Vulkaan Agoeng bedreigt nog leven van honderden mensen Drijvende universiteit Werkgelegenheid grootste zorg van V.S. Hulp voor Bali Water voor de Peelbewoners ISRAEL EN DE BONDSREPUBLIEK De tyfusepidemie Ouders voor grafbezoek naar Nederland Y.S. zet snoeimes in de hulpverlening Nog geen einde aan Franse stakingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M Maandag 25 inaart 1963 119e jaargang No. 19350 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakanman Ochtman. lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: Landskampioenschap biljarten te Nieuiverkerk SMART OVER BALI Een toekomstbeeld? DEN PASAR, 23-3. Zaterdag be dreigde op Bali de hete lava van de vulkaan Agoeng vijf dessa's en het leven van ongeveer 1200 mensen. De uitbarsting, die vorige week zon dag begon, heeft reeds 1100 mensen gedood, 5.000 mensen letsel toege bracht en tientallen hectaren sawahs verwoest. Zij heeft de grootste tra gedie veroorzaakt sedert de histo rische uitbarsting van de Krakatau in 1883. In een (bekendmaking, die de lei ding van de Indonesische organisa tie Bescherming Bevolking zaterdag uitgaf wordt gezegd, dat de Desa tempel van Besakih op het punt van instorten staat. Lava en stenen val len neer tot cp een afstand van 70 km van de krater en de verbinding met Karangasem op de oostelijke punt van het eiland is geheel ver broken doordat daar acht bruggen zijn bezweken onder de druk van de lava. Duizenden mensen zijn vrijdag ge- evacueerd uit Besakih en Karanga sem, maar de politie en de burger lijke reddingsdienst ondervinden moeilijkheden bij hun afvoer. Tel kens als de Agoeng tijdelijk ophoudt met rommelen, keren duizenden mensen uit de inderhaast ingerichte kampen op de zuidoost-kust terug naar hun verwoeste dessa's. Hulpverlening De minister van sociale zaken, Ru- siah Sardjono en andere autoriteiten zijn zondag van Djakarta naar Bali gevlogen met een transportvliegtuig Aan de inwoners van Neder land en van de andere landen waar de hongerdood is uitge storven, vraagt de Wereld- Anti Honger Week te beseffen, dat er in onze wereld een kloof tussen rijk en arm te overbruggen is. De Wereld- Anti-Honger Week vraagt u het probleem van miljoenen ook tot uw probleem te maken en heeft daarvoor in Neder land het gironummer 100200, Den Haag. Baby in bed gestikt DEN HAAG, 24-3. In de nacht van vrijdag op zaterdag is een twee maanden oud dochtertje van de fa milie van der L. te Den Haag in 'bed gestikt. Het kindje huilde de laatste tii'd nogal veel, daarom had de moe der het 'kind 'die nacht bij zich in 'bed genomen. In haar slaap is de moeder op het 'kind 'gaan liggen. en negen ton voedsel en kleding en een halve ton medicamenten. Ook zijn vrijdag twee Hercules-vliegtui gen en een vaartuig van de politie uit oost-Javan naar BaLi vertrokken met soortgelijke voorraden. De bijgelovige Balinezen, wier le vensbeschouwing' meebrengt, dat zy zich meer wijden aan godsdienstige riten dan aan materiële bezigheden, bidden dag en nacht om de ver toornde goden gunstig te stemmen, die de toppen bewonen van de tal rijke vulkanen op het eiland. In lange rijen brengen de Balinezen bloemen, vruchten en waardevolle voorwerpen naar de tempels. De regering heeft al haar hulp bronnen geactiveerd voor de hulp verlening, maar de voet van de vul kaan is door de gloeiende lava nog steeds onbereikbaar. Angst voor recessie CHICAGO, 23-3. President Ken nedy heeft op een lunchbijeenkomst