Hoofdpijn Daarom BPI super IMix benzine Kies de soort die bij Uw auto hoort ASPPO Duur kalmerend middel Hebt u ooit goed leren lezen? GEVALLEN neem grens 7JERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 maart 1963 No. 19349 BLIK DOOR HET WERELD Hoe moet het nu met de N.A.V.O.- kernmacht op vrachtschepen? Li vingstone Merchant, die als een han delsreiziger met Kennedy's idee zijn eerste ronde langs de Europese hoofdsteden heeft gemaakt, is eigen lijk overal afgescheept met de bood schap dat men zijn artikel aardig vond, maar er graag iets meer over ivilde weten dan hij in zijn monster koffer kon tonen. In dat opzicht heeft president Kennedy het zijn handelsreiziger niet bepaald gemakkelijk gemaakt. Deze zei op zijn laatste persconfe rentie eigenlijk dat die N.A.V.O.- polarismacht weliswaar militair niet nutteloos was, maar in feite ook niet nodig: immers: de Amerikaanse eigen kernmacht kon buiten derge lijke uitbreiding. Het grote nut, zo mocht men begrijpen, was dat het gevoel van verbondenheid onder de geallieerden erdoor werd versterkt en dat de Amerikanen daardoor een bewijs leverden dat ze hun bondge noten zoveel het maar kon in het kernwerk betrokken. Met andere woorden: een soort kalmerend mid del. Nu zijn er genoeg spanningen in het Atlantisch bondgenootschap om een kalmerend middel niet onwense lijk te maken. Maar degenen die het slikken moeten, kan niet kwalijk ge nomen worden dat ze schrikken van de prijs: tussen twintig en dertig miljard gulden volgens minister Von Hassel in de komende tien jaar. Dat is een hoop geld om in zee te gooien. En wat koopt men ervoor? Dat is nog geenszins duidelijk. Niet kalmerend Weliswaar hebben MacMillan en Kennedy bij hun akkoord van Nas sau in vage termen gesproken over die N.A.V.O.-kernmacht, maar zelfs zij schijnen daarbij niet precies het zelfde bedoeld te hebben. In ieder geval willen de Britten hun onder- zeeërsvloot - en zolang die er niet is hun V-bommenwerpers - er wel inbrengen, maar met het voorbehoud dat ze er op elk ogenblik zelf over kunnen beschikken. En voor de rest? Schepen met een gemengde bemanning, werd gezegd, maar daartegen klinken al protes ten. Bijvoorbeeld kanselier Aden auer schijnt daar al heel weinig voor te voelen. En dat is dan nog maar een twistpunt over de macht die er op zijn vroegst pas in 1967 kan zijn. In eerste aanleg schijnt het middel al niet zo erg te kalmeren. Het curieuze is dat alleen de Duit ser Von Hassel nog een beetje warm loopt voor de idee, waarvoor trou wens de Duitse rekening na de Ame rikaanse het grootste getal zal ver tonen. Het kan zijn dat hij een oud Duits doel, met hardnekkigheid na gestreefd door Strauss, probeert te bereiken: enige Duitse zeggenschap over het gebruik van kernwapens, ook een Duitse vinger aan de trek ker. Maar als dat zo is, dan holt hij toch achter een illusie aan. Want in het plan van Kennedy houden de V.S. het laatste woord over de Ame rikaanse kernwapens waarmee de vloot moet worden bewapend. Op zijn hoogst kan Von Hassel ook een vinger op de veiligheidspal krijgen. En dan nog van een wapen, waar naast de Amerikanen een groter be zitten zonder vreemde vingers aan trekker of veiligheidspal. Geen geld voor De Gaulle Men kan redeneren dat Von Has sel ook niet zoveel geld over heeft voor een illusie. Hij kan hopen dat in een volgende etappe het veto van Washington op het gebruik van de N.A.V.O.