Amnestie op «rote schaal in Hongarije L"°»s,ens en werktijden Actiecomité tegen Landbouwschap Eist de originele Ceta-Bever jRIIÏÏTNIRI ITQ Noors schip vergaan GROTE AANKOPEN ic C J den haag. 21-3. De staatssecre- Ingezonden mededeling Verhoudingen worden verbeterd WENEN, 21-3. Het Hongaarse par lement beeft donderdag volgens uit Boedapest in de Oostenrijkse hoofd stad ontvangen berichten, met alge mene stemmen vérstrekkende am nestie-maatregelen goedgekeurd. De amnestie geldt volgens deze berich ten voor personen die veroordeeld zUn wegens oorlogsmisdaden - waar onder ook „misdaden" vallen die tij dens de opstand van 19S6 gepleegd zijn - en voor vluchtelingen en mis dadigers die momenteel in verbete ringsgestichten zitten. De amnestiebepalingen zijn niet van toepassing op mensen die ver oordeeld zijn voor tegen de staat •gerichte activiteit, spionage of hoog verraad en evenmin op recidivisten. Deze categorieën zouden echter wel een verzoek om amnestie in kunnen dienen. De Hongaarse premier, Janos Ka- dar, zei in het parlement in toelich ting op de voorgestelde amnestie- maatregelen dat de tijd is aangebro ken „om alle kwesties die teruggaan 'tot de gebeurtenissen van 1956 te li quideren". Het aantal „vijandige elementen" in het land is volgens hem nu vrijwel te verwaarlozen. Maar er waren nog altijd mensen die bij de algemene verkiezingen van de vorige maand niet voor het Volksfront (de communistische par tij) hadden gestemd en „wij willen ook hen overtuigen van de juistheid van ons beleid". De kerk. De positie van Hongarije op het vlak van de buitenlandse politiek is de afgelopen tijd in aanzienlijke mate verbeterd en „de betrekkingen ten opzichte van de katholieke keik zijn genormaliseerd". „Een politieke strijd tegen de kerk" achtte de Hon gaarse premier niet langer nodig. Kadar zei voorts: „Gelovigen en niet-gelovigen zijn gelijkwaardige •burgers. Het maakt totaal geen ver schil of iemand het woord God met een 'hoofdletter schrijft of niet, maar wel is het van belang dat het woord mens door iedereen met een hoofd letter wordt geschreven". VAN 30 MAART TOT 6 APRIL Geschenken voor publiek in Boekenweek De Boekenweek die gehouden wordt van 3o maart tot 6 april gaat traditiegetrouw weer gepaard met enkele geschenken, die de ko per-lezer worden aangeboden. Tot do geschenken behoort het boekje van prof. dir. J. Fresser: „Eu ropa in een boek", een rijk ge-illu- sti eerde samenvatting van de wor ding van ons werelddeel, bestaande uit een aantal korte stukjes, die tel kens d'e zaak van een geheel andere kant benaderen. Het boekje wordt cadeau gedaan (uitsluitend in de Boekenweek), die f 5,of meer aan boeken 'besteedt. Verder: „De Muze en Europa", sa mengesteld door prof. G. Stuiveling, zijnde een bundel Nederlandse ge dichten, ge-inspireerd op Europese landen, steden cf streken. De prijs bedraagt f 0,90. In plaats van de tra ditionele Boekengids, zijn thans be schikbaar: „Goed geboekt" en „Boe ken 'in Huis", waarin allerlei boeken staan vermeld. Tenslotte is ver krijgbaar 'ter gelegenheid van de Boekenweek: „Europa en het boek", een door het Centre Européen de la Culture 'te Genève uitgegeven lijst. DEN HAAG, 21-3. De staatssecre- taiis van sociale zaken en volksge zondheid heeft de Sociaal-Economi sche Raad advies gevraagd over verhoging van de loongrens in een aantal werktijdenbesluiten. De