KABINETS BERAAD NODIG NA DEBAT TWEEDE KAMER KENNEDY OP KOMENDE EUROPA-REIS NAAR BERLIJN Ernstige brand in fabriek te Krommenie „Wegvallen vakbeweging nationale ramp" Sowjet-Unie lanceert kunstmaan Bedrijfspand V. D. totaal uitgebrand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! Vrijdag 22 maart 1963 119e jaargang No. 19349 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakanman Ochtman. Jannewekken 11Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk In dit nummer: Stijgende kosten l.t.s. te Zierikzee Crisis rond de T.V.-nota Donderdag is een magazijn van Vroom en DreeSmann aan de Nieu- zoestad in Leeuwarden uitgebrand. Op de bovenverdieping van het aan grenzende bedrijf van Bervoets kon de brand worden gelokaliseerd. (Luchtfoto A.N.P.) DEN IIAAG, 21-3. Kabinetsberaad bleek nodig na een dagenlang debat over de televisienota, waarvan mi nister Cats In de Tweede Kamer ter loops verklaard had, dat niet slechts de staatssecretaris Scholten (O.K.W.) en Gyzels (Economische zaken) maar ook hyzelf en vrywel alle leden van het kabinet er achter staan. Het debat liep vooral donderdag middag hoog. Inzet was in de eerste plaats een door de meerderheid van de Kamer (behalve door de liberalen en het merendeel van de Chr. His torische leden, alsmede enige katho lle van de heer Aarden (K.V.P.), tie van de heer Van aArden (K.V.P.), waarin de regering werd uitgenodigd om, voordat tot verlening van zend machtiging voor het tweede televi sie-net aan anderen, dan de huidige concessionarissen wordt overgegaan, eerst te komen met een wetsont werp, waarbij de voorwaarden van een dergelijke concessie worden ge regeld op een andere grond, dan die welke in de nota is vervat. Ook werd gevraagd naar de voorwaarden, waarop het uitzenden van reclame boodschappen zou kunnen worden toegelaten. Behalve de twaalf sprekers in eer ste termijn, kwamen over deze kwes tie ook de fractieleiders van V.V.D., K.V.P. en P.v.d.A. in het vuur. De liberale woordvoerder Oud kwam betogen, dat de Kamer niet op de stoelen vari de regering mag zitten en dat de regering ook geen orders voor het beleid mag geven. De onderhavige nota werd ingediend als basis van een gesprek tussen re gering en Kamer. Op grond daarvan kan de Kamer de regering echter geen dwingend voorschrift voor han delen omleggen. Kamer en regering hebben ieder hun eigen verantwoor delijkheden, zo betoogde de heer Oud. De heer Vondeling zei, dat de heer Oud staatsrechtelijk misschien wel gelijk zou hebben, maar dat hij in politiek opzicht de plank toch mis sloeg. De katholieke fractieleider de heer De Kort eiste o.m. dat de regering De Wereld Anti-Honger Week, begonnen op 21 maart, vraagt de gehele wereld zich bewust te worden van het ernstigste probleem waarmee ons tijd perk heeft te kampen: dat van honger en ondervoeding, de dagelijkse gesel van honder den miljoenen medemensen. De Anti-Honger-Actie heeft in Nederland het gironummer 100200, Den Haag. Tijdstip van de reis waarschijnlijk in juni De N.A.V.O.-kernmacht Tegen de tijd dait de N.A.V.O.-mi nisters in mëi an Ottawa bijeenko men moet er 'enige voortgang ge maakt zijn bij het vormen van een multilaterale N.A.V.O.-(kernmacht. Het scheppen van een strijdmacht miet oppervlakte-schiepen die met Polanis-ralketten zijn uitgerust is niet essentieel voor de veiligheid1 van de Verenigden Staten, maar is voorgesteld om aan de behoeften van West-Europa tegemoet te ko men. De V.S. zullen voortgaan te trach ten een kermstopverdrag te sluiten omdat er tegen 1975 wel 15 of 20 landen met kernwapens 'kunnen zijn De president zei dat zijn hoop "op een kernstopverdrag idts is vermin derd. De verbreiding van kernwapens over een 20-tal landen beschouwt hy als „het grootst mogelyke gevaar". De Verenigde Staten zullen daarom by de Sowjet-Unie blyven aandrin gen op het aannemen van een kern stopverdrag. KROMMENIE, 21-3. - Een zeer hardnekkige brand heeft donderdag middag grote schade aangericht in de fabriek Noord van de