<22ï> niemand de deur uit zonder een ontbijt Nassers eerzucht, Hoesseins angst Verf met voldoening T.b.c.-explosie in Drentse dorp Ekehaar BLIK DOOK HET WERELD Op Nassers eerzucht is, althans voorlopig, het overleg over een sa mengaan van Syrië, Irak en Egypte stukgelopen. De Egyptische president wenst de bond van drie landen met eigen autonomie, voor de grote lij nen te laten besturen door één pre sident en één parlement en het is duidelijk dat die president Nasser zal moeten heten, de eerste en enige geslaagde vernieuwer in de sociaal vastgelopen Arabische wereld. Het is logisch dat dit vooral de Syrische delegatie niet zint. De lei der daarvan, Bitar, was eens minis ter in Nassers regering toen die een nog uit twee delen bestaande Ver enigde Arabische Republiek be stuurde en hij was ook een derge nen die Syrië uit dat verbond los- i maakten. Hij heeft de les aan den lijve geleerd en zal hem ook zijn in Bagdad aan de macht gekomen par tijgenoten wel hebben bijgebracht. Nasser heeft een troef. Een besluit over federatie zal per referendum aan de drie volken voorgelegd moe ten worden en zijn prestige - opge bouwd door radio Cairo - is groot genoeg om hem van een ja te ver zekeren. Het schijnt dat hij daar voor het risico wil lopen zijn drie- landenstaat al terstond met een felle oppositie minder soliede te maken. En ook doordat hij er zeker van kan zijn dat hij - al is het de objectivi teit zelve - verwijten zal krijgen dat hij Egypte en de Egyptenaren be voordeelt. Deze ingebouwde onrust schijnt hij te willen aanvaarden mits hü. maar de leiding krijgt van wat men de eerste grote Arabische mo gendheid zou kunnen noemen. Krachtiger basis Dit zijn alles uitingen die minder getuigen van Nassers onbaatzuchtig verlangen naar Arabische eenheid dan wel de wens een krachtiger ba sis te vinden voor zijn machtspoli tiek. Degene die zich daarover het mkest ongerust maken, is koning Hoessein van Jordanië die zich voor al door zijn steun aan de imam te gen de Jemenietische opstandelingen de haat van Nasser stevig op de hals heeft gehaald. Hij heeft zich beijverd het nieuwe bewind in Bagdad en Damascus met spoed te erkennen en alle goeds te wensen. Hij heeft zich voorstander verklaard - al weet hij dat Nasser hem in die club nooit zal dulden - van een Arabische federatie bij be houd van eigen souvereiniteit, dat is dus zoals die Bitar voor de geest staat. liet is ongeveer alles wat hij kan doen om te proberen te voorko men dat Nasser aan twee kanten zijn buurman wordt, wat betekent: van twee kanten een bedreiging. Daarbij zit Hoessein in een nete lig parket. Tegen een aanval van buitenaf heeft hij waarschijnlijk wel garanties van Engeland en de V.S., die krachtig genoeg zijn om een aan valler van gedachten te laten ver anderen. Van binnen uit? Maar er is ook de mogelijkheid van het stimuleren van opstanden. En dan wordt de positie in ieder ge val van de Amerikanen moeilijker. Zij kunnen daar slecht tegen ingrij pen, zomin als ze dat in Jemen, Irak of Syrië konden. Hulp T)an koning Saoed is mis schien wel te verwachten, maar die slaat niemand hoog aan. De enige hulp waarop Hoessein ongevraagd kan rekenen is die van Israël, dat aangekondigd heeft zich niet onbe tuigd te laten als er in buurland Jordanië iets Nasseriaans mocht ge beuren. Van Israëlische kant 'een logisch standpunt: het wil voorkomen langs al zijn grenzen - en die met Jorda nië is het langst - de troepen van aartsvijand Nasser te krijgen. Maar deze steun, al is daarom zeker niet gevraagd, doet een Arabische vorst zeker geen goed, niet bij zijn onder danen en zeker niet bij zijn buren AMERSFOORT. 