GRATIS ONZE PUZZELRUBRIEK Gasontploffing in Essen Goed jaar voor Proeftuin Haamstede Voor u, mevrouw.1 een stuk Castella Schoonheidszeep Kleine fabriek tgebrand VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 maart 1963 No. 19349 LAND- EN TUINBOUW Verdeel de stalmest en de gier Denk aan de aehterpercelen! Tengevolge van de lange winter zijn de mesthopen bij vele bedrijven steeds 'hoger en de giericekders steeds voller geworden. Er is een opeenho ping van werkzaamheden ontstaan omdat het werk buiten vrijwel ge heel stil ligt. Als wegen en weiden weer begaanbaar zullen zijn, zal het ongetwijfeld bijzonder druk worden Ingezonden mededeling Scheepvaartberichten Katsedijk, 22-3 te New Orleans ver wacht. Korenia (t.), 20-3 te New York. Kelletia (t.), 21-3 te Rotterdam. Tegelberg, 20-3 !te Kaoohslung. op de boerderij. Het is dan ook wel zeker dat vele veehouders in tijd nood zullen komen en daarom de mest naar de percelen brengen die het dichtst bij de boerderij liggen, aldus ir. L. G. Oldenbanning van 't Bedrijfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek te Oosterbeek, onlangs voor de microfoon. Begrijpelijk, maar zeer zeker niet altijd verstandig. Uit de resultaten van het grondonderzoek bij het Be drijfslaboratorium blijkt namelijk steeds weer dat de bemestingstoe stand van de percelen dicht bij huis veelal hoog, soms gevaarlijk hoog ligt. Een extra stalmest- of giergift zou de toestand nog gevaarlijker kunnen maken. Anderzijds blijkt uit de resultaten dat de bemestingstoe stand van verafgelegen percelen dikwijls aan de lage kant is, onge twijfeld een gevolg van het feit dat deze percelen vaak of altijd worden gehooid en er relatief weinig stal mest komt. Het effect van een stal mest- of giergift zal op deze door gaans vrij arme percelen dikwijls groot zijn. Ingezonden mededeling 'rPA[J\Aarkt- oekicAt/zn hjbzt\ Aardappelmarkt Emmeloord EMMELOORD, 21-3. De officiële noteringen luiden als volgt fin gul dens per 100 kg., telersprijs af boer derij). Consumptie-aardappelen toinhen- land: Bintje 35 ram. klei opw. f 17,00-19,50. Consumptie-aardappelen export: Bintje 40 mm. 'klei opw. in 2 maten f 20,50-21,50. Voer-aardappelen f 4,50-5,25. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zierikzee: Dokter W. Bontkes, tel. (01110) 2280. Middenschouwen: Dokter J. L. Bra- ber, Dreischor, tel. (01112) 280. Oosterland-Bruinisse: Dokter J. W. de Putter, Oosterland, tel. (01114) 280. DIERENARTSEN Dokter C. J. H. Scheuerman, Zierik zee, tel. (01110) 2180. DEIN HAAG. Tijdens een bijeen komst ini het Hilton-hotel te Amster dam op vrijdag 19 april zal het tien jarig bestaan Van de 'Nederlandse Consumentenbond worden gevierd. De laatste 27 gevangenen van dé 'bökende Amerikaanse gevangenis te Allcatraz zijn naar elders overge bracht. Altacraz is verouderd. Donderdagmiddag werden dn het nabij Kronach dn Beieren gelegen Foertsch'endorf zeven arbeiders be dolven toen. zich 'tijdens werkzaam heden in een steengroeve een aard verschuiving voordeed. Hoewel men een van de slachtoffers na het on geluk nog om hulp hoorde roepen, koestert men toch weinig hoop hen tijdig te kunnen bevrijden. Het totale aantal werklozen in Engeland is in de eerste elf dagen van maart met 176.000 verminderd tot 701.930, zo heeft het ministerie van arbeid donderdag bekendge maakt. Het aantal inzendingen is deze week weer met sprongen omhoog gegaan. Hoe 'kouder het weer, hoe meer er gepuzzeld schijnt te worden. Onder de vele goedie inzenders zijn weer twee 'boeken verloot. De eerste prijs is bestemd voor: de heer N. Jacobs, Acacialaan 5 te Haamstede De tweede prijs gaat naar: de heer Joh. Schouls, P.D. de