-kernmacht vervalt. Maar gezien de vlijt waarmee het Ameri kaanse congres de deur van zijn kernkeuken bewaakt, kan men Von Hassel niet veel reële hoop geven. In Duitsland begint men zo lang zamerhand in Kennedy's aanbod iets anders te zien: een poging om de bondsrepubliek financieel zo te bin den aan de kernmacht van de N.A. V.O. - zoals gezegd een mil jar den- project - dat er geen geld overkan schieten om De Gaulle een handje te helpen bij de opbouw van zijn Force de Frappe. Een dergelijke steun zou Parijs best eens kunnen vragen, zou men in Washington menen, zodra men daar leert hoe duur het is een kernmacht op te bouwen. Een dergelijke Frans-Duitse sa menwerking begeert men in Bonn geenszins, al was het maar omdat men daardoor kans loopt de V.S., wier steun voor Duitsland onont beerlijk is, van zich te vervreemden. Men vraagt zich wel af of het zoveel miljarden moet kosten om een der gelijke verleiding onschadelijk te maken. Steeds meer moeilijkheden Wat de heer Merchant ook niet in zijn monsterkoffertje heeft, is een oplossing voor het probleem hoe en wanneer die N.A.V.O.-vloot in actie moet komen. <En dat is eigenlijk al hetzelfde probleem als waarmee de N.A.V.O. vorig jaar in Athene zat, toen van de eigen kernmacht nog geen sprake was. Dat zou dus betekenen dat men a raison van enige miljarden het onge noegen smaakt van één probleem er twee gemaakt te hebben. Als Ken nedy met zijn plan alleen maar de bedoeling heeft gehad te laten zien dat door nieuwe elementen in de N.A.V.O. te halen de moeilijkheden alleen maar groter worden en dat men beter eerst de bestaande me ningsverschillen maar kan oplossen, dan heeft hij daarmee succes gehad. En wellicht dat hij daardoor'bereikt dat de besluiten van die Atheense conferentie nu worden uitgevoerd. Dat was o.m. om meer gemeenschap pelijkheid te betrachten bij het op stellen van richtlijnen over het hoe van het gebruik van kernwapens, het betrekken van de Europeanen in de plannen hiervoor en het ma ken van afspraken over het wan neer van het gebruik. De koers die toen gewezen werd, schijnt nog steeds de beste. En een vrij wat goedkopere. Ingezonden mededeling DORDRECHT. De rijkspolitie in Dubbeldam heeft een zestienjarige jongen, de scholier C. de J., betrapt bij het experimenteren met een, draagbare radiozender. De jongen fietste met dit apparaat door Dub beldam, ondertussen uitzendend op de 10 meter band. Het toestel werd in beslag genomen. Een Westduitse straaljager is in Barneveld neergestort. De Duitse pi loot is daarbij omgekomen. Over de oorzaak van het ongeluk staat nog niets vast. LAREN. In het ziekenhuis te La ren is de 74-jarige J. van der T. uit Hilversum overleden ten gevolge van een verkeersongeval, dat hem over komen was. SPORT MICRO-KORFBAL Renesse-WIK III 4-2 In deze snel gespeelde wedstrijd heeft Renesse nog hard moeten wer ken om beslag op de puntjes te kun nen leggen. De duinbewoners kwa men met 2-0 voor te staan door Nico Goossens en Hans Simons. Piet Ber- revoets slaagde er hierna in tegen te scoren. 2-1, waarna Wim Hoogerhuis de ruststand op 3-1 bracht. Na de hervatting kon Hans Si mons weer succes boeken, 4-1. WIK, dat uitstekend partij bleef geven, zag kort voor tijd haar volhouden beloond in een treffer van Rinus Kloet, 4-2. Unitas II-DES 4-3 Beide teams waren aan elkaar ge waagd. Ineke v. d. Maas gaf de Zie- rikzeeënaars eer» 1-0 voorsprong, welke door Ahrings weer ongedaan werd gemaakt. Jaap van Klinken zorgde voor een 2-1 ruststand welke voorsprong door dezelfde speler in de tweede helft werd opgevoerd tot 3-1. Toen Peter Wansink er 4-1 van maakte leek er geen vuiltje meer aan de lucht voor Unitas maar door doelpunten van Ahrings en Truus Kraak kwam in de slotfase de zege nog ernstig in gevaar. Burgh III-Renesse 2-4 Door deze wedstrijd in winst om te zetten heeft Renesse beslag kun nen leggen op het kampioenschap in groep IV. Cor Kooman gaf Burgh de leiding waarna Goossen9 en Simons ieder een strafworp voor Renesse misten. Toch kwam Renesse door Ineke v. d. Slikke op gelijke voet, 1-1. In de tweede helft gaf Arie v. d. Zande Burgh weer een voorsprong, maar nu zorgde Wim Verseput voor de gelijkmaker. In de slotfase wist Ineke v. d. Slikke met twee treffers Renesse :de overwinning en het