Zo nodig „massale actie" ter verdediging van stakingsrecht Het Kreekrakplan en de Brabantse wegen Hulp vakcentralen voor ramp op Bali Kokende lava bedreigt Balinees dorp ZEEUWSE OESTERKWEKERS BEZOEKEN MINISTERS Nog geen uitsluitsel over kabinetsberaad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsilng 26 maart 1963 119e jaargang No. 19351 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakanman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week In dit nummer: Zierikzee betaalt niet aan sleepboothnlp te Zijpe Wisselstakingen afgekondigd aan het Franse stakingsfront PARIJS, 25-3. De vakverenigingen van spoorwegpersoneel in Frankrijk hebben voor woensdag weer wissel- stakingen afgekondigd. Elke ploeg zal aan het begin van de dienst twee uur staken. Van de kant van het personeel van gas- en elektriciteitsbedrijven wor den ook nieuwe acties verwacht. Het gerucht gaat, dat de regering een rantsoenering van het gas voorbe reidt, Dit zou mede noodzakelijk zijn geworden door de staking bij het aardgasbedrijf in Lacq. De journalisten in het zuiden van het land hebben een waarschuwings staking van 24 uur aangekondigd voor het geval de onderhandelingen met de directies dinsdag (vandaag) zouden mislukken. Zij eisen een sa larisverhoging van 20 procent, ver korting van de werkweek en meer vakantie. Meer vakantie De metaalarbeiders van Parijs en omgeving krijgen voortaan vier we ken betaalde vakantie per jaar. Een overeenkomst in deze zin zal van daag (dinsdag) te Parijs worden ge tekend door vertegenwoordigers van vakverenigingen en - particuliere - Wetenschappelijk is vastge steld, dat van de drie miljard mensen op aarde meer dan de helft lijdt aan honger of on dervoeding; dat de gemiddelde leejtijd in sommige landen 30 'car is, dat op verscheidene plaatsen de helft van de kin- ■''ren sterft voor het einde ■rn het eerste levensjaar. Wie z' deze feiten bewust is, "t~unt de Wereld Anti-Honger Week. waarvoor in ons land d" NOVIB het gironummer 100200, Den Haag, openstelt. werkgevers. Meer dan de helft van de twee miljoen metaalarbeiders in Frankrijk heeft nu vier weken va kantie. Verwacht wordt dat men in vele bedrijfstakken, waar nu nog drie weken vakantie wordt gegeven, ook vier weken zal gaan eisen. De leiders van het communistische en van het katholieke vakverbond en van de onderwijzers- en studen tenbonden hebben verklaard dat zij zo nodig een „massale actie" zullen ontketenen ter verdediging van het recht om te staken. Zij roepen voorts op meer geld bijeen te brengen voor de stakende mijnwerkers. Het socialistische vakverbond heeft niet deelgenomen aan de vergade ring waarop deze verklaring werd opgesteld. Alain Peyrefitte, de minister van voorlichting, heeft in een t.v.-ge sprek de stakende mijnwerkers ge vraagd' het land niet in een econo mische chaos te storten. Hij zei dat het aanbod van de regering een on middellijke loonsverhoging van 6V2 procent inhoudt, op 1 oktober te ver hogen tot 8 procent. Op 1 april vol gend jaar zou de totale opslag VIV2 procent bedragen. Het bericht dat de regering de opslag wil verdelen over twee jaar, is onjuist, zei hij. De minister «verklaarde dat de steenkoolmijnen en de gas- en elek triciteitsindustrie met verlies wer ken, zodat de aangeboden loonsver hogingen een zware last op de be groting vormen. De regering was te leurgesteld over de afwijzing van haar „meer dan redelijke" voorstel len. Nieuwe we" Breda—1Tilburg Boerderijbranden iu januari DEN HAAG, 25-3. In januari ziin 48 boerderijen vernield of zwaar be schadigd door brand. De directe schade door deze bran den aangericht wordt geraamd op f 2.401.180. Bij de branden kwamen zes ossen, 47 koeien, 8 stuks jongvee (pinken, vaarzen), 174 kalveren, 553 mestvar- kens, 34 fokvarkens, 338 biggen. 