Vos- straat 10 te Zierikzee De oplossing luidt als volgt: Horizontaal: 1. spanje; 6. slepen; 10. re; 11. smart; 14. ge; 15. reëel; 18. alko; 19. moker; 21. een; 22. ier; 24. moe; 26. etc; 27. de;; 29. lever; DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. zuil; 6. duur van eb en vloed; 11. N.V. (Franse afk.); 12. mythologisch figuur; 14. paard; 16. geestelijk gestoorde; 19. Frans voegwoord; 20. gegroet (Lat.); 22. to tale verandering; 25. nauwe; 26. voor zetsel; 28. vogel; 29. krachtige snel heid; 31. de somma van; 32. uitroep; 33. knaagdier; 35. 'krachtig: 37. ver haal; 40. dwaas; 41. als eerd'er (afk.); 42. deel van 'het 'kippenhok; 43. po sitieve pool; 44. deel der wet (afk.); 46. dubbelklank; 47. grapje; 49. geest; 52. jongen; 54. tuimeling; 56. beken de motorraces (afk.); 57. voorzetsel; 58. deel van een muziekinstrument; 60. leeftijd (Eng.); 62. dun; 63. moes- plant; 64. verminderen; 67. klein tak je; 69. dit is (afk.); 70. bedrijven; 72. drank; 74. deel van een brief; 77. rang in het leger (afk.); 78. solide; 79. plant. Vertikaal: 1. smalle weg; 2. afge mat, moe; 4. bloem; 5. het Romeins Imperium (afk.); 6.beproefd; 7. voeg woord; 8. thee (Eng.); 9. deel van Nederland; 10. en. omgekeerd (afk.); 11. rookartikel; 13. herkauwer; 15. krachtige; 17. elektrisch geladen deeltje; 18. Indi'anen reservaat aan de Missouri 'in d'e staat Nebraska (V.S.); 21. vertreden; 23. vervoermid del; 24. betaald antwoord (afk.); 27. bloediluizen; 30. deel van, Amerika (afk.); 32. dringend verzoeken; 34. geur; 36. soort stof; 38. Frans lid woord; 39. vruchtennat; 40. ontken ning; 45. hot Romeinse Rijk (afk.); 46. lichaamsholten; 48. familielid; 50. inhoudsmaat; 51. aanleg; 53. aanblik; 54. rustig; 55. stuk stof; 59. Engels voorzetsel; 61. lekkernij; 62. meisjes naam; 65. laag; 66. Insectemeter; 68. ter attentie van (afk.); 71. meisjes naam; 73. vertaagd'e toon; 75. Chine se maat; 76. en andere (afk.). Het effect van een mestgift is ook voor een belangrijk deel afhanke lijk van de hoeveelheid plantenvoe- dingsstoffen die de mest bevat. Ook hierin komen grote verschillen voor. De resultaten van het stalmest- en gieronderzoek van de laatste jaren geven dit duidelijk aan. Vooral op de intensief geleide wei- debedrijven, waar bovendien nog veel varkens en kippen worden ge houden, is het raadzaam dit onder zoek eens toe te passen. Zeer hoge gehalten zijn geen zeldzaamheid. In dergelijke gevallen geeft men dan ook veel meer plantenvoedingsstof- fen dan met hantering van de ge middelde cijfers wordt aangenomen. Blijkt bij grondonderzoek dat de cijfers van fosfaat en kali te hoog zijn, dan kan men overwegen de mest enkele jaren te verkopen. Er zijn grasdrogerijen die momenteel mest drogen, dus er is zeker een markt voor. De opbrengst zou besteed kunnen worden aan extra aankoop van mag nesium-, koper- en kobaltmesfstof- fen, als de noodzaak hiervan uit het •grondonderzoek blijkt. Ongetwijfeld zullen deze maatregelen de gezond heid en het produktievermogen van het vee gunstig beïnvloeden en dit zijn problemen waar men op veel bedrijven nog mee worstelt. ESSEN, 21-3. Door een gasont ploffing die zioh donderdag in het hart van de stad Essen heeft voor gedaan, hebben 57 mensen verwon dingen opgelopen. Volgens de politie ontstond de ex plosie toen een (graafmachine een gasbuis lek stootte. Het ontsnapte gas kwam in de 'kelder van een wo ning tot ontploffing. Honderden ruiten sprongen en er brak brand uit. Maar binnen een half uur was men het vuur meester. De schade is voorlopig geschat op een miljoen mark. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Let de komende toeken eens extra goed op Margriet met haar verrassende inhoud! Ver. Tuinbouwonderwijs VELSEN. In het crematorium te Driehuis-WesitJerveldl is donderdag middag het (stoffelijk ovenschot van d'e oud-miini'siter van justitie prof/ J. C. van Oven, die op 81-jarige leef tijd te Leiden overleed, gecremeerd. HAAMSTEDE, 20-3. Op de gehou den vergadering van de Vereniging tot bevordering van Tuinbouwonder wijs, 'heeft de chef van. de proeftuin de heer Jonker een uitvoerig over- zidbt gegeven van de tuin in 1962. Hieruit bleek dat van grote tegen slagen niet kon worden gesproken; alleen de kilo-opbrengst viel 'tegen, ondanks een grotere kunstbemest- ting dan op andere jaren. Onder- vruchten worden niet meer geteeld, doch wel zal een groenbemester in gezaaid worden. De kg.-opbren'gst der zwarte bessen viel niet tegen. Die van de aardbeien had beter kun nen zijn, indien op tijd wat regen was gevallen. Ook hier kwam over het gehele bedrijf meer vruchtboom kanker voor. In 1962 viel in totaal 721 mm. neerslag, in 1961 was dit 983 mm. en in 1960 1005 mm. Hazen- en konijnensohade kwam, praktisch niet voor, door het opge stelde gaas. Drie groen'bemesters werden 'ingezaaid, waaribij siiletta een goechgewas gaf. Serra'della werd' ook nog behoorlijk, doöh Alexandrijnse klaver werd een mislukking. De Ingezonden mededeling 31. al; 32. pi; 34. Ski; 36. alg; 38. as; 39. vete; 41. koe; 43. eend'; 45. hoe; 46. verdrag; 47. ode; 48, orde; 50. ora; 51. eire; 53. sr; 54. ara; 56. are; 57.ik; 59. ik; 60. ampel; 63. po; 65. ree; 67. cpa; 68. nto; 70. vee; 72. omdat; 74. arg; 76. praal; 78. er; 79. sloep; 81. ia; 82. portie; 83. pellen. Vertikaal: 1. streep; 2. 'arend; 3. nee; 4. es; 5. mak; 6. st; 7. ego; 8. pe kel; 9. narcis; 12. ware; 13. rome; 16. ee; 17. l'i; 19. me; 20. et; 23. eli 25. ora; 28. est; 30. vlodrop; 31.age; 33. ivoor; 35. kever; 37. leger; 38. adder; 40. eer; 41. kro; 42. 'era; 44. nor; 49. dak; 52. dep; 53. stroop; 55. a'ap; 56. alt; 58. kwelen; 59. ieder; 61. maal; 62. enge; 64. ovaal; 66. era; 67. ot; 69. op; 71. oa; 73. art; 75. rot; 77. ri'l; 79. se; 80. bij aankoop van 3 stukken ZIERIKZEE KREEG ER VUILNISVAALT BIJ Niemand is er biy mee ZIERIKZEE, 21-3. Zierikzee heeft er een vuilnisvaalt bij gekregen maar we kunnen ons moeilijk voorstellen dat iemand er blij mee zal zijn. Deze pseudo-vaalt treft men aan tegen de stadsmuur aan het Luitje. Een on verkwikkelijk restant van de strenge winter? Om de hoek vlak 'bij d'e 'doorgang naar de Westhavendijk 'is het al lang niet pluis. AlilerM landbouwafval- produkten, worden er achteloos neer 'gesmeten, maar nu is het wel heel eng bar geworden. Aardappelen, ui en', papieren, huisvuil e.d. komen de vaalt vergroten, en 'de situatie roept om een drastische zuivering. Veel door de wind voortbewogen vuil vliegt 'in de richting van het Bol werk en blijft hangen in de door 'de gemeente aangelegde foossages. Wandelboulevard D'e. Westhavendijk (is Zierikzees' prominente wandelboul'evard en zon der 'twijfel zullen ook vele toeristen in helt 'komend' seizoen, vanaf die dijk het stadtssilhouet komen bewon deren. Als ze d'an eerst een vaalt moeten passeren is d'e estetieche pret er alweer een heel eind af. Die rom mel hoort daar niiet, want ook dich terbij gezien wordt het gezicht op de stadsmuur die feitelijk ook aan een opknapper toe is er zeer door ontsierd. We hopen dat- d'eze „steen" 'des aanstoots 'spoedig tot het verle den zal behoren en ideze omgeving eens grondig zal worden gekuist. BILJARTEN Kampioenschap tierde klasse libre te Nieuwerkerk De eerste ronde van de strijd om, 'het kampioenschap derde klas libre, wordt heden (vrijdag) te Nieuwer kerk gehouden. Het wedstrijdpro gramma 'luidt als volgt: biljart I: Oremans-Wintraeeken, 19.00 uur; v. d. Nieuwemdijk-DUin, 20.00 uur; bil jart II: Larosi-v. Sohagen, 19.00 uur; v. 