kam pioenschap te schenken. Ingezonden mededeling DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Hervormde Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 en 7 uur ds. J. van der Velden, Dubbeldam. Gast/huiskerk: 10 uur (doop) en 7 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 2 uur ds. Zonneveld. Serooskerke: 10 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 11 uur ds. Van Liere (H.D.). Ncordwelle: 9.30 uur ds. Van Liere. Eikerzee (Scharendijke): 10 uur ds. Van den Ban (bed. H.D.). Brouwers haven; 10 uur ds. Oort (bed. H.D.). Zonnemalre: 9.30 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 11 uur ds. Duvekot (bed. H.D. en bev. ambtsdr.). Drei- schor: II uur ds. Groenewegen (bed. H.D.). Ouwerkerk: 2.30 uur ds. Wes terhof. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Wes terhof. Oosterland: 9.30 en 6 uur ds. Groenewegen. Sirjansland10 uur ds. Van Vliet, 6.30 uur leesdienst. Brui- nisse: 10 en 5 uur ds. Van der Sar. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. T. Spilker, Utrecht. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Boerma. Scharendijke: 10 en 2.30 uur kand. Van Santen, Schipluiden. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wemtzel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Huijser. Nieuwerkerk: 10 en 5 u-ur ds. J. Noordhof, Den Bommel. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. H. H. van Kapel, Rhoon. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Den Heeten. Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur da Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 uur leesdiienst, 6 uur ds. Van der Klis. Kerkwerve; 10 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Van der Klis (bed. H.A. en dankzegging). Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 2.30 uur ds. Van Dam. Rotterdam-zuid, (bev. lidmaten). Oosterland: 10 en 6 uur ds. Van Dam, 2.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdiienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30. 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 9.30, 2 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiiigingsd'ienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur ver- lossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.30 en 10 uur. In de week Eucharistievieringen te 7.15 en 8 uur. Haamstede: Eucharistieviering op zondag te 9.30 uur. Boekenweek en dagelijks boek Onze prilste herinnering aan lezen is zeker het voorlezen. Uren konden we luisteren. En wij op onze beurt lezen weer voor aan onze kinderen. Onze kinderen, die met hoogrode kleurtjes luisteren naar de avontu ren van geliefde beertjes, kabouter tjes of boze jongetjes. Aan het eind van zo'n gezellig half uurtje kunnen ze de welgemeende verzuchting sla ken: „Ik zal blij zijn als ik zelf kan lezen". Daarmee komen dan meteen dé eerste pogingen om zelf wijs te wor den uit al die zwarte tekentjes in de boekjes. Veel verder dan het onder kennen van vjat losse letters komen ze thuis meestal niet. Maar dan komt de school, waar iedereen begint met het lezen van „aap", „noot" en „Mies". Dan gaat het opeens vlug. Zijn we niet steeds weer verbaasd hoe snel de kinderen vorderen, hoe ze bijwijzend met hun vingertje al hele zinnetjes lezen? Ze pakken nu zelf het vertelboek. Met Sinterklaas en verjaardag geven we ze al de eerste boekjes om zelf te lezen. Uit de veelheid beeldige boelc- ZEEUWS-VLAAMS FEUILLETON Dat was groot nieuws op de vroe ge morgen. Maar vader besliste: „Eerst bidden, dan kunnen wij eten en dan. kan moeder vertellen!" En met de ellebogen op de tafel geleund zegde zijn oude, wat zangerige stem het gebed: „O Vader, die al 't leven voedt, kroon onze tafel metUw ze gen". Dan aten zij, zwijgend en in afwachting hun brood. Maar moeder at eerst 'twee sneetjes en maakte in 't geheel geen haast. „Hè