STAATSSECRETARIS REPT VAN VERRE DUITSE T.V. Amerikanen en Russen werken samen DE NAVO De kwestie-Berlijn bilt Woensdag ontstond te Parijs een complete chaos ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 maart 1963 119e jaargang No. 19348 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, iel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij Wh. Lakanman Ochtman. Jannewekkert 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 een/. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: Jaarverslag Stad en Lande Schouiven-Duiveland" T.v.-debat in Tweede Kamer Indisch Madurodam DEN HAAG, 20-3. De staatssecre taris van O. K. en W., mr. Schotten, deelde in zijn antwoord in het tele visiedebat aan de Tweede Kamer mede, dat de tweede Duitse televisie (reklame)-zender binnenkort waar schijnlijk tot aan onze kust zal uit stralen. Blijkens een via onze am bassade in Bonn ontvangen bericht van de Westduitse regeringspers dienst komt een nieuwe t.v.-zender in gebruik met een groter bereik dan de tegenwoordige, welke alleen het oosten van ons land bestrijkt. „Hieruit spreekt de noodzaak van een tweede Nederlands programma nog sterker" zo zeide de heer Schol ten. Niet omdat wij ontvangst van een Duitse zender niet wensen, wel omdat de keuze-mogelijkiheid' van Nederlandse programma's nu nog wenselijker en noodzakelijker wordt. „Er toestaat een zekere angst voor wat we nog niet .kennen", aldus zei mr. Schol ten dn zijn betoog over re- iklametelevisie. „We kennen de macht van het medium televisie nog niet .geheel. Het is precies zo gegaan tijdens de ontwikkeling van druk pers en radio. Deze angst is een ver schijnsel, dat voortspruit uit kijken naar het verleden. Die angst moeten we overwinnen omdat zij geen basis voor een goed beleid vormt". „Op verzoek van Kamer" De staatssecretaris wees er op, dat de regering bij de wet gemachtigd is zendmachtigingen te verlenen en te beslissen over het uitzenden van re- klametooodschappen. De onderhavige discussie geschiedt op verzoek van de Kamer. Zij gaat niet over de vraag aan wie een zendmachtiging meet worden gegeven. Het geldt hier inderdaad een politieke beslissing, waartoe de regering echter bevoegd is en waarover in de volksvertegen woordiging kan worden gesproken. Voorop diende volgens de heer Scholten te staan, dat het beleid in genen dele gericht is op omverwer ping van de N.T.S. en de omroep verenigingen. Voor deze instellingen die geboren zijn uit partikulier ini tiatief op basis voor maatschappelij ke en geestelijke stromingen, had hij de grootste waardering. Het gaat hier om 'een televisie-organisatie naast omroepen en N.T.S. Er is dus geen zwart-w.it-situatie, geen of- of- maar een en- en. Daarom speet" het de bewindsman, dat de omroepen zich met zo grote felheid tegen het reseringsplan hebben gekeerd. De financiering De heer Scholten bestreed de op vatting, dat een concessie voor het tweede net gelimiteerd zou zijn tot Vliegtuig neergestort Bom aan boord oorzaak AMMAN. 20-3. Koning Saoed van Saoedi-Arabië, die in zijn particu liere vliegtuig uit Genève in Nice aankwam voor herstel na een me dische behandeling, heeft woensdag avond in een boodschap aan zijn volk via radio-Mekka verklaard' dat een vliegtuig door een bomontplof fing is verongelukt en dat hij later de namen zou geven van degenen die voor de samenzwering verant woordelijk zijn. Het toestel, een Cornet straalvlieg tuig, is woensdag vroeg enkele kilo meters van de grens in de Italiaan se Alpen neergestort, waardoor alle inzittenden - negen passagiers en negen bemanningsleden - om het le ven kwamen. Het toestel was op de terugweg naar Nice nadat het in Genève leden van 'het gevolg van de koning en 200 stuks bagage had op gehaald. de zeer