VUISTJE Golden Fiction Ziekten van hart en bloedvat Hoeveel tabakken zitten er in Golden Fiction? GF GEVALLEN NU KOPEN LATER BETALEN grens Geef teak-meubels 'n milde glans BEVER-TE AK^1 Ceta-Bever ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE üiasda8 19 M11,1%3 No. 19317 De mens en zijn gezondheid Rustige leefwijze kan veel kwaad voorkomen Zolang de mens niet ziek is, heeft hij meestal maar weinig belangstel ling voor z'u gezondheid. Alles is dan belangrijker dan de zorg voor hart, longen, lever of nieren. Als de televisie maar niet kapot is, als er maar niets aan de auto ram melt, als de bungalow maar tijdig klaar komt, is iedereen tevreden. Alle genietingen des levens en 'ieder klein ongerief van datzelfde leven zijn nu eenmaal veel interes santer dan het allerkleinste beetje gezondheidszorg. Mensen met enig verstand Mensen met enig verstand zijn echter ook zuinig op het eigen li chaam, in het bijzonder op hun hart. Dook een sober en regelmatig leven Ingezonden mededeling PERSOONLIJKE LENING De dodenherdenking (lit jaar op 3 mei DEN HAAG, 16-3. De Commissie Nationale Herdenking deelt mede, dat in overleg met de ministerraad de dodenherdenking dit jaar nieit op 4 mei plaats vindt, doch op vrij dag 3 mei .Dit geschiedt in verband met het feit, dat 4 mei op een zater dag valt, waardoor de Joodse land genoten niet aan de herdenking cp de Dam zouden kunnen deelnemen. De stille todhten en andere plaat selijke herdenkingen vinden even eens op 3 mei plaats. Gevecht tussen Russen en Cubanen MIAMI, 17-3. Volgens ruiet-beves tigde berichten, die afkomstig zijn van Cubaanse ballingen in Miami, leveren cont ra - revolutionairen, op Ouba zware strijd met Russische militairen, van wie een aantal zelfs in uniformen van het Cubaanse le ger gekleed zou gaan. Kortgeleden zou zich een gevecht hebben afge speeld in het Escam'braygebergte bij Cienfuegos waarbij de Russen zware verliezen hadden geleden. Bij een an'dere botsing, in de.buurt van Bababano, in het zuiden van Cuba, zouden zeven Russische soldaten zijn gesneuveld. Ingezonden mededeling Kent u Mon Chou, Kernhemse kaas, St. Paulin?Wees niet een kennig: houd van méér kazen! kunnen zij dit gewichtige orgaan sparen voor de vele weken en maan den dat ze er nog gebruik van moe ten maken. Beroepen, die zware lichamelijke arbeid vergen zijn - wanneer het hart niet in goede konditie is - vaak oorzaak van onregelmatigheden in de werking van dit voor het leven zo belangrijke orgaan. Van nog groter belang dan het verrichten van echt zwaar werk is misschien wel de overmatige gees telijke inspanning, die een beroep kan meebrengen. In onze nerveuze moderne tijd wordt het hart hierdoor vaak van streek gebracht. Teugels van rijpaard Het hart is een merkwaardig or gaan: in eerste instantie iverkt het geheel zelfstandig. De prikkels tot deze zelfwerkzaamheid ontvangt het van een eigen, autonoom zenuwstel sel. Naast het eigen zenuwweefsel van het hart is er in het lichaam ook een speciale zenuwbaan waar door een remmende invloed op het hart kan worden uitgeoefend. Door een tweede zenuw daaren tegen kunnen prikkels tot snellere aktie naar 't hart worden geleid. Een vergelijking met de teugels van een rijpaard is hier zeer wel op zijn plaats. Vanzelfsprekend kunnen er aan een zo ingewikkelde machinerie als het hart. met z'n voorkamers, ka mers en kleppen, tal van manke menten optreden. Hartafivijkingen kunnen bijvoor beeld ontstaan door zelfvergiftiging van het lichaam als gevolg van een te sterke of een verkeerde produktie van schildklierhormoon. Van buiten af kunnen allerlei ziektekiemen schadelijk op het hart