1 bleekt blauwt voor u nylon-actief SKODA'63 SUNIL WAST STRALEND WIT Om het De prins opende te Scheveningen Wereld Anti-Hongerweek „perpetuum mobile Geen Rembrandt De polio in België Ingezonden mededeling OMDAT DE EXTRA SOLIDE SKODA-BOUW U MEER VEILIGHEID GARANDEERT TONEEL EN FILM ,,DE WRAAK VAN HERCULES oersterk buisliggerchassis - knikitfeerstand 70 000 kg. geheel stalen carrosserie - van 1 mm dikke staalplaat zéér korte, rémweg van 60 km/u tot 0 12 90 meter Geheel compleet - v.'a. 250,-r Óctavia Corhbi va f 6475 een veilige keuze j=l H ENGLEBERT N V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717)2010 'ER" Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 Om liet bestaan van miljoenen DATTPDnAllT 41 O TT« DEN HAAG, 21-3. - Als algemeen voorzitter van de Nederlandse orga nisatie voor internationale bijstand heeft prins Bernhard donderdagmid dag in een bijeenkomst in het Kur- haus te Scheveningen de wereld an ti-hongerweek geopend. De prins noemde de 2lste maart, de eerste lentedag, waarop de bijeenkomst wordt gehouden, een dag, die voor praktisch alle volken een bij zondere betekenis heeft. Bij ons is hij het begin van een nieuwe periode, in welke de boer zijn land bewerkt als eerste stap voor een nieuwe oogst; in andere delen van de wereld valt hij in het oogstseizoen. Helaas is het zaaien en oogsten niet voor alle volkeren 'een bron van vreuigde. De voe&seloverschotten die zich m het Westen vormen zijn een grote zorg en verplichten ons vaak tot maatregelen die, wanneer wij d'e wereld als één geheel bekijken, ab surd genoemd moeten worden. Want daar op de wereld waar men nu de oogst binnenhaalt is het voor alles de vraag, hoe met het weinige te le ven. Miljoenen in 'deze were'ld zijn anno 1963 nog verstoken van het meest elementaire dait een mens 'kan eisen: brood om van te leven. Volgens statistici van de F.A.O. gaat het om 300 tot 500 miljoen menselijke wezens, die doorlo pend te weinig voedsel krijgen. Daarnaast is er nog een. miljard mensen, mannen, vrouwen en kinderen, die zodanig slecht ge voed worden dat zij geen kans 'krijgen krachtig uit te groeien. Hoog kindersterftecijfer, lage ge middelde levensverwachting en vele ziekten zijn daarvan de ge volgen. Ongerustheid De prins haalde enige constaterin gen aan uit het rapport over I96l- 1962 van de F.A.O., de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties. De ddrdkteur-generaal van deze organisatie, dr. Sen, heeft daar in uiting gegeven aan zijn ongerust-' •h'eid. Tenzij drasrtnsche maatregel wprden genomen tot verhoging der voedselproduktie in de minder ont wikkelde landen, zo meent hij, zou de voedselvoorziening in die landen in stijgende mate achter kunnen ra ken op de 'eigen 'behoefte. Gevreesd wordt voor een steeds stijgend voed seltekort, ondanks het feit dat de wereldvoedselproduktie per hoofd van de bevolking in de laatste jaren gemiddeld dertien procent hoger lag dan voor de oorlog. Deze stijging heeft echter bijna uitsluitend be trekking op de ontwikkelde gebie den. Van enige sociale vooruitgang in de minder ontwikkelde gebieden kan nauwelijks sprake zijn zolang het voedselvraagstuk er niet is op gelost. En d'it kan volgens 't F.A.O.- rapport slechts door het op hoger peil brengen van de landbouw in de ze landen zelf; geen geringe opgaaf voor een landbouwbevolking die zelf aan chronische ondervoeding lijdt en niet tot grote arbeidsprestaties in staat 'is. In een 'andere studie van de F.A.O., waarin wordt opgemerkt dat bijna d'e helft van de wereldbevol king aan ernstige ondervoeding lijdt wordt geconcludeerd dat een vici euze oirkel doorbroken moet wor den: gebrek aan geschikt voedsel; lage arbeidsprestatie; geringe voed selproduktie. Gevarieerd beeld Niét alle ontwikkelingslanden ver- tenen hetzelfde beeld, aldus de prins. Sommige, die voordat zij staatkun