rijken. In dit opzicht wordt van hetzelfde standpunt uitgegaan als bij de omroepen. Slechts de fi nanciering uit kijkgelden of reclame moet verzekerd zijn. Er wordt dus niet gediscrimineerd. Indien alleen de omroepen zendmachtigingen zou den krijgen voor reclametelevisie, dan zou wel worden gediscrimineerd. De bewindsman bestreed de opvat tingen van enkele afgevaardigden, dat reclametelevisie in strijd zou zijn met het Verdrag van Home en de wetgeving in ons eigen land. Het concessiebeleid dient met verdrag en wet in overeenstemming te zijn. Spreker meende, dat geen wets wijziging nodig is om reclametelevi sie in te voeren, zoals de heer Bruins Slot (A.It.) voorstelde. Telefoon- en telegraafwet alsmede het Televisie- besluit geven voldoende basis voor het voorgenomen beleid. Hij pareerde het verwijt, dat de Televisienota het economische be lang van het bedrijfsleven voorop zcu stellen. De belangen van het be drijfsleven komen in de nota pas op de vijfde plaats, ver achter het be lang van goede televisie en het be lang van de kijkers, zo meende hij. Moeiljjkc raming Hoe moeilijk het is om kosten voor televisie te ramen liet de staatsse cretaris blijken uit een reeks cijfers. De bouw van de Vijf N.T.S.-studio- complexen met hulpgebouwen zou 71 miljoen gulden kosten. Thans blijkt, adt de eerste twee complexen reeds 31 miljoen gulden kosten. De prognose vcor 1 januari 1963 was een aantal t.v.-toestellen van 1.310.000. Het waren er 35.000 minder. Het ge schatte accres van de P.T.T.-kosten voor 1962/63 was een ton. Thans blijkt, dat dit een miljoen moet zijn. Ook de NOZEMA-kosten bleken ho ger. Het uitbreiden van het aantal zenduren brengt onevenredige ver hoging van de gemiddelde kosten per zenduur mee. Het kijkgeld is hard nodig voor het bekostigen van het eerste net. In dit verband ver klaarde de staatssecretaris, dat de schooltelevisie ook uit de kijkgelden- pot zal moeten worden bekostigd en niet uit de algemene middelen. Gelijk gemeld bestaan plannen tot oprichting van een Indisch Madu rodam, in analogie dus van het miniatuur stadje in Den Haag, waarvan de foto een beeld geeft. Konsekwentie van een dergelijke publieke attractie is, dat het voor elk nieuw seizoen weer moet worden opgebouwd, waarmede men hier bezig is. Op terrein van weerkunde ROME, 20-3. Amerikaanse en Rus sische geleerden, die sinds elf maart in Rome besprekingen over weten schappelijke samenwerking in ruim- teprojektcn hebben gevoerd, hebbeit woensdag meegedeeld dat overeen stemming is bereikt over een pro gram van uitwisseling van weerkun dige gegevens verkregen door mid del van satellieten, waarvan er- al tijd minstens een van elk land in de lucht zal zjjn bij voorkeur in ver schillende banen om elkaar aanvul lende gegevens te verkrijgen. Een sculptuur ROTTERDAM, 20-3. B. en w. van Rotterdam stellen de raad voor een bedrag van 175.000 gulden beschikbaar te stellen voor de aankoop van het laat ste afgietsel van de sculptuur „La grande musicienne", een kunstwerk dat volgens ken ners het hoogtepunt vormt uit het werk van de in 1954 over leden Franse beeldhouwer Henri Laurens. Van het beeld, dat in 1938 werd gemaakt, zijn in totaal vijf afgietsels ver vaardigd. Vier ervan zijn reeds verkocht, één aan het Natio naal museum van moderne kunst in Parijs, één aan het museum in Ziirich, één aan de stad Stuttgart en één aan de stad Berlijn. Het ruim twee meter hoge beeld zal - wan neer inderdaad tot aankoop wordt overgegaan - geplaatst worden bij het nieuwe con certgebouw. Voorts is overeenstemming- bereikt over een gemeenschappelijke proef waarbij ruimteverbinding vda een satelliet, van 'het Amerikaanse type „Echo-II", tot stand wordt gebracht, mogelijk via het observatorium van Jodrell Bank