moeder, begin nu", maande Kees met volle mond. „Van wie heb je het?" „Van buurman natuurlijk", zei va der, „waar kan ze anders geweest zijn op de vroege morgen. Toe mens, vertel nou!" „Och, het ware weet ik er natuur lijk niet van", begon moeder aarze lend, „en d'r zal nog wel wat aahter zitten. Anders snap ik niet hoe de Slof zó stom geweest kan zijn. Hij ging gisteravond met de driewielige kar in het dorp drie kalveren opha len, die niet eens van hem waren en die dus niet in zijn veeboekje ston den. Ze loerden al lang op hem en nogal wiedes, dat de kommiezen in de buurt waren. Nou, daar ging de Slof, holderdebolder de dijk af, naar het dorp toe. Onderweg komt hij niiets tegen, maar terug wel. Drie kommiezen tegelijk. De Slof moet mee en de kalveren woeden in be slag genomen. Maar laat dat nou nog net gebeuren vóór hij thuis is. Ze zeggen, dat hij dan de kalveren terug mag brengen vanwaar hij ze gehaald heeft en dat ze hem verder door W. Geldol niets kunnen maken. Maar ik den'k, dat er wat aohter zit!" Kees lachte schaterend. „Maar na tuurlijk, moeder! Dat is doorgesto ken kaart! Die slimme Slof was heus niet van plan om die kalveren naar z'n huis te brengen, tenminste niet als er onraad was. Maar hij leidde de 'kommiezen, die op de loer lagen, mooi af en ondertussen zijn er zo genaamd een stuk of wat koeien bij hem uit de stal gestolen en spoor loos Verdwenen. Die zitten al hoog en breed in de belzjiek! Dat brengt ■genoeg op, zelfs al zouden de kalve ren in beslag gehouden worden of al zou d'n Slof een boete krijgen". „Nou, dat is dan wel het nieuw ste!" zei vader'hoofdschuddend. „En toch voorspel ik je op een broefje, dat die Slof nog eens verkeerd te recht 'komt. Die vertt is zo brutaal als de beul, maar de kruik gaat zo lang te water tot hij barst, neem dat van mij an". Kees' gedachtengang bleek juist rte zijn. Er werd daverend gelachen in Nieuwkerke, toen de gare Slof, zo genoemd naar zijn wat slepende gang, zijn triomfen kwam vieren. De kalveren bleken afkomstig te zijn van een boer bij het dorp, die ze zo genaamd had willen ruilen tegen drie stuks van de Slof. De oude deugniet was geverbaliseerd, want hij had de kalveren niet mogen ver voeren, maar dat was alles. En in de tijd dat de heren kommiezen zich met des Slofs aangelegenheden 'inlieten wandelden zes gave koe beesten over de grens, diie daar er gens dwars door het land, vlak ach ter de hoeve van de Slof liep De drie douaniers, die in „Het Dorstige Paard" wel eens hun koffie kwamen halen, werden meewarig en hoofdschuddend aangezien. De ke rels vertrokken geen spier van hun gezicht, maar inwendig liepen zij zich op te vreten, daar 'kon je gerust op zijn. Dit alles betekende niet, dat Nieuwkerke nu zo slecht was. Er waren ook mensen - zij vormden zelfs de meerderheid - die van de smokkelströken niets moesten heb ben. Dat zou je zo op het eerste ge zicht niieit zeggen, want de spraak makende gemeente, die in werkelijk heid maar een klein groepje is, geeft altijd de toon aan. En deze verkneu terde zich telkens weer, als een slimme deugniet de douaniers weer eens een kool had gestoofd. Zo'n feit werd onmiddellijk be kend. Iedereen wist het, wanneer een gewaagde sprong naar de over kant van de grens was 'gelukt. Want al wist iedereen het, daarom konden de douaniers nog niét het bewijs le veren en zonder bewijs konden de Middelburgse rechters toch niéts be ginnen. Nieuwkerke ligt op historische grond. De aarde is er 'in vroeger eeuwen - en 'helaas ook In 'de onze - doordrenkt van bloed en tranen. Er was een tijd, dat Gent, Sluis en Brugge maChti'ge steden en Amster dam, Rotterdam en Antwerpen ver geten plaatsjes waren. Dat die tijd voorgoed voorbij is, dat weet men ibier. Wat men niet weet, en wat de knapste archivaris de mensen niet duidelijk kan maken, is: dat die denkbeeldige