18-3. In Amers foort is maandagmiddag een comité „handhaving, vrijheid en recht" op gericht, dat tot doel heeft door voor lichting wijziging te brengen in het Landbouwschap. De oprichters waren acht land- Ibouwers uit 'diverse streken van het 'land Voorzitter ds de heer G. W. Voortman uit Eefde, die in 1962 uit Ingezonden mededeling Een produkt van de Sikkens Groep. OUDERAVOND O.L.-SCHOOL Renesse heeft weer nieuwe leerkracht Op de ouderavond van de open bare lagere school in het dorpshuis, kon de voorzitter van de ouderccm- missie, de heer J. C. Braber, in het bijzonder een woord van welkom richten tot wethouder P. Vis, de raadsleden N. A. Krijnse Lakker en J. Padmos en het oud-hoofd van de school, de heer J. M. de Nooijer en echtgenote. Voor de pauze werd door de leer lingen van de 5e en 6e klas met veel bijval het toneelstukje in vier tafe relen „Kevertje weet raad" voor het voetlicht gebracht. Na de pauze sprak de heer Braber een bijzonder woord van welkom tot de nieuwe leerkracht de heer Wakkee, waarbij hij de hoop uitsprak dat hij te Re- nesse een prettige tijd tegemoet mag gaan. Mevr. Blom-Schalleven bracht hij hartelijk dank voor de periode dat zij de tijdelijke va'kature heeft waargenomen. Als blijk van erken telijkheid liet hij dit gepaard gaan met een bloemstukje. Mevr. de Boer, mevr. Lodewij'k en de heer W. Lem- som kregen mot vele hartelijke woorden van dank een plant voor de hulp die zij bij het toneelstukje hadden verleend. De heer Braber gaf hierna een uitvoerig verslag over de schoolreis van het vorige jaar. waarbij hij er nogmaals op wees dat de ouders niet té veel zakgeld bij een volgende gelegenheid moeten mee geven. Oudercommissie De aftredende bestuursleden van de oudercommissie, mevr. Simons- Imhoff en mevr. Kostense-de Vos werden wederom benoemd. Het 'hoofd van de school de heer J. H. Blom gaf vervolgens een uit eenzetting over de wijze waarop op de school het muziekonderwijs plaats vindt. De ouders werden hierbij in de gelegenheid gesteld hun kennis over verschillende instrumenten te demonstreren. Dat het niet altijd even gemakkelijk was bewees wel het feit dat verschillenden de plank flrel eens mis sloegen. De heer Blom deed hierna een aantal mededelin gen betreffende de school. Het kam peren met de hoogste klassen mag bijzonder geslaagd worden genoemd zodat ook dit jaar weer zal worden gekampeerd. Bij de landelijke veilig verkeer wedstrijd heeft de school een prijs van f 100 gewonnen. De samenwerking met de afd. Schou wen van het Verbond voor Veilig Verkeer was buitengewoon prettig, evenals met het college van b. en w. De heer Blom drukte verder de ouders nog op het hart de kinderen niet te laat naar bed te laten gaan, daar dit nadelige invloed uitoefent op het leren. Wethouder Vis sloot zich hierbij aan. Met een bijzonder woord van dank aan de leerkrach ten voor hetgeen zij in het afgelo pen jaar weer voor de kinderen ge daan hebben sloot de voorzitter van de oudercommiissie deze avond. sj-l <JAa.rk.t- Uienveiling Steenbergen Uien klasse I: middel f 16,15; bon ken f 16,28; drielingen f 36,70; piok- lers f 30. 