alhier verklaard, dat de grootste binnenlandse zorg van de Verenigde Staten de werkgelegenheid is, „werkgelegenheid voor de vloedgolf van mannen en vrouwen, die thans onze arbeidsmarkt overstroomt". De president iherhaalde zijn plei dooi voor aanvaarding van een be lastingverlaging door (het congres ter aanmoediging van d'e economi sche groei en iter verschaffing van nieuwe arbeidsplaatsen, nieuwe markten-, igroter verbruik en meer investeringen. A'Hs de arbeidskrachten de arbeids markt blijven overstromen, gepaard 'gaande met vele werklozen „waar schuw 'i!k u, dat dit land dan zal staan tegenover een 'decennium van chronische moeilijkheden en reces sie". Kennedy 'betoogde voorts, dat in dien het niet zou lukken de econo mische groei te vergroten, diit zou betekenen, dat 'het werkloosheids percentage „gestadig en sniel zou Stijgen tot 'het recessiepeiil van zeven procent, zelfs al zou zich geen re cessie voordoen". DEN HAAG, 24-3. Het Nederland- sche Roode Kruis zal vandaag (maandag) een grote zending goede ren naar haar zusterorganisatie in Indonesië sturen voor hulp aan de slachtoffers van de vulkaanuitbar sting op Bali. Tevens is 'het giro nummer 777 opengesteld voor bij dragen aan de hulpverlening. VENRAY, 23-3. De waterleiding maatschappij Noord- en midden Limburg zal vandaag (maandag) een begin maken met de aansluiting op het waterleidingnet voor de bewo ners van 'de Vredepeel. Dit ontgin ningsdorp, omvattende 53 bedrijven, werd in 1955 gesticht. Al die jaren moesten de bewoners het stellen met het ondeugdelijke Peelwater of met gerantsoeneerd drinkwater dat door de coöperatieve zuivelfabriek of de tankauto van de militaire ba sis De Peel werd aangevoerd. ROTTERDAM23-3. De „Univer- (Californië), heeft een origineel plan sity of The Seven Seas" in San Diego ontwikkeld om haar studenten, met behoud van de studiemogelijkheden meer wereldwijs te maken. In 't ko mende studiejaar zullen namelijk twee wereldreizen van 110 a 120 da- per schip worden gemaakt, waarop 22 havens in alle delen van de we reld worden aangedaan. De colleges worden aan boord gegeven en daar om zal een staf van professoren en lectoren de reis meemaken. TJit naamsverwantschap is als drijvende universiteit de „Seven Seas" gekozen, het passagiersschip van de (Duitse) Europa-Canada Lijn waarin de Holland-Amerika Lijn participeert. De eerste reis begint op z2 oktober in New York en eindigt op 3 februari in San Diego; drie do pen later vertrekt het schip voor zijn tweede studiereis. De kosten voor de studenten zijn tweeduizend dollar, een gecombi neerd tarief voor de reis en de col leges. Daarbij komen uiteraard nog de uitgaven in de verschillende ha vensteden. JERUZALEM, 23-3. Israël kan de verklaring van de West-Duitse re gering, dat zy geen toezicht kan houden op de activiteit van de West- Duitse geleerden die voor de rege ring van de V.A.R. werken, niet aan vaarden. Dit is zaterdag van officiële Israë lische zijde in Jeruzalem meege deeld. Mochten er speciale wetten nodig zijn om de „ongeoorloofde" activiteit van Westduitse geleerden in het 'buitenlland te Controleren, dan meent Israël d'at de huidige situatie deze wetten eist. Als 'd'e regering in Bonn niet weet wat 'de-Duitse ge- teerden in 'Egypte uiitvderen, 'dlan moet zij met het oog op 'de ernst van de toestand de zaak onderzoe ken, zo zei men. FINSTERWOLDE. De fiscale re cherche heeft, naar de officier van justitie in Groningen, mr. J. Mun tendam, bevestigde, donderdagmid dag op het gemeentehuis van Fin- sterwolde de directeur van de ge meentelijke dienst voor sociale zorg, J. H. B., gearresteerd. Ijs op IJsselmeer DEN HAAG, 23-3. Op 'het IJssel meer bevindt zich nog steeds veel ris. zo bli'fkt uf:t een overzicht van de ijstoestand, op 23 maart 1963, mede gedeeld door de Nederlandse ijs'be- ridhtendiienst van de Rijkswater staat in Den Haag. Door de n.o.