lijn, die Nederlandse grens heet, hier zo ongelooflijk gril lig en wispelturig door de polders en landerijen, ja zelfs door de 'dorp jes en huizen moet lopen. (Wordt vervolgd). jes die er tegenwoordig zijn, is het vaak moeilijk een keus te maken. Je zou er steeds meer willen kopen. Lezen en bespreken Daarna komt de periode ivaarin we duidelijk gaan zien welk kind een „echte" lezer is en welk kind niet. Wat later verbazen we ons over de tieners, die rustig zitten te lezen met de radio keihard aan. Aan de keus van hun boeken bezien we onze eigen kinderen soms even met an dere ogen. En als we hun boeken ookeens gaan lezen en er samen met hen over praten, komen er mis schien vele onuitgesproken gedach ten naar voren. En wij zelf? Qebeurt het u wel eens, dat u in een rommelige kamer in een hoekje gaat zitten met het boek, dat u even uit moet lezen? Ja, wie houdt er niet van lezen. De meesten van ons vinden het dan ook heerlijk om boeken cadeau 'te krijgen. Want we hebben altijd wel een lijstje met boeken-wensen. Krij gen we ook niet graag een pocket boekje als klein geschenk in plaats van snoep op snuisterijen? Ondanks de televisie Ook in pocketboeken is goede li teratuur. En we zien dat juist deze goede pocketboeken vaak weer de belangstelling van het goede essay, de poëzie en dergelijke stimuleren. Ondanks de televisie is er belang stelling voor boeken. Velen willen waarschijnlijk, door de televisie er gens opmerkzaam op gemaakt, door middel van het boek, over bepaalde onderwerpen meer aan de weet ko men. Rustig, en in eigen tempo le zend. Voor ons huisvrouwen zijn er veel belangrijke boeken. Boeken, die ons helpen onze kennis te vergroten, on ze blik te verruimen en die zorgen dat we niet vastroesten in onze da gelijkse beslommeringen. Ons be roep brengt nu eenmaal mee, dat we veel in huis bezig zijn. Maar dat be zig zijn mag geen sleur worden en dat hangt in grote mate van onze belangstellingssfeer af. Niet alleen romans Er bestaan boeken over de inrich ting van onze woning, over bloemen schikken, handwerken, elï quette, kinderen bezig houden, wasbehan- deling en doelmatig stoken. Boeken over schoonheidsgeheimen, gratie en charme, mode, goed eten en vitaal blijven. En natuurlijk een grote ver scheidenheid van materiaal over ko ken. Boekjes die iets vertellen over de rijsttafel, over de mixer, de grill en de feestjes in uw huis. Natuurlijk kunnen ive niet al deze boekjes zomaar aanschaffen. Wel is het prettig enige van die naslag werkjes in de boekenkast te hebben, naast het hobbyboek van vader en die mooie dierenboeken van zoon lief. Voorbereidende boeken over va kantiereizen bezorgen de hele fami lie veel vreugde en zouden wc onze kunstnijvere dochter niet eens ver rassen met een werkje over antiek, kant of juwelen? Een schrijber geeft in zijn boeken het beste wat h[j heeft. Latei} wij er van profiteren! Betty Teeling. Ik houd het voortaan op Super Mix 50. Die Mix van 50% super en 50% gewoon is precies wat mijn motor eist. Ik ga toch weer terug op Super Mix 75. Mijn motor is dan pittiger en feller. Dat mag ik wel -met mijn manier van rijden. Geen twee auto's, hoe gelijk van merk, type en bouwjaar ook, worden onder dezelfde omstandig heden gereden. Geen twee automobilisten hebben dezelfde rijstijl. Gevolg: elke motor ontwikkelt zich anders. Ook de uwe. Daarom ook voor u: 'motorzuiver' tanken bij een BP-pomp. Vijf verschillende soorten benzine om uw motor de meest geschikte voeding te geven. Probeer het zelf. Na twee- of driemaal tanken bij een BP-pomp merkt u als tien- en tienduizenden andere automobilisten: Janu presteert mijn motor precies wat ik wens. Dank zij de juiste 'individuele' voeding! Kies zelf uit: BP benzine - BP Super Mix 25 - BP Super Mix 50 - BP Super Mix 75 - BP Super. P P 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7