LAATSTE NIEUWS Professor Pap naar hier? GEVANGENE IN OOST-DUITSLAND Ver. t. Bevordering Tuinbouwonderwijs pbecled vm geknipt! R. P. HOGERHEIJDE Koopt bij onze adverteerders Ouderavond christelijke school - Oosterland Eigen-krachten-programma na causerie Wegens ziekte van*de voorzitter, de heer Jac. Stouten, fungeerde de heer J. A. van der Weele als voor zitter op de ouderavond van de chr. school die dinsdagavond in het herv. verenigingsgebouw werd gehouden, en die weer druk bezocht was. Na de opening op de gebruikelijke wijze sprak de voorzitter welkomstwoor den tot de vele aanwezige ouders der leerlingen, tot de spreker van deze avond, zendeling VV. van Kranen burg, tot het onderwijzend personeel en tenslotte tot de leerlingen van de hoogste klassen. Op eenvoudige wijze wees die voor zitter de leerlingen op het onwaar deerbare voorrecht dat zij onderwijs mogen genieten op bijbelse, grond slag. Zich vervolgens tot de ouders richtend, hoopte de voorzitter dat cOk zij aan het -beginsel zullen mee werken, en zich van hun plicht niet aftrekken door te zeggen: „de mees ter of de juffrouw zullen het wel doen". De ouders dienen de eerste grondslag -te leggen. Tenslotte ein digde d'e voorzitter zijn openings- en welkomstwoord met de wens dat het onderwijzend personeel verder weer de 'kracht mag ontvangen de kinde ren te wijzen op het „éne nodige". Tweestemmig zongen de kinderen hierop Psalm 100. Het woord werd verder gegeven aan de heer Van Kranenburg die sprak over z'n werk als zendeling te Merxem, een 33.670 inwoners tellende voorstad van Ant werpen, in België. Aan d-e hand van vele voorbeelden wist spreker een beeld te geven van zijn werk in het roomse België, waar de gereformeer de gemeenten een zend-ingspost heb ben ingericht. Het werk is vaak moeilijk en zwaar, met vele teleur stellingen. Spreker hoopte op cle voorbede in do gemeente en overal en dankte voer de financiële hulp voor d-i't nodige werk, dat ondanlks veel tegenwerking, toch zal door gaan. De voorzitter bracht dank aan de heer Van Kranenburg voor zijn boei end betoog en 'bad hem sterkte toe. Het verheugde spreker dat men nu eens een b'ik heeft mogen werpen in het werk van de Belgische zen- dirtgspost en zodoende weten dat onze giften en gaven nuttig worden besteed. Verdere programma De vijfde en zesde klas zongen Psalm 89 en de meisjes uit de zesde klas „Het Heil:g Bijbelboek". De meisjes uit de vijfde klas zongen voortreffelijk het hervormingslied. Alle leerlingen tezamen het beken de ,,'t Is middernacht". Gedichten werden voorgedragen in ernst en luim door Ada Hirdes en Mientje de Bruine, Jozicn van 't Hoff, Mie- neke van der Hirile, Jannie van 't Hoff en Adrie van Driel. In een openbare les werd aan de hand van figuren op een flanelbord, dat hier voor onmisbaar bleek, een blik ge worpen op de autonomie van een plattelandsgemeente vanaf de ver kiezingen van 'het gemeentebestuur tot de zitting en funlktieverdeling hiervan. Zelfs vele ouderen konden hiervan nog leren. Tenslotte sprak de voorzitter een dankwoord voer ai hetgeen op deze avond door de kin deren en verschillende ouderen werd gepresteerd. Hij hoopte dat ook het onderwijs weer in goede 'banen mag werden geleid en hij wenste inzon derheid het onderwijzend personeel dat zo'n grote verantwoordelijkheid op de schouders is gelegd, 's Heren" onmisbare zegen 'toe. Nadat nog ge zongen was, met orgelbegeleiding van mevrouw Krakeel-Eerland, Ps. 25 6, eindigde