Levering van Westduitse oliebuizen aan Rusland gaat niet door Stakingen in Frankrijk duren nog voort „De Schelde" zoekt contact met Rusland Positief spoor in Rotterdamse moordzaak VANDAAG BEGINT T.V.-DEBAT IN DE TWEEDE KAMER Tyfusgevallen in Rotterdam Berlij nse crisis m wezen overwonnen „V.S. gaan muur rondom Cuba bouwen" Radioreportages Kamerdebatten t.v. De anti-hongerweek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 maart 1963 119e jaargang No. 19347 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE. EN ADMINISTRATIE: Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakanman Ochlman. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm) f 1,per stuk In dit nummer: Schouws 19e eeutvs landbouwbedrijf Debat in Bondsdag op onverwachte wijze geëindigd BONN, 18-3. Het met grote span ning tegemoetgeziene debat in het Westduitse parlement over het rege ringsembargo op de levering van oliebuizen aan de Sowjet-Unie, is maandagavond op onverwachte wüze geëindigd, teen bij de stemming over een motie, waarin om opheffing van de verordening iverd verzocht, geen quorum aanwezig bleek. Daar te middernacht de termijn afliep, waarbinnen de Bondsdag het regeringsembargo ongedaan had kun nen maker^ is de verordening van kracht geworden. Ook de oude con tracten worden dus niet meer na gekomen. In de motie, die was ingediend door de commissie voor de buiten landse handel van de Bondsdag, werd gezegd, dat de Bondsdag van het recht tot opheffing van de em- bargovererdening gebruik moest ma ken, tenzij de bondsregering bereid was tot een bindende verklaring van goedkeuring voor de levering van ruim 163.000 ton oliebuizen onder contracten die vóór het desbetref fende regeringsbesluit waren ge sloten. Bij de stemming over deze motie ging men als volgt te werk: Alle af gevaardigden moesten de zaal ver laten. De voorstanders van het to tale embargo - dus tegenstanders van de motie - moesten door de „neen"- deur, de tegenstanders door de „ja"- deur binnenkomen. Er kwamen ech ter slechts 245 parlementsleden te rug, terwijl voor een quorum 250 van de 499 leden moeten stemmen. De christen-democraten en enkele afgevaardigden van de vrije demo craten - de coalitie-partners - had den zich door buiten te blijven, van stemming onthouden en daarmee een beslissing - die tot de val van de regering had kunnen leiden - on mogelijk gemaakt. Er bleef de voor zitter van de Bondsdag, Gersten- maier, toen niets anders over dan de vergadering voor gesloten te ver klaren. Terwijl de fractie der sociaal-de mocraten - die zich met hand en tand tegen het embargo had verzet - cp een in allerijl belegde bijeen komst beraadslaagde over haar ver dere houding, gingen de andere frac ties direct uiteen. Gespannen toestand in vele sectoren Beste man Een juwelier uit de Engelse plaats Chippenham, bij wie tien dagen geleden was inge broken, ontving over de post eèn pakje, waarin horloges zaten die de juwelier in repa- ra*"c had benevens een aantal horlogemakersinstrumenten. Er zat ook een briefje bij, waarin de inbrekers zich op. rijm verontschuldigden en dat ongeveer als volgt luidde: „Neemt u ons niet kwalijk, dat we de hele zaak onderste boven hebben gegooid, wij wa ren helaas echter, beste man, er berooid". PARIJS, 18-3. De arbeidsonrust in Frankrijk duurde maandag onver minderd voort. Mijnwerkers uit de noordelijke steenkoolbekkens dreig den zelfs met een reusachtige mars naar Parjjs, waaraan 50.000 man zouden deelnemen. De besprekingen tussen afgevaardigden van de 240- duizend mijnwerkers die het werk hebben neergelegd en de door de re gering aangewezen „drie wijze man nen" liepen maandag op niets uit. De commissie van „wijzen" is, zo als bekend, de vorige week in het 'leven geroepen om een onderzoek in te stellen naar 'd'e oorzaak van d'e moeilijkheden. Onder de vakbonds- vertegenwoordagers heerste na het overleg algemene teleurstelling. De treinenloop was maandag weer normaal nadat een 24-uursstakin'g van 350.000 man aan het eind van de vorige week tot een complete chaos had geleid. Deze rust schijnt echter van korte duur te zijn, want don derdag zal elke werkploeg van het spoorwegpersonele! het werk voor 'twee uur neerleggen. Dit zal tot gro te vertragingen leiden. Ook in andere sectoren is de toe stand nog gespannen. De arbeiders van de aardgasbedrijven dn Lacq, in zuidwest-Frankrijk, hebben besloten cm hun nu al tien dagen durende staking voort te zetten terwijl het overleg met de regering over hogere tonen en betere arbeidsvoorwaarden gaande is. Zij hebben opnieuw ge dreigd met een volledige staking als niet binnen 48 uur aan hun eisen wordt voldaan. De bedrijven in Lacq nemen 'd'e helft van de Franse aard- gasproduktie voor hun rekening en f e produ'ktie is thans reeds tot een- zesde van de normale levering terug gelopen. In Parijs 'kwamen maandag, om d'e moeilijkheden nog 'groter te maken, afgevaardigden bijeen van de vak bonden van het 35.000 man tellende vervoerspersoneel dn de FranSe hoofdstad' om over een eventuele aiktie te beraadslagen. Een lichtpunt voor de Franse re gering is, 'dat aan d'e staking van 20.000 mijnwerkers in de ijzererts- mijnen een einde schijnt te komen. VLISSINGEN. 18-3. De N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" uit Vlissm'gen zal opnieuw handels contacten zoeken dn Rusland. Direk- teur4 J. W. Hupkes vertrekt heden (dinsdag) voor besprekingen naar Moskou. Dit is meegedeeld op de 'in Vl'issingen gehouden jaarvergadering van „De Schelde". Reeds in 1960 bezocht 'de heer Hupkes Rusland. Hij leidde toen een Nederlandse handelsmissie naar 'dat land. De toen begonnen onderhan delingen over onder meer de moge lijkheden van Russische opdrachten aan Nederlandse soh eepsb ou wonder - nemingen zullen nu worden voortge zet. SAN JOSÉ (Costa Rica), 18-3. Pre sident Kennedy heeft vandaag (dins dag) in zyn openingsrede bij de bij eenkomst van presidenten van zes Middenameriliaanse landen in San José gezegd dat „het vrije Amerika een muur rond Cuba zal bouwen" om te voorkomen dat communisti sche ondergrondse aktiviteiten en agenten „worden ingevoerd". I Kennedy deed geen concrete voor stellen maar zei dat de muur rond Cuba niet van het soort zal worden zoals er een in Berlijn is, „van ste nen, metselwerk of prikkeldraad', maar een muur van mannen die vast besloten zijn hun 'eigen vrijheid en soevereiniteit te verdedigen". Voor een beter leven an Latijns Amerika is niet alleen hulp van de Verenigde Staten nodig, maar ook Tweede net voor reclame-boodschappen? ROTTERDAM, 18-3. Na vijf we ken van intensief onderzoek is de politie maandagmiddag in het bezit gekomen van het eerste positieve spoor in de zaak van de zogenaamde dubbele roofmoord in Rotterdam zuid. In de Waalhaven zijn namelijk een geldtas en enkele andere voorwer pen gevonden, die -het eigendom wa ren van het slachtoffer, mevrouw B. A. van der Hoff-Van Heek. De voor werpen werden aangetroffen bi) stei ger 8 aan de zuidzijde van de Waal haven. In de geldtas zat o.a. een re kening ten name van mevrouw Van DEN HAAG. 18-3. De geneeskun dige hoofdiinspektie voor de volksge zondheid 'heeft maandag een rond schrijven gericht 'tot "Ongeveer 5.000 huisartsen in Nederland, waarin