dig onafhankelijk werden reeds een zekere mate van sociale en economi sche ontwikkeling hadden bereikt, 'hebben sindsdien voldoende aange toond welke mogelijkheden 'tot voort gezette zelfontplooiing een onder ontwikkelde economie 'kan hebben. Het probleem is lin wezen een even wicht te bewerkstelligen tussen d'e veelal met kracht aangepakte in dustrialisatie en d'e hier aan niet evenredige ontwikkeling van de agra rische produktie van deze jonge lan den met hun groeiende bevolking, welke bijvoorbeeld door de hulp van de wereldgezondheidsorganisatie in betere omstandigheden is 'komen te verkeren. Het verbeteren van hun eigen landbouw zullen de arme landen niet alleen kunnen doen; zij moeten daar bij kunnen rekenen op de daadwer kelijke hulp der geïndustrialiseerde landen. Als met deze hulp eenmaal een „bruggehoofd" is gevestigd, dan zullen zij zelf van daaruit stap voor stap eigen sociale en economische vooruitgang moeten bevechten. De F.A.O. Deze eenentwintigste maart, aldus de prins, neemt in dit alles een bij zondere plaats in. Vandaag wil de gehele wereld zich 'bezinnen op het vraagstuk van honger en ondervoe ding eri zij plaatst deze bezinning in Ingezonden mededeling Daarmee is Sunil het meest complete wasmiddel voor de grote witte was en tegelijk voor nylon en andere moderne stoffen. Sunil wast veilig en behoedzaam, Sunil wast stralend wit. Geen wonder dat Sunil Nederlands grootste wasmiddel is. Een speciaal ingrediënt in Sunil gaat het vergelen van nylon e.d. tegen. het midden van de „Freedom From Hunger Campaign", die door de F. A.O. in 1960 werd gestart en in ons land onmiddellijk weerklank vond. Ook wij staan thans midden in de „wereld anti-honger week", een pe riode waarin de wereld de balans wil opmaken van wat reeds werd bereikt en plannen wil maken voor de 'toekomst, opdat op zo kort moge lijke termijn een einde zal komen aan een situatie die overal gevoeld wordt als een uitdaging. Belangrijk vond de prins het, dat er een groei valt waar te nemen in de richting van solidariteit en gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid. Sinds de start van d'e anti-honger- akt'ie in 1960 is 'in de volkerenfamilie veel gebeurd. Het „wereld voedsel programma" een aanvullend pro gramma dat tot doel heeft voedsel- overschotten onder gunstige voor waarden naar gebieden met voed seltekorten over te hevelen, werd opgesteld en verkeert thans in een experimenteel Stadium. Het moet ge zien word'en als een overgangsmaat regel; permanente oplossingen kun nen slechts worden gevonden wan neer de ondervoede volken zullen hebben geleerd' zichzelf te helpen. In 'dit proces kan de Westerse we reld, 'kan ook ons land' veel 'bijdra gen; door 'het helpen uitvoeren van projekten, zoals thans geschiedt 'in West-Afrika; door het beschikbaar stellen van kapitaal en van kennis; door het uitzenden van mensen op allerlei niveaus. Initiatieven Verheugd was de prins over de initiatieven, die wat dat laatste punt betreft ih ons 'land' zijn genomen: 't j ongeren-vrij willigersprogram van de regering en de uit het nationale parti'kuliier 'initiatief voortgekomen stichting jongeren vrijwilligers korps. 'Naast de bijzonder waarde volle akfcivi feiten vanuit missie en zending, 'die zijn voorgegaan in 'd'^ pogingen om 'het leven in onze we reld beter menselijk 'leefbaar te ma ken, zijn het onze jongeren d'ie, ge-, steund door een nauwe samenwer king tussen regering en partikulier iniitia'tief, lin. de ontmoeting van volk tot volk, van mens to't mer.s stimu lansen tot zelfontplooiing kunnen 'geven. Sinds 1962, zo zei de prins verder, wordt in de Verenigde Naties een programma „ontwikkelingsdecenni um" voorbereid. Wanneer door 'het overhevelen van voedseloverschotten de eerste honger zal zijn gestild en door de anti-hongeraktie een goede start zal zijn gemaakt met de voed