En nu de voorjaarskleding Uit de oude doos Modern sprookje Tyfus in Nederland STAD EN PROVINCIE d e u r I o o grens GEVALLEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 maart 1963 No. 19318 Ingezonden mededeling Dorre cijfers geven beeld van 19e eeutvs landbouivbedrijf Iu het eerste artikel over een Schouws landbouwbedrijf in de 19de eeuw, hebben wij reeds verschillende interessante cijfers kunnen noe men. In dit slotartikel wordt opnieuw een inzicht gegeven in de boek houding van de Schouwse landbouwer, uit de jaren 1828-1830, die zijn bedrijf had in de buurt van Serooskerke. Pi et er Simanse Hanse kreeg voor het uitbaggeren van de vate en het ma ken van een drenk f 2. Het is wel eigenaardig dat juist het verkavelen van de dijken op zijn eind liep. Vol gens de boeken van mr. Fokker is het een instelling van 8 juni 1648. Deze oude instelling legde de onder houdsplicht van de dijken, voor wat het 'krammen betreft, op de grond eigenaren. Er waren in ieder vieren deel van Schouwen evenveel kavels dijk te onderhouden als er maal vijftig gemeten schotbaar land in la- gen. Bij loting om de 7 jaar kreeg iedere eigenaar van vijftig gemeten zijn perceel dijk, dat hij moest on derhouden. Voor diegene die minder dan 50 gemeten grond bezaten, was een som gefixeerd, nl. 36 stuivers per gemet, waarvoor ze hun plich ten overdeden aan iemand die sa men met hem en anderen dan weer 50 gemeten grond bezat. In 1812 werd onder Frans regime getracht deze werkwijze van de hand te doen. Toch werd bij Kon. Besluit van 20 aug. 1830 het kavelsgewijs bekram- men der dijken afgeschaft en daar door het gesohot verhoogd tot f 13,30 per ha. In de boekhouding staat verder dat een mestput werd gekocht van Riekus Bodbijl voor f 1 per voer. Een koppel strengen kostte f 2. Een „ooijrijve" en stalsohoppe 15 st., en een rijzen bezem 2 st. 8 d. Een halve pinte olie om de wagens te „smou ten" 3 st. 8 d. 3 schaal steenkolen kostite f 6,18. 20 ton turf(!) werd ge- koöhlt voor 11 st. per ton. Verder was er accijns op het ge maal, d.w.z. dat no or elke zak graan die bij de molenaar gemalen werd, betaald moest worden aan het Rijk. Voor een zak gerst was dit f 1.8 st. 2 stoop teer kostte 13 st. Er werd aan v. d. Starp betaald voor de Ingezonden mededeling GANGTOK (Sikkim), 20-3. De 22- jarige voormalige Amerikaanse stu dente Hope Cooke is woensdag in het huwelijk getreden met de 39- jarige kroonprins van de Himalaja- staat Sikkim, luitenant-kolonel ma- haradjah Koemar Palden Thondup Anmgyal, een weduwnaar met drie kinderen. Het huwelijk werd vol trokken in de hoofdstad Sikkim. Het was een boeddhistische plechtigheid, doch mej. Cooke legde de huwelijks gelofte af volgens de gebruiken der Amerikaanse Episcopaalse (protes tantse) Kerk. Sikkim is een Indisch protectoraat. Zijn heersers zijn afkomstig uit Ti bet. Zij hebben zich in de zestiende eeuw in het land gevestigd. Mej. Cooke is de eerste vreemdelinge, die door huwelijk intrede in de vorste lijke familie doet. Zij had de kroon prins in 1958 te Darjeeling, in India ontmoet. Drie jaar later verloofde zij zich met hem. Het huwelijk is uitgesteld, omdat de boeddhistische priesters in Sikkim 1962 een ongun stig jaar achtten voor de voltrek king ervan. Mej. Cooke kwam dinsdag uit Cal cutta in Sikkim aan, na een