dat gegevens zou kun nen opvangen en doorzenden. Deze satelliet, die een 'diameter van 35 me ter heeft voor weerkaatsing van-sig*'- nalen en welke dus passief is zonder zendapparatuur, zal voor het eerst binnen enkele maanden de lucht in worden gestuurd!. Over gemeenschappelijke lance ring van satellieten ter bestudering van het magnétisch veld van de aar de zal waarschijnlijk in mei, verder worden gesproken. PARIJS, 20-3. Nederland en België hebben officieel la Parijs aangebo den ieder twee squadrons F-104 tak- tische straaljagers bij te drageVi aan de voorgestelde multi-nationale kern strijdmacht van de NAVO. De permanente NAVO-raad is in Parijs in vergadering. Van de vijf tien daarvan deel uitmakende lan- :dën, waren er vijf door hun minister van Buitenlandse Zaken vertegen woordigd, namelijk Nederland door minister mr. J. M. A. H. Luns, En geland 'dOor Lord Home, Italië door minister Picoion'i, België door minis- 'ter Spaak en Luxemburg door mi nister Schaus. Frankrijk liét zich vertegenwoor digen door zijn permanente verte genwoordiger, Francois Seydoux en West-Du'itsland door zijn etaatsse- Gesprek V.S.-Ruslatul De N.O.V.I.B. WASHINGTON, 20-3. De Sowjet- Unie en de V.S. hebben in beginsel besloten hun overleg over de kwes tie Berlijn te hervatten. In ambtelij ke kringen in Washington is verno men dat het initiatief is uitgegaan van de Sowjet-Unie. In diplomatieke kringen verwacht men dat de besprekingen, welke tot doel hebben nia te gaan of er een grondslag is voor zinvolle viermo- gendheden-ond'erhandelingen over Berlijn, binnen tien dagen in Was hington zullen beginnen en dat mi nister van buitenlandse zaken Rusk en ambassadeur Dobrynin opnieuw de gesprekspartners zullen zijn. (Het overleg werd twe© jaar gele den geopend en even voor de Cu baanse crisis in oktober j.l. onder broken). Kennedy weer thuis OpboUW Lelystad SAN JOSÉ, 20-3. President Kenne dy is woensdagavond per vliegtuig naar Washington vertrokken uit San José, de hoofdstad van Costa Rica, waar hij drie dagen heeft geconfe reerd' met 'de presidenten van de zes Mid'denameri'kaanse'landen. De Ame rikaanse president is donderdagoch tend in Washington aangekomen. Vroeger was een auto-voorruit, van gehard glas bij breuk praktisch ondoor zichtig geworden. Er is nu echter een soort glas (Securit „S" en „BS") dat zich anders gedraagt: in het zichtvlak ontstaat een grof breukpatroon. Slechts aan de randen is er een fijn craqttelé netwerk. Het uitzicht blijft dan ook zeer behoorlijk. DEN HAAG, 20-3. Er zjjn geen re denen voor ongerustheid over het tempo dat zal worden betracht b(j de aanleg en opbouw van Lelystad. Het eerste bestek daarvoor zal nog dit voorjaar worden aanbesteed. Het voornemen .is nog steed's met de ei genlijke aanleg in het begin van '64 te beginnen. Dit heeft 'de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, de Eerste Kamer meegedeeld in de memorie van antwoord op de begro ting van 1963 van het Zuiderzee- fonds. Het ontwerpen van het stads plan voor Lelystad is opgedragen aan prof. C. van Eesteren, hoogle raar in de stedebouwkunde aan de bh. in Delft. Er woidt op gerekend, dat dit plan in (het najaar van 1963 gereed zal komen. Een Rembrandt ontdekt? BERLIJN, 20-3. Het kunstmuseum van Dresden (oost-Duitsland) onder zoekt de echtheid van een schilderij, dat op een zolder is gevonden en waarop 'de aantekening „Rembrandt 1633" voorkomt. Het stadsbestuur van Bald MuSkau bij Cotltlbus had 'de inwoners verzocht bijdragen te le veren aan het plaatselijke museum voor gesdhiedenis. Een vrouwelijke ingezetene bracht hierop het schil derij te voorsdhijn, dat zij naar haar zeggen in 1945 in haar tuin 'had ge vonden en sindsdien op zolder had bewaard. Het Oostduitse persbureau ADN