2e klasse middel f 13,30. Geveild plm. 30 ton. Aardappelen: Bintje f 18,20. Breekpeen f 24,90-28,00. Prins Berjiliarcl lil trui UTRECHT, 20-3. Z.K.H. Prins Bernhard verscheqn dinsdagmiddag in blauwe trui aan de officiële lunch die de Nederlandse Kamer van Koophandel in het Verenigd Konink rijk in Utrecht 'heeft gehouden. Dc hooggesloten itrui stak wat vreemd af tegen bijvoorbeeld hét streep j es- diplomatenpak van de ambassadeur van Engeland in ons land, sir An drew Noble. Oorzaak van dit alles is de moei lijkheid die de prins ondervindt bij het vastknopen en het. binden van zijn stropdas. Zoals bekend 'heeft de prins tijdens zijn wintersportvakan tie een van zijn middenhandsbeen- tjes gebroken. De dokter heeft zijn hand en pols in een gipsverband ge wikkeld. Ontdekking in museum van Leningrad In Leningrad's museum Hermitage zijn ongeveer 2.000 onbekende teke ningen van de vijftiende-eeuwse ar chitect Fra Giocondo. een der ont werpers van de Sint Pieter, gevon den. zo meldt de Izwesbia. De teke ningen - voornamelijk van oude ge bouwen in en bij Rome - zijn ver vat in drie albums. Men denkt, dat twee ervan aan Raphael hebben toe behoord daar zijn handtekening op een der bladen st^at. Vliegveld van Soerabaja onder vulkanische as DJAKARTA, 21-3. Volgens in Dja- karta ontvangen berichten is het verkeer op het vliegveld van Soera baja geheel verlamd door de asregen die de vulkaan Goenoeng Agoeng op Bali twaalf uur lang heeft uitge braakt. Een aslaag ran twee tot drie centimeter ligt op het vliegveld en in enkele wijken van Soerabaja. Ook in het gebied van Madioen en Keddri ligt as. Verder wordt er aan herinnerd, dat de uitbarsting van de vulkaan op 16 februari zeventien doden en tientallen gewonden heeft geëist. Parijs een vuile stad PARIJS, 10-3. Dr. Bernard Lafay, oud-minister voor de volksgezond heid, heeft in de Parijse gemeente raad verklaard, dat de luchtveront reiniging in de hoofdstad zo toe neemt, dat zij „elke dag catastrofaal kan worden". In de afgelopen jaren is volgens dr. Lafay het aantal sterfecallen aun bronchitis in Parijs op hetzelfde peil gekomen als dat in Londen, terwijl tussen 1950 en 1961 het aantal sterf gevallen door longkanker in Parijs is verdubbeld. In 1923 kwamen in Parijs per jaav gerrtiddeld 90 dagen met mist voor, tegen thans 150 dagen. Zierikzeese zoinerplaiincii Nog geen ontwerp Bijdragenwet-Deltawerken bij Tweede Kamer ingediend Comité wil wijziging brengen in bet Landbouwschap de organisatie van vrije boeren trad, omdat hij het met de opvattingen van de heer Koekoek'niet eens was. De heer Voortman staat op hét standpunt dat men niet kan zeggen dat er geen reöht wordt gedaan, zo lang men niet de wettelijke moge lijkheden' tot in hoogste instantie ge volgd heeft. De overige leden van het comité zijn het met deze opvat ting eens.' Slechts met „wettelijk er kende akties" willen zij het Land bouwschap en de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie bestrijden. Deze passen naar de mening van het co mité niet in het Nederlandse staats bestel. Het comité is niet van plan ook .politieke aktiViteit te ontplooien, wel is het de bedoeling de individuele 'boer rechtsbeschemvinig te bieden. Juridisch adviseur is mr. L. van Heijninige in Den Haag. Als sekretaris zal optreden de heer J. Hartman te Stadskanaal. ROTTERDAM. 