staatssecretaris meent dat er, gezien de verhoging van de loon grens in de sooiale verzekeringswet ten tot f 8650 per jaar, thans aanlei ding is een verhoging tot f 8650 voor te stellen voor wat betreft zes op de arbeidswet 1919 "gegronde werktijdenbesluiten. Deze besluiten zijn die voor kantoren 1937, voor koffiehuis- en (hotelpersoneel 1949, voor pakhuizen, voor bioscopen, voor bad- en zweminrichtingen en het werktijdenbesluit restgroepen. URSEM, 21-3. Te Ursem in Noord- Holland is door twintig boeren, hoofdzakelijk leden van de Katho lieke boerenorganisatie daar ter plaatse, de L.T.B. (land- en tuin- bouwbond) en voorts enkele leden uit andere landbouworganisaties, een actie-comité opgericht, dat zich zal bezig houden met „bestrijding van de P.B.O. in de landbouw". Dit comité wil daarbij de wettelijke weg bewandelen. De 'bedoeling is, druk uit te oefenen binnen de bestaande landbouworganisaties. Voorts zal het actie-comité ook trachten invloed uit te oefenen in de richting van een beter landbouwbeleid. Het aatie-comité te Ursem is in contact getreden met de 'heer Voort man te Eefde, die met acht anderen eveneens actie wil gaan voeren om tot opheffing van het Landbouw schap te geraken. De voorzitter van het aetiie-comité te Ursem is de 'heer J. Stroemer uit Oterleek. MOSKOU. De Russen hebben een nieuwe Spoetnik, de „Cosmos 13" ge lanceerd. Het gaat om een routine- aangelegenheid. OVERDEKKING Perikelen in Brielle Ingezonden mededeling Voor bungalows, tuinhuisjes enz. cJUB I BwllDIJ I O HEIEN TE HAAMSTEDE Eerste paal geslagen voor nieuwe huishoudschool HAAMSTEDE, 21-3. In het uit breidingsplan-zuid van de kern Haamstede klonk dohderdag het dreunend bonken van het heiblok op de eerste paal van de 250, die een fundering moet dragen van de alhier nieuw te bouwen Prot. Chr. Huis houdschool. Het was nog maar 'een proefpaal, doch het dagelijks toestuur, bestaan de uit ds. L. Boer, voorzitter en de 'heer Oh. Rabouw, secretaris, be schouwden deze paal als een mijl paal in de geschiedenis van de nieu we school. Tezamen met de direc trice van de school, mej. E. v. d. Sta'dlb en 'de heer Z. Rozetooom van de Centrale Dienst Noord-Zeeland; aanschouwden zij het verdwijnen van d'e 12 meter lange spar in de •grond. Op deze spar komt dan nog een twee meter lange betonnen kopstuk waarop d'an. het fundament komt te rusten. Heb werk wordt uitgevoerd door de firma T. Boere en Zonen uit Gouda. Hoofdaannemer ds de heer J. C. Bijkerk uit Burgh. De school, 'die de vorm heeft van een letter L, wordlt gebouwd ten noor den van d'e nieuw aangelegde weg -met beginpunt Sluispad en diie pa rallel loopt met toet Boomgaardwek- ken. Hét perceel waarop het zeer lange gebouw «komt, is eigendom van d'e gemeenteVoordien toehoorde het aan d'e heren I. Bakker en K. Manni die ih'et op hun beurt gekocht had den van de heer St. Slager. Daar voor toehoorde^ het aan 'de heer M. Kwant, die hét weer had gekocht van de familie Kostense! Nu wordt het dus 'de plaats waar het eersite gebouw in het uitbreidingsplan-zuid wordt gerealiseerd. Hier komen nog meer 'huizen en grotere gebouwen; want door de N.V. „De Brug" wor den 'hier twee dubbele woonhuizen gebouwd, terwiil in de toekomst het gymnastiekgebouw hier ook een plaatsje zal krijgen. Het 'heien trekt nog al wat toe- langstelling. Dit werk had eigenlijk reeds in december moeten