'd. Molen-v. d1. Berg, 20.00 uur. De volgende speeltijden zijn: heden 22 maart om 21.00 en 22.00 uur; zater dag 23 maart om 14.00, 15.00, 16.00, 19.30, 20.30 en 21.30 uur; zondag 24 •maart om 13.30, 14.30, 15.30 en 16.30 uur. Na de siotpartijen van zondag middag 24 maart om circa 11-45 uur huldiging 'kampioen en prijsuitroi- Scholier verongelukt BREDA, 21-3. Donderdagmiddag is tijdens (h'et spitsuur de 14-jarige Bre dase scholier P. P. met zijn fiets on der 'n hem achterop komende vracht auto geraakt. Hij weid vrijwel op slag gedood. De -vrachtauto, die be stuurd werd door H. de H. uit Breda zou plotseling naar linies uitgeweken zijn. voor een fietser. 'king. De 'kampioen ontvangt van de K.N.B.B. een verguld zilveren leg penning. Lengte der partijen: 100 ca ramboles en alg. gem. grenzen van 2.00 tot 3.00. eerste zwarte 'bessen werden een maand later dan normaal geplukt, nl. op 23 juli. Gedurende het voorjaar werden weer waarnemingen gedaan van sdhurftinfecties. Een zware infectie had plaats op 25 mei, matige op 21 mei, 8 mei. Lichte op 7, 14 en 19 mei. Bespuitingen Er werden in het afgelopen jaar enkelvoudige meststoffen gestrooid, hl. 1600 kg. 'kaiizout 40 pet., 2000 kg. Thomasslakkenmeel, 2100 kg. Ka'lk Ammonsalpeter en 2350 kg. kiezerit. Verder 'is 3700 kg. Dolokal (90 pot. CaO en 10 pot. Mgn.) aangewend op die percelen, waar volgens de grond monsters een bekatkiing gewenst werd. Twee percelen appels kregen een winterbespuiting, terwijl de söhurft bestreden werd met A'drinam en AateCk. De meeldauw werd uitge knipt en !de bomen werden geneveld met Karathane. De insectenbestrij- ding 'had plaats met Ohlorooide, Gu- sathion, Meta-Iso-Systox, Aarupsin, Re'Hhane en Fhosdrin. De schurft- bestrij'ding op peren werd uitgevoerd met Aateek, de insecten met Ohlo roeide, Gusafhion en Aarupsin. De pruimen -werden 'in de winter -ge spoten met vjb.c. en later éénmaal met Meta-Iso-Systox. Vb.c. werd eveneens gebruikt voor de zwarte bessen, en verder in het voorjaar (tweemaal) Thiodan en (driemaal) Zineb, waarvan één ibespulifing ge mengd mét Meta-Iso-Systox. Tegen meeldauw en botrythus op aardbei en werd S.M. 55 en T.M.T.D. ge bruikt, waarbij de insecten bestre den werden met Meta-Iso-Systox, Thiodan en D.D.T. De opbrengsten. De Uitkomst-opbrengsten van de diverse rassen op verschillende on derstammen lopen elkaar nog niet veel uiteen. Daarvoor is het bedrijf nog te jong. Opvallend is het grote versdhil tussen de gewone James Grieve op I en de Eriöh Neumann's Roter James Grieve eveneens op I en even oud. De laatste 'had1 maar een kg.-opbren'gst van 3,4 kg. per boom, terwijl de eerste 6,8 kg. per boom opbracht. De Cox's II aan draad 'had 'geen betere opbrengst dan de gewone spillen en struiken. Bij de Golden Delicious kreeg een nieu we 'onderstam', ml. de M.M. 104 het 'hoogste aantal kilo's, nl. 6,8 per boom. De beste E.M. onderstam was de II met 5,6 kg. Bij het ras Winston was de M.M. III de beste met 9,5 kg, tegenover de algemene superi eur beschouwde E.M. IX onderstam, maar met 5,8 kilo. Over een 5Jta'l produktiejaren is nu 'te zeggen welke de beste zwarte bes tot nu toe is (op de proeftuin). H'et is nog steeds de Cotswold Cross met gemiddeld 3,9 kg. over die 5 jaren. Vlak daarachter komt de Mal vern Cross met 3,6 'kg. en dan de Amos Black met 3,1 kilo, (die boven dien nog veel later rijp is. In volg orde 'komen dan de Goliath met 3 kg., de Roodknop met 2,8 kg., 'de Wellington met 2,6 kg, de Daniel September met 2,3 kg., de Baldwin -met 2.1 'kg en de Silvergieters Zwar te met 2 kg. Bestrijdingsmiddelenproef. Een bestrijdingsmiddelenproef op Golden Delicious gaf als resultaat te zien dat Captan een geringe betere bladstand had, 'doch 'de andere mid delen Aateok en Zineb waren even eens goed en gaven geen verhoging van vruchtverruwing te zien. De bladvalz'iekte 'bij zwarte bessen kan tot nu toe het beste bestreden wor den met Phaltan 0,2 pet. Zineb op de bessen haalde eind oktober voor ze zonder blad stonden, doöh Phal tan eind november. De voorzitter dankt de heer Jon ker voor dit zeer uitgebreide ver slag. Bij de rondvraag meende de heer Verton dat loodglans 'bij Czar goed .bestreden 'kan -worden door een grote hoeveelheid 'kalksalpeter rond de boom in te gieten. De heer L. Leeuwe bereikte hetzelfde resultaat met bijna geen stikstof. De aardbeien staan voor het 'laat ste jaar, wat de 'heer Verton deed opmerken dat een rasser.-proef hier toch zeer nuttig zou zijn. Mogelijk dat deze op de vrijkomende zwarte bessen-grond genomen kan worden. DEN HAAG. Bij een inwoonster van Rijswijk ds tyfus geconstateerd. De besmetting heeft zij hoogstwaar schijnlijk to (de Zwitserse winter sportplaats Zermatt opgelopen. Het totaal aantal in Nederland vastge stelde tyfus-gevallen toedraagt thans vijf waarvan drie in Rotterdam. Vóór 50 jaar.... ZIERIKZEE. Ook bij de tweede uitvoering van „Het gouden kruis" smaakte „Kunst en Eer" het genoe gen van een volle zaal. RENESSE. Het comité ter voorbe reiding van de viering ter herden king van het 100-jarig bestaan der Nederlandse Onafhankelijkheid is samengesteld. ELKERZEE. Sinds een vol jaar vond in deze gemeente geen enkele begrafenis plaats. ZONNEMAIRE. Op de jaardag van prinses Juliana zal de nieuwe muziektent met enige feestelijkheid worden ingewijd. BRUINISSE. De afdeling Zierik zee en Goes van het Leger des Heils organiseren met Pinksteren een openlucht-meeting op de weide bij café v. d. Est. RENESSE. Een zeer dikke boom in de nabijheid vati de „Duinhoeve" xoerd door de bliksem getroffen en geheel verbrijzeld. Er vielen hagel stenen als knikkers. OOSTERLAND. Een door de heer B. gevangen muis, bracht in de val vijf jongen ter wereld. ZIERIKZEE. De zangvereniging „Musica" concerteerde in de Con certzaal. ZIERIKZEE. Manschappen van de voor de rede gelegen „Evertsen" kwamen met sloepen aan de wal, verzamelden zich op het Havenplein en maakten een heen- en weer-mars naar Brouwershaven. BROUWERSHAVEN. In de Poort- dijkstraat zijn de fundamenten ge legd voor acht nieuwe woningen. NOORDWELLE. De heer K. alhier herdacht de dag, waarop hij voor veertig jaar door de kerkvoogdij werd aangesteld tot orgeltrapper. Slechts één zondag liet hij verstek gaan door ziekte. BRUINISSE. Tijdens hevig on weer sloeg de bliksem in een schuur aan de Noorddijk. De schuur brand de geheel af. Ingezonden mededeling Ul DOETINCHEM, 21-3. Dohder'dag is In DoCtinohem een kleine fabriek uitgebrand. Tegen acht uur in de morgen ontdekten, personeelsleden brand in 'de fabrieksruimte van de Doelindhemse Eerste Motor Repara tie Inrichting Dermi. De brandweer kon tegen de vlammenzee weinig meer uitrichten en binnen een half uur was het gehele gebouw een prooi der vlammen. Het gehele ma chinepark ging verloren. Ook alle in reparatie zijnde motoren en zelfs een 'groot deel van de werkkleding van het personeel ging (in vlammen op. De oorzaak van deze brandy waardoor vijftien personen zonder werk gekomen zijn, dis tot nu toe on bekend. Het bedrijf was togen brand schade verzekerd. ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM D. 100.112.65 TE HERINNEREN,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5