rit van vier uur door de steile bergen en dalen van Noord-Bengalen. De va der van de bruidegom, de vorst van Sikkim maharadjah sir Tasji Nam- gyal, had zich de hulp verworven der bekendste goedw eer makers in Sikkim, die tot taak hadden alle te genwerkende duivels uit te bannen en al hun occulte gaven aan te wen den om een stralende bruiloftsdag te verzekeren. De rood, blauw en groen geverfde daken der huizen van Sikkim vorm den een kleurrijke achtergrond voor de plechtigheid. DEN HAAG. 20-3. Er zijn thans vier tyfusgevalien in Nederland. De drie gevallen in Rotterdam waren reeds bekend, maar omtrent een pa tient. die was opgenomen in het zie kenhuis Zuidwal in Den Haag, ver keerde men nog in het onzekere. Thans is vastgesteld dat' ook deze aart tyfus lijdt. Alle patiënten heb ben de ziekte opgelopen 'in hot Zvvit- sei-se wintersportoord Zermatt, waar tientallen tyfusgevallen zijn gerap porteerd. Brandwaarborg Mij. f 10,12. „Aan denzelven voor mijnen plaatsver vanger f 72.10.8". (In <lie dagen was nog geen sprake van persoonlijke dienstplicht, en koöht men door tus senkomst van een kantoor, een num- merverwisselaar of een plaatsver vanger, later remplacent genoemd. Van der Starp zal een dergelijk kan- 'toor geweest zijn, dat daar de pro visie van opstreek. Huishoudelüke uitgaven Er waren ook huishoudelijke uit gaven en ook hier is het wel aardig eens in rond te neuzen. Elke week werd een pond toeback gekocht, die ook wel gerookt werd omdat er ge noteerd staat: voor een benne (40 cm. lang) pijpen f 2. Toch zal wel een groot gedeelte van de tabak als pruimtabak hebben gediend. Een pond in de week was voldoende be halve in februari toen M. Hoogen- boom op bezoek kwam, wat een vierendeel toeback extra eiste. En dan werd ook een borrel geschon ken, want juist onider de toebaok staat een pinte jenever genoteerd. Dezelfde uitgaaf vermeerderd met een „vlessahe" elixter staat geboekt bij de komst van B. de Glopper die het Sinterklaasfeest kwam vieren. Hoogstwaarschijnlijk dronk men oök bessenwijn, wanit er staat te lezer.: 1 aug. 1828: 32 ponden ao 11 eb essen om 4 cent p.p. En in sept. betaald aan Adriaantje Waling f 1.5.8 voor 17 pond aallebessen. Ook Joh. Lam- bregtse leverde deze bessen en wel 40 pond. Dan kemit in maart en april een ..vlootte" voor. Dit is een soort vis. 1 pond suiker kostte 4 st. en 5 d., wat niet goedkoop was voor die tijd. Op nieuwjaarsdag staat ver meld: Uitgedeeld aan de arme kin deren f 1.8 st. De kleermaker Klaas Imanse werd betaald met 10 st. en de ko9t. Hij naaide niet alleen de koornzakken maar oök wel kleren. 3 Va „elle" Turks leer voor éen broek kostte f 2.5.8. De prijs van een „pefte" varieerde van 18 st. tot f 2. Een paar klompen 5 st. en schoenen f 1,16-f 2,00. Een bos. „pennen" (gan- zeveren) 8 st. Hiermede In verband staat genoteerd: het slijpen van een pennemes 3 st. Een pijpédopje 1 sit., „den" almanak 5 st., en een „vraag boek" voor een der kinderen 3 st. De familie was ook lid van het Lees gezelschap want er is aan Waling betaald voor het lezen van de Boek zaal, Letteroefeningen en 1 boek „gekogt" f 1,17. „Martgeld" werd ook genoteerd en wel 2 maal per jaar. De jaarmarkten 21 juli 1828 werd voor kinderen f 7.6 uitgekeerd ter gelegenheid van de „Renissemart". Op 3 sept. f 31.4 geboekt