de iheer Van der Wee le deze alleszins -geslaagde ouder avond van de christelijke school. Tij dens de 'bijeenkomst en na afloop werd op chocolademelk en gebak ge trakteerd terwijl de kinderen bij het naar huis gaan -allen een reen cho colade ontvingen. Italiaan ontmoette buitenlanders BERLIJN, 20-3. Een 31-jarige Ita liaanse arbeider, Paolo Caris, die na het uitzitten in Oost-Duitsland van een gevangenisstraf van een jaar wegens het helpen ontsnappen van Oostduitse vluchtelingen kortgeleden in YVest-Berlün is aangekomen, heeft daar woensdag tjjdens een perscon ferentie verklaard in Oostduitse ge vangenissen minstens zestien andere buitenlanders te hebben ontmoet die cp soortgelijke beschuldigingen wa ren veroordeeld. Daar waren Neder landers, Amerikanen, Fransen, Zwit sers en Spanjaarden onder. Volgens Caris, die uit Triëst af komstig i9 en in West-Duitsland werkte, wordt de betrokken regering door de Oostduitse autoriteiten inge licht als een van haar staatsburgers veroordeeld is. Als deze regering dan de nodige stappen onderneemt wordt de veroordeelde in d'e re-gel voor af- Gunstig jaar voor proeftuin HAAMSTEDE, 19-3. In hotel Bom vergaderde de vereniging tot bevor dering van het tuinbouwonderwijs op Schouwen-Duiveland. De voorzit ter, de heer J. Steur, richtte een spe ciaal welkom tot het ere-lid, de heer K. J. Dambruin. Het speet hem dat maar zo weinig belangstelling voor deze vergadering bestond. De oorza ken waren televisie, slecht weer en vergadering-moeheid, volgens voor zitter. In een korte terugblik 'kon spreker vaststellen dat ook 1962 weer zijn feiten en problemen, had Van hoger hand wordt er op gewezen nog meer fruit aan te planten, ondanks het feit da-t Frankrijk, Duitsland, Italië en Hongarije dit ook reeds doen. „De tijd: zal het 'leren", meende de voor zitter. Verder is het opmerkelijk dat veel boeren fruitkweker gaan wor den. Spreker zeide hierover dat een koude douche wel eens meer is voor gekomen. Even -stipte -de iheer Steur het tekort aan arbeiders nog aan, terwijl hij tevens een korte beschou wing gaf over de afgelopen tien jaar na de februari-ramp. Dank zij de herverkaveling 'kond-en veel betere boomgaarden aangelegd worden met toenemende opbrengsten. De proef tuin -is in haar -groei maar middel matig. Hulde bracht hij aan de as sistent der R.T.V.D., te Haamstede, de heer J. A. v. d. Weel. Het ver heugde spreker zeer dat de aanbeste ding -van de 'landbouwschool in Z-ie- rikzee heeft plaats gehad'; wanneer zij klaar 'is, is nog niet bekend. De Schouwse fruitwagen kon de aller hoogste ere-palm juist niet bereiken doch „het vlees -is beter dan de be nen", meende spreker. De tuin Een speciaal woord van -hulde richtte de voorzitter tot de chef van de tuin-, de 'heer J. Jonker, die nu vijf jaar lang a'ls chef fungeert en heeft bewezen dat hij uit het juiste hout gesneden is voor deze -taak. Tot slot wenste de heer Steur elke 'kwe ker voor bedrijf en gezin een goed jaar toe. Besloten werd een symbo lische gift a f 10,te schenken aan het Groene Kruis. Op de tuin wer den deze winter de cellen niet ver huurd. 'Er is vijftig ton stalmest ge arriveerd. De woning wordt geschil derd. Uit het jaarverslag van de sekre- taris, de heer P. Adam, -bleek dat de tuin een gunstig jaar achter de rug had. Het bedrijf werd keurig ver zorgd. De vereniging telt nu 99 le den. Er kon geen f rui tteelt-vakschool gerealiseerd worden door te geringe belangstelling. Volgens de rekening van de pen ningmeester, de heer W. Capellc, was er een batig saldo van f 2.986,13. Franse stakingsmisère PARIJS. 