-wind blijft het mid delzware drijf ijs tegen de westelijke en zuidelijke oevers gedrukt. Hier door is vaart van en op de aldaar gelegen havens zeer moeilijk. Vrr'i',* Amsterdam en Enkhuizen zijn enkele schepen op weg gegaan, doch wegens 'het zware ijs moesten zij terugkeren. Zoal® gemeld heeft -een West-Duif- se regeringswoordvoerder vrijdag in Bontn verklaard!, dat zijn regering geen maatregelen 'kan nemen, die in ■strijd- zijn met het recht op bewe gingsvrijheid, dat gewaarborgd wordt 'door 'die federale grondwet. ZERMATT, 24-3. De artsenvereni ging van het Zwitserse 'kanton Wal lis is van oordeel, dat 'de overheid onvoldoende maatregelen 'heeft ge nomen ter bestrijding van de tyfus epidemie, die :dit weekeinde dn Zwit serland twee leven-s heeft -geëist. Vandaag (maandag) begon een groep artsen in Zermatt mét een on derzoek van alle inwoners. Rassenscheiding in V.S. KNOXVILLE, 24-3. In Knoxvil'le, in de Amerikaanse zuidelijke staat Tennessee, zijn zaterdagavond 32 ne gers en vier blanken gearresteerd tijdens een poging om tot een bios coop, waar alleen blanken worden toegelaten, toegang te krijgen. Hier bij 'had aidh enig handgemeen voor gedaan. De negers hadden kaartjes, die met hen 'sympathiserende blan ken voor 'hen hadden gekocht. Tevoren was reeds door stuld'enten van een neger-universiteit 'gedemon streerd voor bioscopen, die negers weren. Dank zij „Klaprooscollecte'' AMSTERDAM. 23-3. Op 3 april komt de eerste aan van de zeven groepen familieleden van in Neder land gesneuvelde militairen, aan wie in 1963 in ons land gastvrijheid kan worden verleend door de opbrengst van dc „klaprooscollecle". Het zijn tachtig vaders, "moeders, vrouwen en kinderen van Canadese piloten, diie gedurende de bezettings jaren boven ons 'land werdén neer geschoten en van militairen die sneuvelden bij de gevechten in 1944 en 1945. Onder hen is mns. M. Z. Dunand vit V-al Marie 'in Saskatoon, die twee zoons in Nederland heeft verloren: één werd 'begraven op het militaire kerkhof „Jonkerbos" bij Nijmegen, de andere op de Canadese begraaf plaats te Beigen op Zoom. De oud ste deelneemster is de 79-jarige mrs. A. Hollinghead, Wier zoon op het oorlo-gskcrkhof 'bij Groesbeek zijn laatste rustplaat® vond. Op dezelfde begraafplaat® zal de jongste deel neemster, 'de zeventienjarige G. P. Richardson, naar 'het graf -van haar vader gaan. Het lelijke eendje BELGRADO, 24-3. In 't Zuid- Slavische dorpje Osijek, dicht 'bij Belgrado, zijn zaterdag ne gen mensen in een ziekenhuis terecht gekomen na een ruzie over een vermiste eend, die met hooivorken, stokken, stoe len en keukengerei werd be slecht. De verwondingen van zes van de slachtoffers waren vrij ernstig. De moeilijkheden begonnen, toen Matija Rap tij a zijn zoon Stevan naar de buren de familie Mikolasevic, stuur de om te vragen of zij mis schien het eendje hadden ge zien. Het ene woordje lokte het andere en al gauw was Stevan geflankeerd door zijn vrouu) en ouders, in felle strijd ge wikkeld met de Mikolasevics en