voor de Zierikzeese markt. De behoeften waren zeer bescheiden in die tijd, want de kinderen kre gen een kwartje per week zakgeld. Praetisah elke gelegenheid tot ver maak ontbrak toen nog in vergelij king met tegenwoordig. Van verhar de wegen was geen sprake, van fiet sen nog minder, zodat het losse paard uitkomst bradht en in de zo mer de Schouwse riemwagen. Dit alles geschiedde in de tijd dat het lage gedeelte van Schouwen elke winter voor een groot gedeelte on der water stond, en men dan aange wezen was op het vervoer te watei met de „kloetschute", een soort plat- bomer zonder zeil. Vandaar dat tal van heulen wer den aangetroffen die alleen ge bouwd werden met een flinke boog om bij een hoge waterstand de Schouwse schuit te kunnen passeren. De toegang tot de percelen bouw en weiland werd verleen'd door de nog hier en daar aangetroffen hoofd jes met een brug van losse planken, die 'fn de winter werden weggehaald. (Na de ramp verdwenen). Die hoge waterstand jvas oorzaak van veel ziektes, zoals malaria of Zeeuwse koorts. Die Zeeuwse koorts kwam zo plotseling dat het nog bekend is van ouderen onder ons dat plotseling op school iemanid zijn of haar vinger opstak en zei; „Meester, ik mö naer uus, ik 'kriege de koosse". Volledig is dit overzicht niet, doch er valt wel uit op te merken dat alles veel primitiever in zijn werk ging en daardoor veel goedkoper was. De mens was sneller tevreden en 'had geen buitengewone behoef tes. In vergelijking met 'de hoogcon junctuur van tegenwoordig is het zeker interessant om deze boekhou ding eens door te nemen. We dan ken hiervoor de (heer W. G. Boot v'it Haamstede die dit Stuk „anltiek" in zijn bezit heeft en waarover we vrijelijk konden 'beschikken. Micro-korfbalcompetitie S.D.K.B. beëindigd De microkorfbalcompetitie van de S.D.K.B., welke zich in 'n nog steeds toenemende belangstelling van de zijde der verenigingen mag verheu gen, behoort weer tot het verleden. Ondanks het feit dat ten gevolge van de weersgesteldheid pas drie weken na de oorspronkelijk vastge stelde datum kon worden gestart, kon het gehele programma in een snel tempo worden afgewikkeld. In groep I eindigde Burgh, even als verleden jaar, weer op de eerste plaats. Toch kwam de club uit de Westhoek er deze maat niet geheel zonder (kleerscheuren af, daar het Kerkwervse WIK 'drie van de vier punteni op Burgh wist te bemachti gen. Voor Zeemeeuwen 'bleek de op gaaf 'in deze groep wel iets te zwaar. De eindstand in groep I is: Burgh 8 6 1 1 39—22 13 SKNWK 8 5 0 3 24—24 10 WIK 8 3 2 3 35—25 8 Brouwershaven 8 3 2 3 2723 8 Zeemeeuwen 8 0 1 7 1344 1 In groep II wiist het Zierikzeese Unitas, dat vorig seizoen in groep I uitkwam, beslag op de bovenste plaats 'te leggen. Unitas moest een- maat in het zand 'bijten tegen de Burgh-reserves, terwijl 'alle andere wedstrijden in'een overwinning kon den worden omgezet. Velocitas, dat alleen op ZSC één puntje wist te 'bemachtigen, was hier het zwakke zusje. De eindstand is hier: Unitas 8 7 0 1 39—20 14 Burgh II 8 5 0 3 33—21 10 WIK II 8 4 0 4 24—30 8 ZSC 8 3 1 4 27—27 7 Velocitas 8 0 1 7 17—42 1 Groep III In groep III hebben SVOWK en NO AD tot het l'aatste moment een felle strijd gevoerd om de bovenste Vfnats. SVOWK. dat steeds de lei ding in handen heeft gehad, verloor cp de laatste avond