N.V. Ne- derlandsche Linoleumfabriek Krom menie aan de Padlaan in Kromme nie. De brand is waarsohijnlij.k door broei van kurkment - een „akoesti sche" onderlaag voor linoleum - kort na één uur ontstaan in idrocg- kamer 8 en leek aanvankelijk niet ernstlig. Maar om ongeveer kwart over twee deed zich een hevige ex plosie voor, waardoor de tussenmu ren naar vier andere örocgkamers en een deel van het dak werden weggeslagen. Toen greep het vuur ook in deze kamers om zich heen. Bij de explosie werden twee le den van de vrijwillige brandweer van Krommenie, die op het twintig mdter hoge dak bezig waren, een eind weggeslingerd. Zij hadden het geluk tegen een balustrade terecht •te komen en liepen sleöhts zeer li da te verwondingen op. Na de explosie liep de brandweer van Krommenie, die de 'bedrijfsbrandweer te hulp was gesneld, de assistentie dn van Wormerveer, Assendelft en Zaan dam, zodat men tenslotte de be schikking had over 12 autospuiten. Bij de 'bestrijding van het vuur on dervond de brandweer moeilijkheden omdat het water door de slangen naar grote hoogte opgepompt moest worden. Tegen vijf uur werd thet gevaar voor uitbreiding van de brand nog zeer gering geacht. Er .kon geen schatting worden gegeven van de sdhade. De N.V. is verzekerd. Felle brand in bouwkeet UITHOORN, 21-3. Een felle brand- 'heeft woensdagmiddag op een bouw terrein in het uitbreidingsplan „Zij- dolwaard II" in Uithoorn een bouw keet-opslagplaats met bouwmateri alen verwoest. De afbouw van een ^'•mnlex van zestig woningen zal hierdoor enige weken Stagneren. De sdhade aa nmateriaal en loods wordt gesohat op f 45.000. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Nu en (lan opklaringen Verwachting tot zaterdagavond: Nu en dan opklai'ingen en slechts hier en daar een bui; matige, tijde lijk vrij krachtige wind tussen noord en noordoost; aanhoudend koud weer met vannacht lichte vorst. 23 maart. Zon op 6.38, onder 18.56. Maan op 6.08, onder 16.10. 24 maart. Zon op 6.36, onder 18.58. Maan op 6.37, onder 17.34. 25 maart. Zon op 6.34, onder 19.00. Maan op 7.02, onder 19.00. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 23 maart 1.27 v.m. 24 maart 2.25 v.m. 25 maart 3.09 v.m. BROUWERSHAVEN: 23 maai"t 1.16 v.m. 24 maart 2.10 v.m. 25 maart 2.52 v.m. Springtij: 27 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-3, Het K.N.M.I. meldt: De aanvoer van 'koude lucht naar ons land werd vannacht weer sterker, 'toen de wind naar het noordoosten draaide en toenam. Dit gebeurde nadat een storing in de hogere 'luchtlagen met wat liichite sneeuw ons land -gepasseerd was. Da toeneming van de Wind hing sa men met luohtdrukstijigingen boven de Britse eilanden, die in verband sitaan met een 'hogedrukgebied bij IJdland, dat zich naar Schotland' verplaatst. Tegelijkertijd handhaaft z)idh een depressie boven Italië. Deze wordt nog versterkt door een kleine storing die over de Pyreneeën naai de Middellandse Zee trekt. Op de flank van het hogedrukgebied bij IJsland staat een kraohtige noor delijke luchtstroming die koude lucht langs de Noorse 'kust naar het zuiden transporteert. Het front dat deze koude lucht begrenst, zal in de komende 24 uur over ons land trok ken. daarbij zullen plaatselijk en kele buien vallen, maar er zullen ook opklaringen voorkomen. In d'e afgelopen nacht heeft het op vdle'plaatsen 1 tot 2 graden ge vroren. Ook in de komende nachten moet op lichte vorst worden gere kend. 14.09 n.m. 15.04 n.m. 15.48 n.m. 13.38 n.m. 14.30 nJB. 15.14 n.m. zou verklaren, wat zij met een dei- te aanvaarden moties zou doen. „Indien gevreesd wordt dat de me ning van de meerderheid van de Kamer wordt getrotseerd, dan be hoort een motie van wantrouwen te worden ingediend", zo had de heer Oud al eerder gezegd. Rumoerig debat Het debat verliep vooral tijdens de spreekbeurt van de heer Oud ru moerig. De A.R. heren Smallenbroek en Bruins Slot onderbraken diens toespraak herhaaldelijk om te beto gen, dat moties over beleidsvoorne mens