Afrikaanse bijzitters zei den maandag tot de rechter dal zij inderdaad geloofden dat Elard zich in een krokodil had veranderd. Plaatselijk enkele buien Verwachting tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt en plaatselijk en kele buien; matige wind tussen zuid en zuidwest; koude nacht met hier en daar mist; ovex'dag ongeveer de zelfde temperatui-en als vandaag. 29 maaxi. Zon op 6.24, onder 19.07. Maan op 8.50, onder Eex-ste kwartier: 1 april te 4.15. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 maart 5.51 v.m. 18.20 n.m. BROUWERSHAVEN 29 maart 5.35 v.m. 17.59 n.m. Doodtij: 3 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-3. tf?t K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht en och tend trok een smal regengebied Ne derland voox-bij. Dit bracht overal enkele ux*en regen, waartoij 1 a 2 mm. neei'slag werd afgetapt. De re genzone toehoorde bij een depressie, die enkele dagen 'bij IJsland heeft gelegen. De depressie begint nu langzaam in de richting van de Bx-itse eilanden te trekken. Voor Ne derland betekent dit matige winden in hoofdtaak tussen zuid en zuid west en enige toenexning van de on stabiliteit, waardoor de kans op en kele bui engroter wordt. Er zullen evenwel ook zonnige perioden blij ven vooikomen. De komende nacht kan de temperatuur plaatselijk tot om het vriespunt dalen, waarbij zich enige tijd mist kan vormen. De middagtemperatux-en ondei'gaan geen vei'andeiMng van betekenis. CALCUTTA, 27-3. In de Indische staat Bihar woedt een pokkenepide mie, die in x-uim twee ïnaanden tijd aan 300 mensen het leven heeft ge kost, zo wordt officieel in Calcutta meegedeeld. De overheid heeft een massale vaccinatie gelast.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1