allebei haar wedstrijden waardoor NOAD nog kans zag eerste te eindigen. De eindstand is hier geworden: NoAï 8 4 3 1 38—23 11 SVOWK 8 4 2 2 31—22 10 ZSC II 8 3 3 2 21—20 9 SKNWK II 8 2 2 4 17—29 6 Brouwershaven 8 2 0 6 2235 4 Renesse, dat voor de eerste maal aan de micro-competitie deelnam, zag zowaar 'kans, na een spannende strijd met Burgh III, beslag op de Dat was „tante Lotte" RENKUM, 20-3. Alleen al in de gemeente Ren'kum hebben zich bij de politie negentien personen ge meld, die beweren door de als „Tan te Lotte" bekend staande mevrouw C. A. S. door oplichting, flessetrek- kerij of door het niet terugbetalen van leningen te zijn benadeeld. Het bedrag van deze financiële schade zou ruim f 140.000,groot zijn. Er is een „slachtoffer" dat benadeling tot een bedrag van f 102.050,heeft aangegeven. Aöht middenstanders gaven flessetrekkerij tot een totaal van 4.000 gulden aan. Behalve de aangegeven benadelingen van 'ruim een ton, lopen de oplichtingen en dergelijke, waarvan de politie nu is verwittigd, uiteen van 25 lot 14.000 gulden. fris en verkwikkend als het voorjaar is de natuurzuivere KING VOOR DE VROUW eerste plaats in. .groep IV te leggen. Renesse moest net eenmaal hun ■meerdere erkennien in hun groen witte buren, terwijl alle overige wedstrijden werden gewonnen. De eindstand 1$ hier: Renesse 8 7 0 1 3622 14 Burgh III 8 5 1 2 47—30 11 WIK III 8 3 1 4 24—27 7 Uniltas II 8 3 0 5 3141 6 DES 8 1 0 7 32—50 2 UTRECHT. Het publiek heeft in 1962 voor financiële zekerheid in de vorm van gezins- en oudedagsver- zorging door middel van levensver zekering, ruim f 1.100 miljoen aan premies en koopsommen betaald. Ten opzichte van 1961 betekent dit een toeneming met ruim f 115 mil joen. Flitsen uit het buitenland PARAMARIBO. Maandag 25 maart zullen in Suriname ruim 150.000 per sonen voorkomende op de Surinaam se 'kiezerslijsten ter stembus kunnen gaan om een nieuwe volles vertegen woordiging te kiezen. FRANKFORT. In Frankfort heeft een 54-jarige ambtenaar even voor dat hij en zijn gezin uit hun woning zouden worden gezet, zijn vrouw en 19-jarige zoon doodgeschoten. Hij deed dit terwijl de deurwaarder ziich reeds in een aangrenzende kamer bevond. •LONDEN. Radio-Amman heeft ge meld, dat in een door radio-Mekka uitgezonden communiqué van de ko ningsgezinde Jemenitisohe troepen is gezegd^ dat deze troepen „honder den" Egyptenaren hebben gedood en honderden gevangen genomen. WASHINGTON. De regering van de Verenigde Staten is niet van me ning, dat de communisten grote in vloed uitoefenen op de politiek van de Braziliaanse regering. ZERMATT. Van medische zijde is •medegedeeld, dat het aantal ver moedelijke tyfusgevailen in Zermatt 74 'bedraagt, met inbegrip van dege nen, die oartiikuMer verpleegd wor den. TEHERAN. De premier van Iran. Assadollah A'lam, 'heeft medegedeeld dat tijdens botsingen 'tussen rege ringstroepen en opstandige stammen in Fars, in het zuiden van het land', vierenveertig mensen werden gedood en meer dan 'honderd gewond. Tot de doden behoorden tien politieman nen. BERN. Het Zwitserse Huls van Afgevaardigden heeft met 126 stem men voor en drie communistische s'emmen tegen zijn definitieve goed keuring gegeven aan Zwitserland's toetreden tot de Raad van Europa. BOEDAPEST. Volgens het Hon gaarse communistische blad „Nep- srabadsag" zijn 40.000 van de Hon garen die het land na de revolutie van 1956 verlieten, teruggekeerd. Of ficieel wordt geschat dat 200.000 Hongaren in 1956 de wijk naar 'het buitenland namen. De lange winter heeft vele vrou wen doen vluchten in maillots en lange broeken, dikke truien en hoge laarsjes. Gelukkig is de lente in zicht. Zouden we onze „wintermoe- heid" niet beter kunnen verdragen als we nu onze voorjaarsgarderobe eens onder de loupe gingen nemen? Iets doen aan onze kleding, kijken wat er vervangen moet worden, of alvast eens iets gaan breien. Al die gezellige voorbereidingen brengen ons ongemerkt weer dichter bij het voorjaar. Bovendien is het ook echt wel nodig, want als de lente zo da delijk met kracht de winter verdrijft is er niet veel tijd meer. Dan moeten we klaar zijn en niet nog gauw dit of nog gauw dat willen verzorgen. J aten we dan meteen zoveel moge lijk van de zonnestralen profiteren. En er is op het ogenblik al zoveel aantrekkelijke voorjaarskleding. La ten we wat voorzichtig aandoen en wollen kleding kiezen, soepel en dun geweven en in vrolijke of pastel- kleurige tinten. iVIoeilüke keus De veelheid beeldige wollen en draion jumpertjes maken de keus wel eens moeilijk. Maar gaat u uit van uw nog draagbare kledingstuk ken en bouw, hiermee rekening hou dend, uw garderobe op. Zo zijn er ook aantrekkelijke wollen vestjes met korte mouw en niet te vergeten de twinsets. Die horen zo'n beetje permanent bij de garderobe van el ke Nederlandse vrouw. Voor onze jonge dochters is er ook keus genoeg. Kledingstukjes met ve le mogelijkheden zijn de gezellige lamswollen spencers. Ze zijn wel een beetje prijzig, maar ze blijven mooi van kleur en model, ook na tiental len keren wassen. En de meisjes kunnen er zoveel mee doen. Geruite of effen overhemdblouses, een blou se met korte of lange mouw er bij, een shawl in de halsopening van de blouse knopen. Elke keer krijgt de spencer zo een ander aanzicht. De meisjes vinden het enig er telkens weer „nieuw" uit te zien. Ook in rokken zagen we veel va riatie, 't wordt echt moeilijk een keus te maken uit zo'n collectie. Wat ons dit jaar uitermate bevalt is de kamgarenflannel rok. Beeldig van kleur, mooi van kwaliteit en coupe en weinig opvallend. Iets wat be langrijk is voor velen, die niet zo vaak iets nieuws aanschaffen, maar er van houden er verzorgd uit te zien. Ook-zonder blouse Hebt u uw tailleur al klaar ge zocht? De nieuwe in de winkels heb ben een opvallend mooie lijn dit sei zoen. Jasjes, iets getailleerd, maar met een recht 'effect, kleine revers- kraagjes. Dit laatste maakt dat u het costuum ook gemakkelijk zon der blouse kunt dragen. Hierdoor is het uitermate geschikt voor schouw burg- of receptiebezoek. We zien in het sportieve genre veel kléine ruitjes. Voor het jonge meisje pakjes met dezelfde lijn, in vrolijke, gezellige kleuren. Alleen zijn de prijzen er meestal op bere kend dat papa het costuumpje wel zal betalen Hartveroverend zijn de Engelse doorgestikte sporthoeden, echte ge zellige hoeden voor het voorjaar. Ze zijn van een dergelijke kwaliteit, dat ze wel tegen een stootje kunnen. Erg geschikt dus om mee te nemen of op te zetten als u op reis gaat. Houdt u van een meer gekleed hoed je, dan is de turban zeer gewild, bo vendien bent u er zeer