hun drie dochters, met het gevolg dat allen tenslotte op de lijst der gewonden voor kwamen. Behalve het eendje, dat nog steeds zoek is. Honderd miljard sinds de oorlog WASHINGTON, 24-3. President Kennedy heeft zaterdag in beginsel zijn goedkeuring gehecht aan het rapport van de „commissie-Clay", waarin een vermindering van de Amerikaanse steun aan het buiten land met minstens 500 miljoen dol lar wordt aanbevolen en iedere hulp aan genationaliseerde ondernemin gen die concurreren met de particu liere industrie in de landen die voor- steun in aanmerking komen wordt afgekeurd. Zonder dat 'hij d'e condlus'les in het rapD-ort formeel 'aanvaardt ver klaart Kennedy in een brief aan de voorzitter van d'e commissie, gene raal Lucius Oiay, dlat „u er zekér van kan zijn, dat -uw aanbevelingen met zorg willen worden toegepast -in h'et raam van de permanente her- ztenling van ons programma". De nieuwe 'directeur van het Ame rikaanse 'bureau voor de 'internatio nale ontwikkeling, David Bell, heeft zelf dé landen waarop bezuinigingen zoud'en worden toegepast opgesteld. Deze 'lijst wordt echter 'd'iep geheim -gehouden mét slechts een uitzonde ring: Indonesië. Generaal Glay wei gerde nog andere landen te noemen Het 'rapport-Oiay vertolkt 'boven dien dé 'grote afkeer van de Ameri kaanse opinie jegens een program ma, dat die Verenigde Staten sinds d-e tweede wereldoorlog bijna 100 miljard dollar heeft gekost en dat het -land vrij veel teleurst-elldngen heeft 'bezorgd. Kwestie hangt op de lonen PARIJS, 24-3. De onderhande lingen tussen mijnwerkers en mijn- directies te Parijs zijn zondagavond om 19 uur geschorst. Een datum voor een nieuw gesprek Is niet vast gesteld. De staking wordt onvermin derd voortgezet. De vakbonden gaan niet accoord met de door de regering voorgestel de loonsverhoging van acht procent. Zij eisen 11 procent. Over een ver korting van de arbeidstijd heeft de regering, via de mijndna-eotie, nog niet willen on'dertiandelen De besprekingen van zondag zijn gevoerd op basis van een rapport van „de drie wijzen", volgens wier schatting de -lonen van 'de mijnwer kers 7.4 procent dager liggen dan bij de particuliere industrie. Verwacht wordt dat het misluk ken van de onderhandelingen hét overige overheidspersoneel, dat ook loonsverhoging wenst, een straffere houding zal doen -aannemen. Loon en vakantie. De directie van 'de 'genationali seerde steenikolén'industrie heeft in een communiqué 'bekend gemaakt, d'at er voornamelijk verschil van mening met -de vakbonden bestaat over de wijze waarop de regering de mijnwericerslonen wil optrekken. Egypte, Syrië en Irak DAMASCUS, 24-3. De Syrische minister van voonllehting 'dr. Atas- Si heeft zondag ite Damascus tegen over verslaggevers verklaard, dat de voorgestelde Egyptiéch-Syrisch- Iiraakse statenbonden de vorm zal 'krijgen van „één 'enkele staat, die een eenheid vormt en één souverei- ni-teit uitoefent". Hij zeti ook: „de drie landen zuil- len echter eenheden 'binnen deze staat blijven, met hun eigen plaat selijke bestuursvorm". Er 1» een commissie van zes man 'gevormd1, die d'e -plannen voor de voorgestelde dries taf enbond nader moet uitwerken. Deze commissie is -inmiddels mest haar werk gereed ge komen en het resultaat zal maan dagavond door de Syrische regering worden besproken. De lente is weer in het land en zij het voorzichtig aan, halen de zeïl- enthousiastelingen hun boten weer uit de winterberging. Zeilboten zijn op de Oosterschelde niet zeldzaam, maar zal een dicht veld van schepen een „gewoon gezicht" worden, als eenmaal het Grevelingenmeer er is? Velen die het met stelligheid wagen te beweren. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Oud worden is een gewoonte waaraan de druk bezette mens niet kan wennen. namelijk in etappen. De regering wil op 1 april 5.75 procent geven en de rest - 2.25 procent - gedeeltelijk op 1 juli en gedeeltelijk op 1 ok tober. De mijnwerkers eisen op 1 april dadelijk 8 procent. De overheid wil op 1 april 1964 nog een® 3 procent loonsverhoging geven, zodat dan hot totaal van 11 procent - de eis an de stakers - 'be reikt zou zijn. De mijnwerkers eisen voorts on middellijke 'besprekingen over een verkorting van. de werktijd en over een week extra vakantie per jaar. De mijndirect'ie wil hierover pas praten als over h'et loon overeen stemming is bereikt. EEN KIEVITSEI DEN BOSCH, 23-3. De dienstplich tig militair, de 19-jarige Frans Kol- sters, gelégerd 'in de legerplaats Oirschot, .heeft vrijdagnamiddag op verlof in zijn woonplaats Middel- beers het eerste kievitsei in Brabant gevonden. Hij bracht het naar de enige vrouwelijke burgemeester van Nederland in zijn eigen woonplaats, mevrouw A. Smulders. Zij -heeft het ei vrijdagavond laat nog persoonlijk aan de commissaris der 'koningin in Noord-Brabant, dr. Kortman, over handigd. Nederlands elftal voor 31 inaart DEN HAAG, 24-3, Het Nederlands voetbalelftal, dat op 31 maart a.s. in Bern tegen Zwitserland uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Eddy Pieters Graafland (Feijenoord). Achter: Guus Haak (ADO) en Piet Ouderland (Ajax). Midden: Fons van Wissen (PSV), Tonny Pronk (Ajax) en Jan Klaas- sens (Feijenoord). Voor: Sjaak Swart (Ajax), Henk Groot (Ajax), Piet Kruiver (Feijen oord), Rinus Bennaars (Feijenoord) en Coen Moulijn (Feijenoord). Reserves zijn: Bennie Muller en Petersen (beide Ajax). Plaatselijk enkele buien Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking en plaatse lijk. enkele buien; matige tot krach tige, tijdelijk harde wind tussen zuid west en noordwest; minder koude nacht; morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 26 maart. Zon op 6.32, onder 19.02. Maan op 7.27, onder 20.26. Nieuwe maan: 25 maart te 13.10. Hoog wa ters t anden ZIERIKZEE: 26 maart 3.50 v.m. 16.27 n.m. BROUWERSHAVEN 26 maart 3.35 v.m. 15.54 n.m. Springtij: 27 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekt gebied van hogeluChtdruk strekt zich uit van de Azoren via -de Alpen tot in de Bal kan. Ten noorden ervan ontwikke len oceaan'depressies een grote acti viteit. Ze 'dringen 'door tot 'in Scan dinavië en hebben boven de Britse eilanden en de Noordzee krachtige tot stormachtige zuidwestelijke win den doen ontstaan. Vanochtend be reikte het regenigebied van een front dat in deze zuidwestelijke stroming meebeweegt, ons land. Achter het front bevindt zich lucht van polaire oorsprong, die een enigszins onsta biele opbouw 'heeft. Er komen plaat selijk buien in voor zodat het weer in ons land morgen veranderlijk zal zijn. In het temperatuurverloop zijn geen grote veranderingen te ver wachten. Vorst in de nacht zal niet meer voorkomen. Naar van welingelichte zijde in Brussel wordt vernomen heeft de Oostenrijkse regering nieuwe stap pen gedaan om Ie komen tot een associatie met de Eui'opese Econo mische Gemeenschap.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1