inwerken, meestal nadat ze zich eerst in an dere organen hebben genesteld. Verkeerde levensgewoonten De verwekkers van longontsteking, beenmergontsteking, roodvonk, griep en angina kunnen zowel de hart spier als de hartkleppen aantasten. Ook het hartzakje, een vlies dat het hart aan de buitenzijde ontkleedt, raakt soms ontstoken door ettervef- ïvekkende bacteriën of door tuber kelbacillen. Berucht voor het ontstaan van hartafwijkingen is het gif van de difteriebacil. Gevreesd is voorts de acute reumatiek, die bij volwassenen en bij kinderen het gehele hart kan aantasten. Op oudere leeftijd is het de vaatv er kalking, die stoornissen in de bloedsomloop en daarmee ook aan het hart veroorzaakt. Tot slot dient nog te worden ge wezen op enkele verkeerde levens gewoonten, die dikwijls de oorzaak van hart- en vaatziekten zijn. Wij bedoelen alkoholmisbruik en tabaks- misbruik. Hier kan een ieder in eigen leven wel iets aan doen en dat is dringend noodzakelijk, want de ziek ten van hart en bloedvaten nemen nog voortdurend in aantal toe. Dr. H. W. Scalongne. DODELIJKE ONGELUKKEN RUURLO. - Op de weg Ruurlo- Groenlo is een bromfiets, bestuurd door B. uit Beltrum tegen een boom gereden. De duo-passagier de 22-ja- i ige F. A. P. werd zodanig gewond, dat hij ter plaatse overleed. DEN HAAG. De 58-jarige brom fietser Ch. S. uit de Fisherstraat in Den Haag is om het leven gekomen, toen hij op de hoek van de Wolma- ransstraat en de Langnekstraat geen voorrang verleende aan 'n bestelau to, bestuurd door de 32-jarige T. van D. uit Katwijk aan de Rijn. De brom fietser werd op slag gedood. NIJMEGEN. Op de grens van Nij megen en Beek is een verkeersonge luk gebeurd, dat het l'even heeft ge kost aan de 47-jarige mevrouw M. W. K., de echtgenote van de post- cemmandant der rijkspolitie in Ub- bergen. ALMELO. De 50-jarige E. J. T. is in zijn woning te Vriezenveensewijk van de trap gevallen. Hij kwam zo ongelukkig terecht, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Almelo is overleden. TI EL. In Eohteld bij Tiel heeft een ernstig verkeersongeluk plaats gehad, waarbij het 9-jarig meisje V. uit Sldedreoht het leven verloor. DEN HAAG. De Nederlander W. van der G., een jonge employé van de Shell, afkomstig uit Voorburg, is om het l'even gekomen bij een auto ongeluk bij Chester in Engeland. Een tweede Nederlander, de bij Ket- jen werkzame heer P. de G., werd bij het ongeluk ernstig gewond. SCHIPHOL. Na een verblijf van zestien jaren op Nieuw-Guinea is de laatste Nederlandse rechter, mr. J. J. de Zoete, uit B'ia'k op Schiphol te ruggekeerd. Hij was tot vorig jaar landrechter in Holland ia en fungeer de het laatste jaar als i*aadsheer dn het hof van justitie te Hollandia. MARKTBERICHTEN Graanbeurs ROTTERDAM, 18-3. Tarwe, door- sneekfwali'toit 17 pet. vocht f 34,60, deze week franco per sdhip Rotter dam; zomergerst tot f 27.50; haver tot f 25; rogge tot f 24,50; groene erwten f 42-49; schokkers f 45-70; bruine bonen, boerensöhoon tot f 120 franco Rotterdam. Aardappelen ROTTERDAM, 18-3. Klei-aardap- pélen 38 mm. opwaarts voor het bin nenland: Bintje f 18,50-20,50. Klei-aardappelen 35 mm. opwaarts Bintje f 18-20. Voor export: Bintje 35 mm. op waarts van de kleigrond f 20,50- 21,50; Furore 40 mm. opwaarts van de kleigrond f 19-20. Binnenlandse handel rustig, ex- por than'del geanimeerde stemming. Voer-aardappelen f 4-5,25. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. Ingezonden mededeling „POMONA'VN.F.O.