up-to-date mee. Turbans, de om het hoofd ge drapeerde hoedjes van een zijden laise, in jeugdig wit, fijne pasteltin ten of zwart. De aanstaande moeders Ook de aanstaande mamaatjes worden niet vergeten door de mode ontwerpers. De allernieuwste posi tiejaponnen en -pakjes zijn zo ge maakt, dat ze ook zelfs heel goed gedragen kunnen worden als er geen baby verwacht wordt. Er zijn pakjes met kangoeroerokken en mouwloze jakjes, waaronder verschillende po sitieblouses gedragen kunnen wor den en speciale overgooiers. Houdt u er van in het voorjaar een soepel, los jurkje te dragen? Ze zijn erg flatteus. Japonnetjes met een glad schouder stuk je, een revers- kraagje, steekzakken en een af of niet om te knopen ceintuurtje. Meer gekleed is een jurkje van cottin- satin met een shawlkraag, waarvan de einden midden vóór over elkaar geknoopt kunnen worden. Door de gestegen welvaart wordt er meer gekocht dan vroeger. Nu, er is keus genoeg, 't Grotere gemak waarmee men tegenwoordig koopt houdt haast als vanzelfsprekend in, dat men bij het kopen meer let op wat de mode voorschrijft, dan vroe ger. Opvallend is, dat de moeders, die opgevoed werden vóór de laatste oorlog, er op ingesteld zijn klassieke modellen te kopen. Haar dochters, opgegroeid en opgevoed in deze tijd van welvaart, kopen graag mode snufjes en gaan er veel gemakkelij ker toe over hun kleding te ver nieuwen. Betty Teeling. DEN HAAG. H.K.H. prinses Irene heeft het beschermvrouwschap aan vaard van het nationale „Festival voor de werkende jeugd", dat jaar lijks in Tilburg wordt gehouden. Tij dens het festival, dat vorig jaar ge houden werd, heeft de prinses in de stadsschouwbux-g te Tilburg 'n voor stelling van de „Midzomeroachls- droom", uitgevoerd door de Neder landse comedie, bijgewoond. ZIERIKZEE Stad en Lande van Schouwen-Duiveland Op donderdag 28 maart a s. wordt in de bovenzaal van „Mondiragon" de jaarvergadering gehouden van de Vereniging „Stad en Lande van Sdhouwen-Duiveland". Op deze ver gadering zal 'het woord worden ge voerd door ir. R. Meisöhke, die zal spreken over het onderwerp: „Sane ring van oude steden". Ingezonden mededeling een heer draagt „Elegant" kleding havenplein 11 - zierikzee tel. (01110) 2890 aan huis te ontbieden ZEEUWS-VLAAMS FEUILLETON En nu? Het gezin Almekinders is weer volop aan de Slag, zoals ieder een hier. Jo en Cor zijn het huis uit. De eerste dient bij de burgemeester, de 'tweede werkt in een winkel in Oostburg. Vader heeft zijn kleine boerderijtje. En Kees? Dat was eerst een moeilijk geval. Hij had een helder hoofd en het was de wens van vader en -moeder ge weest, dat hij leren zou. De jongen kón wel Ieren, maar vertikte het, zo dat vader wel gedwongen was hem na een paar jaar van de H.B.S. af te nemen. In die -tijd 'had Almekin ders een f linie loondorsbedrijf, drie dorsmachines en evenzoveel tracto ren. Daar had Kees belangstelling voor, daar was hij 'in zijn vakanties te vinden. Dat hij, na een dag mee helpen zo zwart was als een mori- aan hinderde hem niéts. Het Stof en het oorverdovend lawaa'i, waaraan idereen een heikel had, 'betekenden nliets voor hem. „Stuur 'diie jongen naar de am bachtsschool!" hadden reeds 'vele dorpelingen löt Almékinders gezegd en 'tenslotte Is dal er ook van geko men. En er stak werkelijk een goede