19-3. De voorzitter van de Zuidhollandse Waterschaps- bend, mr. J. VV. VV. van der Hoeven, heeft het in de jaarvergadering van zijn organisatie verbijsterend ge noemd dat neg steeds geen ontwerp vcor een bijdragenwet-Deltawerken bij de Tweede Kamer is ingediend. Hij zei dat het beleid van de rege ring op dit punt heeft gefaald. Na de stormramp van 1953 is men op de goede weg begonnen door dijkherstel en versterking van de zwakke plekken in de dijken, aldus mr. van der Hoeven. Maar nu - ruim tien jaar na de watersnood - is men halverwege blijven steken. De pri maire veiligheid van de provincie Zuid-Holland gCbiedt dat de dijken drastisch worden verhoogd. De wa terschappen voelen hun verantwoor delijkheid in 'dit opzicht zeer zwaar en zullen de nodige, zeer kostbare werken zo spoedig mogelijk tot stand brengen, mits de wettelijke fi nanciële ondergrond door middel van de Bij dragenwet-Délta werken tot stand wordt gebracht. Mr. van der Hoeven meent dat de water schappen niet mogen worden, belast met uitgaven, d'ie slechts zeer ten dele hun eigen belangen dragen doch grotendeels worden gedaan in het algemeen belang. Dat betreft onder meer 'de uitgaven van de zg. niet-planwegen, die véle polders zeer zwaar wegen. De waterschaps lasten zijn veelal reeds tot het uiter ste gestegen. Dringend beroep Mr. van der Hoeven deed een dringend beroep op de regering en de volksvertegenwoordiging om aan deze aspecten voorrang te verlenen en met grote voortvarendheid wet telijke maatregelen te treffen. Ook in het jaarverslag van de bond is aan deze kwestie aandacht besteed. De secretaris, mr. U. G. Schilthuis, schrijft dat het ontwerp voor de Bijdragenwet-Deltawerken, dat schijnt te bestaan, waarschijnlijk pas na de verkiezingen 'door de nieuwe regering in behandeling zal' worden genomen. Het bestuur meent dat veel meer moet worden gedaan aan de verbe tering van verschillende dijkvakken. „Dat is echter onmogelijk, zolang d? werkwijze ten departemenfe niet gewijzigd wordt en zolang de rege ring niet inziet dat de versterking van de dijken een zeer hoge priori teit dient te hebben", zo staat in het jaarverslag. Ingezonden mededeling 'A, ASSEN, 20-3. Omtrent de omvang van de verleden week in het Drentse derp Ekehaar (gemeente Rolde) ge constateerde uitbarsting van t.b.c. heeft de direkteur van het districts consultatiebureau voor tuberculose te Assen, de heer J. Franssen, mede gedeeld dat het niet uitgesloten moet werden geacht dat nog enkele tien tallen personen in een sanatorium zullen moeten worden opgenomen. Het aantal t.b.c.-gevallen, dat bij het onderzoek van ongeveer honderd: leerlingen van de lagere school te Ekehaar 'is ontdekt, is gelukkig tot twee beperkt gebleven; de twee pa tiëntjes zijn in het sanatorium „Bea- Irixoord" te Appelscha opgenomen. Waarom keert emigrant weer terug CANBERRA, 20-3. Dr. Charles Rice van de nationale universiteit te Canberra heeft een opinie-onder zoek verricht onder Europese immi granten in Australië met de bedoe ling te weten te komen, waarom deze immigranten na verloop van tijd Australië weer verlaten. Volgens een voorlopige analyse van 'de resultaten van hot onderzoek worden als d'e voornaamste factoren beschouwd: moeilijkheden bij het vinden van een betrekking, huisves tingsmoeilijkheden en gezinsproble men. Ook het gevoel een tweede rangsburger te zijn, schijnt een rol te spelen bij het 'besluit van een immigrant Australië maar weer te verlaten. Bij Westeuropese immi granten schijnt voorts de economi sche opbloei in west-Europa een woord mee te spreken. We halen het beeld uit het feestelijke jaar 