selproduktie in de ontwikkelingsge bieden zelf, dan zal een belangrijke voorwaarde zijn vervuld voor het op gang komen van de industriële, eco nomische en sociale ontwikkeling. „Laat Nederland opnieuw voorgaan", zo besloot hij zijn toespraak. In de bijeenkomst werd d'e door een filmploeg van de Shell ten be hoeve van de 'anti-hon'gercampagnle vervaardigde film „Voedsel of hon gersnood" vertoond. Deden van het residentie-orkest gaven d'e muzikale ■medewerking. Na afloop der bijeen komst werden de eerste exemplaren van d'e Nederlandse anti-Konger-ak- 'fcie postzegels aan de prins aangebo- 'den. COTTBUS, 21-3. Het schilderij, ge tekend „Rembranldt 1633", dat woensdag te Ba'd MuSkau bij Coft- bung in oost-Duitsland gevonden is, is geen ech'le Rembrandt. Het is een kopie van een zelfportret van de grote meester. Dit is vastgesteld ;door deskundi gen van het museum van Dres'd'en. ROTTERDAM, 21-3. De Rotter damse uitvinder Nico van Jole heeft de handschoen opgenomen tegen zijn twee rivalen, die evenals hij, pogin gen in het werk stellen zich meester te maken van de 100.000 gulden, die de Drentse fabrieksdirecteur ir. Doijer beschikbaar heeft gesteld voor de constructie van een bruik baar perpetuum mobile. Nico van Jole heeft laten weten dat hij zijn concurrenten uitdaagt om, door pu- bliikatie van werktekeningen in de pers, het waas van geheimzinnig heid dat rond hun constructie van het perpetuum mobile hangt, weg te nemen. De Rotterdammer is bereid hierin voor te gaan. „Ik wil door deze actie de zaak op de spits drij ven en het probleem van het perpe tuum mobile voor eens en voor al tijd zuiver stellen", aldus de heer van Jole. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te 't Harde: B. M. Meyn- dert te Waarder; te Goes (vac. F. N. M. Nijssen) (toez.); H. J. Teutschei", laatstelijk predikant op Nieuw-Gui nea, woonachtig te Eindhoven. Aangenomen naar Oostvoome: J. Walsra te Surhuisterveen; naar Balk M. Jorritsma te Vriescheloo; naar Odoorn: A. J. Roodzant te Bellmg- wolde. Bedankt voor Middelharnis: B. Ha verkamp te Groenekan. Benoemd' tot -predikant-voorgan ger v. d. Pro't. Evang. Kerk te Gee- raardsbergen (België): J. C. Schone- veld, Vicaris te Surhuisterveen. Geref. Kerken Beroepen te Nijkerk (vacature W. Griffioen): J. Ni erop te Haulerwijk. Ohr. Geref. Kerken Twdetal te Broek onder Akker- woude: J. M. Visser te Dokkum en M. Vlietstra te IJmuiden. Beroepen 'te Deventer: A. J. Otter te Sint Janridooster. Bedankt voor Keerde: D. Hemstra te Delft. De justitie in de Noordiitaliaanse plaats Cuneo heeft een onderzoek geopend naar de toedracht van 'het ongeluk met het vliegtuig van ko ning Saoed van Saoe'dft-Araibië, dat woensdag dn 'de Italiaanse Alpen te gen een bergtop Vloog. Men zal na gaan of, zoals de vorst meent, het ongeluk te wijten was aan de ont ploffing van een bom aan boord van het vliegtuig. Wat biedt de BEELDBUIS? Deze zaterdag heeft de NCRV een goed programma: het begint met een verhaal van Dickens (3 uur). Verder stippen we aan: Han Ren- senbrink (4.35), Swiebertje (5 uur voor groot en klein), Lassie (7.30), Arthur en Eva (8.30), Lucille Ball en Desi Amaz in een nieuw avontuur en het songfestival (10 tot 11.30 u.) uit Londen, waarin Annie Palmen haar „Speeldoos" moet verdedigen tegen ,,'l Amour" en vele andere „wonderful things". Zondag bij de Vara alleen een thriller van 50 minuten: Diamanten bij het diner. Maandag de Duitse speelfilm „Es geschah amhellichten Tag" uit Bussum en de film „Lampenfiéber" van B.Vl: Dinsdagavond: wie het drama van Scotts laatste reis on langs niet op eigen zender zag, kan het om 21.10 van B.Vl. ontvangen Woensdag presenteert de KRO vloekjes bij de thee en t.v.