-VERGADERING TE HAAMSTEDE Waakzaamheid nodig op punt van ziektebestrijding HAAMSTEDE, 16-3. Voor een ma tig gevulde zaal hield de vereniging veer oud-leerlingen „Pomona" in ho tel Bom een zogenaamde „ziektebe- strijdingsavond", waar als spreker optrad, de heer J. Hertgers van de plantenziektekundige dienst uit Goes daarby bijgestaan door de heren J. Huissen en H. J. Mandersloot, bei den assistent by de R.T.V.D. in Goes. Het speet de voorzitter, de heer J. C. de Feiter, dat de belangstelling n'iet groot was, doch daar reeds twee commerc iële ziektebestrij dlngsavon- den werden gehouden 'in Haamstede is de animo wel1 gezakt. De heer Hertgers was vol bewondering voor de bewoners van dlit eiland, vooral in een winterperiode zoals nu net voorhij is. Spreker zou 'hier ridder ordes voor uitgedeeld willen zaen. Na deze pluim, meende spreker dat er in het afgelopen jaar weer gezwoegd en gezweet is om 't spuit- seizcen 1962 te overwinnen," waarbij de motorspuit als grote keeper op trad. Goed fruit telen blijft hoofd zaak. want hiervoor worden nog steeds goede prijzen betaald. Indus- triefruit komt momenteel volop uit Italië. Zelfs in Zeeland zijn reeds miljoenen leg's geïmporteerd voor de verwerking tot appelmoes. De Ne derlandse bevolking gaat steeds meer appelmoes consumeren. Doch onze fruitkwekers moeten vooral op het pad der ziektebestrij ding waakzaam blijven. „Even de zaak verzaken en de schade is enorm in deze spannende enerverende strijd tegen de dnsekten" meent de heer Hertgers. Er zijn nu reed» bedrijven waar meer dan dertig keer per sei zoen gespoten wordt! Per ha beloopt dit ongeveer f 1.000,of een zes cent per kg gekweekte appels of peren. Het effectsvolle resultaat krijgt men wann'eer men de zwakste punten van de tegenstander opzoekt en ingrijpt. Geen te hoge rijsnelheid blijft nog steeds voorwaarde. Na de strenge winter is het gewenst om -de vloei bare bestrijdingsmiddelen na te zien of er soms geen ontbinding heeft plaats gehad (v.b.c.). Na deze inleiding wordt een fo rum geformeerd, waarin zitting ne men. de drie heren uit Goes.en twee praktijkmensen, namelijk de heren J. P. C. Boot en Jac. Steur. Kankcrproblccm Een groot aaptal schriftelijk inge diende vragen kreeg het forum te verwerken. De belangrijkste vraag betrof het kankerprc/bleem. Er zijn reeds proeven genomen met enige koperbespuitïngen in het najaar na de oogst, doch het heeft bijna niets geholpen. De beste remedie blijft uitsnijden en goed. Over de ooi-zaak van de toenemende kanker denkt 't VRAGEN AAN NO 3 VRAAGT DE HEER J. W. K. TE L. Antwoord: Wel, meneer K, het aantal is geen geheim. Het zijn er 37. Hiervan komen er 32 uit Amerika. Deze 32 tabakken zijn volrijpe Virginiasoorten, die de Amerikanen zelf ook gebruiken. Ze zijn nl. minder geel en dus veel zachter en fluweliger, zoals U elke dag proeft. Elke GF bevat dus 37 tabakssoorten. Stel U voor: in elke sigaret 37. U begrijpt welk een nauwkeurigheid vereist is om 37 tabakssoorten in de juiste verhouding te mengenWant tenslotte be paalt de juiste menging de juiste smaak van de melange waar U zo van geniet. Deze nauwkeurigheid kunt U doosje, na doosje, na doosje constateren. 10 STUKS f 0.50 20 STUKS f 1.- GESCHENKDOOS 50 STUKS f 2.75 DE ZACHTSTE VAN ALLE ATTENTIE! Er zlfn al zoveel interessante vragen binnengekomen, dal we U nogmaals moeien verzoeken voorlopig géén vragen meer In le sturen. forum ook aan. de natte jaren. Af dekken van de snijwonden 'heeft wat voor, d'och ze overgroeien toch wel. Vijfenveertig minuten werden aan het kanker vraagstuk gewijd, doch de juiste bestrijding !:s -nog een raadsel. Een winterbespui'bing met v.b.c. of d.n.c. is economisch niet meer ver antwoord. Wel voor bijvoorbeeld zwarte 'bessen met v.b.c. Thiodaan helpt zeer goed tegen MoedQuis en geeft