1949 nog maar eens „van stal". Voor de komende zomer immers bestaan te Zierikzee weer plannen voor feestelijke manifestaties, ditmaal in eigen stijl, hetgeen betekent een fraaie historische costumering van de burgerij. Of het lukken zal? We hopen het van harte. De. inspekteur van de algemene gezond'heidisinspektie, dr. C. R. N. F. Joost, uit Den Haag, heeft een be zoek gebracht aan het consultatie bureau te Assen, om zich over de stand' van zaken door dr. Franssen te laten voorlichten. Hij 'kreeg daar bij te horen, dat de situatie vrij ern stig genoemd kan worden KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wijnjeterp-Duurs- woude (toez.)G. J. J. Liefting, Nie- kerk-Oldekerk. Aangenomen maar Akersloot-Lim- men: mr. J. van der Pol, 'kan'd. te Beverwijk. Bedankt voor Oldebroök: B. Eysin- ga, Barneveld; voor Woudenberg: B. Haverkamp, Groenékan. Ger. Kerken Beroepen te Heinenoord: kand. A. Borman, 's-Gravenhage. Aangenomen naar Koudekerk a.d. Rijn: PI. Makkinga, Wilsum (O.), die bedankte voor Donkerbroek; naar Sliiedredht (2e pred.pl.): M. Grashoff, Bléiswijk. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Buitenpost: J. H. Veeflkind, kand. te Hilversum, die bedankte voor Vlissin'gen-Opst en West Souburg. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Am9terdam-West (vac. G. Fafié): A. Jdhannes, Delft. Ger. Gemeenten Beroepen te Aagtekerke: H. Lig- tenberg, Oudem'irdum. SPORT SCHAKEN, Zierikzecsche Schaakvereniging Van de op dinsdagavond gehou den wedstrijden van de onderlinge competitie van de Zierikzeese Schaakvereniging zijn de uitslagen als volgt: Groep I-: A. J. SCheele-J. J. v. d. Ende 0-1; C. Nolet^dr. J. J. Westen dorp Boerma 0-1; A. J. Scheele-M. J. Enzlin 1-0. Groep III: F. Naula-A. Kooy 1-0; K. T de Jonge-R. P. -Hogerheijde 0-1; K. T. de Jonge-J. Rotte A. Kooy-F. Nauta 0-1. Een anti-kraaieii-actie DEN HAAG, 20-3. Een door het Landbouwschap, het Jachtfomds en de Koninklijke Nederlandse Jagers- verenging gesubsidieerde landelijke actie tegen kraaiachtigen zal maan dag 1 april beginnen en de hele eer ste week van apri'l voortduren. De zwarte 'kraai, de roek, de kauw, de ekster en 'de Vlaamsegaai zijn scha delijk voor 'de landbouw, de zwarte kraai, de ék9ter en de Vlaamse gaai vergrijpen zich bovendien aan het jonge wild. Vandaar dat dé genoem de drie instellingen het neerschieten van -twintigduizend van deze vogels willen bevorderen door het beschik baar stellen van een premie. Surinaamse kinrlerzegels AMSTERDAM, 20-3. De regering van Suriname heeft besloten met in gang van 1963 jaarlijks een serie kin derpostzegels uit te geven. De toe slag zal, evenals in Nederland, ten goede 'komen aan het wer'k „Voor het Kind". Alle organisaties en in stellingen die aich om welke reden ook met „zorgenkinderen" bezighou den zullen er dus van profiteren. De heer J. A. Cassee is namens het Nederlands comité voor kinder postzegels naar Suriname gereisd. Hij zal daar adviseren bij de voor bereidingen van een Surinaamse kinderpostzegelaktie. De reis vindt plaats op uitnodiging van de Suri naamse regering. WASHINGTON. De V.S. achten de huidige internationale toestand „niet 'geschikt" voor opening van een di- rekte luchtverbinding tussen Mos kou en New York. Ingezonden mededeling Ver koudheidsbacil len zijn als de dood voor kleintjes uit kat hinnanlctnd v Dit doosie betekent: protektie tegen infektie GRONINGEN. Vier van vijf op