gebeuren; zod'at ook ihi'er een flinke achter stand toestaat. Het midden van de lange school komt ongeveer op dezelfde hoogte als de plaats van het wijkgebouw, dus 'betrekkelijk kort achter de ko renmolen van de heer Dijkman. Ingezonden mededeling Beeldverhaal met Prins Bernhard Prins Bernhard heeft woensdagmid dag het beschermheerschap van het Haagse perscentrum Nieuwspoort aanvaard. De prins vertelde onder meer aan dr. N. Cramer (links), voorzitter van het stichtingsbestuur, de reden waarom hij geen stropdag droeg. „Kijk, ik heb een hand over (linksboven) om mijn stropdas te strikken en dat gaat niet (rechtbo- ven). Vandaar deze trui (linksonder), want ik heb er een hekel aan als een ander mijn das moet strikken". OPRICHTING GAS-UNIE DEN HAAG, 21-3. Er is op 'het ogenblik overleg gaan'de tussen re gionale gasondememinigen (en ge meenten) en de participanten in de nieuwe gasmaatschappij over de toekomstige aar'dgasafzet in ons lan'd. Hét is te verwachten, dat de Gasunie binnenkort zal worden op gericht en dan met haar werkzaam- naden zal beginnen. Nagenoeg het gehele land zal de beschikking krij gen over aardgas voor de openbare voorziening. Dit heeft de minister van econo mische zaken drs. J. W. de Pous, mede namens de minister van bin nenlandse zaken mr. E. H. Toxopeus geantwoord op vragen van het Tweede Kamer-lid drs. G. M. Ne- derhorst. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 13 maart: Paul Phi lip, z. van J. W. den Hond! en G. J. M. Anker (Berkel en Rodenrijs); 16 maart: A'driaan Anthonij, z. van A. K^ de Vlieger en J. A. de Vrieze (Zaerikzee)18 maart: Willem Arde, z. van A. M. Brouwer en J. C. Bak ker (Mi'dldensdhouwen); 17 maart: Jannetje, d. van J. van Mourik en J. van der Wecken (Zierikzee); 19 maart: Leemt je Adriana, d. van S. van Dongen en A. J. Speelman (WeStersChouwen)19 maart: Kla- zina Johanna, d. van L. I. de Regt en A. J. Anthonisse (Zierikzee); 20 maart: Ghristien, d. van Joesoef Tceange en Maria Baria Jonathan Westersohouwen)20 maart: Mar- tine Désirée, d. van W. J. de Vrieze en L. M. Geluk (Middenschouwen). Overleden. 14 maart: Dina van Staalen, 67 jaar, geh. geweest •met A. J. van der Molen (Zierikzee). Gehuwd. 15 maart: Johannes Bol'kenbaas, 27 jaar (Brouwershaven) en Jöhanna Kaatje van der Have, 24 jaar (Zierikzee). NIET ALLEEN VOOR INWENDIG GEBRUIK! Op de vredesconferentie na de eerste wereldoorlog deed de Ameri kaanse president Wilson een poging om te 'komen tot een vréde, die niet op wraak, maar op gerechtigheid gebaseerd zou zijn. Georges Clémenceau, de Franse staatsman met de bijnaam „de tij ger", maakte toen de opmerking: „Wilson? Hij praat als Jezus Chris tus". Clémenceau bedoelde te zeggen: „Luister niet naar hem. Hij is een i Ii'Tohe, -dromen dromende idealist, onbruikbaar voor de „poli tiek". Want „spreken als Jezus Christus" mag je in .de kerk doen, misschien (soms) in de huiskamer, maar beslist niet in de politiek. Dat was de mening van „de tij ger". Dat was en is de mening van tal lozen mét hem, buiten en binnen de kerk. Tallozen zijn van mening, dat godsdienst er is voor stichtelijke uren. Die moét bewaard worden voor de zondag, voor inwendig gebruik en voor "bepaalde bijzondere mo menten van ons leven. Vandaar de Duitse uitdrukking „Vier-Rad-Chris- •tentum": een vorm van gelovigheid, nog slechts aanwezig op de plechti ge ogenblikken, dat de mens gere den wordt: in de doop-, trouw- en de lijkkoéts. Daarom is het eigenlijk onzin, als mensen klagen: „Tweeduizend jaar Christendom, en nog zo weinig resul taten!" 