geen verruwing, doch Basudii- ne en Malathion zijn even goed. Te gen stengelziekte in bramen kan een viermalige bespuiting met ijzercar- bamaait redelijk resultaat opleveren. Een bestrijdingsmiddel tegen bacte rie-kanker ijji pruimen is nog niet bekend. De aantasting op Mirabo- laan onderstam is echter veel ster ker dan op gele kroos Goed afgeslo ten poedervormige bestrijdingsmid delen geven geen moeilijkheden door vorst. Nog 'andere vragen werden afgevuurd en steeds wist het forum er wel uit te komen, hoewel meestal in een negatief antwoord De voor zitter van het forum, de heer Huis sen, geeft dan 'de leiding weer over aan de heer De 'Feiter, die de heren dankt voor de verleende medewer king. Medewerking corso Laatstgenoemde geeft nog een te rugblik op het 'behandelde en hij meent dat het spreekwoord: de meester wikt, maar de leerlingen beslissen, hier toch ook bewaarheid wordt Een fruitkweker heeft een Sterk zenuwstelsel nodig om al die spuitwerkzaamheden, die vaak met angst en vreze worden uitgevoerd, g»ed te kunnen volbrengen. Hij dankt de heren voor 'hun medewer king aan deze avond. Bij de rondvraag zegt de voorzit ter dat binnenkort weer een begin gemaakt zal worden met de garan- tielijst voor 'het corso. Bij aantreffen van vreemde Insecten in de boom gaarden zou de heer J. P. C. Boot hier gaarne iberiohlt van ontvangen. Tot slot roemde de voorzitter weer het samengaan gedurende deze win terperiode met de N.F.Q. Er is weet veel kennis opgedaan om die in de praktijk te 'kunnen gaan uitvoeren. „Pomona" gaat nu weer aandacht besteden aan de zomeravondexcur sies, terwijl ook meer belangstelling gekweekt zal' worden voor de vele ziektebeelden 'in do fruitteelt. NEW YORK. De 35-jarige univer- siteitsassistenl Wihilden Breen is zijn vijfde maand van afzondering in een nagemaakte ruim teca bine ingegaan. Sinds hij op 17 november het vertrek - waarin zich geen vensters bevin den - betrad, heeft hij nieman'd ge zien, zelfs zijn vrouw niét. TEHERAN. Ex-koningin Soraya van Perzië, die filmabities schijnt te hebben, zou haar maandelijkse uit kering, in Nederlands geld uitge drukt ongeveer 15.000 gulden, alsook 'haar titel van prinses kunnen ver spelen als de sjah het niiet zou goed'- viriden dat zij filmster wordt, aldus is van welingelichte zijde in Tehe ran vernomen. VENLO. De 40-janige mevrouw M. Knippenberg-Seiler uit Arcen, die de vorige week na de begrafenis van haar vermoorde man is gearres teerd, heeft thans bekend dat zij iets te maken heeft gehad met deze moord op haar man. AMSTERDAM. De zanger Jacques Brei zal Cincf april in Nederland op treden. ELST. Op de speciale autoweg Arnhem-Nijmegen onder Eist is de 28-jarige kapper M. J. van Bermel uit Venendaal om hét leven geko men. Hij bestuurde een sportwagen. NEWPORT. Te Newport News in Virginia is de negentiende Ameri kaanse duikboot met kernvoortstu wing te water gelaten die raketten van het type Polaris kan lanceren. ZEEUWS-VLAAMS FEUILLETON Over koetjes en kalfjes. De jonge Kees Almekinders rekte zich eens lekker uit in het pas op komende zonnetje. Diep snoof hij de voorjaarsgeuren van de overal ont- wakende -natuur op, dan liep hij naar de steenput,- haalde een aker waiter op en begon zich te wassen. De baard bleef staan tot 's avon'ds en daardoor was hij gauw klaar. Hij haalde een houweel uit de sdhuur en begon ijverig te hakken in het kleine veldje bieten, dat zijn vader rijk was. Het was nog maar vijf uur en hij wilide vóór-het ont bijt nog wel wat doen. Niet dat het zo druk was, want daar was de tij'd niet naar, maar enkel omdat hij dat van jongsaf aan zo gewend was. - Ledigheid is