verdenking van valsheid in geschrif te gearresteerde inwoners van Fin- sterwolde hebben een bekentenis af gelegd, zo heeft de officier van jus titie te Groningen, mr. J. Munten dam, medegedeeld. DEN HAAG. De minister van so ciale za'kén en volksgezondheid, dr. G. .J. M. Veldkamp, 'heeft de com missie inzake de luchtverontreini ging 'geïnstalleerd. De commissie telt vijf en twintig leden, van wie de burgemeester van Heerlen, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, tot voor zitter is benoemd. DEN HAAG. Zijne eminentie dr. B. J. kardinaal Alfrink 'heeft in de aula van het gemeentemuseum te Den Haag een tentoonstelling ge opend van kunst uit kerkelijke mu sea in Nederland. AMSTERDAM. Binnen een maand zal het vernieuwde carillon van het Rijksmuseum in Amsterdam weer kunnen spelen. Een begin is gemaakt mét het plaatsen van de 26 klokken in de toren van dit museum. UTRECHT. De heer David Brand, premier van -west-Australië, vertrekt op 9 april' uit Perth voor een reis door Europa. Hij wordt onder meer vergezeld door zijn onder-staatsse cretaris, de heer Ralph Doing. Het Australische gezelschap wordt half juli in Nederland verwacht. SCHIPHOL. Onder 'leiding van de heer G. A. Wisse van de afdeling verkoopleiding oost-Europa der K. L.M. is eer. vijftal vertegenwoordi gers van grote Nederlandse reisbu reaus naar Moskou vertrokken. Op Schiphol deelden zij mede, dat zij in de Russische hoofdstad en in Lenin grad hopen te onderzoeken op wel kei wijze het toerisme naar de Sowje't- Unie kan worden 'bevorderd. DEN HAAG. De Nederlandse mi nister van defensie, ir. S. H. Visser heeft een vlucht gemaakt met een „Fouga, Magister-" van de Belgische luchtmacht, waarmede Belgische en Nederlandse vliegers worden opge leid voor het besturen van straal jagers. URK. De motorkötter UK 72, die uit de haven van Urk was vertrok ken om te trachten naar de Noord zee te komen, heeft deze tocht hal verwege moeten opgeven wegens te zware ijsgang. De kotter is tot Lely stad gekomen, maar kon door het zware ijs Amsterdam niet bereiken. SCHIPHOL. Het in Leiden geves- t'gae Nederlandse bureau voor bui tenlandse studentenbetrekkingen (NBBS) is druk in de weer cm voor honderden Canadese studenten in de komende zomer tijdelijk onderdak te zoeken. TILBURG. Terwijl twee mannen aan dé 'leant 'bleven staan omdat ze niet konden zwemmen, is de 26-jari- ge secretaresse Marijke Pieters in het ijskoude water van de Piushaven in Tilburg gedoken om het leven te redden van de 4-jarige André van der Gevel. HET GEHEIM VAN TURTON TOWER 37. „Het zijn er twee! Het is Antoine Du- pond! Het is de Fransoos en hij houdt een vrouw boven water!" schreeuwen de roeiers door elkaar. „Julia! Volhouden! Wij komen!" schreeuwt Aram, die hel meisje nu ook gezien heeft. Even later trekken behulpzame handen het uitgeputte tweetal de sloep in. „Wal is er gebeurd? Hebben ze jullie de voeten ge spoeld?" vraagt Frederiks. en zijn stem trilt van ingehouden woede. „Laat ze eerst wat bijkomen, schipper", zegt Aram, terwijl hij het doorweekte meisje zorgzaam tegen de voorplecht legt. „Ja, ze hebben ons overboord gegooid ze zijn er met het goud tussenuit, schip per", hijgt Antoine. „Floyd heeft hen tot muiten aangezet.... je bootsman Drum mond heeft de leiding van die troep Ik verzette me en ging overboordJulia ooken dat. dappere jochPresto heet hij, geloof ik".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6