4.325 kippen, 10.300 kuikens en 1.000 slachtkuikens om. s-HERTOGENBOSCH, 25-3. De minister van verkeer en waterstaat, drs. II. A. Korthals, heeft maandag met Gedeputeerde Staten van Noord Brabant gesproken over het Kreek rakplan en de situatie ten aanzien van de Brabantse rijkswegen. Aan vankelijke had de minister daarna zelf enkele van deze wegen willen bezichtigen, doch de kameragenda maakte zijn aanwezigheid in Den Haag noodzakelijk. Tegenover journalisten, verklaarde de minster, dlat aangaande het Kreekrakplan tussen Gedeputeerde Staten en Den Haag een grote mate ven overeenstemming blijkt te be- s-'a-a-n, Op een vraag of die overeen- stemmi'ng eerst niu ontstaan zou zijn of er van een van beide zijden con cessies gedaan waren, bleef de mi nister 'het antwoord schuldig. Schclde-Rijnverbinding Hij verklaarde niets te weten van hardnekkige geruchten die in Ant werpse 'havenkringen circuleren a'l's 70 u binnenskamers overeenstem ming bereikt zijn om de Schelde- Rijnverbinding zo ver mogelijk naar het westen te situeren, waardoor de Brabantse zeeha venplannen in het gedrang zoud'en komen. De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, dr. C. Kortmaan, voegde daaraan toe, dat de Schelde- Rijnverblnding in ieder geval com bineerbaar moet zijn met de zeeha ven olannen. Met betrekking tot de rijkswegen in Brabant deelde de minister med'e. dat de noodzaak van een nieuwe verbinding Breda-Tilburg ihem dui delijk was en dat 'het tracee-on-der- zoek reeds zover gevorderd is dat de resultaten binnenkort bij de com missie van overleg voor de wegen kunnen worden ingediend. Minder overtuigd was de minister van de in Brabant krachtig beplei te zogenaamde Zoomweg. AMSTERDAM, 25-3. Het N.V.V. en de K.A.B. hebben besloten geld over te maken aan het Nederlandse Rode Kruis ten behoeve van de inza meling voor de slachtoffers van de ramp op Bali. De bijdrage van het N.V.V. is 10 duizend gulden, die van de K.A.B. 8.000 gulden. Het C.N.V. beeft neg geen beslissing genomen over een gift voor de rampslachtoffers. DEN PASAR (Bali), 2G-3. De ko kende lava van de tot uitbarsting gekomen Balische vulkaan Goe- noeng Agoeng bedreigt thans het aan de zuidelijke helling van de berg gelegen plaatsje Moentjan, dat twee duizend inwoners telt. De woordvoerder'dér Indonesische regering, düe dit mededeelde, zei ook dat het wegvoeren d'er 'inwoners van bedreigde plaatsen en streken be lemmering ondervindt van het te kort aan autobussen en vrachtauto's. Het bestuur van Oost-Java heeft twee hefschroefvlïegtuigen voor wegvoeringsoperaties ter beschik king gesteld', doch deze zijn n'o'g niet aangekomen. De minister van -maatschappelijke zaken, mevrouw Roesiah Sardjono, heeft maandag een tweetal dorpen in het getroffen gebied 'bezocht. Zij heeft geneesmiddelen en kleding stukken ter beschikking van het grootste ziekenhuis 'in dat gebied ge steld. Mevrouw Sa'rd'jono keert woensdag naar Djakarta terug, om de Indonesische -regering op de hoog te te stellen van haar bevindingen. Vernomen wordt, dat een aantel Balinezen, dat geen gehoor 'heeft willen 'geven aan de door militaire autoritei-ten in Bali gegeven op dracht om uit hun woningen te ver trekken, om 'het 'leven is gekomen. Talrijke Hindoe) -ge-l'ov-i gen 'blijven in d'e tempels van hun dorpen bid den. Zij geven hiermede gehoor aan de wen's van hun dorpshoofden. Vermogens- en bedrijfsschade in het oesterbedrijf DEN HAAG, 25-3. Het kabinet heeft maandagavond twee uur en een kwartier vergaderd ter nadere bespreking van de moeilijkheden, die zjjn gerezen na het debat van de afgelopen week over de regerings nota inzake de reclametelevisic. Er zijn na afloop geen mededelingen aan de pers gedaan over de resul taten van dit beraad. De meeste