chauffeur-monteur in Kees. In het jaar dat de oorlog uitbrak, 'kon 'hij reeds de 'dagelijkse 'leiding van zijn vdder overnemen. Dat léék de oude Almekinders wél, want een 'lichte asthma maakte hot veiblijf bij zijn madhinos voor hem bezwaarlijk. Nu, hij kón hét aan Kees overlaten. Die zag meteen of cv wat haperde aan de opstelling of aan de manier waar door W. Geldof op 'het bedienend personeel er mee omsprong. Drie machines waren in gebruik en dat 'betékende, da!t de oude Almekinders al* voldoende be zigheid had mét Jjöt per auto afrij den van de boeren, om af te spréken wanneer er een machine kon komen, of er extra personeel nodig was en dergelijke. Kees zorgde dan wél, dat de machines er kwamen en op tijd. En in geva'l van nood werkte de jon gen rustig een paar dagen mee ais men een mannetje 'te 'kort 'kwam bij de zelf bind er of boven op de ma chine. De eerste oorlogsjaren ging het ook nog Wél. De houtgasgeneratoren waren een ellende, maar zelfs met deze ongelukkige uitvinding wist Kees wel weg. Eerst het oorlogsein de richtte hot bloéiende bedrijf te gronde. De machines Stonden na tuurlijk engens bij een lboer, want het graan was die zomer op tijd bin nengekomen en gedorst zou er toch weer moeten worden. En zo gingen ze met de boerderij in vlammen op, wartt geblust werd er niéts, in die weken. Zo had de oorlog een dikke streep door de rekening van Alme kinders gezet, want de schadever goeding liet nog steeds op zich wach ten. Maar nu was er reden voor Kees, die ondertussen al acht en twintig jaar geworden, naar 'hervatting van het bedrijf snakte, om zich te ver heugen. Er was een tractor toege wezen, die zou nog deze week ko men. Het eerste begin was er. Kees wist, dat er van hervattig van het oude bedrijf voorlopig wel geen sprake kon zijn, althans niet op de oude manier. De boeren uit de hele streek begonnen zich maai dorsers aan te schaffen, machines waarmee granen of zaden tegelijk gemaaid en gedorst konden worden. Voor een uitgebreid loondorsbedrijf zou hier wel geen kans meer be staan. Dat was jammer genoeg voor Kees d'ie van machinerieën hield. Hij hoopte, dat er spoedig ten minste één dorsmachine kon worden aange schaft en voor de rest kon hij 'ook wel ploegen met de nieuwe tractor of puin of bouwmateriaal vervoeren voor de wederopbouw. Nu vader wat begon af te takelen was het mis schien maar goed, dat alles niet zo groöt meer werd als vroeger, alhoe wel, Kees zou graag weer aan het hoofd van een groot bedrijf staan! Het was zeven uur geworden en Kees had zijn vader a'l met een em mertje beslagen oclrtendvoer naar de kippenren zien lopen, dus zou moe der hot brood en de Ihee nu wel klaar hébben. Hij stak daarom 'zijn houweel mét de steel in de grond en Mep naar de pomp, waste zijn han den en ging naar binnen. „Morgen moeder! Lekker weer, ee? Is vader ook al klaar, dan kun nen we eten". Moeder antwoordde zoals gewoon lijk met een hoofdknik. Vader kwam er trouwens al aan. „Mógge, m'n zeun. Je was 'r nogal vroeg uit, van morgen?" „Och jaat, vader, t Is nog wel zo druk niet, maar dat kan nog kom men. En dan wil ik d'r an gewend wezen, snap je?" En dan moeder, a'lsof dit Qiele ge sprek haar niet aanging: „Zc hebben gisteravond d'n Slof drie 'kalvers af gepakt". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5