1 'Hét is onzin om van het christen dom praktische resultaten te ver wachten, wanneer wij 'het nog nooit praktisch gebruikt hebben-; wanneer wij het nog nooit 'hebben toegepast op het terrein, waarvoor -het bestemd is: het terrein van het gewone dage lijkse leven midden in de wereld, d. w.z. in de politiek. Want Christus heeft niet gewild, dat wij onseelf zouden bewaren voor 'de hémel maar dat wij het zout zouden zijn van de aarde! En dat is nu juist, wat. iwij telkens weer vergeten. Vergeten? Laten wij het maar ronduit zeg gen: wij vertikken 'het gewoonweg! Daarom was het indertijd voor H-i'l- brandt Boschma mogelijk een kerk geschiedenis te schrijven onder de Hitél: „De tragedie van het Gods rijk". Wij kunnen het ook zó zeggen: OhriStus werd niet eenmaal, lan-g geleden, 'in Jeruzalem, verworpen, en Hij werd ook niét alleen in 1918 door Clémenceau buiten !de deur ge zet, Hij wordt nog dagelijks door ons afgewezen. Daarom heeft het zin om elk jaar opnieuw de lijdenStijd te gedenken. Niet als eer. brok historie, maar als actualiteit! Het lijden van Christus duurt voort, niet door de schuld van d'e Joden of van Pilatus, maar door ónze schuld. Omdat wij de duister nis liever hebben, dan het licht. Om dat wij liever bij onze eigen wijs heid te ra'de gaan, dan id'at wij Chris tus' gebod zouden gehoorzamen en zijn weg zouden gaan. Hoe lang zal God nog geduld met ons hebben? Dat is de grote vraag, die ons tot in het diepst van ons wezen zou moeten -verontrusten. Zierikzee. J. B. ASSENDORP. BIARRITZ. De Franse politie heeft de 50-jarige Maurice Dutey-Harispe, reserve-kolonel van de Franse lucht macht, i'n zijn kasteel bij Biarritz ge arresteerdDe politie trof in het kas teel pamfletten van de O.A.S. aan. LAND- EN TUINBOUW Binnenkort verschonend boek van dr. ir. A. G. Maris Over d'e strukturele veranderingen in die landbouw -en op het platteland zal in d'e 'loop van deze maand bij de erven F. Bohn te Haarlem een boek verschijnen ondier d'e titel „Land bouw en platteland in een sti-oom- versnelling". In dit toöek behandelt de schrijver, dr. ir. A. G. Maris van h:t L.E.I., een 'groot aantal onder werpen-, als agrarische bevolkings druk in- Europa, ontwikkeling aantal boeren en landarbeiders, werkgele genheid en arbeidsvoorziening, on der-Wijs en beroepskeuze, het toe- •drijfsgrootte-vraagstuk, het struk- tuurbeleid in d'e landbouw en enkel'e aspekt'en van -het vorand'erdc platte land. Het beek beoogt een 'bijdrage te leveren in de gedachtenvorming over deze strukturele vraagstukken. Voor wie is dit, bock bedoeld? Be halve aan 't landbouwonderwijs en d'e verschillende 'diensten 'die betrok ken zijn bij d'e landbouwvoorlichting cn de uitvoering van het struktuur- beleid, 'is vooral 'ook gedacht aan de agrarische bevolking zelf. Den Haag ontbiedt burgemeester DEN HAAG, 21-3. De burgemees ter van Brielle, de heer D. M. van Zwielen, is bij de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, ontboden in verband met de resultaten van een onderzoek door de rijksrecherche naar het ge meentelijk beleid in Brielle, dat en kele maanden heeft geduurd. Binnen enkele dagen zal .de com missaris dér 'koningin 'beslissen wat ten aanzien