bewindslieden versche nen na de vergadering met een ont spannen 'gezicht uit de deur van het ministerie van waterstaat, waar -in de Treveszaal vergaderd werd. Minister-presiden-t de Quay ver- k'aar-de, dait alle nieuws zou worden bewaard voor de zitting van de Tweede Kamer, düe hedenmiddag 1 uur beg'n-t. Dan za-1 e'en verklaring worden afgelegd, maar hij wi'lde niet zmmen de or wie. Staatssecretaris Schotten ihaid geen commentaar en minister Cals maakte grapjes over de Mammoetwet. De meeste leden van 'het 'kabinet zijn gezamenlijk gaan dineren in hotel des Indes 'in Den Haag. Dit was de d'erde bijeenkomst, die de ministerraad aan 'het controver siële vraagstuk van de -invoering van recl'ametelevisie wijdt na het Twee de Kamerdebat van vorige week. DEN HAAG, 25-3. Een werkco mité uit het Zeeuwse oesterbedrijf, onder leiding van burgemeester Willemse van Yerseke, is vanmid dag in audiëntie ontvangen door de ministers van landbouw en visserij en van verkeer en waterstaat, mr. V. G. M. Marijnen en drs. H. A. Korthals. Het werkcomité gaf een toelichting op een telegram, dat het aan de re gering heeft gestuurd en waarin het -vroeg, de vermogensschade en de bedrijfsschade in het oesterbedrijf vast te stellen op een wijze analoog aan die weilke bij onteigening wordt toegepast. Nu de oesterproeven in het Veerse Gat en daardoor de oester-teelt -in de Grevelingen niet doorgaan en nu -het Opgejaagd door een stormachtige wind spatten de golven uiteen op de Zuiderpier in IJmuiden. oesterbedrijf door de afgelopen win ter 'bijzonder zware schade 'heeft ge l-Hen, denkt -de regering aan vergoe ding van de vermogensschade en aan geldelijke tegemoetkoming in de bedrijfsschade. Zij heeft dit, zoals bekend, .in een nota aan de Tweede Kamer uiteengezet. Individuele regeling bepleit. Voor 'het formuleren van zijn ver langens betreffende de vorm van deze schaderegeling heeft het Zeeuwse werkcomité ad-vies inge wonnen van -mr. W. H-ugenholtz. ad vocaat te Leiden en van drs. Jon- stra, accountant en econoom te Bre da. Men besloot te pleiten voor een regeling, waarbij ieder bedrijf -indi vidueel wordt bekeken en zag er voordelen in, deze op de onteige ningsregeling te doen lijken. Onder meer acht het comité twee op zijn Faciliteiten militaire dienst voor bouwvakkers DEN HAAG, 26-3. Dc minister van defensie heeft in verband met de situatie, die als gevolg van de langdurige vorstperiode in de wo ningbouwsector is ontstaan, facili teiten verleend aan bouwvakarbei ders, die thans in militaire dienst zijn en aan bouwvakkers, die in de komende maanden voor eerste oefe ning in werkelijke dienst moeten komen. In een brief, gericht aan de stich ting „Raad van Bestuur Bouwbe drijf" deel't -de minister mede, dat hij o.'a. de volgende -maatregelen ge nomen heeft: Voor de eerste oefening ün werke lijke dienst zijnde dSenstplliohtigen van de Koninklijke Landmacht en d'e Koninklijke Luchtmacht, die voor hun opkomst ais 'bouwvakarbeider i-n de woningbouw -werkzaam waren en die 16 april a.s. de voor -hen. gel dende wettelijke mlnimumduur der eerste 'oefening hebben volbracht, zullen op of omstreeks die datum vervroegd huiswaarts worden ge zonden, voor zover zij kunnen aan tonen d'ait zij -na die datum direct -in d? woningbouw .zullen worden te werk 'gesteld'. Dit 'betekent, dat me dio -april a.s. voor de ihuiswaarts zending in aanmerking komen solda ten d'ie tenminste twaalf en onder officieren die tenminste vijftien maanden werkelijke dienst hebben vervuld. Dienstplichtigen van de Konink- ONTDEKKING Een piloot van een vracht vliegtuig heeft aan de grens tussen het Vukon-gebied en Brits-Columbia een man en een vroutv gezien die al zeven weken worden vermist. De man en de vrouw ivaren op 4 februari in een eenmotorig inegtuigje uit Whitehorse vertrokken. De piloot zag hen op rond 10 kilometer van een blokhut van een pelsjager naast het vliegtuigje staan. Men zal nu trachten hen per vliegtuig op te halen. Bij het toegangshek tot het gerechts gebouw in Utrecht werd een scherpe controle uitgeoefend. Voor vele be langstellenden was bif de behande ling van de Baarnse moordzaak geen plaats op de publieke tribune. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Oorlog is broedermoord en - oorlogsverheerlijking vindt men slechts bij natiën in hun kinderjaren verlanglijstje staande zaken in die onteigeningsregeling aanwezig: een loyale voorziening voor de werkne mers en een gunstige fiscale rege ling. Een andere wens van het co mité is nog, de schadeloosstelling, als die eenmaal is vastgesteld, ook opvorderbaar te maken -voor hen, die nog met hun bedrijf willen doorgaan. Men meent, dat 'het speciaal voor de oes't©rkwekers, die tussen de 30 en 50 jaar oud zijn, wel heel moeilijk is ineens hun bedrijf stop te zetten. Deze mensen zullen zich op het ein de van de Zeeuwse oesterteelt moe ten voorbereiden door het geleidelijk opzetten van een nevenbedrijfje en dat zal alleen kunnen als zij een uit kering krijgen. Concrete toezeggin gen -hebben de ministers tijdens het onderhoud niet gedaan. Deze week zou de Tweede Kamer de nota be treffende de oesterteelt behandelen. lijke Marine, die aan de -bovenge noemde eisen betreffende tewerk- steQMmg! in de woningbouw voldoen, zullen van- 16 april tot medio sep tember a.s. drie -maanden voor het verstrijken van de datum van het éinde der eerste oefening wordén ontheven van de -werkelijke dienst. Deze maatregel kan echter niet wor den toegepast op de weinigen, die als wapen-el'eotronicamonteur of als electromonteu-r 'in werkelijke dienst zijn. De maatregel geldt -evenmin voor de dienstplichtigen, die zich overzee bevinden. WAT M T VE bilt Koude nacht Verwachting tot woensdagavond. Aanvankelijk opklaringen, zwakke wind en hier en daar mist, latei- toenemende bewolking, kans op re gen en -matige tot vrij 'krachtige zuidelijke wind. Koude naoht, mor gen dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. 27 maart. Zon op 6.29," onder 19.03. Maan op 7.52, onder 21.51. 28 maart. Zon op 6.27, onder 19.05. Maan op 8.19, onder 23.15. Eerste kwartier: 1 april te 4.15. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 27 maart 4.28 v.m. 17.07 n.m. 28 maart 5.10 v.m. 17.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 maart 28 maart 4.15 v.m. 4.57 v.m. 16.37 n.m. 17.17 n.m. Springtij: 27 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie van betrekke lijk kleine om-vang trok vanochtend via het zuiden van Engeland in snel tempo naar het oosten. Achter de storing volgt een zwakke rug van hoge luchtdruk, die vanavond en vannacht met opklaringen en zwak ke wind over Nederland zal trekken. Een koude nacht zal er een gevolg van zijn. Een volgende oceaande pressie veroorzaakte vanochtend da lingen van de luchtdruk in het zee gebied ten westen van Ierland. Deze depressie zal morgen in ons land geleidelijk meer wind veroorzaken uit 'het zuiden, terwijl dan de kans op regen ook weer groter wordt. In de temperatuur overdag komt maar weinig verandering. SLUISKIL. Van-morgen omstreeks •half zeven 'is de 39-jarige arbeider R. J. van W. uit Westdorp e op de co'kesfabriek van -de A. C. Z. -in Sluiskil verongelukt. Een half uur nadat hij 'in de ochtenddienst was opgekomen, -kwam -hij terecht onder een transportband, die met behulp van een -kraan zou worden opgehe sen. De 'lus, waarin de band hing, schoot, echter 'los en het -gevaarte kwam naar beneden en trof van W. De man wag gehuwd en vader van één kind.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1