meldde woensdagavond dat hét schilderij vermoedelijk afkomstig is uit het kasteel van Bad Muskau, dat tijdens de oorlog werd verwoest. DEN HAAG, 21-3. De evolutie van de hulp aan minderontwikkelde ge bieden is dynamisch en deze dyna miek maakt het nodig dat een orga nisatie als de N.O.V.I.B., wil zij haar werk goed kunnen doen, bij voort during zich dient af te vragen aan welke falttoren bijzondere aandacht geschonken moet worden om het al gemene doel te bereiken; Mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de N.O.V.I.B., 'die Stichting Nederlandse Oiganisatie voor Internationale Bijstand, zei dat dn de rede waarmee hij de algemene bestuursvergadering te Scheveningen opende. Baron Van Voorst tot Voorst her innerde aan het 'adsres aan de Twee de Kamer, waarin de N.O.V.I.B. vo rig jaar haar zienswijze heeft gege ven op hetgeen de regeving in haar „nota over <d'e hulp aan minder ont wikkelde landen" gesteld had. Hij vond het spijtig dat de minister van Buitenlandse Zaken, die overigens Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Velen zouden wijs zijn ge worden als zij zichzelf niet voor wijs hadden gehouden. StJAT nar vt Nederland en België bieden twee squadrons aan cretaris van Buitenlandse Zaken, prof. Carstens. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, nam ook niet deel aan de lunch, die na 'afloop van de verga dering door Lord: Home aan de af gevaardigden werd aangeboden zuMcs a'ls gevolg van eerdere afspraken. Naar minister Luns na afloop der vergadering tegenover verslaggevers verklaarde, heeft Lord Home „een •buitengewoon interessante toelich ting" op het projeklt tot vorming van een kernmacht gegeven, welke werd gevolgd' door een zeer gedetailleerde algemene diskussie over de techni sche aspekten van een multi-natio nale en muilti-laterale kernmacht. Hieraan werd door alle afgevaardig den', met uitzondering van die van Frankrijk, Canada en IJsland, deel genomen. Niet slechts regeringszaak maar van gehele volk ook uiting gaf aan waardering van de zijde 'der regering voor het werk van 'de N.O.V.I.B., het werk van die organisatie toch ook wel heeft mis verstaan, -blijkens zijn onmei'king dat de N.O.V.I.B. „dreigde te ontaarden •in een .nressu re-group"die het op het regeringsbeleid heeft gemunt". Gevolg van opdracht Het bestuur van de N.O.V.I.B., al dus de voorzitter, heeft in deze ge handeld overeenkomstig de statu tair vastgestelde opdracht van deze organisatie, die eenvoudig haar stem moet doen horen wanneer regering en volksvertegenwoordiging spreken over hetgeen de kern van de doel stellingen van dé N.O.V.I.B. 'is. De N.O.V.I.B. was en is niet tevreden zolang niet de hulpverlening aan en samenwerking met ontwikkelingsge bieden 'geïntegreerd -is in, volledig deel uitmaakt van denken, willen en doen dn onze samenleving. Dit 'is niet een zaak van de regering alleen, maar van heel ons volk. Veel bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking, hier en daar mist en slechts op enkele plaatsen wat lichte sneeuw; overwegend matige noordelijke wind; aanhoudend koud weer met vannacht temperaturen plaatselijk iets beneden het vries punt. 22 maart. Zon op 6.41, onder 18.55. Maan op 5.36, onder 14.50. Nieuwe maan: 25 maart te 13.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 maart 0.11 v.m. 13.01 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 maart 0.07 v.m. 12.33 n.m. Springtij: 27 maart. DEN HAAG. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zak enheeft woensdag in antwoord op een vraag aan het A.N.P. meege deeld, dat drs. C. L. Barkman, de Nederlandse zaakgelastigde in Pe king, die wegens zijn benoeming tot zaakgelastigde in Djakarta naar Ne derland is teruggeroepen, omstreeks 8 april in Nederland wordt verwacht HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven Scandinavië breidde zich in de afge lopen 24 uur over de Noordzee uit. Tegelijkertijd bleef de luchtdruk in het Alpengebied laag. Tengevolge hiervan ging in onze omgeving de noordoostelijke wind toenemen en werd 'koude lucht uit Denemarken naar ons land gevoerd. Deze lucht Stroomde over het nog abnormaal koude wa'ter van de Oostzee en Noordzee en werd daardoor dus nau welijks verwarmd. De hwal van de koude lucht, die op vele plaatsen met m'ist gepaard ging, bracht een markante daling van de temperatuur In Duitsland en Denemarken kwam in de afgelopen nadht 1-5 gr. voi-st voor. In Zweden vrie9t het in een groot gebied nog steeds meer dan 10 graden. Naar ons land stroomt nog geleidelijk koude lueh!t, waarin 'het 's nachts een paar 'graden vriest en overdag de temperatuur maar een paar graden boven nul ikomlt. In De nemarken valt lichte sneeuw. In ons (land wordt echter geen neerslag van betekenis verwacht. Een rug van bogedruk ten westen van Ierland verspert thans de oceaandepressies weer de doortocht naar west Europa. In verband daarmede zal in de eerst komende dagen geen zachtere lucht tot onze omgeving kunnen doordrin gen. Frankrijk in ban van stakingen PARIJS, 20-3. In de Franse hoofd stad veroorzaakte een staking van de arbeiders van de elektriciteitsbe drijven woensdagmiddag een com plete chaos. De ondergrondse lag volledig stil en ook de meeste trei nen naar de voorsteden reden niet meer. Er ontstonden enorme ver keersopstoppingen doordat de ver keerslichten niet meer werkten en café's en winkels kwamen in het donker te zitten. De staking, voor hogere Ionen, duurde van twee tot zes uur des middags. Op de grote Ijjnen vertrokken vanuit Parijs trei nen met stoomlokomoticven of die selmotoren, inplaats van de gebrui kelijke elektrische lokomoticven. Op de Parijsc Effectenbeurs werd het werk met behulp van kaarsen voort gezet. Terwijl Parijs dus met alle moge lijke ongemakken te kampen haid be sprak 'het. kabinet., on'der voorzitter schap van president de Gaulle, de toestand die is ontstaan door de golf van stakingen die zich over het laud hoeft uitgebreid. Het enige voor de regering 'gunstige bericht van hot stakiingsfront kwam woensdag uit Lotharingen waar 20.000 mijnwer kers van de ijzermijnen weer aan het werlk 'gingen na van de regering een aantal garanties -te hebben ver kregen. Staking in steenkoolmijnen De staking van 240.000 arbeiders in de genationaliseerde steenkoolmij nen duurde echter voort en ging haar twintigste dag in. De Franse protestantenbond riep woensdag alle Christenen op „te bidden voor een rechtvaardige regeling" en deed een beroep op de regering erop toe ie zien dat alle arbeiders een behoorlijk bestaan hebben. Van Rooms-katho- lieke zijde is al eerder steun voor de stakers betuigd. Mijnwerkers van het steenkolen bekken van Cevennes in hét zuiden hielden woensdag een „mars" naar Nimes met zestien rijtuigen en twee honderd auto's. Zij hadden spandoe ken bij zich waarop stond: „Geen bommen meer, maar geld", daarmee doelende op de Franse kernproef van maandag jl. in de Sahara. In Parijs demonstreerden woensdagmiddag enkele duizenden ambtenaren voor het mlinisterie van financiën voor hogere salarissen en 'kortere werk tijden. Schapenvier 1 ing HEERLEN, 20>3. In de Zuid- Limburgse gemeente Klim men is een schapenvierling geboren. Het gebeurde op de boerderij van de familie H. Schoffelen, waar ook vorig jaar vier lammetjes uit een moeder zijn geboren. Dit was toen niet de eerste schapen- inerling in het seizoen. Deze primeur was dat jaar voor een plaatsgenoot van de heer Schoffelen, de landbouwer L. Vliegen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1