een zelfde waarde hebben als het afstemmen van een deel of van een gehele begroting. Aangezien volgens de verklaring van minister Cals het aanvaarden van de motie-Aarden (die* werd ge tekend door de heren Bruins Slot (A.R.), Kleywegt en Kranenburg (P. v.d.A.), Kikkert (C.H.U.) en De Kort (K.V.P.) consequent zou kunnen hebben voor de staatssecretarissen en wellicht ook voor andere leden van het kabinet, werd tot schorsing van de beraadslaging besloten. Naast de motie-Aarden is er nog een motie-Kleywegt ter tafel geko men, waarin de wenselijkheid tot speëdige vergroting van keuzemoge lijkheid in t.v.-programma's wordt gestipuleerd met zonodig medewer king van nieuwe gegadigden, met de bestaande, voor een zendmachtiging. Het openbare beraad wordt dins dag voortgezet. Rijk zijn en niet hoogmoedig worden is moeilijker dan arm zijn en niet klagen. Staatssecretaris Roolvink: WASHINGTON, 22-3. - President Kennedy heeft donderdagavond op zyn persconferentie bevestigd dathy tijdens zijn komende reis naar Eu ropa ook een bezoek aan Berlijn hoopt te brengen. Het Witte Huis had al eerder aangekondigd dat hy een staatsiebezoek aan Italië en een onofficieel bezoek aan Bonn zou brengen en Amerikaanse regerings kringen zeiden dat hij een bezoek aan West-Berlijn overwoog. Kenne dy gaf nog geen verdere bijzonder heden over zijn reisplannen en het tydstip van de reis, maar volgens wélingelichte kringen zal dit waar schijnlijk de tweede helft van juni zijn. Een fraai voorbeeld van de superioriteit van de natuur - en de kennis van de mens: hel op deze foto afgebeelde apparaat is te vergelijken met een kikkeroog; een uiterst knappe menselijke prestatie, doch de natuur heeft heel wat. minder ruimte nodig om hetzelfde te bereikenHet apparaat is een soort „computer", doch heeft dezelfde mogelijkheden van een kikker oog. Het zul worden gebruikt door de AmerikadUse luchtmacht. Over de Cubaanse 'kwestie zei d'e Amerikaanse president dat de Cu baanse 'ballingen, die beweren deze week met Russen gevochten te heb ben tijdens een aanval op <d'e Cu baanse 'kust, in generlei verbinding mot de Veremgdle Staten staan. De afgelopen weken zijn 3.000 Sowjet- russ'.sohe soldaten, van Cuba terug getrokken en .h'openlijk zullen voor eind maart nog meer soldaten naar de Sowjet-Unie terugkeren, aldus de president. De Verenigde Staten zul len alles doen wat verantwoord en doelmatig 'is om Cuba to isoleren. Tijdens zijn reis naar Costa Rica de ze week is gebleken d'ait de overgrote meerderheid van de Latijns-Ameri kanen 'bereid is te vechten voor hun vrijheid tegen communistische on dergrondse aktiviteiten, wanneer dit nodig is. Zijn vertrouwen dat het westelijk halfrond onafhankelijk zal blijven is erdoor versterkt. De Ver enigde Staten staan volledig achter het plan voor economische integra tie van Midden-Amerika, maar voor dat de bij zonderheden hiervan be kend zijn loan nog niet gezegd wor den hoe hoog het 'bedrag van de Amerikaanse hulip hierbij zal zijn. TILBURG, 22-3. Ook al is de vak beweging niet voor iedereen een van de pylers van ons maatschappelijke bestel, toch zou het wegvallen van de vakbeweging een nationale ramp zijn. Aldus zei de (staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid, de heer B. Roolvink, donder dagmorgen als eerste spreker op een twee dagen durende conferentie die in het gebouw van de katholieke economische hogeschool te Tilburg wordt gehouden. Wie zou, als de, vakbeweging ver dween, a'ls gelijkwaardige gespreks partner moéten optreden bij onder handelingen over lonen, de arbeddS- MOSKOU, 21-3. De Sowjet-Unie heeft donderdag de kunstmaan Kos mos 13 gelanceerd. Deze kunstmaan maakt deel uiit van een reeks waar in de eerste Kosmos iets meer dan een jaar geleden de ruimte inge schoten is met 'de 'bedoeling, de weg te effenen voor nieuwe bemande ruimtevluohten. De Kosmos 13 is de 31ste Russi sche kunstmaan waarvan :de lance ring bekend gemaakt is. Zij maakt een baan om de aarde met een maximumafstand