des duivels oorkussen, dat was een spreuk, die hij van va der en moeder maar al te vaak had géhoord. En wie zou in een voorjaar als dit. niet welgemoed aan het werk gaan? De mensen begonnen juist weer wat aardigheid in het leven te krijgen. De oorlogsjaren waren aan diit dorp je, vlak bij de Belgische grens welis waar onopgemerkt voorbij gegaan, maar de afloop was voor deze streek rampzalig geweest. Kees herinnerde het zich nog als de dag van gisteren, hoe het kanongebulder op zekere dag hoorbaar was geworden en vanuit de richting van Gent zowel als van door W. Geldol Oostende, steeds duidelijker werd. Dat was een heuglijk geluid, want het betekende, dat aan bijna vijf ja ren bezetting een einde zou komen. Iedereen wreef zich in de handen. België was al haast bevrijd, het leed n'iet de minste twijfel of de gealli eerden zouden doorstoten tot de Schelde, want Antwerpen moest, kostte wat het kostte, vrij voor de aanvoer van sohepen. Daardoor zou Zeeuws-Vlaanderen automatisch mee bevrijd worden, terwijl de rest van de provincie misschien nog lang zou moeten wachten. Het ging ook inderdaad zo, alleen niét automatisch. De in het nauw gedreven bezetter vorderde alles wat van zij gading was, paarden, wa gens. fietsen, gereedschappen en ma chines. En ook dat was nog het erg ste niet. Het bleek, dat de vijand niet van zins was het land aan de Schelde goedschiks te ontruimen en de strijd golfde hier dagen lang heen en weer. Toen hij beslecht was, wa ren er in deze streek meer vernielde en beschadigde dan bewoonbare huizen. In de eerste dagen dacht men al leen aan de doden. Aan wat vernield was, dacht men pas later. Was het niet in deze streek, dat de verdre ven vorstin voor het eerst weer voet op Nederlandse bodem kon zetten? Men twijfelde er niet aan, of wat vernield was zou in enkele jaren op gebouwd worden, beter dan ooit. Het trage verloop van de bevrij ding van de rest van het land en de omvang der aangerichte schade brachten de eerste twijfel. Zeker, er werd voedsel, medicijnen en veilig heid gebracht. Er kwamen ook vele nishutten en noodonderkomens voor de getroffenen. Maar toen de oorlog twee jaar voorbij was en de weder opbouw nog steeds niet op 'gang was gekomen, werd het velen bang om het hart. Zou het ooit nog. wel goed worden, hier in deze vergeten uit hoek van het land? Nu was men wéér een jaar verder. En kijk nu eens! Hoe werd nu de zaak aangepakt! Oostburg leek wel een stad in opbouw en in al de dorp jes gonsde het van de activiteit. Er begon weer leven in het doodgesla gen land te komen. Zeker, het wa ren nog maar noodboerderijen, die gebouwd werden, maar dat was al heel wat! De rest zou wel volgen en dan begreep men hier ook weL, dat Walcheren, waar de grond voor ja ren door zeewater was bedorven, er nog veel slechter voor stond. Ook dit dorpje, Nieuwkerke, be gon weer tot leven te komen. Wel lag de halve dorpsstraat nog in puin, maar dat werd al geruimd. Er werd al weer gebouwd. Men zou het nog beleven, dat de sporen van gruwe lijke krijg werden uitgewist en dat was méér, dan men in die najaars dagen van 1944 durfde te geloven. Het gezin Almékinders was er goed doorheen gekomen, al was et- een granaat door het dak geslagen, die binnenin een ravage had aange richt, maar de muren hadden het ge houden en de seha'de hadden Kees en zijn vader langzamerhand zelf kunnen verhelpen. Zelf zaten ze, be trekkelijk veilig, in de grote kelder on'der de opkamer die met een dikke laag zand was bestrooid. Ongeveer een week hebben ze daar moeten bivakkeren, maar toen was het ein delijk voorbij. (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5