van de heer Van Zwie- ten dlitent te gebeuren. Aanleiding tot het onderzoek dooi de rijksrecherche was onder meer het onthoud'en van d'e goedkeuring van de fraktiés van 'de V.V.D. en de K.V.P. aan de begroting van het ge meentelijk grondbedrijf an januari 1962, omdat In deze begroting een financiële verantwoording ontbrak voor de afgegraven grond van d'e Slapersdij'k, waarmee -volgens de frakta'es een aannemersbedrijf be voordeeld zou zijn. Ditzelfde aanne mersbedrijf zou voor burgemeester Van Zwieten een bungalow hebben gebouwd tegen -een aanmerkelijk la gere prijs d'an normaal, aldus de fraktibs. Prins Bernhard kocht eerste Anti-Honger postzegels DEN HAAG, 21-3. Van Sa'bine O. baronesse van Voorst tot Voorst, dochter van de voorzitter van de N.O.V.I.B. heeft prins Bernhard 'donderdagmiddag de eei-ste Neder landse anti-honger postzegels ge kocht. Hij frankeerde er een brief mee, die hij terstond op de bus deed en die bestemd was voor dr. B. Sen, de 'directeur-generaal van de F.A.O., de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties. De prins verrichtte deze postale handelingen in het Kurhaus te Soheveningen, waar een postkan toortje met brievenbus was inge richt. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 23 maart luidt: 4e 'klasse B: MEVO-Arnemuiden (4 uur); Nieuwdorp-M'iddelburg; Terneuzense Boys-WN; Zwaluwse Boys-DinteloordOhrislan'd'ia-AZVV Spdi-SVV. Zierikzee I-sc Gastel I Zierikzee II-Kruiningen I Zondag a.s. hervat Zierikzee I de competitie en wel met een thuis wedstrijd tegen S.C. Gastel. Hoe beide ploegen overwinterd hébben zal dus op 'het sportpark Bannink blijken. Beide ploegen zijn steeds gelijkwaardige tegenstanders ge weest in de 4e klasse; de uitslag zal niet ver van een gelijk spel afliggen. De we'd; trij'd Zierikzee II-Kruinin gen I wordlt eveneens a.s. zondag te Zierikzee gespeeld, de aanvang hier van is 12 uur. Flitsen uit het buitenland HIROSJIMA. In een schuilkelder te Hirosj'ima dn Japan heeft men de lijken gevonden van zeven studen ten. Men vermoedt dat zij gestikt zijn. MOGADISCIO. Somalia, dat eer der al had' aangekondigd de betrek kingen met Engeland te zullen ver breken wegens de Britse weigering om een deel van Kenia aan de jonge Afrikaanse republiek toe te voegen, heeft in een officiële nota Groot- Brittannië -gevraagd zijn diplomatie ke vertegenwoordiging uit Mogadis cio terug te trekken. NIEUW DELHI. Blijkens een ver klaring van de minister van gezond heid van India zijn in de eerste twee maanden van dit. jaar in India meer dan 3.000 -mensen aan pokken ge slarven. Vorig jaar ekgte deze ziekte 13.370 doden. Meer dan 53 miljoen mensen zijn tegen pokken gevacci neerd. AMSTERDAM. De eerste brouwe rij in Sierra Leone, Afrika, is ge opend daoir die minister-president, sir Milton A. S. Margai, in aanwe zigheid van de gouverneur-generaal en vele genodigden. De brouwerij is gevestigd te Wellington, acht kilome ter van de hoofdstad Freetown. SAIGON. In de Zuidvietnamese provincie Kien Fong, taphtig kilome ter ten westen van Saigon zijn tij- dgns een beffen tussen regerings- tioepen en communistische opstan delingen van deze laatsten veertig gedood en twintig gewond. OSLO. In Oslo zijn negen Noorse „nationaal-socialisten" van 17 tot 20 jaar gearresteerd, nadat in hun hui zen én in een timmermanswinkel in liet centrum van de stad gestolen wapens