de ze wordt gevraagd de uiterste waak zaamheid te betrachten en gevallen van tyfus zo spoedig mogelijk te rap porteren, zulks naar aanleiding van enige tyfusgevallen die onlangs in Rotterdam zijn geconstateerd, zo ver neemt het A.N.P. van 'het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid. In Rotterdam zijn drie gevallen bekend geworden. De kans dat de ziekte zich daar zal uitbreiden is uiterst 'klein. der Hoff, die gedateerd was op 8 fe bruari 1963, de dag van de moord. Over de verdere 'inhoud van de portefeuille en de andere voorwer pen wi'lde de recherche in belang van 'het onderzoek geen nadere me dedelingen doen. Het onderzoek begon maandag morgen om tien uur. Tien recher cheurs en 25 aspirantagemten zoch ten de 'bermen van de Waalhaven af. Twintig leden van de speciale re- Chereheploeg gingen de steigers na. Des middags kregen zij assistentie van een afdeling van de genie uit Soesiterberg, die 'is uitgerust met o.a. mijndetectors. Daarmee zal worden gezocht naar 'het moordwapen, ver moedelijk een ijzeren staaf. Amerikaans minister opnieuw naar Europa WASHINGTON, 18-3. Het Ameri- kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken 'heeft meegedeeld, dat Living ston Merchant, president Kennedy's speciale afgezant 'ter 'behandeling van het vraagstuk van een multila terale NAVO-kernmacht, over onge veer twee weken naar Europa zal terugkeren. Merchant is zondag in Washington teruggekeerd van een reis van drie weken naar Londen, Brussel, Bonn en Rome om president Kennedy en de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rusk, verslag uit te brengen. DEN HAAG, 18-3. Heden (dins dagsmiddag begint het langver wachte debat ever het al of niet ge bruiken van zendtjjd op het ko mende tweede televisienet ten be hoeve van reclameboodschappen. Deze kwestie is feeds vele maan den, zelfs jaren, in en vooral buiten patrlementaire kringen, in den brede besproken en beschreven. De pole mieken zijn vaak heftig geweest. Mocht de Kamer instemmen met de opvattingen van de staatssecreta rissen Scholten van O., K. en W. en Gijzeis (eertijds minister Veldkamp) van economische zaken, neergelegd in de nota inzake reclametelevisie, dan zal waarschijnlijk ook een ant woord moeten worden gevonden op de vraag of het tweede net geheel aan de in de N.T.S. verenigde om roepen ter beschikking moet komen, of dat deze zendtijd geheel of ge deeltelijk aan een nieuwe concessio naris moet worden toegewezen. In de laatste publikaties van regerings zijde wordt gesuggereerd van de dertig nlieuwe zeniduren er tien aan de N.T.S. ter beschikking te stellen en twintig aan een nieuwe conces- Maandagmiddag heeft de Rotter damse recherche in de Waalhaven een portefeuille gevonden, die het eigendom is geweest van de ived. B. A. van der Hoff-van Heck, die op 8 of 9 februari jl. met haar achtjarig zoontje Marcel in een sigarenivinkel om het leven werd gebracht. Deze portefeuille is het eerste positieve spoor dat de politie in deze zaak in handen heeft gekregen. In de porte feuille zat o.m. een nota, gedateerd 8 februari 1963, de dag van de moord. sionaris. Zodra een derde net, wel licht omstreeks 1968 ter beschikking komt, dan zou de N.T.S. dit derde net in vol gebruik kunnen krijgen, waarna de nieuwe concessionaris het tweede net volledig in handen zou hebben. Kcstenbestrijding De nieuwe concessionaris zou geen cent uit de „kijkgeldpot" ontvangen. De kosten van de programma's zou den geheel uit de reclamegelden be streden moeten worden -fop t ogen blik 9- a 10.000 gulden per program- zou geheel los moeten staan van de produktie van programma's, zodat de ma-uur). De werving van reclame adverteerder, gelijk bij de dagbla den, geen invloed op de inhoud zal kunnen hebben. Behalve aan deze voorwaarde zal een programma-raad de faits et ges tes van de programma-concessiona ris moeten bezien en zo nodig corri geren. Middenstand niet enthousiast Een omstreden punt is het nut van t.v.