21-3. Heden (donderdag)- ochtend was het verkeer op de Fran se spoorlij-nen danig in de war dooi de twee-uurestakingen van het spoorwegpersoneel dat op deze wijze voor de derde achtereenvolgende maal een actie voor meer loon voert. De vertragingen op de belangrijke treinverbindingen waren aanzienlijk. Frankrijk ontvangt vandaag geen post wegens een 24-uursstaking van zijn P.T.T.-ambtenaren. Voorts staken vandaag de arbei ders van de staalindustrie in Lotha ringen en, gedurende verschillende perioden, de metaalbewerkers in het gehele land. De gouverneur van Bali, Soeted- ja, heeft in Djakarta gezegd, dat de vulkaan „Agoeng" nog steeds gevaar oplevert, en dat 250.000 mensen die aan de oostelijke kant -van het eiland wonen, worden bedreigd door lava. Verzoek aan Hongaarse premier UTRECHT, 21-3. De theologische faculteit van de rijksuniversiteit in Utrecht heeft zich in een -brieftele- gram tot premier Kadar van Hon garije gericht met het verzoek prof. Laszlo Pap toestemming te geven naar Nederland te gaan. Zoals gemeld werd prof. Pap enige jaren geleden ontheven van zijn functie aan de universiteit van Boe dapest. Hij werd toen belast met de zielszorg van een kleine doch uitge strekte gemeente. Op 15 januari jongstleden werd hem medegedeeld dat 'hij ook dit kerkelijk ambt moest neerleggen. Hem werd een zeer klei ne uitkering van de diaconie in het vooruitzicht gesteld. De theologische faculteit in Utrecht beroept zich thans op het feit dat prof. Pap in Uti-echt gestudeerd heeft en daar cum laude promoveer de. Men doet een beroep op premier Kadar zijn medewerking te verlenen aan het continueren van het weten schappelijk werk van prof Pap in Nederland. Bijeenkomst afde,ling Zonnemaire Volksonderwijs Grr-n br~'-h( tcreelstuk 'lccj9 van zijn straftijd vrijgelaten. Als voorbeeld noem'd'e Caris een Zwitserse graaf, die tot drie jaar en zes maanden was veroordeeld om dat hij zijn paspoort aan een Oost- d-uitser ha-el afgestaan om d'eze het ontsnappen mogelijk te maken. De Zwitserse regering bemoeide zich er mee, met gevolg dat de graaf on middellijk in vrijheid werd gesteld.' Caris zelf 'kreeg slechte een jaar, omdat 'hij arbeider was, zo beweerde 'hij. Hij moest echter zijn gehele straftijd uitziften, omd'at d'e Italiaan se regering voor hem -geen moeite had gedaan. Volgens de Italiaan was het eten slecht 'in de Oostduitse gevangenis sen; de meeste 'buitenlanders die hij kende, waren minstens vijf kilo -af gevallen. In de laatste maand van zijn gedwongen verblijf in Oost- Duitsland 'had Caris van mifistens drie pogingen tot zelfmoord gehoord. Namens d'e kascommlssie adviseerde de heer A. D. Daiebout lot -goedkeu ring. De penningmeester werd dank gebracht voor het zeer vele werk, die zijn funktie meebrengt. De aftredende bestuursleden, de heren Jac. Steur, M. O. Hanse Jz. en J. C. de Peiler werden herkozen; SPORT MICRO-KORFBAL DES-Burgh III 4-7 In ideze wedstrijd slaagde Burgh er in revanche te nemen voor de in de eerste wedstrijd tegen DES gele den nederlaag. Janny Struijk kon DES de leiding geven (1-0). Burgh nam hierna het -initiatief in handen en door treffers van Cor Kooman, A-drie Renters, Fien v. Zuijen en weer Cor Kooman kon het uitlopen tot 1-4. Janny Struijk zorgde voor een 2-4 ruststand. In de 2e helft werd het door Willy v. d. Weel en Adrie