waren aangetroffen. CASABLANCA, 21-3. Het bijna 4.000 ton metende Noorse vracht schip „Högh Aronde" is de afgelo pen nacht in de Atlantische oceaan ter hoogte van de Marokkaanse kust vergaan. Het schip kapseisde nadat als gevolg van het schuiven der la ding balken slagzij was onitstaan. Het sohip had 32 opvarenden aan boord. Dertien leden van de beman ning werden gered. Vier lijken zijn geborgen en een vijfde kon niet meer achterhaald worden. Het aan tal vermisten bedraagt veertien. Ingezonden mededeling kunt u DIREKT dofen door hel sluiten van PERSOONLIJKE LENING POEDERDOOS Een dame komt een Zierikzeese zaak binnen en vraagt een poeder doos te mogen zien. Dat kon. De be diende rept zich naar een kastje waar deze dooskefis der ijdelheid te pronk staan en neemt er kwistig een handvol mee naar de klante. Me vrouw bekijkt de dozen aandachtig en laat de blik, langdurig rusten op een pronkstuk in goudkleur, een doos thuishorend in de betere klasse. Mevrouw besloot de doos ie kopen, maar op het laatste moment zag ze in kleine lettertjes een naam op de doos staan. „Het is toch Engels, niet?" vroeg mevrouw niet onvriendelijk. De be diende aarzelde, want hij meende dat het Frans was. Hij ging het met een vragen en kwam met een ont kennend antwoord terug: „Nee me vrouw, het is Frans". „Dan wil ik de doos niet hebben sprak mevrouw en met een vastbe raden knikje verliet ze de zaak. Met dit gebaar was de doos (goud kleurig) geworden tot een „politie ke poederdoos" en we wisten eerlijk gezegd niet, dat zo iets kon. Mevrouw zag er knap en vreed zaam uit en aan de O.A.S. behoeft men dus echt niet te denken, maar een anti-Gaullistische beweging op het poederdozenfront is hiermede toch zoel een feit. „Mais madame, que voulez vous?" („Maar mevrouw, watwilt u?"), wa gen we te vragen. Een poederdoos - juist een poederdoos - is typisch specimen van „la douce France", omdat juist Franse dames het „se cret de la beauté" (het geheim van de schoonheid) o.m. aan deze dozen ontlenen. Dat slaat mateloos ver van de politiek. Men behoeft niet te dwepen met wal autoritaire rede voeringen voor de t.v. van de Gaulle of met opeenvolgende volksreferen da, om toch te erkennen dat de Franse dames op de Boulevard d' Italië in Parijs, er hartveroverend uitzien. En wat zijn wij mannen bij de hoofse Fransen, die hel „honneur aux dames" op de mond bestorven ligt? U is nooit gezoend door een Fran se'man mevrouw, anders had U wel twee poederdozen gekocht. Met het „embrasser" (omhelzen) zijn trou wens niet alleen de Franse mannen, maar ook de dames vlot. Het. is een zoete kunstdie zij hebben ontwik keld sinds de Zonnekoning in zijn weelderig paleis beval dat alle men sen lief (soms wel eens wat té lief, maar soit) moesten zijn. Dat behoort - evenals poederdozen allemaal lot het „eeuwige" Frankrijk, zo goed als Chateau-wijnen, schimmelkaas en knoflook in de xvorst. Stakingen „brouhaha" (lawaai), in dit geval politiek lawaai, een pietsje Franse eigenwijsheid (eindelijk een volk dat eigenwijs durft te zi?nJ het gaat alleman! voorbii, maar de poeder dozen blijven en de betoverende col liers en de voorjaarshoedjes in ..Au printemps" cn de Franse lingerie en nog een handvol dingen, die een mens wecrstandsloos tot een franco- fiel maken, blijven. „Oh la la madame c' est magni- fique!" EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2