-reclame voor het bedrijfsleven. Uitspraak van Brandt BERLIJN, 18-3. - Ruim anderhalf jaar nadat Oost-Berlijn de muur bouwde kunnen wjj zeggen, dat #e Wcstberlijncrs een morele proef heb ben doorstaan, want in tegenstelling tot wat Chroesjtsjov verwachtte zijn zjj niet uit de stad weggevlucht. De burgemeester van West-Berlijn, Wil ly Brandt, verklaarde dit maandag in een toespraak tot de gemeente raad van zijn stad. Hij zei, dat in de afgelopen vijf tien maand'en ruim 21.000 Westduit- sers in West-Berlijn zijn gaan wer ken. en dialt elke wedlc een 'groot aan tal om werk 'in d'eze stad verzoekt. Om aan de grote vraag naar huis vesting tegemoet te komen had 'het stadsbestuur 'besloten 20.000 wonin gen per jaar te 'bouwen. Wiilffly Brandt heeft verder gezegd, d'at de Beriijnse crisis, die 'de Sow- jcil-Uniie in november 1958 had ont ketend, in wezen as overwonnen. Niemand geloofI echter, dat het Duitse vraagstuk in d'e nabije toe komst kan worden opgelost, zo zei hij. Het stadsbestuur van West-Berlijn Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Er zijn minder ingebeelde J zieken dan ingebeelde gezon- den. WAT 11QT Dl &ILT De beroemde Spaanse stierenvechter Miguel Cardenas had vorige week heel wat aan zijn hoofd. Letterlijk! Want toen hij tussen Cordoba en Buja- lanco met zijn auto van de weg geraakte, kwam hij op zijn hoofd in de modder terecht, waarbij hij het ongeluk had in zijn wagen een journalist te vervoeren die onmiddellijk ongedeerd uit het wrak klauterde en zijn camera begon te gebruiken Rede van Kennedy in San José een verstandiger gebruikmaking van de rijkdommen en de macht van de bezittende en heersende 'klassen in de Zuidameri'kaanse landen, zo zeide hij. Kennedy bood voorts aan met d'e ze landen overeenkomsten te sluiten om tot stabilisatie van de prijzen van nog meer handelsgoederen te •komen, zoals in een overeenkomst over de koffieprijs, die wordt voor bereid. HEERLEN. Maandagmiddag om streeks 'half één 'is het 4-jarig zoon tje van de familie v. d. Heuvel uit Hoensbroek bij 'het oversteken van de Hommerterweg gegrepen door een passerende motorrijder uit Hoensbroek. Het knaapje werd zo ernstig gewond $a't het enige ogen blikken later ter plaatse is overleden. In de middenstandsorganisaties is men niet bepaald enthousiast, maar industrie en handel staan er bepaald niet afkerig tegenover. Men wijst o.m. op de invloed van Duitse t.v.- reclame in onze oostelijke provin ciën. Dagbladen en het bioscoopbe drijf hebben vele bezwaren geop perd. Anderzijds nemen grotere en kleinere groepen dagbladen deel aan combinaties, die naar de concessie werven. Het laatste nieuws is, dat bij een gunstige uitspraak van de Kamer de belangrijkste kanspaarden voor een concessie, waarbij O.T.E.M. en T.V.N. zullen pogen hun belangen te ver enigen. De Belgische regering maakt geen bezwaar tegen een eventuele Nederlandse commerciële t.v.-zen- der. Met spanning en in sommige krin gen met gemengde gevoelens, wordt het komende debat tegemoet gezien. In het bjjzonder ook in omroepkrin- gen vraagt men zich af of het tegen woordige televisiebestel zal kunnen werden gecontinueerd of dat inder daad een nieuwe eend in de t.v.