Renters 2-6, waarna de pro ductieve Janny Struijk tweemaal de korf wist te doorboren (4-6). Ten slotte 'bracht Arie v. d. Za-nde de eindstand op 4-7. Scheepvaartbericliten Alchiba, 20-3 -van Djibouti naar Suez. Lelykerk, 19-3 van Muscat n a ar Suez. Sommelsdij'k, 20-3 van Hamburg, 20- 3 te Bremen verwacht. KERKNIEUWS Zending Ger. Gemeenten DEN HAAG. 21-3. De Gerefor meerde Gemeenten in ons land zijn verleden jaar ook zelfstandig zen ding gaan drijven. Daartoe werd hen een 'terrein toegewezen in Nieuw - Guinea waarheen zij een predikant, een schoolbebeerder en een ver pleegster uitzonden. Maar het wenk is door de politieke ontwikkeling al daar maar vain korte duur "geweest. Deputaten voor -de zending van de Ger. Gemeenten hebben omgezien naar een ander zendingsterrein en men gaat nu samenwerken met de Britse Mcthodislterïkerk in Afrika. Zelfstandig zending drijven in de jonge Afrikaanse landen is tegen woordig vrijwel uitgesloten. De heer J. v. d. Voorde .zal als söhoolböheer- der naar Afrika worden uitgezonden en zuster S. Son-neveld als zendings arbeidster om preventief werkzaam te zijn op -het gebied van hygiëne en babyverzorging. Te Zonnemaire werd de jaarlijkse feestavond van de afdeilrg Volks onderwijs gehouden. In een geheel gevulde zaal heette de voorzitter, de hoer Gen-mans, de aanwezigen hartelijk welkrm, in het bijzender -burgemeester en wethou ders der -ff-mean te Brouwershaven, dominee Duvff t en diverse leden van de afd. Volksonderwijs te Oos terland. Ook sprak de heer Goemans welkomstwoorden tot de nu weer tot leven geroepen toneelgroep vi n de afd. Zonnemaire. Hierna nam de -heer Schoon, se cretaris en tevens onderwijzer te Zonnemhire, het woord. Spreker wekte een ieder op zich toch volle dig achter het werk van „Volkson derwijs" te scharen, omdat deze ver eniging onmisbaar is voor het open baar onderwijs. Er is al genoeg ver deeldheid; vele kinderen groeien op in een sfeer van apartheid ook in ons land. De heer Schoon wees er op dat veel ouders de opvoeding der- kinderen overlaten aan de onderwij zers, maar de ouders hebben hier 'de belangrijke taak bewust 'de schoo'l te kiezen d'ie zij nodig achten. Met de wens dat Volksonderwijs altiid een bloeiende vereniging zal blijven beslqpt de 'heer Schoon zijn propa ganda speedh. De leider van d'e Amerikaanse de legatie bij de Verenigde Naties Ste venson is voor 'besprekingen met d:e Frans-e ministers 'in Parijs aangelco- STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEF, De heer I. J. Ha verhoek, hoofd commies ter gemeentesecretarie al hier, staat a'ls no. 1 op de voordracht voor gemeentesecretaris te Kapelle bij Goes. Oratorium Vereniging naar Hilversum Op 8 juni hoopt de Zierikzeese Oratorium Vereniging naar Hilver sum te gaan, ter deelneming aan het zangfesltiival, dat wordt georgani seerd 'ter 'gelegenheid van het 75-ja- niig 'bestaan van 'de Kon. Bond van Zang- en Oratoriumverenigingen in Nederland en het 40-jarig bes'taan van de A.V.R.O. Gelijk bekend zal eik deelnemend koor - en dus ook 'het Zierikzeese - twee volksliederen moeten brengen, een verplicht werk en een composi tie maai- eigen keuze. OOSTERLAND „Oosterlands Kolenfonds" Op donderdagavond 21 maart a.s. hoopt „Oosterlands Kolenfonds" weer haar 'gewone jaarlijkse leden vergadering te houden in 'de Confe- rentieka-mer. Behalve 'het jaarver slag zal er een verslag zijn van de commissie van toezicht. Bij de te 'houden bestuursverkiezing