van 337 km. van de aarde en een min'imumafstand van 205 kilometer. Zowel van Russische als van wes telijke zijde is onlangs de verwach ting uitgesproken, dat de Sowjet- Unie over twee of drie maanden nieuwe 'belangwekkende ruimte vluohten zal ondernemen. voorwaarden en collectieve arbeids overeenkomsten? Wie zou in het al gemeen d)e belangen' moeten behar tigen van d'e grote groep werkne mers? Het zou, naar het oordeel van d'e staatssecretaris, al te optimistisch zijn te veronderstelden dat dit bij d'e overheid en werkgevers, hoe ethisch ingesteld ook, in goedé handen zou zijn. De gevolgen van het wegvallen van de vakbeweging zouden zijn: wiildé stakingen, zondér voorzienin gen ter ondersteuning of overbrug ging en zondér verweer tegen sanc ties, ondérgravïng van het econo misch bestel1 en van de sociale wet geving en een smeekbede om herop richting van de vakbeweging. Uitslaande brand in Leeuwarden De Belgische minister v. buiten landse handel en technische bijstand Brasseur, heeft medegedeeld dat België in 1963 voor een 'bedrag van ruim 5.5 miljard fran'k - ongeveer 400 miljoen gulden - aan steun aan de Afrikaanse republiek Kongo zal verlenen. Tijdens rij-examen overleden HULST, 21-3. Een winkelier uit Axel, de 47-jarige 'heer P. de Rijck, is donderdag bij het afleggen van 'het rij-examen adhter het stuur overleden. Hij is op het parcours in Niéuw-Hulst onwel geworden en vermoedelijk direct daarop gestor ven. De examinator merkte bijtijds dat er iets niet in orde was en wist de auto zonder ongelukken op de weg tot stilstand te 'brengen. Een arts die spoedig ibij de hand was kon sleohts de dood vaststellen. LEEUWARDEN, 21-3. Een grote uitslaande brand heeft donderdag één van de drie bedrijfspanden van Vroom en Dreesmann aan de Nieuwe- stad, in het centrum van Leeuwar- jc den, totaal verwoest. De brand die is ontstaan op de zol derverdieping van het gebouw, waar meubelhout was opgeslagen, werd omstreeks elf uur ontdekt door en kele personeelsleden. Ze sloegen on middellijk alarm. Aanvankelijk pro beerde men met schuimblussers en ander eigen blusmateriaal het vuur te bedwingen, doch dit bleek niet mogelijk. De brandweer van Leeuw arden rukte met groot materieel uit, maar kon niet verhinderen dat het vuur zich over de bovenverdieping verspreidde en zich een weg baande naar de lager gelegen magazijnen, waarin een grote hoeveelheid meu belen was opgeslagen. Het gebouw brandde weldra als een fakkel. Me ters hoog sloegen de vlammen uit* het dak, waaruit dikke rookwolken opstegen, die tot ver in de omtrek te zien waren. Brandweer machteloos De brandweer stond aanvankelijk machteloos tegen de loeiende vuur zee. Het gehele, circa 150 meter diepe gebouw brandde van voor tot achter. In het naastgelegen winkelpand van V. en D., dat door een smalle gang van het brandende gebouw was ge scheiden, werden de muren gloeiend heet. Het personeel was met man en macht in de weer om de goederen in veiligheid te brengen. De doorgangen tussen de twee gebouwen werden met schuimblusapparaten bespoten om te voorkomen dat het vuur zich hierdoor een weg zou banen. Met emmers water hield het personeel, dat zich met doeken voor neus en mond beschexmde tegen de verstik kende rook, de muren nat. Het vuur was intussen reeds ovei*- geslagen naar het dak van het naast gelegen pand, een kledingmagazijn van de fii*ma P. Bervoets, dat in lichterlaaie stond. Gelukkig slaagde men er daarna vrij spoedig in de brand te lokaliseren. Het pand van de firma Bervoets werd grotendeels ontruimd. Er lagen onder meer meu belen van V. en D. op de bovenvex*- dieping opgeslagen. Het woonge deelte van dit pand brandde uit. Oorzaak onbekend De oox-zaak van de brand is nog niet bekend en ook de omvang van de schade staat nog niet vast. Deze beloopt echter zeker honderdduizen den guldens. Het ene pand brandde geheel uit, de beide belendende per celen kregen veel rook- en water schade.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1