-dansant. Donderdag ons kijkspel „De glim lach van Mona Lisa". Deze week draait in de Zierikzeese Concertzaal een boeiende avonturen film uit de Hercules-serie, namelijk „De wraak van Hercules", waarin de toorn van de halfgod gewekt wordt door Eurystheus, de regent van Oe- calis, die zijn vrouw gevangen laat nemen. Eurystheus 'beschouwt Her cules als zijn enige hinderpaal in de verovering van de stad Thebe. Rond dit gegeven ontwikkelt zich een boeiend avontuur, waarin tempels en paleizen onder de machtige greep van Hercules ineen storten. Een kleurrijk schouwspel met volop lief de en list voor de liefhebbers. Voorts is deze week in de Con certzaal te zien de vrolijke muzikale film „Alles draait om Conny", met o.a. Conny Froboess en Johannes Heesiers. In deze opgewekte geschie denis gaat het in de eerste plaats om 'liefde en muziiek. De film speelt in Parijs, waar de jonge modinette An nie verliefd wordt op haar chef. Het duurt een hele tijd voordat Annie beseft dat de trompettist Axel haar levenspartner is en in de tussenlig gende tijd is er volop gelegenheid voor humor en muziiek, waaronder enige „schlagers" van de laatste tijd. Conny is ook te zien in bioscoop hotel Bom te Haamstede. Ingezonden mededeling Rotterdamse politie nam opium in beslag ROTTERDAM, 21-3. Op twee plaatsen in Rotterdam 'heeft de af deling verdovende middelen van de Rotterdamse politie* een partij van respectievelijk tien en vier kilogram opium in beslag genomen. Beide partijen vertegenwoordigen in de sluikhandel een waaide van onge veer f 10.000. BRUSSEL, 21-3. In nog geen week tijd hebben 2.700.000 Belgen zich la ten inenten tegen kinderverlamming met de nieuwe entstof die door de Belgische regering gratis ter be schikking wordt gesteld, aldus is donderdag officieel in Brussel be- ken'd gemaakt. In totaal komen voor de inenting ongeveer 5 miljoen Belgen in de leeftijd van drie maanden tot 40 jaar in aanmerking. De nieuwe entstof wordt toege diend 'in de vorm van stroop. Vol gens deskundigen verzekert het nieuwe vaccin een grotere, snellere en langere immuniteit dan men tot dusverre gebruikte. Ingezonden mededeling Iiier zijn ze dan Gijs Geiser en zijn hulp Pijpie Lood Getweeën vormen zij meesterknecht en hulpje van een bekend loodgieters- annex installatiebedrijf. Natuurlijk is Gijs altijd goed voor een gesprongen waterleiding of een verstopte W.C. Gijs is echter het best wanneer het omjuist, om geisers gaat. Geisers zijn z'n specialiteit. Gijs weet alles van geisers. ALLES - daarom is er voor hem eigenlijk maar één geiser. Voor Gijs Geiser is een geiser een FASTO. FASTO, zonder meer! Assistent Pijpie Lood kan dat warmlopen van Gijs voor FASTO heel goed begrijpen. Ook hij is - wanneer het FASTO betreft - razend enthousiast. Alleen, hij toont dat en thousiasme nog wel eens op een wat vreemde ihanier. Hoe precies, vraagt U? Wol, dat willen wij U nu graag laten zien in een reeks advertenties. Advertenties met daarin de - vaak - amusante gesprekjes van Gijs Geiser en Pijpie Lood over een FASTO geiser. HET GEHEIM VAN TURTON TOWER 38. „Presto ook! Dan drijft die hier nog ergens rond!" roept Agua geschrokken. „Roeien maats, ï'oeien tot wc hem gevon den hebben! Schipper, gaat u op de voor plecht staan en geef je ogen de kost!" In machteloze woede schudt Frederiks zijn, gebalde vuist naar het nu snel kleiner wordende schip. „Ik zweer, en jullie zijn mijn getuigen, ik zweer bij alles wat mij heilig is, dat ik die rabauwen zal achter halen!", schreeuwt hij boven het naar geestig gehuil van de wind. Dan dwaalt zijn scherpe blik over do golven, minutenlang, terwijl de anderen zwijgend aan de riemen zwoegen. „Geen spoor van de jongenzegt'Frederiks schor. „Ik ben bang dat het niet alleen muiters zijnmaar zelfs moordenaars". Op het strand, enkele honderden meters van de sloep verwijderd, ligt het roerloze lichaam van Presto, zacht omspoeld door de uillopers van de branding. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 8