zijn de iheren J. van der Maas en J. K. Stoutjesd'ijk aftredend. Verder be staat gelegenheid aan de hand van de toegezonden biljetten tegen aan trekkelijke prijzen zomerprijzen) brandstoffen te bestellen voor het stookséizoen 1963-'64, niet minder dan tien verschillende soorten. Er zal presentiegeld worden uitgekeerd. De zwanen De beide zwanen, die gedurende ruim anderhalve maand- gastvrijheid hebben 'genoten bij de familie Boo- gert-cfe Bruine aan de Hoge Weide alhier, zijn zaterdag weer door hun gastheer aan 't water toevertrouwd. Zoals bekend werden deze 'beide die ren, vermoedelijk een paar, uitgeput in de sneeuw en vrieSkoude aange troffen en sindsdien liefderijk ver zorgd. Nu echter uiteindelijk het ijs weer in water is veranderd herkre gen zij. weer de vrijheid en zwem men ze statig door de Hofgracht aan de Nieuwe weg. Men is benieuwd of zij mettertijd bij het vliegen nog een bezoek aan 'hun weldoeners zullen brengen. SIRJANSLAND Uitvoering Oosterlandse muziekvereniging De gebruikelijke jaarlijkse uitvoe ring van de korfbalvereniging D.E.S. kan dit jaar om verschillende rede nen 'geen 'doorgang vinden. Daar dit toch wel als een gemis wordt ge voeld, is er contadt opgenomen met de muziekvereniging van Ooster land. Hierop werd besloten dat de muziekvereniging te Sirjans'land1 een uitvoering za'l geven in het Vereni gingsgebouw, en wel op vrijdag 22 maart. Het programma bevat een aantal muzieknummers en de opvoe ring van het toneelstuk in drie be drijven „Welkom binnen". De avond zal met bal na worden besloten. Toneelstuk Hierna werd door een negental dam^s en heren opgevoerd.' „De grote leugen", een toneelstuk dat door alle aanwezigen met spanning en aandacht werd gevolgd en ge waardeerd. De voorzitter dankte dan ook deze leden van 'harte en sprak de hoop uit deze toneelgroep vol gend jaar terug te zien eventueel ook voor de andere afdelingen die het zeker" op prijs zouden stellen deze groep te ontvangen. Aan de da mes werd een mooi boeket bloemen aangeboden. De verloting werd ge houden die, mede door de vele ga ven, de mooie opbrengst van f 110 had. De avond werd besloten mei een gezellig bal. HISWA-Goed Kamp geopend AMSTERDAM, 21-3. De direkteur- generaal voor de middenstand en het toerisme, drs. J. F. H. Wijsen, heeft heden (donderdagochtend) de Hiswa- Goed Kamp tentoonstelling in liet RAI-gebouw te Amsterdam geopend. Drs. Wijsen nam de plaats in van de staatssecretaris van economische za ken, drs. F. J. W. Gijzeis, die door parlementaire bezigheden was ver hinderd. Met -het -luiden van -een -groteE. Met 't luiden- van 'n 'grote scheeps- bel verrichtte drs. Wijsen d'e officië le openiingsdaad van! d'eze expositie, die „grootste recreatie-show van Eu ropa'", zoals 'hij in een toespraak ha'd gezegd. Drs. Wijsen zei voorts: „Wij zijn In de -gelukkige omstandigheid te le ven in een Europees deltagebied met een onschatbare -rijkdom aan water. H-et is -zaak deze rijkdom bewust aan te -spreken door deze gebieden be reikbaar en verblijf'baör te maken". Berging boten „Daartoe is nodig Wet scheppen van berginigsmogelij'kheden van bo ten-, het 'beschermen1 van de plassen door Wet -aanbrengen- van beschoei ingen, Wet creëren van landschappe- lij'ke entourage -en het stellen van -ordelijke regels voor Wet waterver keer. Op deze wijze kunnen we een optimaal rendement Van onze recrea tiegebieden Verkrijgen". Hij wenste tenslotte 'd'e organisatoren van de tentoonstelling „go'ede vaart en goed spoor". De voorzitter van de Hiswa, de Weer S. Joosten, Wad tevoren de ver wachting, uitgesproken, dat ons land in -een zeer nabije 'toekomst Wet grote watersportgebied va-n ge'heei West- Europa zal worden. Afloop televisie-debat in Tweede Kamer DEN HAAG, 21-3. Bij de hervat ting van het televisiedebat in de Tweede Kamer zijn drie moties aan gekondigd, namelijk van de heer Aarden (K.V.P.), van de heer Klejj- wegt (Partij van de Arbeid) en van mevr. Van Somer'en-Downer (V.V.D.). De motie van de Weer Aarden werd med'e ondertekend door -dé Wéren Rleijwegt (Partij van dé Arbeid), Kranenburg (Partij van de Arbeid), Bruins Slot (A.R.), Kikkert (C.H.U.) 'en d'e Kort (fraktievoorziitter K.V.P.). In deze motie wordt d'e regering verzocht, alvorens tot verlenging van enige concessie aan andere dan de huidige concessionarissen over te 'gaan, een wetsontwerp dn 'te dienen waarbij de voorwaarden voor een concessieverlening word'en 'geregeld op een andere grondslag dan die der nota. Voorts wordt de regering uit genodigd 'de Kamer in -een nota me de t-e delen, onder welke voorwaar den de uitzending van reMamebood- sohap-pen zou kunnen werdén toege laten. MIDDELBURG. Het 'is thans wel zeker dat de winterkoo'l op Walche ren als verloren moet worden be schouwd tengevolge van de langdu rige winter. SCHIPHOL. Nederlandse vliegers, in 'dienst van Aero Contractors of Nigeria Ltd. (dochtermaatschappij van Schreiner Aero Contractore in Den Haag) zullen boven de grenzen van Nigeria gaan patrouilleren met daartoe speciaal aangeschafte nieu we vliegtuigen. HOENSBROEK. Op de 546 meter verdieping van staatsmijn „Emma" is de 30-jari-ge houwer J. B. A. Her mans uit Hoensbroek verongelukt. Het slachtoffer was ibezig tmet. het afsteken van bovenkooi, toen hij be dolven werd onder uitslaande kolen. De heer Hermans, die -gehuwd is en vader van één kind. overleed ter plaatse. Eindelijk Definitief kunnen we de winter de rug toekeren, onze winterjassen in de mottenzak bergen, handschoenen, dassen en truien een plaatsje in de kast geren heerlijk! Ook onze winkel en etalage hebben een voorjaarskarakter gekregen, lente-nieuw zijn de kostuums, de regenjassen, de overhemden, de weekenders en de sokken, heeft U nog «iet gekeken? Echt mannelijk zijn de kostuums deze lente, prachtig van kleur en snit. Door het verwerken van slubgarens hebben de stoffen een bijzonder effect gekregen, echt anders dan anders. De kleuren van de kostuums zijn overwegend bruin, blauw en grijs, in de combinatie-kleding spreekt de blazer ook een woordje mee. Oh ja! We noemden U van de kostuums nog geen prijs vanaf 110,tot f 225, kunt U grandioos slagen. Heeft U weinig tijd... belt U ons dan even (01110-2593) en wij komen naar U! Poststraat (naast het Postkantoor) Zferikiee Levensmiddelenhedrijf „Naast de Beurs" Telef. 2848 Zierikzee Diepvries- en blikgroenten zijn op de fabrieken practisch uit verkocht Vrijblijvend kunnen wij nog verkopen zolang de voorraad strekt: Blik appelmoes van geschilde goudreinetten 0,99 Blik Cellery 1,35, 2,35, 2,75 Tuinbonen (extra) 1,25, 2,25 Bladspinazie 0,65 Jonge Worteltjes (fijn, fijn!) 0,85, 1,40 Snijbonen 1,75 Doperwtjes (zeer fijn) 0,93, 1,45 Doperwtjes (fijn) 0,80, 1,20 Glazen potten rood gekookte halve peren 1,20 Glazen potten snijbonen met witte boontjes.. 1,20 Glazen potten snijbonen 1,20 Koopt wat voorraad, nu kan liet nog 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 3