-bjjt zal verschijnen. is voorstander van een modus vi- ven-di-oplosS'mg voor Berlijn mits '1 een redelijke en voorlopige oplos- ging is, dii'e het Duitse vraagstuk open laat, aldus Bramidt. Hij vond hot onwezenlijk on gevaarlijk Groot- Brittanmiië, Frankrijk en de Verenig de Staten hun beschermende taak Uit handen te nemen. HILVERSUM, 18-3, De radio zal aandacht schenken aan de Tweede Kamer-debatten over de eventuele invoering van commerciële televisie. Deze reportages zullen heden (dins dag) door de AVRO worden uitge zonden te 16.25 uur, 18.15 uur, om ongeveer 22.40 uur an> het radiojour naal en eventueel to 23.50 uur. Krimpende wind Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen en aanvankelijk hier en daar mist; dezelfde of iets lagere tempe raturen; overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuid en oost. 20 maart. Zon op 6.45, onder 18.51. Maan op 4.11, onder 12.28. 21 maart. Zon op 6.43, onder 18.53. Maan op 4.57, onder 13.35. Nieuwe maan: 25 maart te 13.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 maart 10.17 v.m. 22.49 n.m. 21 maart 11.38 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 20 maart 9.55 v.m. 22.44 n.m. 21 maart 11.15 v.m. n.m. Doodtij: 20 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een ruig van 'hoge luchtdruk gaf vandaag aanleiding tot flinike opklaringen. De rug wordt -gevolgd door een oceaanstoring' waarvan het regengebied vanochtend het westen van Frankrijk en 'het zuidwesten van Engeland bereikte. Op de nadering van deze storing zal de wind in ons 'land gaan 'krimpen naar zuidoost tot oost, terwijl het 'er bij behorende re gengebied tijdelijk regen zal bren gen. De mogelijkheid is aanwezig dat 'in Jiet noorden van het land later met de oostelijke wind koudere lucht uit Duitsland zal worden aangevoerd Elders 'komt in de temperatuur niet veel verandering. Russen vlogen over vliegdekschip van V.S. WASHINGTON. !8-3. Vier Russi sche vliegtuigen hebben zaterdag jl. over het Amerikaanse vliegdekschip „Constellation" gevlogen toen dit schip zich in het westelijke deel van de Stille Oceaan (bevond, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van De fensie bekend1 gemaakt. NEW YORK, 18-3. Zondag begon de „anti-hongerweek" van de Ver enigde Naties. Men wil hiermee de aandacht vestigen op het lot van de miljoenen hongerige mensen in de in ontwikkeling zijnde landen. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. en de Indiër B. R. Sen., di- rekteur-'generaa'l van de F.A.O. (de voedsel- en landbouworganisatie) hebben 'in een boodschap verklaard dat de -gekozen da'tum sym'bolisoh is omdat hij 'het begin van het zaaisei- zoen -in het noordelijke halfrond en van de oogsttijd ten zuiden van de equator aanduidt. In Engeland is het thema van de campagne: „Een uur voor de honge- ri'gen". Men zal onder meer de ar beiders een uur loon vragen en de zakenlieden het equivalent van de kosten van een uur lunchen. In Ierland zal men de gezinnen het equivalent vragen van de kosten van een extra maal voor de „onge ziene gast". In Genève wil men de mensen, die in dienst zijn van de Volkerenorga nisatie of haar 'bureaus, een dag sa laris of d'e kosten van een maaltijd vragen. Drive-in bioscoop bij Breda BREDA, 18-3. Dc vroegere Cine rama-directeur Hei-man llmer vit Rotterdam is van plan aan de nieu we rijksweg Breda-Utrecht een drive -in-bioscoop te laten bouwen. Als projectiescherm wil hij de blinde ivand vati een op pilaren geprojec teerd hotel gebruiken. Dit hotel krijgt 36 luxueus ingerichte khmers en een restaurant. Het ontwerp is van de Bredase architect ir. Margry. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1